Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Polska (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Miejsca gdzie krew się przelała. (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=17597)

MATEŁKO 14.04.2013 22:06

Dobrze Pawle, że podejmujesz takie tematy, często Polacy zapominają o swojej tożsamości. Właśnie przez nieudolny rząd, zagraniczne korporacje, grabienie majątku, sprzedawanie polskich firm itd. sytuacja ekonomiczna Polski jest jaka jest.
Najważniejsze, aby nie zapomnieć o historii, o związku z Ojczyzną.
Mój pradziadek w Mężeninie współpracował z Władysławem Łukasiukiem "Młot" właśnie za tą współpracę niemcy go rozstrzelali podczas pacyfikacji wsi.
Natomiast kuzyna Mariana Plucińskiego "Mścisław" kacapy zastrzelili w Białymstoku.
Kiedyś było inaczej, dziś jest inaczej, sami tworzymy historię dla potomnych.
W Polsce jest mnóstwo miejsc świadczących o martyrologii polskiego społeczeństwa.

http://www.youtube.com/watch?v=w3muM8_Cn5c

nicek27 14.04.2013 22:34

W te flagi to aż nie wierzę..:confused:
Teraz takie tematy ciężko utrzymać że tak powiem "na topie". Kilka lat temu na świadectwie z matury miałem 5 z historii. Chciałem się uczyć, przynajmniej co do historii Polski byłem zawsze na topie i uznawałem to częściowo za obowiązek. Z tego co aktualnie widać to dla większości młodszych bardziej historycznym wydarzeniem jest wejście na rynek ajfona 5.
Kurtka, bylebym nie popsuł tematu, bo wciągający i chwilę zadumy złapałem podczas czytania i oglądania zdjęć.

wasilczuk 14.04.2013 23:05

Panie i Panowie. Historia Drugiej Wojny Światowej i tego co działo się po niej to najbardziej namacalne i współczesne sprawy. Przy okazji obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego zacząłem interesować się tematami z odleglejszych czasów. Jakby to wszystko zebrać do kupy, to aż dziwne, że Polacy jeszcze żyją.

BLOB 15.04.2013 07:08

1 Załącznik(ów)
A co w tym temacie na to ?

myku 15.04.2013 08:16

Slyszalem juz o tym wielokrotnie,ale tego wycinka nie widzialem.

Bies13 15.04.2013 14:19

Cieszę się, że nie jestem jedynym. Od wielu lat usiłuję ( z różnym skutkiem) przekazać pod pretekstem podróży choć trochę wiadomości z naszej historii. Czasami spotykam się z taką reakcją:
Ta strona to zwyczajna Franca Wszechpolska. Wypada chyba tylko przytoczyć słowa Stanisława Lema: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"...
Albo coś takiego:

http://www.wolneforumgdansk.pl/templ...ges/spacer.gif

Generalnie lektura przywolanego linku świadczy o dużym nasileniu obsesji u autora. Myślę, że to efekt "tresury", jaką przechodzilismy przez kilkadziesiat lat po wojnie, może i osobistych doświadczeń przekazanych przez kogoś z rodziny. W końcu nie ma chyba polskiej rodziny, która nie ucierpiałaby w trakcie wojny od jednej, drugiej, a zazwyczaj OBU stron. Nie jest wtedy łatwo zrozumieć i przyjąć za swoje słowa polskich biskupów z 1965, postawę Tadeusza Mazowieckiego w latach 1989-90.
Ale to pozwala tylko zrozumieć częściowo Dobrzyńskiego ale nie usprawiedliwić.

Mhv 15.04.2013 16:59

Cytat:

Napisał myku (Post 307701)
Slyszalem juz o tym wielokrotnie,ale tego wycinka nie widzialem.

Też o tem słyszałem....wiele jest ciekawostek związanych z tamtymi czasami, trzeba tylko poszperać i poczytać.

myku 15.04.2013 17:29

Osobiscie nie interesuje sie tamtymi czasami,jak i wczesniejszymi i jeszcze wczesniejszymi zwiazanami z naszym krajem.Nie przejawiam ani 1% patrioryzmu i nie jestem dumny z tego,ze jestem Polakiem.Ale tak samo nie bylbym dumny bedac Niemcem,Francuzem,czy Brazylijczykiem.Poprostu jestem czlowiekiem,ktory akurat tu sie urodzil i staram sie nim byc jak umie najlepiej.Jednak z uwaga i szacunkiem czytam takie watki jak Pawla.W Niemczech mam wrazenie,ze ludzie wstydza sie przeszlosci swojego kraju.Unikaja tego tematu.A jak ktos juz wspomina Hitlera,to robi to albo po cichu lub w zaufanym gronie.Niewaze,czy my musimy sie czegos wstydzic,napewno czegos powinnismy,jak kazdy zreszta.Ale dobrze,zebysmy wiedzieli co sie dzialo :Thumbs_Up:.

ATomek 16.04.2013 18:38

Cytat:

Napisał pawelsitek (Post 307614)
I nikt nie podnosi głosu.... nie o taka Polske oni walczyli. Co to za kraj w którym pozwalamy opluwać nasze barwy!.....


Cytat:

Napisał wasilczuk (Post 307653)
Jakby to wszystko zebrać do kupy, to aż dziwne, że Polacy jeszcze żyją.



Myślę sobie, że to dobry czas i miejsce, przytoczyć "Dekalog Polaka" autorstwa Zofii Kossak z 1940. Krążył ręcznie przepisywany w drugim obiegu, dając siłę i męstwo do życia i walki. Bezwzględny kanon wychowania w każdej patriotycznej rodzinie, aktualny również po wojnie, kiedy wróg mówił tym samym językiem... dziś niestety prawie zapomniany, co widać na załączonym przez Pawła obrazku.



...Jam jest Polska, ojczyzna twoja, ziemia ojców, z której wzrosłeś. Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.

1. Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.
2. Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej chwały, kariery, albo nagrody.
3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.
4. Czcij Polskę, ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.
5. Z wrogami Polski walcz wytrwale do ostatniego tchu, do ostatniej kropli w żyłach twoich.
6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.
7. Bądź bez litości dla zdrajców Imienia polskiego.
8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.
9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.
10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i Majestat.

Będziesz miłował Polskę pierwszą miłością.
Będziesz Ją miłował więcej, niż siebie samego.

robertG7 20.04.2013 09:25

Rok 2013 jest rokiem upamiętnienia Powstania Styczniowego. Ale jak można twierdzić, że tak będzie jeżeli tak wysoko postawione GNIDY o powstaniu wyrażają się w ten sposób:
http://kresowiacy.com/index.php/pols...akie-powstanie


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.