Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=173)
-   -   budowa domu - wybór technologii (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=28695)

borys609 24.03.2017 14:27

Jagna, może i masz rację z tym brakiem obowiązku przyłączenia. Mnie w gminie powiedzieli coś zgoła odwrotnego.. Jak widać co gmina to inna interpretacja przepisów.. :)

Co do płyty, to faktycznie chyba ławy fundamentowe są tańsze, przynajmniej w materiale, bo w cholerę z nimi roboty.
Ja jednak nie chciałem sam stać w kaloszach w wykopie. Wziąłem sobie lokalnego "dewelopera", który parę domków w okolicy zlepił i sprzedał, żeby mi wycenił wykonanie u mnie fundamentu. Wyszło z robocizną coś ok 25 tys zł.
Mój wykonawca domku pomógł mi w zakresie dogadania się ze swoim podwykonawcą i właśnie zalewają mi płytę fundamentową. Zagęszczenie gruntu, nawiezienie piasku itd... Z wyceny wyszło 23 tys zł plus piasek. Wczoraj za piasek i transport plus koparka (plus jeszcze kruszywo na podjazd i transport) wyszło 4750zł, a więc za niecałe 28tys mam kompletną, zazbrojoną i ocieploną płytę... dla domku 11x8m w podstawie (tak w przybliżeniu).
Nie wiem czy to drogo czy nie, ale mam problem z bani.
Lada dzień siadamy do uzgadniania szczegółowego projektu ścian, okien itd... A później to już piorunem poleci :)

Ziarko 24.03.2017 14:47

Jagna, jeszcze w tej chwili POS na zasadzie zbiornik sedymentacyjny 2m3 + 15 mb rury w urzędach akceptują.
Wiele gmin nawet nie sprawdza zgodności POŚ z Polską Normą, zakładając, że skoro są w sprzedaży to spełniają wymogi PN-EN 12566-3:2005+A2:2013 . Niedawno był projekt zmian w Prawie Wodnym dotyczącym właśnie dopuszczalnych klas oczyszczalni. Wszystkie układy proste, miały mieć zakaz sprzedaży, a istniejące miały się dostosować do nowych wymogów. Ale projekt ustawy utknął gdzieś w biurku.

A dzisiaj cześć POS montowane są zawsze tak i wielu instalatorów ocenia poprawność jej działania na zasadzie - skoro odprowadza wodę, znaczy działa.

Niedawno męczyłem się z trudną oczyszczalnią dla przedszkola- duży ładunek zanieczyszczeń, mały przepływ hydrauliczny i stosunkowo długa przerwa letnia. Niezła zabawa - w doborze właściwego układu i znalezienia rozwiązań umożliwiających ciągła pracę.

jagna 24.03.2017 14:52

Cytat:

Napisał Ziarko (Post 524317)
Jagna, jeszcze w tej chwili POS na zasadzie zbiornik sedymentacyjny 2m3 + 15 mb rury w urzędach akceptują.

Nie do końca. W nowym (z 2014) rozp. jest hasło "aglomeracja". Dla POS w aglomeracji są inne wytyczne, zwykła, tania oczyszczalnia ich nie spełnia.

Ale, jak to u nas, ważna jest interpretacja ;)
Czy miasto jest aglomeracją, czy nie określa samo miasto (w ten sposób aglomeracją może być mieścina nawet).
W każdym razie spotykam coraz częściej odmowy zgody na zainstalowanie POS niespełniających tych wymogów.
Oczywiście są starostwa, gdzie nie mają o tym pojęcia ;)

Ziarko 24.03.2017 15:54

Aglomeracja - to częste określenie w KPOŚK obszaru, gdzie planowana jest budowa kanalizacji, stąd też dla Aglomeracji są inne wytyczne, wraz z zakazem całkowitym budowy POŚ na takim terenie. Szambo tak - bo to doraźne mijsce przetrzymania ścieków a gdy pojawi się kanalizacja - to jest obowiązek podłaczenia się do tejże. Gdy jest POŚ, obowiązku nie ma. Ale KPOŚK określa znacznie wyższe parametry ścieków oczyszczanych, niż dla oczyszczalni wynikają z przepisów prawa polskiego. Dlatego też, na obszarach objętych KPOŚK wymagania są dużo większe. Wielkość mieściny nie ma znaczenia w tym układzie. To zależy od gmin, jaki obszar planują skanalizować i ten obszar nazywa się "aglomeracją" - wówczas łapie się w to każda wioska, gdzie gmina widzi że rachunek ekonomiczny uzasadnia budowę kanalizacji (zwykle musi być powyżej 120osób/km sieci). Tylko na obszarach chronionych (Natura 2000, Parki Krajobrazowe itp), może być odstępstwo od tego wymogu i dofinansowane są inwestycje kanalizacji sanitarnej, dla obłożenia sieci <120osób/km

ArtiZet 24.03.2017 20:19

Proponuję wydzielić z tego wątku temat o szambach, kanalizacjach i POŚ :D

P.S. mam na działce studnie z kręgów (starego typu- ma pewnie lat tyle co ja wiec sporo ;)
Zastanawiało mnie, że woda po kilku dniach stania w rurach po odkręceniu kranu zalatuje charakterystycznym zapaszkiem szamba.
Poprosiłem szwagierkę laborantkę aby mi zbadała wodę- wnioski: lepiej tej wody nie pić, mnóstwo bakterii kałowych :mur:
Woda była rzadko ze studni wyciągana wiec kilka razy ją wypompowałem i powtórzono badania- bez zmian jak były bakterie w dużych ilościach tak nadal są.
Wniosek jest taki ze wraz z napływającą do studni woda się one do niej dostają.
We wsi nie ma kanalizacji wiec wiadomo skad się to bierze.
Ja mam w papierach mieć że szambo zamontowałem szczelne i takie kupiłem- nie wiem czy ktoś to sprawdza przy odbiorze budynku (jeszcze ale się dowiem kiedyś).
Jest zakaz stosowania POS bo są gleby gliniaste i wysoki poziom wód gruntowych

borys609 24.03.2017 21:02

U nas są lepsze jaja. Niemieccy rolnicy w zachodnich okolicach Wrocławia stosowali na polach dreny. Wsie się rozrosły, dreny w wielu miejscach zostały przerwane, powstały rowy, ulice, nowy porządek...
Jednemu sąsiadowi po deszczach na działce pięknie zbiera się woda. Tworzy się piękna zlewnia z okolicznych pól i wygląda na to że resztkami tych drenów płynie wszystko co w te pola wsiąknie...
Strach pomyśleć co u tego człowieka w tej wodzie pływa, gdy na pola rolnicy wywalą te wszystkie nawozy i chemikalia... Bakterie kałowe to przy tym spierdzielają gdzie pieprz rośnie :)

kanuj 06.04.2017 19:14

chyba bardziej jako ciekawostka :)
http://www.jakzmniejszycrachunki.pl/

Przybyłowski 31.05.2017 08:36

Gdybyście byli zainteresowani to zajmuję się budową domów jednorodzinnych w technologii tradycyjnej jak i szkieletowej, jakieś pytania, wyceny czy porady zapraszam:)

motomax 31.05.2017 08:45

powiedz z czego dom będzie trwalszy,pustak szczelinowy czy tzw siporex... oraz z którego lepiej budować... obstaje za szczelinowym czy dobrze robię?

Wedle tego co sie osłuchałem wiele przemawia na korzyść szczelinowego...
doradz pan trochę

flisak 31.05.2017 08:54

Z POŚ-ów to ja chyba już doktorat mógłbym robić. Od dwóch lat walczę z tworem jednego z polskich producentów. Największym problemem tych urządzeń jest fałszywy marketing i gówniana jakość produktów. Wciska się, że to takie zajebiste i bezobsługowe. A to są buble zlepione z tego co było w garażu, zrobione najtańszym kosztem a sprzedane za dużą kasę. Ze swojego doświadczenia to dzisiaj zamontowałbym szambo. Chyba, że ktoś ma bardzo dużo czasu i pieniędzy to można pójść w oczyszczalnie. Wszyscy się łapią na przewagę ekonomiczną POŚ a to tak do końca nie jest.:Thumbs_Down:


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.