Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   Dom szkodnika Pawla_z_Jasla (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=39418)

Pawel_z_Jasla 19.03.2021 05:23

5 Załącznik(ów)
Powoli startuje do lasu działać dalej, spadło z dwa/trzy mm. śniegu więc trzeba ławę omieść i podsypać drogę w miejscach gdzie betoniarki wygniotły pierwsze koleiny. Zobaczymy ile dzisiaj uda się ogarnąć.

Załącznik 105363

Załącznik 105359

Załącznik 105360

Załącznik 105361

Załącznik 105362

Jak na razie leśniczy nie protestuje choć przejazd blisko 40 tonowych aut raczej się jego-leśnej drodze nie przysłuży.

Rafał_RD 19.03.2021 09:46

Cytat:

Napisał Kazmir (Post 723998)
Już wszystko jasne. Dostałeś działkę od tego leśniczego? Spytaj się, czy nie dałby drugiej?

Znając podobne historie, leśniczy pewnie zaraz umarł:haha2:.

Fajna dokumentacja na lata. Co do drogi łączę się w bólu, mam to już za sobą, też robiłem od podstaw 200 m, bo miałem fanaberię żeby mieć dom jak najdalej od drogi, koszt zabija.

wojtekk 19.03.2021 10:19

Jest tańsza opcja auto z napędem na 4 kapcie. Moja stara ciotka tak się załatwiła. Wybudowała chatę i ma piękną polną drogę, która po małych nawet opadach zamienia się w glinę. Przez to od lat ma auta 4x4 i jak chce iść na spacer to jedzie najpierw autem :)

qbaRD07 19.03.2021 14:52

1 Załącznik(ów)
Ale ekipę to masz latającą ... musi być dobrze.
Chyba że leśniczy trzyma ;)
Załącznik 105425

aadamuss 19.03.2021 14:57

Nie wybierasz humusu po całości tylko pod ławy?

Pawel_z_Jasla 20.03.2021 06:04

Wczoraj udało się położyć blisko 600 zalewowych /5 osób/ więc na poniedziałek zostaje wieniec i wtorek zalewanie. Przy okazji jak to chłopy ze wsi /budujemy metodą gospodarczą/ dokonaliśmy pierwszej korekty projektu, cały dom o 10cm. w dół od ławic a dodatkowo garaż minus jedna warstwa zalewowych, po regulacji wieńcem chcemy finalnie obniżyć jego poziom w stosunku do posadzi części mieszkalnej o jeden stopień czyli cirka 16-18 cm. co by nam podjazd do niego jak najmniej pod górkę wyszedł/. Dzisiaj z tartaku jedzie kompletna więźba + deski szalunkowe, trzeba to gdzieś ułożyć i pasami związać bo inaczej za 3 miesiące będzie walka z krzywymi krokwiami. Muszę też fundament folią przykryć bo zima wróciła i nocami jest do -5 /beton niby B20 z najlepszej w okolicy betoniarni i ławy w głębokim na 120cm wykopie gdzie od ziemi i własnej hydratacji się ogrzewa ale .../, na zewnątrz znowu do 1/2cm. śniegu. Pewnie koło południa wkleję kilka fotek.

Z usuwaniem humusu mam pewien dylemat. Jest go max 5-10 cm. a potem jednolita glina z drobinami zerodowanego łupka, taka ciekawa mieszanka właściwa dla naszych okolic. Zaletą jest to, że jest zwarta i jednorodna do dużej głębokości /potem przechodzi zwykle w coraz twardszy łupek/ co znakomicie ułatwia np. precyzyjne wybranie fundamentów - zerowe osypywanie - zaś wadą podatność na mocne uplastycznianie /szczególnie w okresie wiosennym gdy po zimie sporo wody przyjęła/. Na dzisiaj nie chce koparki do środka puszczać bo mi wszystko rozjeździ i grunt zamieni się w pływającą falę, którą za uja nie ustabilizujesz więc albo delikatnie sam humus zbierzemy ręcznie albo zostanie gdzie jest i jak nieco wody odda będziemy na nim zagęszczać /wiem, że to wbrew sztuce budowlanej ale jak to Bronek mówił "przy takiej sztuce trudno zachować kulturę"/. Bajpasy i punktowe wykopy odcinające stary drenaż, które będziemy na etapie odwodnienia łączyć i łapać już poniżej budynku przyniosły efekt i grunt w obrębie fundamentów zaczyna wyraźnie obsychać. Na ten moment tyle - dopiję kawę i lecę działać dalej.

aadamuss 20.03.2021 10:49

Nie zostawiałbym humusu - to prędzej czy później osiądzie. Później będziesz walczył z osiadająca podłogą w domu.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Pawel_z_Jasla 21.03.2021 10:53

5 Załącznik(ów)
Przemyśle temat humusu dokładnie. A na dzisiaj rano mamy tyle:
Załącznik 105447
Załącznik 105448
Załącznik 105449
Załącznik 105450
Załącznik 105451
Na dwóch ostatnich widać przerwane "nitki" drenarek /to chyba jednak robota powojenna z końca lat 60-tych czyli przebudowy leśniczówki/. W poniedziałek lecim dalej z szalowaniem i zbrojeniem wieńca na zalewowych, wylanie pewnie we wtorek - mamy nadzieję, że mróz odpuści bo po nocach u nas nawet do -8 stopni a to dobrze nawet dla B20 nie jest:mur:. Ławy zalane w ziemi i osłonięte głębokim wykopem więc raczej bez dramy ale to co wyżej to już musi mieć cieplej.

Pawel_z_Jasla 26.03.2021 06:35

Wieniec i fundament z zalewowych wylane /poszedł B25 z dodatkiem zimowym bo u Nas nocami dalej trzyma/, jutro pewnie rozszalowanie wieńca. Na przyszły tydzień zaplanowane oblecenie wieńca garażu pełnym betonowym 11,5cm. - pomiędzy "0" posadzki garażu a częścią mieszkalną wyjdzie ok. 16cm. różnicy poziomu czyli garaż nieco niżej - a dalej malowanie fundamentu, zagęszczenie gruntu i jeśli zdążymy wylanie chudego betonu inaczej posadzki ślepej. Droga leśników nieco ucierpiała po transporcie z betoniarni, razem w fundamenty weszło ok. 40m3 + 1,2T. stali + 550szt. zalewowego czyli przejechało pewnie blisko 150 ton + wcześniejszy materiał na drogę ok. 500/600 ton.

Vidon 26.03.2021 08:38

Droga nie była walcowana ? Z czego będą wznoszone ściany ? Po ile tam macie stal ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:18.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.