Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   10lat na LC8.. test i szczera opinia.. o DZIKOLCU.. :) (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=45096)

ex1 04.11.2023 15:08

10lat na LC8.. test i szczera opinia.. o DZIKOLCU.. :)
 
Po blisko 11 latach upalania Lc8 w piachach, błotach, na szynach a także bliższych i dalszych wyprawach.. postanowiłem podzielić się z wami moją szczerą opinią na temat tego dosyć ikonicznego wynalazku... KTM 950/990 ADVENTURE to jeden z najlepszych jak nie najlepszy ciężki Terenowy motocykl Adventure. Dzieli Riderów na tych co go kochają.. i tych co go nienawidzą.. ma wszytko aby stać się legendą jeszcze za życia... blisko 100 tys km na Lc8 .. to musiała być prawdziwa miłość... dlaczego go nadal nie mam...?





https://www.youtube.com/watch?v=OV15O_8HCAw

Zmyler 04.11.2023 16:50

Świetny i rzeczowy materiał. Dobra robota.

krynek 04.11.2023 17:10

No z tymi pompami paliwa trochę namieszałeś ale materiał fajny i utwierdza mnie w przekonaniu że trafiłem fajnego dzika, co prawda nie upalam i pomykam nim głównie długie trasy ale w tak zwanym stylu wolnym nie boje sie szutrów i lekkiego offu, czasami pozap...lam i przez pięć lat i 20tysięcy nic z tych awarii mnie nie spotkało znaczy żadnej nie miałem. Olej co pięć tysiecy co jakiś czas kontrola zaworów w zeszłym roku wszystkie płyny i lagi i takie wypady po pięć tysiecy kilometrów w dziesięć dni oblatuje. tak dla statystyki teraz ma 70Kkm pompa oryginał, wysprzęglik też a w zeszłym roku w Chorwacji bylo naprawdę gorąco i nigdy się nie przegrzał tzn załączał wiatrak ale potem ani kreski więcej.
pozdr

szynszyll 04.11.2023 17:30

3 Załącznik(ów)
pompy, 13m46sek:

Mitsubishi jest elektryczna z czujnikiem ciśnienia - praca impulsowa - wiele japonskich marek i modeli

Facet jest elektryczna o pracy ciągłej - patencik/inicjatywa własna

Mikuni jest pompą podciśnieniową - Yamaha XTZ/TDM/XJ i inne

film w całości miodzio - wielu powinien otworzyc oczy na to czym jest a czym nie jest 950/990 :Thumbs_Up:

Mirek Swirek 04.11.2023 19:29

Lux, pełna zgoda.

Pierwsze, co mi w nim padło, to łożysko główki ramy, przy nie całych 25TK. Potem wysprzęglik, cóż... Oberon załatwił sprawę. R-ka o dziwo bezproblemowo, ale mało nią jeździłem, to fakt, a na szafie ponad 40 TK. W kolejnym 50 TK, pompa wody, mompa sprzęgła... Po za tym nie miałem problemów z pompą paliwa i z innymi pierdołami, typu, wypadło okienko stanu z pompy hamulca tył itd...

Kura, grrubo ! :)

browar 04.11.2023 19:54

Dodałbym jeszcze regulator ciśnienia oleju i grzechoczące napinacze łańcuszków rozrządu-nikt nie wymieniał?:D
Na 990 zrobiłem 60 kkm,sprzedałem z nalotem 155 kkm,myślę,że sam silnik sto tysięcy zrobi jeszcze bez problemu. Kupiłem 890,jak dla mnie w terenie prowadzi się dużo lżej od Dzika,na pewno lepiej jeździ mi się w piachu,zapewne to kwestia innego wyważenia(przód w 890 jest wyczuwalnie lzejszy).

ex1 05.11.2023 00:11

Cytat:

Napisał browar (Post 835308)
Dodałbym jeszcze regulator ciśnienia oleju i grzechoczące napinacze łańcuszków rozrządu-nikt nie wymieniał?:D
Na 990 zrobiłem 60 kkm,sprzedałem z nalotem 155 kkm,myślę,że sam silnik sto tysięcy zrobi jeszcze bez problemu. Kupiłem 890,jak dla mnie w terenie prowadzi się dużo lżej od Dzika,na pewno lepiej jeździ mi się w piachu,zapewne to kwestia innego wyważenia(przód w 890 jest wyczuwalnie lzejszy).

tak zdecydowanie produkt jest w lc8 za ciężki. :)

Cytat:

Napisał szynszyll (Post 835296)
pompy, 13m46sek:

Mitsubishi jest elektryczna z czujnikiem ciśnienia - praca impulsowa - wiele japonskich marek i modeli

Facet jest elektryczna o pracy ciągłej - patencik/inicjatywa własna

Mikuni jest pompą podciśnieniową - Yamaha XTZ/TDM/XJ i inne

film w całości miodzio - wielu powinien otworzyc oczy na to czym jest 950/990 :Thumbs_Up:

nooo właśnie .. nie wiem skąd mi ta podciśnierowo weszła w głowę.. chyba dlatego ze u mnie się zawieszała ciągle.. :)

Genek 05.11.2023 03:26

da się w ogóle tym spokojnie jechać przelotem np.110 km/h czy trzeba zapitalać zero jedynkowo ?

ex1 05.11.2023 09:00

Cytat:

Napisał Genek (Post 835337)
da się w ogóle tym spokojnie jechać przelotem np.110 km/h czy trzeba zapitalać zero jedynkowo ?

da się .. ale i tak jest męczący.. :D

rumpel 05.11.2023 09:31

akurat 111km/h to według mnie idealna prędkość do "zwiedzania" ;)

Mirek Swirek 05.11.2023 11:00

Na 5-tym biegu, 6-tka żyje od 130.

torak 05.11.2023 21:25

A moja pani plecaczkowa kaskiem mnie nie wali. Nauczyliśmy się, choć trochę to trwało. W ogóle po przesiadce z TA650 musiałem się uczyć jeździć od nowa. Do dziś nie wiem czy przesiadka była dobrą decyzją.
I jeszcze, z uwagi na jego charakter mam wrażenie że łańcuch zużywa się szybciej.

lukasz_vip 06.11.2023 07:38

Z twoim ostatnim zdaniem zgodzę się aa 100%. LC8 jest to jedyny motocykl, który mi się nie nudzi, którym jeżdże już prawie 6 lat i nadal wiem, że nie wykorzystuję go w 100%. Zawsze przed jazdą obiecuję sobie, dzisiaj spokojnie bez dziczenia... ale wystarczy ruszyć i mówisz sobie: Pieprzyć to! To musi iść ostro! Coś w tym jest, że do typowego adventure się nie nadaje, ale do adventure rally jak najbardziej.

matjas 06.11.2023 08:02

nie miałem nigdy LC8 ale miałm dwie LC4 Adv i tam było podobnie. to nie chciało grzecznie jeździć ale chyba mój poziom temperamentu nie pasuje na taki motocykl bo sprzedałem i nie tęsknię.

Wegrzyn 06.11.2023 10:12

Zgadzam sie z filmem w 100%. Mialem LC8 kilka lat. Tyle frajdy nie mialem na zadnym innym moto. Spalanie w moim przypadku od 6 do nawet 12 litrow jak sie scigalem po serpentynach.

Silv 06.11.2023 14:28

I w momencie publikacji filmu szalone ceny lc8 wystrzeliły jeszcze bardziej heh

żuk 06.11.2023 14:53

Cytat:

Napisał Silv (Post 835521)
I w momencie publikacji filmu szalone ceny lc8 wystrzeliły jeszcze bardziej heh


https://www.otomoto.pl/motocykle-i-q...-ID6FX8bB.html


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

siwy 06.11.2023 15:07

Cytat:

Napisał żuk (Post 835523)
https://www.otomoto.pl/motocykle-i-q...-ID6FX8bB.html


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odrestaurowany LC8 :)

Mirek Swirek 06.11.2023 15:19

Eee, nie sądzę. Dobre egzemplarze zawsze trzymały cene, teraz jedynie mogą drożeć w wyniku trudniejszego pozyskania dobrego egzemplarza, choć na zachodzie są i wcale tak szybko się nie sprzedają, gdyż nie ma na nie odbiorcy. Na szosę są lepsze motocykle, a off jest zabroniony i respektowany jest zakaz.
Do tego motocykla potrzebny jest temperament, jak powiedział Ex, motocykl absorbuje uwagę i wymaga prowadzenia pewną ręką, cały czas. Jak napisał Lukasz, nie da się nim turlać i moim zdaniem kompletnie nie nadaje się do jazdy płynnej turystycznej, żadne to zwiedzanie na Lc8 i jazda we dwoje. Ja próbowałem i plecak wsiadł na niego raz i nigdy już więcej. Oczywiście można, zawsze się znajdzie ktoś, kto to zrobi, ale Lc8 nie jest w tym najlepszy.
Mi spalały zawsze w granicach 7-8l/100, jazda dynamiczna do paczki sześć. Pałowania nigdy nie było i nigdy nie spalił mi 6, czy 6.5 l... (chwała temu, kto zatankuje go po raz pierwszy bez zachlapania się wahą, tankuje się go powoli i doświadczenie pokazuje jak włożyć pistolet do baku) Jeździłem nim tak jak On lubił i ja z resztą też, czyli ogień ! Wolna jazda to udręka...

Zmęczył mnie, albo się zestarzałem i nie chciało mi się go już kontrolować, bo to ogólnie przejebany motocykl! Po trzecim egzemplarzu dałem na luz...

Ta R-ka, to pomylone gary moim zdaniem...

https://www.willhaben.at/iad/gebrauc...re-r-717675683

siwy 06.11.2023 15:24

Na wyjeździe do Norwegii porównywaliśmy z kolegą spalanie i zawsze crf1000 paliła o litr mniej od jego lc8 990. Ten sam kolega pojechał na LC8 z córką do Istambułu. Ciekawe jak to zniosła, nie wspominał żeby narzekała :)

Mirek Swirek 06.11.2023 15:29

Kwestia samozaparcia, bądź nie próbowania jazdy na wygodniejszych moto, albo miała to w nosie i przyzwyczaiła się. Siodło nie sprzyja pasażerowi, pęd powietrza też, a jak ktoś lubi na Acrapach bez killerów to już kosmos i szacun dla plecaka!:bow:

WojtekBBI 06.11.2023 15:50

4 Załącznik(ów)
Do LC8 trzeba dojrzeć psychicznie i fizycznie:D no i finansowo:D
Trzeba wcześniej przerobić parę motocykli i zdobyć doświadczenie na czymś co jest mniej porywcze.
Osobiście widziałem co się dzieje z rajderem który przesiadł się z lekkiego 125/250 na dzika:vis:
Należy też zdobyć odpowiednią wiedzę techniczną odnośnie obsługi/serwisowania.
W dziku nie ma litości co do terminów wymiany podzespołów.
Dużo wymian robi się profilaktycznie typu pompa oleju itp itd.
W większości przypadków (na moje oko 90%) przebieg ok 80000 km to już remont silnika ale oczywiście można jeździć dalej no bo działa :D
Co do jazdy przelotowej w trasie mi naprzyklad lc8 był idealny 130/140 km/h to nie była żadna męczarnia dla silnika i kierownika. Szybkie manewry typu wyprzedzanie innych pojazdów:lc8:
Byłem na paru dłuższych wyjazdach(emeryckich) typu Rumunia i nigdy mnie nie męczył.
Na dziku zrobiłem ponad 30000 km tylko i wyłącznie na oponach k60. Asfalty jakieś tereny ale nie na ostro:D
Wg mnie ten motocykl jest przeznaczony dla wąskiego grona odbiorców i osobom niewtajemniczonym które chcą być fajne nie polecam się zbliżać do tego moto:D gdyż grozi to urazem psychicznym i fizycznym:D

Dziś bardzo żałuję że sprzedałem Dzika i bardzo za nim tęsknię.
Zdrada na rzecz 690 to była ostatnia głupota :vis:
Takie jest moje zdanie oraz paru innych osób które popełniły taki błąd i otwarcie potrafią się do niego przyznać :D

Babel 06.11.2023 16:28

Wiecie co mnie najbardziej wkurza w Dziku ....że mam 162cm wzrostu ;)
A jest ktoś to ujeżdżał dzika i np 1090 ?

Gilu 06.11.2023 20:23

A do 1190 w R-ce może ktoś porównać?

rumpel 06.11.2023 21:13

Pytac Bartola

ex1 07.11.2023 10:26

Cytat:

Napisał Gilu (Post 835556)
A do 1190 w R-ce może ktoś porównać?

rzuć okiem na kanale łowców zrobiłem film o 1190 R.
mniejsza awaryjność .. ale z tych 2 wybrał bym lc8. :) lżejszy, lepiej zawieszony bardziej ikoniczny, i ciekawy. :)

Michal 07.11.2023 14:14

Cytat:

Napisał Gilu (Post 835556)
A do 1190 w R-ce może ktoś porównać?

Miałem 950, 990 i 1190R. Nie ma co porównywać, stare lc8 to dzik i jednak, trochę ucywilizowana, ale nadal rajdówka. 1190R mimo dużo większej mocy, to dużo bardziej ugłaskany motocykl, dużo bardziej uniwersalny i z doskonałą elektroniką, jest łatwiejszym motocyklem do jazdy.
Nie zmienia to faktu, że wg mnie każde LC8 ADV to doskonały motocykl, który dobrze sprawdzi się w każdych warunkach, i jako asfaltowy turysta i jako offroadowy adventure.

P.S. Bardzo dobry film EX

Dubel 09.11.2023 20:20

Cytat:

Napisał Gilu (Post 835556)
A do 1190 w R-ce może ktoś porównać?

Z jednej strony bardziej ucywilizowany z drugiej bardziej dziki :) łatwiej nim się jeździ , jest mniej zero jedynkowym, lepiej skręca, przyspiesza i hamuje. Gorzej w terenie i wygląd już bardziej normalny. Jak na razie totalnie nie zawodny

Michal 10.11.2023 11:35

Cytat:

Napisał Dubel (Post 835947)
Z jednej strony bardziej ucywilizowany z drugiej bardziej dziki :) łatwiej nim się jeździ , jest mniej zero jedynkowym, lepiej skręca, przyspiesza i hamuje. Gorzej w terenie i wygląd już bardziej normalny. Jak na razie totalnie nie zawodny

Potwierdzam niezawodność ! Zrobiłem 83000km bez najmniejszych problemów, jeżdżony w terenie, miesicie, turystyce i na torze, bardzo uniwersalne moto.

Babel 10.11.2023 12:05

Michał a czy byłby szansa podjechać do Ciebie przymierzyć się ( bez jeżdżenia) - z tego co pamietam mieszkamy gdzieś w miarę blisko siebie

zimny 10.11.2023 12:14

Miałem taki epizod że wracając z kumplem SituGS nie pamiętam już skąd się zamieniliśmy. On miał 950 S czy R - nie pamiętam, ale ta najwyższa wersja. Ja na GSie. Siadając na KTMa byłem jak primaballerina - paluchami ledwo do gleby sięgałem, mam 173cm wzrostu. Mega wysokie to było.

O ja pierdzielę, jak zawracałem na wąskiej drodze to prawie w krzaki poszedłem bo ogranicznik skrętu był jakoś tak w połowie tego co w GSie :D Na przelocie autostradą to 60km wystarczyło abym w ogromną radościa wsiadał na GSa. Nie zjeżdżaliśmy z czarnego - bo wtedy zapewnie byłoby zupełnie odwrotnie.

Co powiem - jak obroty przekroczyły 5 tysi to faktycznie dzieje się, oj dzieje :) Raczej jednak nie jest to maszyna dla mnie - chyba zbyt radykalny.

Mimo, że uważam ją na najładniejszy wizualnie rasowy motocykl ADV jaki kiedykolwiek zrobiono. Poważnie, zawsze mi się podobał :Thumbs_Up:

Pozdr
zimny

Dubel 10.11.2023 12:15

Cytat:

Napisał Babel (Post 835536)
Wiecie co mnie najbardziej wkurza w Dziku ....że mam 162cm wzrostu ;)
A jest ktoś to ujeżdżał dzika i np 1090 ?

Mam kumpla, jest tu na forum co lata na 1090R i jest podobnego wzrostu, 1190 i 1090 są praktycznie takie same jeśli chodzi o wymiary tyle że 1090 jest uboga wersja 1190.

zimny 10.11.2023 12:19

Cytat:

Napisał Dubel (Post 836006)
Mam kumpla, jest tu na forum co lata na 1090R i jest podobnego wzrostu, 1190 i 1090 są praktycznie takie same jeśli chodzi o wymiary tyle że 1090 jest uboga wersja 1190.

Na zwykłe 990 jak siadałem to było całkiem OK. A co sądzicie o modelu 1050? Mówię o maszynie do jazdy 85% asfalt, reszta to jakieś okazjonalne szutry - czyli użytkowanie takie jak w V-Stromie. Z ciekawości pytam o ten 1050 - wiem że to kastrat na 95 koni, ale umówmy sie, to raczej żwawe konie mając na uwadze producenta.

Michal 10.11.2023 12:57

Cytat:

Napisał Babel (Post 836004)
Michał a czy byłby szansa podjechać do Ciebie przymierzyć się ( bez jeżdżenia) - z tego co pamietam mieszkamy gdzieś w miarę blisko siebie

Hej

Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że sprzedałem go 3 tygodnie temu...
Miałem wyższą kanapę, moja żona ma 175cm, i dotykała ziemi końcówką palców.

P.S. Ja chyba po drugiej stronie katowickiej.

Dubel 10.11.2023 13:25

Cytat:

Napisał zimny (Post 836008)
Na zwykłe 990 jak siadałem to było całkiem OK. A co sądzicie o modelu 1050? Mówię o maszynie do jazdy 85% asfalt, reszta to jakieś okazjonalne szutry - czyli użytkowanie takie jak w V-Stromie. Z ciekawości pytam o ten 1050 - wiem że to kastrat na 95 koni, ale umówmy sie, to raczej żwawe konie mając na uwadze producenta.

Nie znamy sie osobiscie ale z tego co tu piszesz (FAT) to KTM moze nie byc motocyklem pasujacym do Twoich preferencji i potrzeb. Nie mniej warto sie przysiasc i sprobowac, moze jednak przypasuje.

Babel 10.11.2023 13:56

Cytat:

Napisał Michal (Post 836012)
Hej

Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że sprzedałem go 3 tygodnie temu...
Miałem wyższą kanapę, moja żona ma 175cm, i dotykała ziemi końcówką palców.

P.S. Ja chyba po drugiej stronie katowickiej.

Oj nie fart :) - a to Twoje ogłoszenie było na OLX z Warszawy?
No i ja deczko niższy od Twojej żony jestem ;) - ale to można coś podziałać w kwestii obniżenia( trochę się doktoryzowałem w tym temacie internetowo :D )
Jest jeszcze jeden w Skierniewicach - może podjadę go zobaczyć pod tym kątem

Michal 10.11.2023 14:22

Cytat:

Napisał Babel (Post 836020)
Oj nie fart :) - a to Twoje ogłoszenie było na OLX z Warszawy?
No i ja deczko niższy od Twojej żony jestem ;) - ale to można coś podziałać w kwestii obniżenia( trochę się doktoryzowałem w tym temacie internetowo :D )
Jest jeszcze jeden w Skierniewicach - może podjadę go zobaczyć pod tym kątem

Nie wiem czy na mojego patrzyłeś :), ale tak, był wystawiony na olx.
Ta ze Skierniewic identyczna jak moja. Obniżenie to chyba tylko przeróbka kanapy, ale jeśli dasz radę ogarnąć wysokość to model bardzo polecam.

siwy 10.11.2023 14:25

Cytat:

Napisał Babel (Post 836020)
Oj nie fart :) - a to Twoje ogłoszenie było na OLX z Warszawy?
No i ja deczko niższy od Twojej żony jestem ;) - ale to można coś podziałać w kwestii obniżenia( trochę się doktoryzowałem w tym temacie internetowo :D )
Jest jeszcze jeden w Skierniewicach - może podjadę go zobaczyć pod tym kątem

Jacek od nas ma 1190 po obniżeniu. Przed ledwo dotykał palcami. Zmienił sprężynę na niższą.

Dubel 10.11.2023 14:39

Cytat:

Napisał Michal (Post 836026)
... Obniżenie to chyba tylko przeróbka kanapy, ale jeśli dasz radę ogarnąć wysokość to model bardzo polecam.

Podkladka pod amor -30mm , lagi wpuscic -28mm i kanapa oczywiscie.
Tu masz gotowca:
https://www.mizu-shop.de/en/motorbik...mG7XTBv9AxWkKw ;)

Babel 10.11.2023 14:54

Cytat:

Napisał Dubel (Post 836028)
Podkladka pod amor -30mm , lagi wpuscic -28mm i kanapa oczywiscie.
Tu masz gotowca:
https://www.mizu-shop.de/en/motorbik...mG7XTBv9AxWkKw ;)

Tak o tym myślałem - nominalnie mamy 890mm w 1190/1090
Jakby się udało jak piszesz ok 60 mm to 830mm + coś może kanapa to jest niżej jak Transalp 650 którego ma mój młody , a jego ogarniam przy podobnej masie .

ex1 13.11.2023 12:58

Cytat:

Napisał zimny (Post 836008)
Na zwykłe 990 jak siadałem to było całkiem OK. A co sądzicie o modelu 1050? Mówię o maszynie do jazdy 85% asfalt, reszta to jakieś okazjonalne szutry - czyli użytkowanie takie jak w V-Stromie. Z ciekawości pytam o ten 1050 - wiem że to kastrat na 95 koni, ale umówmy sie, to raczej żwawe konie mając na uwadze producenta.

Ja bym brał Stroma.. ;)

ja może dosyć radykalny jestem w swojej ocenie KTMów.. ale według mnie one naprawdę słabo robią asfalty.. więc przy takim użytkowaniu po co się.męczyć..? :D

Mirek Swirek 13.11.2023 17:37

Słabo czynie, zależy, kto co lubi. Kudłaty na 1190 asfaltami lata w góry na winkle i dalszą turystykę asfaltową,z centralnym kufrem i workiem i zadowolony, a miał Tiger 1050, Fzs 1000, ogólnie gania po czarnym. Natomiast, co do 1050 to nim koniecznie trzeba się kajtnąć. Na jeździe próbnej, przed zakupem wraz z kumplem kajtnęliśmy się i zaczęliśmy szukać, czy On czasem nie jest zepsuty. Na obroty wchodzi, niby wszystko OK, a nie jedzie, nie ma uderzenia, nie czuć mocy nic, a nic... Wcześniej na tapecie była duża Teresa i przy Teresie 1050 nie jechał w ogóle...Osiołek, jak Xrv (bez urazy)... Być może będzie odpowiadać Tobie taka charakterystyka, ale My ostatecznie daliśmy na luz z Teresą i 1050 i stoi Lc8 990 Adv.

ŁukaszBIA 13.11.2023 18:05

Miro może te 1050 było zdławione :) widziałem wersje 48PS zdaje się. Ciekawe rzeczy piszesz bo wydawało mi się że względnie lekkie lc8 będzie jechało o niebo lepiej niż klocowate tenere.

Mario 13.11.2023 18:06

Cytat:

Napisał zimny (Post 836008)
Na zwykłe 990 jak siadałem to było całkiem OK. A co sądzicie o modelu 1050? Mówię o maszynie do jazdy 85% asfalt, reszta to jakieś okazjonalne szutry - czyli użytkowanie takie jak w V-Stromie. Z ciekawości pytam o ten 1050 - wiem że to kastrat na 95 koni, ale umówmy sie, to raczej żwawe konie mając na uwadze producenta.

Hej! Mam KTMa 1050. Motocykl nadaje się do jazdy turystycznej jak i wokół komina. Niestraszne są mu szuterki. W cięższy teren się nie zapuszczałem ale jak założysz dobre opony to też przejedziesz. Może nie w takim stylu jak dzikiem ale dasz radę. Motocykl na swoje gabaryty dość lekki i zwinny.
W mieście i korkach nawet z sakwami przejedzie.
Kastrat? Nic mi o tym nie wiadomo. Ciągnie od dołu i wygrał w sprincie z crf1000, tracer 900, tigerem 800 i ledwo ale z crf1100.
Do tego spalanie 5l.

ŁukaszBIA 13.11.2023 18:36

Tak przyspiesza zdławiony:

Mirek Swirek 13.11.2023 23:05

Tak Łukasz, faktycznie, musiał być zdławiony, o czym nie wiedzieliśmy...


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.