Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Fotowoltaika, tylko do grzania ciepłej wody (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=44063)

NaczelnyFilozof 31.03.2023 16:38

Cytat:

Napisał matjas (Post 813552)
No to najprostszy termostat z Allegro za 50PLN i tyle w temacie. Można zdublować temat jakby się bardzo chciało. Sprawny zawór bezpieczeństwa na boilerze to i tak jest mus cokolwiek by to nie było.

Tylko termostaty z allegro za 50zł nie zadziałają na prądzie stałym. Jest coś takiego jak łuk elektryczny prądu stałego. Zeby to wytłumaczyć to musi przyjś jakiś elektryk :-)

Zawór bezpieczeństwa zadziała jak woda się zacznie gotować. Ale osłona termiczna bojlera zacznie się topić bo to pianka styropianowa ;-)

Lepi 31.03.2023 16:48

Nie komplikujcie, są specjalne rozłaczniki i inne elementy do obwodów z prądem stałym. W tym w pełni elektroniczne. Oryginalny termostat można zostawić jako drugie zabezpieczenie i tyle.

fassi 31.03.2023 16:49

Jeśli masz zawór zwrotny przy liczniku wody to obowiązkowo baniak ten na rozszerzanie wody. Inaczej będzie zawór bezpieczeństwa często kąpać.

Widmo80 31.03.2023 21:01

Cytat:

Napisał NaczelnyFilozof (Post 813592)
Na początku tez o tym czytałem. Tez chciałem grzać prądem stałym. Moze na jakiejś działce to bym eksperymentował. Ale nie w domu. Zwykły termostat na grzałce w bojlerze się stopi. Oczywiście mozna porobić styczniki - rozłączniki - i cuda wianki. Nie mam doktoratu z prądów ale chyba chodzi o to aby mieć jak najmniej prądu stałego w domu. Wiadomo. Te układy -sterowniiki do grzałek kosztują. 800-1200zł. No ale na zbudowanie układu co będzie strerował zasilanie grzałki tez pójdzie kasa. Mozna i zapodać na stałe i grzać tyle ile panele dadzą. Ale po 80st c zaczyna się topić ocieplenie bojlera :-)

Zawsze się znajdzie ktoś, kto ma problem na każde rozwiązanie.
Filozof, ktoś tutaj napisał w tym temacie że to nie ma szans grzać ,więc się zdecydujcie, albo na wybuchy eksplozje, straty w ludziach, albo na to że nie ma szans na powodzenie i woda nie zrobi się nawet letnia:D:haha2: no bo skoro ma wybuchać grzać się powyżej 80 stopni wywoływać pożary, czyli powinno to działać.

Skoro jest już ogarnięte nie wybuchanie i brak konieczności stosowania falowników inwertorów i innych cudów, pozostała kwestia samych paneli jakie ,na ile volt ile sztuk jaka moc i odpowiednio to połączyć aby to współgrało dobrze z grzałką. I w tym miejscu myślę że będzie największy problem.

Grzałke w mojej 80 l itrowej beczce tez mogę wymienić z 1500wW na np 500W Tak by lepiej to współpracowało. (Albo mieć je dwie nawet)

4 godziny przy 500 grzania, powinno dac tyle co 1 godzina grzania przy 2000W (2kw)
Musiałbym zrobić w domu eksperyment (używając miernika energii) ile kwh potrzeba na zagrzanie 100 l wody od 10 st do powiedzmy 50 st.
No chyba że juz ktoś ma taka wiedzę , to będzie szybciej.

matjas 31.03.2023 21:10

Bardzo dobrze. Pozdrawiam Krajana :)

NaczelnyFilozof 01.04.2023 15:28

Cytat:

Napisał Widmo80 (Post 813618)
Musiałbym zrobić w domu eksperyment (używając miernika energii) ile kwh potrzeba na zagrzanie 100 l wody od 10 st do powiedzmy 50 st.
No chyba że juz ktoś ma taka wiedzę , to będzie szybciej.

No ja jak mierzyłem to mi wychodziło 2,5-4 kwh na 24h.

Teraz pytanie ile na to trzeba paneli.

Ronin78 01.04.2023 19:29

Jeśli to Wam pomoże to ja po wpięciu 1.5kW grzałki w lutym w bojler 120l zwiększyłem zużycie prądu o jak dobrze pamiętam minimum 400zł miesięcznie czyli plus minus 500kWh extra.
500kWh / 30 dni = 16kWh na dobę

W słoneczne dni instalacja PV 8.8kW robi mi ok 55 kWh czyli 2.6kW w panelach zagrzeje Ci ładnie bojler 120l w słoneczny dzień.

Melon 01.04.2023 20:40

Mam solary od 5 lat, oczywiście musiałem zlikwidować bojler gazowy bo dopłaty. I jakieś korzyści miały być ? Oczywiście tak jak to gruszki na wierzbie.:D
A no jak to przy produkcji ze słońca, jak świeci jest ok. ale przychodzi jesień, zima i jest nie klawo, gdyby nie podłączenie do pieca na Polskie złoto by się nie mył. :D
Tak czytam i nie wiem o co chodzi , przecie proste pytanie było.

Brzeszczot 01.04.2023 20:58

Cytat:

Napisał Melon (Post 813677)
Mam solary od 5 lat, oczywiście musiałem zlikwidować bojler gazowy bo dopłaty. I jakieś korzyści miały być ? Oczywiście tak jak to gruszki na wierzbie.:D

A no jak to przy produkcji ze słońca, jak świeci jest ok. ale przychodzi jesień, zima i jest nie klawo, gdyby nie podłączenie do pieca na Polskie złoto by się nie mył. :D

Tak czytam i nie wiem o co chodzi , przecie proste pytanie było.

Nie pierdol głupot ,nie było żadnego przymusu likwidacji czegokolwiek przy dotacjach na solary , mogłeś sobie postawić niezależnie ponieważ w komplecie było do wyboru bojler 200 lub 300 litrów , program był jednakowy na całą Polskę

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

Melon 01.04.2023 21:28

No ja nie miałem wyboru, musiałem dobry bojler no ta bene leżący teraz w garage wypierdolić.
Tak nic nie ściemniam i nie pierdolę. Mam jak Fazik dokumentację przedstawić ???

PS. a co by ciepłą wodę w zimie musiałem dopłaicć extra.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:08.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.