Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Silnik, sprzêg³o, skrzynia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Regeneracja g³owic (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=18286)

Dejvid 10.06.2013 10:39

Regeneracja g³owic
 
Witam, szukam warsztatu co dobrze przeszlifuje g³owice od Afry, okolice dlnyslask, Wa³brzych - Jelenia - Wroc³aw - Legnica... Kto¶ cos zna to dawaæ znaæ. Chodzi o ocene stanu glowic, przeszlifowanie gniazd z docieraniem i ewentualnie wymiane prowadnic.

szparag 10.06.2013 11:37

G³owic motocyklowych siê nie szlifuje. Zrobiæ ( frezowanie docieranie) zawory, sprawdziæ prowadnice i wymieniæ uszczelniacze.

Dejvid 10.06.2013 12:53

Tak tak, chodzilo mi o frez gniazd nie o szlifowanie. Gdzie? Kto? za ile

lortprodisz 10.06.2013 16:39

szukaj w prochowicach :) Henryk Podchañski sie koles nazywa - mistrz starej daty , ceny normalne ...czasem troche marudzi :D
wjezdzasz od strony legnicy do prochowic , przed samym m³ynem lewa ciac 90 stopni , za jakies 300 metrow po prawej na p³ocie wisi szyld :)

szynszyll 12.06.2013 10:57

wszyscy, ktorych znam z okolicy wysylaja tu:

http://www.polok.pl/

Dejvid 12.06.2013 12:19

Cytat:

Napisa³ lortprodisz (Post 321778)
szukaj w prochowicach :) Henryk Podchañski sie koles nazywa - mistrz starej daty , ceny normalne ...czasem troche marudzi :D
wjezdzasz od strony legnicy do prochowic , przed samym m³ynem lewa ciac 90 stopni , za jakies 300 metrow po prawej na p³ocie wisi szyld :)


lortprodisz - ¿eby by³o jasne, czy nie chodzi³o Ci czasem o Aleksandra Podhajskiego, Prochowice? Bo takie co¶ mi wygooglowa³o: http://www.zumi.pl/2559813,Naprawa_i...ice,firma.html
Je¶li to nie to, to prosi³bym Cie o jaki¶ telefon do tego pana Henia ;)

kudlacz 12.06.2013 14:55

ja moj± afre robi³em tu: http://kruszynski-glogow.motointegrator.pl/ co do mistrzów starej daty to nie mam nic przeciwko, lecz zdarza sie ¿e pracuj± na starych wypracowanych maszynach i mniej precyzyjnych.

lortprodisz 12.06.2013 20:24

Cytat:

Napisa³ Dejvid (Post 322294)
lortprodisz - ¿eby by³o jasne, czy nie chodzi³o Ci czasem o Aleksandra Podhajskiego, Prochowice? Bo takie co¶ mi wygooglowa³o: http://www.zumi.pl/2559813,Naprawa_i...ice,firma.html
Je¶li to nie to, to prosi³bym Cie o jaki¶ telefon do tego pana Henia ;)


a no wiec heniek zwany alkiem to mize byæ :) telefona niestety nie mam
zawsze jade bez wczesniejszych zapowiedzi

grzegorz77 30.07.2013 21:50

nie szlifuje siê ?
 
Kolego a dlaczego siê nie szlifuje g³owic? Bo ja przy remoncie da³em obie g³owice do planowania,wiem ,¿e kilka setnych milimetra przeszlifowali....
To co teraz bêdzie? jakie mog± byæ konsekwencje?

matjas 30.07.2013 22:08

Cytat:

Napisa³ grzegorz77 (Post 330368)
Kolego a dlaczego siê nie szlifuje g³owic? Bo ja przy remoncie da³em obie g³owice do planowania,wiem ,¿e kilka setnych milimetra przeszlifowali...

bo to nie jest szlifowanie. nie szlifierk± siê to wykonuje aby tak to nazwaæ.
planowanie odbywa siê na frezarce.

matjas

PUFF 30.07.2013 22:14

Cytat:

Napisa³ matjas (Post 330372)
bo to nie jest szlifowanie. nie szlifierk± siê to wykonuje aby tak to nazwaæ.
planowanie odbywa siê na frezarce.

matjas

Czemu nie na szlifierce do plaszczyzn, tak jak przy glowicach samochodowych?
Nie do konca rozumiem czym jedne glowice roznia sie od drugich.
Prosze o wyjasnienie :)

Cibor klv 30.07.2013 22:18

Cytat:

Napisa³ grzegorz77 (Post 330368)
Kolego a dlaczego siê nie szlifuje g³owic? Bo ja przy remoncie da³em obie g³owice do planowania,wiem ,¿e kilka setnych milimetra przeszlifowali....
To co teraz bêdzie? jakie mog± byæ konsekwencje?

... g³owice siê planuje, ale raczej silników wielocylindrowych (du¿a powierzchnia jest bardziej podatna na zwichrowanie), ryzyko zwichrowania g³owicy Afry jest nie wielkie, ale je¶li sa jakie¶ w¿ery, czy ¶lady po np. niew³a¶ciwym demonta¿u na styku g³owicy z cylindrem, to chyba nie szkodzi delikatnie wyrównaæ. Je¶li siê za mocno splanuje, mo¿e wzrosn±æ stopieñ sprê¿ania, co mo¿e powodowaæ spalanie stukowe, w skrajnych przypadkach zawór siê spotka z t³okiem.

matjas 30.07.2013 22:35

Cytat:

Napisa³ PUFF (Post 330374)
Czemu nie na szlifierce do plaszczyzn, tak jak przy glowicach samochodowych?
Nie do konca rozumiem czym jedne glowice roznia sie od drugich.
Prosze o wyjasnienie :)

wed³ug mej najlepszej wiedzy widzia³em jak zak³ad zajmuj±cy siê regeneracj± g³owic traktowa³ takow± na frezarce. NIE BY£A to szlifierka.
podobne zabiegi widywa³em kilkakrotnie na YT i tam równie¿ by³a to frezarka.
obstawiam, ¿e stopy amelinium, z którego zrobione jest 99% wspó³cze¶nie esploatowanych g³owic jest lepiej jednak skrawaæ ni¿ szlifowaæ.
Puff - mylê siê?
pomijaj±c tematy naprawcze - jak jest obrabiana g³owica od strony komór spalania na produkcji???

matjas

PUFF 30.07.2013 22:36

Cibor, to o czym poszesz jest jasne (aczkolwiek wystepuja rowniez motocyklowe glowice wielocylindrowe).
Nie rozumiem tylko kwestii samej obrobki na frezarce zamiast na szlifierce.

matjas 30.07.2013 22:42

to mo¿e cokolwiek naja¶ni.
poszuka³em i wielocylindrowe ¿eliwne te¿ robi siê na frezarce.


PUFF 30.07.2013 22:47

Cytat:

Napisa³ matjas (Post 330384)
wed³ug mej najlepszej wiedzy widzia³em jak zak³ad zajmuj±cy siê regeneracj± g³owic traktowa³ takow± na frezarce. NIE BY£A to szlifierka.
podobne zabiegi widywa³em kilkakrotnie na YT i tam równie¿ by³a to frezarka.
obstawiam, ¿e stopy amelinium, z którego zrobione jest 99% wspó³cze¶nie esploatowanych g³owic jest lepiej jednak skrawaæ ni¿ szlifowaæ.
Puff - mylê siê?
pomijaj±c tematy naprawcze - jak jest obrabiana g³owica od strony komór spalania na produkcji???

matjas

PowierChnia glowicy jest obrabiana aby zapewnic jej prawidlowa tolerancje ksztaltu (wspomniane zachowanie jednej powierzchni) oraz odpowiedniej chroowatosci. Frezowanie nie zapewni takiej powierzchni jak szlifowanie.
Aluminium znacznie lepiej sie szlifuje niz skrawa. Jest to "suchy" material z upierdliwym wiorem.
Obrobka fabryczna glowicyto psobny temat. Jest ona obeabiana. Jednego zamocowania wieloma narzedziami. Kilka plaszczyzn (czesto w tym samym czasie) jest obrabianych na maszynach CNC i tutaj niejako technologia i ksiegowi czesto wymuszaja uzycie "mniej optymalnego narzedzia".

matjas 30.07.2013 22:55

i tak koniec koñców skoñczyli¶my na tym, ¿e jednak nie szlif :D

grzegorz77 31.07.2013 11:45

A to sorry...¿le siê wys³owi³em...

PUFF 31.07.2013 11:53

Ja sie jednak upieram przy szlifie...
We wspomnianym filmiku narzedziem nie jest noz ani frez tylko rodzaj tarczki sciernej. Uwazam, ze tarcza szlifierki pozwoli zachowac odpowiednia predkosc i lepsza tolerancje.

matjas 31.07.2013 13:01

Cytat:

Napisa³ PUFF (Post 330466)
Ja sie jednak upieram przy szlifie...
We wspomnianym filmiku narzedziem nie jest noz ani frez tylko rodzaj tarczki sciernej.

Puff - proszê Ciê :D
TO JEST FREZARKA - ten proces nazywa siê fly-cutting. Sam imak no¿a jest tak wielki, bo frezarka ta dzia³a tylko w jednej osi i ¿eby nie robiæ dwóch przelotów obok siebie.
To jaki profil ma nó¿/narzêdzie skrawaj±ce i z czego jest zrobiony to ju¿ jest inna bajka niemniej nie ma to NIC wspólnego ze szlifowaniem. To jest obróbka skrawaniem. AMEN.
To jest po prostu wyspecjalizowana frezarka do jednej roboty i wsio. Nie ma nad czym kruszyæ kopii.

Aczkolwiek je¶li kto¶ ma ten temat konkretn± wiedzê to chêtnie j± przyjmê.
Na przyk³ad wci±¿ niewyja¶nione pozostaje w jaki sposób obrabiane s± g³owice w toku produkcji. Stawiam flachê, ¿e równie¿ skrawaniem.

matjas

bouli 28.11.2016 18:41

Aby nie zak³adaæ nowego w±tku pozwolê sobie tu zadaæ kilka pytañ na jakie znaki =szmbole' ustawic rozrzad , wal przed zdjeciem glowic, jakimi momentami dokrecic sruby w glowicy oraz sama glowice ewentualnie na ktorej stronie heainsa szukac gdyz z angielskiego jestem noga , czy glowice z 04 pasuja do 07 i odwrotnie. Odp. przydadza sie tez dla potomnych.

szynszyll 28.11.2016 19:13

1. Ustaw na zamkniete zawory - odkrecisz koniki bez napiecia sprezyn - FT lub RT w zaleznosci od cylindra - po suwie ssania. Nie zawsze znak oznacza zamkniecie zaworow!!!
2. Momenty masz w manualach
3. Glowice sa identyczne

Od Haynesa duzo lepsza jest oryginalna instrukcja Hondy. Masz? Jak nie jutro wysle z roboty. 10, 24, 48Nm zasadniczo w zaleznosci od sruby. Klej do srub walka rozrzadu. Koniecznie planuj glowice przed montazem. Uszczelki TYLKO oryginal. Zadna Athena bo bedziesz robil dwa razy. Bez mas uszczelniajacych na uszczelki. Skladaj na oleju koniecznie.

p.s. dobre narzedzia i chemia, czysto, jasno i pod dachem :)

p.p.s. 48Nm albo 42Nm :) glowne - no nie zalozylbym sie. Jutro sprawdze.

Co nie wiesz to dzwon bo szkoda spierdolic.

Artek 28.11.2016 21:41

http://africatwin.com.pl/showpost.ph...49&postcount=2

bouli 28.11.2016 21:53

Dziêki Szynszyl i Artek za szybka odp. Atrek jak Ty to znalaz³es przelecia³em wiekszosc w±tków i nie znalazlem.

Artek 28.11.2016 22:00

Cytat:

Napisa³ bouli (Post 508394)
Dziêki Szynszyl i Artek za szybka odp. Atrek jak Ty to znalaz³es przelecia³em wiekszosc w±tków i nie znalazlem.

Po mêsku to zrobi³e¶, znaczy "przelecia³e¶" :haha2:

bouli 28.11.2016 22:24

:haha2::Thumbs_Up:Dowcipni¶ z Ciebie Artek

Kazmir 28.11.2016 22:46

1 Za³±cznik(ów)
Cytat:

Koniecznie planuj glowice przed montazem
szynszyll czemu wielu mechaników ka¿e planowaæ g³owicê skoro "warpage" wynosi np 0,02mm, i nie ma w¿erów? Fabryczny warunek dla AT -cylinder head. warpage max 0,10mm
Z forum samochodowego:)
Cytat:

niema takiego obowi±zku ale trzeba mieæ czym sprawdziæ jej p³asko¶æ - to jest kwestia setnych czêsci milimetra. Je¶li jest w normie i niema ¿adnych w¿erów np po uszkodzeniu uszczelki to nie trzeba. Jedak w zdecydowanej wiêkszo¶ci przypadków siê planuje zwyczajowo czy te¿ dla ¶wiêtego spokoju, co wcale nie jest takie dobre bo do wielu silników producent w zasadzie nie dopuszcza planowania.
Jak mierzyæ? Zasada pomiaru na g³owicy od samochodu. Motocyklowa o wiele pro¶ciej. Lepiej ju¿ kasê wydaæ na nowe ¶ruby, "szpilki" nakrêtki, które jak wiesz potrafi± byæ wyci±gniête/przeci±gniête;)

Misza 28.11.2016 23:16

Szynszyl, czemu nie Athena? Rozwala³em silnik w swojej AT 3 razy, za ka¿dym razem sk³ada³em na uszczelkach pod g³owicê Athenach i wsio rabotao. tzn za jednym razem nie by³o jednej z dziur... to se wywierci³em. ale robotao normalnie po wywierceniu. Atheny to z³e sa na te pod pokrywy zaworów, tu to orygina³y tylko jak ma byæ bez jakich¶ smarowide³. Chocia¿ z tym te¿ se poradzi³em na podróbach i nic nie cieknie..

szynszyll 29.11.2016 11:25

Mnie atheny w trampkach wydmuchiwalo :( a uszczelniacze zaworowe tej marki do niczego sie nie nadaja. z Atheny tylko papierowe do dekli i pod cylinder. szkoda mi po prostu robic roboty dwa razy i drzec silnik z ramy.

co do planowania to planuj oczywiscie kiedy glowica tego wymaga wg wskazan z manuala.

szynszyll 29.11.2016 12:39

tu wrzucam wszystko co mam do afry razem z fotkami keksa z rozbiorki rd07

http://kurierplikow.pl/p/lite-500229/059gt721le4e

szynszyll 29.11.2016 13:55

1 Za³±cznik(ów)
tu masz wszystko - na poprzednich stronach momenty do rozrzadu i dekli

mdxmd 29.11.2016 17:08

Cytat:

Napisa³ szynszyll (Post 508429)
Mnie atheny w trampkach wydmuchiwalo :( a uszczelniacze zaworowe tej marki do niczego sie nie nadaja. z Atheny tylko papierowe do dekli i pod cylinder. szkoda mi po prostu robic roboty dwa razy i drzec silnik z ramy.

co do planowania to planuj oczywiscie kiedy glowica tego wymaga wg wskazan z manuala.

mogê tylko to potwierdziæ, nawet gumowe uszczelki pod dekle zaworowe s± do niczego bo puszczaj± szybko a czêsto s± niew³a¶ciwej grubo¶ci i twardo¶ci i mo¿na dekiel pokrzywiæ. Jedyne co dobre ma athena to uszczelki papierowe oraz uszczelniacze teleskopów - ale tylko te dostarczone przez NOK

z zamienników to jedynie japoñski VESRAH

ferolo 30.04.2017 11:06

hej panowie aby nie powielaæ postów zadam pytanie tutaj przy dokrêcaniu g³owicy afry strzeli³ mi gwint w bloku chcê zastosowaæ tam sprê¿ynkê helicoil tylko teraz pytanie jaki jest tam gwint metryczny 10x1.5 czy drobny 10x1,25 wydaje mi siê ¿e zwyk³y ale wolê siê upewniæ.
Jeszcze pytanie za 100 punktów czy uszczelki pod cylinder i g³owicê te¿ ju¿ muszê daæ nowe skoro strzeli³ gwint przy dokrêcaniu
Dziêki za sugestie

Kazmir 30.04.2017 11:40

Cytat:

pytanie jaki jest tam gwint metryczny 10x1.5 czy drobny 10x1,25
Sprawdzian grzebieniowy do gwintów.
Cytat:

czy uszczelki pod cylinder i g³owicê te¿ ju¿ muszê daæ nowe
IMHO pod cylindry nie - pod g³owicê nowa. Ta stara ju¿ jest u³o¿ona /odci¶niêta i ponowne jej zastosowanie mo¿e wró¿yæ k³opoty.

ferolo 30.04.2017 13:28

No w³a¶nie ten minus ze nie mam wzorca zarysy gwintu w domu

Cassini 30.04.2017 16:10

A suwmiarki nie masz ?

Honda dla ¶rub g³owic u¿ywa gwintu M10x1,25
Dla M11x1,5 ale to w samochodach.

ferolo 30.04.2017 18:29

Mam suwmiarkê i wiem ¿e to gwint M10 chodzi³o o skok gwintu ale temat ogarn±³em znalaz³em swój zestan narzynek i by³o tam M10 1.25 i M10 1.5 ta pierwsza za³apa³a wiêc temat ogarniêty dzieki za pomoc

Artek 30.04.2017 20:06

Suwmiark± te¿ mo¿na zmierzyæ skok gwintu. Mierzysz odleg³o¶æ miêdzy 11 wierzcho³kami gwintu i dzielisz przez 10. Wychodzi skok.

szynszyll 30.04.2017 20:59

A ktora srube wyrwales? Te obok lancucha rozrzadu czy szpilke? I czy ukreciles je ponizej zalecanego momentu?

ferolo 01.05.2017 06:55

Z t± suwmiark± to nie wiedzia³em muszê sam sprawdziæ, je¶li chodzi o ¶rubê to uszkodzi³ mi siê gwint od strony wa³ka zdawczego bli¿ej 2 g³owicy dokrêcany jest nakrêtk± nr 6 na zdjêciu.
Pewnie du¿o w tym mojej winy bo owe szpilki wcze¶niej wymontowywa³em do malowania kartera i przy wkrêcaniu ju¿ co¶ mnie w ty³ g³owy bi³o ¿e bêd± z tym przeboje a jak to zawsze bywa 3 dokrêci³y siê normalnie a 4 zdar³a gwint ot taki psikus majówkowy

dominikon 29.04.2023 17:34

Cze¶æ Wszystkim.
Przeszukiwa³em forum ale nie znalaz³em jednoznacznych odpowiedzi na moje pytania dlatego zamieszczam je tutaj, a dot. kwestii tego samego elementu silnika czyli w³a¶nie g³owic:

1. czy mo¿na planowaæ g³owicê TYLKO jednego cylindra w Afryce? czy to mo¿e mieæ negatywny wp³yw na równomiern± pracê silnika po wykonaniu takiej czynno¶ci - zmiana kompresji bêdzie zauwa¿alna/wyczuwalna? czy mo¿e to mieæ jakie¶ inne negatywne konsekwencje?

2. jaka jest kolejno¶æ dokrêcania ¶rub g³owicy? Momenty s± dostêpne w manualu ale kolejno¶ci siê nie doszuka³em. Czy kto¶ z Was móg³by podzieliæ siê jak±¶ konkretn± informacj± na ten temat najlepiej z jakiej¶ serwisówki lub innego wiarygodnego ¼ród³a?

Dziêkujê za ka¿d± pomoc i sugestiê.

szynszyll 29.04.2023 18:42

1. po co chcesz planowac glowice? jest zdeformowana? jak ja splanujesz to zmieni sie sprezanie a serwisowka podaje maksymalny odchyl jesli chodzi o wartosci cisnien w cylindrach. ja w zyciu nie widzialem glowicy z afry wymagajacej planowania - za mala jest, no ale moze Twoja sie zdeformowala
2. ja nigdzie nie widzialem takiej informacji - krec na krzyz do polowy momentu potem na krzyz dociagnij do wymaganego - niczym nie packaj, wszystko na sucho. uszczelka TYLKO oryginal

dominikon 29.04.2023 18:54

Odno¶nie kolejno¶ci dokrêcania g³owicy sprawa wiêc ju¿ jasna - dziêki wielkie. Potwierdzi³o to tylko wszelkie znalezione przeze mnie wcze¶niej informacje.

Robi³em przez zimê spory serwis Afry. Po z³o¿eniu wszystkiego okaza³o siê, ¿e z przedniego cylindra spod g³owicy delikatnie poci siê olejem (cylinder tylny zupe³nie suchy i czysty). Wystêpujê szczególnie po je¼dzie pod nieco wiêkszym obci±¿eniem. Pierwotnie nie oddawa³em g³owic do obróbki i pomy¶la³em, ¿e mo¿e to by³ mój b³±d skoro na jednym "garczku" nieco siê poci. Dlatego o to pytam bo ponownie wyj±³em silnik z ramy i zdj±³em tê jedn± (przedni±) g³owicê. Po jej demonta¿u uszczelka by³a mocno zaolejona. To jest fakt ¿e uszczelki pod g³owice mia³em Atheny teraz kupi³em OEM i nie wiem czy montowaæ dopiero po planowaniu czy bez obróbki powierzchni a tylko na OEM-owej uszczelce.

matjas 29.04.2023 18:57

za³ó¿ jak jest - za 10 lat wymienisz ponownie :D

szynszyll 29.04.2023 19:24

oddaj glowice do fachowca To Ci j± zmierzy na stole traserskim. na oko nic nie wymyslisz.

dominikon 29.04.2023 20:03

Okej. Dziêki Panowie za pomoc, we wtorek rano bêdê dalej walczy³ z tematem - dam znaæ jakie decyzje podj±³em oraz na podstawie czego (pomiary, wizyta i rozmowa z fachowcem z firmy zajmuj±cej siê obróbk± g³owic). Pozdrawiam.

dominikon 03.05.2023 21:05

Tak jak wspomnia³em dajê znaæ jak siê mój temat rozwin±³.
Dziêki opinii i zdaniu Szynszylla i Matjasa zmieni³em swoje pierwotne zamierzenie (w pi±tek ok. 17.45 g³owica by³a ju¿ oddana do warsztatu specjalizuj±cego siê obróbk± g³owic). We wtorek przed moj± prac± ok 7.30 by³em ju¿ w w/w warsztacie i tylko liczy³em na to, ¿e nikt siê nie zabra³ za obróbkê w sobotê! Okaza³o siê i¿ majówka by³a ¶wiêtowana i nikt (ca³e szczê¶cie dla mnie) nie dotkn±³ nawet kijem przez szmatê mojej g³owicy. Po¿yczy³em sobie porz±dny linia³ i sam pomierzy³em g³owicê. Tak jak Panowie sugerowali faktycznie g³owicy nic nie dolega - prosta i p³aska we wszystkich mierzonych p³aszczyznach. Dzisiaj od rana posk³ada³em motor na nowej OEM-owej uszczelce i w³o¿y³em do ramy i posk³ada³em wszystko do kupy. Moto pali i ³adnie gada. Podczas postoju i przy odpowietrzaniu uk³adu ch³odzenia nie widaæ najmniejszych nawet zapoceñ czy wycieków choæ ta poprawiana przeze mnie nieszczelno¶æ te¿ ujawnia³a siê dopiero po je¼dzie przy nieco wiêkszym obci±¿eniu. Niestety u mnie dzisiaj ca³y dzieñ leje i nie by³o okazji jechaæ na próbê by dok³adnie sprawdziæ efekt pracy. Tak czy inaczej - raz na zawsze chyba wyleczy³em siê ze stosowania zamienników w tak wa¿nych podzespo³ach jak choæby uszczelka pod g³owic±... Dziêki Panowie raz jeszcze za odzew i pomoc i mam nadziejê, ¿e nie bêdê jednak musia³ wyci±gaæ pieca po raz trzeci! Pozdrawiam.

matjas 03.05.2023 21:22

Szerokiej drogi i daj Bo¿e do zobaczenia w Bia³ym Brzegu! Na przyk³ad ;)

szynszyll 04.05.2023 05:19

z Atheny mozna kupic co najwyzej uszczelki krêgielitowe pod cylindry i na dekle. uszczelniacze zaworowe nadaja sie do smieci a hitem jest uszczelka dekla zaworowego mniejsza o 2 cm i nie dajaca sie za boga ojca zalozyc. co ciekawe - o czym juz tu na forum ostatnio bylo pisane - uszczelniacze przedniego zawieszenia pakowane w pudelka Athena to czesto japonskie NOK.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.