Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Polska (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Szlajanka po Polszy. Sierpień 2020 (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=39340)

trolik1 27.06.2021 11:31

Taki artykuł znalazłem:
https://www.onet.pl/informacje/onetw...6ktn7,79cfc278
Nie wiem ile jest w tym prawdy - mam nadzieję, że niewiele. Ale jeśli jest w tym artykule choć ziarno prawdy, to przepraszam Łemków i jest mi przykro za moich rodaków
pozdrawiam trolik

Adagiio 28.06.2021 16:55

W BN żyją obok siebie po wsiach w poszanowaniu. Jak jedni mają święto to drudzy nie pracują żeby nie przeszkadzać. Mój przyjaciel pochodzi z rodziny łemkowskiej, jego ojciec latem pomieszkuje jeszcze w domu w Bartnym, nigdy nie słyszałem od niego opowieści o takich akcjach jak w artykule.
Smutne to i przerażające.

magneto 30.06.2021 17:44

Panowie, moim skromnym zdaniem, porównywanie tak różnych regionów nie ma sensu. W BN - o ile Akcja Wisła Łemków oszczędziła, bądź szybko mogli powrócić do ojcowizny - to dobre sąsiedztwo ma jakieś kilkaset lat.
Tak, jak Adagiio pisze - było "przez wieki" w Bieszczadach (sporo czytam nt. historii). A tam (przed II WŚ) żyli jeszcze i Żydzi i Niemcy i Rosjanie i... pewnie też jakieś inne nacje... Dobrosąsiedztwo pełną gębą.
Ale na tzw. "ziemiach odzyskanych", gdzie trafili uchodźcy / przesiedleńcy, którzy przez wiele lat nie mogli być pewni stałości granic (czyli możliwości pozostania w nowym miejscu) - stosunki musiały być inne.
Sam mieszkam na Warmii (no i niby Mazurach) i do nas też trafiło sporo ludzi po akcjach: Wisła oraz H-T (dużo mniej znana).
U nas też brak takiego "dobrosąsiedztwa"... Te parę ludzkich pokoleń to jest czas na tyle długi, żeby zapomnieć "nasze" winy, ale pamiętać "ichnie", żeby zapomnieć "ichnie" dobre uczynki, ale pamiętać "nasze", żeby pamiętać "nasze" krzywdy, a zapomnieć "ichnie"...
U nas - mam wrażenie - do tej pory: Lwowiacy sobie, Wilniuki sobie, Kurpie sobie... Inni - też sobie. Taka rzeczywistość...
BTW - słyszał ktoś o Bojkach ? Żyli (do 1947 r.) - jak tradycja określa - na wschód od Osławy...
Wracając do tematu Dolnego Śląska i kwasów. Tam mogło być sporo "naszych", których rodziny pamiętają Wołyń... Sam - gdzieś w rodzinie mam opowieści w stylu: "...ręka, noga,...mózg..." Ale zawsze staram się oceniać ludzi po czynach, wykluczając jakieś historyczne uprzedzenia. Tak trzeba.

W temacie :
Trolik - fajna włóczęga, dobrze się czytało / oglądało. Dzięki !

matjas 30.06.2021 20:56

Pomijając historyczny rozpierdol.

Jedna z najlepszych relacji. I to u nas, tanio i pięknie. Bardzo ładnie mi się czytało.

trolik1 01.07.2021 08:12

Losy Łemków po wojnie poruszają mnie, bo duża część mojej rodziny to wypędzeni z Wołynia i skutki tej traumy nadal są odczuwalne. Osobiście nigdy nie odczułem nienawiści na tle etnicznym mimo że rodzina od strony ojca to Niemcy pozostali w Gdańsku po wojnie. Jednak opowieści ojca mamy o tym co stało się na Wołyniu do tej pory pozostają w mojej głowie. Dlatego nienawidzę wszelkiej maści faszystów, nacjonalistów i innych pojebów chcących skłócać ludzi ze sobą.
Cieszę się, że relacja się podobała - startując na nią po próbie przekroczenia granicy z Ukrainą też nie spodziewałem się, że będzie tak fajnie:-)
pozdrawiam trolik

trolik1 04.07.2021 21:49

Mazowsze i cudowne Podlasie

trolik1 19.07.2021 10:30

Dojeżdżamy do prawego górnego rogu i skrecamy w lewo:-)
Miłego oglądania!:-)

trolik1 28.07.2021 06:58

Ostatni filmik ze szlajanki - Kaszuby i Wdzydze. Miłego oglądania!:-)

CzarnyEZG 28.07.2021 07:36

Góźdź żelazny.
A skąd tu góźdź?

trolik1 28.07.2021 07:45

Cytat:

Napisał CzarnyEZG (Post 742237)
Góźdź żelazny.
A skąd tu góźdź?

Pytaj mnie, a ja Ciebie:-). W środku lasu mnie się to stało:-). W ogóle jakiegoś pecha mam z gumami - na każdej wyprawie mam góździa, a teraz nawet kamper idzie w ślady motorka i w Chorwacji wkręta zaliczyłem w oponkie:-)
pozdrawiam trolik


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.