Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Imprezy forum AT i zloty ogólne (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=13)
-   -   III Zlot Motocyklowy Huta Pieniacka (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=14594)

ATomek 02.03.2024 21:59

Cytat:

Napisał Boldun (Post 846950)

Cóż, ta relacja tylko pogłębiła moją frustrację ze stanu łączności ze światem realnym wszystkich biorących udział w niedzielnych uroczystościach: Konsula, pracowników Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, przedstawicieli władz i organizacji polskich w tym ze Lwowa, duchownych kościoła rzymskokatolickiego, członków pocztów sztandarowych, młodzieży szkolnej oraz harcerzy. Powodem odwrócona szarfa na pomniku "czerwonym do góry". Ci z początku listy biorą honoraria za obecność i reprezentowanie Polski w jej symbolach i barwach.
Szarfa wisiała do wtorku. Obciach.

"Tragiczne wydarzenia mają budować dialog oparty na wzajemnym szacunku"
Ludobójstwo w Hucie Pieniackiej jest nadal nierozliczone, więc o jakim szacunku mowa?

"Niech ta uroczystość będzie naszym wkładem w zachowanie pamięci o tych, którzy zamilkli już na wieki"
Nieprawda! ONI nadal krzyczą z dołów śmierci o godny pochówek i sprawiedliwość!

"Edukacja o wartościach, równości i szacunku dla innych ludzi jest nieodzowna (...) w sytuacji, kiedy stykamy się z tym samym zagrożeniem. Z rosyjską agresją "
Tak mówi ambasador RP na miejscu ukraińskiego ludobójstwa

ATomek 02.03.2024 23:15

4 Załącznik(ów)
Po takich informacjach wrze, telefony się grzeją i rusza ekspedycja ratunkowa w celu przekręcenia szarfy!

Załącznik 132467

Zabieramy niezbędne przybory i ruszamy na wukrainę drogą z bobrem

Załącznik 132468

Załącznik 132469

Załącznik 132470

ATomek 02.03.2024 23:44

3 Załącznik(ów)
Czasem oddychamy, ale generalnie przemy na wschód.

Załącznik 132471

Załącznik 132472

Trochę kluczymy omijając rolnicze blokady, a zatrzymani, okazujemy swoje rolnicze korzenie. Tylko Aśka nie ma co pokazać, więc przypinam jej swoją złotą odznakę ukończenia szkoły rolniczej ZSRR Miętne. Generalnie często kluczymy pomiędzy balotami słomy z uniesionym w górę kciukiem!

Załącznik 132473

ATomek 03.03.2024 22:48

4 Załącznik(ów)
Wprawdzie jedziemy dalej, ale pozostajemy w temacie rolniczym

Załącznik 132487

Zanim przekroczymy granicę, zajeżdżamy do Przewodowa, gdzie ukraińska rakieta uśmierciła dwóch polskich rolników. Choć prawdopodobnie było to działanie wojenne, nieumyślne,tzw strona w ukraińska od ponad roku milczy i nie reaguje na polskie wnioski, odmawiając jakiejkolwiek współpracy z Polską. Że nie wspomnę o elementarnym słowie przepraszam. Brak współpracy blokuje śledztwo,ale nasz premier jednoznacznie twierdzi, że winę za śmierć Polaków ponosi Rosja.

Załącznik 132488

Załącznik 132489

Na miejscu zastaliśmy postawiony w rok po tragedii pomnik. Treść odczytajcie sami, bo ja się wstydzę:

Załącznik 132490

Z rozmowy z przypadkowym mieszkańcem wynika, że pomnik postawiono wbrew życzeniom rodziny.
Po dłuższej rozmowie wstyd mi jeszcze bardziej,
jednak rozmówca proponuje, żeby wkur...nie zostawić na później i kieruje nas do sąsiedniej wsi.

ATomek 03.03.2024 23:34

7 Załącznik(ów)
Załącznik 132491

Na terenie sąsiedniego PGR w osadzie Białystok Białystok znajduje się pomnik UPA.

Załącznik 132492

Załącznik 132493

Z komunikatu Rady Ochrony Walk i Męczeństwa wynika, że powstał „bez wiedzy i zgody, w związku z tym jest obiektem nielegalnym i podlegającym rozbiórce”. Tak komunikat, jak i pomnik, co najmniej od 2013 znajdują się w naszej przestrzeni publicznej

https://kresy.pl/wydarzenia/pomnik-u...lubelszczyzny/

Załącznik 132494

Załącznik 132496

Załącznik 132495

Czym bohaterowie UPA narazili się NKWD dowiemy się z kolejnej, sąsiedniej wsi

Załącznik 132497

ATomek 03.03.2024 23:58

2 Załącznik(ów)
Załącznik 132498

Mord UPA i UNS w Oszczowie zasługuje na szerszy kontekst. To lektura dla zainteresowanych:
https://www.academia.edu/57257984/Uk...4?ri_id=451652

Jeden z kolegów prowadzi nas w miejsce śmierci swojego krewnego i 27 innych Polaków z Oszczowa. Osada była zamieszkana w połowie przez Polaków i Ukraińców. Polaków zabito w imię niezależnej Ukrainy.
Zastajemy przygotowany do odsłonięcia za dwa tygodnie, 17marca, w 80 rocznicę bestialskiego mordu UPA, odnowiony pomnik.

Załącznik 132499

ATomek 05.03.2024 14:31

13 Załącznik(ów)
Załącznik 132550

BRODY- polski cmentarz
Jakiś czas temu bulwersowała nas informacja o zniszczeniach na cmentarzu, ale zbyt mała ilość informacji nie pozwalała na odległość ich ocenić

Załącznik 132551

Załącznik 132562

Cmentarz był chlubą odrodzonego państwa Polskiego, bo poza starymi, pięknymi nagrobkami zmarłych polskich mieszkańców miasta ulokowano na nim kwaterę jego obrońców poległych od 1914 do 1920

Załącznik 132552

W większości, stare polskie groby cywili dziś popadają w ruinę, bo po zmianie granic zabrakło rodzin, które mogły się nimi opiekować. Proces dewastacji pogłębiło sąsiedztwo koszar wojskowych, z okien których urządzano strzelaninę do kamiennych postaci na nagrobkach, stąd prawie wszystkie mają odstrzelone głowy.
W miarę upływu lat i przepełnienia innych ukraińskich cmentarzy, miejsca na polskim cmentarzu stawały się coraz bardziej prestiżowe, a bezpośrednie sąsiedztwo firm kamieniarskich przyspieszyło ten proces

Załącznik 132561

Załącznik 132553

Załącznik 132555

Załącznik 132556

Załącznik 132557


Kwatera wojskowa zarastała coraz większymi chaszczami. zapadnięte groby polskich żołnierzy służyły za wygodne śmietnisko nie tylko starych wieńców i zniczy, ale wszystkiego najróżniejszego śmiecia i odpadów. Upadające, coraz większe drzewa pustoszyły nagrobki, kamień z nich przerabiali kamieniarze.
Zmiany ustrojowe tak w Polsce, jak i na UA nie zostawiały miejsca na zajmowanie się wszystkimi historycznymi pamiątkami, skupiając się na grubszych "smaczkach" służących do wyciągnięcia grantów. Pasjonaci i wolontariusze obrabiali kroplę w morzu potrzeb

Załącznik 132558my

Zapadające się grobowe jamy są nadal chętnie wykorzystywane na wygodny śmietnik

Tak stało się w 2011. Od dwóch lat motocykliści pojawili się w Hucie Pieniackiej- Rajd Katyński i towarzyszący mu Zlot Huta Pieniacka, z którego wywodzi się ten wątek. Stowarzyszenie Huta Pieniacka wśród wielu innych patriotycznych aktywności, zagospodarowało ich chęci pomocowe organizując prace porządkowe na cmentarzu. To było wyrywanie historii z żywiołu zieloności.

Finalnie zabielały krzyże przepasane biało-czerwonymi szarfami, wyznaczona wzdłuż ścieżki drewnianymi słupkami kwatera powiększała się z każdym rokiem, z każdym kolejnym Zlotem Huta Pieniacka.
Nie znam dawnych planów cmentarza, ale zakładając ciągłość żołnierskiej kwatery wzdłuż linii brązowych słupków aż do końca cmentarza, była ingerencjia ciężkim sprzętem w kwaterę, co potwierdzają zdjęcia krzyży wjeżdżonych w ziemię

Załącznik 132554

Jej koniec został oczyszczony z krzaków i teraz wśród drzew widać pojedyncze, chylące się nagrobki w kształcie krzyży. Być też może, że reakcja na prace ciężkim sprzętem w jej bezpośrednim sąsiedztwie nazywane przez niektórych paniką, przyczyniła się do powstrzymani od dalszej dewastacji, bo tę samą stronę zmierza tworzona nowa kwatera ukraińskich, nowych pochówków

Załącznik 132559

Pozostawiony nagrobek Niemca służy narracji służb cmentarnych podważających status polskiego cmentarza.

Zdając tę relację z pobytu i wcześniejszego odratowania żołnierskiej kwatery obrońców na polskim cmentarzu wiem, że nie powinno się bazować tylko na wolontariuszach z wrażliwym sercem. Podświadomie liczymy na wsparcie władz, decydentów i ludzi biorących pieniądze za nadzór i promocję. Z bezpośredniego, mojego osobistego doświadczenia wynika, że to banda wypasionych nierobów, dorabiających na boku, żeby mieć święty spokój.

Jako mieszkańca Garwolina wciąż bulwersuje mnie wiadomość, że końcem lata, włodarze mojego miasta podpisali umowę partnerską z miastem Brody, w imię jakichś grantów z UE wspierających UA…
Nieznane mi są korzyści dla obydwu stron, ale zachodzę w głowę, jak dziś można nawiązać współpracę z miastem, którego obywatelem honorowym od 2011 jest Stepan Bandera wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami?

W czasie partnerskich odwiedzin burmistrza i sekretarza miasta nie omieszkali pochwalić się empatią do zabitych w tej wojnie Ukraińców i zdjęciami z ich cmentarza, zamieszczając je na oficjalnej stronie miasta G arwolina a pomijając odwiedziny największej polskiej świętości Brodów- starego cmentarza wraz z kwaterą jego obrońców!

Załącznik 132560

majo 05.03.2024 15:06

Dziękuję Tomek za relacje. Czytam.

crimson 05.03.2024 19:25

Ja również dziękuję, też uważnie śledzę wątek

ATomek 05.03.2024 22:28

5 Załącznik(ów)
Wiem, wiem... mało ofa, mało motorów...
Robimy co możemy, żeby urozmaicić i skrócić drogę...

Miejsce mojej dawnej opowieści o Zosi, jej wołyńskim domu na skraju lasu, na polanie z czterema dębami w jej rogach , o żelaznej sztabie wrośniętej w stare wiązy dające cień wiszącej na niej kołysce-bujbie, o osiemdziesięcioletnich, dziś płożących jabłoniach itd. przechodzi do historii.
W tym miejscu stoi dziś nowoczesny dom. Miejsce jest ogrodzone i nie miałem śmiałości się dobijać... bo i co niby miałbym powiedzieć i co niby chciałbym usłyszeć? Dobrze, że z butwiejących drzwi w czas wyrwałem na pamiątkę klamkę...


Załącznik 132577

Załącznik 132573

Załącznik 132574

Załącznik 132575

Załącznik 132576

ATomek 05.03.2024 22:48

7 Załącznik(ów)
Czasem trafi się jakaś górka, żeby złapać więcej powietrza...

Załącznik 132578

Załącznik 132579

W takim momencie jeden z kolegów rozejrzał się dookoła, hen daleko...
Załącznik 132582

Załącznik 132579

Załącznik 132583

westchnął głęboko i z głębi serca popłynęło: PIĘKNA TA NASZA POLSKA!

Załącznik 132580

Załącznik 132581

Gończy 06.03.2024 07:10

Śledzę z uwagą. Pozdrawiam.

Luti 06.03.2024 11:01

2 Załącznik(ów)
Czyta się.:Thumbs_Up:

ATomek, miejscowi z Przewodowa mówili coś o drugiej rakiecie?

Motory widać, idea:Thumbs_Up: :Thumbs_Up:, Narracja zacna.

Sam swego czasu trochę, że tak powiem, martyrologicznie polatałem.

Załącznik 132605


Mimo, że tematy wydawało by się obce. Mocno przytłaczające.

Załącznik 132607

ATomek 07.03.2024 18:22

11 Załącznik(ów)
Załącznik 132621

Cały czas trzymamy się glinianego bobra. Wjeżdżamy na Pereliski, a wraz z nimi w rejon dawnych hut i hucisk.
Mijamy Wołochy Baworowskich i Bocheńskich, mijamy miejsce rodzinne Sulimira Żuka, zostawiamy też z boku kapliczkę na zjeździe do Huciska Litowiskiego- po ostatnich ulewach nie mamy czego szukać na gliniastym zjeździe w bukowym lesie

Załącznik 132631

Załącznik 132622

Załącznik 132632

Okazuje się, że oprócz mnie, nikt z ekipy nie był na cmentarzu dawnego Huciska Brodzkiego. Ale i tam możemy tylko podjechać pół drogi. Reszta z buta ostro pod górę.


Polany cmentarza groźnie strzeże lipa w kształcie tryzuba. Jakby stoi na straży, pilnuje wiecznego spoczynku pomordowanych przez UPA mieszkańców wsi zakopanych w zbiorowym dole. Zamiast krzyża należnego katolickim, polskim ofiarom, lipa robi za wieczne trofeum wyrosłe z ich krwi i prochów. Swoimi korzeniami wciąż oplata szczątki i w ten sposób wciąż się umacnia. Dumnie stoi na krzywdzie niewinnych.

Załącznik 132623

Załącznik 132624

Cmentarz, mimo corocznej opieki wolontariuszy niszczeje. Stoi na szczycie dziś lesistej góry i wiatrołomy robią swoje. Mimo to, klimat cmentarza jest niepowtarzalny

Załącznik 132625

Załącznik 132626

Załącznik 132628

Załącznik 132627

Załącznik 132629

Kierunek Huta Pieniacka

Melon 07.03.2024 21:04

:Thumbs_Up: Elegancko Tomek. :)
Te flagi banderowskie i pomniki nazistów ua bez komentarza bo to nie po prawilnemu. :mad:

ATomek 08.03.2024 10:00

A co i jak było w samej Hucie Pieniackiej, niech opowie ten reportaż Studio Wschód:


Boldun 08.03.2024 12:54

1 Załącznik(ów)
Zobaczyłem Pomnik na cmentarzu w Brodach, przypomniał mi Grób Nieznanego Żołnieża w Warszawie i skandaliczna sytuacja z Nim związana:
Podmieniono tablicę z Grobu Nieznanego Żołnierza
"Bircza 1945-1946". W tych latach Bircza była broniona przed atakami ze strony UPA przez "ludowe" Wojsko Polskie i milicję. Cześć zabitych bojówkarzy UPA, biorących udział w atakach na Birczę, spoczywa obecnie na ukraińskim cmentarzu wojskowym w Przemyślu-Pikulicach.

ATomek 18.03.2024 01:02

1 Załącznik(ów)
Się zaczęło, się kończy.
Będzie "kościelnie", a przy tym jakby mniej ekumenizmu. Kto nie ma ochoty nie musi czytać...
Tym samym kończę pewien etap mojej narracji.


Jesteśmy w wątku III zlot Huta Pieniacka, założonym przez Piotra ze Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Po wypadku na motocyklu Piotrek nie jest już aktywnym motocyklistą. Ja przejąłem wątek, żeby nie tworzyć nowego i przez dwanaście lat zamieszczam w nim to, co widzę i o czym myślę w drodze do Huty Pieniackiej.


W kontekście problemu profanacji polskiego cmentarza w Brodach, polecam obejrzeć, jak i przez kogo został wyrwany z ukraińskiej zieloności



28.lutego, po uroczystej zamianie szarfy na pomniku i zawiązaniu nowej "czerwonym do dołu", mogliśmy przystąpić do obchodów 80 rocznicy ludobójstwa w Hucie Pieniackiej, według scenariusza, jaki narzuciło to, kim były ofiary: postawiliśmy maszt z polską flagą, odśpiewaliśmy hymn i przygotowaliśmy ołtarz do Mszy św.
Wzdłuż drogi od byłego kościoła na cmentarz, ustawiliśmy XIV stacji Drogi Krzyżowej. Chcieliśmy w ten sposób kontynuować brutalnie tu przerwane przed 80 laty nabożeństwa. Jego patronem był Andrzej Bobola, pod wezwaniem którego był kościół w HP. Męczeńska śmierć Boboli w 1657 z rąk kozaków Chmielnickiego na wołyńskim Polesiu, przeplatała się w naszych rozważaniach z Męką Pańską.
"Szara droga, polna droga,
piachem biegnie, wiatrem wieje,
a po bokach jarzębina
koralami czerwień sieje.
Jarzębina, jak dojrzałej krople krwi.
Boża męko na rozdrożach,
dokąd iść mam, powiedz mi, powiedz mi"
wybrzmiało tu szczególnie.

Po co to wszystko? Z szacunku dla pomordowanych i obecnych tam ich potomków.
Dla chętnych link do mojej galerii z wydarzenia:

https://photos.app.goo.gl/cyq18dbdWbhAZKof6

W posumowaniu całego wyjazdu i moich obserwacji napiszę tylko cytat-esencję z książki "Dwa królestwa", która jest zakazana na UA, bo obnaża zasadniczy problem tożsamości. W oryginalnych pamiętnikach sprzed ponad 80 lat, biskup grekokatolicki Stanisławowa Grzegorz Chomyszyn, przestrzega o zagrożeniu banderyzmem, jego zbrodniach i jednoznacznym stanowiskiem lwowskiego kościoła i biskupa Lwowa Andrzeja Szeptyckiego wobec nich.
Ich treść jest ponadczasowa.

"Nie wolno ubóstwiać narodu, ani nacjonalizować Pana Boga i Kościoła"

Załącznik 132862

Melon 18.03.2024 14:46

:Thumbs_Up: Dziękuję Tomku za fotorelację. :)

renant 19.03.2024 17:33

Tomek, mimo że byłem razem z Wami, to jak zawsze z wielkim zainteresowaniem przeczytałem Twoją relację. Dziękuję Ci za pokazanie nowych miejsc, wyjazd uważam za bardzo udany z pełną realizacją założonych celów w doborowym towarzystwie.
Dziękuję całej ekipie.

renant 20.03.2024 22:00

1 Załącznik(ów)
Kontynuując temat 80 rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej, zainteresowanym polecam świeżo wydaną książkę Stanisława Srokowskiego "ZANIM SPŁONĘLI ŻYWCEM". Książka oparta jest na relacjach świadków oraz danych pozyskanych z różnych archiwów.
Zacząłem czytać i szczerze polecam.

WojtekBBI 21.03.2024 08:55

ATomku a może byś tak przyjechał w maju na zlot i opowiedział na żywo:at::drif:

ATomek 21.03.2024 13:23

Dziękuję, Wojtek. Jeśli ktokolwiek będzie chciał posłuchać, chętnie opowiem o swoich przygodach.

flisak 21.03.2024 19:49

Ja chcę posłuchać. Ale nie mam AT to przyjdę piechotą.��

Ypsi 21.03.2024 22:09

ATomek, wiesz że zawsze Ciebie chętnie słucham... od Białej 2017 roku?, choć na chwilę obecną jedyne co mogę napisać, to że bardzo chciałbym przyjechać.

ATomek 17.05.2024 00:02

1 Załącznik(ów)
Emsi, jeszcze kiedy zagadamy...

Było, minęło..
Był konspekt, ale opowieść żyła swoim życiem.
I tutaj dziękuję Wojtkowi za umożliwienie mi wypowiedzi przed jakże wdzięcznymi słuchaczami. Kolejnym razem mam nadzieję posłuchać któregoś z Was.

Przyglądam się różnym potomkom Kresowiaków naznaczonych krwawo i ich sposobom przeżywania miłości do Ojcowizny. Jest jeden taki, niepowtarzalny, gdzie głębia przeżyć bierze się że skrupulatnie zbieranej wiedzy, zanim nastąpi fizyczny kontakt: kopanie w ziemi ojcowskiej dołka na Krzyż. To najwyższy stan przywiązania i miłości. To skarb największy.
Im bardziej poznaję historię, tym data 11 lipca i obchodzony wtedy Dzień Pamięci o Ofiarach Wołyńskiego Ludobójstwa zrealizowanego przez ukraińskich nacjonalistów, wydaje się datą dla wygodnickich, którzy chcieliby poświęcić tylko jeden dzień i nazajutrz przejść do innych zdarzeń. Kalendarium jest bezwzględne: niemal każdego dnia na przestrzeni wielu lat trwały mordy i ludzkie tragedie. Dla każdego ważyły inaczej. Chcę i w tym roku zajrzeć w parę miejsc uświęconych męczeństwem, poznać kolejne historie, żeby móc je zebrać i realnie ocenić jego skutki trwające aż po dziś.
Wydaje mi się, że poszukując bezpośrednich świadków i ich potomków, chcę mieć komu bezpośrednio przekazać swoją empatię: zainteresowanie i współczucie. Za długo tułałem się widząc bezimienne ofiary i anonimowe tragedie. Potrzebuję nazwać z imienia i nazwiska cierpienie i śmierć.

Czasu jeszcze sporo.
Gdyby ktoś chciał wspólnie przeżyć wyjazd na Wołyń-proszę o kontakt.
Pozwoliłoby mi to na dobór trasy, miejsc i czasu. Powrót w niedzielę 14 lipca, bezpośrednio na poświęcenie pomnika Rzezi Wołyńskiej w Domostawie. Namiot, choćby trochę agresywne opony i możliwie minimalistyczny bagaż pozwoli utrzymać raz zdobyty teren i zatopić się na kilka dni w miniony świat.
Może być na Priv, może być na tel.507135085.

Do odnalezienia choćby ten krzyż z datą 1943 wykonany przez rodzinę Horoszkiewiczów, wokół którego ukrywali się w lesie przed banderowcami ponad 3 tygodnie

Załącznik 135081

Boldun 13.06.2024 10:11

1 Załącznik(ów)
Pomnik Stanął :bow:
POMNIK “RZEŹ WOŁYŃSKA” AUTORSTWA ŚP. ANDRZEJA PITYŃSKIEGO ZOSTAŁ ZAMONTOWANY NA SWOIM MIEJSCU W DOMOSTAWIE. OFICJALNE ODSŁONIĘCIE 14 LIPCA.
Pytanie tylko: czy "doczeka" odsłonięcia?

ATomek 13.06.2024 14:51

Pomnik Pityńskiego to piękny monument, przemyślany i wykonany według starej szkoły.
Dziś przeważają bryły bez wyrazu detali, niewymagające i nieobciążające tego, który przelotnie spojrzy.
Żeby podejść do pomnika Pityńskiego, trzeba sobie zadać trud, rozważyć detale i zadumać się nad ich sensem.
Według wielu, pomnik tak jest tak samo niepotrzebny, jak film „Wołyń”, jak zadra w relacjach UA. Jeśli się zada trud, w obydwu dziełach odnajdziemy osnowę osobistą, rodzinną, która staje się świadectwem prawdy historycznej.
Palące się chaty, krwawe widły, odrąbane głowy i dzieci na płocie?
Nie rozmawiałem z nikim, kto by się do tego sprawstwa przyznał, ale słuchałem Pana Szczepana Siekierki, zmarłego 3lata temu Prezesa Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, który te dzieci ze sztachet zdejmował.
Stowarzyszenie, które założył Siekierka, już od lat 80 było misją pojednania i pokuty, ale otrzeźwione postawą drugiej strony pozostało przy misji upamiętnienia.
Radykalizowanie się postaw następuje wraz z poznawaniem prawdy historycznej i świadomością braku jakichkolwiek ośrodków współpracy w duchu pojednania po tamtej stronie.

Wracając do pomnika.
Jego centrum stanowi Krzyż.
Krzyż jest istotą wartości cywilizacji łacińskiej, do jakiej jako Polacy, należymy od 1000lat.
Krzyż jest obok Orła ważnym symbolem narodowym, symbolem integrującym społeczeństwo i rodzinę. Jest też symbolem osobistego wyboru, symbolem wolnościowym.
W pomniku przedstawia rdzeń wyrwany z piersi Orła przez morderców OUN UPA.
Jego brak, pustka po nim to tło dla obrazów z czasów mordów.

Jak bardzo Orzeł był symbolem znienawidzonym przez banderowców świadczą ofiary:
najczęściej przybite do ściany dzieci z rozprutymi brzuchami i wnętrznościami rozpiętymi na ścianie na kształt orła (tzw polskij letak),
albo komendant samoobrony z Huty Pieniackiej, Wojciechowski, przywiązany do konia, oblany naftą i podpalony. Jeździec na koniu w dzikim pędzie, niemal lecący, a buchające płomienie jak skrzydła…

"Jako uzasadnienie umiejscowienia pomnika “Rzeź Wołyńska” w gminie Jarocin wójt Walczak wskazał “wspólnotę wojennych losów” mieszkańców tych terenów i mieszkańców Kresów Wschodnich. W okolicznych miejscowościach, w tym w Jarocinie, Momotach Dolnych i Górnych, Łążku Zaklikowskim i Pikulach Niemcy przy udziale ukraińskich kolaborantów, w tym z SS Galizien, dokonali masowych zbrodni. W opinii jarocińskich radnych pomnik będzie hołdem złożonym wszystkim pomordowanym i “przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii”.

ATomek 16.06.2024 14:55

1 Załącznik(ów)
Załącznik 135798


Janusz Horoszkiewicz, potomek Wołyniaków ze wsi Omelanka w pobliżu Huty Stepańskiej, o banderowcach mówi tak: „Wzięli krzyż i niosą go do dziś. A ciężar jego wielki”.
Chętni odnajdą wiele książek i materiałów o działalności OUN i UPA. W większości mówią one o jej powstaniu, strukturach, dowódcach, wewnętrznej walce frakcji, relacji z Niemcami itp. wiadomości ogólnych. Niewiele natomiast można dowiedzieć się o poziomie tzw. kuszczów, czyli oddziałów najniższych szczebli, działającymi na styku z polskimi sąsiadami.
Kuszczowymi byli oddani idei nacjonaliści pod dozorem Służby Bezpieczeństwa UPA, która często przewyższała w bezwzględności aparat sowieckiego NKWD.
Zadaniem kuszczowych było organizowanie niezdecydowanych, rusińskich chłopów do bezpośrednich akcji, ich uzbrojenie i dowodzenie nimi. Karali często śmiercią tych, którzy odmówili, lub na czas akcji brali jako zakładników ich rodziny. Obeznani w terenie, znający zwyczaje polskich sąsiadów i imiennie skład ich rodzin, organizowali nocne, lub kilkudniowe mordercze chadzki. To najgroźniejszy element wołyńskich mordów. W często podzielonych na pół wsiach i rodzinach, o takiej przynależności, ofiary dowiadywały się tuż przed swoją śmiercią. Ta sama struktura obowiązywała na całym terenie objętym "narodowowyzwoleńczą walką" UPA.
Bezwzględny terror również wobec własnych pobratymców i chęć ich podporządkowania, potwierdza tylko jej ideologiczny wymiar i chorą walkę wybranej grupy o władzę nad społeczeństwem, co odzwierciedla charakterystykę ich cywilizacji.

Pół roku temu Janusz Horoszkiewicz zdecydował się upublicznić swoje materiały w formie zdjęć i nagranych relacji świadków. Wśród nich, dotarł i zaprzyjaźnił się z dwoma banderowcami, będącymi u schyłku życia. To ludzie znani w tamtejszej społeczności. Są nagrania, są wskazania miejsc pochówku ich ofiar. Wstrząsające i cenne materiały, bo imiennie świadczą historię.
Tak naprawdę, to nie te 50 krzyży, jakie postawił upamiętniając dawne polskie, wymordowane wioski, ale właśnie te relacje ludzkiej przyjaźni, jakie nawiązał, wraz z tym, co zapisał były przyczyną wymierzonej kary wieloletniego zakazu wjazdu na UA.
Póki co, materiał jest, ale nie wiadomo, kiedy i czy wogóle taka książka się pokaże.
Póki co, korzystajcie:
https://www.facebook.com/photo/?fbid...04218272098282

Gończy 25.06.2024 12:03

Pojawił się wywiad z wójtem Zbigniewem Walczakiem.
Msza święta 14 lipca o godzinie 11.

majo 26.06.2024 10:17

Do zobaczenia:)

ATomek 26.06.2024 10:48

Marek, ale może byt rańsze troszku pojezdimo? :)

https://maps.app.goo.gl/PeM1dkcmVGKxS58v7

majo 26.06.2024 21:54

Rańsze w Polszy Ciut Ciut

kylo 29.06.2024 16:42

1 Załącznik(ów)
Zabrałem dziś młodego na spotkanie z Historią,
nie wiem jak wiele zrozumiał z tego o czym opowiadałem,
ale w oczach widać było głębokie wzruszenie.
Dodatkowo zrobiliśmy rekonesans dojazdu od strony ekspresówki
oraz starej 19 dziewiętnastki.
Od starej 19 jest bezpośredni dojazd po czarnym, choć wąziutko.
Sam teren ogrodzony, pomimo, że dzisiaj nie było żadnych prac,
brama wjazdowa była otwarta, mały parking gotowy, część alejek gotowa,
dookoła pomnika wykonane szalunki pod wylanie schodów,
pierwszy stopień już jest.
W czasie, w którym byliśmy przewinęło się dość dużo odwiedzających.

Melon 30.06.2024 23:17

:Thumbs_Up:
Musimy w tych pie...nych czasach walczyć co by historia była taka jak była. Dziś poznałem dziadka co to przeżył... :mad:

ATomek 05.07.2024 02:45

1 Załącznik(ów)
Załącznik 136147


"Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
juto już nie będzie komu
świeczki za nich tu postawić"


11 lipca znowu będę na Wołyniu jadąc Krwawym szlakiem Ofiar.
Popatrz, Przyjacielu, minął kolejny rok...
Dzisiaj już nawet nie obiecują, nie dają nawet nadziei na uwolnienie Ofiar z jam śmierci. Wrzucone jak padłe zwierzęta wciąż czekają.
Czekają na Ciebie, czekają na mnie, czekają na modlitwę, która byłaby przedłużeniem tej zamarłej na ich ustach...
Oni tam wciąż czekają nieświadomi Twojego nawału spraw, Twojego permanentnego braku czasu na chwilę empatii.
To już 80lat a Ty nadal nie masz dla nich czasu?!

Spotykam ich co rok i wciąż pytają o to samo: dlaczego? czy ktoś pamięta?

"Nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary"

Zbrodnia nadal nie rozliczona, Ofiary nadal nie pozbierane, ich krwawi oprawcy gloryfikowani coraz głośniej, by zakrzyczeć jęk i zagłuszyć sumienie.


Ponawiam swój apel:

Powiedz proszę, co byś chciał Przyjacielu, żebym Im od Ciebie przekazał, gdybym znowu ich spotkał? Przeczytam Im to szeptem wśród pól wołyńskich Ostrówek, w lesie Parośli, w jarach Huciska Pieniackiego, ruinach kościołów Porycka i Kisielina, nad Słuczą i za Horyniem. Jedynie głośno wykrzyczę w bazaltowych kamieniołomach Janowej Doliny. Ale tam i tak nikt obcy nie usłyszy, a jedynie echo powtórzy po swojemu, po polsku...

Napisz, proszę, bo pytają o to za każdym razem.

Melon 05.07.2024 09:12

1 Załącznik(ów)
To z facebuka:
Społeczny Komitet Budowy Pomnika "Rzeź Wołyńska" w Domostawie

Szanowni Państwo,
Wielkimi krokami zbliża się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Rzezi Wołyńskiej przy trasie Via Carpatia w okolicy Domostawy. Czas na kilka szczegółów technicznych, które będą stale uzupełniane. Proszę na bieżąco śledzić posty.
1. Uroczystość nastąpi w niedzielę 14 lipca w Domostawie, gminie Jarocin w województwie podkarpackim o godzinie 11.00. Prosimy o wcześniejsze przybycie celem zachowania porządku uroczystości.
2. Prosimy aby uczestnicy mieli ze sobą:
- w razie upału – wodę
- krzesełko turystyczne (nie jesteśmy w stanie zapewnić większości przybyłych miejsc siedzących)
- w miarę potrzeby ochronę od słońca i deszczu
- leki- jeżeli takowe Państwo na stałe przyjmują wraz z rozpiską
- flagi biało-czerwone
3. Dokładne mapy parkingów dla przybyłych gości w TRANSPORTACH ZORGANIZOWANYCH ze strony Lublina oraz Rzeszowa (oddzielne dla właściwego zarządzania ruchem podczas wydarzenia) umieścimy z końcem tygodnia.
Prosimy o zgłoszenie KAŻDEGO autokaru pod adresem mailowym
pomnikrzezwolynskadomostawa@gmail.com
Temat: Autokar
W treści maila prosimy o następujące informacje:
- miejscowość z jakiej Państwo podróżują
- imię i nazwisko organizatora oraz numer komórkowy
- kierunek z jakiego Państwo przybędą (Lublin, Rzeszów)
- ilość autokarów
Prosimy o organizację grup oraz o sporządzenie list obecności wraz z numerami telefonów celem sprawnej komunikacji między sobą.
4. Parking dla samochodów osobowych będzie wzdłuż drogi wojewódzkiej 878 w ograniczonym wymiarze, proszę o stosowanie się do zaleceń grupy bezpieczeństwa i porządku.
5. Akredytacje dziennikarskie będą wydawane mailowo pod adresem
pomnikrzezwolynskadomostawa@gmail.com
Temat: Akredytacja dziennikarska
W treści wszystkie potrzebne informacje.
6. Zgłoszenia pocztu sztandarowego oraz z wieńcami
pomnikrzezwolynskadomostawa@gmail.com
Temat: Zgłoszenie delegacji
W treści wszystkie informacje potrzebne do właściwej zapowiedzi.
7. Na miejscu uroczystości utworzymy Punkt Informacyjny, gdzie będzie możliwość uzyskania akredytacji, zgłoszenia pocztu sztandarowego oraz z wieńcami do godziny 10.30 - bez zgłoszenia nie będą Państwo odpowiednio przedstawieni podczas uroczystości. Proszę zwrócić uwagę na możliwą kolejkę i w miarę możliwości o wiadomości mailowe zamieszczone powyżej.
W punkcie informacyjnym dostępne będą materiały promocyjne, albumy, koszulki, przypinki oraz różnego rodzaju publikacje, które mogą Państwo nabyć w formie wsparcia naszego wspólnego dzieła.
W punkcie informacyjnym będzie również możliwość złożenia wpisu do księgi pamiątkowej.
8. W przyszłym tygodniu umieścimy dokładną mapę placu wokół, którego odbędą się uroczystości. Podczas uroczystości będzie można posilić się na stoiskach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Jarocin.
Mapka

ATomek 05.07.2024 09:37

Przed wyjazdem warto odświeżyć i zaktualizować wiadomości o kraju dokąd jedziemy.

Zmian jest wiele, choć trwa wojna. Jedną z nich, przez niektórych niedostrzeganą, jest powstanie nowego Prawosławnego Kościoła Ukrainy przejmującego majątek i wpływy najbogatszej cerkwi moskiewskiej.
W tym wątku o tyle to istotne, że wśród założycieli dawnego OUN-UPA było wielu duchownych unickich, bądź jak sam Bandera pochodziło z ich rodzin.
Genezą powstania ukraińskiego pomnika-UPAmiętnienia w Hucie Pieniackiej jest śmierć z lat 40 takiego duchownego- dowódcy jednego z miejscowych kureni UPA, na którym AK wykonało wyrok.
Powstała nowa teologia polityczna, gdzie dobro-zło zostaje zastąpione przeciwieństwem: przyjaciel-wróg, przy.zachowaniu religijnej struktury myślenia i tych wszystkich religijnych pojęć.
Np. w cerkwi w m. Weryń pod Lwowem freski przedstawiające świętych mają twarze miejscowych watażków UPA z lat 40.

Przy okazji szukając poniższego filmiku zobaczyłem, że WRÓCIŁY kiedyś usunięte inne nagrania, które nas tak wzburzały. Taki znak czasów


ATomek 08.07.2024 15:26

Tak dla przypomnienia, gdyby ktoś jeszcze się wahał. Wyjazd środa rano, powrót do dom w niedzielę na wieczór. Jest nas 9, w porywach do 11. Cele- wiadomo: pamięć,integracja, droga.

Melon 08.07.2024 16:08

https://bilgoraj.com.pl/pl/14_kultur...oto-video.html

fassi 08.07.2024 16:55

ATomku, Pojechałbym, ale mam właśnie 3koty dachowe które kładą dachówki. Szczęśliwej podróży wam życzę.

Gończy 09.07.2024 06:58

Zastanawiam się czy organizatorzy ogarną te tłumy na odsłonięciu pomnika. Tam jest sporo miejsca wokoło ale zapowiada się, że będzie mnóstwo ludzi. Trzymam kciuki. Do zobaczenia.

majo 09.07.2024 14:49

Do zobaczenia. Szerokości.

Melon 14.07.2024 16:04


https://www.youtube.com/watch?v=y1RH...mi%C4%99%C4%87

crimson 14.07.2024 17:35

Dużo ludzi, budujące

kylo 14.07.2024 18:21

1 Załącznik(ów)
Budujący jest fakt, że pomimo prawie zupełnego przemilczenia w mediach informacji o rocznicy Rzezi Wołyńskiej oraz odsłonięciu pomnika - Ludzi przyjechało bardzo, ale to Bardzo Dużo!!! Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony frekwencją.
Za to brak kogokolwiek z przedstawicieli rządu czy prezydenta.......
Budzi ogromny niesmak, osobiście odbieram to jako zniewagę wręcz pogardę dla Narodu.

MrWaski 14.07.2024 18:58

Cytat:

Napisał kylo (Post 856753)
Za to brak kogokolwiek z przedstawicieli rządu czy prezydenta.......

Podobno organizatorzy tak chcieli, by żaden polityk nie mieszał się w tę uroczystość i nie zabierał głosu. To jest pomnik ufundowany przez ludzi dla ludzi, z dala od polityki.
Politycy mieli dużo czasu by to zorganizować i żaden nawet palcem w bucie nie kiwnął... Zniewagą były dziesięciolecia przemilczania przez kolejne rządy tego tamatu.
Nie wiem, tak słyszałem.

ATomek 15.07.2024 11:18

1 Załącznik(ów)
Rzeź Wołyńska w ukraińskim wykonaniu, to oskórowanie orła, przedstawionego na pomniku przez Mistrza Pityńskiego, gdzie każde z piór to znane imiennie polskie rodziny zebrane w społeczności 2,5tys wiosek- lotek i skrzydeł,
orła z wydartym sercem, odrąbaną głową i ukradzioną koroną.
To trwające nadal bezczeszczenie pamięci ofiar przez zakłamanie i zapomnienie. Tak słyszałem.


Załącznik 136335

Z pozdrowieniami od Józwa Bernackiego z Huty Pieniackiej

Boldun 15.07.2024 11:46

1 Załącznik(ów)
Niestety, nie udało mi się dotrzeć :vis:
W czasie obchodów jeszcze byłem za granicą.
Pojadę w weekend, spokojnie bez tłumów się zadumać.

Co do poprzednich wpisów odnośnie bezczeszczenia, zapomnienia/zakłamania pięknie ujął to Otoka Frąckiewicz w pierwszych minutach ostatniego odcinka.

Gończy 15.07.2024 15:59

Najbardziej chyba jednak boli to o czym mówił na kazaniu ksiądz. Żaden biskup z diecezji nie przyjął zaproszenia.
Dla mnie tam właśnie w tym momencie była Polska. Nie w Warszawach, Krakowach , Gnieznach tylko w sosnowych lasach pod Jarocinem. A jak już zaśpiewano hymn to stare chłopy, bajkery, jak szafa trzydrzwiowa w kamizelkach z naszywkami oczy miały czerwone.


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.