Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Analogowy wskaźnik/czujnik ciśnienia oleju w RD07 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28920)

CzarnyCzarownik 07.04.2017 11:53

Analogowy wskaźnik/czujnik ciśnienia oleju w RD07
 
Chciałbym wstawić kilka czujników do afryki. O ile mam już zaplanowaną część, to nie wiem gdzie mógłbym podpiąć czujnik ciśnienia oleju. Są dostępne podkładki pod filtr oleju, które mają przewidziane miejsce na czujnik temp i ciśnienia oleju, ale średnio mi się to podoba. Jest w afryce jakieś miejsce do pomiaru ciśnienia oleju, gdzie mógłbym wkręcić taki czujnik albo ktoś ma inny pomysł?

sluza 07.04.2017 13:22

A na ch...uj to? Że tak się zapytam

szynszyll 07.04.2017 13:35

Zaskocze Cie! W afryce jest juz... czujnik cisnienia !!!

Po co Ci inny?

pincet 07.04.2017 15:02

Może niebiesko ledowy indygo podświetlany wskaźnik ciśnienia oleju? Lub doładowania:]

szynszyll 07.04.2017 15:24

najmadrzej rozwiazala to yamaha w swoich starych modelach. po przekreceniu kluczyka zapalala sie na sekunde lampka OIL LEVEL by pokazac kierowcy ze nie jest spalona. nastepnie jezeli poziom oleju w misce byl prawidlowy lampka gasla. zapalala sie podczas pracy silnika ponownie gdy poziom oleju byl zbyt niski ale nie beznadziejny dla silnika. w dwusuwach taka lampka informowala o braku oleju do mieszanki.

kontrolka cisnienia oleju - a wlasciwie jego braku - informuje nas zasadniczo o tym, ze jestesmy w czarnej dupie i wlasciwie nic juz nie poradzimy. zadne dolewanie czy inne gusla nie naprawia sytuacji :( magistrala stracila czemus tam cisnienie i pozostaje dzwonic po lawete...

bicio 07.04.2017 15:32

W AT jak miga kontrolka od ciśnienia to znaczy że trzeba dolać 1,5L oleju - sprawdzone :D

edyta: kurde a może to były 2L, nie pamiętam :D

zbys 07.04.2017 15:34

Jesli analog, to w miejsce czujnika wkrecasz przejściówke na przewód, na koncu dajesz wskaznik i gotowe :)
W mojej ktos tak kiedys zrobił ale jak wyje....m i urwałem to juz nie mam ani wskaznika:mur: ani kontrolki

CzarnyCzarownik 07.04.2017 15:50

Byłem ciekaw czy poza oryginalnym czujnikiem nie ma innego miejsca połączonego z magistralą olejową. Czujnik oryginalny jest ok, daje nam informację czy ciśnienie przekracza pewien próg (jest olej, pompa działa). Chciałbym dołożyć analogowy aby móc w jakiś sposób przeliczyć i otrzymać wartość ciśnienia i wyświetlić sobie na interfejsie użytkownika. Wkręcanie w miejsce oryginalnego czujnika rozdzielaczy i ciągnięcie kabli jest jeszcze gorszym rozwiązaniem niż podkładka pod filtr oleju.

jorge 07.04.2017 16:00

Cytat:

Napisał szynszyll (Post 526234)
Zaskocze Cie! W afryce jest juz... czujnik cisnienia !!!

Po co Ci inny?

Szynszyl a nie jest czasem tk, że jak w Afrze się zapali czujnik to już jest za późno ... było o tym na forum mowa kilka razy.

szynszyll 07.04.2017 16:09

Dokladnie to napisalem wyzej Jorge :) czerwona kontrolka powinna miec dodatkowo ksztalt krzyzyka :)

Analogowy to znaczy jaki? Taki na miedzianej rurce ze wskazowka? Bo nie lapie. Czy elektroniczny analogowy? Gdzie w afrze jest 'interfejs uzytkownika'?

KORNIK 07.04.2017 17:35

Może nowa nieznana funkcja tripa:D

szynszyll 07.04.2017 18:15

mozna wkrecic na przyklad takie cos zamiast czujnika fabrycznego:

https://www.reveltronics.com/pl/skle...0bar-5v-detail

podac stabilizowane napiecie i obserwowac wahania cisnienia zadajac jakas graniczna dolna wartosc kiedy uruchomi sie 'alarm'. ale to chyba zadne odkrycie. o to chodzi czy o cos innego?

CzarnyCzarownik 07.04.2017 18:22

Czujnik analogowy - to taki który zmienia mierzoną wartość (np. ciśnienie oleju) na jakąś wartość elektryczną, (np. rezystancję) w jakiś znany sposób (np. liniowo: 1 bar = 2Ohm, 2 bary = 4Ohm 3 bary = 6Ohm). I można powiedzieć, że posiada nieskończenie wiele wartości pomiędzy. Myślę, że aktualny czujnik a afryce można zaklasyfikować jako czujnik cyfrowy dwustanowy.

A w afryce interfejs użytkownika to zegary/lampki/przyciski. Takie branżowe określenie na zbiór kontrolek i przycisków dla użytkownika, za pomocą których ciągle próbuje coś zepsuć :) Ja chciałbym dodać swój komputerek (coś zamiast tripmastera) i wyświetlać tam różne dane.


----

Szynszyll: dokładnie chodzi o coś takiego, tylko nie podoba mi się aż taka ingerencja. Wolałbym dodać nowy czujnik i sobie coś z niego odczytywać, a fabryczny i fabryczną kontrolkę zostawić w spokoju

szynszyll 07.04.2017 19:27

Jedyne miejsce jakie przychodzi mi do glowy sensowne to wejscie fanrycznego czujnika. Instrukcja w opisie pomiaru cisnienia oleju miernikiem podaje ten gwint jako miejsce zamontowania cisnieniomieza. W niektorych silnikach spotyka sie oddzielny zaslepiony otwor do podpiecia cisnieniomierza. Na magistrali AT takiego nie ma.

Zasadniczo radzilbym skupiac uwage na drodze a nie na 'interfejsie'.

matjas 07.04.2017 20:32

w FJ jest jak piszesz powyżej - i to ma sens. parę razy złapałem stracha jak się zapalała latem na ostrych winklach blisko zamknięcia opon ale nie ma to nic wspólnego z ciśnieniem w układzie.
jest w AT przeca lampka OIL - po co więcej? a... bo można? :D

m

calgon 07.04.2017 23:54

Cytat:

Napisał bicio (Post 526246)
W AT jak miga kontrolka od ciśnienia to znaczy że trzeba dolać 1,5L oleju - sprawdzone :D

edyta: kurde a może to były 2L, nie pamiętam :D

:Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up:

krzysiek_m 09.04.2017 19:59

Cytat:

Napisał CzarnyCzarownik (Post 526265)
Czujnik analogowy - to taki który zmienia mierzoną wartość (np. ciśnienie oleju) na jakąś wartość elektryczną, (np. rezystancję) w jakiś znany sposób (np. liniowo: 1 bar = 2Ohm, 2 bary = 4Ohm 3 bary = 6Ohm). I można powiedzieć, że posiada nieskończenie wiele wartości pomiędzy. Myślę, że aktualny czujnik a afryce można zaklasyfikować jako czujnik cyfrowy dwustanowy.

Nie czujnik tylko przetwornik. Nie nie na rezystancję, tylko na prąd lub napięcie (0-20mA, 4-20mA, lub 0-10V). Dodatkowo nie można powiedzieć, że ma nieskończenie wiele wartości, bo ma określoną rozdzielczość podawaną w bitach (8bit - 256 wartości, 10bit 1024 wartości i tak dalej).

Interfejsy użytkownika w motoryzacji branżowo nazywamy deskami rozdzielczymi...

Kazmir 09.04.2017 20:17

Cytat:

Gdzie w afrze jest 'interfejs uzytkownika'?
Jak to gdzie? W kufrze centralnym:haha2:;)

szynszyll 10.04.2017 06:25

ile to sie mozna dowiedziec nowego :)

Soulsick a taki popularny PT-100 to ile ma bitow i jaki amperarz?

krzysiek_m 10.04.2017 08:35

Tak. Troche mnie poniosło, przyznaję. PT są czujnikami rezystancyjnymi, ale ciśnienia nimi nie zmierzysz. Przetworniki dają na wyjściu sygnał analogowy. Bity nie są konieczne. Thx :)

szynszyll 10.04.2017 09:28

no to uporzadkujmy:

na samym poczatku zawsze jest czujnik nazwijmy go dla porzadku analogowy. moze on zmieniac swoja rezystancje, pojemnosc, indukcyjnosc ( czujniki pasywne wymagajace zasilenia) albo, w przypadku czujnikow aktywnych takich jak termopary, cieplomierze, tensometry piezoelektryczne i inne wykazywac na swoich wyprowadzeniach roznice potencjalow czyli napiecie elektryczne.

w zaleznosci od tego do czego ma nam sluzyc wynik pracy czujnika mozemy jego sygnal wykorzystac na kilka sposobow.

mozemy pozostawic go w postaci tzw. analogowej i przy pomocy analogowego wskaznika odczytac ( wskaznik temperatury np. w AT)

mozemy wynik pomiaru wprowadzic do ukladu analogowego ( np. mikrofon, wkladka gramofonowa) i powiazac go z innymi parametrami co da nam jakis tam wynik pracy ukladu - przed epoka cyfrowa tak sie to wlasnie odbywalo

mozemy rowniez - i to dzis najczestsza metoda - 'zcyfryzowac' otrzymany pomiar. i to o to Ci pewnie chodzilo. przy pomocy przetwornika analogowo - cyfrowego mozemy w zaleznosci od potrzeb nadac mu odpowiednia 'rozdzielczosc' i forme napiec użyteczna dla dalszego ukladu cyfrowego.

krzysiek_m 10.04.2017 09:34

Zostało wspomnieć, że nie wszystkie (jak np. wspomniany PT-100) są liniowe.

szynszyll 10.04.2017 09:39

a no oczywiscie. to marzenie kazdego konstruktora - liniowa charakterystyka. gdy zaczynalem prace na laboratorium bylo cwiczenie z cechowania PT-100. pozostaje charakterystyki nieliniowe uwzgledniac odpowiednia funkcja matematyczna w programie badz ukladzie.

CzarnyCzarownik 10.04.2017 11:52

Znalazłem nawet fajne czujniki ciśnienia oleju link, które posiadają wyjście rezystancyjne. Niektóre modele posiadają wyjście pod lampkę niskiego ciśnienia oleju. Wygląda na to, że mój problem jest rozwiązany.

szynszyll 10.04.2017 12:24

czyli maja wyjscie rezystancyjne + stycznik zalaczany przy spadku cisnienia ponizej pewnego poziomu? gauge i warning. no fajne, fajne...

CzarnyCzarownik 10.04.2017 13:10

Zgadza się. Tylko jedyna obawa czy się zmieści na wymiar, bo pewnie to jest troszkę większa puszka niż fabryczna z czujnikiem?
Gwoli ścisłości - stycznika pewnie tam nie ma, bo sam były większy od tego czujnika :) (chodziło pewnie o styk).

szynszyll 10.04.2017 23:23

No tak styk nie stycznik. Moj blad w okresleniu elementu. Zwarcie do masy po przekroczeniu zadanego poziomu na zlaczu 'warning'.

Mowisz ze zmienia sie opor od cisnienia. Ciekawe jak to zrobili? Musze poczytac. Mnie tu bardziej pasuje jakies piezo. milivolty itd. Poczytam i napisze co sie dowiedzialem :)

CzarnyCzarownik 11.04.2017 10:46

Znalazłem coś takiego link. Rozwiązanie chyba najbardziej łopatologiczne. Membrana w jakiś sposób oddziaływuje na wajchę, która ślizga się po nawiniętym uzwojeniem z drutu oporowego. Jeden koniec tego uzwojenia jest wyprowadzony do licznika. Wajcha jest uziemiona do silnika. W zależności w jakim miejscu dotyka tego uzwojenia to taki wychodzi nam opór, pomiędzy końcem a wajchą. Możliwe, że przy droższych czujnikach (np. tym co wstawałeś link i kosztował 180zł) jest już jakaś elektronika, przetworniki, wzmacniacze, ale z drugiej strony to kłopotliwe bo takie czujniki pracują w niekorzystnych warunkach (magneto, cewki wysokiego napięcia) i praca takiej delikatnej elektroniki mogłaby być mocno zakłócana. Może taką ceną żądają za lepiej wykonaną i przemyślaną część mechaniczną i markę, a to po prostu zrobiony dzielnik napięcia z tego potencjometru :)

szynszyll 11.04.2017 11:09

te drozsze moga byc homologowane. u mnie w robocie jak kupujemy czujniki bez homologacji to sa kilkakrotnie tansze niz ten z homologacja, ktore tez musimy miec. zawsze pokazuja te same wartosci ale musimy miec w sprawozdaniach z badan wymienione uzyte urzadzenia i ich numery homologacyjne. inaczej wyniki niewazne :(


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.