Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Pojazdy prawie uprzywilejowane (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=19770)

Skydiverek 18.12.2013 17:59

Pojazdy prawie uprzywilejowane
 
Zwracam sie z takim głupim pytaniem do Szanownego Grona.
Jak to jest z tymi pojazdami uprzywilejowanymi w samochodzie cywilnym? Tz o co mi chodzi. Otóż:
Na przestrzeni ustatnich kilku miesiecy zaobserwowałem na trasie Bielsko-Biała - Katowice kilka zdarzeń typu, ze na lewym pasie z prędkością zauważalnie większą od całości ruchu przemieszcza sie pojazd (notabene było to zawsze BMWX6 lub jakaś nowa 5) i jesli napotka przed sobą wolniej jadacy pojazd to dojezdza na centymetry do zderzaka i jak ten wolniej jadacy nie usuwa się (z róznych powodów) na prawy pas to błyska swiatłami. Ale swiatłami koloru niebieskiego z lamp ukrytych za atrapa chłodnicy. Dzis własnie tak było że ten wolniejszy samochód jadący lewym pasem mnie wyprzedzał. Ja sie wlokłem 90 km/h na prawym . Po takim fleszu niebieskimi swiatłami uciekł na prawy tylko jak by nie moje hamowanie to byłaby niezła kraksa. A delikwent z BMW wyłaczył niebieskie flesze i pognał dalej. CO TO MA BYĆ!!! Prosze o komentaz co w takiej sytuacji mozna zrobić? Tzn jak by mi błyskało takie cos to co robić?

graphia 18.12.2013 18:06

ja bym olał do momentu, aż miałbym możliwość bezpiecznego zjechania na prawy pas... inaczej to jakaś bandyterka... a może koleś sobie zamontował niebieskie błyskotki? (bogaci gogusie tak mają) :)

nadol 18.12.2013 18:14

Dla mnie to cwaniak i tyle. Wg przepisów pojazd uprzywilejowany musi jednocześnie wysyłać sygnały świetlne i dźwiękowe. Zawsze też można zadzwonić na Policję i sprawdzić... np. po tablicach.

Art. 53. 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
1) jednostek ochrony przeciwpożarowej;
2) pogotowia ratunkowego;
3) Policji;
4) jednostki ratownictwa chemicznego;
5) Straży Granicznej;
6) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
7) Agencji Wywiadu;
8) Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
9) Służby Więziennej;
10) Biura Ochrony Rządu;
10a) kontroli skarbowej;
10b) Służby Celnej;
11) Inspekcji Transportu Drogowego;
12) jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
1a. Minister właściwy do spraw wewnętrznych stwierdza wygaśnięcie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 12, gdy ustaną okoliczności uzasadniające wykorzystanie pojazdu jako uprzywilejowanego.
2. Kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej
ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i
sygnałów drogowych tylko w razie, gdy:
1) uczestniczy:
a) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
b) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
c) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona;
2) pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się
używania sygnału dźwiękowego;
3) w pojeździe włączone są światła drogowe lub mijania.

mishieck 18.12.2013 18:16

Każde użycie sygnałów przez pojazd uprzywilejowany powinno być zgłoszone dyżurnemu. Podejrzewam że to jakiś cwaniaczek ze światłami z allegro.

Dzwonisz na 112 i podajesz nr rejestracyjny - a najlepiej jeździć z kamerką. Parę zgłoszeń i wyłapią sk.....

RAVkopytko 18.12.2013 19:12

Być może nie do końca cwaniaczek,widziałem kiedyś akcje UOPu we Wrocławiu,nie spodziewałem się,że oni "takie"autka mają(nowy landcruiser i nowiusia 3 cuope). Jednak warto zadzwonić i sprawdzić.Może,nadużywa światełek.

slafo 18.12.2013 19:27

"2) pojazd wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy; po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego; "
oprócz tego co jest w ust.1 okreslającego jakie pojazdy mogą być uprzywilejowane, to właśnie ust.2 jasno doprecyzowuje co musi robić pojazd uprzywilejowany by nim być. Jeśli ktoś świeci jadąc nawet niebieskimi światełkami, a nie wysyła rónocześnie dzwięku przerywanego nie jest pojazdem uprzywilejowanym (może czasem dla zachowania ciszy nocnej w mieście karetki na odcinkach bez skrzyżowań jadą tylko na bombach). I spokojnie można go olać :D. Zresztą kolejną sprawą jest to, że pojazdy uprzywilejowane nie mają pierwszeństwa. To na innych uczestnikach ruchu spoczywa obowiązek umożliwienia im przejazdu.

Kupek 18.12.2013 19:28

Błyskanie kupionymi na allegro niebieskimi światełkami zza atrapy to wykroczenie, ale z drugiej strony jazda lewym pasem na styl ormowca, bo jadę przecież dozwoloną prędkością i pilnuję porządku na drodze, albo wiem że przecież za 3 kilometry będę skręcał w lewo, mnie osobiście wqrwia.

siwy 18.12.2013 19:30

A nie to BOR ?

mishieck 18.12.2013 19:34

Cytat:

Napisał Kupek (Post 352703)
z drugiej strony jazda lewym pasem na styl ormowca, bo jadę przecież dozwoloną prędkością i pilnuję porządku na drodze, albo wiem że przecież za 3 kilometry będę skręcał w lewo, mnie osobiście wqrwia.


Przecież napisał że jechał prawym i był wyprzedzany...

Kupek 18.12.2013 19:38

Przeczytałem jeszcze raz powoli i rzeczywiście. Uprościłem sprawę ;). Przepraszam.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.