Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   NAT - Warsztat (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=171)
-   -   DCT nie zmienia biegów. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=37625)

Kamax 27.06.2020 12:48

DCT nie zmienia biegów.
 
Witam.
CRF 1000 2016 DTC po rozgrzaniu silnika nie zmienia biegów.
Zostaje na biegu ostatnio wrzuconym na wyświetlaczu w miejscu wyświetlania biegu miga (-) i po włączeniu zapłonu słychać pykanie jakby chciała wrzucić luz ale do momentu ostygnięcia silnika bez rezultatu potem znowu przez chile wszystko OK do ponownego rozgrzania silnika.
Aku nowy.
Co to może być?

wierny 27.06.2020 13:05

Przeniosłem wątek.;)

maciekrom 27.06.2020 13:12

Jaki przebieg ma ta Afryka? Tak z ciekawości pytam kiedy należy się spodziewać problemów. Na forum skuterowym były dwa przypadki Integry z tą samą skrzynią i awarią po około 30-40 tys. km. Wymieniony jakiś czujnik i jeżdzą dalej. Mój znajomy miał też problem w crossturerze to trafili za drugim razem z jakimś modułem i też jest ok.

Kamax 27.06.2020 13:30

57 tys.

Novy 27.06.2020 14:00

Cytat:

Napisał Kamax (Post 687411)
Witam.
CRF 1000 2016 DTC po rozgrzaniu silnika nie zmienia biegów.
Zostaje na biegu ostatnio wrzuconym na wyświetlaczu w miejscu wyświetlania biegu miga (-) i po włączeniu zapłonu słychać pykanie jakby chciała wrzucić luz ale do momentu ostygnięcia silnika bez rezultatu potem znowu przez chile wszystko OK do ponownego rozgrzania silnika.
Aku nowy.
Co to może być?

Wyjaśnij proszę, bo nie rozumiem - jedziesz motocyklem, zwalniasz i nie zrzuca biegów w dół do całkowitego zatrzymania?

luk2asz 27.06.2020 14:01

Zadzwoń do serwisu Hondy ARHER w Krakowie - może ci mechanik Adrian pomoże. Wie co robić bo miąłem to samo przy dokładnie takim przebiegu.
Generalnie czyszczenie czegoś tam w silniczku który steruje zmianą i ustawienie jakiejś tam krzywki.
Kwestia przebiegu i syfu jaki się tam zebrał.

Mi udało się ustawić bieg na 2 i dojechać tak do serwisu.

Przy 1000 km miałem podobnie, z tym że po wyłączeniu i włączeniu zapłonu było ok.

Aha, zacznij od przepchnięcia motocykla o około nawet metr, zmieni się położenie czujnika , czasami pomaga.

luk2asz 27.06.2020 14:03

Cytat:

Napisał Novy (Post 687420)
Wyjaśnij proszę, bo nie rozumiem - jedziesz motocyklem, zwalniasz i nie zrzuca biegów w dół do całkowitego zatrzymania?

Jedziesz Tomek normalnie i nagle przestaje redukować, w górę jeszcze można czasem przyciskiem wbić ale nie zredukuje. Po włączeniu zapłonu na nowo , stuka silniczek, który steruje zmianą i czasami uda się zbić bez wł silnika np. do 3-3 .
Znam z autopsji, a i tak jej nie zamienię na manuala :-)

Novy 27.06.2020 14:09

Dzięki za wyjaśnienie. :Thumbs_Up:

A ten syf to z oleju, ten typ tak ma czy z jakiegoś zaniedbania serwisu wynika?

maciekrom 27.06.2020 14:22

Może trzeba dynamicznie olej zmieniać ;-)? Albo zapobiegawczo raz na 30-40 tys. przeczyścić tą skrzynię?

luk2asz 27.06.2020 14:39

A co chcesz w skrzyni czyścić jak to dwie zwykle skrzynie manualne połączone dwoma sprzęgłami z silnikiem.
Mowie ze wiesza się maly silniczek sterujący wybieraniem biegów. Po lewej tronie motocykla, czarny . Nie ma go w manualu , wygląda jak rozrusznik.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Kamax 27.06.2020 16:58

Cytat:

Napisał luk2asz (Post 687421)
Zadzwoń do serwisu Hondy ARHER w Krakowie - może ci mechanik Adrian pomoże. Wie co robić bo miąłem to samo przy dokładnie takim przebiegu.
Generalnie czyszczenie czegoś tam w silniczku który steruje zmianą i ustawienie jakiejś tam krzywki.
Kwestia przebiegu i syfu jaki się tam zebrał.

Mi udało się ustawić bieg na 2 i dojechać tak do serwisu.

Przy 1000 km miałem podobnie, z tym że po wyłączeniu i włączeniu zapłonu było ok.

Aha, zacznij od przepchnięcia motocykla o około nawet metr, zmieni się położenie czujnika , czasami pomaga.

OK dzięki . W poniedziałek zadzwonie i się zorientuje czy dam rade to sam ogarnąć. Jestem na urlopie na wsi i ciężko tu o serwis.

Kamax 27.06.2020 18:31

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał luk2asz (Post 687430)
A co chcesz w skrzyni czyścić jak to dwie zwykle skrzynie manualne połączone dwoma sprzęgłami z silnikiem.
Mowie ze wiesza się maly silniczek sterujący wybieraniem biegów. Po lewej tronie motocykla, czarny . Nie ma go w manualu , wygląda jak rozrusznik.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Chodzi o ten silniczek?

nabrU 27.06.2020 18:32

A czy ja mogę prosić modów o zmianę nazwy skrzyni w temacie na poprawną, czyli DCT. Zapewne ułatwi to potomnym wyszukiwanie...

luk2asz 27.06.2020 19:11

Tak o ten . Głębiej jest jeszcze taki jakby to nazwać pol trybik.
Nie znam się ale wątpię żeby przez telefon serwis podzielił się wiedzs probuj.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Kamax 30.06.2020 20:18

Zrrobione
 
2 Załącznik(ów)
:Thumbs_Up:
Koledzy dzięki za pomoc.
Fotki dla kolejnych afrykanów, żadna filozofia przeszlifować komutator drobnym papierkiem ściernym i wyczyścić ten silniczek i moto śmiga jak powinien.
Szczególne podziękowania dla luk2asz za kontakt i Adriana z ARHER z Krakowa za pomoc i super instrukcje telefoniczną jak pozbyć się problemu.

radiolog 30.06.2020 20:23

Może trzeba zapobiegawczo spryskać czymś na śniedziejących zaciski, bo się powtórzy za jakis czas

Kamax 30.06.2020 20:29

Cytat:

Napisał radiolog (Post 687811)
Może trzeba zapobiegawczo spryskać czymś na śniedziejących zaciski, bo się powtórzy za jakis czas

Nic nie śniedzieje. po prostu osiada w środku pył ze szczotek i komutator warto lekko przeszlifować drobnym papierkiem i myśle , że na następne 40- 40 tys mam spokój.

Novy 30.06.2020 20:47

Świetna informacja! :Thumbs_Up:
W jakim czasie to zrobiłeś?


Mam nadzieję, że jeszcze między wycinkami komutatora poczyściłeś, bo to przede wszystkim tam pył ze szczotek się zbiera i generuje zwarcie.

PS.
Kamax - zedytuj proszę tytuł wątku, żeby w przyszłości można go było bez problemu wyszukać.
DCT zamiast dtc :bow:

Kamax 30.06.2020 20:50

Cytat:

Napisał Novy (Post 687814)
Świetna informacja! :Thumbs_Up:
W jakim czasie to zrobiłeś?


Mam nadzieję, że jeszcze między wycinkami komutatora poczyściłeś, bo to przede wszystkim tam pył ze szczotek się zbiera i generuje zwarcie.

Czas operacyjny ok 30 min.
Szczeliny oczywiście przeczyszczone.

tyran 30.06.2020 20:53

W Crosstourerze też występuje ta przypadłość?

Kamax 30.06.2020 21:14

Cytat:

Napisał Novy (Post 687814)

PS.
Kamax - zedytuj proszę tytuł wątku, żeby w przyszłości można go było bez problemu wyszukać.
DCT zamiast dtc :bow:

Zrobione !

dziadekmaciek 03.07.2020 08:31

No i mnie to w środę spotkało :( Ok 40-50 km od domu, ok. 20:00 godzina, droga piaszczysto-szutrowa gęsto błotem przeplatana. Zatrzymałem się przed kolejną kałużą, tym razem największą, i neutral nie wchodzi :( Po kilku próbach wyłączyłem silnik, ale ponownie się nie włączył, na wyświetlaczu cały czas 2 bieg, i mimo, że wyświetlacz pokazywał temperaturę silnika w normie, początkowo chodził wentylator.
Bardzo szybka pomoc nadeszła z fb, za co wszystkim jeszcze raz dziękuję, bo zapewne wielu udzielających się w wątku z prośbą o poradę, jest również tutaj. Po sugestiach aby przepchnąć kawałek motura, wskoczył luz, i mogłem się kierować do domu. Z ewentualnym transportem nie byłoby łatwo, bo drogi na której byłem mapa gogole nie zna.
Po wyjechaniu z powrotem, sytuacja powtórzyła się jeszcze raz: zatrzymałem się na krzyżówce gdzie musiałem ustąpić pierwszeństwa, ruszam i czuję że jadę na jakimś wyższym biegu, a wyświetlacz pokazywał "-". Tym razem była 3. Zabieg przepchnięcia moto powtórzyłem, poczekałem 10 minut i spokojnym tempem, już bez problemów dojechałem do domu.

Wczoraj zgodnie ze wskazówkami z tego wątku rozebrałem i wyczyściłem silniczek, po nim krótką próbę dwóch okrążeń po 500 m na osiedlu. Na razie wydaje się ok, dalsze testy dzisiaj.
Dodam, że w momencie wystąpienia usterki motocykl był dość mocno oblepiony błotem. Przebieg ok. 23,5 tys. km.

luk2asz 03.07.2020 08:41

Cytat:

Napisał dziadekmaciek (Post 688199)
No i mnie to w środę spotkało :( Ok 40-50 km od domu, ok. 20:00 godzina, droga piaszczysto-szutrowa gęsto błotem przeplatana. Zatrzymałem się przed kolejną kałużą, tym razem największą, i neutral nie wchodzi :( Po kilku próbach wyłączyłem silnik, ale ponownie się nie włączył, na wyświetlaczu cały czas 2 bieg, i mimo, że wyświetlacz pokazywał temperaturę silnika w normie, początkowo chodził wentylator.
Bardzo szybka pomoc nadeszła z fb, za co wszystkim jeszcze raz dziękuję, bo zapewne wielu udzielających się w wątku z prośbą o poradę, jest również tutaj. Po sugestiach aby przepchnąć kawałek motura, wskoczył luz, i mogłem się kierować do domu. Z ewentualnym transportem nie byłoby łatwo, bo drogi na której byłem mapa gogole nie zna.
Po wyjechaniu z powrotem, sytuacja powtórzyła się jeszcze raz: zatrzymałem się na krzyżówce gdzie musiałem ustąpić pierwszeństwa, ruszam i czuję że jadę na jakimś wyższym biegu, a wyświetlacz pokazywał "-". Tym razem była 3. Zabieg przepchnięcia moto powtórzyłem, poczekałem 10 minut i spokojnym tempem, już bez problemów dojechałem do domu.

Wczoraj zgodnie ze wskazówkami z tego wątku rozebrałem i wyczyściłem silniczek, po nim krótką próbę dwóch okrążeń po 500 m na osiedlu. Na razie wydaje się ok, dalsze testy dzisiaj.
Dodam, że w momencie wystąpienia usterki motocykl był dość mocno oblepiony błotem. Przebieg ok. 23,5 tys. km.

To że był błotem oblepiony nie ma wpływu. Przy takim przebiegu proponuję udać się do kogoś kto wykasuje błędy ( np. serwis ) , na bank będzie siedział tymczasowy błąd.

Emek 03.07.2020 09:17

Czyli bukowski miał rację. Ryzyko potencjalnej awarii jak widać większe niż w manualu i nie takie sporadyczne.

GregoryS 03.07.2020 09:23

Czyli wychodzi ze po +-20k nalezy sie serwis zapobiegawczy rzeczonego silnika...
Zadam pytanie retoryczne - ciekawe czy w czasie przegladow gwarancyjnych mechanik tam zaglada ? ;)

luk2asz 03.07.2020 11:51

Ja pierwsza blokadę miałem przy 1000 km wiec nie do końca to zasyfienie. Fakt ze pomogło 20 cm do przodu przepchać. Błąd został. Serwis skasował i do 57000 nie bylo problemów. Przy 57000 juz bylo do dupy ale i tak udało mi się 2 wbić i tak dojechać do serwisu 38 km :-)

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

radiolog 03.07.2020 13:08

Teraz starczy śrubokręt i kawałek papieru ściernego :)

luk2asz 03.07.2020 14:08

Cytat:

Napisał radiolog (Post 688250)
Teraz starczy śrubokręt i kawałek papieru ściernego :)

Prawda, że to prostsze niż zapasowa pompa :):):)

GregoryS 03.07.2020 16:16

Ale zeby DCT sie wywalilo juz po 1000 km to wyjatkowy pech. Ale coz, Hondzie tez sie zdarza. Byly tu na forum osoby z powaznymi awariami w calkiem nowych afrykach. Przyznac trzeba ze nieliczne, chociaz to male pocieszenie po tym jak sie trafi do tej "elitarnej grupy".
Jesli problemy z DCT rozwiazuje rzeczony papier scierny to imho dramatu nie ma - trzeba to sobie wpisac w "okresowe czynnosci serwisowe".

Lolex 03.07.2020 17:54

Cytat:

Napisał Emek (Post 688207)
Czyli bukowski miał rację. Ryzyko potencjalnej awarii jak widać większe niż w manualu i nie takie sporadyczne.

Przyczepię się, ale pół żartem: jak się zepsuje manual to też da się go naprawić za pomocą śrubokręta i papieru ściernego...? ;)

U mnie 30 tys. km i nic się nie chce zepsuć. Moto jeżdżone "normalnie", bez męczenia w ciężkim terenie i pałowania na autobanach. Ale za to regularnie (czyli prawie codziennie)... może tu jest klucz do większej niezawodności ;)

jargus2 16.08.2020 18:59

Witajcie
Kolega ma problem ze swoją crf1000 adwenture sports 18 rok z dct przebieg 14000 km
Motocykl nie wrzuca na luz (n). Nie reaguje na przyciski na prawym przełączniku N/D
Po włączeniu stacyjki od razu wrzuca pierwszy bieg
Można jechać biegi przerzuca ale po zatrzymaniu nie da się wrzucić N .
Wyczyściłem silniczek .nic to nie dało
Czy jest jakiś sposób na reset skrzyni
ewentualnie jakieś sugestie mile widziane

jargus2 17.08.2020 18:48

3 Załącznik(ów)
Problem namierzony
Uszkodzony microswich od przycisku D/S
Cały czas zawierał
Ostatnie zdjęcie to wymiary
Szukam po necie zamiennika ale narazie na próżno

Osa 20.08.2020 11:47

W manualach przy klamce sprzęgła są takie, może wymiary będą pasować.

Africa Tigg 23.10.2020 15:14

Potrzebuję pomocy...
Stoję w środku lasu, Afra zgasła przy pokonywaniu drzewa leżącego na drodze, została na drugim biegu.
Przy próbie uruchomienia jest 2 bieg i DCT nie moze zrzucić na luz i tym samym odpalić... Jakieś rady??

Majster 23.10.2020 15:15

Cytat:

Napisał Africa Tigg (Post 702386)
Potrzebuję pomocy...
Stoję w środku lasu, Afra zgasła przy pokonywaniu drzewa leżącego na drodze, została na drugim biegu.
Przy próbie uruchomienia jest 2 bieg i DCT nie moze zrzucić na luz i tym samym odpalić... Jakieś rady??

Jak nie masz narzędzi to stukaj kamieniem w silniczek co zmienia biegi i jednocześnie włączaj zapłon.

luk2asz 23.10.2020 15:29

Cytat:

Napisał Majster (Post 702387)
Jak nie masz narzędzi to stukaj kamieniem w silniczek co zmienia biegi i jednocześnie włączaj zapłon.

Przepchaj też trochę do przodu, tyłu. Może ale nie musi pomoc.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Majster 23.10.2020 15:31

Cytat:

Napisał luk2asz (Post 702390)
Przepchaj też trochę do przodu, tyłu. Może ale nie musi pomoc.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

I po tym przepychaniu ustaw tak motocykl żeby tylne koło zluzowało łańcuch.

Africa Tigg 23.10.2020 15:31

No niestety... uderzanie kawałkiem gałęzi nie pomogło, chociaż słychać jak pracuje silniczek, to zero reakcji, tak jakby się zawiesił.

luk2asz 23.10.2020 15:34

Cytat:

Napisał Africa Tigg (Post 702392)
No niestety... uderzanie kawałkiem gałęzi nie pomogło, chociaż słychać jak pracuje silniczek, to zero reakcji, tak jakby się zawiesił.

Wiem, że moje pytanie nie pomoże ale w ramach statystyki - jaki przebieg?

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Majster 23.10.2020 15:34

Cytat:

Napisał Africa Tigg (Post 702392)
No niestety... uderzanie kawałkiem gałęzi nie pomogło, chociaż słychać jak pracuje silniczek, to zero reakcji, tak jakby się zawiesił.

Gałąź to trochę lipa bo drewno amortyzuje stuknięcia, musi być twarde jak młotek. Jak się nie uda to jeszcze czekaj aż ostygnie. Najprawdopodobniej ten silniczek, który słyszysz że chce zmienić biegi nie daje rady bo jest w środku brudny.

Africa Tigg 23.10.2020 15:35

Udało się!!!!
Przepchnięcie i zluzowanie lancucha pomogło!
Brawo Wy, wielkie dzięki koledzy, jadę dalej.

Przebieg 39 tyś., pierwszy taki problem, ale teraz już poznałem na niego sposób dzięki FAT.

Majster 23.10.2020 15:38

Cytat:

Napisał Africa Tigg (Post 702396)
Udało się!!!!
Przepchnięcie i zluzowanie lancucha pomogło!
Brawo Wy, wielkie dzięki koledzy, jadę dalej.

W domu rozbieraj silniczek i wyczyść. Bo będzie się powtarzała sytuacja i któregoś razu nie uda się "poładować" czarami.

Fizolof 23.10.2020 16:40

Cytat:

Napisał Majster (Post 702398)
W domu rozbieraj silniczek i wyczyść. Bo będzie się powtarzała sytuacja i któregoś razu nie uda się "poładować" czarami.

Jakie czary, przy manualnej skrzyni też czasami nie zrzucisz biegu jak nie przepchniesz delikatnie moto, zwłaszcza jak zbijasz kikla biegów "na raz"

mdxmd 24.10.2020 09:32

teoretycznie nie powinna zgasnąć, ale można zrobić prosty test jadąc np. na 3 biegu wyłączyć kluczyk a po zatrzymaniu załączyć i zobaczymy jak sobie poradzi a raczej nie poradzi.... nic nowego

rafput 24.10.2020 10:21

DCT nie zmienia biegów.
 
Czasami pomaga też wyciągniecie wtyczki zasilania silniczka, odczekanie aż się zresetuje. Ale to doraźnie, na krótką metę.
Ot syndrom trzydziestukilku tys km :) Ja mam to już za sobą, ale po prostu wymieniłem silniczek na nowy, gdy stary mnie zaskoczył.

jabolos 24.10.2020 11:30

rafput z ciekawości jaki koszt takiego silniczka?

rafput 25.10.2020 13:31

Cytat:

Napisał jabolos (Post 702480)
rafput z ciekawości jaki koszt takiego silniczka?


Dałem jakieś 300zł, pi razy drzwi.

ex1 25.10.2020 22:50

u mnie zdarzają się.sporadycznie chwile że nie wrzuca mi wyższych biegów, przy dużym obciążeniu, zarówno w piachu jak i przy mocnym pałowaniu na szosie.., muszę.lekko odpuścić.gaz i bieg dopiero wtedy wchodzi.. co ciekawe nie mogę.też wymusić biegu przyciskiem .. robiłem reset skrzyni ale nie pomogło za wiele.. silniczka jeszcze nie robiłem.. zamierzam.. miał ktoś.jeszcze tak może..? jakieś pomysły o co chodzi..? trochę tak dziwnie że dokręca 5 bieg do czerwonego i nie chce wrzucić.6, przyciskami też.nie... ale to tylko dzieje sie.przy dużym obciążeniu na kole

mdxmd 26.10.2020 11:18

Cytat:

Napisał ex1 (Post 702616)
u mnie zdarzają się.sporadycznie chwile że nie wrzuca mi wyższych biegów, przy dużym obciążeniu, zarówno w piachu jak i przy mocnym pałowaniu na szosie.., muszę.lekko odpuścić.gaz i bieg dopiero wtedy wchodzi.. co ciekawe nie mogę.też wymusić biegu przyciskiem .. robiłem reset skrzyni ale nie pomogło za wiele.. silniczka jeszcze nie robiłem.. zamierzam.. miał ktoś.jeszcze tak może..? jakieś pomysły o co chodzi..? trochę tak dziwnie że dokręca 5 bieg do czerwonego i nie chce wrzucić.6, przyciskami też.nie... ale to tylko dzieje sie.przy dużym obciążeniu na kole

jakim olejem masz zalany silnik ?

ex1 26.10.2020 16:02

Cytat:

Napisał mdxmd (Post 702688)
jakim olejem masz zalany silnik ?

oryginał hondy,


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.