Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Kaski (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Arai Tour X4 czy Shoei Hornet ADV SOVEREIGN (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=40011)

Mariusz S 14.04.2021 17:40

Arai Tour X4 czy Shoei Hornet ADV SOVEREIGN
 
Prośba o opinie pomoc w wyborze obecnie mam i sprzedaje Arai tour X4 muszę sprzedać bo uszy czerwone :mur: tak ściska rozmiar L teraz pytanie do osób które miały okazje testować oba modele czy zostać z Arai tylko XL czy zamienić na Shoeia Hornet ADV SOVEREIGN ??

jabolos 14.04.2021 17:54

A jaki masz obwód głowy? Ja ostatnio kupiłem Araia ( mam 60 cm, czyli max w rozmiarze L) i pasuje mi elegancko. Wentylację na pewno Arai ma lepszą.
Zapytam czy udało Ci się założyć pinlocka aby prawidłowo przylegał do szyby?

crimson 14.04.2021 18:01

Ja w Shoei L miałem za ciasno, w Arai ok

Mariusz S 14.04.2021 18:03

Cytat:

Napisał jabolos (Post 729457)
A jaki masz obwód głowy? Ja ostatnio kupiłem Araia ( mam 60 cm, czyli max w rozmiarze L) i pasuje mi elegancko. Wentylację na pewno Arai ma lepszą.
Zapytam czy udało Ci się założyć pinlocka aby prawidłowo przylegał do szyby?

również mam 60cm i mnie mocno ciśnie w okolicach ucha lewa i prawa strona tak bardzo że po przejechani w nim 1.5 h muszę zjechać i kask ściągnąć co rwónież sprawia ból .
Pinlocka nie zakładałem jest jeszcze w ori opakowaniu :)

crimson 14.04.2021 18:06

Ja przez taki ucisk musiałem odsprzedać Shoei.

DwaMariany 14.04.2021 18:12

1 Załącznik(ów)
A próbowałeś dopasować? Tam gąbki są takie warstwowe. Zrywasz jedna warstwę i masz luźniej.

Mariusz S 14.04.2021 18:17

Cytat:

Napisał DwaMariany (Post 729465)
A próbowałeś dopasować? Tam gąbki są takie warstwowe. Zrywasz jedna warstwę i masz luźniej.

:eek:

kurde ide luknąć jak faktycznie jest tam coś takiego to Arai zostaje :)

i dupa nic takiego tam nie ma , może spróbować ugnieść tą miękką warstwę skorupy od wewnątrz w miejscach gdzie uciska ??? kurczaki szkoda mi się z nim rozstawać

crimson 14.04.2021 18:43

Mi gość w sklepie mówił, że na szkoleniu Shoei im mówili, że jak ucisk jest jakiś punktowy, to można ugniesc w tym miejscu EPS, np. łyżeczką. Nie próbowałem

konrade 14.04.2021 19:16

Jak masz 60cm to arai jest dla ciebie za maly. Ja przerzucilem
Sie w tym roku po 5 latach w Nishui Enduro Carbon czyli Klimie Krios na Araia i majac 59cm stwierdzam, ze nie ma wygodniejszego kasku jak nishua �� wiec przy 60cm musisz w Araiu strasznie cierpiec :)

Gończy 14.04.2021 19:57

Temat uciskania jest stary jak świat. Nie tylko obwód pacyny ma znaczenie przy doborze kasku ale
też kształt. W zależności czy w przekroju masz bardziej czaszkę jajowatą czy typową żarówkę okrągłą. Przy okrągłej czaszce jak założysz skorupę dla bardziej jajowatych czujesz podczas jazdy ucisk na czaszce po bokach nad linią uszu np. Po 15 minutach jazdy czacha dymi i trzeba robić przerwę. Mimo, że obwód jest ok kasku dobrany, to i tak ciśnie.
Ostatnio oglądałem filmik gdzie gościo się tematem zainteresował. Okazało się, że również, że Arai czy Shoei robią trochę inne skorupy w zależności od tego czy są na rynek europejski czy japoński (skośni mają bardziej żarówkowate bańki).
Ja bym Arai nie gniótł niczym ani zawodniczką nie traktował bo efekt może być różny, łącznie z spieprzeniem kasku za spore cebuliony.

zylek 14.04.2021 20:16

Cytat:

Napisał Gończy (Post 729480)
Temat uciskania jest stary jak świat. Nie tylko obwód pacyny ma znaczenie przy doborze kasku ale
też kształt...

Dlatego kaski i buty, to trzeba mierzyć. Kurtkę czy portki, to można zaryzykować na rozmiarówkę.
Rozważ też SUOMY MX TOURER.

konrade 14.04.2021 20:25

Cytat:

Napisał Mariusz S (Post 729468)
:eek:

kurde ide luknąć jak faktycznie jest tam coś takiego to Arai zostaje :)

i dupa nic takiego tam nie ma , może spróbować ugnieść tą miękką warstwę skorupy od wewnątrz w miejscach gdzie uciska ??? kurczaki szkoda mi się z nim rozstawać

musisz miec, bo wlasnie u siebie sprawdzilem i nawet w 6-cio letniej X4ce mam warstwe do zdarcia. Wiec w nowszych na pewno tez jest, chyba, ze kupiles uzywke i ktos juz zdarl

jabolos 14.04.2021 20:52

Mariusz S z którego roku masz tego Araia? Miałem zaproponować to co Marian. Ściągnij sobie instrukcję do kasku, zdemontuj policzki i po zdjęciu z nich zewnętrznego materiału będziesz miał dostęp do gąbki. Następnie zerwij tą cieńszą warstwę jak na przedstawionym wyżej zdjęciu. W instrukcji jest wszystko opisane.


Jak dla mnie to Arai ma dwie wady (O cenie nie wspominam). Wspomniany wyżej pinlock. Nie wiem co trzeba zrobić aby poprawnie go założyć aby przylegał uszczelką po obwodzie i jednocześnie nie kleił się powierzchnią do szyby. A druga wada to miejsce na słuchawki interkomu. Trzeba trochę pokombinować z umiejscowieniem słuchawek aby dźwięk był dobrej jakości.

konrade 14.04.2021 21:15

Cytat:

Napisał jabolos (Post 729489)
A druga wada to miejsce na słuchawki interkomu. Trzeba trochę pokombinować z umiejscowieniem słuchawek aby dźwięk był dobrej jakości.

ciekawe,
ja mam 40mm JBLe i po prostu je przykleilem w wycieciach na uszy i gra jak ta lala

jabolos 14.04.2021 21:20

@konrade też mam Cardo z tymi słuchawkami i jak wsadziłem je tak jak Ty to było dla mnie za cicho.

konrade 14.04.2021 21:36

ciekawe, ja jeszcze w zatyczkach smigam i mam dosc duzo "luzu" na regulacji glosnosci w gore

jabolos 14.04.2021 21:48

1 Załącznik(ów)
@konrade a w którym miejscu umieściłeś głośniki?

Dla mnie, jak umieściłem je w zaznaczonym na zdjęciu miejscu było zdecydowanie za cicho (mowa głównie o słuchaniu muzyki bo jakość rozmów była ok).

Załącznik 106158

konrade 14.04.2021 22:06

Za chwile zrobie foto. Ale skoro jakosc rozmow jest ok, to albo muza musi Ci straszliwie napier**** zeby bylo ok albo cos w telefonie masz dziwnie ustawione

radiolog 14.04.2021 22:07

Decyduje kształt bańki i dlatego jednych gniecie , a innych nie.
Oba miałem i żaden nie gniótł , ale shoei Hornet wydaje mi się lepszym rozwiązaniem

konrade 14.04.2021 22:21

2 Załącznik(ów)
Tak jak widac, nie przykladalem sie do montazu :)

Cezar3 14.04.2021 22:24

Mam araia i to najwygodniejszy kask ever, dla mnie.
Co do przylegającego pinlocka, fakt - przylega. Oddałem na gwarancji, coś tam pokombinowali. Na razie jest ok.
Natomiast shoei ciśnie od góry, ale go ugniotę. Te same rozmiary M.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

jabolos 14.04.2021 22:41

@konrade to jest to same miejsce, które zaznaczyłem, tyle, że pod materiałem.

konrade 15.04.2021 07:19

Cytat:

Napisał jabolos (Post 729512)
@konrade to jest to same miejsce, które zaznaczyłem, tyle, że pod materiałem.

Wiem, dlatego sie dziwie, ze u mnie slychac normalnie, a u Ciebie nie

Onufry22 15.04.2021 07:50

Cytat:

Napisał crimson (Post 729471)
Mi gość w sklepie mówił, że na szkoleniu Shoei im mówili, że jak ucisk jest jakiś punktowy, to można ugniesc w tym miejscu EPS, np. łyżeczką. Nie próbowałem


Kiedyś dostałem z Shoie testówkę i mnie uciskała. To chłopaki poszli do drugiego pokoju napie.... konkretnie. Mówili to nie jest widok dla klienta, ale mówili, że robią to gumowym młodkiem od glazury:)
Jeżeli ciśnie to śmiało możesz walić oczywiście nie w kask tylko w wyściółkę.
W SHoi jest tak, że do każdego rozmiaru masz 3 rozmiary wyściółki i zmiana rozmiaru też pomaga.

radiolog 15.04.2021 08:08

Cytat:

Napisał jabolos (Post 729489)
Mariusz S z którego roku masz tego Araia? Miałem zaproponować to co Marian. Ściągnij sobie instrukcję do kasku, zdemontuj policzki i po zdjęciu z nich zewnętrznego materiału będziesz miał dostęp do gąbki. Następnie zerwij tą cieńszą warstwę jak na przedstawionym wyżej zdjęciu. W instrukcji jest wszystko opisane.


Jak dla mnie to Arai ma dwie wady (O cenie nie wspominam). Wspomniany wyżej pinlock. Nie wiem co trzeba zrobić aby poprawnie go założyć aby przylegał uszczelką po obwodzie i jednocześnie nie kleił się powierzchnią do szyby. A druga wada to miejsce na słuchawki interkomu. Trzeba trochę pokombinować z umiejscowieniem słuchawek aby dźwięk był dobrej jakości.


Dokładnie pinlock w arai cokolwiek by się nie robiło zawsze parował i złośliwie w polu widzenia. Całkowicie niedostosowany do montażu słuchawek również

ctomch 15.04.2021 09:26

Z pinlockiem w Arai też miałem problem, męczyłem się i dokładnie jak napisał Radiolog, zawsze parował na środku przed oczami. Już się miałem poddać, ale kupiłem nowe pinlocki (mam dwie szyby), założyłem i........., cud. Nie kręcąc kołkami udało się za pierwszym razem. Nie wiem, może to kwestia samych pinlocków? Co do słuchawek, mam Cardo i słuchawki umieszczone we wgłębieniach w boczkach, nie mogę narzekać, montaż bezproblemowy.

kolka kolonko 15.04.2021 09:42

Oryginalny pinlock, który daje arai wraz z kaskiem jest do dupy. Po pierwsze jest za ciasny, po drugie to jest gorsza wersja pinlock 70. Kupiłem pinlock 120 i jest ok. Dokupiłem kolejny, tym razem protectint i też jest ok. Przylega na całym obwodzie

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

44FG 15.04.2021 09:58

Możesz też kupić mniejsze policzki do X4.
https://www.motoin.de/Kaski/Akcesori...ml?language=pl

Emek 15.04.2021 10:03

Problem że jak ciśnie to z reguły w baniak a nie w policzki.

jabolos 15.04.2021 10:05

Cytat:

Napisał kolka kolonko (Post 729560)
Oryginalny pinlock, który daje arai wraz z kaskiem jest do dupy. Po pierwsze jest za ciasny, po drugie to jest gorsza wersja pinlock 70. Kupiłem pinlock 120 i jest ok. Dokupiłem kolejny, tym razem protectint i też jest ok. Przylega na całym obwodzie

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

Ja dostałem już w zestawie 120, ale co z tego jak nie pasuje. Regulacja pinami nic nie daje, ponieważ albo nie przylega po całym obwodzie albo skleja się z szybą.

Emek 15.04.2021 10:06

A to się nie ma skleić z szybą? Zakładałem pinlocka kilka razy (Shoei/Airoh) i nigdy nie było żadnych problemów. Kumpel w Araiu też nie zgłaszał. Nic nie parowało.

44FG 15.04.2021 10:13

Cytat:

Napisał Emek (Post 729562)
Problem że jak ciśnie to z reguły w baniak a nie w policzki.

Napisał, że uszy ma czerwone ;)

Cytat:

Napisał Emek (Post 729565)
A to się nie ma skleić z szybą? Zakładałem pinlocka kilka razy (Shoei/Airoh) i nigdy nie było żadnych problemów. Kumpel w Araiu też nie zgłaszał. Nic nie parowało.

Moim zdaniem jest tak jak piszesz - pinlock dotyka 'ramką' i tylko nią do szyby i w ten sposób jest uszczelniony. U mnie w X4 nie ma z tym problemu.

jabolos 15.04.2021 10:17

Tak, ma dotykać tylko silikonową ramką. Między szybami ma być powietrze. U mnie występuje problem, że klei się szyba do szyby i nie sposób tego wyregulować. Kupię drugi może będzie lepiej i problem się rozwiąże.

kolka kolonko 15.04.2021 15:36

Cytat:

Napisał jabolos (Post 729567)
Tak, ma dotykać tylko silikonową ramką. Między szybami ma być powietrze. U mnie występuje problem, że klei się szyba do szyby i nie sposób tego wyregulować. Kupię drugi może będzie lepiej i problem się rozwiąże.

Zanim kupisz nowy spróbuj małym okrągłym pilniczkiem podpiłować odrobinę wcięcia w pinlocku, żeby był mniej ciasny na pinach. Potem spróbuj regulacji. U mnie działało

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

Mariusz S 15.04.2021 17:42

Cytat:

Mariusz S z którego roku masz tego Araia
2020
Cytat:

Problem że jak ciśnie to z reguły w baniak a nie w policzki.
dokładnie tak

jabolos 15.04.2021 20:43

@kolka kolonko pobawię się w sobotę. Dzięki za tipa. :Thumbs_Up:

Ocet 16.04.2021 09:09

Z racji tego że moje lewe ucho odstaje bardziej niż prawe :) to po dłuższej kilku dniowej trasie z X4 na baniaku ,czubek ucha dostaje delikatnego strupka, tak jakby coś ocierało go cały czas, nie czuć tego w czasie jazdy.. Rozwiązaniem jest komin. Poza tym kask przewygodny, świetnie wyważony więc nie czuć go na łbie. Pin lock.. Założyłem, usczelka siadła prawie idealnie, w jednym miejscu jest jakby ciut mocniej spłaszczona/przyciśnięta do szyby, nie paruje, niestety po lewej stronie na powierzchni może 1cm2 klei się do szyby. Na szczęście poza głównym polem widzenia więc nie kombinuję z tym. W okresie jesienno zimowym zaklejam taśmą prawie wszystkie wentylacje bo pizga. Ogólnie bardzo lubię ten kask.

Mariusz S 18.04.2021 12:13

Cytat:

Napisał DwaMariany (Post 729465)
A próbowałeś dopasować? Tam gąbki są takie warstwowe. Zrywasz jedna warstwę i masz luźniej.

Wczoraj było troszkę czasu więc luknąłem dokładnie , okazuje się że faktycznie jest możliwość zdjęcia jednej lub nawet dwóch warstw .
Po całkowitym wyjęciu osłon policzka i założeniu kasku na głowę okazuje się że ucisk ustąpił i jest znaczny luz nie myśląc długo usunąłem pierwszą warstwę zmontowałem wszytko kask na głowę i faktycznie ucisk w okolicach ucha jak by ustąpił jak to w praktyce wyjdzie trzeba będzie sprawdzić na moto :)

Africa Tigg 29.10.2021 10:54

Pytanie do użytkowników Arai Tour x4, jakich gogli używacie do tego kasku?
Pewnie większość gogli będzie pasować, ale zawsze dobrze poznać wasze opinie, bo do tej pory jeździłem tylko w okularach.

44FG 29.10.2021 22:55

Do kasku może tak ale zmierz koniecznie zanim kupisz aby na przykład nie uciskały nosa bo nie pojedziesz za daleko... Każdy ma ten łeb odrobinę inny. Nie sugeruj się innymi.

Africa Tigg 30.10.2021 09:54

W sumie Marcin masz rację , muszę jechać i przymierzyć różne modele, to jeszcze jedno pytanie, jak sprawdzają się gogle z szybką samościemniającą (fotochromatyczną) , ma takie ktoś ?

44FG 30.10.2021 18:40

Nie wiem jak gogle ale gadałem z gościem co kupił kask Klim Krios Carbon. Tam jest taki wizjer fotochromatyczny. Twierdził, że bajka.

Mam Tour X4 i generalnie świetny kask ale mam do niego 2 wąty:
- ciężki
- dosyć głośny

Ten patent z szybą fotochromatyczna musi być git. Bo w X4 jako, że nie ma blendy albo jeździsz z szybką przezroczystą i męczysz się w słońcu albo zamieniasz na ciemną i wtedy masz problem jak się ściemnia.

Cezar3 31.10.2021 01:06

Do x4 dokupiłem pinlock fotochrom i jest dobrze. Nie ciemnieje mocno, ale wystarczająco, nawet jadąc pod słońce.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

nabrU 31.10.2021 16:22

Cytat:

Napisał 44FG (Post 754127)
Nie wiem jak gogle ale gadałem z gościem co kupił kask Klim Krios Carbon. Tam jest taki wizjer fotochromatyczny. Twierdził, że bajka.

Można taki wizjer dokupić osobno do Klim Krios / Nishua Enduro Carbon, ale jego cena juz nie jest bajka :dizzy:

https://www.xlmoto.pl/wyposazenie-mo..._pid-PIA-41206

crimson 31.10.2021 17:26

Cytat:

Napisał Cezar3 (Post 754159)
Do x4 dokupiłem pinlock fotochrom i jest dobrze. Nie ciemnieje mocno, ale wystarczająco, nawet jadąc pod słońce.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Też dokupiłem taki pinlock do kasku Arai X4, ale po jakimś czasie ściemnia się znacznie mniej, niż na początku...
Szybkę fotochrom miałem w poprzednim kasku (Laser Carbon), wtedy na to narzekałem, ze jazda pod słońce jest trudna, ale nie było daszka, więc teraz być może by się sprawdziła. Więc jakby taka szybka była dostępna do Arai, pewnie kupiłbym.
Z tego co wiem, to nie ma, jest do Shoei Hornet, koszt ok. 800 zł
W Arai póki co jeżdżę dodatkowo w okularach fotochrom, ale muszę kupić chyba jakieś z innymi oprawkami, z płaskimi, by łatwiej było umieścić nad uszami (jeżdżę w kominiarce).

syncronizator 31.10.2021 18:48

Swego czasu najarałem się na Shoei.
Wszystkie kaski jakie mierzyłem w sklepach w Wawie cisneły mnie zawsze w tym samym miejscu.... 5 cm nad prawym uchem.

Podczas jednej z wycieczek zdarzyło mi się być w Andorze... a tam sklep motocyklowy co 200m.
Wstąpiłem do jednego ze sklepów, wynegocjowałem cenę która BTW okazała się 25% niższa niż po negocjacjach w PL więc skuszony niską ceną zakupiłem kask w którym odbyłem resztę wycieczki.
Głowa bolała mocno ... więc zacząłem dopasowywać powoli kask ..wygniatając łyżką .
Po tygodniu wszytko było OK. Dziś shoei leży jak ulał i ma za sobą 50tyś.

Teraz mam chrapkę na Arai Tour X4.
To co czytam o problemie ze zmieszczeniem słuchawek mocno mnie martwi... oglądając kask w sklepach nie weryfikowałem tego.

Czy mógłby ktoś opisać dokładnie na czym polega problem ?
Czy do tego kasku jest jakiś dedykowany zestaw słuchawkowy ?
Czy słuchawki sena wchodzą ?

jabolos 31.10.2021 22:23

@syncronizator nie ma problemu ze zmieszczeniem słuchawek w Arai-u. Ja pisałem, że słabo słychać gdyż fabryczne miejsce było dla mnie za bardzo przesunięte od środka ucha. Wyciąłem kawałek gąbki tak, że bez problemu weszły mi słuchawki jbl od cardo i głośność dźwięku się zdecydowanie poprawiła. Także słuchawki bez problemu wchodzą a jedynie ich umieszczenie będzie wymagać indywidualnego dopasowania.

syncronizator 31.10.2021 22:30

Ok , dzięki za info.

crimson 31.10.2021 22:54

Ja mam Cardo JBL nic nie uciska, slycha świetnie

Mariusz S 06.12.2021 09:48

Cytat:

Napisał 44FG (Post 754127)

Ten patent z szybą fotochromatyczna musi być git. Bo w X4 jako, że nie ma blendy albo jeździsz z szybką przezroczystą i męczysz się w słońcu albo zamieniasz na ciemną i wtedy masz problem jak się ściemnia.

polecam Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją :) osobiście używam zdecydowanie rozwiązuje to problem z blendą i w słoneczne dni się nie męczę jak się ściemnia okularki po prostu ściągam i chowam do kuferka .


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.