Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Wentylator łazienkowy - timer, higrostat? (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=43572)

zimny 07.12.2022 11:50

:lukacz: :lukacz: :lukacz:

To forum jest wspaniałe :D Nie ma tematów tabu

BTW - to co Misza napisał to ważne raczej jest. Ja mam włącznikiem włączany wentylator - który działa jeszcze 5 min po wyłączeniu. A no i okno mam.

Włączam kiedy chcę i wyłączam kiedy uznam że wystarczy. Jak syn 5-latek jest w kąpaniu to słabo jakby wentylator chodził i wychładzał łazienkę, lepiej po zabawie. Aha, mam 1 łazienkę i jest to blok, nie dom.

Dzieju 08.12.2022 05:58

Cytat:

Napisał zimny (Post 801165)
Włączam kiedy chcę i wyłączam kiedy uznam że wystarczy.

I to jest właśnie piękna prostota którą stosuję zamiast automatycznych wynalazków.
Ale w dzisiejszych czasach to już pewnie są programy na telefon żeby wentylatorkiem w łazience sterować wtedy nawet będąc gdzieś na wakacjach ktoś sobie go włączy :)

Majster 08.12.2022 07:39

Cytat:

Napisał Tygrys 74 (Post 801121)
Jeżeli jest kanał wentylacyjny i ciągnie to wentylator może być niepotrzebny albo jeśli nie ciagnie to może turbowenta na kominie założyć a najlepsze na zapachy kiblowe są odciągi zapachów (ciągną smród z porcelany nie pozwalając wyjść na zewnątrz) niestety trzeba je realizować w trakcie budowy lub remontu. Można wybrać drogo oryginalny lub tanio zrobić samemu ale nie każda rama (stelaż podtynkowy) się do tego nadaje ale jest dużo taniej ( wentylator kanałowy włącznik dzwonkowy i czasówka schodowa +kilka rur kanalizacyjnych- mam u siebie i może jeden po drugim śmiało wchodzić nawet kackupy nie straszne.

Właśnie jestem na etapie remontu łazienki i chcę zrobić "odciąg z porcelany". Do kolana spustu wody ze zbiornika chcę za pomocą wydrukowanego adaptera dołączyć peszel, który wsadzę do rury wentylacyjnej łazienki. Wentylacja łazienki jest mechaniczna, kanał ma średnicę fi 100 mm i wentylator elektryczny podłączony pod światło z opóźnieniem wyłączenia 5-10 minut. Wczoraj kupiłem peszel w castoramie o średnicy wewnętrznej 22 mm. Nie jestem pewien czy peszel karbowany 22 mm to dobry wybór.

Pytania:
1. Szukać gładką rurę i większą średnicę?
2. Czy wentylator, który wyciąga powietrze z łazienki będzie także wyciągał powietrze z tej dodatkowej rurki jak ją po prostu wetknę do kanału?

Tygrys 74 08.12.2022 08:07

Ta średnica nic nie pociągnie Ori trojnik z TECE jest na rurę 75 ja robię odejście na 50 z trójnika kanalizacyjnego (stelaż TECE -zdejmowany zbiornik wody ) w innych stelażach wierce otwór w spłuczce powyżej linii wódy -ciagnie powietrze przez przelew. Jeden wentylator nie pociągnie -wezmie powietrze z kartki (mniejszy opór) są ori wentylatory do odciągów montowane w ścianę ale drogie i robione przez firmę Maico.

Majster 08.12.2022 11:41

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał Tygrys 74 (Post 801269)
Ta średnica nic nie pociągnie Ori trojnik z TECE jest na rurę 75 ja robię odejście na 50 z trójnika kanalizacyjnego (stelaż TECE -zdejmowany zbiornik wody ) w innych stelażach wierce otwór w spłuczce powyżej linii wódy -ciagnie powietrze przez przelew. Jeden wentylator nie pociągnie -wezmie powietrze z kartki (mniejszy opór) są ori wentylatory do odciągów montowane w ścianę ale drogie i robione przez firmę Maico.

Dzięki za info. W takim razie zrobię na kanalizacyjnych fi 50 i osobny wentylator kanałowy fi 100. Nie pomyślałem o odciągu przez przelew - dobry koncept.

Z wstępnych testów na kolanie wychodzi mi, że po przedzieleniu kanału przegrodą wystarczy 1 wentylator który będzie zasysał powietrze z łazienki i rury połączonej z porcelaną. Im bliżej przegroda jest łopat wentylatora tym sprawniej to działa. Sorry za post pod postem ale nie mogłem dodać foto przy edycji.

mygosia 08.12.2022 21:15

Cytat:

Napisał sudden (Post 801112)
Ewentualnie pojedynczy, a luźną żyłą możesz puścić stałą fazę z puszki do wentylatora i wtedy podłączasz co zechcesz (higro/timer).

Czyli tam gdzie punkt świetlny będzie trzeba dać złączkę Wago, albo coś w ten deseń?

A czemu LEDy 12V + zasilacz jest wskazany w łazience?


Baardzo wszystkim dziękuję za podzelenie się bogatym doświadczeniem :) Wszystko uważnie czytam i wyciągam wnioski :D

Dubel 08.12.2022 22:13

Cytat:

Napisał mygosia (Post 801374)
Czyli tam gdzie punkt świetlny będzie trzeba dać złączkę Wago, albo coś w ten deseń?

A czemu LEDy 12V + zasilacz jest wskazany w łazience?


Baardzo wszystkim dziękuję za podzelenie się bogatym doświadczeniem :) Wszystko uważnie czytam i wyciągam wnioski :D

Bo jest to napięcie bezpieczne

sudden 08.12.2022 23:17

Cytat:

Napisał mygosia (Post 801374)
Czyli tam gdzie punkt świetlny będzie trzeba dać złączkę Wago, albo coś w ten deseń?

Dokładnie tak.
A na drugie pytanie odpowiedź już masz :)

mygosia 09.12.2022 10:06

Cytat:

Napisał dubel (Post 801381)
Bo jest to napięcie bezpieczne

Hm. Ale i tak przecież wentylator jest 220 i jest nad prysznicem, a lampa metr od kabiny? To co za różnica...
;)

Tak na prostą logikę :D

Oki - przyjrzę się jaki wybór jest i spróbuję coś sklecić...

mygosia 09.12.2022 10:07

Cytat:

Napisał sudden (Post 801386)
Dokładnie tak.
A na drugie pytanie odpowiedź już masz :)

Czyli trzeba coś wybrać aby się mieściło.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.