Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Termomodernizacja /?/ mnóstwo wątpliwości (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44981)

matjas 04.10.2023 19:34

Termomodernizacja /?/ mnóstwo wątpliwości
 
Druzja - jest tak:

Przez całe lata tkwiłem w paleniu drewnem i tak wspierająco pozostanie ale szykujemy się do remontu domu i przyległości niestety ale muszę, wziąwszy również pod uwagę obecne ceny drewna opałowego, pomyśleć nad stworzeniem sobie elternatywy.
Dom ma około 180m2, do niego jest gospodarczo przytulony mój grajdół o pow jakieś 40mkw.
Chata jak i garaż są ocieplone porządnie styro i mają nowoczesne okna.
W domu można powiedzieć, że nie ma NIC w tej chwili bo kominka i DGP nie liczę. Instalacje CO na piętro trzeba zrobić. Baniak na CWU w domu również no itd.
Baniak można latem zasilić kolektorem lub/i panelem PV tylko do grzania ciepłej wody w baniaku.

Na pewno remont będzie się łączył z konkretnym rozpierdolem i z tym niestety się liczę ale chcę ukierunkować działania jakoś konkretnie i w tej chwili mam w głowie takie drogi:

1. pompa ciepła - skucie posadzek i zrobienie podłogówki na parterze a na piętrze założenie niskotemperatorowych konwektorów. pojęcia narazie nie mam jakie będą koszty takiej inwestycji, ale obawiam się kosztów eksploatacji z brakiem przewidywalności cen prądu - raczej w górę niż w dół, raczej nie skłaniam się w stronę PV;

2. piec na pellet - na zimę liczę jakieś 4t /?/ - cenowo podobnie jak z drewnem. są różne pellety, można coś kombinować z ceną. Można w garażu zrobić ew bufor w podłogówkę potem albo coś. Zielony jestem w te klocki - wiem mniej więcej co bym chciał.

Zarówno dla pompy jak i dla pieca mam przygotowaną w garage kotłownię. 12m od domu. Parę lat temu zakopałem na 1.8m rury preizolowane i doprowadziłem je do domu. Mogę zatem zrobić kotłownię w garażu /cokolwiek by to nie było/ i przy okazji troszkę puścić tego ciepła na warsztat co będzie również dla mnie bardzo istotną rzeczą bo w zimę teraz jest dramat.

Kominek chcę zostawić w domu, odciąć od DGP, zrobić go w pełni na grawitacji jako wsporcze i awaryjne źródło ciepła. Żadnych sprzęgieł, pomp itd choć wielokrotnie miałem taką ochotę.

Kanały po DGP chcę wykorzystać do rekuperatora bo na strychu będzie na to miejsce.

Doradźcie co byście wybrali a może zaproponujecie coś jeszcze innego, mądrzejszego w tej sytuacji.

lotnik 04.10.2023 20:40

Pompę ciepła. Teraz są dofinansowania do termomodernizacji.

matjas 04.10.2023 21:01

Nie mam opcji na dofinansowanie. Przynajmniej nie z gminy.

BTW - może się ktoś wypowie jakie to są koszty samej pompy i późniejszej eksploatacji?

ArtiZet 04.10.2023 21:04

Pompa ciepła bez PV chyba sensu nie ma bo koszty prądu beda duże.

P.S. moi teściowie wywalili kopciucha i dali piec na pellet spełniajacy odpowiednie normy....rury starego typu i kaloryfery żeliwne zostały- jestem ciekaw ich zużycia pelletu na sezon

lotnik 04.10.2023 21:19

Cytat:

Napisał matjas (Post 831724)
Nie mam opcji na dofinansowanie. Przynajmniej nie z gminy.

BTW - może się ktoś wypowie jakie to są koszty samej pompy i późniejszej eksploatacji?

Jesteś na jakiejś czarnej liście że nie masz opcji na dofinansowanie z programu czyste powietrze ?

Jak ktoś Ci będzie wmawiał że bardziej opłaca się piec na pelet niż pompa ciepła to przestań czytać te dobre rady.
I nie, ja nie sprzedaje pomp ciepła tylko jestem inżynierem z branży efektywności energetycznej. Można nadal jedzic golfem II na oleju z frytek (piec na pelet) albo…. aaaa w sumie to ja w Twoim domu nie będę mieszkał ;)
Zacznij od sprawdzenia możliwości dofinansowania, np z programu czyste powietrze.

matjas 04.10.2023 21:29

no ale po co w ten deseń gadka.
nie dostanę dofinansowania i już. są pewne te... no... progi.

chodzi o przedstawienie jak to może wyglądać jeśli idzie o póżniejszą eksploatację. nie planuję PV i jak już to powiedziano powyżej może swędzieć.

Rafał_RD 04.10.2023 21:29

Cytat:

Napisał lotnik (Post 831727)
Jesteś na jakiejś czarnej liście że nie masz opcji na dofinansowanie z programu czyste powietrze ?

Zacznij od sprawdzenia możliwości dofinansowania, np z programu czyste powietrze.

Myślę że tutaj słowem klucz, może być kryterium dochodowe ...

matjas 04.10.2023 21:32

uwzięli się ch... jak ktoś ma więcej niż trzy motocykle to nie dostanie pompy z gminy :D

ArtiZet 04.10.2023 21:35

Cytat:

Napisał matjas (Post 831732)
uwzięli się ch... jak ktoś ma więcej niż trzy motocykle to nie dostanie pompy z gminy :D

I słusznie....2 moto powinieneś oddac sąsiadom co są na 500/800+ :D

matjas 04.10.2023 21:43

no dobra - wracamy z orbity

Rafał_RD 04.10.2023 21:44

Piec gazowy jest chyba najtańszy w zakupie, późniejsza eksploatacja będzie zależeć od wielu czynników ( odbiorniki, izolacja, itp.)
Ja mam i chwalę, nie zamienił bym na nic innego. Jak zakręcą "rurę", będę się zastanawiał.

consigliero 04.10.2023 21:53

1 Załącznik(ów)
Niby wykształcony i obrotny a nie umie skorzystać z programu ogólnie dostępnego. Poczytać i wybrać co pasuje https://czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/
Na pewno jest to niezbyt skomplikowana sprawa, sam taką przeszedłem bez konsultacji z FAT, przynajmniej w zakresie programu Czyste Powietrze. Na pewno jest to prosta sprawa

matjas 04.10.2023 22:04

nie wiem - to już jest tak niecałkiemdobrze, że nie da się czytać i rozumieć co się czyta?

ja nie pytam skąd wziąć pieniądze.
pytam CO zainstalować, żeby to miało sens chociaż w pięcioletniej perspektywie.

xxuj wkładam w dotacje na tym etapie, że tak dosadnie powiem.

chomik 04.10.2023 22:13

Jeśli to nie kwestia pieniędzy a oszczędnego korzystania to zrób gruntową pompę ciepła, do tego GWC i centralę z rekuperacją.
A żeby coś konkretnie dobrać i zaproponować to trzeba zrobić symulację a do tego potrzebne dokładne parametry przegród, stolarki, dachu, może masz dobrą charakterystykę obiektu, parametry działki, ustawienie do stron świata itd itp. tak to gadanie o dupie maryny.

matjas 04.10.2023 22:50

nie zrozum mnie źle - nie mam nieograniczonych środków - chodzi o podjęcie samodzielnej, mądrej, w miarę możliwości, opartej na doświadczeniu innych, decyzji.
na razie widzę, że odzew jest, niespodziewanie, skąpy.

nabrU 04.10.2023 22:54

Ja bym był za pompą, bo trzeba wziąć pod uwagę też tzw. bezobsługowość (czy inaczej niewielką upierdliwość) w trakcie eksploatacji. Czyli takie rzeczy jak brak potrzeby dokładania peletu, większa możliwość zdalnego sterowania, 'czystość' rozwiązania itp.

Jednak widzę pewien problem w sprawie PC opisany poniżej:

Cytat:

Napisał matjas (Post 831715)
Zarówno dla pompy jak i dla pieca mam przygotowaną w garage kotłownię. 12m od domu. Parę lat temu zakopałem na 1.8m rury preizolowane i doprowadziłem je do domu. Mogę zatem zrobić kotłownię w garażu /cokolwiek by to nie było/ i przy okazji troszkę puścić tego ciepła na warsztat co będzie również dla mnie bardzo istotną rzeczą bo w zimę teraz jest dramat.

A mianowicie jak wiadomo PC jest źródłem niskotemperaturowym (i wtedy ma najlepszy COP) więc ja u siebie w podłogówce w PL widywałem temperatury maks. 35*C (podgrzewanie CWU było oczywiście do wyższej temperatury - 45*C o ile dobrze pamiętam). Puszczenie wody o takiej temp rurą w ziemi (nawet najlepiej zaizolowaną) spowoduje spore straty ciepła (jak już ta woda wreszcie po 12m do domu dotrze). Nie wspomnę, że pompy obiegowe też swoje przy takiej odległości zeżrą. 'Puszczenie ciepła (przypominam w zakresie ok. 35-45*C) na warsztat', który zapewne najszczelniejszy nie jest, nie będzie pewnie niczym cieplejszym niż tzw. umarłego doopa.

Biorąc też pod uwagę, że matjas mówi, że nie będzie PV niestety pompa ciepła mi kiepsko wygląda...

matjas 04.10.2023 22:59

o takie głosy mi chodzi.
warsztat jest jak wolnostojący dom. zaizolowany jest nieźle - jak na warsztat. jak na nowoczesny dom to na pewno średniodobrze. inna rzecz, że jestem w stanie tam wydzielić 1/4 i ogrzewać tylko to. inna jeszcze, że w warsztacie 10-12C zimą to jest bardzo dobra temperatura do roboty.

co do bezobsługowości :D dla jednego sufit jest drugiego podłogą :D
dla mnie piec na pellet jest takim kosmosem jak dla Ciebie prywatny reaktor jądrowy hehehe.

jako piszesz - ta kotłownia daleko od domu idealna się wydaje na pellet.
nowa pompa, do tego PV - nie widzę po prostu perspektywy zwrotu tego badziewia w obecnej sytuacji.

myślę zrobić tak część odbiorczą 'domową' aby dało się przezbroić źródło na pompę ciepła za 5-8 lat - teraz bez wbijania się w mega wydatki jednak pójść w stronę pelletu. to tak narazie myślę.
podłogówka na parterze i przewymiarowane niskotemperaturowe konwektory na piętrze. tam nie chcę robić podłogowego. to już byłoby zbyt wiele.

nabrU 04.10.2023 23:13

Matjas,

Nie wiem jaka ta pompa ciepła miałaby być (czy gruntowa czy powietrzna), ale czy nie myślałeś, aby pompę zainstalować gdzieś w domu (a jak powietrzna to i tak ma większość bebechów na zewnątrz) i skupić się na grzaniu domu (bo to on będzie generował największe koszty i potencjalne oszczędności), a nadmiar z pompy w zimie puszczać to rurą do garażu?

Musiałbyś jakieś przewymiarowane grzejniki w tym garażu zainstalować aby to jakoś grzało tą niską temperaturą wody i może wtedy by co z tego było.

Jednakże nie wiem jak u Was wygląda rynek taryf energetycznych i jak stabilne są te taryfy /ceny, bo to jest coś przy pompie co trzeba wziąć pod uwagę (jak się nie instaluje PV).

fassi 05.10.2023 05:23

Matjas :D, mam wrażenie że w Polsce na każdym rogu stoi handlarz pompa ciepła. Piszesz że nie chcesz a i tak Ci proponują. Wyrzucisz pompę drzwiami a ona oknem wlatuje. Rwanie w kolanie mi mówi że za kilka lat pompa ciepła będzie jak z ekogroszkiem.

A do meritum, kilku sąsiadów ma tutaj zgazowywacz drewna kompletnie niepopularny w Polsce. Ładujesz to raz na dzień, zamykasz klapę, wciskasz guzik i wracasz do domu. Zgazowywacz pali o połowę mniej drewna niż zwykły kopciuch. Kotłownie masz, siedzisz dziennie w garażu.

W domu możesz powiesić dmuchawę i grzać powietrze albo naścienne pociągnąć grzejniki po zewnętrznych ścianach. Montaż grzejników nie jest tragedia w przeciwieństwie do rwania całej podłogi aby zamontować pc.

Będziesz mieć kupę energii a dobrej cenie, drewno nie musi być super suche i będzie cię stać na wywietrzeniu domu w zimie normalnie przez okna.

Poczytaj sobie o rekuperacji i kiedy ona się opłaca. Kumpel podpiął licznik energii do wentylatora i pomierzył ten na wyjściu i wejściu przez cały rok. Reku opłaca się w jego przypadku w styczniu i lutym. Jak policzysz zakup reku i energię którą on zre, to ta cała rekuperacja jest na granicy opłacalności. Kasę z reku wsadź w kotłownie.

U nas we wsi są popularne kotły fröling. Można je kupić jako kombi, np pellet i drewno. Nie sprzedaje ich, nie używam, ale sąsiedzi mają i chwała.

Jak masz kasę kupuj nowego, jak nie masz to kup sobie kilkuletnią używkę z germanii. W germanii nie można montować używanych kotłów prawnie, więc ceny są niskie.

Zamontujesz sobie sam całe ogrzewanie. Mały obieg na bufor i duży na dom bez sprzęgieł i innych cudów. Jak Ci wcisną FV na dach to wsadzisz grzałki do buforów i wspomizesz się słońcem.

Pamiętaj, że drewno to energia że słońca, a pompa ciepła pali węglem. Bądź ekologiem ;)

ctomch 05.10.2023 05:47

Miałem jedno (pellet) mam i drugie, czyli PC. Także tak:
- wszystkie kotły na paliwa stałe pracują najlepiej (najsprawniej) z mocą zbliżoną do nominalnej i na wysokim parametrze, prosi się to o bufor, instalacja będzie się dała lepiej wyregulować a i kocioł podziękuje Ci mniej upierdliwą eksploatacją
- skoro rozważasz tak gruntowny remont, pomyśl czy warto pruć posadzki do spodu celem montażu klasycznej podłogówki czy nie lepiej ogarnąć tego na matach kapilarnych (lub czymś w tym stylu), chodzi o mniejsze naruszenie tkanek a i tak przy kotłowni w warsztacie musisz mieć dodatkowe pompy obiegowe. Wiem są przeciwnicy tego rozwiązania, bo się zatka, bo duże straty ciśnienia bla bla bla. Kwestia staranności wykonawstwa
- w przypadku PC dobrze policz zapotrzebowanie (naprawdę dobrze) i rozważ czy opłacalnym będzie pchać się w dolne źródło w postaci odwiertów pionowych (lub kolektora poziomego, w Twoim przypadku to by było niegłupie, choć oprócz posadzki będziesz jeszcze pruł ogród). Mam prawie 70m2 garażu (w bryle budynku) i przy bilansie wyszło mi, że nie warto wliczać tego do całości równania bo musiałbym ponieść niewspółmiernie wysoki koszt celem ogrzania tego garażu. Zamiast tego mam tam dwa elektryczne konwektory i osuszacz który dba o odpowiedni klimat.
- dolne źródło w przypadku PC też rzecz do dobrego rozważenia. Kolektor (pionowy, poziomy) jest na pewno bardzo stabilnym źródłem i jest to tańsze w eksploatacji, jednak nakłady początkowe sprawiają że można zwątpić w celowość tego rozwiązania na naszej szerokości geograficznej. W moim przypadku wyszło (pomimo PV), że zwiększone koszty inwestycyjne odwiertów i instalacji wyrównałyby się w porównaniu do powietrze-woda po jakichś 18 latach. Wybór był oczywisty.
- z wentylacją mechaniczną też bym nie przesadzał, a przynajmniej nie traktował tego jako konieczność. Wentylacja mechaniczna jest elementem komfortu, ale. Czasami źle pojęta i źle wykonana dokłada dużo strat, których pokrycie sprawia że ludzie narzekają na rachunki i tenże komfort. Jeśli Ty nie narzekasz obecnie na wentylację, olej to. Nie dokładaj sobie. A przynajmniej nie ujmuj tego jako must have. Prosta wentylacja mechaniczna (wiatr hula w całej chacie) jest tania (relatywnie), ale niesterowalna i dokłada sporo do strat, bardziej wysublimowana instalacja z możliwością strefowania i/lub w oparciu o przetworniki VOC oraz może przepustnice VAV/CAV to już totalny odlot i zajęcie dla masochisty. Po prostu w przypadku wentylacji możesz (nie musisz) doświadczyć najmniejszego efektu za relatywnie największą kasę. Jeśli już się na to zdecydujesz to pamiętaj żeby nie dać się nabrać kolorowym katalogom z procentami sprawności, to bzdura. Szukaj centrali wentylacyjnej z dobrym rotorem entalpicznym, sprawność średnioroczna jest wyższa, a tak poza tym, zatoki i spojówki też Ci podziękują już nie wspominając o tym że suche powietrze trudniej jest ogrzać niż takie o RH zbliżonym do normalnego.
Tyle na szybko. Jeśli mógłbym jakoś pomóc, zawsze chętnie.

Nynek 05.10.2023 07:06

Pytanie co to znaczy porządnie ocieplone styro? Jaka warstwa jest w podłodze, jaką w ścianie, czy mostki termiczne starannie ocieplone i grubość ocieplenia stropodachu? To wszystko ma znaczenie. Rachunek kosztów montazu do ryzyka w przyszłości podrożenia kosztu medium wskazuje że gaz jest najlepsza opcja na ten moment. Pompa ciepła jest ok ale jedynie w opcji naprawdę domu zaizolowanego w bardzo staranny sposó, tj. Dla budynków znajdujących się blisko pasywności w ogrzewaniu.

lotnik 05.10.2023 07:18

Cytat:

Napisał matjas (Post 831730)
no ale po co w ten deseń gadka.
nie dostanę dofinansowania i już. są pewne te... no... progi.

chodzi o przedstawienie jak to może wyglądać jeśli idzie o póżniejszą eksploatację. nie planuję PV i jak już to powiedziano powyżej może swędzieć.

To jeszcze jest program „moj prąd” z dofinansowaniem także do pompy ciepła bez kryteriów dochodowych.
Jak nie chcesz rozwalać posadzki by zrobić podłogówkę to pompa ciepła raczej odpada bo na grzejnikach nie będzie ekonomicznie.
Ja ogrzewam dom gazem ale budowałem 10 lat temu gdy gaz był tani a pompy ciepła dopiero wchodziły i były bardzo drogie. Z bezobslugowosci jestem zadowolony ale z obecnych rachnkow już nie bardzo.

matjas 05.10.2023 07:34

na domu mam 15cm styro do spodu fundamentu, okna w domu drewniane trójszybowe, strych ocieplony 15cm wełny mineralnej na połaciach dachu oraz w podłodze strychu między belkami. Pewnie można to zrobić lepiej ale jest jak jest. Podłoga w domu nie jest na pewno szczytem marzeń izolacyjnych ale tego już nie zmienię.
W garażu plastik z podwójną szybą na ścianach 12cm styro, dach nieizolowany ale mam wydzielony wewnątrz warsztat w pewnym sensie na parterze bo garaż jest piętrowy - to pomieszczenie i kotłownię jestem w stanie wydzielić do ogrzewania jako 1/3 kubatury.

1. Nie wykluczam tematu pompy ciepła ale obecnie głównie dwa argumenty mnie odstręczają: brak PV i nawet po jej założeniu te nowe rozliczenia z energetyką wydają mi się mało sensowne. Poza tym - wtedy kiedy potrzebuję grzać jest albo ciemno, albo po prostu nie ma słońca bo zdarzają się miesiące gdzie niemal w ogóle nie świeci. Do tego dochodzi temat nieprzystosowania domu pod taką technologię - optymalna jest podłogówka - ciężko z tym dyskutować - trzebaby wywalić podłogi. Szczerze to po prostu nie jestem psychicznie na to przygotowany. Serio.

2. Kotłownia na pellet w garażu ma również wady z których sobie zdaję sprawę. Gdyby był to kocioł zgazowujący to jak mniemam ma on już w sobie wymiennik a nie jest wytwornicą gazu li tylko?
Z kotłem na pellet myślę o buforze w garażu, do tego mogę puścić sobie jeden grzejnik na garaż, żeby trochę złamać temperaturę. Nie myślę o tym jako o urządzeniu do zapewnienia 20C zimą w garażu.

Ktoś doradzał mi do garażu klimatyzator - nie pamiętam już kto to był. To ma w sumie sens: osuszy i ogrzeje.

Póki co zastanawiam się i zbieram opinie.


dom jest po prześwietleniu ka

Pawel_z_Jasla 05.10.2023 07:50

Mimo, iż absolutnie nie jestem przeciwnikiem PC to jednak w Twoim przypadku uważam to za pomysł delikatnie rzecz ujmują "mocno z czapy". Pomijając kwestię kosztów samej pompy i jej wyboru /gruntowa, powietrzna ???/ to ten remont z kuciem posadzek i wykonaniem mieszanego powierzchniowo-grzejnikowego ogrzewania zabije każdą ekonomiczną teorię. Z tych prostszych komplikacji to np. jak wyjdziesz z "wysokościami" gdy trzeba będzie /a raczej będzie trzeba ;)/ dokładać cokolwiek w ocieplenie poziome ?? Osobiście w PC raczej nigdy bym się nie pchał modernizując stare:mur:. Nie doczytałem nic o infrastrukturze gazowej ale jeśli w okolicy istnieje i "gazociągi podepną" to najwygodniej wyjdzie pójść w tym kierunku. Oczywiście późniejsze rachunki mogą czasami zaboleć ale tanio to już było. Pelet czy inne cudo na paliwo stałe przy Twoich warunkach-potrzebach też będzie o niebo prostsze niż zabawa w PC i chyba też uzasadnione ekonomicznie - na "lato" dla c.w.u. można rozważyć kolektory + grzałka albo jakiś inny "dogrzewacz" /np. PC dla samej wody użytkowej:D - tym sposobem i Fazika podkurwisz i nieco nowoczesności doznasz;)/. W moim przekonaniu PC dla c.o., żeby dała 100% satysfakcji musi być zaplanowana na etapie wyboru działki a już najpóźniej projektu:haha2: bo inaczej to może wyjść jak ze starym chłopem - niby formę jeszcze trzyma ale nocą popuszcza albo co godzinę na oddanie moczu wstaje:vis:
Ps. Przy kotle na paliwa stałe garaż nie obciąży jakoś specjalnie portfela i raczej nie będzie dodatkowym problemem. PC to inna bajka - osobiście sobie nie wyobrażam aby w Twoim układzie dogrzać to wszystko bez ogłoszenia upadłości:D

matjas 05.10.2023 08:01

Dziękuję Paweł - nie ukrywam, że liczyłem na to, że tu napiszesz.

Oczywiście, jak każdy, lubię słyszeć to co chcę usłyszeć ale napisałeś dokładnie jak ja to widzę, wziąwszy pod uwagę warunki lokalowe. Biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie i pragmatyzm chyba :D trzeba to zrobić właśnie tak jak napisałeś. Mnie samemu zdaje się, że nie ma innego, lepszego wyjścia.

lotnik 05.10.2023 08:05

Po tym co teraz napisałeś o izolacji swojego domu to nie jest za dobrze na dzisiejsze czasy i ceny energii cieplnej. Zostaw te podłogi, zrób lekko przewymiarowane grzejniki i zamontuj piec na paliwo stałe (tylko żeby piec nie był przewymiarowany)

MrWaski 05.10.2023 08:12

Odnośnie dofinansowania.
Na dofinansowanie składają się wszyscy płacący podatki, korzysta tylko część podatników. Jakby korzystali wszyscy, nie miałoby to sensu. Jestem już leciwy i nie mam siły i czasu na nowe inwestycje, więc nie korzystam i dla mnie to całe dofinansowanie to rozbój w biały dzień... ;)
Jest jedna korzyść - wiem na kogo nie zagłosuję. :D

chomik 05.10.2023 08:21

Jedynie czego się obawiam to za jakiś czas likwidacji peletu jako dopuszczonego do użytku.
Z przedstawionego zakresu prac wynikało, że masz duży budżet. Aby wyliczyć PC lub jakieś mieszane rozwiązanie trzeba zrobić symulację i oprzeć się na wynikach finansowych ze zwrotem z inwestycji i uwzględniając możliwe zmiany cen na przestrzeni lat.
Dasz dane budynku zrobię Ci symulację energetyczną/finansową. Ale potrzebne konkretne dane:
Miejscowość
Temp wew jaka ma być utrzymywana
Geometrię budynku
Orientację strony frontowej budynku
Parametry przegród, stropy, ściana podłoga
Wentylacja
Stolarka (ilość, rozmieszczenie, rodzaj)
Dotychczasowy rodzaj ogrzewania
Nie będzie to jakaś zaawansowana symulacja, w oparciu o OPTIMĘ, jednak zawsze da Ci pogląd.

matjas 05.10.2023 08:32

Cytat:

Napisał lotnik (Post 831776)
Po tym co teraz napisałeś o izolacji swojego domu to nie jest za dobrze na dzisiejsze czasy i ceny energii cieplnej. Zostaw te podłogi, zrób lekko przewymiarowane grzejniki i zamontuj piec na paliwo stałe (tylko żeby piec nie był przewymiarowany)


Piszę jak jest. Nie napisałem jeszcze, że ściany to Porotherm 40 czy 45cm.
Co wydaje Ci się najsłabszym ogniwem tego układu? Izolacyjnie?
Nie wyobrażam sobie więcej niż 15cm styro na ścianach :D

Co do rozmiaru pieca - biorąc pod uwagę, że coś tam zostać tego ciepła w garażu, jakieś straty na przesyle, że ma dojść CWU do grzania to 24kW będzie za dużo? 19kW może to uciągnąć? Rozumiem sens pracy na optymalnym obciążeniu.


@Chomik - napiszę Ci na priv. Zanim zlikwidują pellet /którym pali w chuj ludzi w DE, A, FR - więc nie pójdzie to aż tak łatwo/ to najpewniej będzie się mój kocioł nadawał do wymiany.

pałeł 05.10.2023 09:05

Matias ja mam w domu kocioł na te eko badziewie ale drewno też starwi do tego dwie pompy ciepła powietrze powietrze (tak naprawdę to klimatyzatory) ale zawsze można grzać do 25 poniżej zera jak to zadziała nie wiem. Co ważne to automatyka kotła zawor 4drogowy do sterowania temp zasilania domu do tego glowice termostatyczne najlepiej wszedzie ale najważniejsze to jeśli nie skorzystasz z żadnego z programów na wymianę źródła ciepła będziesz mog w kotłowni mieć nawet 5 pieców na wegiel gaz pelt drewno czy olej co będzie aktualnie wlepszej cenie to kupisz i tym będziesz grzal

matjas 05.10.2023 09:25

nie wiem co chciałeś napisać ale 25 poniżej zera to Ci ta klima nie pogrzeje :D

też myślę o dołożeniu klimatyzatora do domu - tak na wsiaki słuczaj. na parter ale raczej w charakterze grzałki. chata jest tak zaizolowana, że w największe upały jeśli nie pootwieramy wszystkiego na oścież jest jak w klimatyzowanym lokalu - wręcz za chłodno.

RAVkopytko 05.10.2023 09:29

Matjas,ja to widzę tak jak pisze Paweł.
Byłeś u mnie ,widziałeś jak jest

Porohterm to raczej jest 44 cm, jest ok.
Co Ty tam w podłodze i jakie fundamenty Masz ? to robi robotę

Kisiel 05.10.2023 17:38

Może nie do końca politycznie i niezbyt modne, ale pomyśl Matyjasie nad opcją pieca gazowego i własnego zbiornika na propan. Masz kawałek ogrodu, gdzieś za krzakami możesz zmieścić mały zbiornik zewnętrzny, może być z rynku wtórnego. Gaz kupujesz gdzie chcesz i kiedy jest taniej. Piec możesz dobrać temperaturowo wg. potrzeb, możliwości i budżetu, może chodzić na niskich temp. - wtedy lepiej podłogówka i piec kondensacyjny, albo na wyższych temp - wtedy normalnie grzejniki. Możesz mieć różne obiegi, pompy, sprzęgła, dołożyć zbiornik CWU z grzałkami z PV czy kolektorów itd. Generalnie technologia znana i dostępna. W razie braku prądu UPS czy agregat i lecisz. Możesz dać pełną automatykę, czujniki pogody, zdalne sterowania i co tam chcesz. Teoretycznie ekologiczne, choć zaraz pewnie podniesie się krzyk, że to gaz, propan, że ze wschodu, że będzie drogo i że się skończy za chwilę. Ale to jak z motocyklami na benzynę...

matjas 05.10.2023 17:57

Kisiel myślałem już nad gazem - nawet zrobiliśmy kiedyś projekt na baniak :D
Ale gaz tak poszedł do góry od tamtej pory, że się cieszę, że nie zrobiliśmy tego. Teraz w sumie pierwszy rok dopiero kupiłem drogie drewno. PIERWSZY raz od 13 lat.
Wygląda na to, że musi to być kotłownia w garażu. CO tam stanie jeszcze nie wiem. Pellet wydaje się ok. Trochę chujoza z magazynowaniem ale mam drewutnię.

cyryl 05.10.2023 19:36

Gaz drogi? Juz ładnych parę lat na tym lecę i pomimo powyżek nadal uważam, że tanio.
U mnie 100m2 na jednym poziomie, izolacja dobrze zrobiona.
Rachunek za zeszły sezon już po podwyżkach 2100 zł. I 1m3 drewna w kominek dla rekreacji.
Gdybyś miał zapłacić 4 tys za dom 180m2 i niczym się nie przejmować to drogo?
Obecnie ten kocioł, który mam kosztuje około 4tys co stanowi ułamek ceny zakupu PC czy pewnie 30% wartości dobrego peletowca.

Adagiio 05.10.2023 19:37

Matjasie, przez ostanie kilka lat pracuję w zawodzie po długiej przerwie, robiło się kotłownie, podłogówki, montaż pieców gazowych, pomp ciepła. Nasłuchałem się na szkoleniach jakie to wszystko nowoczesne na prund jest zajebiste na papierze. Uważam że sensownym rozwiązaniem w obecnych czasach jest nie uzależnić się od jednego paliwa do ogrzewania, bo żyjemy w systemie nastawionym na ruchanie nas na wszystkim. Posiadam kawałek lasu, więc drewnem wychodzi mi najtaniej, ale mam też piec gazowy z możliwością przełączenia z gazu z rury na lpg. Do butli nabijam 50 litrów i stacza mi to na 12/14 dni przy minusowych temperaturach. A i zamiast pompy ciepła za kilkadziesiąt kawałków jak masz, albo planujesz FW wsadź grzałkę do bufora i robi aż miło, bufor to dobra rzecz.
Powodzenia.

matjas 05.10.2023 19:42

Cyryl dobra cena.
Adagio pompy ciepła na pewno nie będzie.

Melon 05.10.2023 19:57

Miesiąc temu założyłem kondesacyjny gazowy do 50letniej chałupy ok. 120m na grzejnikach panelowych gdzie na wymienniku siedzi węglowy. koszt z montażem 11koła. Jak to będzie kosztowało w eksploatacji to w następnym roku mogę powiedzieć. Kondesat wielkości kufra ok.50-70litrowego wszędzie upchasz.

matjas 05.10.2023 20:00

Z gazem to muszę mieć baniak. Ale do zrobienia.

Melon 05.10.2023 20:28

No ja mam ziemny ale we województwie jest firma z którą podpisujesz umowe i montują baniak, przyłącze za fri bo gaz bierzesz od nich, koleżka miał w to iść bo za pc przyszedł 7koła rachunek, nie pamiętam za ile ale na pewno nie cały sezon grzewczy.

ArtiZet 05.10.2023 20:37

Cytat:

Napisał cyryl (Post 831881)
Gaz drogi? Juz ładnych parę lat na tym lecę i pomimo powyżek nadal uważam, że tanio. .

Masz gaz z rury PGNIG czy z dzierżawionej butli ??

cyryl 05.10.2023 20:54

Cytat:

Napisał ArtiZet (Post 831896)
Masz gaz z rury PGNIG czy z dzierżawionej butli ??


Mniejszy lokalny dostawca z rury. GEN gaz.

ArtiZet 05.10.2023 21:11

Cytat:

Napisał cyryl (Post 831900)
Mniejszy lokalny dostawca z rury. GEN gaz.

No wlasnie i to jest chyba odp. bo gaz z "rury" jest ok. 2x tańszy niż z butli.
Ja mam ziemny z PGNiG i 1m3 kosztuje ok. 3zł.
Przy grzaniu 190m2 domu miesiecznie zużywam 120-150m3 co daje 360-450zł a do tego pale codziennie kominkiem z DGP.
Nie wyobrażam sobie gdybym miał płacic x2 za gaz a jak rozumiem Matjas rury z gazem nie ma.

Kisiel 05.10.2023 21:49

Jak gaz z butli to TYLKO swój zbiornik i zakupy na wolnym rynku. U siebie grzeję CO i CWU tylko propanem kupowanym w okresie letnim, wielkość chaty i koszty mam podobne jak ArtiZet ale BEZ palenia kominkiem. Dom i garaż parterowy, wiec trudniej ogrzać niż piętrusa. Kominek odpalam dla frajdy, nie do grzania.

pałeł 05.10.2023 22:13

Cytat:

Napisał matjas (Post 831790)
nie wiem co chciałeś napisać ale 25 poniżej zera to Ci ta klima nie pogrzeje :D

też myślę o dołożeniu klimatyzatora do domu - tak na wsiaki słuczaj. na parter ale raczej w charakterze grzałki. chata jest tak zaizolowana, że w największe upały jeśli nie pootwieramy wszystkiego na oścież jest jak w klimatyzowanym lokalu - wręcz za chłodno.

Do -25 C to również np. 6 na plusie :D akurat coś na temat freonów sprężarek i kiedyś tam łykło :) Był czas ze strugałem parowniki do freoncoolingu. Lecz to czasy tak odległe ze tylko juz ogólniki zostały w głowie, tzn jak to działa. Co i po co dlaczego, pamiętam też ze różnica w czynniku (freonie) np propan i co2 da nam inne temperatury na skraplaczu i parowniku.
A czy akurat grzeje czy chłodzi to juz zależy która jednostka robi za parownik a która za skraplacz, a mechanicznie one są praktycznie takie same to wymiennik przecież.

Bardziej chciałem ci podpowiedzieć ze masz wtedy możliwość korzystania z innego źródła ciepła.
Które nawet bezobsługowo działa ma jakaś tam automatykę dbając o twój komfort. I w przeciwieństwie do innych źródeł ciepłą można również schłodzić pomieszczenie.

Do tego przy grzaniu tradycyjnym mamy tak ogrzanie wody> transfer wody do kaloryfera/ podłogówki i ogrzanie powietrza przy klimatyzacji grzejesz/chłodzisz tylko powietrze od razu. straty cierpła w budynku masz te same. Wiec regulacja temperatury jest szybsza czy tańsza nie wiem napewno wygodniej kliknąć na pilocie niż podejść do sterownika i tam sobie klikać.

Wada nie zagrzejesz tym wody do celów użytkowych
Zalety nie wymaga instalacji CO budowy kotłowni której ty nie masz
druga sprawa ze 12m od domu do kotłowni to masa wody w obiegu a ilość wody to duża bezwładność kotła problemy w jego regulacji.
A także należy zwiększyć moc pomp obiegowych aby były w stanie przepchać konieczna ilość wody w obiegu.
Im instalacja bardziej skomplikowana tym więcej bedzie wymagała rozwiań technicznych jakie bedziesz musiał zamontować aby było komfortowo i ekonomicznie lub druga opcja jest tanio bez rozwiozą technicznych ale bedzie problematyczna i ciężka do regulacji czyli masz za gorąca lub za zimno. jeśli pomieszasz podłogówkęz grzejnikami bedziesz musiał iść w stronę sprzęgła lub bufora ewentualnie kolektory zbiorcze do tego bloki do regulacji temp czynnika na podłogówkę / kalofery plus termostaty.
Wreszcie do samego nawet do grzania cwu warto miec tez możliwość pracy układu tylko do ładowania ciepła w CWU
To wszystko to masa zaworów i masa rur pewnie pexy bo najszybsze i najprostsze w montażu ale nadal to w huj brudnej roboty przed toba!

Tygrys 74 06.10.2023 06:15

Kol Pałeł najtańsza rura jest PP na zgrzewanie (choć buły straszne ) jeśli kotłownia poza budynkiem to nie trzeba zwiększać pompy tylko srednice rury clima w lecie cwu podgrzeje (mam kumpla klimatyzornika który sam robi PC i różne cuda i w domu ma grzanie cwu) minusem grzania powietrznego jest tylko to że nie ma promieniowania jak w inst.grzejnikowuch . podłogowych i po przestaniu grzania szybciej się wychładza. Jak gaz to tylko ze swojej butli i wtedy wychodzi przybliżona cena jak ten z rury ale odpada opłata abonamentowa za licznik.Sterowanie do układów mieszanych można również złożyć samemu jak i bloki pompowe i też będzie taniej a działa tak samo. Z opisów inst wcześniejszych kol.Matjasa myślę że bufor by się przydał gdzieś w budynku by połączyć kominek z drugim źródłem ciepła. Niestety teraz wszystko drogie np ostatnio odkładałem kominek wodniaka do podlogowki i osprzęt (bufor.zawor 3.naczynia wyrownawczex2 .grupy pompowe x2.juz były kupione wcześniej) a i tak złączki rury (miedź lut) zawory itd by to połączyć wyszło ponad 6 koła. Dobrze złożona kotłownia na pellet (komin bufor piec robocizna ) zrówna się cenowo z PC -szedlbym jednak w gaz+drugie źródło kominek który już jest.

steve69 06.10.2023 18:43

1 m3 gazu - ok. 2,66 zł, to jest max 10kwh, czyli 0,266 za 1kwh
1 kwh w II taryfie - ok. 41gr
pompa ciepła (nawet ujowa) cop3, czyli 0,136 za 1kwh
Mam pompę ciepła, ftv 6kw ,chałupa z 1890r, wszystko na prąd, rachunek za rok rozliczeniowy 1800pln. Co Wy się tak tego prądu boicie. Jak podrożeje, to gaz potanieje?
P.S. Niedowiarków zapraszam na wizję lokalną:)

Qter 06.10.2023 19:07

Czyli jak gdybyś ogrzewał gazem płacił byś pewnie około 1500 PLN więcej za rok. A ile trzeba wydać na taką pompę i zmianę obecnego systemu na pc i fv jak ktoś nie ma? Nie to że neguje takie rozwiązania tylko każdy przypadek jest inny i to co jest dobre dla jednego nie musi sprawdzać się u innego.

Pzdr

Qter

Wysłane z mojego RMX3241 przy użyciu Tapatalka

ctomch 06.10.2023 19:31

Cytat:

Napisał steve69 (Post 831963)
1 m3 gazu - ok. 2,66 zł, to jest max 10kwh, czyli 0,266 za 1kwh
1 kwh w II taryfie - ok. 41gr
pompa ciepła (nawet ujowa) cop3, czyli 0,136 za 1kwh
Mam pompę ciepła, ftv 6kw ,chałupa z 1890r, wszystko na prąd, rachunek za rok rozliczeniowy 1800pln. Co Wy się tak tego prądu boicie. Jak podrożeje, to gaz potanieje?
P.S. Niedowiarków zapraszam na wizję lokalną:)

Optymista. 1 Nm3 gazu G20 to będzie 9,45kWh w warunkach idealnych (w odniesieniu do wartości opałowej nie do ciepła spalania jak większość chciałaby to widzieć bo ładniej wygląda w danych na rachunku), tyle norma. To co jest tłoczone po rurach w PL to koło G20 nie przebywało już dawno. Także tego. Z tego powodu lepiej jest samemu kupować propan, bo jak się kupi badziew to od razu można zmienić dostawcę. W przypadku gazu z rury tak różowo nie jest.

Melon 06.10.2023 19:37

Zaraz zaraz prąd tani był do 2000kWh tera podobno będzie do 3000kwh. Za dwa miesiące[07.- 08.] dostałem rachunek 270zł gdzie dwa tygodnie były tylko trzy osoby w chacie, lodówka ,pralka, laptop i tv to gdzie taki tani prąd ???
https://www.farmer.pl/energia/ceny-p...cu,133545.html


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.