Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Termomodernizacja /?/ mnóstwo wątpliwości (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44981)

matjas 05.10.2023 09:25

nie wiem co chciałeś napisać ale 25 poniżej zera to Ci ta klima nie pogrzeje :D

też myślę o dołożeniu klimatyzatora do domu - tak na wsiaki słuczaj. na parter ale raczej w charakterze grzałki. chata jest tak zaizolowana, że w największe upały jeśli nie pootwieramy wszystkiego na oścież jest jak w klimatyzowanym lokalu - wręcz za chłodno.

RAVkopytko 05.10.2023 09:29

Matjas,ja to widzę tak jak pisze Paweł.
Byłeś u mnie ,widziałeś jak jest

Porohterm to raczej jest 44 cm, jest ok.
Co Ty tam w podłodze i jakie fundamenty Masz ? to robi robotę

Kisiel 05.10.2023 17:38

Może nie do końca politycznie i niezbyt modne, ale pomyśl Matyjasie nad opcją pieca gazowego i własnego zbiornika na propan. Masz kawałek ogrodu, gdzieś za krzakami możesz zmieścić mały zbiornik zewnętrzny, może być z rynku wtórnego. Gaz kupujesz gdzie chcesz i kiedy jest taniej. Piec możesz dobrać temperaturowo wg. potrzeb, możliwości i budżetu, może chodzić na niskich temp. - wtedy lepiej podłogówka i piec kondensacyjny, albo na wyższych temp - wtedy normalnie grzejniki. Możesz mieć różne obiegi, pompy, sprzęgła, dołożyć zbiornik CWU z grzałkami z PV czy kolektorów itd. Generalnie technologia znana i dostępna. W razie braku prądu UPS czy agregat i lecisz. Możesz dać pełną automatykę, czujniki pogody, zdalne sterowania i co tam chcesz. Teoretycznie ekologiczne, choć zaraz pewnie podniesie się krzyk, że to gaz, propan, że ze wschodu, że będzie drogo i że się skończy za chwilę. Ale to jak z motocyklami na benzynę...

matjas 05.10.2023 17:57

Kisiel myślałem już nad gazem - nawet zrobiliśmy kiedyś projekt na baniak :D
Ale gaz tak poszedł do góry od tamtej pory, że się cieszę, że nie zrobiliśmy tego. Teraz w sumie pierwszy rok dopiero kupiłem drogie drewno. PIERWSZY raz od 13 lat.
Wygląda na to, że musi to być kotłownia w garażu. CO tam stanie jeszcze nie wiem. Pellet wydaje się ok. Trochę chujoza z magazynowaniem ale mam drewutnię.

cyryl 05.10.2023 19:36

Gaz drogi? Juz ładnych parę lat na tym lecę i pomimo powyżek nadal uważam, że tanio.
U mnie 100m2 na jednym poziomie, izolacja dobrze zrobiona.
Rachunek za zeszły sezon już po podwyżkach 2100 zł. I 1m3 drewna w kominek dla rekreacji.
Gdybyś miał zapłacić 4 tys za dom 180m2 i niczym się nie przejmować to drogo?
Obecnie ten kocioł, który mam kosztuje około 4tys co stanowi ułamek ceny zakupu PC czy pewnie 30% wartości dobrego peletowca.

Adagiio 05.10.2023 19:37

Matjasie, przez ostanie kilka lat pracuję w zawodzie po długiej przerwie, robiło się kotłownie, podłogówki, montaż pieców gazowych, pomp ciepła. Nasłuchałem się na szkoleniach jakie to wszystko nowoczesne na prund jest zajebiste na papierze. Uważam że sensownym rozwiązaniem w obecnych czasach jest nie uzależnić się od jednego paliwa do ogrzewania, bo żyjemy w systemie nastawionym na ruchanie nas na wszystkim. Posiadam kawałek lasu, więc drewnem wychodzi mi najtaniej, ale mam też piec gazowy z możliwością przełączenia z gazu z rury na lpg. Do butli nabijam 50 litrów i stacza mi to na 12/14 dni przy minusowych temperaturach. A i zamiast pompy ciepła za kilkadziesiąt kawałków jak masz, albo planujesz FW wsadź grzałkę do bufora i robi aż miło, bufor to dobra rzecz.
Powodzenia.

matjas 05.10.2023 19:42

Cyryl dobra cena.
Adagio pompy ciepła na pewno nie będzie.

Melon 05.10.2023 19:57

Miesiąc temu założyłem kondesacyjny gazowy do 50letniej chałupy ok. 120m na grzejnikach panelowych gdzie na wymienniku siedzi węglowy. koszt z montażem 11koła. Jak to będzie kosztowało w eksploatacji to w następnym roku mogę powiedzieć. Kondesat wielkości kufra ok.50-70litrowego wszędzie upchasz.

matjas 05.10.2023 20:00

Z gazem to muszę mieć baniak. Ale do zrobienia.

Melon 05.10.2023 20:28

No ja mam ziemny ale we województwie jest firma z którą podpisujesz umowe i montują baniak, przyłącze za fri bo gaz bierzesz od nich, koleżka miał w to iść bo za pc przyszedł 7koła rachunek, nie pamiętam za ile ale na pewno nie cały sezon grzewczy.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.