Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   budowa domu - wybór technologii (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28695)

strobus1 14.03.2017 11:22

budowa domu - wybór technologii
 
Sporo osób na forumie ma, miało, będzie miało podobny dylemat. Speców z branży też nam nie brakuje więc prośba do was o podzielenie się skrawkiem wiedzy i doświadczeniem.

Mam dużo pytań bo jestem na etapie oglądania działek budowlanych i powiem, że jest to gorsze niż kupno używanego pojazdu :mur: Prawdziwość opisów ofert jest identyczna z opisami passatów. Zachłanność pośredników i oferentów odstrasza mimo, że klientów brak. Zakupiona działka będzie warunkować zabudowę. Więc na razie mocno wybrzydzam :)

Osobiście skłaniam się ku tradycyjnej plus dobre docieplenie.
Plusy: łatwość znalezienia wykonawcy, łatwa naprawa błędów wykonawczych, koszt??, łatwość odsprzedaży.
Minusy: długi czas realizacji inwestycji.
Technologie alternatywne - Chyba mnie nie stać na takie fanaberie.

Jaki system ogrzewania? Gaz - ponoć drogi z butli tani z rury. Choć Kisiel zachwiał moje przemyślenia. Olej opałowy - cena zabija :dizzy:, pompy ciepła - jak bym mieszkał w okolicy o zasobach geotermalnych to bym nie miał dylematu. Drewno, "ekogroszek" itp - to jeszcze jest dozwolone w nowym budownictwie??

Pytanie do architektów - nie chcę garażu w domu. Chce warsztacik motocyklowy plus wiata dla samochodów - jak to ogarnąć by się nie wpakowywać w wysokie podatki?

Kwestia ewentualnej odsprzedaży - tak wiem nikt tego nie planuje ale w życiu bywa różnie...

zdrowia

Ziarko 14.03.2017 11:48

Cytat:

pompy ciepła - jak bym mieszkał w okolicy o zasobach geotermalnych to bym nie miał dylematu.
A to niby dlaczego? Nie potrzebują one "zasobów geotermalnych". Bierzesz pompę ciepła wraz z fotovoltaiką. Masz szansę skorzystać z dotacji z WFOŚiGW. Bierzesz kredyt na 1% !!!, potem masz umorzenie w 40% tego kredytu. Rata roczna w tym układzie winna być znacznie niższa niż rachunki za ogrzewanie gazowe. (zł własnej nie wrzucasz w budowę instalacji).


Cytat:

Drewno, "ekogroszek" itp - to jeszcze jest dozwolone w nowym budownictwie
Tak. Należy czytać miejscowe przepisy. MPZP lub popytać co wpisują do WZ.

Cytat:

Pytanie do architektów - nie chcę garażu w domu. Chce warsztacik motocyklowy plus wiata dla samochodów - jak to ogarnąć by się nie wpakowywać w wysokie podatki?
Sprawdź, czy garaż w domu taniej Cię nie wyjdzie w podatkach. Zawsze można zrobić ładne przedłużenie dachu i mieć wiatę przyklejona do ściany budynku
http://aprojekty.pl/image.php?img=im...=450&h=280&t=3

Emek 14.03.2017 11:50

Wydaje mi się że technologie alternatywne są tańsze, często lepsze, bardziej energooszczędne i szybsze w budowie. Nie są to fanaberie. Kolejny z moich znajomych zdecydował się na dom w technologii szkieletowej fińskiej firmy bo jest po prostu tani i szybki w budowie. Ja mam drewnianą chałupę też fińskiej firmy. Bale przyjechały z Finlandii - ekipa polska. Start czerwiec a na wigilię już mieszkałem. W cenie drzwi, okna, dach - bez elektryki i pozostałych przyłączy. Fundamenty po mojej stronie.
Dom z bali jest zdecydowanie droższy od szkieletowego.
Oba rozwiązania są tanie eksploatacyjnie i bezpieczne. Ludziska jednak się boją drewna, że niby chałupa się spali. Ja całą chatę ogrzewam prądem i wcale nie są to kosmiczne pieniądze. Nie mam kotłowni, pomieszczeń na opał co oszczędza powierzchnię.
Co do garaży i pomieszczeń gospodarczych to przepisy wskazują że do 35 m2 nie musisz mieć pozwolenia. Wiele jednak zależy od wielkości działki, możliwej powierzchni jej zabudowy i kilku innych czynników. W mojej dzielni można zabudować max 10% powierzchni nieruchomości więc postawienie domu o powierzchni zabudowy 100m2 na 1000 metrowej działce wyczerpuje dalsze możliwości.

Sidorowski 14.03.2017 11:51

Jestem świerzo po doświadczeniach wiec mogę podpowiedzieć.
Działka. To clue całej inwestycji, na kiepskiej działce piękny dom jest niesprzedawalny No i kiepsko się w nim mieszka. Dobra działka to: lokalizacja tzn. Komunikacja, media, kształt (wjazd od północy, ogród masz wtedy od południa), sprawdzasz miejscowy plan czy nie ma zarezerwowanych korytarzy pod autostradę, jaki rodzaj zabudowy jest dopuszczalny, czy np. Zakład przemysłowy mogą ci sąsiedzi zbudować etc... lepiej dopłacić za działkę kosztem skromniejszego domu niż później całe życie żałować i kisić się w korku - lokalizacja *3.
Technologia. Ytong , gruby, Ok. 45 cm, dobrze położony ma współczynnik izolacji cieplnej na poziomie pustaka ceramicznego + styropian. Musi być doświadczony wykonawca bo amator zrobi ci mostki cieplne i będziesz musiał docieplać. Unikasz kosztownego docieplenia Ok 170 zł/mkw na gotowo.
Ogrzewanie. Piec na pelet drewniany, koszt niższy od gazu ziemnego, wada- co jakiś czas musisz sprawdzić czy się nie zapchał, nie zgasł etc... może się to zdarzyć jeśli nasypiesz kiepskiego, wilgotnego peletu, No i w zależności od pojemnika w sezonie co kilka dni trzeba dosypywać. Ja niestety musiałem wybrać pompę ciepła z dolnym źródłem ciepła (wody geotermalne tu nie maja znaczenia) gdyż w domu często i długo nie mieszkam, a to urządzenie jest bezobsługowe. Koszt początkowy jest niestety kilka razy większy od konwencjonalnej kotłowni.
Jak myślisz o sprzedaży to wybuduj taki dom jakiś sam chciałbyś kupić. To działa.
Powodzenia,


Wysłane z Nokii 3310

siwy 14.03.2017 12:04

Ja bym odpuścił ściany jednowarstwowe z gazobetonu, odchodzi się od tego, to balansuje na granicy aktualnych norm cieplnych. Bal też odpada bo drogi i zimny, jak ma być w standardzie współczesnych domów to trzeba go docieplać i robi się już grubsza kombinacja. Dom letniskowy z bala jeszcze ok. Szkieletówka jest ok jak się ma sprawdzoną ekipę bo błędy trudniej naprawić niż w murowanym. Koszty wg kosztorysów wychodzą podobnie, ci co budowali twierdzą że szkielet tańszy od murowanego.
To czy garaż na pozwolenie czy nie to przy budowie domu bez znaczenia, załatwiasz i tak papierologię pod dom, nie ograniczałbym się wtedy do tych 35 m2. Osobiście wolałbym garaż wolnostojący bo można zrobić jak duży chcesz i nie martwisz się stratami ciepła i ocieplaniem go od domu, w domu ewentualnie dodatkowo jak się chce w zimie mieć ciepły garażyk bez wychodzenia na dwór. Zależy kto ile sprzętów ma do schowania i jak użytkuje.

jagna 14.03.2017 12:06

Dorzucę swoje 3 grosze.
Grunt. Jak już działka Ci się spodoba, sprawdź grunt przed kupnem.
Dokumentacja badań podłoża,opinia geotechniczna to mniej niż 0,5 % wydatków na dom , a pozwala uniknąć dużych niekiedy problemów.
No i pozwala na dobranie odpowiednich fundamentów. Tę część budynku wyjątkowo trudno się naprawia ;)

Ogrzewanie - ja mam wyłącznie kominek z płaszczem i podłączony do niego boiler (latem idzie na prąd oczywiście). koszty ogrzewania domu (parter+poddasze użytkowe, 9x9 m): - 700 - 1000 zł za cały sezon.
Rozpalamy około 16, kończymy o 19.

Emek 14.03.2017 12:11

Cytat:

Napisał siwy (Post 522642)
Bal też odpada bo drogi i zimny, jak ma być w standardzie współczesnych domów to trzeba go docieplać i robi się już grubsza kombinacja. Dom letniskowy z bala jeszcze ok.

To hipoteza czy doświadczenia własne? Mieszkam w domu z bali 12 lat. Średnica bala 21 cm brak ocieplenia i jakoś nie czuję dyskomfortu cieplnego. Oczywiście nie mówię o domach "góralskich" uszczelnianych jakimiś pakułami gdzie wiatr hula przez wszystkie otwory. Polecam zajrzeć www.honka.com

Co do garażu to się zgadzam - wyłącznie wolnostojący. Ja mam 50 m2 garażu i miejsca brakuje. Teraz bym postawił garaż na 2 auta i osobno warsztat połączony z garażem na motocykle.

siwy 14.03.2017 12:27

Cytat:

Napisał Emek (Post 522644)
To hipoteza czy doświadczenia własne? Mieszkam w domu z bali 12 lat. Średnica bala 21 cm brak ocieplenia i jakoś nie czuję dyskomfortu cieplnego. Oczywiście nie mówię o domach "góralskich" uszczelnianych jakimiś pakułami gdzie wiatr hula przez wszystkie otwory. Polecam zajrzeć www.honka.com

Co do garażu to się zgadzam - wyłącznie wolnostojący. Ja mam 50 m2 garażu i miejsca brakuje. Teraz bym postawił garaż na 2 auta i osobno warsztat połączony z garażem na motocykle.

Teoria. Po prostu bale bez docieplenia od dawna nie mieszczą się w normach cieplnych. Docieplanie tego jest upierdliwe bo albo z zewnątrz ale tracisz wygląd bala albo od środka co jest trudniejsze i nie do końca poprawne.

strobus1 14.03.2017 12:30

Amerykańscy pośrednicy mawiają - "kup najgorszy dom w najlepszej okolicy" .
Jagno mam na oku działkę ze spadkiem terenu w kierunku północnym spadek około 1,3 na długości 70m. Jest to przekształcona skarpa równiny błońskiej w kierunku doliny Prawisły. Na co uważać: iły, wysięki ?? ile odwiertów na 2000m2 ??

Garaż ma być dla motocykli a wiata / zadaszenie dla aut. w tej chwili dysponuje warsztatogarażem o pow 25m2 i jest ciasno - 2 garażowane jeden w trakcie roboty, regały, stół warsztatowy plus wolna przestrzeń wokół kozy. Te 35 m2 nie wymaga jest na zgłoszenie ale projekt potrzebuję ?

Nynek 14.03.2017 12:35

Ja jestem zwolennikiem tradycyjnej metody budowy czyli ściana wielowarstwowa oparta na pustaku typu max ewentualnie gazobeton plus warstwa steropianu. Dobrze zaizolować fundamenty posadzkę strop. Nie żałować na grubości steropianu bo to proporcjonalnie przekłada się na kasę wydana na ogrzewanie. Do tego kocioł gazowy - plus kominek normalny powietrzny służący do przepalania w okresie jesienno - wiosennym.
Taki zestaw przy dobrym ociepleniu jest optymalny pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym. Jak działka pozwala to szedłbym raczej w dom parterowy. Szkieletówka jest szybka, ale jak Ci spartoczą, albo złapie wata wilgoć lub jakiś gryzoń Ci wpadnie to masz armagedon. Drzewo w Polsce często na tartak przyjeżdża już z kornikiem ... a handlarze drewnem swoją fantazją przewyższają Mirka sprzedawcę Passatów i Golfów. Jak już to nie brać impregonowanego tylko robić to we własnym zakresie .. na tartakach impregnat to w większości farba coby ładnie wyglądało, że moczone tydzień i klient był zadowolony. Dom murowany jest także dobrym buforem ciepła tzn jak wyłączysz ogrzewanie to utrzymuje ciepło w środku odzyskując ciepło od ścian itp. tego nie uzyskasz w szkieletówce, która się szybko nagrzewa ale też szybko wychładza.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia niezależnie od technologi budowy to usytuowanie budynku względem stron świata ewentualnie stoku, szukałbym działki na południowym stoku lub takiej która umożliwi mi doświetlenie słoneczne od strony południowej wschodniej i zachodniej.

jagna 14.03.2017 12:42

Cytat:

Napisał strobus1 (Post 522647)
Amerykańscy pośrednicy mawiają - "kup najgorszy dom w najlepszej okolicy" .
Jagno mam na oku działkę ze spadkiem terenu w kierunku północnym spadek około 1,3 na długości 70m. Jest to przekształcona skarpa równiny błońskiej w kierunku doliny Prawisły. Na co uważać: iły, wysięki ?? ile odwiertów na 2000m2 ??

Ja standardowo robię 3 odwierty do 4 m (jeśli bez podpiwniczenia) w obrysie domu.
weź polecanego miejscowego geologa, będzie wiedział co robić. W dobrej dokumentacji będą różne zalecenia. Jeśli będą iły, niech sprawdzi ich pęcznienie /skurczalność.

Maupa 14.03.2017 12:47

Zgadzam się z tym, że szkieletówka szybko się nagrzewa ale i szybko wychładza. Dlatego warto zastosować bufor ciepła jakim jest podłogówka. Przy prawidłowo wykonanej instalacji ogrzewania i odpowiedniej grubości wylewki wychładzanie jest na minimalnym poziomie. Podłoga długo trzyma ciepło. :Thumbs_Up:
Co do drewna to można sobie sprowadzić z zagranicy. Są firmy, które się w tym specjalizują. Cenowo wychodzi dwa, trzy razy drożej niż w lokalnym tartaku, ale jakość naprawdę wysoka.

Kisiel 14.03.2017 12:57

Dużo rzeczy jest ważnych. Miejsce, dostępność (lub nie, kto co lubi) do cywilizacji w sensie dojazdu czy mediów. Usytuowanie i dobranie projektu względem stron świata jest naprawdę istotne. Badania geotechniczne polecam, szczególnie jak się chce mieć spokój z osiadaniem czy izolacją, przydomową oczyszczalnię i studnię. Z mediów fajnie jest mieć prąd :) resztę można ogarnąć samemu. Gaz? Najtańszy z butli, ale swojej. Technologia? Kto co lubi. Ja nie chciałem mieć z domu termosu mimo reku, więc styropian odpadł w przedbiegach, wolałem technologię prawie tradycyjną, włącznie z drewnianym oknem i ceramiczną dachówką. Od wejścia na działkę do wprowadzenia się do domu - 4 miesiące, ale jakbym miał czas, rozłożyłbym to na trochę dłużej. Wiadomo, że jakieś tam sprawy wykończeniowe i dookoła chaty to później.
Trzeba się dobrze przygotować, budowa domu to niezły projekt życiowy :)

Thorgal77 14.03.2017 14:31

Działka to najważniejsza część całej inwestycji, i najtrudniej znaleść tą właściwą.
Musisz patrzeć na PZP jaki działki maja status i czy do zabudowy - jakie dachy plan narzuca, jaki kolor dachów narzuca, jaki spadek dachów narzuca, ile % zabudowy, jaki status drogi dojazdowej - bo nie przy każdej wolno sie budować.
Jaka klasa gruntu ( jeśli to pole), czy można oczyszczalnie czy tylko szambo - czy jest kanalizacja.
Jeśli jest droga to czy na planie ZP nie ma zapisu o poszerzaniu drogi i jeszcze odpowiednia ilość metrów od drogi.
Ogólnie jest wieeeele haków na kupujących działkę...
w 90% ogłoszenia w necie to ściema i pośrednicy nawet nie wiedzą gdzie działka jest i kto jest właścicielem.
90% pośredników niema pojęcia o niczym - chcą tylko podpisać dokument i sprzedać działkę a reszta ich G..o obchodzi. liczy się prowizja.... tak więc uważaj.
Wszystko co wyżej pisze z wł. doświadczenia - bardzo świeżego.

PS: lepiej drogo działke kupić i pewną niż tanią i potem się bujać po sądach bo szkody górnicze lub inne gówna... masz czas na takie jazdy ?
Powodzenia ! :)

bukowski 14.03.2017 15:13

Ja to się mogę podzielić patentem na ogrzewanie. Prąd + mechaniczna wentylacja + rekuperator. Ogrzewanie 140m2 (spore połacie okien, parterówka) kosztuje w sezonie max 600 zł / miesiąc. Grzejniki kosztują tyle, co nic (w kazdym pomieszczeniu mam 1 mały 500W+ 90 metrowy salon/kuchnia 2 sztuki, podłogówka kuchnia i łazienka.
- koszt instalacji bardzo niski, 1 grzejnik to 300 zł razem z kosztem dodatkowej instalacji elektrycznej
- możliwość łatwego i taniego podpięcia automatyki do każdego pomieszczenia niezależnie

Jedyna wada jest taka, że jeśli mieszkasz na zadupiu, to może być, że zimowe huragany uszkodzą prąd na 1-3 dni. Wtedy kominek i sweter.

poss'ter 14.03.2017 15:44

Buduje i sprzedaje domy zawodowo i zgadzam się z większością przedpiśców.
W nieruchomości najważniejsze są 3 walory: 1. lokalizacja 2. lokalizacja 3. lokalizacja. Pozostałe można ponosząc dodatkowe nakłady finansowe w dużym zakresie zmienić/poprawić, pierwsze trzy pozostają niezmienne.
Kupując działkę sprawdzić i zaakceptować trzy walory powyższe w tym m.in:
MPZP - miejscowy plan - tam jest napisane co można na działce wybudować. Nie ma planu to występujemy o warunki zabudowy i czekamy na odpowiedź gminy.
Odległość od miejsc najczęściej uczęszczanych: praca, szkoła, hobby, rekreacja i odpoczynek
Potencjalny dostęp do komunikacji publicznej.
Sąsiedztwo - musi się podobać okolica, krajobraz za oknem, architektura sąsiednich budynków na którą mamy później codziennie patrzeć, bliskość lasu - jedni lubią inni nie. Jeżeli istnieją wolne działki w okolicy sprawdzić czy plan umożliwia na nich potencjalnie niechcianą zabudowę inną niż mieszkalną (wysokie bloki, warsztaty, składy, hurtownie itp). W tym zakresie lubię tzw. plomby, czyli ostatnie wolne działki na ulicy, w okolicy - mniej niespodzianek w przyszłości.
Dostępność oczekiwanych mediów i ewentualny koszt ich doprowadzenia do granicy działki.
Strony świata. Część salonowo ogódkowo rekreacyjną najlepiej ulokować od strony południowo zachodniej. Wjazd od południa nie przekreśla działki, wymaga odpowiedniego projektu.
Nachylenie działki. Stoki południowe bardziej słoneczne niż pozostałe.Do analizy czy przez potencjalną działkę nie idzie z drogi/innych działek mała rzeka podczas ulewy. Jak sąsiedzi radzą sobie z odprowadzeniem deszczówki.
Dojazd. Droga gminna/prywatna? Kto ją odśnieża i utrzymuje w kondycji? Jak daleko do asfaltu.
Kształt działki. Ma duże znaczenie przy działkach małych. Wtedy prostokąty zbliżone do kwadratu są najłatwiejsze w zagospodarowaniu.
Jak powyższe pasuje to badania geologiczne. Jak pisała Jagna robimu odwierty, aby m.in. zbadać nośność gruntu, wysokość wód gruntowych (bardzo ważne jak planujemy piwnice)
Wywiad sąsiedzki, warto pogadać przez płot z potencjalnymi sąsiadami jak się mieszka, czy zalewa im piwnice i czy nie śmierdzi czasem z fabryki oddalonej o 5 km, przy okazji oceniając potencjalne relacje sąsiedzkie :)

Co do technologi to najłatwiej sprzedają się domy w technologi która jest lokalnie najbardziej popularna. Jeżeli przyjmujemy możliwość odsprzedawania domu po kilku/nastu latach warto budować to co się najlepiej sprzedaje.
Ja w pomorskim buduje i polecam gazobeton lub silikaty z izolacją zewnętrzną styropianem, ale też przyznam uczciwie że na szkieletówkach i innych technologiach importowanych się nie znam.

szarik 14.03.2017 18:15

Strobus1 - podobno trzeba wybudować 3 domy aby mieszkać tak jak się wymarzyło ;) , kurcze no ja chętnie bym jeszcze raz budował gdyby mnie było stać :).
Budowę rozpocząłem w 2003 r , komórkowiec Solbet + 12 cm styropian (na tamte czasy bardzo modnie i prawie hi-tech)
Dom jest bardzo ciepły i nie wiem o co chodzi w stwierdzeniach że styropian to jak w termosie :confused: wilgoci czy pieczarek na ścianach brak. Rekuperatora u mnie nie ma , jest po prostu grawitacja . Spalam 4 tony eko:)groszku na rok .
Napiszę Tobie co bym zrobił inaczej po paru latach mieszkania.

Żadnego betonu komórkowego - bo marnie izoluje akustycznie , bardzo marnie
(po kilku latach doczytałem o tym w jakiejś gazecie budowlanej , że to oczywista oczywistość ale było już ptakach)

Nie rezygnował bym z garażu ciepłego przy domu , chociaż zdaję sobie sprawę że drogo wychodzi m/kw takiego garażu (mam 400 m/kw pomieszczeń gospodarczych pod dachem i po kilku latach wydzieliłem sobie 90 m/kw powierzchni , ociepliłem i ogrzałem bo muszę mieć(i mój sąsiad) swój ciepły kąt :D . Nie lubię też wsiadać przez 3-4 miesiące w roku do lodówki w której łapy mi przymarzają do kierownicy)

Tylko dom parterowy jeśli działka pozwala (Doceniłem to jak se kulasy połamałem :) a i podobno z wiekiem to rozwiązanie się docenia .... ja jeszcze nie odczuwam :D

Okno balkonowe / tarasowe w kuchni + taras z zielenią koło kuchni ... tak tak , koło kuchni (Można mieć taras przed salonem ale używał będziesz tego przy kuchni )

Teraz trochę marzeń , dzisiaj wybudował bym sobie parterowy domek z trójwarstwowej ściany, np. keramzyt+wełna+na elewację "herbaciana" zwykła cegła + jakiś kamień na spodzie.
Do ogrzania pompa ciepła - wodna, 3-4 "studnie" + prąd z dachu (wiem że to jeszcze cholernie drogo wychodzi ale co mi tam marze sobie)

To co napisałem powyżej to jest najmojsza opinia z którą wolno się nie zgadzać ale nie wolno dyskutować ;)
Nasz polski rynek budowlany jest ewenementem chyba na skalę światową , bo gdzie na świecie ludziska tak sami budują jak my.
I tu moim zdaniem dochodzi do zwariowania , do przesady , do przerostu formy nad treścią , do pogoni za jak najniższymi wskaznikami :confused: kurde...
Przecież zwyczajny nowy dom poprawnie wykonany i ocieplony (nieważne jednowarstwowy, dwu czy trzywarstwowy) z zwykłych dostępnych na dzień dzisiejszy materiałów (wcale nie najdroższych) będzie tak samo ciepły , suchy i wentylowany jak najbardziej hi-techowy dom, którego isntalacje wszystkorobiące kosztowały więcej niż straty wynikające z niedoskonałości zwykłego domu. Tak naprawdę to jest nie do policzenia . Jasnym jest dla mnie że zasobność portfela , wyobrażenia o własnym domu czy też zamiłowanie do nowinek technicznych u każdego z nas jest inne i to dobrze bo przynajmniej nie jest nudno :) ale moim skromnym zdanie poziom szaleństwa budowlanego w naszym kraju sięga zenitu :D

Zdrowia i powodzenia w realizacji

szynszyll 14.03.2017 18:19

Gdybys sie zdecydowal na szkieletowke to dam Ci namiary na firme ktora stawiala dom siostrze. Minelo juz 5 lat i wszystko ok. Ze wspolpracy sa ze szwagrem bardzo zadowoleni. Czysto, sprawnie, bez pijanstwa i fuszerki.

sluza 14.03.2017 19:08

Robi się muratorowo.
Strobus, krótko co ja bym teraz sobie sprawił: parterowy, silikat + styropian, gruntowa pompa ciepła+rekuperacja (bez GWC).

xtr 14.03.2017 19:28

Ja jestem na etapie kupna dzialki czekam na zgode WZ jezeli urzedznicy sie zgodza na budowe tego co sobie wymyśliłem to kupuje działkę i startuje z budową . Działke mam nietypową bo wąska 15,5mx55m. Jeżeli chodzi o projekt to wybrałem architekta który za 5 tys przelał na papier to co sobie wymysliłem, a wymysliłem dom 160m plus kotłownia 8m plus garaż 42m czyli w sumie zabudowa będzie sie składać z 3 członów.
Jak juz znajdziesz ta wymarzoną działke nie oszczędzaj na badaniach gruntu no i poszukaj projektanta gotowe projekty nigdy nie będą idealne różnica w koszcie miedzy gotowcem a projektowanym niewielka jak się patrzy potem na koszt budowy

Mieciek 14.03.2017 19:58

Temat na czasie. Właśnie dziś namierzyłem z geodetą domek.
Plan to gazobeton + styro. Grzanie to pompa ciepła + awaryjnie/klimatycznie koza.
Najwzniejsze to zeby nie przepłacic za rzecczy i rozwiązania które nie sa nam potrzebne.
Byłem w Bielsku w firmie ktora robi szkielety. Fajne toto bardzo ciepłe ale sciana to płyta wata płyta czyli rozpędzony dzik moze mi wpaść do salonu wiec odpuścilem. A na serio po kalkulacjach wyszło ze szkielet drożej wychodzi.

Ludwik Perney 14.03.2017 20:49

Ooo mój temat, bo w czwartek ekipa budowlana rusza z budową mojego domku. To kolejny mój dom, więc sporo jest rozwiązań, które chce i których nie chcę. Wybrałem rozwiązanie: mur z ytonga+ ocieplenie + kamień elewacyjny (względy estetyczne), ogrzewanie pompą ciepła. Wentylacja mechaniczna.
Ja też nie lubię garażu w domu, ale ze względu na spory spad i niewielką działkę (10 arów) zdecydowałem się na garaż na poziomie piwnicy. Będzie zastosowany bufor odcinajacy garaż od domu, żeby ograniczyć pompowanie do domu spalin, poza tym i tak nie zamierzam do garażu wjeżdżać, bo przed garażem będzie spore zadaszenie i to ono ma wystarczyć samochodom.

Postawiłem na prostą konstrukcję- znaczy się bryłę domu i dachu - im mniej udziwnień, tym taniej, cieplej. A mimo to da się zrobić taki dom nowocześnie, nietuzinkowo.
Z góry planuję solidne odwodnienie domu, zdaję się na dobre materiały.
Nie zdecydowałbym się na budowę domu w konstrukcji szkieletowej - za dużo wad

Potwierdzam, ze 90% sukcesu to działka.

No i powodzenia

siwy 14.03.2017 20:50

Gazobeton na ściany moim zdaniem średnio ma sens, jedyny plus to łatwość budowania. "ciepło" tego pustaka przy docieplaniu jest nieistotne, zaoszczędzisz kilka cm na styropianie. Gazobeton za to jest kruchy, słaba akustyka, może być problem przy wieszaniu np szafek kuchennych, specjalne kołki się daje. Ja bym sobie budował z silikatu albo zwykłej ceramiki (nie poryzowanej).

Ludwik Perney 14.03.2017 20:53

aaa i też robiłem sobie przed wykonaniem projektu badania geologiczne

jagna 14.03.2017 22:03

Same pompy ciepła!
Tak z ciekawości, rozumiem że wszyscy macie wymagane projekty robót geologicznych oraz dokumentacje geologiczne pomp?
Sprawdzają to w urzędach?

slafo 14.03.2017 23:33

1 Załącznik(ów)
moja chatka zimą

Navaja 14.03.2017 23:57

Cytat:

Napisał jagna (Post 522751)
Same pompy ciepła!
Tak z ciekawości, rozumiem że wszyscy macie wymagane projekty robót geologicznych oraz dokumentacje geologiczne pomp?
Sprawdzają to w urzędach?

A co to takiego? :dizzy::dizzy:

jagna 15.03.2017 00:03

Wymagane dla pomp dokumenty wg ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze.
Projekt, jak sama nazwa wskazuje ;) projektuje odpowiednie dla wymaganych ilości kW głębokości odwiertów, dokumentacja jest powykonawcza.
Ciekawa jestem, jak skrupulatnie urzędy to sprawdzają, bo znam starostwa gdzie przechodzi wszystko...

Navaja 15.03.2017 00:20

O tej porze proszę Pani to się spi. :p
O 9.00 przyjechał Roman swoim Volvo i zaczął grzebać w ziemi, chłopaki zaraz za nim kładli kolektor na głębokości 150 cm od powierzchni gruntu.
O 15.00 robota była zakonczona i wszystko zasypane.
To robota na mojej działce i generalnie mam w dupie co sprawdza skrupulatny urząd. Ludzie, nie dajmy się zwariować. Żeby połozyć 350 metrów rurki fi 10 czy tam 20 mm w glinie na własnym gruncie trzeba mieć jakąś dokumentację?
Ale ja Pani to w Kongresówce a nie ziemiach dawnego zaboru germańskiego. ;)

Ale uczciwie informuje, ze badanie gruntu zleciłem - 4 odwierty z czego trzy pod chatą a jeden jakoś na srodku działki. :)

motomax 15.03.2017 01:23

Art. 3. Ustawy nie stosuje się do:

1) korzystania z wód w zakresie uregulowanym od-
rębnymi przepisami;
2) wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykorzystania ciepła Ziemi, poza obszarami górniczymi;


Ja też startuję z budową w tym roku, dom to prostokąt z 2 spadowym dachem.. z życia wiem że proste i sprawdzone rozwiązania sprawdzają sie w naszym klimacie najbardziej.

Nowe systemy i technologie które na papierze obiecują 30 letnie gwarancje...
Technologie o których nawet wykonawcy nie do końca mają pojęcie.. majstry...
No no tak zaraz lawina komentarzy....
Tradycyjne budownictwo i koniec
Kotłownia z piecem co weglowym,piec gazowy plus bufor ciepła,cały dom podłogówka.

Nacisk kładę na ocieplenie domu.

Garaż hmm no jest wiekszy od domu wiec postawie osobno he he

Thorgal77 15.03.2017 10:27

A co sądzicie o płaskich dachach - dom piętrowy ?

siwy 15.03.2017 10:29

Cytat:

Napisał Thorgal77 (Post 522807)
A co sądzicie o płaskich dachach - dom piętrowy ?

Jak się podoba i warunki zabudowy pozwalają to same zalety.

ArtiZet 15.03.2017 11:13

Ja też jestem w trakcie budowy- obecnie mam SSZ.
Zdecydowałem się na tradycyjny system bo znany wykonawcom, łatwiej naprawic błedy oraz łatwiej (chyba) sprzeda ew. taki dom niż nowinki których potencjalny nabywca może się bac (na razie nie myśle o sprzedaży ale kto wie co czas przyniesie)
Ściany z Porothermu 24cm+20cm styropianu, na podłogach na dole 15cm styro (w garazu 10cm).
Waham sie czy robic rekuperację ale obawiam się że grawitacja przy tak szczelnym domu nie wyrobi i bede miał wilgoć i grzyby.
Ogrzewanie gaz ziemny+kominek (prawdopodobnie z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła lub masą akumulacyjna- jeszcze się waham).
Dlaczego Gaz Ziemny ??? Bo mam taki przy działce a poza tym w MPZP jest że może byc tylko gaz lub olej opałowy- zadnych eko materiałów typu pelet lub ekogroszek bo to jest u mnie zakazane.

Badania gruntu robiłem a jakże (3 odwierty miedzy 4,5 a 5,5m w głab) bo taki był wymóg MPZP u mnie mimo że nie planowałem piwnicy (jest wysoki poziom wód gruntowych i kazdy to wiew okolicy) a budowniczowie nawet na nie nie spojrzeli...
Poza tym badania gruntu były robione w lipcu- woda była na 2,5m- obecnie mam marzec i w studni (mam takową z kręgów) lustro wody jest 0,5m od powierzchni.
Beton na fundamenty dawałem z dodatkiem wodoszczelnym.

Wjazd mam od poludnia- niedogodnościa tej strony świata jest b.mała ilość gotowych projektów no i to że dobrze nasłoneczniona cześć odchodzi na garaż (mam go w bryle budynku- 35m2+ 7m2 schowek na moto :D)

P.S. szukam obecnie ekipy dekarzy do pokrycia dachówka ceramiczna- ktoś, coś ;)

siwy 15.03.2017 11:16

ja bym robił rekuperację

Nynek 15.03.2017 12:04

[QUOTE=ArtiZet;
kominek (prawdopodobnie z grawitacyjnym rozprowadzaniem ciepła lub masą akumulacyjna- jeszcze się waham).
[/QUOTE]

Nalepiej jedno i drugie

Ludwik Perney 15.03.2017 12:58

BTW kominka, w obecnym domu zdecydowałem się na nowy piec kaflowy i jestem ogromnie zadowolony. Cudowne, zdrowe ciepło, po jednym paleniu brykietem drewnianym piec realnie grzeje przez 20h. Nie wysusza powietrza, nie przypala kurzu, a do paleniska i tak mam szklaną szybkę, więc urok płomieni jest zachowany

bicio 15.03.2017 13:13

Płaski dach? Jak lubisz, jak Ci woda cieknie po ścianie to super sprawa ;)

siwy 15.03.2017 13:15

Cytat:

Napisał bicio (Post 522825)
Płaski dach? Jak lubisz, jak Ci woda cieknie po ścianie to super sprawa ;)

Jak się dobrze zrobi to nie cieknie ;)

Thorgal77 15.03.2017 13:26

Nic nie cieknie... - nie lubie skośnych bo nie widzę w nich plusów żadnych...
Liznąłem w życiu trochę dekarki więc już teraz wiem że bym sobie z odwodnieniem poradził...
Jak zrobisz dobrze elewacje to nić się dziać nie będzie...

A jak się elewacja zabrudzi to sobie umyje - bo...... robię też i w tym :)

taa - już widzę te skosy.... i aranżacje pomieszczeń ze skosami - katastrofa.... najlepiej łazienka ze skosem i kibelek zaraz pod.... cudowne uczucie gdy wali się łbem podczas wstawania z kupy i ponowny przysiad już nieprzytomny ( po uderzeniu)

jedyny skos jaki by mógł mieć dach to wysokie piętro ze skosem zaczynającym się 2m od podłogi...
np.

http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/...g0YmUucG5nAMIA

bicio 15.03.2017 13:33

Ok, może mnie ktoś dokształci kiedyś w tej materii, bo póki co spotkałem tylko te piękne czarne zacieki na elewacjach i zamarznięte rynny przez które przelewa się woda.

Ziarko 15.03.2017 13:37

Płaskie dachy? hm. Mieszkałem lat ..... ąt w domu z płaskim dachem.

Znam osoby, co miały płaski dach i przerobiły na skośny vs znam tylko jedną osobę, co dom ze skośnym przerobiła na dość płaski :D

Płaski niby fajny - bo pomieszczenia zyskują wobec powierzchni zajętej przez dom.... ale jednak zabaw z naprawami i uszczelnieniami co kilka lat coś tam było. Średnio raz na 10lat. Dla jednych to nic, ale to oznacza że sam pamiętam co najmniej kilka koniecznych konserwacji dachu.

Cytat:

Napisał siwy
Jak się dobrze zrobi to nie cieknie

taaa, jak się zrobi dobrze. Patrząc jednak, że nie ma domu, by nie zrobić czegoś lepiej lub majstry czego nie popsuły to trzeba wybrać takie rozwiązanie, że nawet jak nie zrobi idealnie dobrze - to też nie będzie ciekło.
Wiele MZPN i WZ nie pozwala nawet na budowę domów z płaskim dachem. Jak ktoś nie lubi skosów, to prostu ma dom parterowy a poddasze jest nieużytkowe....

Dach mansandrowy źle zaś wygląda na małych domach. Przytłacza, powoduje że to są koszmarki archiktoniczne. Ale dla większych obiektów, to już nie tak źle, bo dach nie jest większy niż budynek:
https://i.embed.ly/1/display/resize?....jpg&width=810

siwy 15.03.2017 13:41

bloki budują z płaskimi i nikt nie płacze :)

największy problem to właśnie warunki zabudowy, mało gdzie pozwalają na płaski dach

technologia poszła już do przodu i robi się to prościej, szybciej i szczelniej niż kiedyś

Thorgal77 15.03.2017 13:56

Zdjęcie które zapodałem miało tylko pokazać że chodzi mi o skosy na "wysokim" pułapie ( wysokości)
Robię trochę w budowlance i przy dachach i wiem że taki dach od podstaw sam zrobie - albo membrana albo co innego....
Na razie daleko do tego...
Kiedyś to nie to samo co dzisiaj.... jakość materiałów itp...
A nawet jak bym miał to w papie robić to, kilka metrów w życiu pogrzałem :)

Ludwik Perney 15.03.2017 14:35

3 Załącznik(ów)
Ja będę miał częściowo płaski dach. W dodatku pomieszczenia pod tym płaskim będą przykryte ziemią i trawą. Wszystko kwestia technik. Może wujek chujek nie zrobi takiego dachu swoją kielnią i młotkiem dobrze, ale już w miarę douczona firma budowlana nie będzie miała z tym kłopotu

Ziarko 15.03.2017 14:36

Z płaskim może nikt nie płacze, ale naprawy dachu są konieczne dużo częściej niż przy dachach skośnych.
Nowe, to nowe, ale z czasem każdy się starzeje, a płaskie wymagają jednak wyraźnie częstszej konserwacji bądź napraw.
A piszę to jako "użytkownik" - nie jednego budynku a wielu (jestem w zarządzie kilkunastu wspólnot mieszkaniowych) budynków nowych i starych.

A jeśli porównujemy te dachy, to jeśli płaski jest lepszy, to przecież motocykl BMW też lepszy :D niż Afryka.
To "BMW" też daje lepszy komfort, bo ściany proste i murowane, także na piętrze, no ale..... niektórzy są szczęśliwy, czy godzą się na pewne niedogodności w imię innych korzyści.

Imho technologia budowy:
dom murowany
dach skośny, prosty (kopertowe się podobają, ale jeszcze więcej skosów jest)
garaż przy budynku - wówczas istnieje szansa przedłużenia dachu i posiadanie wiaty na piętrze nad garażem (jesli nie robimy tam pokoju), która służyć będzie jako zadaszone miejsce do suszenia (kobieta doceni :D)czy inne cele.

Z kryteriów których na pewno nie negujemy: to koszt całkowity i uroda domu. Bo dom ma się podobać.
Z własnych doświadczeń - pomieszczenia gospodarcze mogą zająć powierzchnię większą niż powierzchnia domu. A bo to wiata/garaż na samochody, to szopka na rowery, warsztacik, kosiarkę do trawy.... etc etc. składzik na opal do kominka, na ............... np. zestaw dodatkowych stołów ogrodowych itp.....

jorge 15.03.2017 14:40

Hej. Jakby ktoś z Was miał firmę lub działalność budowy domu z okolic kujawsko-pomorskiego - proszę o kontakt na jorgesu@me.com. Chodzi o stałą współpracę - mam klika projektów do wykonania - od drobnych (płyta, wylewki, ogrodzenie), do budowy domków i domu.

ArtiZet 15.03.2017 15:01

Mam dach ze skosami i to we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu :)
I to wybór świadomy...
Dlaczego ??? bo nie podobaja mi się wszystkie te nowoczesne klocki z płaskimi stropodachami.
Rozwiazaniem aby nie tracić przytomności przed lub po kupie :D jest odsuniecie WC na taka odległość od ściany aby przy wyprostowanej pozycji nie uderzac głową.
U mnie przy ściance kolankowej 82cm i skosie 42st. wystarczyło 60cm

tomajkAT 15.03.2017 15:02

Obecnie mam dom (4 już) wybudowany w 2003r. Bloczek keramzytowy do tego izolacja 10cm styropianu. Zapotrzebowanie na energię max 20W/2. W najgorszy mróz (PC) piec pokazywał moc średnią dobową na poziomie 10kW. Rozpoczęcie budowy 4kwietnia, wprowadziliśmy się 12listopada tego samego roku, dom nie mały 528m2 netto więc gadanie o tym że tradycyjna budowa musi długo trwać to jakieś mity. Miałem też szkieletowy, owszem ciepło, ale jak się zwierzęta dobiorą do chaty to tylko szybko sprzedawać. Węgiel, ekogroszek, pellet, LPG, gaz ziemny, pompa ciepła (powietrze-woda, woda-woda) wszystko to przerobiłem już, najlepiej sprawdza się PC-studnia-studnia albo kolektor z bezpośrednim odparowaniem. Jeśli będę budował jeszcze, a będę domek emerytów hehe. to tylko beton przemysłowy z rdzeniem, płyta fundamentowa i płaski zielony dach. Garaż- podziwiam ludzi którzy wydają kasę na budowę domu i osobnego garażu by zimą czy w okresie kiepskiej pogody zapierdzielać z domu bo się zostawiło telefon albo okulary w samochodzie. Kiedyś to było gadanie, że będzie śmierdzieć paliwem czy spalinami w domu, a od czego wentylacja? no i chyba nie jeździmy już syrenami czy trabantami. Wszyscy się zachwycają, że gdzieś tam u kogoś na odludziu, cisza, spokój, piękne widoki dookoła. Później i tak górę bierze bliskość sklepu, baru, szkoły więc każdemu jak się podoba. Najważniejsze by szybko i sprawnie szła budowa to PORZĄDNY projekt i trzymać się go w 100% jak nie będzie zmian, przeróbek, poprawek to budowa jest przyjemnością. Tak więc PROJEKT i dobry inspektor nadzoru inwestorskiego (ale nie taki co tam raz na miesiąc luknie, tylko ma siedzieć na budowie) to podstawa.

Ludwik Perney 15.03.2017 15:57

Cytat:

Napisał tomajkAT (Post 522844)
Garaż- podziwiam ludzi którzy wydają kasę na budowę domu i osobnego garażu by zimą czy w okresie kiepskiej pogody zapierdzielać z domu bo się zostawiło telefon albo okulary w samochodzie. Kiedyś to było gadanie, że będzie śmierdzieć paliwem czy spalinami w domu, a od czego wentylacja? no i chyba nie jeździmy już syrenami czy trabantami.

Najgorszy syf ze spalin dostaje się do powietrza przy odpalaniu i gaszeniu samochodu - czyli wtedy, gdy jest w garażu - po co w ogóle wjeżdżać samochodem gdziekolwiek, wystarczy kawałek zadaszenia, nie trzeba ścian obijać, żeby samochód latem się nie nagrzewał, a zimą nie zamarzały szyby, wystarczy właśnie kawałek zadaszenia i problem z głowy.

siwy 15.03.2017 16:00

Garaż służy do trzymania motocykli i kręcenia przy nich, auto może stać pod wiatą


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.