Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Regularne czynności serwisowe (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=3)
-   -   czyszczenie i konserwacja łańcucha (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=461)

Tymon 07.10.2010 15:32

haha znalazlem :)

wiec odpowiedz na me pytanie z shoutbox'a brzmi - nafta i inne szpreje tak - ropa - nie!!

pytanie: Czy łańcuch można ściągnąć do czyszczenia??

mam chyba taką zawleczke/spinke - tam na mym łańcuchu - jak to się odpina?? - potrzebne jakieś specjalne narzędzia??

i czy dam rade potem sam to założyć??

matjas 07.10.2010 16:15

Cytat:

Napisał TyMoN (Post 136410)
Czy łańcuch można ściągnąć do czyszczenia??

mam chyba taką zawleczke/spinke - tam na mym łańcuchu - jak to się odpina?? - potrzebne jakieś specjalne narzędzia??

i czy dam rade potem sam to założyć??

ogólnie to nie zachęcam do ściągania łańcucha nawet jeśli masz spinkę ale nie jesteś pewien w 100% swoich kompetencji.
problem tam moim zdaniem jest taki, że sworznie mają delikatnie stożkowaty kształt i nawet jak zdejmiesz już to skuwające ogniwo/płytkę (zapewniam, że nie będzie szło lekko) to potem założyć je nie jest łatwo. jeśli nie masz jakiegoś małego imadełka to absolutnie w cały ten cymes nie stukaj. możesz za mocno całość skuć i łańcuch straci w tym miejscu ruchomość, lub możesz coś pokrzywić z podobnym efektem... czym się może skończyć zerwany łańcuch każdy wie...
jeśli natomiast masz nadzieję, że całość uda się po wszystkim ścisnąć ręką - porzuć ją. im szybciej to zrobisz tym lepiej.
nie mam jakiegoś ogromnego doświadczenia ale chyba z pięć razy próbowałem takiego skubańca z zapinką reanimować i nie było lekko. a miałem gdzie robić i czym.
czyściłem łańcuch wielokrotnie naftą na motocyklu i można. jedyne co musisz sobie zapewnić to jakąś tekturę na osłonięcie opony + naprawdę sporo szmateksów bo cholerstwo nie dość, że tłuste i rzadkie to jeszcze penetruje naprawdę doskonale.
robiłem starą szczotką do zębów odcinek 15cm do czysta i jechałem szmatą do sucha /z wierzchu/. na AT ten zabieg wykonałem chyba ze 3x przez jakieś 12tkm. oprócz tego miałem motooilera. na tym samym zestawie Beddie lata do dziś. A nie jeździ chłop tylko do kościoła więc to chyba trochę działa.
Ogólnie warto poczyścić. Czasami nawet używałem do mycia łańcucha płynu do mycia silnika a potem DELIKATNIE karcherem. Oringi są tak upakowane/ściśnięte, że jeśli się nie mścić nad nimi dużym ciśnieniem z bliska na bank nic nie puszczą.

matjas

podos 07.10.2010 16:19

dobrze mówi. Zaopatrz sie w duża brytfankę do ciasta, wlej butelke nafty i czyść tam łancuch. Najlpeiej szczotką z plastikowym włosiem na dnie brytfanki - potem przesuwaj łancuch w nowe miejsce.

Tymon 07.10.2010 19:25

zębatkę zdawczą i okolice też mogę przeczyścić naftą??
czaje się do tego bo już kilka rodzajów smarów stosowałem na łańcuch a szprej do czyszczenia jakoś słabo sobie radzi z pozostałościami...


Może mam zły??
http://cdn3.apdapd1.com/images/produ...796f41-800.jpg

szparag 07.10.2010 20:45

zajebisty gadget za grubą kasę, za to kocham motula :)

matjas 07.10.2010 23:41

hej
nie wiem ile łon koszci, ale jak motul to chyba tani nie jest ;)
każdy ma swoje ulubione hm.. kosmetyki ;)
ja osobiście, jak śpiewał poeta: 'jestem Polakiem mam na to papier i cały system zachowań' i niestety ale zawsze jakoś wolę pod prąd.
od paru lat jestem wiernym fanem preparatu /w dużej mierze biodegradowalnego/ o nazwie Akra /kiedyś była Arva/ - pojemnik wielkości płynu do szyb z atomizerem kosztuje jakieś 10PLN. i styknie spokojnie na 10 razy.
psikasz /jak masz grubo syfu to troszkę szczoteczką możesz pomóc/ czekasz 5 minut i ciepłą wodą lub delikatnie karcherem dokańczasz resztę.
sprawdzone, tanie i skuteczne.

matjas

Tymon 07.10.2010 23:46

wlasnie nie jest zajebisty...
Po ostatnim czyszczeniu smary w wiekszosci zostaly rozpuszczone ale drobinki piasku pozostaly,..
Stad moj pomysl aby sciagnac lancuch i wymyc go w jakiejs nafcie na pelnym zanurzeniu.
Ale skoro sprawa nie jest taka latwa to pozostaje mi sposob zaproponowany przez Matjasa i Podosa...

matjas 07.10.2010 23:53

Cytat:

Napisał TyMoN (Post 136538)
wlasnie nie jest zajebisty...
Po ostatnim czyszczeniu smary w wiekszosci zostaly rozpuszczone ale drobinki piasku pozostaly,..
Stad moj pomysl aby sciagnac lancuch i wymyc go w jakiejs nafcie na pelnym zanurzeniu.
Ale skoro sprawa nie jest taka latwa to pozostaje mi sposob zaproponowany przez Matjasa i Podosa...

spoko. największy burdel w łańcuchu robi ścierniwo ze zmielonej krzemionki /piachu/ i smaru które znajduje się między rolką a sworzniem.
wyczyść i przerzuć się ze srejów na smarowanie hipolem. choćbyś miał jak Ropucha wozić ze sobą buteleczkę po farbie do włosów jak wzmiankowany wyżej płaz ;) to naprawdę działa znacznie lepiej niż jakiekolwiek smary i o wiele łatwiej jest doprowadzić łańcuch później do porządku.
wszystkie środki myjące oparte głównie na rozpuszczalnikach zrobią to co opisałeś - rozpuszczą olej/smary a piach i tak zostanie. dlatego jak będziesz mył to niezależnie od medium czyszczącego, jeśli łańcuch jest mocno brudny, musisz się nad tematem dosłownie pochylić...
dla pocieszenia powiem Ci, że jak kupiłem moją XRV to łańcuch miał ponoć 10kkm i był czarny jak smoła.
250ml nafty później okazało się, że to złoty DID.
żyje do tej pory ale sprayu u mnie nie widział.

to będzie prawdziwa praca u podstaw. wiesz... taka co ubogaca :D

matjas

szparag 08.10.2010 00:40

Sorry, ale moja wypowiedź była złośliwa :) motul jest troszkę jak coca cola, był pierwszy, więc jest lepszy.

A lepsza nafta i pędzelek :)
Choć uważam, że to dobre dla chopperowców.
Najlepszy jest olej przekładniowy :), przynajmniej jak gdzieś wlezie, to nasmaruje :).
Ale zaznaczam, pedantem nie jestem :) i straszny przy tym syf.

AmberBamber 08.10.2010 19:07

ja bawię się z takim ustrojstwem i jestem zajebiście zadowolony... czyści mega dokładnie i szybko.

http://www.motorcycleworldl-spa.co.u...loads/KET1.jpg

Ps. jeden minus jest taki że zębatka tylna jest uświniona ale chrzanić... to inna sprawa.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.