Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Przygotowania do wyjazdów (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=69)
-   -   ABC przygotowanie motocykla + Lista załadunkowa (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=5998)

podos 11.03.2010 18:28

ABC przygotowanie motocykla + Lista załadunkowa
 
1 Załącznik(ów)
Trochę w nawiązaniu do tego postu , wielu innych informacji na tym forum, literatury pięknej oraz wymysłów mojej chorej wyobrażni czyli listy ekwipunku mojego (hi, hi) imienia - ku chwale potomnych popelnilem taki oto "Two pager".


Jest to dwustronicowa lista ekwipunku z krótkim brygiem dotyczącym przygotowania motocykla do wyjazdu na trasę od 3 -10 tys km. Lista jest trochę uniwersalna (a wiec niekoniecznie do AT) i oczywiscie zawiera również rzeczy których wzięcie nie jest obowiązkowe, ale warte rozważenia w zaleznosci od celu wyjazdu, towarzystwa, składu (ilosci motorków) i kierunku swiata w którym sie wybieramy.

Mozna oczywiscie nie wziąć nic - wtedy jest większa przygoda, ale jak ktos lubi być przygotowany - względnie nie wie jak sie do tego zabrać - to moze sie przyda.

Oto wspomniana lista:

:umowa:Załącznik 10655:umowa:


UWAGA: Wzięcie wszystkiego z listy im. podoska grozi uszkodzeniem zawieszenia w motocyklu, przed czym autor przestrzega i umywa ręce. :haha2:

Zazigi 11.03.2010 18:44

:bow:

Nigga 11.03.2010 19:54

Pełny szacunek:brawo: Używać jako bibli przed wyjazdem:D(przynajmniej w moim przypadku)

everybike 13.06.2010 12:27

Podosie,
co to jest 'komplet naprawczy linek' ?
Kompletuje właśnie sprzęt na zapas i mam zamiar zamówić komplet linek 2xgaz i sprzęgło . Istnieje coś na kształt uniwersalnych końcówek i po prostu kawałka linki stalowej jako zestaw naprawczy?

ps. za Twoim przykładem mam już 'styki pompy+ spare kit' ;)

Dubel 13.06.2010 13:08

Cytat:

Napisał everybike (Post 119300)
Istnieje coś na kształt uniwersalnych końcówek i po prostu kawałka linki stalowej jako zestaw naprawczy?

Dokładnie tak :)
Pozdro

everybike 13.06.2010 13:24

A faktycznie , kilka sklepów ma w ofercie .
Na coś szczególnego zwrócić uwagę przy zakupie?

Dubel 13.06.2010 13:29

Cytat:

Napisał everybike (Post 119310)
gdzie tego szukać ? bo nie natknąłem się jeszcze...

Pierwszy lepszy sklep który wyskoczył z Google;)
http://www.moto-akcesoria.pl/zestaw-...alowych,p,3298
Pozdro

everybike 13.06.2010 13:54

Tak dzięki , już posprawdzałem i zamawiam .

podos 14.06.2010 10:03

Louis, tak, to jest dokładnie to.

wojtekk 14.06.2010 20:39

Hej, może się komuś przyda więc wrzucam kilka dodatkowych (a jak powtórzone to przepraszam że niedopatrzyłem) pomysłów z kilku wypraw:

1. Do jedzenia / szybkiego przygotowania / łatwego tranposrtu - kaszki dla dzieci + muesli; makaron sojowy (zalewa się wrzątkiem i tyle); migdały, suszone owoce w dużej różnorodności (szybkie, zdrowe, smaczne), visolvit (super zapycha bo się pieni jak się wcina na surowo), soja (substytut białka zwierzęcego) ale uwaga na wybranie takiej by krótko się gotowało; niektóre batoniki czekoladowe za szybko się rozpuszczają, a inne z kolei za długo rozmrażają (jak niższa temperatura) - warto sprawdzić przed wyjazdem bo potem to nic nie ma bardziej wkurzającego jak masa słodyczy której nie da się zjeść :)
2. Do zabrania:
- Czapka wełniana + wełniane rękawiczki + kalesony (nieocenione po przemoczeniu się i przebranie w namiocie by odtajać), czapka z daszkiem
- prezerwatywy (i to niekoniecznie do wykorzystania zgodnie z przenzaczeniem :) Jako izolacja tego co nie chcemy by zamokło a w przypadku wywrotki w wodzie może = baterie, klisze, telefon etc)
- obcinaczka do paznokci
- obcinarka do skórek przy paznkociach (podczas długich wyjazdów i braku żywienia czasem reakcją organizmu jest odchodzenie skórek, co przy braku cążków może doprowadzić do szału a następnie do paprania się ranek od obgryzania)
- moskiteira na głowę + kapelusik z szerszym rondem by odsuwało moskitierę od twarzy (wtedy przylega i bestie i tak gryzą)
- apteczka - węgiel, zasypka przeciwgrzybiczna do stóp (jak się często ląduje w wodzie i/lub zasuwa w ciężkich buciorach)
- czołówka jako latarka
- spray na moskity wszelakiej maści (uwaga! Przy chęci oddania stolca ostrożnie rozprowadzać na śluzówki! Był taki obywatel co bał się by go nie pożarły więc po ściągnięciu gaci psikał wszędzie aż go zapiekło...)
- kilka długopisów w kilku miejscach (raz, że giną; dwa niektórzy mundurowi zabierają na pamiątkę; trzy; cztery; pięć :) )
- kilka sztuk pudełek zapałek + dodatkowo zapas zapalniczek (część w prezerwatywach).
- kalkulator (nie w komórce by jej nie pokazywać) przydatny do uzganiania kursu wymiany walut :)
- książka do czytania i porzucenia na miejscyu (jak się już przeczytało lub stwierdzamy, że nie ma postojów do jej czytania) - nic tak nie denerwuje jak czekanie na pociąg dwa dni przy niespecjalnej możliwości spacerowania na miejscu koczując np. na dworcu
- papier toaletowy. Nie oszczędzać ilości. Można prasować by mniej miejsca zajmował, ale przy dłuższym wyjeździe zaczyna być na wagę złota. A schodzi do szerszych zastosowań (np. ostre przeziębienie, rozlanie wody w namiocie podczas przygotowywania posiłku)

Zoltan 14.06.2010 21:46

a mnie nurtuje pytanie:
w czym są lepsze te uniwersalne linki od oryginalnych od pana Hondy? Nie lepiej wziąść na zapas oryginały?

Misza 14.06.2010 21:52

Oryginałów strasznie dużo jest a tu masz tylko jedną do wszystkiego i do tego ze 3 razy tańszą niż najtańsza oryginalna. Poza tym najlepiej raz na rok przepatrzeć wszystkie linki, wyczyścić(!!!!) i nasmarować te które tego potrzebują i dzida.

motormaniak 15.06.2010 09:58

z oryginałów masz linke sprzegła - którą zapasową mocujesz do tej uzywanej , linke gazu- która sie rzadko psuje a na dodatek są dwie i możesz wykorzystac jak by co linke powrotną i linki ssania - którch w trasie i tak byś nie naprawiał bo mozna sobie bez nich poradzić. Czasem psuje sie nie linka a pancerz w jakis głupi sposób - np podejdzie pod ogranicznik skrętu....

Dzieju 21.09.2010 11:07

Skompletowałem sobie wszystkie jakich zdarzyło mi się użyć dłubiąc sobie przy moto i tylko te przydatne.
Czasem potrzeba np dwóch takich samych dlatego mam np nasadkę i płaski.
Zmniejszam w ten sposób ryzyko braku jakiegoś klucza z powodu którego stoisz jak sierota na drodze o holu to nawet nie wspominam bo to obowiązkowa rzecz w/g mnie tak jak narzędzia.
Przy ciasnym spakowaniu przyjmują kształt rolki o dł ok 23cm i średnicy jakieś 9cm...... a waga ? kilo może z hakiem.... ale to zupelnie nie istotne.
Zestaw standardowy ( którego nigdy nie miałem) dla mnie działa raczej na psychikę że coś mamy niż dla pewności ze damy radę naprawić sprzęta.
Dawno temu kolega miał pecha ( akurat raz mi się zdarzyło nie zabrać narzędzi a on miał tylko niby standardowe ) i stalismy przy ruchliwej drodze machając ponad pół godziny na samochody co by pożyczyć na 4 minuty klucz.
Zdecydowanie lepiej mieć ze sobą.

matjas 21.09.2010 11:12

jestem na podobnym etapie z kompletowaniem jakichś narzędzi do swojej XL - nie mam miejsca bardzo bo schowka niet a topcaseów nie znoszę zatem waga i rozmiary muszą być niewielkie. posunąłem się do tego, że powymieniałem oryginalne mocowanie boczków, kanapy, zbiornika na jeden imbusowy rozmiar. jeden klucz oblatuje temat, drugi imbus do całej armatury na kierze. do tego dwa szwedy nastawne jeden do ok 20mm drugi tak z 35mm. jak jadę poza miasto i tak nie potrzebuję dużo więcej.
można trafić nawet w Castoramie bardzo porządne kluczyki nastawne tzw szwedy, i jako backup w trasie mieć na wszelki zamiast wożenia skrzynki narzędziowej ze sobą. przy ostrożnym obchodzeniu się z nimi nie martwiłbym się na zapas o stan śrub.

matjas

jorge 21.09.2010 12:48

Cytat:

Napisał matjas (Post 133555)
kluczyki nastawne tzw szwedy

matjas

oo dokładnie - pomyłka drukarska. Dokładnie o Szweda biega - rozumiem, że się nada. Ja mam szweda - szwedzkiego SKANVIK = BAHCO (czy jakoś tak) - bardzo wytrzymałe i dokładne. Dalej jednak nie wiem jaka rozmiarówka winna się znaleźć - Dzieju opisz please dokładniej.:bow:

szparag 21.09.2010 14:11

Cytat:

Napisał matjas (Post 133555)
posunąłem się do tego, że powymieniałem oryginalne mocowanie boczków, kanapy, zbiornika na jeden imbusowy rozmiar. jeden klucz oblatuje temat, drugi imbus do całej armatury na kierze.
matjas

Bardzo dobre posunięcie, mam porobione tak samo. Fabryczny zestaw to syf i poza kluczem do świec bezużyteczny, no może jeszcze klucz do kół. Ja wożę ze sobą "cały warsztat", ale to pewnie dlatego, że jestem mechanikiem i często odpowiadam za inne motocykle. :).
Moim zdaniem, najlepiej jest przed wyjazdem poćwiczyć podstawowe czynności serwisowe i skompletować niezbędne narzędzia.
oprócz narzędzi podstawowych warto mieć: jakąś świecę lub dwie, pare bezpieczników, z dwa metry kabla kontrolkę do elektryki (żaróweczkę z kabelkami) silikon, klej epoksydowy typu poxipol.
Jeśli coś powtórzyłem to przepraszam.
I jeszcze jedno, starajcie się używać ( wozić ) kluczy oczkowych i nasadowych , mniejsze ryzyko "objechania" śruby.
Co do gabarytów to mój zestaw za pomocą którego jestem w stanie rozebrać i złożyć cały motocykl w "polu" zajmuje mi skrzynkę o wymiarach 20/30/10 cm. Może i sporo, ale wiecie jak lubią mnie za to ludzie którym padnie sprzęt w polu :):):)??. Oni w zamian za to wożą browary :):) które zajmują więcej miejsca :).

Lepi 21.09.2010 14:35

Ja miałem trochę ułatwione zadanie bo zestaw fabryczny w kacie jest całkiem fajnym. No więc wziąłem tylko ten zestaw i zrobiłem mały przegląd czyli wymiana wszystkich filtrów oleju itp. Przy tym zmiana opon :) W trakcie prac wyszło, czego w zestawie brakuje. Już dokładnie nie pamiętam ale był to jakiś inbus i chyba do spustu oleju. No i łyżki do opon.
Najlepiej poćwiczyć to wtedy wszystko jasne :)

jorge 21.09.2010 14:46

Cytat:

Napisał Lepi (Post 133572)
Ja miałem trochę ułatwione zadanie bo zestaw fabryczny w kacie jest całkiem fajnym. No więc wziąłem tylko ten zestaw i zrobiłem mały przegląd czyli wymiana wszystkich filtrów oleju itp. Przy tym zmiana opon :) W trakcie prac wyszło, czego w zestawie brakuje. Już dokładnie nie pamiętam ale był to jakiś inbus i chyba do spustu oleju. No i łyżki do opon.
Najlepiej poćwiczyć to wtedy wszystko jasne :)

Macie w 100% rację z ćwiczeniem. Ale to na zimę zostawiam. Generalnie nie mam zbytnio czasu - więc Dandy wypełnia lukę sprawdzacza / serwisanta. Niemniej wolę mieć (nawet w nowej puszczce mam przewodu rozruchowe). Chyba za bardzo się wzoruje na Podosie :), ale na kimś trzeba, bo po co wyważać drzwi ... Więc proszę dalej o spis dla potomnych - a jak nie, to zrobię własny i podam ;)

Znalazłem na forum :D:

Cytat:

Napisał Misza (Post 69536)
Sorry ale wydaję mi się, że jeśli pytasz to bez sensu żebyś cokolwiek brał . Poza tym na pewno znajdziesz na forum podobny temat, ale skoro jesteś na dwa dni przed wyjazdem...

Klucz do koła tył chyba 24 jutro ci jeszcze sprawdzę
klucz do przedniego: 17, 10 i 12 do odkręcenia zacisków
Dwie łyżki



Mój zestaw:

płaskie: 24, 17, 10, 8, 12, 14, 13
nasadowe: 8, 10, 12, 13, 14, 17, 19
śrubokręt krzyżakowy długi - taki by wlazł w kranik
śrubokręt płaski długi - solidny żeby posłużył jako przecinak jakby co
scyzoryk z małymi śrubokrętami
imbus 4 5 6
grzechotka + przedłużka
łyżki x2



kawał rurki paliwowej 10mm
komplet bezpieczników
śrubki, podkładki nakrętki fi 5, 6, 8mm
taśma izoalcyjna
drut miedziany
kabel miedziany
ogniwko łańcucha
taśma mcgyvera
trochę silikonu wysokotemperaturowego
poxilina
linka stalowa plus zaczepy do klamek



Zestawik mieści się w schowku pod kanapa i mam go zawsze ze sobą.

Do tego 3 łyżki i oczkowa 17

raf 22.09.2010 21:49

Dodałbym jeszcze pas transportowy. Mnie w Rumunii uratował tyłek po tym jak kufer centralny raczył odłączyć się od reszty motocykla, niszcząc przy okazji mocowanie.

Olek 08.03.2011 22:34

Rolka powertape ;>

jackmd 08.03.2011 22:52

Ja jako ,że jestem chirurgiem, to oprócz narzędzi w wiekszości powyżej wymienionych, wożę również podstawowy zestaw chirurgiczny do drobnych zabiegów. Nie jest tego zbyt dużo, ale musi być sterylne i nie obijać się z innymi gratami. Bywało,że szyłem rozbite głowy w warunkach polowych czy morskich, na szczęście nie swoje. Każdy musi mieć swoje hobby...

oloto 31.03.2012 12:14

A ktoś ma patent jak skombinować antybiotyk/ antybiotyki? Zawsze mnie to zastanawiało, a jak wiadomo są tylko na receptę. Idziesz do lekarza, mówisz, że jedziesz na Syberię i profilaktycznie potrzebujesz dwóch opakowań Rulid'u na zapalenie oskrzeli? :confused:

Pils 31.03.2012 14:33

Cytat:

Napisał oloto (Post 231107)
A ktoś ma patent jak skombinować antybiotyk/ antybiotyki? Zawsze mnie to zastanawiało, a jak wiadomo są tylko na receptę. Idziesz do lekarza, mówisz, że jedziesz na Syberię i profilaktycznie potrzebujesz dwóch opakowań Rulid'u na zapalenie oskrzeli? :confused:

dokładnie tak. Zapytaj raczej który by Ci polecił.

A.Twin 01.04.2012 21:40

Cytat:

Napisał oloto (Post 231107)
Idziesz do lekarza, mówisz, że jedziesz na Syberię i profilaktycznie potrzebujesz dwóch opakowań Rulid'u na zapalenie oskrzeli?

Tylko nie dziw się, że dostaniesz na 100% odpłatności. Takie są przepisy, gdy nie jesteś chory, ale chcesz się zabezpieczyć.
Warto poradzić się lekarza zainteresowanego medycyną podróży.
Zwykle 2 antybiotyki, na górną :convulsion: i dolną :eek: część ciała.
Dlaczego Rulid ?

spozo 11.12.2012 23:07

Ciekawy artykuł na temat pakowania Sowizdrzał popełnił: http://www.travelmoto.pl/porady/przy...ac-co-zostawic

mad_leaf 21.12.2014 20:21

Witam! Mam Pytanie dla obeznanych. Mam wiekową 22 lata rd04. Jadę na jeden moto na razie do Gruzji Armenii i raczej najdalej od ludzi, ale chodzi po głowie Mongolia.. jakie części zapasowe jest sens zabrać.. Mając na uwadze fakt że nie będzie komu pomóc w żaden sposób. Regulator, naprawczy pompy łożyska kół, linki, szprychy, kable itp. wiadomo... chodziły mi po głowie części bez których stanę na amen: centralny amor (dość opakowany + plecak), prądnica? Sprzęgło sprawdzić? Wymienić czy zabrać tarcze? Jest sens? czy to skrajnie durny pomysł? Co mieć ze sobą jak jest się w czarnej d.. samemu?

puszek 21.12.2014 20:45

Cytat:

Napisał mad_leaf (Post 409594)
Witam! Mam Pytanie dla obeznanych. Mam wiekową 22 lata rd04. Jadę na jeden moto na razie do Gruzji Armenii i raczej najdalej od ludzi, ale chodzi po głowie Mongolia.. jakie części zapasowe jest sens zabrać.. Mając na uwadze fakt że nie będzie komu pomóc w żaden sposób. Regulator, naprawczy pompy łożyska kół, linki, szprychy, kable itp. wiadomo... chodziły mi po głowie części bez których stanę na amen: centralny amor (dość opakowany + plecak), prądnica? Sprzęgło sprawdzić? Wymienić czy zabrać tarcze? Jest sens? czy to skrajnie durny pomysł? Co mieć ze sobą jak jest się w czarnej d.. samemu?

Kawałek łańcucha, śruby luzem, mała zębatka, zrób przegląd kiwaczki, łożyska do koła i główki ramy tak na szybko...

mad_leaf 21.12.2014 20:53

Na szybko to wiem! ;) Pytanie o czarna d.. Bo sprzęt trochę ma, około 120kkm a na nowe nie wymienię np. amora i prądnicy bo chyba nie ma sensu taka inwestycja! I tu Pytanie jak się przygotować nie młodym sprzętem da daleką wyprawę?! Chyba że to odpowiedź.. trochę gratów, przegląd i naprzód! ;)

next22 21.12.2014 21:46

mam taką samą rd04 i polecam się nie martwić i za wiele nie wymieniać bo jak coś pracuje już tyle lat to te pół roku jeszcze wytrzyma :)
bież tylko standard regler pompe itp.

Evvil 24.12.2014 10:26

Dokładny, głęboki przegląd, regler, pompa i w drogę.

bass 28.12.2014 18:14

Cytat:

Napisał Evvil Twin (Post 409917)
Dokładny, głęboki przegląd, regler, pompa i w drogę.

ja bym zabrał jeszcze moduł, dobry klej do amelinium i jakiś szuwaks do załatania zbiornika... a ogólnie to wiadomo, że jak zabierzesz to nic sie nie stanie a jak sie spierdoli to akurat to czego nie zabrałeś... :haha2: i wtedy trzeba kombinować... ale za to ilu ciekawych ludzi dzięki takim akcjom człowiek spotkał... i to na całym świecie, fajna sprawa :D

Lepi 28.12.2014 19:29

Ja bym jeszcze zrobił serwis zawiasów. Zaraz ktoś powie, że w afryce się nie psują ale przynajmniej zaczną lepiej działać.

mad_leaf 03.01.2015 13:26

Spokojniej będę jechał bez tony zapasowych gratów! ;) Dzieki. A zawiasy.. Wszytstkie łożyska idą do wymiany jak mi poszły w tylnym kole na środku autostrady w tym roku pod Brnem. Polecam wszystkim prewencyjna wymianę. A jak już o tym to po 3 latach nie pieszczenia moto i zaglądania bo jest niezawodne poszła linka sprzęgła na SH 20 w Albanii, spaliła się kostka reglera w Czarnogórze w 6 km tunelu, łożyska na Czechach, kostka przekaźnika rozrusznika ;) pobiłem rekord w sezonie chyba ;) Pozdro

Dzieju 04.01.2015 12:22

Po 3 latach to nie możliwe musiała nie być pieszczona 13 :)

cezeters 27.05.2015 01:36

chyba trzeba linka do opon wy ebac bo mi tu komercją pachnie...

Miras Sc 27.05.2015 03:34

Jebany, pirwszy wpis na forum i odrazu z reklamą pocisnął. :eek:

tyran 27.05.2015 04:04

Ale jak subtelnie ;)

marekw 27.05.2015 05:03

Silwerke maggajwera,ponoc naprawia wszystko

ofca234 27.05.2015 09:17

ja mam taki spis (do Tenery):

http://moto.elban.net/2013/06/03/res...lugie-wyjazdy/


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.