Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Forumowy Mechanik (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=182)
-   -   Poradnik mechaniczny szparaga. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=17148)

szparag 11.03.2013 01:17

Poradnik mechaniczny szparaga.
 
Jako, że widziałem w życiu na oczy kilka Afryk i nie tylko, chętnie podzielę się swoją wiedzą i pomogę. Jeśli macie jakiś problem, nie wiecie jak coś zrobić by było dobrze piszcie chętnie pomogę. Ludzie którzy dzwonili ( lub w inny sposób się kontaktowali ) ze swoimi problemami, wiedzą, że raczej chętnie to robię, a czasem nawet z sukcesem.
Pozdrawiam i zapraszam.

szparag 11.03.2013 01:40

Pierwsza porada szparaga.
Jak złożyć rozrząd w AT. pomyślałem w piątek by o tym napisać po tym jak trafiła do mnie kolejna sztuka składana przez " mechanika " z przestawionym rozrządem.

Ustawiamy przedni cylinder w pozycji TDC, co odpowiada w AT znakowi FT we wzierniku w lewej pokrywie w tej pozycji zakładamy wałek rozrządu na przednim cylindrze. Wałek ma być skierowany krzywkami w dół i oczywiście zamontowany zgodnie ze znakami na kole. To ustawienie odpowiada zakończenie cyklu sprężania i rozpoczęciu cyklu pracy, czyli obydwa zawory zamknięte, w tej pozycji regulujemy również luzy zaworowe.
Następnie przekręcamy odwrotnie do wskazówek zegara silnikiem zakładając na wał klucz nr 17 poprzez wziernik w lewym deklu o 232 stopnie ( około 2/3 ) w tym miejscu pojawia się znak RT, który oczywiście odpowiada TDC tylnego cylindra. W tym miejscu zakładamy wałek tylnego cylindra w sposób analogiczny do przedniego czyli krzywkami na dół, co odpowiada przejściu ze sprężania do cyklu pracy.
Amen.
Mam nadzieję, że uratuję tym choć jeden silnik.

sizyrk 11.03.2013 02:15

Taka tylko luźne pytanie : skoro robisz przy silnikach od AT może warto pomyśleć o jakiś zdjęciach poglądowych?
Dla przypomnienia : Każdy kiedyś pierwszy raz rozrząd rozbierał i błędy popełniał , coś tam jakoś tam i ktoś poprawiał i pokazywał ....

szparag 11.03.2013 02:21

Napisz co jest nie jasne w opisie i jakie zdjęcie by ci pomogło gdybyś to składał, zrobię i wstawię.
Pozdr.

Stary-S3 11.03.2013 08:14

Pytanie do fachowca.
Jaka książka do napraw i regulacji AT?
Może być po Angielsku byle nie po Niemiecku bo za bardzo zardzewiałem w tym języku a techniczny niemiecki to już w ogóle lipa.
No i oczywiście gdzie to kupić :D

szparag 11.03.2013 09:53

Jeśli potrzebujesz wiedzy podstawowej z zakresu mechaniki to "Haynes", jest tam sporo opisów, to takie coś jak nasza seria "Sam naprawiam".
Jeśli jesteś ogarnięty mechanicznie dużo lepsze są oryginały wydawane przez Hondę, mniej opisów, a więcej i dokładniejsze dane. Na co dzień pracuję na oryginałach, na szkoleniach proponuję jednak korzystanie z Haynesa. Co do zakupu, Haynesa znajdziesz w necie, np w Larssonie, albo czasem na Alledrogo. Orginały, pozostaje kwestia ściągnięcia PDF.
Pozdrawiam

diverek 11.03.2013 11:03

Cytat:

Napisał szparag (Post 298734)
Jako, że widziałem w życiu na oczy kilka Afryk i nie tylko, chętnie podzielę się swoją wiedzą i pomogę. Jeśli macie jakiś problem, nie wiecie jak coś zrobić by było dobrze piszcie chętnie pomogę. Ludzie którzy dzwonili ( lub w inny sposób się kontaktowali ) ze swoimi problemami, wiedzą, że raczej chętnie to robię, a czasem nawet z sukcesem.
Pozdrawiam i zapraszam.

No szparagu, Pawle, kolego mój drogi. swego czasu różne słowa między nami się przewijały, czasami dobre czasami mniej fajne, moją żonę nawet raz doprowadziłeś do łez, o czym możesz nawet nie wiedzieć. Ale jeśli chodzi o mój pogląd co do twej fachowości to doktorat to mało, profesurę z afryki masz w moich oczach. Ale nie o tym chce teraz pisać. Po tym co prawisz powyżej to normalnie przywracasz mi wiarę w ludzi. W bezinteresowne koleżeństwo i otwarta chęć niesienia pomocy komuś, kto jej potrzebuje. a to teraz rzadkość wśród ludzi i bezcenny dar. Stary no normalnie nadaje ci honorowe obywatelstwo Diverkowic, zasługujesz na klucze od bram i pełny dostęp do skarbca, ekkhhhhmmmm znaczy miało być barku:) Wybacz że jedynie klucze od Brunetkowego pasa cnoty ostawię sobie. Ale myśle że przy takiej piękności jak nasza Milenka, nie sprawi Ci to problemu. Trzymaj się brachu i przyj do przodu.

szparag 11.03.2013 11:44

Druga porada szparaga.
Mocowanie przedniego koła, a dokładnie dokręcanie 4 nakrętek M6, rzecz jak można by pomyśleć banalna, jednak rzadko widzę to dobrze przykręcone. Problem leży w kolejności przykręcania. Poniekąd logicznie większość przykręca to na krzyż, jednak jest to bardzo duży błąd. Postępować należy tak : Dokręcamy oś koła, następnie z odpowiednim momentem, Czyli 12 NM, proponuję zacząć od 10 NM dokręcamy dwie górne nakrętki tak by nasza kosteczka siadła na płasko do lagi. Oczywiście kosteczkę mocujemy zgodnie z jej oznaczeniem. Dopiero po dokręceniu górnych śrub na gotowo, dokręcamy dolne wskazanym momentem. Powstanie w ten sposób szpara na dole a góra będzie na styk i tak ma być. Dlaczego? odpowiedzcie sobie w którym kierunku są przenoszone główne siły od koła.
Ta zasada dotyczy również mocowania kierownicy i klamek. Niedowiarkom proponuję zdemontować kostkę, lub uchwyt kierownicy i położyć go na płaskim stole.
Pozdrawiam

szparag 11.03.2013 11:53

Nawiązując do mojej poprzedniej wypowiedzi metoda ta sprawdza się super w przypadku mocowania pompy hamulcowej , górę przykręcamy na styk dół delikatnie i uzyskujemy w ten sposób " luz sportowy" podczas gleby lusterko nie połamie nam pompy.



Lupi nie śmieć, po prostu mi się pompa zawiesiła i spaliła kostka z żółtymi kabelkami, doprowadzając do spalenia głównego bezpiecznika, wraz z przekaźnikiem rozrusznika :).

pałeł 11.03.2013 12:36

szparagu pozwolisz ze sie wtrace jest an tych elemetach strzałka która sugeruje kolejnosc dokrecania :) i napis up popraw jesli wprowadzam w bład :)


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.