Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne - dyskusja ogólna (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=248)
-   -   Klub miłośników marki MZ (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=43612)

wierny 14.12.2022 19:11

Klub miłośników marki MZ
 
Cześć. Wątku zbiorczego o eMZetkach chyba jeszcze nie było. Czy są na forum miłośnicy tej marki? Mnie ostatnio prześladuje w snach mój pierwszy prawdziwy motocykl MZ TS 250/1.:)

Taki ciekawy film na YT wpadł mi w oko.

Dubel 14.12.2022 19:38

Są, są.
Kilka razy czailem się by kupić ts250 ale ceny poszły tak w górę że dałem sobie spokój. Do dziś pamiętam jak silnik się składało przy -15 w garażu . Zawsze wspomnienia wracają jak słyszę ten specyficzny dźwięk ...

zimiok 14.12.2022 20:29

1 Załącznik(ów)
Niestety ciągle coś, co nie pozwala doprowadzić Ją do właściwego stanu, w tym umiejętności, żeby zrobić to samemu.
Dokumenty są :)

Mirek Swirek 14.12.2022 20:31

Aligancka :Thumbs_Up:

Szpilon 14.12.2022 20:46

Też ciepło wspominam swoją ES 250/1. Wyremontowana, znalazła się nawet na łamach ŚM. Z żalem sprzedana...

matjas 14.12.2022 21:20

Dźwięk jak dźwięk ale zapach dwusuwa zawsze kojarzy mi się z dzieciństwem.

bigboykr 14.12.2022 21:24

Obecnie ceny MZ to jakiś kosmos. Bardzo żałuję, że sprzedałem swoją po Złombolu na Sycylię.. super to był sprzęt.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

matjas 14.12.2022 21:25

Wszystkie złomy poszły w górę. Jak wszystko :)

Bałtrok 14.12.2022 21:31

250 etz to pierwszy moto na jakim sam jechałem.
8 klasa, kolega mnie posadził wbił 1 i puścił w las. Do dziś njie wiem jakim cudem się wtedy nie wyj#...wykopyrtłem 😀

WojtasA 14.12.2022 22:01

Też mam ciągoty, pierwsze prawdziwe moto, zapach dwusuwa jak kolega powyżej, ehh lata młodzieńcze. Ale…. ceny wariackie i boje się rozczarowania jak to jeździ w porównaniu do współczesnych moto.

cyryl 14.12.2022 22:37

Cytat:

Napisał WojtasA (Post 802187)
Też mam ciągoty, pierwsze prawdziwe moto, zapach dwusuwa jak kolega powyżej, ehh lata młodzieńcze. Ale…. ceny wariackie i boje się rozczarowania jak to jeździ w porównaniu do współczesnych moto.


Jak jeździ?

W porównaniu do współczesnych to nie jeździ ale....
ale godzinka wieczorem po okolicznych polach i lubianych miejscówkach daje większego banana niż pół dnia latania współczesnym moto.
Tak to widzę pomimo tego, że to nie MZ.
https://images91.fotosik.pl/635/c03934adaf0463f8med.jpg

WojtasA 14.12.2022 22:50

Cytat:

Napisał cyryl (Post 802200)
Jak jeździ?

W porównaniu do współczesnych to nie jeździ ale....
ale godzinka wieczorem po okolicznych polach i lubianych miejscówkach daje większego banana niż pół dnia latania współczesnym moto.
Tak to widzę

No właśnie nie jestem pewny jak u mnie będzie…jednak fun z CRF1100 jest dla mnie obłędny…. Znowu subiektywnie, jedynie w mieście to moto jest dla mnie mało komfortowe. Stąd rozważania o Speed Twinie, nowym Monsterze czy dużej Rebelce (która okazała się być absolutnie nie dla mnie). Na ten moment Speed Twin jest na topie.

Brzeszczot 14.12.2022 23:17

Cytat:

Napisał matjas (Post 802180)
Dźwięk jak dźwięk ale zapach dwusuwa zawsze kojarzy mi się z dzieciństwem.

Niestety teraz jest benzyna bezołowiowa , zapach z tamtych czasów jest obecnie nie do podrobienia . Jeździłem przez dwa sezony ETZ 150 , bardzo miło wspominam zwłaszcza że były to czasy kawalerskie ,tanie wina dyskoteki , telewizja miała dwa kanały a Canal+ nazywał się Top-Canal i dopiero raczkował. Na zabawy nie jeździliśmy bo zawsze kończyło się srogą awanturą z miejscowymi ,brak umiejętności nadrabiali liczebnością -:) było nas czterech jeźdźców , dwie 250 ts , jawa 350 sport no i ja MZ 150 ETZ .Nie pamiętam sytuacji żebyśmy chociaż raz po imprezie wrócili do domu na trzeźwo -:) o dziwo wszyscy jeszcze żyją i nadal razem często jeździmy , oczywiście już innymi motkami i głównie terenowo wraz ze swoimi szkodnikami . Z chociaż każdy z nas mógł by pozwolić sobie no nowy motocykl bez rujnowania budżetu to ciągnie nas do starych kapci . Może dlatego że lubimy ciągle przy nich dłubać -:) i kto wie może kiedyś padnie hasło i wrócimy do MZ i JAW

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

sudden 14.12.2022 23:32

Jest dobry hicior do tego wątku. Smacznego :)



teddy-boy 15.12.2022 09:10

@Brzeszczot, ja używam do mojego złomka zabytka dodatku ołowiowego do paliwa, właśnie specjalnego dla takich złomków ;)

Babel 15.12.2022 10:23

Kiedyś miałem etz150 -ale zamieniłem na czarną Jawe 350 ( bo mi kuple na Jawach odchodzili;) ) .
Dla mnie temat dla miłośników tylko - ja pewnie bym się tylko rozczarował - dlatego nie wsiadam ;)
I nie rozumiem trochę tych cen obecnie motocykli PRL- bo w większości ani to jakiś unikat , ani nie wiadomo jaki motocykl.
Ja w dużo mniejszej cenie nabyłem RC36 II a pod każdym względem nie ma co porównać - a one też latami jest klasykiem :D

teddy-boy 15.12.2022 10:35

A czym tu się rozczarowywać? Starocie z czasów socjalizmu, większość pamięta z dzieciństwa i ma sentyment. Do jazdy latem po okolicy na wycieczki rzecz doskonała. I do mania i patrzenia sobie ;)

Lis 15.12.2022 10:44

MZ ES 250/2 był mój pierwszy i ostatni ofrołd... Złamana podnóżka (choć to kawał rury) i lewarek biegów pionowo - jak w Simsonie SR50 ;)
Innym razem na zakręcie zgubiłem siostrę (i dobrze), bo za zakrętem ściąłem stojące na poboczu dwie WSKi kumpli. Jedną pół dnia składaliśmy, a MZ wróciłem do domu - nie było śladu po zdarzeniu.
A ile razy ją pchałem... po górach :)
Dwa remonty silnika. Było tego trochę... :)

matjas 15.12.2022 11:07

ten ersatz czteroetylku ołowiu to do czterosuwów był - w dwusyfie wielkiej rewolucji nie będzie. współczesne paliwa również mają dodatki przeciwdetonacyjne :D

a mi chodzi po głowie od wielu lat Jawa353 - może nawet jako 350. Stoją teraz na OLX dwie z wózkiem - SAJDA po czesku :D no i tak mi chodzi aż doszły sztuki do remontu do dychy... ojćjec mieli piękną sztukę i oddał ją za darmo jakimś łebkom byleby się pozbyć. do tej pory mu wypominam... sobie wypominam sprzedanie SHLM04... i paru innych zabytków również. Ale nie da się mieć wszystkiego. Nawet nie powinno się mieć :D

co do porównań ze współczesnymi motocyklami to unikałbym tego. tego NIE DA się porównać. czy 350tka z wózkiem do lekkiego :D remontu za dychę to dużo? nie wiem... może i tak, może i nie. te motocykle już znikają z rynku. tylko będą drożeć.
to sprzęt do jazdy w weekend, z żoną, dzieckiem... na łąkę. inna jakość dnia.

Bohun 15.12.2022 11:09

Z MZ wspólnego wiele nie miałem, ale inne Józki jeździły (150, 250, 251). W tamtych czasach (dzieciństwo) był to motocykl nowoczesny w stosunku do mojej 1/2 wsk3 + 1/2 wfm. Jeden znajomy, który nabył ode mnie pierwsza tenere 3aj, złamał taka mz150 jak skakał "wyczynowo".
Pamiętam jak ku mojemu zaskoczeniu dostrzegłem napis IFA na tabliczce znamionowej i na drzwiach ROBURA, a wcześniej na baku w emzecie. Połapałem że to ta sama fabryka klepała z różną jakością:hehehe:

IFA to skrót od Industrieverband Fahrzeugbau, a więc Zjednoczenie Przemysłowe Zakładów Budowy Pojazdów.

midro 15.12.2022 18:02

Cytat:

Napisał sudden (Post 802205)
Jest dobry hicior do tego wątku. Smacznego :)



No właśnie u mnie było tak......
Pierwsze w życiu jazdy to były na niebieskim komarku z biegami ręcznymi. Po kilku latach kumpel miał WSK-kę, a ja nic, a coś chciałem mieć. W wieku 16 lat zarobiłem pierwszą swoją większą kasę( z odpadów w stolarni zbudowałem 100 taboretów, zajęło mi to całą zimę, popołudniami, wieczorami). Taborety spieniężyłem i za zarobione pieniądze MZ ETZ 250 kupiłem, też niebieską.
Kupiłem wbrew woli ojca, więc miałem przerąbane, miałem zakaz zbliżania się do motonoga, więc działałem pod przykrywką nocy. Coś w stylu "wiejski ghost rider";). Np. w sobotę kładłem się grzecznie spać, budziłem się o 2 w nocy, po cichu na palcach, wypychałem MZ-kę z piwnicy, prowadziłem ze 200 metrów od chałupy, odpalałem i jazda po okolicy. Zawsze pod wschodem słońca wracałem cichutko do domu. Zawsze byłem niewyspany, ale usatysfakcjonowany:) Żałuje tylko, że musiałem ją sprzedać, ale na pocieszenie teraz mam to czego nie miałem za młodu a zawsze chciałem mieć....WSK 125 dwuramówkę. Zapach dwusuwa z epoki to jest to.

Artek 15.12.2022 18:51

2 Załącznik(ów)
Na pewno miłośnikiem 250-ki nie jestem. Kupiłem ją za kasę z pierwszej pracy na odlewni żeliwa. Ledwo do domu dojechałem i po tygodniu kręcenia się po okolicy rozebrałem silnik. Regeneracja układu korbowo-tłokowego i porządne docieranie przyniosły bardzo dobry efekt. Nigdy nie byłem drugi.;) Trochę walczyłem z regulatorem napięcia i finalnie dopiero wymiana na RNA-1 z dużego fiata pomogło zapanować nad nadmiarem elektronów. Zapach dwusuwa charakterystyczny i nie przepadam za nim, ale dźwięk mz-ki jest :Thumbs_Up:

Robiło się różne figury na tym motorze, również z dziewczynami:D

Po wojsku sprzedałem bez żalu, bo moim zdaniem zbyt dużo paliła powyżej stówy.

Władek 15.12.2022 18:57

1 Załącznik(ów)
Wspomnień czar, jedyna fota MZ 250,
zamykała licznik :)
Nigdy nie zawiodła, bywało róznie do chałupy dowiozła zawsze.
Bo dało się na szybko zawsze jakoś zdrutować.
Wiele tego nie było, swieca, śrubokręt ze dwa klucze, łatki i ogień, a teraz ???, kompiuter Panie i inne czary mary.

Ten kask mam nadal :)

rrolek 15.12.2022 19:11

Miałem ETZ250/1 kilka lat od bodajże 1982. Po Junaku wydawało się że zapie.dala jak wściekła i w końcu ma hamulce. Najgorzej, że przed każdym prawie zakrętem trzeba było odpuścić. Wiotka rama w momencie składania w zakręt powodowała niestabilnosc, bujanie i mam wręcz podejrzenie, że dwusladowosc. Miękkie zawiasy o marnym tłumieniu za to dużym skoku nie pomagały. Oryginalne opony Pneumat to też była porażka. W pochyleniu motocykl szedł względnie stabilnie. Przy prostowanie było tylko trochę lepiej. Mam tu w okolicy kilka takich fajnych zakrętów które Junakiem (fakt, na pirelkach) przechodziłem bez strachu w oczach 2-3 dychy szybciej niż emzetą. Poza asfaltem, jeśli omijało się piachy szerokim łukiem, emzetą była znacząco lepsza. Na prostych i równych asfaltach trzymała bez problemów licznikowe 125 km/h na bardzo długich odcinkach. Cudny, na owe czasy, silnik prowokować do odkręcania, tyle za jak się już leciało konkretnie (szła do sety nieco ponad 10 sek o ile pamiętam) to za chwilę z okrągłymi oczami cytowałem bohaterów JoeMonstera (wtedy jeszcze o tym nawet nie wiedząc): ku.wa.... Ku.wa.... KU.WAAAA...

strobus1 15.12.2022 20:44

Cytat:

Napisał teddy-boy (Post 802231)
@Brzeszczot, ja używam do mojego złomka zabytka dodatku ołowiowego do paliwa, właśnie specjalnego dla takich złomków ;)

pozwalam zaprzestać :haha2:

teddy-boy 15.12.2022 21:44

hm, no dobra, to zaprzestaję od wiosny ;)

kylo 15.12.2022 23:17

Cytat:

Napisał matjas (Post 802254)
co do porównań ze współczesnymi motocyklami to unikałbym tego. tego NIE DA się porównać. czy 350tka z wózkiem do lekkiego :D remontu za dychę to dużo? nie wiem... może i tak, może i nie. te motocykle już znikają z rynku. tylko będą drożeć.
to sprzęt do jazdy w weekend, z żoną, dzieckiem... na łąkę. inna jakość dnia.


Motocyklową przygodę rozpoczynałem od 350tek,
z prozaicznego powodu na początku lat 90 były zdecydowanie tańsze od MZ.
Pierwsza CZ350 6V, następnie TS350 czrwona, TS350 czarna.
Te sprzęty sprawiły, że nauczyłem się demontażu i montażu ich silników z zamkniętymi oczami, na poczekaniu...
Przy zakupie kolejnej 350 tłumaczyłem sobie, że ta poprzednia musiała być "poniedziałkową produkcją" a następna to już na pewno będzie cacy malina, przecież tak wielu ludków je ujeżdża!
...no niestety, każda kolejna 350 to kolejne rozczarowania i te same problemy techniczne.
AWO Simsonem sportem z 57r nakręciłem więcej bezproblemowych kilometrów niż trzema jawami razem wziętymi.
Od tamtej pory mam na nie awersje i za darmo bym nie wziął !!!

ArtiZet 16.12.2022 13:44

ETZ 150e
Miałem i bez sentymentu oddałem za 700zł nowemu nabywcy gdzieś pod koniec lat 90-tych...luz na wale, pękające pierścienie i ciągłe problemy z przebijaniem izolacji świecy. Żaden wiejski mechanik nie był w stanie powiedzieć dlaczego daje tak wysokie napięcie, że przebija izolację świecy i iskra "ucieka bokiem"...wszyscy zwalali na moduł elektroniczny od zapłonu i proponowali załozyć zwykły przerywać zamiast tego magnesowego z czujnikiem Halla.

Parafrazujac klasyka "Ta stara k... zmarnowała mi kilka najlepszych lata życia" :mur:

Lis 16.12.2022 14:31

Korzystając z tego wątku mam krótkie pytanie do znawców tematu, których okazuje się nie jest tak mało...

Pacjent: ETZ251 (zapłon elektroniczny).
Wg właściciela: silnik gaśnie na ciepło, ale losowo (raz po 5, raz 30 km), więc nie wiem, czy ciepłota silnika jest powodem, czy efektem wtórnym...

Podmieniane: świece, fajki, kable, cewki (razem i osobno). Nawet moduł elektroniczny podmieniony dawno temu. Jedyna rzecz nie ruszana to impulsator z czujnikiem halla.

Czy jest jakiś znany problem tego motocykla, który warto by sprawdzić?

Dubel 16.12.2022 14:55

Gasnie bo? Nie ma iskry? Jesi tak to impulsator jest drugi w kolejce po swiecy do sprawdzenia. Sypal sie. Dla bezproblemowej jazdy warto zainwestowac w nowozytny CDI ;)

Brzeszczot 16.12.2022 19:30

Cytat:

Napisał Lis (Post 802474)
Korzystając z tego wątku mam krótkie pytanie do znawców tematu, których okazuje się nie jest tak mało...

Pacjent: ETZ251 (zapłon elektroniczny).
Wg właściciela: silnik gaśnie na ciepło, ale losowo (raz po 5, raz 30 km), więc nie wiem, czy ciepłota silnika jest powodem, czy efektem wtórnym...

Podmieniane: świece, fajki, kable, cewki (razem i osobno). Nawet moduł elektroniczny podmieniony dawno temu. Jedyna rzecz nie ruszana to impulsator z czujnikiem halla.

Czy jest jakiś znany problem tego motocykla, który warto by sprawdzić?

Sprawdź czy nie pływa coś w zbiorniku i nie zatyka dopływu paliwa , jeżeli ma założony dodatkowy filtr paliwa to też najlepiej by było ominąć

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

Cezarus 16.12.2022 20:19

Mam wielki sentyment do MZ ponieważ było to spełnienie marzeń o w miarę nowoczesnym jak na tamte lata motocyklu . Był listopad 1989 rok i po dostaniu cynka od sąsiada po całonocnym czuwaniu przed Polmozbytem nr 10 przy ulicy Nowy Rynek w Płocku za całe 1 800 000 zł stałem się właścicielem MZ ETZ 251 w kolorze zjebanym niebieskim . Ech wróciłoy się do tamtych lat bo jazda na ETZecie jest najlepszą jazdą na świecie :)

matjas 16.12.2022 20:55

Niebieski w odcieniu fluor ? ;)

Ja bym wrócił to tamtych LAT ;) walić MZ

GregoryS 16.12.2022 21:43

Jaki to byl zjebany niebieski ? Pamietam normalnie niebieskie, ale nie wiem czy to ten sam kolor :)

Bałtrok 16.12.2022 21:45

Cytat:

Napisał GregoryS (Post 802492)
Jaki to byl zjebany niebieski ? Pamietam normalnie niebieskie, ale nie wiem czy to ten sam kolor :)

Bo on wyglądał tak jak normalny ale jak się bliżej przyjrzałeś to się okazywał zjebany

trzykawki 16.12.2022 21:46

To był majtkowy. Koszmar śniący się po nocach. Ja miałem srebrną ale najszybsze były czerwone. Udowodnione, jeździłem kilkoma etz 251

Cezarus 16.12.2022 21:46

W Policji mieli ten sam kolor :)

bigboykr 17.12.2022 17:47

Cytat:

Napisał Lis (Post 802474)
Korzystając z tego wątku mam krótkie pytanie do znawców tematu, których okazuje się nie jest tak mało...

Pacjent: ETZ251 (zapłon elektroniczny).
Wg właściciela: silnik gaśnie na ciepło, ale losowo (raz po 5, raz 30 km), więc nie wiem, czy ciepłota silnika jest powodem, czy efektem wtórnym...

Podmieniane: świece, fajki, kable, cewki (razem i osobno). Nawet moduł elektroniczny podmieniony dawno temu. Jedyna rzecz nie ruszana to impulsator z czujnikiem halla.

Czy jest jakiś znany problem tego motocykla, który warto by sprawdzić?

Ja z tym walczyłem. Winne okazały się współczesne cewki. Dopiero kupno jakiegoś zapasu z DDR rozwiązało problem na lata.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

magneto 17.12.2022 18:43

Cytat:

Napisał Brzeszczot (Post 802203)
(...) zapach z tamtych czasów jest obecnie nie do podrobienia (...)

No niby tak, ale...
Jak się jest w Bieszczadach, to można natknąć się na "kopalnię" ropy naftowej, w niej na "wiaderko" do zbierania wycieków...

Czarne Złoto Podkarpacia,

https://drive.google.com/uc?id=0B-V3...DFRVFAzZmxyOG8

... zamoczyć palec i.... powąchać...
... zapach... bezcenny.

https://drive.google.com/uc?id=0B-V3...1AxdmN4cGxRSk0

(Uwaga - czasem bywa, że długie pozostawanie ropy w wiaderku powoduje, że spodziewane wrażenia węchowe są... mocno inne. Jakby te dinozaury padły nie miliony lat temu, a tygodnie :dizzy: )

Żeby nie było, że nie w temacie, to na ETZ 250 zrobiłem jakieś 38 tyś. km...
U mnie najbardziej wku...jące były wycieki płynu hamulcowego z pompy i "wyskakujące" po jakichś dołach uszczelniacze przednich lag.

Zaczynałem jazdę na moto w 1984 (nomen omen... ) roku na SHL M17 175
Gazela. Wacha na kartki (ET 78 i olej mineralny Lux). Zapach tego "czarnego złota Podkarpacia" przeniósł mnie w tamte czasy młodości. Niemal identyczny...

Dzięki za możliwość wspomnienia młodych lat...

Lis 18.12.2022 09:34

Dzięki za podpowiedzi, przekażę wszystkie właścicielowi.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.