Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Biuro w mieszkaniu - zgłoszenie (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=29590)

jagna 23.06.2017 16:45

Biuro w mieszkaniu - zgłoszenie
 
Tyle tu mądrych urzędniczych i prawniczych głów, że może pomożecie ;)

Mam mieszkanie , w którym urządzam biuro.
Chcę odliczać czynsz itp, ale księgowa twierdzi, że muszę to zgłosić w UM, żebym dostała wyższe podatki.

Szukam i wyszło mi, że muszę dokonać "zawiadomienia o zamiarze zmiany sposobu użytkowania".

No ok, rozumiem, ale serio mam dołączać do tego:

1.opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach z oznaczeniem
części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania,
2. zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również
danymi technologicznymi,
3. rysunki niezbędne do określenia charakterystyki techniczno-użytkowej adaptacji obiektu lub jego części,
4. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane wg obowiązującego wzoru,
5.zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu w przypadku braku
obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
5. ekspertyza techniczna, wykonana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności,
6. pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami w zależności od potrzeb,

Rozwaliła mnie ta ekspertyza - czego ona ma dotyczyć?? Stanu technicznego? Czy mieszkanie się nadaje?

Ten spis to jakaś paranoja...
Da się to jakoś uprościć/ominąć? Czy mam zmarnować miesiąc życia na kompletowanie tych bzdur?
wychodzi, że prościej było wynająć od kogoś biuro...

Sama działalność jest zarejestrowana gdzie indziej i nie chcę tego zmieniać.

Onufry22 23.06.2017 23:38

Napisz coś więcej co to za biuro, czy może chcesz postawić biurko i komputer i tam pracować...

Nynek 24.06.2017 08:19

http://www.rp.pl/Nieruchomosci/30316...cji.html#ap-2-

Nie rozumiem co ma US do prawa budowlanego ? Przy urządzeniu biura w mieszkaniu można mieć problemy z Nadzorem Budowlanym o ile ktoś życzliwy doniesie jak w artykule.

jagna 24.06.2017 09:17

Cytat:

Napisał onufry22 (Post 536754)
Napisz coś więcej co to za biuro, czy może chcesz postawić biurko i komputer i tam pracować...

Tak, dokładnie na tym będzie to polegać. Cała zmiana to wstawienie biura i komputera. Tyle, że będzie tam siedzieć też pracownik.

Cytat:

Napisał Nynek (Post 536771)
http://www.rp.pl/Nieruchomosci/30316...cji.html#ap-2-

Nie rozumiem co ma US do prawa budowlanego ? Przy urządzeniu biura w mieszkaniu można mieć problemy z Nadzorem Budowlanym o ile ktoś życzliwy doniesie jak w artykule.

Usiłuję być zgodna z przepisami (chyba na usiłowaniu się skończy...). Myślę, że w razie kontroli, skoro rozliczam koszty mieszkania, US może zażądać papierka, że biuro zostało zgłoszone do Starostwa/UM.
Z przepisów wg mnie wynika, że jeżeli chcę całe mieszkanie przeznaczyć na biuro, to muszę zmienić je w lokal użytkowy, czyli robić te p.... ekspertyzy itp.

Może wyjściem będzie przeznaczenie tylko części mieszkania, czyli zachowanie jego funkcji mieszkalnej?

Zobaczę, co powiedzą mi w UM...

StrzeLuk 24.06.2017 09:51

A faktycznie całe mieszkanie będzie biurem? Bo w razie kontroli są problemy. Łatwiej chyba z częścią.

Adagiio 24.06.2017 12:02

Jeśli przeznaczysz całe mieszkanie na działalność gospodarczą i zmienisz jego klasyfikację z mieszkania na lokal wówczas um zażąda od Ciebie podatku, tak samo jak w przypadku sklepu, magazynu, czy hali produkcyjnej. Jeśli jesteś w nim zameldowana i przeznaczysz np. jedno pomieszczenie mając zarejestrowaną pod tym adresem działalność gospodarczą nikt nic od Ciebie chciał nie bedzie, mam tak od wielu lat, dlatego nie puszczam w koszty czynszu i mediów, po prostu prowadzę działalność w miejscu gdzie jestem zameldowany i jest to zgodne z przepisami. Jak to jest kiedy kogoś w zatrudniasz i tam pracuje, tego nie wiem.

jagna 24.06.2017 13:08

Całe mieszkanie będzie biurem, mieszkam gdzie indziej i gdzie indziej mam zarejestrowaną działalność i nie chcę tego zmieniać.

Dotychczas pracowałam w domu i nie odliczałam nic (nie chciało mi się obliczać 20% z rachunku za prąd ;) )
Ale teraz koszt czynszu i prądu w mieszkaniu-biurze naprawdę będzie moim kosztem, więc dlaczego go nie wrzucać? to kilkaset zł...
Podatek na pewno wzrośnie i to ok. 20 razy, zdaję sobie sprawę, ale to też idzie w koszty.

No i zostaje pracownik, nadgorliwy urzędnik może zapytać, gdzie on pracuje...

Eh, ciężko być w PL uczciwym podatnikiem ;)

Sub 24.06.2017 13:18

Znajomy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma od lat w kawalerce gabinet. Jego własność. Zgłoszony do UM i odprowadza naliczony podatek jak od działalności gospodarczej. Odlicza czynsz, prąd, gaz oraz remonty oraz inwestycje. Nigdy US nie zgłaszał w tej kwestii żadnych wątpliwości... Nie musiał też dołączać żadnych rysunków technicznych, ekspertyz ani innych, dodatkowych zaświadczeń...:dizzy:

Wojtec 25.06.2017 09:04

Cytat:

Napisał jagna (Post 536818)
Całe mieszkanie będzie biurem, mieszkam gdzie indziej i gdzie indziej mam zarejestrowaną działalność i nie chcę tego zmieniać

Zarejestrowanie a miejsce wykonywania działalności to są dwie różne rzeczy.

1.Jeśli ty jesteś prawnym właścicielem tego lokalu idziesz do UM/ Gminy w którego obrębie administracyjnym jest to mieszkanie i składasz w wydziale podatków i opłat lokalnych informację w sprawie podatku od nieruchomości na dany rok.
Jeśli nie ty jesteś, robi to zawsze właściciel.
Jeżeli chcesz podać cały lokal pod działalność, zabierz ze sobą dokument potwierdzający np. powierzchnię użytkową lokalu- wtedy nie musisz obawiać się żadnych kontroli sprawdzających z UM/Gminy .Jak są upierdliwi albo mają rok do kontroli z RIO mogłoby im się chcieć i przyjść. :D
2. Informację ściągasz sobie z BIP danego urzędu pod który podlega to mieszkanie.
3.Ot i cała filozofia.

Sławekk 25.06.2017 11:52

Jagna tak jak napisał Wojtec, a to co wymieniłaś w punktach (w większości) odnosi się do działalności gospodarczych o bardziej złożonym profilu.


i tu też ...nie bać się, zadzwonić do Urzędu Miasta, podać fakty i grzecznie zapytać.

Dzwoniąc należy pamiętać, że nastrój się udziela współrozmówcy :D


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.