Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Clutchless shifting (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=33205)

yeuop 18.10.2018 06:09

Wiecie co, tylko nie zapomnijcie napisac potem w ogłoszeniu sprzedaży waszego motocykla, ze zmienialiscie biegi bez spregla :)

A jeśli nie rozumiem zasady działania skrzyni biegow, to proszę o rzeczowe wyjaśnienie, dlaczego zmiana bez sprzegla jest lepsza dla skrzyni i silnika.

Emek 18.10.2018 06:43

Zajrzyj na początek dyskusji.

Misza 18.10.2018 06:55

Zmiana biegów bez sprzęgła jest zdrowsza dla silnika niż ze sprzęgłęm. Warunek - właściwa synchronizacja obrotów. Czy ma sens? Oczywiście ma też sens w odpowiednich warunkach. W terenie podczas technicznej wolnej jazdy trzeba trochę podziałać sprzęgiełkiem.

Tak jak bajsep zaznaczył - udało mi się rozwalić skrzynię i było to chyba właśnie podczas wbijania dwóji na gumie. Nie były to idealne warunki do zmiany bez sprzęgła :D Na synchronizację obrotów nie było czasu :D

Mhv 18.10.2018 08:03

Zmiana biegów bez sprzęgła to nie problem dla silnika/skrzyni - przy założeniu, że robi się to jednak umiejętnie.

Jazda na 1/2sprzęgle:)..cóż..całkowicie rozumiem istotę i sens na bardzo technicznych odcinkach (szczególnie na lekkich sprzętach lub trialu) ale jadąc np. na AT czy innej (bardziej turystycznej) maszynie z liniowo oddawaną mocą, która dodatkowo jest od dołu dostępna raczej bym tego unikał. Dodatkowo, jak zaczynałem jeździć na AT to wszyscy krzyczeli: w terenie nie ma sprzęgła!:)

tommi 18.10.2018 08:14

Cytat:

Napisał Mhv (Post 606762)
Zmiana biegów bez sprzęgła to nie problem dla silnika/skrzyni - przy założeniu, że robi się to jednak umiejętnie.

Jazda na 1/2sprzęgle:)..cóż..całkowicie rozumiem istotę i sens na bardzo technicznych odcinkach (szczególnie na lekkich sprzętach lub trialu) ale jadąc np. na AT czy innej (bardziej turystycznej) maszynie z liniowo oddawaną mocą, która dodatkowo jest od dołu dostępna raczej bym tego unikał. Dodatkowo, jak zaczynałem jeździć na AT to wszyscy krzyczeli: w terenie nie ma sprzęgła!:)

Nie sądzę, żeby ktokolwiek jechał ciągle na 1/2 sprzęgła - ja tak robię, jak mam wbitą dwójkę i 2k rpm, a potrzebuję dać w palnik nie mając możliwości redukcji na 1ke, 1/2 sprzęgła, gaz, puszczam klamkę i tylne koło mieli już przy 5k rpm.
Pod koniec lat 90tych zawsze tak malarem się brało bokiem zakręty w zimę/na szuterkach ;).

Yeopie, pamiętaj, żeby dopisać, że łańcucha nigdy nie regulowałeś, no bo no wiadomo ;)

Mhv 18.10.2018 08:49

No przecież nie chodziło o ciągłą jazdę..chyba temat trzeba zgłębić na jakimś wyjeździe na żywca:)

JarekO 18.10.2018 08:56

Cytat:

Napisał Mhv (Post 606762)
Zmiana biegów bez sprzęgła to nie problem dla silnika/skrzyni - przy założeniu, że robi się to jednak umiejętnie.

Jazda na 1/2sprzęgle:)..cóż..całkowicie rozumiem istotę i sens na bardzo technicznych odcinkach (szczególnie na lekkich sprzętach lub trialu) ale jadąc np. na AT czy innej (bardziej turystycznej) maszynie z liniowo oddawaną mocą, która dodatkowo jest od dołu dostępna raczej bym tego unikał. Dodatkowo, jak zaczynałem jeździć na AT to wszyscy krzyczeli: w terenie nie ma sprzęgła!:)

Na "klocach" podczas pokonywania technicznych odcinków praca sprzęgłem też ma sens. Ja przynajmniej wykorzystuję taką możliwość.

KORNIK 18.10.2018 11:25

2 Załącznik(ów)
A tak wygląda kawałek skrzyni po nieumiejętnej zmianie biegów bez sprzęgła.

Lucky Luke 18.10.2018 13:31

Większość nie wie o co chodzi ze z międzygazem , także lepiej niech zmieniają ze sprzęgłem.

Ja jak mam czas zmieniam ze sprzęgłem, jak pałuję w terenie to czasem bez.
Za to redukuję zawsze z międzygazem.
I zasada: noga zaczyna -> noga kończy.

yeuop 18.10.2018 20:54

Ok, prosze o wyjasnienie.
Kiedy zmieniamy biegi ze sprzeglem, wlasnie to sprzeglo jest tym, co koryguje (poprzez poczatkowy slizg) roznice w obrotach.
Co sie dzieje w sytuacji zmiany biegow bez sprzegla? Silnikiem nagle szarpnie (bo nagle musi pracowac wolniej/szybciej), a nam sie wydaje, ze jest ok? Przeciez silnik tez ma swoja bezwladnosc i takie szarpanie nim dobrze mu nie robi. A tlumaczenie typu 'no bo to trzeba umiec zmieniac biegi bez sprzegla' jest raczej slabe.
Zatem prosze o odpowiedz na pytanie - co dokladnie koryguje obroty podczas zmiany biegow bez sprzegla?
I nie przyjmuje odpowiedzi, ze jest nia ujecie gazu - to sa dwie zupelnie rozne rzeczy.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.