Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Czy leci z nami ELEKTRYK (od instalkacji domowych) (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=45788)

Kazmir 03.04.2024 11:02

1 Załącznik(ów)
Nie jestem elektrykiem;), ale zdecydowanie dałbym 5x16
Chodzi o spadki napięcia pod obciążeniem. Jeśli będzie spawarka i inne prądożerne odbiorniki to min. Zobacz jakie są parametry tych przewodów (ziemnych) zwłaszcza rezystancja żyły /1km. Porównaj przewód 16 do 10 już nie wspominam o mniejszych przekrojach.

nabrU 03.04.2024 11:34

Poczekajmy, aż Hankiss uszczegółowi detale. Wiedząc, że mieszka w UK (choć pisał kiedyś, że ma dom w Hiszpanii), to ta instalacja musi spełniać wymogi BS 7671 - 18th Edition. A te przepisy mówią, że jedyne typy kabli jakie mogą być bezpośrednio zakopane w ziemi (na min. 18 cali głębokości) to kabel SWA (zbrojony) i pyrotenex. Każdy inny musi być zakopany w osłonie.

Przyjmuje się, że spadek napięcia do ok 5% jest wciąż OK, więc jak Kazmir wspomniał, kable o mniejszym przekroju mogą mieć spore spadki, które tego wymogu nie spełnią.

Hankiss007 03.04.2024 11:43

1 Załącznik(ów)
Dzięki wszystkim za szybką reakcję oraz wszystkie porady. Instalacja jednofazowa jest w UK, ale bez nadzoru inspektora. Z waszych porad wynika że najlepszy będzie kabel typu SWA 3 żyły 10mm2. Jak sugeruje kolega NabrU. Bo 6mm2 może być trochę mało. Jeszcze raz dzięki wszystkim i pozdrawiam.
p.s. Chwilowo zamieniłem AT 1000 na JCB C14 …. Niezła zabawa !

nabrU 03.04.2024 11:56

Hejo, piszesz bez nadzoru inspektora... Ale jakiś elektryk Ci odbiór tego będzie robił / nadzorował chyba? Więc nie sugeruj się poradami na FAT (moją również :rolleyes:) tylko gadaj z elektrykiem.

wezyr 03.04.2024 13:34

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 849875)
Nie jestem elektrykiem;), ale zdecydowanie dałbym 5x16
Chodzi o spadki napięcia pod obciążeniem. Jeśli będzie spawarka i inne prądożerne odbiorniki to min. Zobacz jakie są parametry tych przewodów (ziemnych) zwłaszcza rezystancja żyły /1km. Porównaj przewód 16 do 10 już nie wspominam o mniejszych przekrojach.

ale podałeś tu aluminium nie miedź


ja bym szedł w przewód miedziany yky 5x6 - tylko w tym momencie przy instalacji 1fazowej powielił faze i zero robocze, a uziemienie by szło jedną żyłą ale dodatkowo przy budynku zrobił bym dodatkowe uziemienie (szpilka + kawałek bednarki) i połączył uziemienia ze sobą. W przyszłości nie będzie problemu przy 3 fazach...rozpinasz tylko i masz.

Hankiss007 04.04.2024 10:03

Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim powyżej. Kładę cabel SWA 10mm2. Podłaczenie i bezpieczniki zrobi mi elektryk certifikowany.

wezyr 04.04.2024 11:33

Cytat:

Napisał Hankiss007 (Post 849938)
Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim powyżej. Kładę cabel SWA 10mm2. Podłaczenie i bezpieczniki zrobi mi elektryk certifikowany.

to połóż chociaż 4x10 - w przyszłości jak będziesz potrzebował 3 faz to nim puścisz...tylko uziemienie sobie dorobisz przy garażu. Wiele więcej nie wyjdzie kasy, a w przyszłości nie będziesz musiał kopać i wymieniać kabla

Dubel 04.04.2024 13:21

Cytat:

Napisał wezyr (Post 849941)
to połóż chociaż 4x10 - w przyszłości jak będziesz potrzebował 3 faz to nim puścisz...tylko uziemienie sobie dorobisz przy garażu. Wiele więcej nie wyjdzie kasy, a w przyszłości nie będziesz musiał kopać i wymieniać kabla

:Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up:

nabrU 04.04.2024 13:55

3 faz w UK w budynkach prywatnych raczej się nie spotyka (nawet nowe budownictwo jest 1-fazowe, choć zalety 3-fazówki są oczywiste). Można oczywiście 'dodać / podłączyć' o ile są możliwości techniczne przyłączenia i kogoś cena nie zabije plus chce przerabiać istniejącą 1-fazową instalację :dizzy:

wezyr 04.04.2024 14:47

Cytat:

Napisał nabrU (Post 849948)
3 faz w UK w budynkach prywatnych raczej się nie spotyka (nawet nowe budownictwo jest 1-fazowe, choć zalety 3-fazówki są oczywiste). Można oczywiście 'dodać / podłączyć' o ile są możliwości techniczne przyłączenia i kogoś cena nie zabije plus chce przerabiać istniejącą 1-fazową instalację :dizzy:

ok. to tego nie wiedziałem...w PL tak bym robił


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.