Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Solary zakup/montaż (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=41640)

Ronin78 17.12.2021 08:24

Solary zakup/montaż
 
.....................................

pattryk 17.12.2021 08:54

Moją wersję znasz.
Duży zbiornik, grzałka elektryczna do niego, dynks co podaje prąd jak jest odp. napięcie z PV i temat zakończony bez żadnych nowych kosztownych urządzeń.

pattryk 17.12.2021 09:27

na taką rodzinę to min 200-250l, kwestia też ile masz miejsca.

piotr_3miasto 17.12.2021 10:19

Solary zakup/montaż
 
Cytat:

Napisał Ronin78 (Post 761107)
Jeden temat (PV) dzięki temu forum załatwiłem i jestem zadowolony. Mam kilka pytań odnośnie solarów.

Założyłeś instalacje PV i teraz chcesz dołożyć kolejną tylko do CWU?
O ile pamietam, to zakładałeś poniżej 10kWp.
A nie lepiej było od razu więcej mocy zainstalować, niż montować teraz kolejną na potrzeby samej wody?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

NaczelnyFilozof 17.12.2021 11:00

A robił Ktoś na kaloryferach z odzysku? Bo mam 3 śliczne duże kaloryfery płaskie takie starej daty :-) Pomalować na czarno i wrzucić na dach altanki :-) Mam jakąś pompę co i sterownik od starego kopciucha :-) Tylko bym musiał kupić kilka zaworów i rur. No pytanie do jakiej temp słońce nagrzeje wode w kaloryferze aby taka rurka pex się nie roztopiła w lecie :-) I na lato przepinać zawory aby piec co nie grzał bojlera. Na zimę spuszczać wodę z układu :-)

RonDell 17.12.2021 11:54

Nie wiem, czy są bezpieczniejsze od rurowych. Mam płaskie już ponad 15 lat i działa. 3 panele płaskie + zbiornik 300 litrów (Hewalex).
Rurkowe podobno bardziej wydajne – rura ma to do siebie, że kąt padania słońca jest cały czas taki sam

Płaskie nie są bezciśnieniowe. Musi być pompka co pcha glikol.

Nigdy nie było problemu z przegrzaniem wody czy wyrzutem przez zawory bezpieczeństwa.

Jaki koszt – nie wiem obecnie.


Ogólnie jestem bardzo zadowolony. W lecie robią super robotę.

aadamuss 17.12.2021 12:01

Ronin odpuść sobie ten temat, gra nie warta świeczki.

RonDell 17.12.2021 12:47

Ronin,
na grupie pompowej do solarów jest zawór bezpieczeństwa. W razie W wyrzuci nadmiarowe ciśnienie glikolu.

Qter 17.12.2021 13:09

Wystarczy dołożyć naczynie przeponowe. Zawór bezpieczeństwa to oczywistość.

Na kaloryferach płaskich da sie to zrobić poprawnie.

U mnie działają 10 lat kolektory próżniowe Watt i nie widzę powodu aby cokolwiek zmieniać. Grzeją zbiornik home made 1000 ltr.

Pzdr

Qter

Światu pokój - ludziom motocykle

Qter 17.12.2021 14:26

W zimę grzeje go gazem (bezpośrednio). Z niego jest zasilana podłogówka. CWU mam poprzez wężownice zainstowaną w środku zbiornika. Zresztą solary grzeją wodę w zbiorniku też wężownicą. Mam też awaryjnie zainstalowane w nim grzałki na wszelki wypadek.

Pzdr

Qter

Światu pokój - ludziom motocykle


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 11:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.