Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Kwestie różne, ale podróżne. (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=80)
-   -   Co warto przeczytać przed, po i w trakcie podróży - kącik dobrej książki (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=6237)

ltd454 24.10.2008 13:34

Co warto przeczytać przed, po i w trakcie podróży - kącik dobrej książki
 
Jakie książki podróżnicze znacie i możecie polecic, a czego nie polecilibyscie nikomu ??

Pierwsze co ja mogę innym polecic o podróżach to

R. KAPUŚCIŃSKI "PODRÓŻE Z HERODOTEM"

to chyba pierwsza lektura przy czytaniu której siedziałem i wypisywałem cytaty do zeszytu.

Dorzucę

MONGOLIĘ A. URYN

http://www.odyssei.com/pl/travel-article/10529.html

cwajdek 24.10.2008 15:51

W czarnym temacie polecam:

"ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. LISTY Z PODRÓŻY AFRYKAŃSKIEJ Z LAT 1931-1936" KAZIMIERZ NOWAK

firefighter80 24.10.2008 23:56

JACEK PAŁKIEWICZ "SZTUKA PODRÓŻOWANIA"

lektura obowiązkowa!!!
pozdrawiam

NaczelnyFilozof 25.10.2008 09:42

Cytat:

Napisał cwajdek (Post 28649)
"Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z
podróży afrykańskiej z lat 1931-1936"


Kazimierz Nowak

Z "tamtych czasów":

PERKITNY I MROCZKIEWICZ "OKRĄŻMY ŚWIAT RAZ JESZCZE"

Pierwsza Polska Luzacka Trampingowa wyprawa dookoła świata. Kiedyś to ludzie umieli podróżować. :oldman:

wojtalski 26.10.2008 13:33

Cytat:

Napisał firefighter80 (Post 28726)
Jacek Pałkiewicz "sztuka podróżowania"

To ja dorzucę "PASJA ŻYCIA" I "SYBERIA - WPRAWA NA BIEGUN ZIMNA"

I oczywiście Kapuściński

czosnek 26.10.2008 17:42

"ziemia planeta ludzi" - antoine de saint-exupery

"kuter" - waldemar łysiak

e200g_ 04.11.2008 21:52

Wszystko co wpadnie w łapska,gdyż "Nie ma książki tak złej, aby nie uczyniła żadnego pożytku", ale najchętniej: STEFAN WIECHECKI, ANDRZEJ PILIPIUK, JERZY URBAN, RYSZARD KAPUŚCIŃSKI, LEON JULIUSZ MROCZKIEWICZ, TADEUSZ PERKITNY, JACEK PAŁKIEWICZ, TONY HALIK. Z jakichś powodów nie trawie Cejrowskiego, sam jego widok wywołuje u mnie odruch wymiotny:convulsion:!!! Ponadto co najmniej raz w roku "MISTRZ I MAŁGORZATA", "TANGO" oraz "PROCES". W planach najbliższych - "DZIENNIKI MOTOCYKLOWE".

ENDRIUZET 04.11.2008 22:05

Mistrz i Małgorzata - Mistrzostwo Świata do kwadratu :) Polecam KAŻDEMU !! Jutro jadę do empiku po "BIEGUNI" OLGI TOKARCZUK .... (mam nadzieję, że nic nie pokręciłem).

Dzisiaj byłem po "Bieguni/ów" pani Tokarczuk ... niestety w empiku cały nakład wyprzedany ... więc pożyczyłem od sąsiadki W. Cejrowskiego i zaczytuję ....

firefighter80 04.11.2008 23:03

gromowładny

Pawel 05.11.2008 14:13

Ja polecam wszystkie ksiazki MAXIME CHATTAM-A a w szczegolnosci trylogie: "ODCHLAN ZLA", "W CIAMNOSCIACH STRACHU", "DIABELSKIE ZAKLECIA". Nie sa to ksiazki podroznicze. Sa to bardzo dobre thrilery ktore trzymaja w napieciu i niepozwalaja sie oderwac. Przez nie zawalilem kilka nocy. Moze tego nie byc w bibliotece bo sa to stosunkowo nowe pozycje, no ale sa przeciez ksiegarnie internetowe a przesylki docieraja juz chyba wszedzie.

Magnus 05.11.2008 21:38

a ja polecam:

"POJEDYNEK Z SYBERIA" KOPERSKIEGO !!!
"DŁUGI MARSZ" SŁAWOMIRA RAWICZA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

potem

"NAJTRUDNIEJSZA PODROZ" KIRA SALAK

potem dlugo nic i:

bajkopisarz Cejrowski ;)
twardziel Pałkiewicz ;)

bajrasz 05.11.2008 22:21

Ciekawy wątek, już z wpisu na wpis, okazuje się, że typowy Afrykanin, ma ludzką twarz;)
Jak miałem lat naście, "FLET Z MANDRAGORY, W.ŁYSIAKA, wywarł na mnie duże wrażenie, choć większości przesłania nie rozumiałem. Teraz jest trochę inaczej, ale polecam...inne pozycje autora również-wspaniałe połączenie beletrystyki z faktami, i odwrotnie.
A że podróże motocyklowe, wiele maja wspólnego z żeglarstwem, to taka pozycja dla każdego: "ZNACZY KAPITAN" KAROLA BORCHARDA(nie wiem czy dobrze nazwisko napisałem)
Warto przeczytać, bo i, o podroży, i o polskości, a nade wszystko o duchu podróżnika i przygody!

ENDRIUZET 11.11.2008 20:09

SEAMAN - ... mam nadzieje, że czytałeś "KRĄŻOWNIK SPOD SAMOSIERRY" AUTOR: KAROL OLGIERD BORCHARDT(na torentach widziałem w pdf.) ... Polecam też ANDRZEJA URBAŃCZYKA " SŁUCHAJĄC GŁOSU OCEANU", " 13 W SKALI BEAUFORTA", "OSTATNI REJS NARWIKA" i kilka innych, których tytułów już nie pamiętam (tego samego autora).

Baza 14.11.2008 07:41

"WIELKA WYPRAWA. NIEZWYKŁA MOTOCYKLOWA WYPRAWA DOOKOŁA ŚWIATA"


Ewan McGregor,Charley Boorman


Fajnie napisana naprawdę wciągająca.Dla tych co nie wiedzą to obaj są aktorami wyjechali z Londynu do Noweg York'u przez francję,belgię,austrię,słowację,Czechy,Ukrainę,Roz ję,Kazachstan,Mongolię,Alaskę i dalej przez Hameryke;) Wciągnąłem się i polecam bo książka dość tania jedynie przydało by się troszkę więcej stron i kilka fotek więcej bo lubię sobie wizualizować.
Teraz będę się zabierał za namową Pretora z HVPL za Dzienniki motocyklowe w polskim wydaniu bo raczj bardziej na czasie są aniżeli orginał.

lena 14.11.2008 09:46

książka
 
"NIE TRZEBA MNIE ZABIJAĆ" GŁUCHOWSKI, Kowalski - coś bardziej patriotyczno-wojennego.Relacja chłopca (obecnie starszego już pana) z czasów wojny, szukanie tożsamości i miejsca na ziemi.Ukazuje,że człowiek zrobi Wszystko(!) aby przeżyć.Polecam.

Elwood 14.11.2008 11:10

http://www.forumksiazki.pl/literatur...odowa-vf32.htm
link powyżej niejako w dużym stopniu wyczerpuje temat
Z azjatyckiego podwórka:
- WOJCIECH GRZELAK "SZAMANI, MUMIE, AŁMYSY", sporo ciekawych info o Ałtaju rosyjskim, np. o mieszkańcach Jazuli, wyróżniających się doprawdy sokolim okiem.
- CYRYL STANIUKOWICZ "W POSZUKIWANIU YETI", jedna z nielicznych pozycji traktujących o Pamirze (w okresie rosyjskiej kolonizacji i budowy Pamirskiego Traktu).
Osobiście jestem fanem OSSENDOWSKIEGO, FIEDLERA, SZKLARSKIEGO, można by rzec, że wychowałem sie na KAROLU OLGIERDZIE BORCHARDCIE A "ZNACZY KAPITAN"był pierwszą poważną lekturą, która w ogóle przeczytałem i zacząłem spać na podłodze (11 lat), ta książka, a potem "Tomki" otworzyła mnie "na temat".
Dodatkowo polecałbym literaturę młodzieżową a zwłaszcza PANA SAMOCHODZIKA, którego to przygód szlakiem podążaliśmy każdego lata z kilkoma kolegami w latach szkoły średniej.
Na deser "PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH" I KAPITAN ŻBIK...

lukchol 09.12.2008 20:56

"- Hej, ty - powiedział ktoś do Murzyna. - Czy byłeś kiedy na balu maskowym?
- Nie - powiedział Murzyn. - Nie mam z tym nic wspólnego i nie wrobicie mnie w to.
- Nie o to chodzi. Jak cię kiedyś zaproszą, to idź. Grosza nie wydasz na kostium. Przewieś sobie kutasa przez ramię i powiedz: "Panie i panowie, ja jestem z Texaco Gas Station"

MARKA HŁASKO polecam

BABA 09.12.2008 23:16

ostatnią rzeczą jaką przeczytałam do poduchy to były "Nawierzchnie asfaltowe" P. Radziszewski i J. Piłat - przed obroną mgr - gorąco nie polecam, szczególnie wam czarnuchom :haha2::haha2::haha2:


a tak na poważnie to ja tam wszystko G.MASTERTONA czytam..tyle że po tym to spać jakoś się odechciewa, najlepiej zacząć kolejną ... i tak do wyczerpania zapasów :dizzy:, ale niestety ostanio czasu i chęci do czytania brak

Maniok 17.12.2008 02:01

Taki cytat w temacie...
 
"Na motocyklu ekran znika. Kontakt z całym otoczeniem jest pełny. Człowiek jest aktorem na scenie, a nie widzem, i to poczucie uczestnictwa jest przemożne. Beton, na którym gwiżdżą opony o dziesięć centymetrów poniżej twej stopy, jest realny, to ten sam, po którym chodzisz, tak zatarty w pędzie, że nie możesz go wyraźnie dostrzec, lecz przecież możesz opuścić stopę i dotknąć go, kiedy tylko zechcesz i to doświadczenie jest zawsze w bezpośrednim zasięgu świadomości."

ROBERT M. PIRSIG "ZEN I SZTUKA OPORZĄDZANIA MOTOCYKLA"

Nie nie do końca o motocyklach.... gorąco polecam:)

Ola 30.12.2009 11:42

Co warto przeczytać przed / po podróży - kącik dobrej książki
 
Azja / Tybet

"TYBET, TYBET" PATRICK FRENCH


Świetna książka o tym jak naprawdę jest w Tybecie, z porządnym tłem historycznym. Pierwsza, na którą trafiłam, nie "czarno - biała" opowieść o wyidealizowanym Shangri La, jak często Tybet jest przedstawiany. Gorąco polecam. Mnie wciągnęła bardzo.

Polska / Przewodnik

"BESKID NISKI" WYDAWNICTWA REWASZ
(w ogóle uważam, że przewodniki po Polsce Rewasza są niezłe).

Dużo ciekawostek o zapomnianych miejscach tego regionu.

Pozdrawiam
[/SIZE]

Poncki 30.12.2009 12:18

Joe Kane Z nurtem Amazonki
 
Bardzo fajny pomysł Ola:Thumbs_Up:

Polecam książkę JOE KANE-A "Z NURTEM AMAZONKI"
Tutaj kilka słów o książce:

http://www.ceneo.pl/22248

raf 30.12.2009 12:34

Ja polecam taką książkę:

http://lh5.ggpht.com/_5zwvCWbN42E/Sz...R09M/Obraz.jpg

ZYGMUNT KRUCZEK, GEOGRAFIA ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH, PROKSENIA KRAKÓW.
Znajduje się tam opis poszczególnych regionów turystycznych kraju, a także ich atrakcje. Myślę ze jest to dobry początek do bardziej szczegółowych poszukiwań.

etiamsi 15.01.2010 23:33

Cytat:

Napisał NaczelnyFilozof (Post 28745)
Ej kiedyś to były czasy :oldman:

"Przez wiele lat nie opuszczało mnie wrażenie, że urodziłem się za późno. Ciekawe czasy, niezwykłe wydarzenia, fenomenalne jednostki - wszystko to, w moim odczuciu, należało do przeszłości i raz na zawsze się skończyło". Polecam "MADAME" ANTONIEGO LIBERY :)

MChmiel 16.01.2010 00:41

Cytat:

Napisał e200g_ (Post 30284)
Z jakichś powodów nie trawie Cejrowskiego, sam jego widok wywołuje u mnie odruch wymiotny:convulsion:!!!

Heheh Też tak miałem, dopóki nie przeczytałem jego książek. Nie zgadzam się z jego wieloma jazdami i poglądami ale podróżuje i pisze o tym wyśmienicie. (Jego dwie knigi przeczytałem już kilka razy , każdą)

A ponadto to czytam tyle, że nawet trudno wymienić moje ulubione książki. Przerób mam ogromny. Czasem nawet zdarza mi się kupić książkę ze względu na grubość - żeby na dłużej starczyła:D
Aktualnie czytam THORWALDA "STULECIE CHIRURGÓW" - mocne!!!!!, i "STULECIE DETEKTYWÓW" - to w kiblu , "na posiedzeniu"

Walis 16.01.2010 20:29

dale carnegie. "jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi"

czosnek 13.04.2010 00:01

Co warto przeczytać przed, po i w trakcie podróży - kącik dobrej książki
 
Tak się złożyło, że w wyniku świątecznej nudy spowodowanej parszywą pogodą przeczytałem sobie "ŁUNY W BIESZCZADACH" . Jak się okazało ponura pogoda bardzo dobrze pasuje do klimatu książki.

Jako, że i tak planowałem wypad w Bieszczady postanowiłem pojechać tematycznie czyli śladami bohaterów książki...to znaczy po całych Bieszczadach.

oskar_z 14.04.2010 11:51

Sergiusz Piasecki
 
Polecam Sergiusza Piaseckiego - Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy i całą resztę. Poza tym świetny wątek, piszecie o książkach które czytałem, i o tych po które dzięki Wam sięgnę. Pozdrawiam

Przemytnicy i życie na granicy polsko-radzieckiej, czasy bezpośrednio przed II wojną. Nie jest to książka historyczna, raczej powieść autobiograficzna - czyta się b. dobrze. To są okolice mojej babci, stąd zainteresowanie książką. Autor mało znany i niedoceniany, w czasach PRL chyba siedział gdzieś po więzieniach i nie mówiło się o nim. On też jest autorem Zapisków oficera Armii Czerwonej - dla mnie hit/cudo/rewelacja. Zapiski... są też w wersji audiobookowej.

Futrzak 14.04.2010 11:53

Z dobrych rad babci Jak walczyć z biegunką w trakcie podróży:)

Ola 14.04.2010 12:16

Cytat:

Napisał oskar_z (Post 110252)
Polecam Sergiusza Piaseckiego - Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy i całą resztę. Poza tym świetny wątek, piszecie o książkach które czytałem, i o tych po które dzięki Wam sięgnę. Pozdrawiam

Przemytnicy i życie na granicy polsko-radzieckiej, czasy bezpośrednio przed II wojną. Nie jest to książka historyczna, raczej powieść autobiograficzna - czyta się b. dobrze. To są okolice mojej babci, stąd zainteresowanie książką. Autor mało znany i niedoceniany, w czasach PRL chyba siedział gdzieś po więzieniach i nie mówiło się o nim. On też jest autorem Zapisków oficera Armii Czerwonej - dla mnie hit/cudo/rewelacja. Zapiski... są też w wersji audiobookowej.

Dzięki za informacje. Brzmi ciekawie, więc chętnie się zapoznam.

Pozdrawiam

diverek 14.04.2010 12:55

Ech Zapiski Oficera Armii Czerwonej to pozycja obowiązkowa.

Ja zaś trochę z innej beczki. Coś dla obieżyświatów ale innego rodzaju. :) Dla ludzi, którzy oprócz motocykli, lubią także żagle. Koniecznie sięgnijcie po książkę Karola Borhardt'a Znaczy Kapitan. Niesamowita książka, niesamowicie napisana, o niesamowitych ludziach i ich przeżyciach. I tych "niesamowitych" mógłbym jeszcze troszkę nawstawiać. Generalnie jak się ją zacznie to jednym tchem się kończy. Większość jej treści tryska humorem i to humorem 1 ligowym. A na koniec niestety chustka do wytarcia łez jest obowiązkowa. W wersji mp3 do ściągnięcia TUTAJ. Ja zdecydowanie wolę jednak szelest i zapach papieru

Tego autora polecam także 2 inne pozycje:
- Krążownik spod Samosierry
- Szaman morski

PS. Ech widzę że koledzy na 2 stronie mnie wyprzedzili. Bije się w klatę i przyznaje że zacząłem czytać tego posta od końca

Marfor 14.04.2010 13:16

Polecam zapis rejsu dookoła świata Leonida Teligi "Samotny rejs Opty".

rambo 16.04.2010 16:50

Nowa lektrura obowiązkowa dla Czarnuchów :)
 
http://farm5.static.flickr.com/4024/...91316099_o.jpg

Komentarz wydaję się zbędny chyba :) lece do księgarni :Thumbs_Up:

bolek11 19.07.2010 14:23

Polecam "Tygiel" - Piotra Kossowskiego - REWELACJA

lord 19.07.2010 21:39

dla poszukujących treści obrazoburczych i kompletnie odjazdowych, choć pewnie nie całkiem prawdziwych polecam twórczość autora Cizia Zyke napisał kilka powieści awanturniczo-podróżniczo-awanturniczych toczących się w realiach trzeciego świata.
"Boso ale w ostrogach" i "Pięć lat kacetu" Grzesiuka dla miłośników literatury faktu o mocnych nerwach.
No i może jeszcze "Leśne morze" Newerlego - coś dla idealistów.

Ola 13.10.2010 17:43

"TRZY FILIŻANKI HERBATY" - Greg Mortenson, David Olivier Relin

Obowiązkowa pozycja dla wybierających się do Pakistanu (szczególnie północnego) i Afganistanu oraz dla tych, którzy chcą poznać realia codziennego życia w tamtej części świata. Przy okazji bardzo optymistyczna opowieść o człowieku, który udowodnił, że samemu też można zmieniać świat na lepsze. Tyle ode mnie. W skrócie o książce piszą tak:

"W roku 1993 himalaista Greg Mortenson po nieudanej próbie zdobycia K2 zawędrował do biednej pakistańskiej wioski w górach Karakorum. Poruszony serdecznością miejscowych obiecał im, że wróci i zbuduje szkołę.

Trzy filiżanki herbaty to opowieść o tej obietnicy i jej niezwykłych konsekwencjach. W ciągu następnych dziesięciu lat Mortenson zbudował bowiem nie jedną, lecz pięćdziesiąt pięć szkół, szczególną uwagę poświęcając edukacji dziewcząt w nieprzystępnym regionie, który zrodził talibów. Jego historia to fascynująca przygoda, a zarazem świadectwo ogromnego potencjału działań humanitarnych.
"

Grego Mortenson to naprawdę pasjonująca postać. Jego historia do dziś wydaje mi się bardziej bajką niż prawdą, no ale w końcu wszystko wydarzyło się naprawdę i to nie tak dawno… Efekty ostatnio widziałam na własne oczy w Korytarzu Wakhańskim w Afganistanie. Jedną noc spędziliśmy tam u... jednego z bohaterów "Trzech filiżanek", ale o tym kiedy indziej.

Jeśli zainteresuje Was postać Grega Mortensona i to co robi, to proponuję zajrzeć także tu: http://www.ikat.org/. Z resztą i tak o tym jeszcze usłyszycie ;)….

Gorąco zachęcam do tej książki. Napawa optymizmem i pozytywną energią, a przy okazji bardzo przyjemnie się czyta.

Pastor 14.10.2010 13:32

Cytat:

Napisał podos (Post 137614)
Ola,
wy se z Samborem te ksiazki pozyczacie wzajemnie?

To pozyczcie sobie od niego jeszcze "Modlitwę o Deszcz" Jagielskiego, chociaz nie wierzę, że jeszcze nie czytaliście :)

Zdrv
:hello:

Szrotrider 14.10.2010 15:31

Ja odniosę się jeszcze do literatury motocyklowej David Hough "Motocyklista doskonały".

rrolek 14.10.2010 21:38

Witam

Przed sezonem "Jadąc do Babadag" Stasiuka lub np. "Wilcza Tropa" Mariusza Wilka.
Zawsze Haszek.

Pozdr
rr

ltd454 15.10.2010 12:53

126 dni na kanapie. Motocyklem dookoła świata

<dl><dt>Autor:</dt><dd>Tomasz Gorazdowski
</dd></dl>
http://bezdroza.pl/ksiazki_pozdrozni...la_swiata,3683

matjas 15.10.2010 18:25

Wacława Korabiewicza 'Kajakiem do Indii', książka z tej samej półki co wzmiankowana wcześniej 'Okrążmy Świat Raz Jeszcze'.
Duże wrażenie zrobił na mnie również opis Toniego Halika wyprawy z Am. Pd na Alaskę. Trochę chłop pojeździł... Tytułu teraz nie pamiętam.
No i regiony niedostępne zupełnie a palące wyobraźnię małego matjasa: wszystko Fiedlera...

czołem
matjas

Miętus 01.11.2010 14:41

WIELKA WYPRAWA NA POŁUDNIE
Ewan McGregor i Charley Boorman
"Osiemnaście krajów. Pięć zapasowych armortyzatorów. Dwóch motocyklistów. Jedna, niezwykła przygoda".
Z górzystej Szkocji, poprzez Francję, Włochy,pustynną Libię, Egipt, Sudan, Etiopię, Tanzanię, Zambię i Nanibię, aż do Przylądka Igielnego :at:
Polecam.

Ola 06.11.2010 23:27

Tiziano Terzani, "W Azji"

Tak o Terzanim napisał po jego śmierci The Times: „Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył”.

Dla mnie styl pisania Terzaniego i jego obserwacje to rewelacja.

O samej książce na stronie salonu kulturalnego można przeczytać:

"W Azji to książka wyjątkowa, można powiedzieć – wręcz unikatowa. Czytelnik staje się świadkiem kluczowych momentów najnowszej historii Azji – m. in. wkroczenia wojsk Vietkongu do Sajgonu w 1975 roku, masakry na placu Tiananmen, wejścia Czerwonych Khmerów do Phnom Penh, upadku reżimu Marcosa na Filipinach, wybuchu powstania Tamilskich Tygrysów w Sri Lance. Ponad 70 reportaży, z których składa się książka to kronika historii najnowszej, efekt trwającej ćwierć wieku reporterskiej wędrówki Tiziano Terzaniego po Azji.

Włoski dziennikarz był wszędzie tam, gdzie działy się rzeczy ważne, był nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wielu wydarzeń, które zaciążyły na historii świata. Jednocześnie jako wnikliwy obserwator, znawca i miłośnik Azji, obok wielkiej historii pokazywał i starał się przybliżyć czytelnikowi specyfikę tego największego kontynentu na Ziemi. Obyczajowość czy podejście do rzeczywistości ludzi Wschodu, które znajdziemy w jego reportażach, momentami szokują nie mniej niż opisy krwawych przewrotów. Tak jest w przypadku serii tzw. „reportaży japońskich”, pokazujących zaskakujące, często bardzo intymne strony życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni."

Polecam;)

ENDRIUZET 08.11.2010 00:23

Cytat:

Napisał Szrotrider (Post 137701)
Ja odniosę się jeszcze do literatury motocyklowej David Hough "Motocyklista doskonały".

Nudna ... niestety.

.... tak na marginesie to kto to jest ta Anna Jackowska ?? Ktoś wie coś bliżej o niej ??

Ola 08.11.2010 17:18

Cytat:

Napisał ENDRIUZET (Post 142544)
Nudna ... niestety.

.... tak na marginesie to kto to jest ta Anna Jackowska ?? Ktoś wie coś bliżej o niej ??

Trochę osób z Wawy zna Anię (choć na pewno nie tylko). Ja akurat dość słabo - kilka rozmów i tyle. Wiem, że jeździ na małym GS i raczej nie lubi "zabaw terenowych". Za to świetnie się czuje w rozwikływaniu "wielokulturowych zagadek". Ma swoją stronę, jakbyś chciał coś więcej się dowiedzieć:

http://www.aniajackowska.pl/

bajrasz 08.11.2010 22:35

Zaniepokoił mnie tytuł:mur:, autor ma w ryj! a z armią Vietkongu, jakoś sobie poradzę:Sarcastic:...hmm:D


,
Cytat:

Napisał Ola (Post 142344)
Tiziano Terzani, "W Azji"

Tak o Terzanim napisał po jego śmierci The Times: „Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył”.

Dla mnie styl pisania Terzaniego i jego obserwacje to rewelacja.

O samej książce na stronie salonu kulturalnego można przeczytać:

"W Azji to książka wyjątkowa, można powiedzieć – wręcz unikatowa. Czytelnik staje się świadkiem kluczowych momentów najnowszej historii Azji – m. in. wkroczenia wojsk Vietkongu do Sajgonu w 1975 roku, masakry na placu Tiananmen, wejścia Czerwonych Khmerów do Phnom Penh, upadku reżimu Marcosa na Filipinach, wybuchu powstania Tamilskich Tygrysów w Sri Lance. Ponad 70 reportaży, z których składa się książka to kronika historii najnowszej, efekt trwającej ćwierć wieku reporterskiej wędrówki Tiziano Terzaniego po Azji.

Włoski dziennikarz był wszędzie tam, gdzie działy się rzeczy ważne, był nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wielu wydarzeń, które zaciążyły na historii świata. Jednocześnie jako wnikliwy obserwator, znawca i miłośnik Azji, obok wielkiej historii pokazywał i starał się przybliżyć czytelnikowi specyfikę tego największego kontynentu na Ziemi. Obyczajowość czy podejście do rzeczywistości ludzi Wschodu, które znajdziemy w jego reportażach, momentami szokują nie mniej niż opisy krwawych przewrotów. Tak jest w przypadku serii tzw. „reportaży japońskich”, pokazujących zaskakujące, często bardzo intymne strony życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni."

Polecam;)


Ola 26.11.2010 15:50

Trochę z innych klimatów, ale równie gorąco polecam. Może (pewnie tak) ktoś się tam wybiera w przyszłym roku. Warto przeczytać. Dla mnie to była też trochę podróż w czasie z serii sentymentalnych. Książka opowiada o sytuacji w Iranie podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Dokładnie wtedy byliśmy tam z Jurkiem. Wiele z tego, o czym pisze autor widzieliśmy i przeżyliśmy na własnej skórze - momentami wydaje się to nieprawdopodobne, i trochę straszne...

"Czwarty pożar Teheranu" - Marek Kęskrawiec

O książce piszą tak:

"Marek Kęskrawiec pokazuje Iran, w którym cienka linia oddzielająca dozwolone od zabronionego jest w ciągłym ruchu. Gdzie serdeczność, gościnność i umiłowanie poezji sąsiadują z okrucieństwem i lękiem. Kraj przeciwieństw: tu młoda dziewczyna mknąc na rolkach przez osiedle Ewin zrzuca odważnie chustę z włosów, a kilometr dalej znajduje się więzienie, pod którym zrozpaczone matki czekają na wieści o swoich dzieciach. Autor spogląda na Iran oczami kupców, mułłów, studentów, inżynierów, kobiet walczących o równouprawnienie. Patrzy oczami Alego, który dwadzieścia dziewięć lat temu zapuścił wąsy na cześć Lecha Wałęsy, oczami fanów Kieślowskiego oraz ludzi, którzy wychowali się na „Bolku i Lolku” oraz „Porwaniu Baltazara Gąbki”.

„Czwarty pożar Teheranu” jest malowniczym, znakomicie napisanym reportażem, w którym zdumienie i fascynacja sąsiadują z przerażeniem. To próba zrozumienia i opisania jednego z najbardziej niepokojących krajów."

Dona 02.12.2010 19:36

Cytat:

Napisał Ola (Post 142344)
Tiziano Terzani, "W Azji"
...
Dla mnie styl pisania Terzaniego i jego obserwacje to rewelacja.

O samej książce na stronie salonu kulturalnego można przeczytać:


Olu po przeczytaniu "Nic nie zdarza się przypadkiem" mam bardzo podobne zdanie :)

Uwielbiam "Tippi z Afryki" - Valérie Péronnet , "Dzienniki Afrykańskie" - Joubert Dereck I Beverly oraz Halika - "Jeep moja wielka przygoda"

Przed wyjazdem na Czarny Ląd polecam - Petera Godwina "Gdzie Krokodyl Zjada Słońce" niesamowita historia pięknego państwa z najpiękniejszymi wodospadami i największą inflacją :)
Choć momentami bardzo brutalna to dla mnie nr 1

Warte przeczytania są też "Rzeka krwi - Podróż do pękniętego serca Afryki"-Tim Butchera
cytat:
"Jak tobie się to uda?
– Na motocyklu i z odrobiną szczęścia."


oraz książka jednego z moich ulubionych dziennikarzy Jagielskiego "Nocni Wędrowcy"




Pastor 03.02.2011 14:25

Ostatnio ukazała się "Matrioszka w hidżabie" Macieja Falkowskiego i Iwony Kaliszewskiej, którą nota bene mam przyjemność znać :Thumbs_Up:
Rzecz jest głównie o rozwoju islamu na Kaukazie, ale nie tylko - polecam tym co sie wybierają w te mańkę.
Na szczęście (dla mnie) to bardziej taka fajnie napisana analiza naukowa niż ksiązka podróżnicza. Bardzo starannie omijam książki tzw. podróżnicze ;)

Zdrowia
:hello:

Ola 03.02.2011 14:59

Pastor - nie powiem, książka zapowiada się ciekawie. na pewno zerknę. I tematyka taka "bliska".

panzer 03.02.2011 17:05

Biała gorączka - Jacek Hugo-Bader
"Ryszard Kapuściński opisywał imperium z lotu ptaka; uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów.
Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon."
Mariusz Szczygieł, reporter
"Biała gorączka (obłęd opilczy) jest efektem długiego ciągu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens... W takie obszary turyści się nie zapuszczają, nie rekomendują ich też biura podróży. To przestrzeń włóczęgów wszech maści. Świetna proza!"


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.