Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   budowa domu - wybór technologii (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28695)

Kisiel 13.06.2017 11:43

Cytat:

Napisał Ludwik Perney (Post 535413)
Rekuperacja to raczej przy okazji wentylacji mechanicznej.
Patrzyłbym tu zbiorczo na wszystkie zalety wentylacji z rekuperacją:
tzn właśnie świeże i czyste powietrze (alergicy!) brak insektów w domu + ten odzysk ciepła

No raczej nie da się zrobić rekuperacji powietrza bez wentylacji mechanicznej :) Grawitacyjnie?

Cytat:

Napisał Kali89 (Post 535405)
Kisiel Ty grzejesz się gazem ze swojej butli? Ile wydajesz na propan w całym roku i ile metrów ogrzewasz?

Dom z wklejonym ogrzewanym garażem, łącznie około 190m2, dom parterowy, ściany gazobeton (suporex) 42cm jedna warstwa na klej bez dodatkowych izolacji, poddasze nieużytkowe, ocieplenie sufitu 20cm wełna, wentylacja mechaniczna z rekuperacją :), 3/4 domu podłogówka z płytkami/gresem tylko sypialnie z grzejnikami, piec kondensacyjny na gaz 18kW jednofunkcyjny ze zbiornikiem CWU 150l. Grzeję gazem dom i CWU, kuchnia jest elektryczna.
Mam własną butlę podziemną 4850l, tankuję 1x w roku propan na wolnym rynku, najczęściej przełom czerwca / lipca. W ubiegłym roku litr propanu 0,90 PLN. Na początku posiadania zbiornika zatankowałem na cały rok butlę "do pełna", teraz co roku dotankowuję "do pełna" tyle, ile się zużyło przez rok, od lata do lata. W ubiegłym roku w lipcu zatankowałem ok 2600l za 2400 PLN = 200 PLN / mies. na ogrzewanie domu i ciepłą wodę. Zakładam że ok. 50 PLN / mies. idzie jeszcze na prąd na wentylację. To dane za ostatni rok, ale co roku jest podobnie, zależy od ceny gazu które zmieniają się z miesiąca na miesiąc. W tym roku jeszcze nie tankowałem. Generalnie taniej się u mnie nie da, mieszkam na wsi, nie ma gazu z rury a pompa ciepła kiedy budowałem 14 lat temu, była za droga na wejściu. Nie mam też żadnych kolektorów czy paneli.

Ludwik Perney 13.06.2017 11:45

z tego co się orientuję, to o ile nie klimatyzuje się z pomocą wentylacji mechanicznej (co i tak jest mało wydajne) nie ma problemu z osadzaniem się w kanałach wilgoci, a co za tym idzie grzybów, pleśni itp.

bukowski 13.06.2017 11:47

Cytat:

Napisał Ludwik Perney (Post 535286)
Jaka powierzchnia domu? I jaką temperaturę utrzymujesz zimą?

Dom 140 metrów kwadratowych, ocieplony dobrze, ale daleko mu do pasywnego. spore okna.
Temperatura 21-22 stopnie, ale w kuchni i łazience podłogówka chodzi przez większość roku. Jak zimno albo mokro, to palę w kominku dla przyjemności, ale to nie przekracza 2mp dębu czy grabu na cały sezon.

Filtrów w wywiewach z pomieszczeń brudnych nie mam - nie ma dużo tego, bo powietrze w domu jest dużo czystsze. W kuchni mi sie troche zebralo, bo przez pierwsze 5 lat nie mialem okapu :) ale w łazience czy pralni to troche kurzu i pajeczyn i tyle. Przy wentylacji mechanicznej w domu jest nieporównanie mniej kurzu - raz na tydzień to nie ma czego ścierać.

Z kosztem to można pokombinować. Człowiek, od którego kupiłem dom, zrobił to sam i zmieścił się w 10k. Rekuperator Bartosz, dwa wentylatory, paredziesiąt metrów rury harmonijkowej, wełna mineralna do dodatkowego ocieplenia rur (u mnie one biegną na zimnym poddaszu), pare anemostatów. To nie jest jakaś wielka filozofia. Jeśli chcesz obejrzeć, to zapraszam do siebie.

flisak 13.06.2017 11:57

Po mojemu to te wszystkie "energooszczędne" i "ekologiczne" technologie są bardzo opłacalne, ale tlko dla tych co je sprzedają i instalują.

Kisiel 13.06.2017 11:58

@ArtiZet

Czy finansowo się opłaca? Płacisz na instalację i potem za prąd, ale masz naprawdę realny odzysk ciepła zimą. Grzejesz chałupę a potem wywalasz ciepło na zewnątrz, bo wentylację MUSISZ mieć w domu, choćby grawitacyjną. W domach parterowych efektywność wentylacji grawitacyjnej jest znikoma, stąd ja od razu wchodziłem w reku i wentylację mechaniczną.
Najgorsze dla efektywności grzania domu jest otwieranie zimą okien. Jak masz reku, nie ma takiej potrzeby. Chyba że dla przyjemności.
Nie wietrzysz - masz w domu wilgoć, pleśń i dla alergika to będzie największe wyzwanie. Dużo większe niż kanały powietrzne od reku. Dobry reku ogarnia filtrację i kondensację wilgoci z różnicy powietrza.

Navaja 13.06.2017 13:22

Poza odzyskiem ciepła zimą istotne jest to, że latem nie masz w chacie całej tej latającej menażerii typu muchy, komary itd. Całośc osadza się na kratce zasysającej albo na filtrze wlotowym.
Do tego możesz przyoszczędzić na niektórych oknach robiąc je jako fixy skoro i tak nie bedziesz ich otwierał.
Komin z kanałami wentylacyjnymi też Ci odpada.

25 kilo to sporo za instalację z reku. Ale może to oferta od firmy, gdzie trzeba prezesa opłacić? Jak chcesz to mogę Ci podać namiar na mojego wykonawcę, z którego jestem bardzo zadowolony. Nie wiem jak teraz u niego cenowo, ponieważ u mnie robił ponad 7 lat temu ale było to sporo mniej.

Rekuperator ma tylko jedną wadę, o której tu nikt nie wspomniał. Wspaniale osusza powietrze, bym powiedział aż za bardzo. Tak więc zimą wszelkie drewniane elementy w domu będą Ci się kurczyć. Podobno nowe reku są teraz z jakimś tam wymiennikiem papierowym, dzięki ktoremu tak nie wysusza ale to dopytaj fachowców.

ArtiZet 13.06.2017 13:33

Za późno, mam juz kominy i okna poza tym w oknach oszczędność jest znikoma stosując Fixy bo odchodzą tylko okucia- kilkadziesiąt zł./szt co jest pomijalne przy tej kwocie.
25k to kwota od firmy ale z 8%; na samą centralkę i sterowanie trzeba w moim przypadku 12-16k wiec to nie jest az taka duża kwota bo dochodzą jeszcze wszelkie rury, anemostaty, rozdzielacze itp.
Sam planowałem to zrobić ale za dużo obecnie mam juz tematow na głowie i sie nie wyrabiam na zakrętach wiec albo to odłoże albo zrezygnuje w ogóle.
Poza tym jak sam kupię elementy to musze 23% płacić wiec aż tak dużo nie zaoszczędzę.
Bardziej przemawiają do mnie argumenty poza finansowe- nie wiedziałem, ze Reku aż tak wysusza a to cenna uwaga, bo mam miec jeszcze kominek z DGP, który tez wysusza wiec moze byc Sahara :dizzy:

Kisiel 13.06.2017 14:28

Reku wysusza powietrze? Proponuję pobawić się higrometrem i miernikiem przepływu powietrza i odpowiednio wyregulować anemostaty. U mnie wilgotność jest książkowa. Wysuszanie to raczej efekt uboczny grzania kaloryferami a nie reku.

Rychu72 13.06.2017 14:29

Miesiąc temu montowałem u siebie reku i wyszło: materiał 7500 ( w tym rekuperator) i moja robocizna. Robota banalnie prosta tylko trzeba mieć dobry projekt, bo jak ktoś sam próbuje coś samemu sklecić to można zrobić wiele błędów.
Miałem projekt, ale skopany i musiałem przez to na piętrze wymienić przewody na większe, bo małe dawały za duże opory. Ogólnie mówiąc to czym większe przekroje tym lepiej.
Na koniec pożyczyłem anenometr i wszystko poustawiałem jak należy.
Ważne, żeby przed każdym anemostatem zamontować przepustnicę, bo dzięki temu można prawidłowo wyregulować w przeciwieństwie do samych anemostatów.

ArtiZet 13.06.2017 14:31

Cytat:

Napisał Rychu72 (Post 535456)
Miesiąc temu montowałem u siebie reku i wyszło: materiał 7500 ( w tym rekuperator) i moja robocizna.

Jaka centrala i sterownik ? Jaka kubatura budynku ?


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.