Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Inne tematy (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Paliwo E10 a starsze motocykle (i auta też...) (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=45130)

CzarnyEZG 16.11.2023 15:26

Szanuję Twoje podejście, choć nie rozumiem (podejścia nie wywodu), bo zjawiska o których piszesz będą marginalne w przypadku zbiornika paliwa jaki jest w motocyklu/samochodzie.

Na niekorzyść teorii którą dajesz jako alternatywę - czyli tankowania 98 jest fakt, że jej mało schodzi na stacjach, przez co już w zbiornikach na stacji ulega degradacji.

Sumując - co kto lubi, ale ja bym nie panikował.

zylek 16.11.2023 15:32

Generalnie to E10 widziałem dotychczas tylko we Francji, kilka razy w Niemczech i gdzieś w Beneluxie. 98 była zawsze na tych stacjach E5 z moich obserwacji, dlatego pisałem, że wolę dopłacić do 98.

Edit: no nie wiem czy marginalne jak ci się w zbiorniku 8l wytrąci 10% alkoholu z wodą i pójdzie na tych 800ml silnik. O tym pisze ryzyko w E10 jest znacząco większe.

Bohun 16.11.2023 15:32

Skuter WFM M-52 OSA i w nim silnik miał taka śrubę spustową mieszanki z komory korbowej o której tu:

https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/10...-431662537.jpg

pałeł 16.11.2023 15:59

nie potrzebna panika żółtej e94 nie ma już dawno i każdy przyjął ze bezołowiowa jest ok tylko dolej dodatku z ołowiem.

a tu nagle ktoś spanikował ze bedzie wiecej alko w paliwie

cały speedway na czystym metanolu jeździ i nie panikują a wy 10% się martwicie

jest 100% ekologiczny


stopa-uć 16.11.2023 16:07

A podejrzewam że spalanie masz mniejsze w Niemczech bo spokojniej jeździsz.
I nie odbieraj tego jako atak tylko jako przyjacielską dyskusję

zylek 16.11.2023 16:22

Cytat:

Napisał pałeł (Post 836539)
. . .

cały speedway na czystym metanolu jeździ i nie panikują a wy 10% się martwicie

jest 100% ekologiczny
. . .

Nie kupuję argumentu :D, bo my mówimy o mieszaninie alkoholu z węglowodorami, a nie 100% alkoholu, gdzie zjawisko rozwarstwienia nie ma szansy zajść. No i speedway to chyba jednak 4T, nie? I tak jest pewnie odbudowtywany co 2 wyścig ;) Generalnie to nie panika, ale alkohol w paliwie nie jest dobry i moim zdaniem szczególnie w 2T nie powinien być bagatelizowany.

Cytat:

Napisał stopa-uć (Post 836540)
A podejrzewam że spalanie masz mniejsze w Niemczech bo spokojniej jeździsz.

W Niemczech na authobahnie zawsze wolniej:D jeżdżę trasę z CH do PL kilka razy w roku od kilku lat, więc jakieś porównanie mam. przy podobnej prędkości na paliwie z PL do rezerwy nie zrobię zazwyczaj 500km, na paliwie z CH albo DE 550 do 600 normalnie przejadę. I pisze o benzynie, nie dieslu.

magneto 16.11.2023 17:29

Cytat:

Napisał pałeł (Post 836539)
(...)
a tu nagle ktoś spanikował ze bedzie wiecej alko w paliwie (...)

Nie to, że spanikował, ale kumpel, o którym pisałem, we wszystkich dostępnych źródłach znalazł info, że jego silnik (Mitsubishi GDI 1,8) nie może na tym paliwie pracować (w sensie, że po jakimś czasie pada pompa wysokiego ciśnienia - wtrysk bezpośredni benzyny). Stąd moje pytanie, jak to z motocyklami będzie.
Żużel - już w latach 1970-tych wszelkie Javy na metanolu jeździły. I to nie ekologia, tylko potrzeba uzyskania mocy/ momentu. Wysokie stopnie sprężania i żadna benzyna nie wyrabiała. Yamaha gdzieś w latach 70-80-tych robiła "cywilny" motocykl na czysty metanol (oczywiście dla Brazylii). Jednak to były / są konstrukcje specjalnie przystosowane do tego paliwa. Więc jak to będzie z tymi "normalnymi" :dizzy:

CzarnyEZG 16.11.2023 17:32

Zylek - w pierwszym poście całkiem mądrze napisałeś o zjawisku, które będzie dotyczyło promili (tysięcznych części) paliwa. Przy czym obiektywnie zaznaczyłeś, że zjawisko o ile wogóle zajdzie, to będzie miało miejsce w długim czasookresie i ściśle określonych warunkach.

W kolejnym poście piszesz, o 8 litrowym zbiorniku w którym po zatankowaniu masz 800 ml wódki na dnie pod paliwem.

Kurde - zdecyduj się.
Bo pierwsze to była dobra analiza przeciw E10, a drugie brzmi trochę jak sen wariata.

Do tego nie odniosłeś się do dłuższego czasu przechowywania 98 na stacjach (w sumie się nie dziwię, bo nie ma kontrargumentów)

Argument, że w DE spalasz mniej do mnie nie przemawia.
Byłem tam parę razy i choćby płynność jazdy jest zupełnie inna.

CzarnyEZG 16.11.2023 17:33

magneto GDI nie rekomendowano także do pracy na LPG, całkiem możliwe, że z podobnych powodów.

Normalne silniki benzynowe sobie poradzą.

ps: żyjemy w globalnej wiosce - poradź kumplowi żeby się zapytał na jakimś brazylijskim forum, czy tam ktoś jeździ GDI i jak sobie z tym radzą od 1993 roku.

fassi 16.11.2023 18:19

O ile kiedyś dodatek ołowiu załatwiał sprawę, o tyle bioetanol rozpuszcza wiele materiałów jak bronz, mosiądz, cynk i uszczelki. Youngtimery (niektóre) i starsze (wiele) trzeba przebudować i wymienić wszystko co reaguje z bioetanolem. Nawet bak.

https://www-oldtimer--tv-com.transla..._x_tr_pto=wapp


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.