Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Silnik, sprzęgło, skrzynia (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=4)
-   -   Regeneracja głowic (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=18286)

PUFF 30.07.2013 22:14

Cytat:

Napisał matjas (Post 330372)
bo to nie jest szlifowanie. nie szlifierką się to wykonuje aby tak to nazwać.
planowanie odbywa się na frezarce.

matjas

Czemu nie na szlifierce do plaszczyzn, tak jak przy glowicach samochodowych?
Nie do konca rozumiem czym jedne glowice roznia sie od drugich.
Prosze o wyjasnienie :)

Cibor klv 30.07.2013 22:18

Cytat:

Napisał grzegorz77 (Post 330368)
Kolego a dlaczego się nie szlifuje głowic? Bo ja przy remoncie dałem obie głowice do planowania,wiem ,że kilka setnych milimetra przeszlifowali....
To co teraz będzie? jakie mogą być konsekwencje?

... głowice się planuje, ale raczej silników wielocylindrowych (duża powierzchnia jest bardziej podatna na zwichrowanie), ryzyko zwichrowania głowicy Afry jest nie wielkie, ale jeśli sa jakieś wżery, czy ślady po np. niewłaściwym demontażu na styku głowicy z cylindrem, to chyba nie szkodzi delikatnie wyrównać. Jeśli się za mocno splanuje, może wzrosnąć stopień sprężania, co może powodować spalanie stukowe, w skrajnych przypadkach zawór się spotka z tłokiem.

matjas 30.07.2013 22:35

Cytat:

Napisał PUFF (Post 330374)
Czemu nie na szlifierce do plaszczyzn, tak jak przy glowicach samochodowych?
Nie do konca rozumiem czym jedne glowice roznia sie od drugich.
Prosze o wyjasnienie :)

według mej najlepszej wiedzy widziałem jak zakład zajmujący się regeneracją głowic traktował takową na frezarce. NIE BYŁA to szlifierka.
podobne zabiegi widywałem kilkakrotnie na YT i tam również była to frezarka.
obstawiam, że stopy amelinium, z którego zrobione jest 99% współcześnie esploatowanych głowic jest lepiej jednak skrawać niż szlifować.
Puff - mylę się?
pomijając tematy naprawcze - jak jest obrabiana głowica od strony komór spalania na produkcji???

matjas

PUFF 30.07.2013 22:36

Cibor, to o czym poszesz jest jasne (aczkolwiek wystepuja rowniez motocyklowe glowice wielocylindrowe).
Nie rozumiem tylko kwestii samej obrobki na frezarce zamiast na szlifierce.

matjas 30.07.2013 22:42

to może cokolwiek najaśni.
poszukałem i wielocylindrowe żeliwne też robi się na frezarce.


PUFF 30.07.2013 22:47

Cytat:

Napisał matjas (Post 330384)
według mej najlepszej wiedzy widziałem jak zakład zajmujący się regeneracją głowic traktował takową na frezarce. NIE BYŁA to szlifierka.
podobne zabiegi widywałem kilkakrotnie na YT i tam również była to frezarka.
obstawiam, że stopy amelinium, z którego zrobione jest 99% współcześnie esploatowanych głowic jest lepiej jednak skrawać niż szlifować.
Puff - mylę się?
pomijając tematy naprawcze - jak jest obrabiana głowica od strony komór spalania na produkcji???

matjas

PowierChnia glowicy jest obrabiana aby zapewnic jej prawidlowa tolerancje ksztaltu (wspomniane zachowanie jednej powierzchni) oraz odpowiedniej chroowatosci. Frezowanie nie zapewni takiej powierzchni jak szlifowanie.
Aluminium znacznie lepiej sie szlifuje niz skrawa. Jest to "suchy" material z upierdliwym wiorem.
Obrobka fabryczna glowicyto psobny temat. Jest ona obeabiana. Jednego zamocowania wieloma narzedziami. Kilka plaszczyzn (czesto w tym samym czasie) jest obrabianych na maszynach CNC i tutaj niejako technologia i ksiegowi czesto wymuszaja uzycie "mniej optymalnego narzedzia".

matjas 30.07.2013 22:55

i tak koniec końców skończyliśmy na tym, że jednak nie szlif :D

grzegorz77 31.07.2013 11:45

A to sorry...żle się wysłowiłem...

PUFF 31.07.2013 11:53

Ja sie jednak upieram przy szlifie...
We wspomnianym filmiku narzedziem nie jest noz ani frez tylko rodzaj tarczki sciernej. Uwazam, ze tarcza szlifierki pozwoli zachowac odpowiednia predkosc i lepsza tolerancje.

matjas 31.07.2013 13:01

Cytat:

Napisał PUFF (Post 330466)
Ja sie jednak upieram przy szlifie...
We wspomnianym filmiku narzedziem nie jest noz ani frez tylko rodzaj tarczki sciernej.

Puff - proszę Cię :D
TO JEST FREZARKA - ten proces nazywa się fly-cutting. Sam imak noża jest tak wielki, bo frezarka ta działa tylko w jednej osi i żeby nie robić dwóch przelotów obok siebie.
To jaki profil ma nóż/narzędzie skrawające i z czego jest zrobiony to już jest inna bajka niemniej nie ma to NIC wspólnego ze szlifowaniem. To jest obróbka skrawaniem. AMEN.
To jest po prostu wyspecjalizowana frezarka do jednej roboty i wsio. Nie ma nad czym kruszyć kopii.

Aczkolwiek jeśli ktoś ma ten temat konkretną wiedzę to chętnie ją przyjmę.
Na przykład wciąż niewyjaśnione pozostaje w jaki sposób obrabiane są głowice w toku produkcji. Stawiam flachę, że również skrawaniem.

matjas


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 02:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.