Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Motocykl Forumowicza (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=177)
-   -   Honda PS 125- skuter/ kibel czyli jak mi urwało jajca (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44453)

Komar 13.06.2023 07:51

Honda PS 125- skuter/ kibel czyli jak mi urwało jajca
 
Witajcie.
Długo biłem się z myślami nad zmianą środka transportu po mieście.
Denerwowało mnie ciągłe stanie w korkach samochodem i godzinne dojazdy do kołchozu.
Wreszcie wybór padł na klasyczny kibel Honda PS 125 z przebiegiem 12tys km.
Jeden właściciel, dopieszczona technicznie i wizualnie. Cena była adekwatna do stanu.

Koledzy (kominiarze jeżdżący 200km rocznie) stwierdzili , że mi jajca urwało..
Może i mają rację ale jazda na kiblu daje bardzo dużo radości i co ważniejsze codziennie mam kontakt z jednośladem co przy dużej Afryce nie jest takie oczywiste.

Ciekawą rzecz zauważyłem na drodze:
Jeżdżąc skuterem jesteś anonimowy na drodze. Nikt nie zwraca uwagi na kible. Dosłownie widać pogardę w oczach każdego kierowcy samochodu/ motocykla, który staje koło Ciebie. Ja natomiast zaczynam zwracać uwagę, czego nie robiłem poprzednio, na inne skutery. Zaczynam poznawać innych użytkowników poruszających się regularnie po mieście.

Co gorsza, ostatnio zrobiłem sobie małą wycieczkę na Afryce i... było ciężko.
Dosłownie Królowa stała się za ciężka dla mnie i kolosalnie głośna. Człowiek chyba przyzwyczaił się do lekkiego małego pojazdu.

https://lh3.googleusercontent.com/pw...-no?authuser=0

matjas 13.06.2023 07:56

Miałem wiele motocykli i wciąż pare w garażu i to tak już jest ze te małe lekkie fajne poręczne są wdzięczne bo robią robotę i nie trzeba walczyć z materia.
Fajnie jak można gdzieś w trasę wyskoczyć większym sprzętem - nie ma motocykli idealnych

Komar 13.06.2023 07:59

Chyba się powoli starzeję i ciężar robi już różnicę.
W Afryce najbardziej denerwuje mnie głośna praca silnika. Czemu nie można kupić tłumików które bardziej wyciszają?

Żaki-Czan 13.06.2023 08:16

Zawsze możesz założyć opony odpowiednio głośne, by zagłuszyły podczas jazdy pracę silnika ;) Moje wyją nawet na twardszych gruntówkach :D

Emek 13.06.2023 08:20

Cytat:

Napisał Komar (Post 820042)
Chyba się powoli starzeję i ciężar robi już różnicę.
W Afryce najbardziej denerwuje mnie głośna praca silnika. Czemu nie można kupić tłumików które bardziej wyciszają?

Grzesiu, zawsze możesz założyć zatyczki. Tanio i dobrze.

Ivan 13.06.2023 08:26

Ja regularnie poruszam się po mieście skuterem i nie zauważyłem żeby ktoś mnie ignorował. Bardzo często to motocykliści na "dużych" motocyklach pierwsi pozdrawiają. Może to też kwestia ubioru, że jeżdżę w kurtce motocyklowej. A jeśli chodzi o sam sens jazdy skuterem - dla mnie bomba. Łatwość poruszania się po mieście, duży bagażnik, ochrona przed deszczem - same plusy. Nawet jak się jedzie w pantoflach i spodniach w kant to nie wygląda się dziwnie :)
Początkowo brakowało mi baku między nogami i dziwnie mi się manewrowało, ale się przyzwyczaiłem.
Gratuluję decyzji zakupu, jedyne co może Cię denerwować, to zbyt mała pojemność. Chyba że naprawdę poruszasz się tylko po małym mieście gdzie nie ma szans rozwinąć prędkości powyżej 100km/h. Wtedy styknie.

zimny 13.06.2023 09:13

Na Aprilii Atlantic 200 zrobiłem 35kkm. Na dwóch innych większych maxi jakoś z 5kkm.

Są to świetne jednoślady - jak się zrozumie po co są i jakie mają zalety, ciężko nie polubić :Thumbs_Up:

Dobrej zabawy!

ATomek 13.06.2023 09:53

Ja nie znam się na skuterach, jedynie chciałbym wyrazić słowa uznania dla autora za epicki, piękny tytuł wątku :D:D

JarekO 13.06.2023 10:05

Z tą wagą motocykla to jest tak, że lekkie motocykle są dobre jak jest ciężko a ciężkie jak jest lekko.... :-).

krakus 13.06.2023 11:12

Od jakiegoś czasu kompletnie nie mam czasu na jazdę motocyklem. Każdy jaki miałem ostatnimi czasy mnie męczył przy jeździe na miejscu. Od dwóch lat do kręcenia się wokół komina używam Sym'a Fiddle 125. Jest to mega poręczne, przyspiesza wystarczająco, prędkość niemęcząca 80kmh, ale poleci ponad 100. Denerwują małe kółka (teraz bym kupił coś na większych) i wiotka rama, widać jak pracuje na dołkach. Za to podjeżdżam do biedronki wracając do domu, kupuję zgrzewkę wody, stawiam między nogi i jadę dalej.

Komar 13.06.2023 11:15

Właśnie dlatego wymyśliłem sobie kibel. Mega poręczny po mieście i na dojazdy a na dalekie wyprawy coś wielkiego.
Miejsce pod nogami jest bezcenne. Można wozić śmieci, płytki ceramiczne czy dzieciaka do przedszkola.

consigliero 13.06.2023 11:56

To ile waży taki skuter?

Emek 13.06.2023 12:02

Koło 120 kg.

matjas 13.06.2023 12:32

no i silnik 20cm nad glebą, do tego baniak pod zadkiem. inne 120 kilo to jest niż choćby taka 300L.

Komar 14.06.2023 07:29

Moja Honda waży 120kg na mokro. Gdy się przyzwyczaiłem do pozycji "stolcowej" okazało się, że ustrojstwo jest zwrotne i przekłada się z lewa na prawo jak książka.

Dzisiaj jechałem 1 raz w deszczu. Rewelacja, po 20km zsiadłem suchy i zadowolony.

Szkoda tylko, że właściciele większości skuterów jeżdżą jak hołota bez głowy.
Żaden nie ustąpi miejsca drugiemu na światłach, nie przepuści, pchają się jeden na drugiego byle szybciej i mrugają światłami.

Motocykliści jeżdżą lepiej.

slamac 14.06.2023 13:00

ja po zrobieniu jakichś 20kkm na pcx125 i po przygodach z kilkoma motocyklami osiadłem na XADV 750 do miasta i na wyprawy, a do offa mam CRF300r i jestem bardzo zadowolony. Na XADV przejechałem wiele po europie i tego komfortu w dalekich podróżach nic nie zastąpi wg mnie. Do miasta też idealny, choć większy niż 125tki to nie zmienię go już na nic innego :)

Komar 14.06.2023 14:33

W pierwszym poście dodałem zdjęcie białego kibla o którym mowa. Jak tak dalej pójdzie, założę kufry boczne, dodatkowy zbiornik paliwa i pojadę do Maroka na nim. Coraz bardziej podoba mi się taka ekstremalna turystyka.

matata 23.06.2023 09:50

1 Załącznik(ów)
To i ja dołożę swoje trzy grosze do tematu kiblowo-skuterkowego. Kiedyś spoglądałem na 🛵 z lekką pogardą, bo to pozycja jak na kiblu, bo nie jedzie, bo nie ma biegów itp,itd. Zmieniłem zdanie gdy w garażu pojawiło się Kymco People One 125 na kołach 16/14. A że jest to zaraźliwe po 2 latach przyszedł czas na najbardziej poważną pojemność czyli 50cm czyli Sym Fiddle II. Tym oto sposobem śmigam sobie z żonką po bocznych i leśnych drogach. Niech się dziewczyna uczy, jak ogarnie 50 to wskoczy na 125.
Najlepszą radochę mam w momencie kiedy biorę tą 50tkę i jadę nią do miasta. Mały lekki skuterek na 12 kołach, ja trochę ponad 190cm wzrostu i 100kilka kg wagi, pędzący w porywach 50 na godzinę (kastrat Euro4 na module Dellorto)... tak trzeba żyć...😁😁😁😁Załącznik 125478

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka

Komar 28.06.2023 09:43

Generalnie zauważyłem niesamowitą pogardę i złośliwość motocyklistów w stosunku do użytkowników kibli.

Zdarzyło mi się już kilka razy, że motocyklista po przeciśnięciu się pomiędzy samochodami i dojechaniu do świateł specjalnie mnie blokował.
Nie podjechał 3 metrów tak abym stanął równolegle z nim przed samochodami. Gdy zatrąbiłem aby ruszył się i zrobił mi miejsce pokazał mi znak miłości środkowym palcem. Musiałem stać pomiędzy samochodami i czekać aż kawalkada ruszy.

Co ciekawe takie akcje zdarzają się w Krakowie a głównymi sprawcami są najczęściej właściciele nowych motocykli.

Pawel_z_Jasla 28.06.2023 16:26

Wszędzie można uja spotkać ... ale generalnie u siebie tego zjawiska nie obserwuję, zdarza się nawet "lewa w górę" albo zagajenie rozmowy na czerwonym. Na starość miewam też głupie pomysły i czasem ze świateł albo po winklach staram się zagrać na nosie prężącym nadmiernie muły różnej maści frędzlą - People 300Gti jest stabilne a ze startu idzie jak wściekłe czego po pospolitym wyglądzie raczej nikt nie zakłada;) I co najważniejsze, można na niego wskoczyć w każdej chwili nawet w przysłowiowych laczkach ;)
Ps.
Pewnie z ćwierć wieku temu młodszy Szkodnik uczył się motoryzacji na żółtej Suzi AP50 a Ja mając "fantazję" dosiadałem tego wynalazka latając na basen czy do sklepu - pół miasteczka miało ubaw /jedna z mniejszych 50-tek, kółka 10-tki i spory gość z mocno dostrzegalną nadwagą:haha2:

WojtasA 28.06.2023 19:54

Miałem podobne odczucia jak jeździłem dużo Xmaxem, ale twardo machałem tym na dużych motkach. Teraz widzę, że dużo kierowników na skuterkach nie odmachuje i to nie tylko dostawcy. Jeb.. to brak kultury to ich problem. Buractwa sporo wszędzie nie tylko na 1śladach.

MrWaski 28.06.2023 19:58

Oj tam... może nie znają tego zwyczaju? Nie każdy siedzi na forach motocyklowych. Ot, kupił środek transportu i lata.

aadamuss 29.06.2023 08:09

Coraz więcej motocykli pod domami parkuje i są traktowane jak zwykły pojazd po bułki a nie obiekt kultu :-)

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

Komar 29.06.2023 08:25

Motocykl na dłuższą metę nie jest pojazdem użytkowym po bułki. Jest duży, ciężki, trzeba się ubrać i przygotować na jazdę.
Skuter będzie kiblem użytkowym. Siadasz i robisz swoje. Nieważne czy jesteś ubrany w piżamę czy podomkę. Ciśniesz i jedziesz..

Drugą rzeczą jest, że skutery są relatywnie dużo tańsze niż motocykl.
Ostatnio często zatrzymuję się na światłach i rozmawiam z innymi kiblarzami. Okazuje się, że większość z nich w tym roku kupili swój skuter i testują jak się jeździ.

matjas 29.06.2023 09:11

Cytat:

Napisał aadamuss (Post 821610)
Coraz więcej motocykli pod domami parkuje i są traktowane jak zwykły pojazd po bułki a nie obiekt kultu :-)

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

Całkiem sporo widzę nowych wodnych 1250 stojących w nocy po osiedlach. Możesz mieć rację. :haha2:

Melon 29.06.2023 18:12

Ee tam, adidasy, pas nerkowy i rękawice o garku nie wspominam, po mieście klockiem prawie 300kilo się jeździ. Ale wiadomo -
Złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy :D

Komar 06.07.2023 14:35

Może ktoś z Was ma dostęp do skanu (lub oryginału) instrukcji obsługi Hondy PS 125 w języku POLSKIM?
Szukam po internecie i jak na złość nie ma.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.