Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Przygotowania do wyjazdów (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Wypożyczalnia , Łajba bez patentu - Mazury (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=37563)

Emek 18.06.2020 12:16

Bez papiera to chyba co najwyżej omega czy inna sasanka ale to nie te wymiary.

magrafb 18.06.2020 12:26

Toć chłop napisał że chce hausboota.
Więc nie potrzebuje uprawnień.
Zdrowy rozsądek i logika oraz znajomość podstawowych zasad locji np. Znaki kardynalne wysoce pożądana.
W manewrach portowych szukaj hausboota ze sterem strumieniowym.
Będzie Pan zadowolony.
Co roku tysiące ludzi czarteruje hausbooty i inne wynalazki bez patentu.
Każdy musi od czegoś zacząć.

matjas 18.06.2020 13:02

o tak :D bez strumieniówki przy dojściach i odejściach z wiatrem byłoby przesrane tą balią cokolwiek zrobić. BTW nie wiem jak na jeziorach się tym pływa. W kanałach Gdańska i na dopływie powyżej mieliśmy okazję spotkać się z niewielką falą oraz falą robioną przez tych co się im zawsze wszędzie spieszy... źle to reaguje na falę.
hausboat to taka balia na kanały tak naprawdę ale może się nie znam.

co do samego pływania bez patentu na żaglu i to kabinowym to absolutnie /jak rzadko :D/ popieram Dzieja. każdy z nas ma prawko ale nie jeździmy autobusami prawda?
coś tam ogarniam żeglowanie ale w życiu nie wybrałbym na mazury w sezonie bez kwitu i ubezpieczenia OC, które bez kwitu nie zadziała. w razie W same straty sprzętowe mogą zepsuć budżet taki jak mój na całe lata :(

m

marecki999 18.06.2020 17:35

Tu znajdziesz sporo ofert...
https://mazury.info.pl/czarter-jachtow/
Jak potrzebujesz wiekszego �� to jest opcja wynajęcia "jachtu" ze sternikiem.

Dzieju 20.06.2020 08:23

Dla zobrazowania sytuacji na wodzie ( na dogach jest podobnie) przedstawię jeden przykład.
Płynę sobie na samym foku lewym baksztagiem , z mojej prawej kursem prostopadłym do mojego idzie czarterówka z "turystami" na pokładzie ( obowiązkowo wszyscy w okularach , rękawiczkach i podobnych koszulkach) lewym bajdewindem.
Lekko podostrzyłem w lewo by im zostawić trochę wody a oni celowo dążyli do przecięcia się kursów tak by mnie zmusić do zwrotu.
Prawnie oni mieli pierwszeństwo , wokół mało jachtów , wolnej wody dużo a i wiatru pod dostatkiem wystarczy zmiana o 2 stopnie by się minąć zamiast prowokować sytuację.
Przepływając kilka metrów obok słychać było jak mamrotali " ....przyśpieszył i nie zdążyliśmy..."
To przykład zachowania gówniarstwa , żeglarz nigdy nawet nie pomyśli o czymś takim.
Wiele razy bywam w sytuacjach kiedy mimo prawego halsu zostawiam trochę wody innej jednostce której się kończy woda lub np wiatr odkręcił tak że muszą zmienić kurs. Można zasygnalizować swoim kursem tak że ktoś inny może sobie spokojnie podjąć decyzje bez nerwówki.
Czasem płynąć przy burcie informuję słownie , widząc jego obawy, że zrobię zwrot i zostawię mu wody jak tylko będzie potrzebował .
Niestety takie rzeczy tylko z żeglarzami którzy zawsze i wszędzie się dogadają , wystarczy jedno spojrzenie czy minimalny ruch steru.
Z turystami w czarterówkach to nie przejdzie a takich coraz więcej , bo go stać na 500zł za dobę to bierze koromysło i się popisuje.
Na szczęście widać ich z daleka.

Cytat:

Napisał magrafb (Post 686279)
Co roku tysiące ludzi czarteruje hausbooty i inne wynalazki bez patentu.

Jedna uwaga , bez patentu jest ograniczona moc silnika.
Niestety wiele takich balii ma silniki po 15KM a bywa że więcej i zamalowane lub zasłonięte obijaczem czapki silników by nie było widać.
To się udaje do czasu , do momentu np kolizji . Wtedy jak poszkodowany pomyśli to narobi bałaganu za pływanie bez uprawnień.

matjas 20.06.2020 08:24

Jak kiedyś będę robił ten patent w końcu to wybłagam o weekend z Tobą na wodzie.
Pewnie w jeden dzień nauczyłbym się więcej niż przez kurs...

Dzieju 20.06.2020 08:26

Wpadaj , często pływam sam , 6 osób pod pokładem ma luz.

JarekO 20.06.2020 11:45

Cytat:

Napisał matjas (Post 686595)
Jak kiedyś będę robił ten patent w końcu to wybłagam o weekend z Tobą na wodzie.
Pewnie w jeden dzień nauczyłbym się więcej niż przez kurs...

Nie chce nic Dziejowi ujmować, bo doświadczenie swoje robi. Ale.
Można się Matjas zdziwić. Jak ja robiłem uprawnienia w 93’, to przed egzaminem powiedziano nam, że będzie trudniej niż na prawo jazdy kat. B. Było. Podczas egzaminu wiatr od 4 do 5 Bft. 20% kursu zdało. To był taki prawdziwy kurs. Będę go pamiętał chyba do deski.

matjas 20.06.2020 12:27

Oczywiście, że są kursy i kursy.
Tym niemniej praktyka z praktykiem gdzie bezlitośnie obnaża się błędy przez 12h na dobę przez dwa dni robią z ciebie kogoś kim nie zostaniesz przez dwa lata pierdolenia się z łajbą z żoną i dzieciakami. Że o weekendowym kursie nie wspomnę.

To chciałem powiedzieć.
M

Robur82 20.06.2020 14:53

My jak braliśmy Housbota jesienią
Wrony koło Giżycka 604599140, cena nie pamiętam ale pewnie koło 600zł/doba
Dla tych gdzie nikt z załogi nie ma patentu, to obowiązkowy kurs chyba 1-2h, za około 150zł


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.