Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Fotowoltaika, tylko do grzania ciepłej wody (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44063)

Widmo80 24.03.2023 07:46

Fotowoltaika, tylko do grzania ciepłej wody
 
Się tak zastanawiam czy nie zrobic sobie takiego czegoś.
https://www.youtube.com/watch?v=E3n82MEK8eU

Bez podłanczania się do sieci i całego tego marketingowego pierdolingu.
Prosty układ , panele- bojler z wodą.
Oczywiście wszystko robiłbym sam .
Ktoś też się może tym interesuje?
W tym jeszcze widzę sens. Grzać tylko CWU.
Zapraszam do dyskusji :)

hebi 24.03.2023 09:34

Ja sobie założyłem do domku letniskowego 2,3kW paneli do tego przetwornica Azo 3kW. Podłączam do tego grzejnik konwekcyjny albo boiler 1,5 kW. Bardzo ładnie to pracuje. Oczywiście w życiu się to raczej nie zwróci ale własna energia cieszy. I nikt mi się do tego nie będzie wtrącał

next22 24.03.2023 20:06

moźna wszystko można tylko po co ?
normalni ludzi grzeją wodę w panelach solarnych już na dachu

Widmo80 24.03.2023 21:13

:)Jest to właśnie alternatywa, dla paneli solarnych , które mają szereg swoich wad.
A co robią normalnie ludzie c*** mnie obchodzi

next22 25.03.2023 14:39

Może żle sformułowałem wypowiedż nie chciałem Cię urazić . Każdy robi jak uważa
pozdrawiam

Tygrys 74 25.03.2023 16:51

Panele solarne do grzania wody na dachu to samo zło.

Widmo80 25.03.2023 19:06

Next - luzik, też pozdrawiam.
Z linku który wrzuciłem, gość wylicza koszt ( wiadomo panele jakieś z odzysku) i wychodzi to całkiem tanio.
Do tego podłąnczamy to do termy, która już w domu stoi, albo wisi gdzieś razem z grzałką , więc nie ingerujemy w instalację praktycznie wcale. W najgorszym razie przekładamy wtyczkę do gniazdka domowego i tyle.
Solary- mieć nie miałem, więc wad nie znam, ale tutaj już trzeba rzeźbić w instalacji- wydajność pewnie podobna zimą i latem, jak fotowoltaika.
Zimą ciepłą wode będę i tak miał z wymiennika na kominku a takie panele fotowoltaiczne - niech sąsiedzi myślą że mam ;) U nas ludzie boja się robić i zakładac tego czego nie maja inni . Ja tam spróbuję . Do stracenia wiele nie ma.

matjas 28.03.2023 19:50

Solary to o wiele bardziej skomplikowany układ niż PV. Nie dziwie się popularności PV i wcale nie dziwie Ci się Widmo. Daj znać jak zrobisz. U mnie glowny koszt elektryki w domu to podgrzanie wody no i kuchenka.
Zima podobnie jak Ty mam nieekologiczny kominek klasy piątej :)

NaczelnyFilozof 29.03.2023 11:44

Małymi krokami kompletuje taki zestaw.

Mam juz 6 uzywanych paneli, przetwornice. Na razie poszło 3000zł . To nie ejst takie tanie. Bo jeszcze trzeba kupić przewody i drogie aluminium aby zrobić jakis stelaz, zabezpieczenia, peszle etc :)


U mnie praca stoi bo nie wiem gdzie ten zestaw zamontować :)
Dach domu. 42st na poludnie. Mam lęk wysokości i trudno mi to bedzie zamontoiwać samemu na tak ostrym spadku dachu :)
Mam "altankę". Ale to ma spad tylko spad 3st na południe. Byle zima ze sniegiem 70cm i mi panele popękają od nacisku śniegu. Ostry kąt na altance odpada - wiatr to zerwie razem z daszkiem altany :-) Mieszkam w górach. Halny i duze opady śniegu to norma :)

Solary klasyczne odpadają - nie jestem w stanie sam zbudować takiego zestawu. A w przypadku paneli foto i kilku kabli - fajna robota ale trzeba to zrobić z głową (i tak tzreba zabrać kogoś kumatego aby to sprawdził czy wykonanie jest bezpieczne).

Myślałem nad wybudowaniem kolektorów ze starych kalofyferów płytowych. Ale to nie jest ebzobsługowe, trzeba na zime spuszczać wodę, pompa ciągnie prąd. A grzanie wody z paneli foto jest najmniej efektywne, ale najbardziej bezobsługowe.

Przyjdzie wiosna ruszam z pracami :)

matjas 29.03.2023 11:53

Ile trzeba mieć minimalnie paneli???
I co? Inwerter/falownik do tego?

Ronin78 29.03.2023 12:47

Cytat:

Napisał NaczelnyFilozof (Post 813294)
Mam juz 6 uzywanych paneli, przetwornice. Na razie poszło 3000zł . To nie ejst takie tanie. Bo jeszcze trzeba kupić przewody i drogie aluminium aby zrobić jakis stelaz, zabezpieczenia, peszle etc :)


Zatrzymasz się na jakiej kwocie i przy jakiej mocy zestawu? Ile mają panele?
https://allegro.pl/oferta/zestaw-fot...0w-12457322361

Gotowiec kpl. tak źle chyba nie wychodzi? Biorąc pod uwagę że wsio nowe?
Widzę sprytny zabieg w aukcji, moc podana to nie moc paneli, a max moc przetwornicy, panele maja pół z tego.

matjas 29.03.2023 13:00

ale to chyba dobrze, że przetwornica nie będzie hulać na maxa.

Ronin78 29.03.2023 13:07

Jest jakaś opinia, cytuję:
Próbnie zestawiony zestaw zadziałał, w 3 h (panele ustawione byle jak) nagrzał wodę z 20 stopni do 32 stopni (bojler 120 litrów, grzałka 1,5kW) - zobaczymy jak będzie po zamontowaniu
Jako wspomagacz takiego bojlera pewnie ok, a w środku lata może i wystarczy faktycznie

next22 29.03.2023 19:43

Cytat:

Napisał Ronin78 (Post 813310)
Jest jakaś opinia, cytuję:
Próbnie zestawiony zestaw zadziałał, w 3 h (panele ustawione byle jak) nagrzał wodę z 20 stopni do 32 stopni (bojler 120 litrów, grzałka 1,5kW) - zobaczymy jak będzie po zamontowaniu
Jako wspomagacz takiego bojlera pewnie ok, a w środku lata może i wystarczy faktycznie

Zobaczcie budujecie coś co będzie użyteczne 2 ,3 może 4 miesiące w roku a kwota już sie robi około 5tyś .
W takich zabawach ze słoncem ważna jest duża pojemność zasobnika CWU tak 300-500 litrów aby w jeden słoneczny dzień narobić zapasu na następne 3 pochmurne . Moc ładowania aby w marcu gdy tego słońca jest tylko kilka godzin nałapać tego ciepła

Ronin78 29.03.2023 19:56

Ja bym to widział wspomagająco, np gaz grzeje do 35 st a potem dogrzewa mała instalacja jw (o ile jest gaz w budynku)

kristoch 29.03.2023 20:04

Odniosę się tylko do kwestii 3-4 miesięcy w roku. Z moich doświadczeń to 3 miesiące są słabe i nie ma co liczyć na sensowną produkcję - listopad, grudzień i styczeń. W lutym już rusza, a marzec potrafi niezłe dać do pieca.
Wykres z 3 lat mojej instalacji pokazuje średniomiesięcznie produkcje.

Nie odnoszę się do tego czy to wystarczy do podgrzania cwu. Mówię tylko, że u mnie od marca do października są w miarę równe poziomy produkcji -2-3 krotnie wyższe niż w listopadzie - styczniu.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...e586d120cb.png

kristoch 29.03.2023 20:07

Cytat:

Napisał Ronin78 (Post 813363)
Ja bym to widział wspomagająco, np gaz grzeje do 35 st a potem dogrzewa mała instalacja jw (o ile jest gaz w budynku)


Dokładnie o takim czymś myślę - ile grzałka nagrzeje tyle nagrzeje. Reszta z tradycyjnego źródła (gazu).
Ciekawi mnie jakaś rekomendacja zbiornika 150-200l z wężownicą i 3 grzałkami np. po 1kw. Ktoś?

hebi 29.03.2023 20:47

Najważniejsze jest napięcie z paneli pv, należy tak dobrać ilość paneli żeby sumarycznie napięcie wynosiło ok 230v, resztę załatwi przetwornica, ale najlepiej aby moc paneli pv była większa niż moc grzalki. Wtedy to ładnie zagra. Panele wytworzą tyle prądu ile pociągnie grzałka. Jeżeli Moc paneli będzie mniejsza od grzałki układ ci się rozjedzie, coś tam będzie grzało ale sprawność znikoma.

matjas 29.03.2023 23:07

przecież w marcu to normalnie chodzi CO. u mnie kominek to co mnie szczypie czy jest słońce...

NaczelnyFilozof 30.03.2023 19:39

Cytat:

Napisał Ronin78 (Post 813306)
Zatrzymasz się na jakiej kwocie i przy jakiej mocy zestawu? Ile mają panele?
https://allegro.pl/oferta/zestaw-fot...0w-12457322361

Gotowiec kpl. tak źle chyba nie wychodzi? Biorąc pod uwagę że wsio nowe?
Widzę sprytny zabieg w aukcji, moc podana to nie moc paneli, a max moc przetwornicy, panele maja pół z tego.

Moze się zmieszczę w 4000-4500zł. Będzie 1400W i 170V. Grzałka ma az 2000W ale bojler jest mały bo to tylko 100l.

Ten zestaw z linka ma tą wadę że trzeba doliczyć koszty konstrukcji pod panele, kable uziemienia, bezpeiczniki, rozłączniki prądu stałego, etc....

NaczelnyFilozof 30.03.2023 19:43

Cytat:

Napisał next22 (Post 813361)
Zobaczcie budujecie coś co będzie użyteczne 2 ,3 może 4 miesiące w roku a kwota już sie robi około 5tyś .
W takich zabawach ze słoncem ważna jest duża pojemność zasobnika CWU tak 300-500 litrów aby w jeden słoneczny dzień narobić zapasu na następne 3 pochmurne . Moc ładowania aby w marcu gdy tego słońca jest tylko kilka godzin nałapać tego ciepła

Bez sensu to jest kisić 5000zł na rachunku bankowym i patrzec jak je zjada inflacja.

Do tej pory woda była grzana tylko prądem cały rok. Teraz w sezonie zimowym wodę napędza kocioł. A jak będą pochmurne dni to albo palenie w piecu albo przepięcie grzałki pod kontakt 230V :)

next22 30.03.2023 20:36

Apsolutnie nie jestem na nie
po prostu nie podoba mi się pomysł podłączenia paneli PV bezpośrednio do grzałki Ale obym się mylił że to będzie mało wydajne .
Bardziej piszę to jako użytkownik PV + grzałki 6KW i zasobnika CWU z solarem a na zimne dni piec na węgiel .

Widmo80 30.03.2023 22:41

Niepotrzebnie tutaj komplikujecie w sumie prostą rzecz. W pierwszym poście wkleiłem link i gość dokładnie to tłumaczy. Grzałka w bojlerze chodzi i grzeje też na prądzie stałym. Czyli z pominięciem falownika inwertera i innych gówien, które generują koszty. Dodam raz jeszcze, że układ ten ma grzać tylko i wyłącznie ciepłą wodę użytkową, więc przemienne napięcie 50 Hz 230 v mnie nie interesuje. Jak już ktoś zauważył, ile nagrzeje tyle nagrzeje a od października do marca mam przecież kominek.
Panele, przewody, termostat bojler tyle i nic więcej.

Next,to temat o tym jak to zrobić ,żeby działało i miało praktycznie zastosowanie a nie o tym że to pewnie nie zadziała, bo nikt tak nie miał i mi się nie podoba taki pomysł. Jest na tym forum co najmniej 10 tematów które mi się nie podobają ,więc się w nich nie udzielam ,bo nic to nie wnosi.

Matjas, przymierzam się pomału dopiero, robota czas, wiadomo jak jest, pomału bym gromadził wszystko co potrzebne , nawet gdyby to okazało się niewypałem to panele zawsze można sprzedać.

hebi 31.03.2023 07:40

Panel pv + przewody+grzalka z termostatem będzie działać do czasu aż to wszystko pierdyknie. Termostatem w grzałce jest dostosowany do prądu przemiennego, jeżeli puścisz tam prad stały o dużym prądzie przy rowarciu styków będzie Ci iskrzyło, do powstania łuku włącznie. Albo spali termostat albo zespawa styki. W piękny pogodny dzień masz wtedy tykająca bombę. Jeżeli zawór ciśnieniowy jest ok, to wyrzuci wodę, jeżeli nie to masz Bum. Po to są te przetwornice. 3 kW, kosztuje coś ok
1 tys. Ale to twój wybór.

Widmo80 31.03.2023 07:49

Są też przekaźniki na prąd stały, nie mam zamiaru do paneli uzywać tego, który jest teraz . Więc bomby raczej nie będzie.
Dodam, że termostat który jest zamontowany sterował by tylko i wyłącznie cewką przekaźnika prądu stałego, więc cały prąd roboczy załatwiałby przekaźnik na prąd stały.
Prądy będą duże, to się zgadza przy prądzie stałym.
Pomijam straty na takiej przetwornicy, awaryjność itp.
To ma być proste. Im więcej elementów , tym więcej opcji do zj.bania się czegoś.
Kwestia odpowiednio dobrze dobrać i połączyć panele, tak by po połączeniu, napięcie utrzymywało się na odpowiednio wysokim poziomie( nie zatka ich)wtedy pracują optymalnie , robiąc robote ( czyli mi ciepłą wodę z zimnej)

matjas 31.03.2023 08:01

Czy panele PV mogą być nie podłączone na słońcu? Tzn fizycznie odłączone od jakiegokolwiek odbiornika.

Ronin78 31.03.2023 08:17

Mogą poprostu nic nie produkują, dlatego jak na grzałce ustawisz powiedzmy 80st to tyle nagrzeje i się wyłączy i nic nie wybuchnie.

steve69 31.03.2023 08:30

Oczywiście że tak.

matjas 31.03.2023 11:01

No to najprostszy termostat z Allegro za 50PLN i tyle w temacie. Można zdublować temat jakby się bardzo chciało. Sprawny zawór bezpieczeństwa na boilerze to i tak jest mus cokolwiek by to nie było.

NaczelnyFilozof 31.03.2023 16:36

Cytat:

Napisał Widmo80 (Post 813494)
Niepotrzebnie tutaj komplikujecie w sumie prostą rzecz. W pierwszym poście wkleiłem link i gość dokładnie to tłumaczy. Grzałka w bojlerze chodzi i grzeje też na prądzie stałym. Czyli z pominięciem falownika inwertera i innych gówien, które generują koszty. Dodam raz jeszcze, że układ ten ma grzać tylko i wyłącznie ciepłą wodę użytkową, więc przemienne napięcie 50 Hz 230 v mnie nie interesuje. Jak już ktoś zauważył, ile nagrzeje tyle nagrzeje a od października do marca mam przecież kominek.
Panele, przewody, termostat bojler tyle i nic więcej.

Na początku tez o tym czytałem. Tez chciałem grzać prądem stałym. Moze na jakiejś działce to bym eksperymentował. Ale nie w domu. Zwykły termostat na grzałce w bojlerze się stopi. Oczywiście mozna porobić styczniki - rozłączniki - i cuda wianki. Nie mam doktoratu z prądów ale chyba chodzi o to aby mieć jak najmniej prądu stałego w domu. Wiadomo. Te układy -sterowniiki do grzałek kosztują. 800-1200zł. No ale na zbudowanie układu co będzie strerował zasilanie grzałki tez pójdzie kasa. Mozna i zapodać na stałe i grzać tyle ile panele dadzą. Ale po 80st c zaczyna się topić ocieplenie bojlera :-)

NaczelnyFilozof 31.03.2023 16:38

Cytat:

Napisał matjas (Post 813552)
No to najprostszy termostat z Allegro za 50PLN i tyle w temacie. Można zdublować temat jakby się bardzo chciało. Sprawny zawór bezpieczeństwa na boilerze to i tak jest mus cokolwiek by to nie było.

Tylko termostaty z allegro za 50zł nie zadziałają na prądzie stałym. Jest coś takiego jak łuk elektryczny prądu stałego. Zeby to wytłumaczyć to musi przyjś jakiś elektryk :-)

Zawór bezpieczeństwa zadziała jak woda się zacznie gotować. Ale osłona termiczna bojlera zacznie się topić bo to pianka styropianowa ;-)

Lepi 31.03.2023 16:48

Nie komplikujcie, są specjalne rozłaczniki i inne elementy do obwodów z prądem stałym. W tym w pełni elektroniczne. Oryginalny termostat można zostawić jako drugie zabezpieczenie i tyle.

fassi 31.03.2023 16:49

Jeśli masz zawór zwrotny przy liczniku wody to obowiązkowo baniak ten na rozszerzanie wody. Inaczej będzie zawór bezpieczeństwa często kąpać.

Widmo80 31.03.2023 21:01

Cytat:

Napisał NaczelnyFilozof (Post 813592)
Na początku tez o tym czytałem. Tez chciałem grzać prądem stałym. Moze na jakiejś działce to bym eksperymentował. Ale nie w domu. Zwykły termostat na grzałce w bojlerze się stopi. Oczywiście mozna porobić styczniki - rozłączniki - i cuda wianki. Nie mam doktoratu z prądów ale chyba chodzi o to aby mieć jak najmniej prądu stałego w domu. Wiadomo. Te układy -sterowniiki do grzałek kosztują. 800-1200zł. No ale na zbudowanie układu co będzie strerował zasilanie grzałki tez pójdzie kasa. Mozna i zapodać na stałe i grzać tyle ile panele dadzą. Ale po 80st c zaczyna się topić ocieplenie bojlera :-)

Zawsze się znajdzie ktoś, kto ma problem na każde rozwiązanie.
Filozof, ktoś tutaj napisał w tym temacie że to nie ma szans grzać ,więc się zdecydujcie, albo na wybuchy eksplozje, straty w ludziach, albo na to że nie ma szans na powodzenie i woda nie zrobi się nawet letnia:D:haha2: no bo skoro ma wybuchać grzać się powyżej 80 stopni wywoływać pożary, czyli powinno to działać.

Skoro jest już ogarnięte nie wybuchanie i brak konieczności stosowania falowników inwertorów i innych cudów, pozostała kwestia samych paneli jakie ,na ile volt ile sztuk jaka moc i odpowiednio to połączyć aby to współgrało dobrze z grzałką. I w tym miejscu myślę że będzie największy problem.

Grzałke w mojej 80 l itrowej beczce tez mogę wymienić z 1500wW na np 500W Tak by lepiej to współpracowało. (Albo mieć je dwie nawet)

4 godziny przy 500 grzania, powinno dac tyle co 1 godzina grzania przy 2000W (2kw)
Musiałbym zrobić w domu eksperyment (używając miernika energii) ile kwh potrzeba na zagrzanie 100 l wody od 10 st do powiedzmy 50 st.
No chyba że juz ktoś ma taka wiedzę , to będzie szybciej.

matjas 31.03.2023 21:10

Bardzo dobrze. Pozdrawiam Krajana :)

NaczelnyFilozof 01.04.2023 15:28

Cytat:

Napisał Widmo80 (Post 813618)
Musiałbym zrobić w domu eksperyment (używając miernika energii) ile kwh potrzeba na zagrzanie 100 l wody od 10 st do powiedzmy 50 st.
No chyba że juz ktoś ma taka wiedzę , to będzie szybciej.

No ja jak mierzyłem to mi wychodziło 2,5-4 kwh na 24h.

Teraz pytanie ile na to trzeba paneli.

Ronin78 01.04.2023 19:29

Jeśli to Wam pomoże to ja po wpięciu 1.5kW grzałki w lutym w bojler 120l zwiększyłem zużycie prądu o jak dobrze pamiętam minimum 400zł miesięcznie czyli plus minus 500kWh extra.
500kWh / 30 dni = 16kWh na dobę

W słoneczne dni instalacja PV 8.8kW robi mi ok 55 kWh czyli 2.6kW w panelach zagrzeje Ci ładnie bojler 120l w słoneczny dzień.

Melon 01.04.2023 20:40

Mam solary od 5 lat, oczywiście musiałem zlikwidować bojler gazowy bo dopłaty. I jakieś korzyści miały być ? Oczywiście tak jak to gruszki na wierzbie.:D
A no jak to przy produkcji ze słońca, jak świeci jest ok. ale przychodzi jesień, zima i jest nie klawo, gdyby nie podłączenie do pieca na Polskie złoto by się nie mył. :D
Tak czytam i nie wiem o co chodzi , przecie proste pytanie było.

Brzeszczot 01.04.2023 20:58

Cytat:

Napisał Melon (Post 813677)
Mam solary od 5 lat, oczywiście musiałem zlikwidować bojler gazowy bo dopłaty. I jakieś korzyści miały być ? Oczywiście tak jak to gruszki na wierzbie.:D

A no jak to przy produkcji ze słońca, jak świeci jest ok. ale przychodzi jesień, zima i jest nie klawo, gdyby nie podłączenie do pieca na Polskie złoto by się nie mył. :D

Tak czytam i nie wiem o co chodzi , przecie proste pytanie było.

Nie pierdol głupot ,nie było żadnego przymusu likwidacji czegokolwiek przy dotacjach na solary , mogłeś sobie postawić niezależnie ponieważ w komplecie było do wyboru bojler 200 lub 300 litrów , program był jednakowy na całą Polskę

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

Melon 01.04.2023 21:28

No ja nie miałem wyboru, musiałem dobry bojler no ta bene leżący teraz w garage wypierdolić.
Tak nic nie ściemniam i nie pierdolę. Mam jak Fazik dokumentację przedstawić ???

PS. a co by ciepłą wodę w zimie musiałem dopłaicć extra.

matjas 02.04.2023 09:26

Ilość wątków których nie da się czytać rośnie jak rzeżucha na parapecie.

fassi 02.04.2023 10:05

A co się dziwisz? Koszty życia wywaliło w kosmos i każdy kombinuje jak się da aby przeżyć. Nie ekologia, tylko zwykłe przeżycie. W normalnym kraju, Naczelny spokojnie dalej by palił tanim węglem a nie kombinował z panelami. A te 5 tys PLN wydałby na podróz w pizdu i napisał realacje zajebista.

Jakby tego bylo mało, W germanii od nowego roku zmusza Cię ustawą do paneli, abyś czasem nie wpadł na pomysł palenia regeneratywnym drewnem (65 proc energii w domu musi być regeneratywne, oczywiscie drewno nim nie jest). Jeśli w Twoim domu padnie Ci kominek, to też musisz zakładać panele na dach i nikogo Twój wybór nie obchodzi. Jest wyjątek, jeśli masz powyżej 80 lat, to są łaskawi i pozwolą Ci nowy kominek zamontować.

W NRD tęsknią już za honekerem.

Widmo80 03.04.2023 00:18

Tutaj też ciekawie pomyślane. Jednak dodatkowo trzeba by drogą elektronikę. Taki zbiornik 300 l też ma sens, gdyby na przykład dwa dni były nie słoneczne to mamy zapasy z wczoraj.

https://youtu.be/M9nUq_-srnk

Tygrys 74 03.04.2023 06:01

Bez sensu jak się już ma pompę do grzania wody komplikować instalacje jakimiś solarami glikolami pompami sterownikami i zaworami no i dalej mamy wady solarów.

flisak 03.04.2023 06:09

A jakie to wady? U mnie przeważają zalety. Jedyna wada to za mały zasobnik.

Tygrys 74 03.04.2023 06:48

Brak słońca brak grzania (pompa grzeje również w nocy)brak odbioru ciepłej wody (np wczasy) gotowanie lub wyrzucanie do kanalizacji brak prądu (potrzeba UPS -nie są wieczne) gotowanie glikolu które prowadzi do jego degradacji(w drastycznych przypadkach od gęstego (starego) spali się pompa) no i kosztuja (już mniej niż naście lat temu) to chyba więcej - niż +

consigliero 03.04.2023 07:06

Mam jedno pytanie? Rozumiem że mamy 300 litrów wody w baniaku, odbiór planowany jest raczej słabo, czyli sporo będzie tej wody zalegać w zbiorniku. Jak sobie poradzić z ewentualnymi bakteriami choroby legionistów?

Tygrys 74 03.04.2023 07:27

Trzeba raz na jakiś czas wygrzać powyżej 65'C to wystarczy .

Widmo80 03.04.2023 07:53

Cytat:

Napisał Tygrys 74 (Post 813759)
Brak słońca brak grzania (pompa grzeje również w nocy)brak odbioru ciepłej wody (np wczasy) gotowanie lub wyrzucanie do kanalizacji brak prądu (potrzeba UPS -nie są wieczne) gotowanie glikolu które prowadzi do jego degradacji(w drastycznych przypadkach od gęstego (starego) spali się pompa) no i kosztuja (już mniej niż naście lat temu) to chyba więcej - niż +

Z tych też właśnie powodów, chciałbym to zrobić wyłącznie na fotowoltaice.

W sieci krąży mnóstwo rzeczy i im więcej zaczynam czytać, tym mniej wiem.

Ciągle chodzi o prosty układ do grzania ciepłej wody dla 3 osób, co daje w przybliżeniu około 100 l dziennie. Bez firm, dotacji , polityki itp

consigliero 03.04.2023 08:25

Rozumiem że obecnie jakoś korzystacie z kąpieli? Może zamiast kombinacji zakupić porządny podgrzewacz przepływowy i mieć wodę na życzenie. Nic się nie ugra na produkcji prądu ale w momencie gdy w naszym gniazdku będzie prąd to będzie też ciepła woda. Przepływowy moim zdaniem będzie lepszy bo lepiej kontrolowany niż baniak z wodą i do tego jeszcze konieczność wygrzewania jak napisał kolega, to też pochłania dodatkową energię.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.