Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   KTM (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=178)
-   -   KTM 1190 Adventure R - Prawdziwy GAME CHANGER? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=43609)

ex1 14.12.2022 11:53

KTM 1190 Adventure R - Prawdziwy GAME CHANGER?
 
Czołem.. chciałbym was zaprosić na kolejny film ze stajni ŁOWCÓW NIEWYGÓD
tym razem wziąłem na testy 1190...

zapraszam.. :)


KTM wraz z modlem 1190 ... wszedł na nowy etap w produkcji dużych Advenczerów, Najmocniejszy, najbardziej terenowy, napakowany elektroniką... czy 1190 ADV R to był prawdziwy GAME CHANGER? czy jest to motocykl, który nadal zachwyca..?







https://www.youtube.com/watch?v=c1QJg2m_go8

Dubel 14.12.2022 13:49

Hmm
Z wieloma kwestiami poruszonymi w materiale się zgodzę ale ��
Mierzenie kanapy na słońcu to słaby pomysł a problem ten łatwo i lekko rozwiązuje akcesoryjny kolektor z KTM bo kanapę amor i prawa nogę grzeje tylny kolektor a nie cylinder��
Lecisz 180 na tkc i mitasie i się dziwisz że buja ? No proszę cię ale z twoim doświadczeniem takie texty co do opon homologowanych na max 180? Moto jest stabilne jak licznik pokazuje 250 przy odpowiednim ogumieniu przeznaczonym do takich prędkości. Przy temacie stabilności warto też było by wspomnieć o fabrycznym amortyzatorze skrętu, ESP z żyroskopem i mapami pochylenia itd.
Podnóżki można sporo obniżyć bez zabierania prześwitu a ergonomia jak wiemy to sprawa bardzo indywidualna, to samo się tyczy ochrony przed wiatrem i dobranie odpowiedniej szyby do preferencji lub/i aktualnych potrzeb.
Na koniec warto by wyprostować wypowiedź o "magicznej kosteczce" która nazywa się dongle i jest normalnie dostępna w sklepie KTM ale jej użycie na drodze publicznej jest zabronione ze względu na homologację.

Takie moje uwagi po obejrzeniu materiału ��

Mhv 14.12.2022 13:51

Fajnie obejrzeć i posłuchać opisu bez wazeliny.:Thumbs_Up:
Plusy i minusy wyłożone.
Różnica w zawiasie do nowej AT jest naprawdę aż tak wielka?

Dubel 14.12.2022 13:53

Cytat:

Napisał Mhv (Post 802121)
Fajnie obejrzeć i posłuchać opisu bez wazeliny.:Thumbs_Up:
Plusy i minusy wyłożone.
Różnica w zawiasie do nowej AT jest naprawdę aż tak wielka?

Jest :D

ex1 14.12.2022 14:34

Cytat:

Napisał Mhv (Post 802121)
Fajnie obejrzeć i posłuchać opisu bez wazeliny.:Thumbs_Up:
Plusy i minusy wyłożone.
Różnica w zawiasie do nowej AT jest naprawdę aż tak wielka?

ja osobiście jako wieloletni już użytkownik CRF.. nie do końca rozumiem tych peanów testerów na temat zawieszenia Afry.
według mnie prowadzi się.ona asfaltowo bardzo stabilnie i dobrze, po szutrach też.lata fajnie..

Ale bardzo łatwo jest ją wyprowadzić ze strefy komfortu, wcale nie łatwo jest też znaleść kompromis pomiędzy komfortem tłumienia a stabilnością.. Afra BUJA.. KAT wytłumia każdą nierówność w sekundę.. bardzo dobrze widać to na tych spowolnionych skokach na filmie

KAT ma zawias, sprężysty o niebo większym zakresie tłumienia.. i tutaj nie ma co gadać, on nie buja .. a tłumi .. uwielbia skoki i nierówności.. choć do jazdy komfortowej to Jeszcze takiego kata nie miałem co by dawał ten efekt.. ale nie wykluczam ze takie są.. :)

lukasz_vip 14.12.2022 14:49

Cytat:

Napisał dubel (Post 802120)
Hmm
Lecisz 180 na tkc i mitasie i się dziwisz że buja ? No proszę cię ale z twoim doświadczeniem takie texty co do opon homologowanych na max 180? Moto jest stabilne jak licznik pokazuje 250 przy odpowiednim ogumieniu przeznaczonym do takich prędkości.

Latanie powyżej 180km/h na TKC to proszenie się o dzwona. Mój rekord to 190km/h ale oba pasy na autostradzie były wolne i zajmowałem je oba próbując utrzymać moto :D

ex1 14.12.2022 15:01

Cytat:

Napisał lukasz_vip (Post 802140)
Latanie powyżej 180km/h na TKC to proszenie się o dzwona. Mój rekord to 190km/h ale oba pasy na autostradzie były wolne i zajmowałem je oba próbując utrzymać moto :D

wszystko zależy też nie tylko od opon ale i od samego motocykla.. jestem przekonany że na GS1250 czy Multstradzie 1200 na TKC.. 180km/h nie robiło by wrażenia. na Afryce z tego co Pamietam też tego efektu nie miałem..

ale Fakt miałem go też na LC8 .. przy dużych prędkościach był niestabilny..

Dubel 14.12.2022 15:48

Ostry kąt główki ramy

ex1 14.12.2022 18:27

Cytat:

Napisał dubel (Post 802151)
Ostry kąt główki ramy

może być. :)

radiolog 14.12.2022 21:53

Nie wiem jak 1190, ale 1290 spokojnie można jeżdzić po mieście, bo korki zjada na śniadanie i jakoś specjalnie nie wali się nawet przy wolnych manewrach, jedynie promień skrętu jest faktycznie do bani.
Spokojnie R-ką można zrobić i 5 tys. km, tylko szyba wyższa i nie ma żadnego napierania.
Shimie łatwo zrobić ,jak się szybko przejdzie ze 150 do 200.
Na grzanie fotela, jedna rada, trzeba szybko jechać nawet w mieście, ale nie tylko siedzenie, bo po łydkach też daje, najgorzej to czuć w jeansach, mniej w gore

WojtasA 14.12.2022 22:09

Bardzo subiektywnie, KTMy są jak dla mnie tak potwornie paskudne, że nawet jakby kosztowały połowę ceny CRF1100 to bym nie wziął. Dopóki trzymają się tego, subiektywnie obrzydliwego ryja, nie kupię!!!

Emek 14.12.2022 22:11

1190 taki paskudny nie jest. Te alieny 1290 to wizualna porażka.

lukasz_vip 14.12.2022 22:17

Zgodzę się z Emkiem.

Wysłane z mojego 2107113SG przy użyciu Tapatalka

WojtasA 14.12.2022 22:17

Obrzydliwe jak dla mnie, multiple ma 2 kołach, podkreślę subiektywnie, nie mam na celu obrażać nikogo kto ma inne zdanie o KTMach.

rrolek 14.12.2022 22:18

No nie rozumie.
Fakt, że Kateemy w ostatnich 10 latach mam wrażenie, że lekko zniewieściały by być za dość europejskim normom i powiedzmy pasować z lekka rozmiękłym potencjałm odbiorcom.
A że brzydkie? Jeśli nijak się to ma do własności użytkowych to takie argumenty są, jak by to grzecznie ująć, słabe.

Emek 14.12.2022 22:22

No jak KTMy Rajmundzie zniewieściały to naprawdę nie potrafię określić co się stało z CRF1100 😄.

44FG 14.12.2022 22:23

Stylistyka jest specyficzna ale przynajmniej robi wrażenie. Ja to uznaję za cechę a nie wadę tych motocykli. Zgodnie z zasadą nie ważne jak się o nas mówi byle się mówiło ;)

WojtasA 14.12.2022 22:24

Zależy kto się czym kieruje w życiowych wyborach. Dla mnie Twoje kryteria mogą być słabe. Dopóki mam wybór nie kupię / nie wybiorę pojazdu który jest w mojej subiektywnej ocenie paskudne.

Brzeszczot 14.12.2022 23:32

Panowie o gustach się nie dyskutuje , ja na ten przykład jak jeżdżę KTM to zakładam ciuchy BMW , z kolei jak jeżdżę Gs-a to wraz z żoną zakładamy ciuchy KTM , wywołujemy tym częste kontrowersje wśród innych motocyklistów -:) a najbardziej podoba mi się tekst . Cooo zmieniliście motocykl i na ciuchy nie starczyło .....

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

ex1 15.12.2022 02:07

a mnie tam akurat wizualnie się nawet podobają...

Dubel 15.12.2022 06:53

Wizualnie są specyficzne, trochę kontrowersyjne ale to co KTM daje z jazdy to jak na razie żaden inny motocykl mi nie potrafił tego dać. 1190 jest mocny , bardzo mocny , ma świetne zawieszenie i precyzyjne prowadzenie, jest trochę niczym skalpel w odpowiednich rękach świetne narzędzie w przeciwnym razie może zrobić wiele krzywdy. Motocykl specyficzny i na pewno nie dla wszystkich. Nie jest nijaki jak Afryka (crf) która była zbudowana na mnostwie kompromisów .

ex1 15.12.2022 23:26

Cytat:

Napisał dubel (Post 802218)
Wizualnie są specyficzne, trochę kontrowersyjne ale to co KTM daje z jazdy to jak na razie żaden inny motocykl mi nie potrafił tego dać. 1190 jest mocny , bardzo mocny , ma świetne zawieszenie i precyzyjne prowadzenie, jest trochę niczym skalpel w odpowiednich rękach świetne narzędzie w przeciwnym razie może zrobić wiele krzywdy. Motocykl specyficzny i na pewno nie dla wszystkich. Nie jest nijaki jak Afryka (crf) która była zbudowana na mnostwie kompromisów .

kompromisów..? chyba nie..
moim zdaniem te motocykle różni porostu grupa docelowa odbiorców..
jak pokazują wyniki sprzedaży większość z nas nie lubi zadziorności KTM-a. za to lubi CZIL jaki daje Afryka..

ale zdecydowanie nie nazwał bym CRF nijaką czy bezpłciową. na tle walki o moc.. Afryka ze swoimi 100KM i DCT można by powiedzieć.że idzie dosyć mocno swoim torem

Być może nie dla Ciebie na tym etapie.. ;) może za jakiś.czas ;)

WojtasA 16.12.2022 08:42

Cytat:

Napisał ex1 (Post 802367)
kompromisów..? chyba nie..
moim zdaniem te motocykle różni porostu grupa docelowa odbiorców..
jak pokazują wyniki sprzedaży większość z nas nie lubi zadziorności KTM-a. za to lubi CZIL jaki daje Afryka..

ale zdecydowanie nie nazwał bym CRF nijaką czy bezpłciową. na tle walki o moc.. Afryka ze swoimi 100KM i DCT można by powiedzieć.że idzie dosyć mocno swoim torem

Być może nie dla Ciebie na tym etapie.. ;) może za jakiś.czas ;)

Dobrze powiedziane. Wszystko zależy do czego ma moto służyć.

Mój przykład.

Bardzo dużo jeżdżę po bocznych drogach asfaltowych, często w bardzo słabym stanie. Do tego zawias CRF1100 jest super. Oczywiście do tych bocznych dróg często trzeba dojechać drogami szybkiego ruchu lub krajowymi.

Przy fabrycznym zestrojeniu jej vmax jest sporo poniżej 200 km/h co mi zupełnie nie przeszkadza bo dozwolone prędkosci na autostradach mi zupełnie wystarczają (no moze czasami mi się coś tam odkręci bardziej, żeby nie być świętszym od wieciekogo, ale do vmaxa nie doszedłem). Za to przyspieszenie poniżej 4 sekund (sam sprawdzałem na SIII) do 100km/h, nawet bliżej 3s, jest już naprawdę zajebiste czy to przy wyprzedzaniu, czy szybkich zakrętach lub tez spod świateł. Sprawdzaliśmy się z kolega na CT w manualu i do 100 km/h CRF jest ciut lepsza pomimo mniejszej mocy, za to jego vmax jest grubo ponad 2 paki. Na miasto nie jest to najbardziej komfortowe moto z racji wysokości i środka ciężkości.

Heble są bardzo dobre, oczywiście po przesiadce z vfr1200f czy nowego monstera czuć różnicę, ale za to zachowanie moto przy bardzo gwałtownym hamowaniu, nawet przy większych prędkościach jest bardzo pewne. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do nurkowania, ale po blisko 40tys km już tego nie zauważam.

Ponieważ mam absolutna awersje do wszelkich zewnętrznych nawigacji, Apple car / Android auto, jest dla mnie super rozwiązaniem. Mam Google mapy offline, robię w chacie fajne trasy na nich z wieloma waypointami (trochę drażni mnie ich ograniczona ilość, ale robie na jeden wyjazd 2-3 trasy które mam w mailu albo na Signalu i jednym klikiem jest ustawiam).

Poza twarde zjeżdżam mega sporadycznie i mam szosowe opony, wiec koło z przodu mogłoby być mniejsze, ale z drugiej strony mam subiektywne wrażenie ze CT w lekkim offie radzi sobie dużo gorzej.

Kończąc, dla mnie CRF1100 DCT to moto bliskie ideału, chodź nie pozbawione wad. Niemniej jednak planuje w przyszłym roku drugie lżejsze moto do miasta.

zimny 16.12.2022 08:47

Cytat:

Napisał Brzeszczot (Post 802204)
a najbardziej podoba mi się tekst . Cooo zmieniliście motocykl i na ciuchy nie starczyło .....

Dobre :)

Dla mnie wizualnie najpiękniejszym motocyklem obok CRF1000 jest.... 990ADV. Autentycznie. Ale jeździłem na 950S i po prostu nie jest to maszyna dla mnie - nie te potrzeby.

W zamian jeżdżę na motocyklu który szczerze, z ręką na sercu uważam za brzydki i nigdy mi się specjalnie nie podobał... czyli GS K25. Bo przede wszystkim spełnia moje potrzeby w 80-90% na dzień dzisiejszy.

Wygląd rzecz gustu, z każdą epoką ewoluuje. Te najnowsze KTMy typu 1290 jeszcze mi się nie opatrzyły i uważam je póki co za dziwaczne wizualnie. Ale na pewno nie można im odmówić - są JAKIEŚ. Podobnie zresztą jak i BMW bokser. Tylko zupełnie inne charaktery. Jak miałbym jakoś sobie porównać to GS to takie rozwinięcie, alternatywa dla miłośników jazdy afrykami, trampkami, czy takimi tam V-Stromami. KTM to inny biegun - dla tych którym zawsze w AT czy TA mocy było mało i zawieszenia :D

Fajny film, fajnie wyłożone wszystko :):Thumbs_Up:

czosnek 16.12.2022 09:14

1 Załącznik(ów)
Po 11 sezonach na Afryce kupiłem 1190r. Nasłuchawszy się o tej zero-jedynkowości do pierwszej jazdy szykowałem się jak pilot Kamikaze. A tu się okazało, że motorek jest całkiem przyjemny w prowadzeniu i wcale nie chce mnie zabić. Wbrew pozorom można tym jeździć spokojnie, ale gdy już się odkręci to... klękajcie narody :)
Bardzo się polubiliśmy i nawet zaczął mi się bardzo podobać wizualnie.
Co do szimy to doświadczył jej 7Greg gdy się wymieniliśmy motocyklami i chciał pokazać młodszemu pokoleniu jak się jeździ. Przy 180km/h była chwila, w której myślałem że pozbędę się kolegi i motocykla :) Od tej chwili przy ok 170km/h zaczynam się usztywniać. Na wiosnę zmiana oleju w amorze skrętu i nowa opona na przód. Z tą szimą w 1190r to temat dość znany więc coś jest na rzeczy.

Załącznik 120978

zimny 16.12.2022 09:22

No 1190 to ładna maszyna. A jak się ma ta kwestia oddawania mocy na tle 950-990? Jest trochę ugładzone?

Bo na 950S to na mokrym nigdy, na żadnym innym sprzęcie tak nie pilnowałem manetki tam na biegach 2-4.

Czy można takim 1190 np. taśtać się jak Afryką czy GSem? Tzn. nieśpiesznie i na luzaku? Na 950S się nie da, a jak się da to na siłę.

Na GSie się da jak najbardziej, wręcz ten bokser ma taki leniwy charakter do 4-4,5 tys obrotów - a po odkręceniu moc jest. Dla mnie absolutnie wystarczająca.

Że po odkręceniu w KTM jest afera to już ustalone przez tysiące jeźdźców :)

Pozdrawiam
zimny

Dubel 16.12.2022 09:55

Cytat:

Napisał ex1 (Post 802367)

Być może nie dla Ciebie na tym etapie.. ;) może za jakiś.czas ;)

Słuszna uwaga :Thumbs_Up:
Po 990 miałem GSA 1200, motocykl zajebiście wygodny, bezproblemowy i przemyślany jednak całkowicie wyprany z emocji , do tego stopnia znudziła mnie nim jazda że nie chciało mi się wyciągać go z garażu. Gdy nadeszla decyzja o zmianie (2018) pierwsza automatyczna myślą byla oczywiście Afryka, jednak jazdy próbne skutecznie wyleczyły mnie z tego pomysłu. Nuda i flaki z olejem, piękny dźwięk silnika, trochę marketingowej papki o legendzie, no i uniwersalność oraz spokój gsa bo to konkurenci są. Kat jest kierowany na pewno do innego odbiorcy i motocykle te dzieli przepaść.

Cytat:

Napisał zimny (Post 802410)
No 1190 to ładna maszyna. A jak się ma ta kwestia oddawania mocy na tle 950-990? Jest trochę ugładzone?

Bo na 950S to na mokrym nigdy, na żadnym innym sprzęcie tak nie pilnowałem manetki tam na biegach 2-4. Czy można takim 1190 np. taśtać się jak Afryką czy GSem? Tzn. nieśpiesznie i na luzaku? Na 950S się nie da, a jak się da to na siłę.

Na GSie się da jak najbardziej, wręcz ten bokser ma taki leniwy charakter do 4-4,5 tys obrotów - a po odkręceniu moc jest. Dla mnie absolutnie wystarczająca.

Że po odkręceniu w KTM jest afera to już ustalone przez tysiące jeźdźców :)

Pozdrawiam
zimny

da się tas tas ale jest to mniej przyjemne tas tas niż w gs, natomiast dużo lżejsze niż w 990. 1190 jest inaczej wystrojony i mniej 0-1 niż 950/990. Motocykl raczej dla ludzi lubiących dynamiczny styl jazdy o sprecyzowanych wymaganiach.

Cytat:

Napisał czosnek (Post 802407)
...
Co do szimy to doświadczył jej 7Greg gdy się wymieniliśmy motocyklami i chciał pokazać młodszemu pokoleniu jak się jeździ. Przy 180km/h była chwila, w której myślałem że pozbędę się kolegi i motocykla :) Od tej chwili przy ok 170km/h zaczynam się usztywniać. Na wiosnę zmiana oleju w amorze skrętu i nowa opona na przód. Z tą szimą w 1190r to temat dość znany więc coś jest na rzeczy.

Załącznik 120978

oczywiscie że jest , nie bez powodu jest fabryczny amor skrętu, przyczyną tego zachowania jest ostry kat główki ramy który daje prowadzenie precyzyjne ale efektem ubocznym jest shima

lukasz_vip 16.12.2022 09:59

Miałem okazję polatać ostatnio jednego dnia NAT i swoim 950. I NAT poprawna do bólu. Jedzie fajnie, czuć moc ale nie ma totalnie tej agresji KTM. Charakterystyki tych motocykli są całkiem inne i naprawdę trzeba przejechać się oboma aby to zrozumieć.

Pirania 16.12.2022 11:00

Cytat:

Napisał dubel (Post 802218)
Wizualnie są specyficzne, trochę kontrowersyjne ale to co KTM daje z jazdy to jak na razie żaden inny motocykl mi nie potrafił tego dać. 1190 jest mocny , bardzo mocny , ma świetne zawieszenie i precyzyjne prowadzenie, jest trochę niczym skalpel w odpowiednich rękach świetne narzędzie w przeciwnym razie może zrobić wiele krzywdy. Motocykl specyficzny i na pewno nie dla wszystkich. Nie jest nijaki jak Afryka (crf) która była zbudowana na mnostwie kompromisów .

:Thumbs_Up:

Po sprzedaży 990 w 2018r. zastanawiałem się i testowałem..1290, NAT i 1200.. 1290 banan był, NAT nuda w uj.., 1200 oddałem przed czasem.. W garażu stanął 1290R i do dziś cieszy. Jazda tylko na sport mapach, po mieście bez znaczenia, promień skrętu diametralnie zmniejsza się po pochyleniu moto.

Tej wiosny powiedziałem do kumpla co ma NAT 2022r. daj się przejechać.. może jednak fajna ta NAT.. Lecieliśmy z 60km a po 2ch juz tesniłem za 1290R.. Nuda.. bujanie..po prostu przepaść do 1290! I jeszcze ochrona przed wiatrem do dupy.. Zaryzykuje stwierdzenie że jazda na RD 07a od Jorge daje mi wiecej przyjemności niż NAT..

Co do urody to.. jeden lubi brunetki a drugi rude! Nie ma co się przekamażać..;)

Mhv 16.12.2022 11:10

No już dobrze dobrze..spokojnie;)

Mnie jedna rzecz mocno zastanawia (i kąt główki ramy tego do końca nie tłumaczy - wiadomo jakie są kąty w sportach) - mamy amortyzator skrętu (i to seryjny?), a jednak występuje próbująca Cię zabić szima czy shimma... tego nie rozumiem..
Przypomina mi się tu akcja z ST1300 (fabryczny problem)..może ktoś mądrzejszy mi wytłumaczy jak to możliwe i dlaczego MIMO amora to się dzieje..za co z góry dziękuję:)

lukasz_vip 16.12.2022 11:45

Kąt główki + koło 21 + opona. U mnie w zależności od gumy shimma zaczyna się od 160 do 220.

Dubel 16.12.2022 12:22

Fabryczny amor skretu slabo tlumi i wymiana na akcesoryjny lub wymiana samego oleju na 10w zalatwia temat. .Amor jest banalnie prosty , latwo rozbieralny i nie wymaga specjalistycznych narzedzi ani umiejetnosci

Brzeszczot 16.12.2022 12:24

Jako użytkownik 990 i 1290 mogę subiektywnie powiedzieć że w 1290 środek ciężkości uciekł do tyłu bo chyba chcieli poprawić manewrowość , co za tym idzie z przodu zrobiło się za lekko . Koło 21 jeszcze bardziej podnosi przód ,dlatego w wersji S shimmy występuje relatywnie rzadziej . Gdyby nie elektronika to szedł by na koło bez pytania i ostrzeżenia

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

Michal 16.12.2022 13:51

Cytat:

Napisał lukasz_vip (Post 802446)
Kąt główki + koło 21 + opona. U mnie w zależności od gumy shimma zaczyna się od 160 do 220.

To chyba kwestia egzemplarza, mam 1190ADV R od 80tys. km, nigdy nie doświadczyłem shimmi na żadnych oponach, amor skrętu fabryczny.

ex1 16.12.2022 14:00

Cytat:

Napisał Pirania (Post 802434)
:Thumbs_Up:

I jeszcze ochrona przed wiatrem do dupy..


no gdzie jak..? :) 1190 ADV R ma malutką.szybkę która niewiele daje przecież..
NAT ma może nie jakąś.super ochronę przed wiatrem ale zdecydowanie lepszą :)

no chyba że wsadziłeś.te wielką.szybę z wersji S..? :)

radiolog 17.12.2022 17:14

Cytat:

Napisał Brzeszczot (Post 802454)
Jako użytkownik 990 i 1290 mogę subiektywnie powiedzieć że w 1290 środek ciężkości uciekł do tyłu bo chyba chcieli poprawić manewrowość , co za tym idzie z przodu zrobiło się za lekko . Koło 21 jeszcze bardziej podnosi przód ,dlatego w wersji S shimmy występuje relatywnie rzadziej . Gdyby nie elektronika to szedł by na koło bez pytania i ostrzeżenia

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

dobra diagnoza

Pirania 20.12.2022 15:07

Cytat:

Napisał dubel (Post 802453)
Fabryczny amor skretu slabo tlumi i wymiana na akcesoryjny lub wymiana samego oleju na 10w zalatwia temat. .

Potwierdzam, to działa! ;)

Cytat:

Napisał ex1 (Post 802467)
...no chyba że wsadziłeś.te wielką.szybę z wersji S..? :)

Coż..przekładam pare razy w roku.:D


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.