Africa Twin Forum - POLAND

Africa Twin Forum - POLAND (http://africatwin.com.pl/index.php)
-   Imprezy forum AT i zloty ogólne (http://africatwin.com.pl/forumdisplay.php?f=13)
-   -   III Zlot Motocyklowy Huta Pieniacka (http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=14594)

ATomek 29.11.2022 11:24

Bo bez emocji się nie da, bo wątek dotyczy okrutnej śmierci zwykłych ludzi uwikłanych w ludobójstwo tylko przez miejsce swojego zamieszkania i przynależność narodową.
Uważam, że poznanie kontekstu powinno wytłumić te emocje, ale wnet pojawiają się konstelacje nowych prawd. Te budzą zupełnie nowe emocje i mimo nierozwiązania pierwotnych próbują zająć ich miejsce. Problem wciąż wraca i przenosi się na relacje współczesne.
Przypominanie o nim to nie jątrzenie a próba elementarnego wyrównania krzywd.

Pojawia się pytanie o stan sumienia żyjących jeszcze morderców i spadkobierców ich ideologii. Czy odpowiedzią może być ciągły wzrost ich popularności po 80 latach i wciąż aktywny mit wśród nowych pokoleń?

sebol 29.11.2022 13:17

Polityka nie ma sumienia. Są ludzie, którzy nadal czczą stalina i hitlera.

Melon 29.11.2022 17:15

I banderę...

mareksz007 29.11.2022 17:29

Polecam " Rowerem przez Polskę w ruinie" Bernard Newman, trochę historii II RP okiem Anglika.

ATomek 01.12.2022 11:38

1 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał sebol (Post 799951)
Polityka nie ma sumienia. Są ludzie, którzy nadal czczą stalina i hitlera.

Dobrze powiedziane. Na zobrazowanie tego problemu mam gazetkę wyborczą sprzed Majdanu. Dostałem ją na spotkaniu przedwyborczym jednego z liderów radykalnej partii, dziś jednej z wiodących.

Załącznik 120683


Tak to graficznie zobrazował swój program wyborczy: uśmiechnięty, dumny Mołojec w wyszywance nadziewa na widły Żyda, potrząsa nim, a ten gubi sakiewki z pieniędzmi i świadczeniami.

Wiem, to tylko grafika przedwyborcza, ale daje dobitny obraz dążeń i sposobów, mających przypodobać się wyborcom w 2013r.

To też widoczny przykład postępującej radykalizacji Ukraińców - wyborów, jakie dokonują, co obrazują choćby procenty poparcia partii Swoboda (od 1991 roku pod nazwą Socjal-Narodowa Partia Ukrainy),która symboliką nawiązywała do neonazizmu, rasizmu i antysemityzmu. Od 2004r zmieniona nazwa na Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda” oraz logo partii- ideogram IN, trawestacja symbolu Wolfsangel – na rzecz dłoni stylizowanej na trójząb. W czterech głównych ośrodkach Zach UA ich poparcie to 40%.
Kult Bandery i UPA to 70%
Partie i ich przybudówki- organizacje i stowarzyszenia, ich kontakty i finansowanie to zbyt obszerny temat. Ciągłe zmiany retoryki, widocznych symboli mają za zadanie zmylić opinię publiczną. Ludzie się nie zmieniają.

OD 2009 roku aktywiści partii usiłują zakłócić uroczystości rocznicowe upamiętniające zbrodnię w Hucie Pieniackiej.

To już historia. Każdy przeżyty dzień, to historia, ale jakże istotna, bo na tym gruncie znaczącego wzrostu poparcia dla nacjonalistów od 2012 wyrósł Majdan 2013-2014 i początek wojny, czyli zajęcie Krymu, aż po wydarzenia dzisiejsze.

Gdzie się zaczyna i kończy polityka? Zazwyczaj dowiadujemy się o tym zbyt późno.

zimiok 01.12.2022 12:39

Cytat:

Napisał ATomek (Post 800300)
wzrostu poparcia dla nacjonalistów od 2012 wyrósł Majdan 2013-2014 i początek wojny, czyli zajęcie Krymu, aż po wydarzenia dzisiejsze.

Chcę dobrze zrozumieć... uważasz, że przyczyną zajęcia Krymu i wybuchu wojny w 2014 r. był wzrost poparcia nacjonalistów w Ukrainie? (którzy w wyborach parlamentarnych w skali kraju w 2012 r. uzyskali 10,44% a ich kandydat na prezydenta 1,16%).

ATomek 01.12.2022 12:59

Nie. Chcę zaznaczyć upływ czasu a wnim ich rosnące poparcie, ich rolę w Majdanie i udział w wojnie (ATO) Pierwsze walczące pułki dopiero po kilku latach znalazły się w strukturach sił zbrojnych UA.

Bardziej interesuje mnie wpływ wewnętrznych wydarzeń na UA na sprawy, których dotyczy ten wątek.
Patrzę z nadzieją na ich rozwiązanie, a raczej jego brak, krytycznie oceniam postawę rządu i społeczeństwa i szukam przyczyny.

ATomek 06.12.2022 00:30

3 Załącznik(ów)
Takie niespodziewany ruch pięknie podsumowujący naszą dyskusję o skrusze i pojednaniu, o historii i jej wpływie na wartości na dzisiejszej UA.
„Ukraiński Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok VI Apelacyjnego Sądu Administracyjnego z 23 września 2020 r., który uznaje prawo Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej do twierdzenia, że symbole dywizji SS-Galizien nie należą do nazistowskiej i nie są one zabronione na Ukrainie”

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainsk...t-nazistowski/

Pogląd na sprawę dyrektora ukraińskiego IPN:

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/...esza/?swcfpc=1

W obydwu przypadkach jest odniesienie do zbrodni w HP


Załącznik 120765
1.Hans Frank podczas przeglądu oddziału do ukraińskiej dywizji SS we Lwowie

Załącznik 120766

2.Stara pocztówka - Stanisławów, 19.08.1943 r. Pobór do 14. Dywizji Grenadierów SS-Galizien

Załącznik 120767

"...Być wiernym Hitlerowi jako führerowi oraz najwyższemu dowódcy sił zbrojnych. Wiernie służyć Adolfowi Hitlerowi jako führerowi Wielkich Niemiec. Na całe życie być wiernym Adolfowi Hitlerowi jako wielkiemu führerowi nowej Europy."

Nasza sprawa bude żyła,
Derły sia na ciłi ryła.
Budem rizaty, pałyty,
Budem Lachiw, Żydiw byty -
Bo my hrizni łycari,
Kozaczeńky mołodi!

Musym dywiziju maty,
Szczob Warszawu Lacho wziaty,
Szczob nasz narid pamiataw,
Szczo dywizju swoju maw.

ATomek 06.12.2022 01:45

Dość tej martyrologii wojennej i spiskowych teorii! Dość wskazywania komuś jedynie słusznego kierunku! To musi być takie męczące... Czas odpocząć, zbratać się, popatrzeć na seksowne laski w karpackich plenerach, wraz zaśpiewać i zatańczyć !!!!

https://youtu.be/b6C40Q5D-NM

fassi 06.12.2022 07:18

ATomku, niewiem nawet jak to skomentować. Dziękuje Ci za te informacje.

Wstaw na youtuba filmik i powiedz " Chwała wielkiej Polsce" to zbanuja Cię za nacjonalizm. Wychwalaj zbrodniarza - dostajesz kasę. Nosz.....

Melon 06.12.2022 08:14

:Thumbs_Up: Tomek.
Dalej udawajmy, że fajnie było i jest.

fassi 06.12.2022 08:24

Komentarze pod tą "piosenka" na YT potwierdzają to o czym piszesz ATomku.

Za kilka lat, jeśli nie wywiesisz flagi bandery w dniu jego urodzin, będziesz ranil tym uczucia mniejszości.

siwy 06.12.2022 09:24

Pół miliona wyświetleń w 2 tygodnie to raczej nie są krańce internetu i margines...

consigliero 06.12.2022 09:33

Co do wyświetleń to sam się do tego dołożyłem bo kliknąłem. W innym wypadku bym tego nie kliknął.

Ronin78 06.12.2022 10:26

Tomku dziękuję, szacunek za wytrwałość w poszukiwaniach i pokazywanie tego czego #nie wolno :Thumbs_Up:

siwy 06.12.2022 10:34

Uj z piosenką, to jest mocniejsze:
https://kresy.pl/wydarzenia/uroczyst...w-stryju-foto/

Mam film z podobnej uroczystości tylko nie wiem jak udostępnić. Youtube może nie przepuścić bo są tam symbole nazistowskie.

edit:
Mam ten filmik. Udostępnię na chwilę jak ktoś zainteresowany to trzeba ściągnąć na dysk.
https://drive.google.com/file/d/1SKz...ew?usp=sharing

Gończy 06.12.2022 12:17

W niedzielę przerwano we Wrocławiu kolejne spotkanie z panią Oksaną Zabużko.
Linki można znaleźć na yt.
https://www.youtube.com/watch?v=TR1Ikoz6V9U
Szkoda, że tylko taka garstka ludzi przyszła.

ATomek 06.12.2022 14:29

Siwy, te uroczystości w Gołogórach odbywają się cyklicznie co rok!
Podobnie jak i po sąsiedzku w m. Czerwone przed Złoczowem, na cmentarzu żołnierzy Haliczyny.
Biorą w nich udział włodarze miejscowi i obwodowi wysokiej rangi.

MUTT 06.12.2022 18:02

Dziękuję Ci Tomku !

dawid8210 06.12.2022 21:26

Dzięki :Thumbs_Up::Thumbs_Up::Thumbs_Up:

sebol 07.12.2022 19:07

Cytat:

Napisał ATomek (Post 800920)
Dość tej martyrologii wojennej i spiskowych teorii! Dość wskazywania komuś jedynie słusznego kierunku! To musi być takie męczące... Czas odpocząć, zbratać się, popatrzeć na seksowne laski w karpackich plenerach, wraz zaśpiewać i zatańczyć !!!!

https://youtu.be/b6C40Q5D-NM


Cytat:

Uj z piosenką, to jest mocniejsze:
https://kresy.pl/wydarzenia/uroczyst...w-stryju-foto/

Mam film z podobnej uroczystości tylko nie wiem jak udostępnić. Youtube może nie przepuścić bo są tam symbole nazistowskie.

edit:
Mam ten filmik. Udostępnię na chwilę jak ktoś zainteresowany to trzeba ściągnąć na dysk.
https://drive.google.com/file/d/1SKz...ew?usp=sharing
ŁO w mordę :dizzy: Aż mi kolacja przestała smakować :vis:

radosss 07.12.2022 22:01

Ukraińcy teledysk z postu ATomka o tytule Bandera (gloryfikujący tytułowego bandytę), zmienili status na prywatny (szum się zrobił w komentarzach ). Mam nadzieję, że chociaż część Forumowiczów zobaczyła go i wyrobiła sobie aktualne zdanie na temat naszych "braci" Ukraińców.

Ronin78 08.12.2022 05:50

Mój komentarz też tam jest, jak i zgłoszenie do YT o propagowanie tego co podchodzi pod paragrafy (w naszym kraju)

ATomek 08.12.2022 11:35

Od kilku lat zacząłem przyłapywać się na myśli, że moje poglądy na stosunki z Ukraińcami radykalizują się.
Myśl natrętnie powracała i kłóciła się z inną, w której jestem tolerancyjny, spolegliwy, nawet przyjazny a z całą pewnością nie życzący nikomu źle. Rzecz jasna, pamięć i prawda historyczna ponad wszystko, ale to zupełnie co innnego.
Trzy pokolenia wstecz, zaczadzeni ideologią Ukraińcy gotowi byli popełnić najgorszą zbrodnię, by zrealizować własne państwo, swoją ojczyznę bliższą i dalszą. I ją popełnili.
Nie zrobili przy tym żadnego grymasu, żadnej refleksji, by zło nazwać po imieniu i po latach zastąpić go jakimkolwiek wyższym uczuciem.

Przecież dziś mają swoje wymarzone państwo! Choć powstało terytorialnym kosztem trzech sąsiadów, to jeszcze parę lat wstecz nikt nie rościł do nich swoich praw. Wystarczyło zachłysnąć się wolnością i pracą pokazać swą miłość do ojczyzny i sycić się korzystając z szeroko rozumianych wartości europejskich, które głośno deklarują.

Oprócz piaru nic z tego nie wyszło. Ich chore zapędy demaskuje chociażby ustawa oświatowa wykluczająca jakiekolwiek mniejszości narodowe oraz ustawa językowa- wykluczająca posługiwanie się jakimkolwiek językiem innym niż ukraiński (ustawa reguluje nawet "narodowość" muzyki w barach itp). Poza naturalnie oburzonymi Rosjanami i rosyjskojęzycznymi Ukraińcami są też Węgrzy skutecznie dbający o swoich zakarpackich ziomków, skutecznie za to od 2016r blokujący wojenne potrzeby UA.

Węgrów wspomniałem dla zobrazowania, bo w swojej wypowiedzi w pierwszym zdaniu przejmowałem się swoją radykalizacją poglądów. Ale jest zgoła inaczej!
Nikt w tym wątku nie wymyśla historii i tematów. To sami Ukraińcy podkładają się ze swoją radykalizacją, która zasadnie budzi nasze oburzenie! To Ukraińcy wpierw łamią zasady cywilizacyjne a później nagłaśniają naszą krytykę!
Jaką? Chociażby uznać ludobójstwo i przeprosić, jednocześnie zezwolić na pochówek ciał rozwleczonych przez psy po lasach i wądołach, katów nazwać mordercami i nie obnosić się z ich wizerunkiem... ech, rozmarzyłem się!
Nie dam z siebie zrobić ukrainofoba za krytykę ukraińskich postaw w sytuacjach, gdzie zazwyczaj można wybrać inną drogę.

W nawiązaniu do tematu wątku, w takiej sytuacji przypominają mi się te wszystkie przypadki okrutnych mordów, gdzie ofiary do końca, szczerze były zdziwione, że padło i na nich, zdziwienie w stylu:
"Myron! Dlaczego? Przecie jak tobie pomagał, nie pamiętajesz?"

Po ostatnich linkach w tym wątku rodzi się pytanie:
to kto i po co wyciąga tego trupa z szafy?

zimiok 08.12.2022 13:56

Sorry, ale jakie chore zapędy??? Ustawa o języku została przyjęta w 2018 r r., 4 lata po ruZZkiej agresji na Ukrainę. Czy wyobrażasz sobie nauczania w języku niemieckim w '41, zakładając, że 90% obszaru RP nie byłoby pod okupacją???

"Nowa ustawa językowa stawia sobie dwa cele: eliminację języka rosyjskiego z życia państwa i ograniczenie posługiwania się nim w życiu społecznym oraz zapewnienie rozwoju, standaryzacji i modernizacji języka ukraińskiego w tych zakresach, w których jest ona niedostateczna. Temu ostatniemu ma służyć powołanie nowego centralnego organu władzy państwowej, Narodowej Komisji ds. Statusu Języka Państwowego, do której obowiązków należeć będą m.in. rozstrzyganie spraw poprawnościowych i ortograficznych (podobne kompetencje ma Rada Języka Polskiego).

Mimo że w preambule wymienieni są kolonizatorzy i okupanci Ukrainy w liczbie mnogiej, ustawa skierowana jest jednoznacznie przeciw Rosji i językowi rosyjskiemu, bowiem niemal w każdym zakresie dopuszcza stosowanie równolegle z ukraińskim języków urzędowych UE, a więc także polskiego, węgierskiego, słowackiego i rumuńskiego. Ustawa wyraźnie zakazuje dwujęzyczności wymiennej, tj. używania rosyjskiego w miejsc."

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje...twowym-ukrainy

Wymarzone państwo, które w 20% objęte jest aktywnymi działaniami wojennymi?
Utyskiwanie nad losem Węgrów, którzy od początku XX wieku ustawali się po złej stornie barykad, dwukrotnie niemieckiej, a teraz putiowskiej?

siwy 08.12.2022 14:03

Cytat:

Napisał zimiok (Post 801320)
ustawali się po złej stornie barykad, dwukrotnie niemieckiej, a teraz putiowskiej?

Ukraińcy dwa razy stawali po stronie Niemiec. Raz pod koniec pierwszej wojny. Drugi raz w czasie 2 wojny zapisując się do SS Galizien i ubierając niemieckie mundury które dziś chyba jako jedyny kraj na świecie uznaje za legalne w przestrzeni publicznej.

kolejna ciekawostka:
https://www.rp.pl/polityka/art375707...ch-sie-z-rosja

zimiok 08.12.2022 14:06

Ok, ale Ukraińcy są tu przedstawiani jako nacja nie rozumiejąca wartości europejskich, pochylając się nad losem biednych Węgrów.
Orban występujący z szalikiem obejmującym również tereny obecnie należące do III RP to wartości jakie są?

fassi 08.12.2022 15:26

No tak. Szalik po stokroć gorszy niż nazywanie ulic imieniem rzeźnika i zbrodniarza . Szalikiem można udusić, a co można zrobić z nazwą ulicy? Nic.

Zimiok, piszesz o używaniu jezyka. A nie chodzi może o jego nauczanie? Ja za dzieciaka nie mogłem się uczyć niemieckiego bo był zabroniony, dlatego w domu potajemnie mnie go uczono.

To z letka 2 inne sprawy

zimiok 08.12.2022 15:41

To ATomek pisze o języku prawie jak o zbrodni Ukrainy przeciwko ludzkości, w dodatku przeinaczając nieco fakty, bo jak wskazałem na Ukrainie nie jest zabronione używanie języków urzędowych UE, a więc i węgierskiego. Pokazałem też kontekst przyjęcia tej ustawy oraz fakt, że nie jest ona wymierzona w Polaków, ani Węgrów.

Heh, oczami widzę Wasze reakcje na zdjęcie Zełeńskiego w szaliku z konturem Ukrainy obejmującym np. Chełmszczyznę.

Melon 08.12.2022 15:49

Atomek :Thumbs_Up: .

fassi 08.12.2022 16:07

Żeleński w szaliku jest niebezpieczny! Może zaatakować.

Ale niech sobie nazywa ulice i każdy plac imieniem rzeźnika Polaków, przecież to niegroźne. Nawet jakby rzeźnika patronem zrobił to to wogole nie ma znaczenia przecież i nie jest to niebezpieczne ani trochę. ;)

Zakaz nauczania danego języka jest pierwszym kamyczkiem w lawinie zdarzeń które nastąpią za x lat. I nie będą to zdarzenia mile, historia pokazała wiele razy.

zimiok 08.12.2022 16:11

Czujesz różnicę pomiędzy "zakaz nauczania danego języka" a "zakaz nauczania w danym języku"???

Melon 08.12.2022 16:15

Pomoc naszego państwa która idzie z naszych podatków do czegoś chyba zobowiązuje.

Mhv 08.12.2022 19:00

Trzymajcie jakiś poziom tej dyskusji.
Z językiem rosyjskim i Rosjanami problem ma nie tylko Ukraina, ale w innym stopniu też Litwa, Łotwa, Estonia.
Boją się że im się sprowadzą Ruscy i jakieś referendum zrobią, że chcą się odłączyć..niewykluczone że takie działania są/były prowadzone.

zimiok 08.12.2022 19:55

Dokładnie jak piszesz.
W Estonii gdzie rosyjska mniejszość to ok. 20% (a są rejony, że jest to prawie 90%) żeby dostać obywatelstwo trzeba zdać egzamin z języka estońskiego. Planują też zamknięcie wszystkich rosyjskich szkół, a nauka w nich ma być prowadzona jedynie w języku estońskim.

EOT z mojej strony.

ATomek 08.12.2022 20:23

Cytat:

Napisał zimiok (Post 801333)
...
Heh, oczami widzę Wasze reakcje na zdjęcie Zełeńskiego w szaliku z konturem Ukrainy obejmującym np. Chełmszczyznę.

Nie wiem nic na temat konturów państw na szaliku Orbana, czy tym bardziej Żełeńskiego, ale w 2019 odnotowałem powstanie w parlamencie UA międzypartyjnej komisji, której zadaniem jest cyt:
„opracowanie polityki odnośnie powrotu na pole kulturowe i społeczne ukraińskich etnicznych terytoriów i etnicznych Ukraińców. W pierwszej kolejności zajmiemy się Kubaniem, ale inne regiony, również będą pod naszą uwagą” – napisał po rosyjsku :) jej przewodniczący Honczarenko.
Za swoje etnicznie ziemie UA uznaje również kilkanaście powiatów z terenów południowo-wschodniej Polski, Chełmszczyzny, Małopolski i Podkarpacia gdzie Polaków nazywa się kolonizatorami.
Spór o poszukiwanie ojczyzny etnosu ukraińskiego trwa.

Ronin78 08.12.2022 20:35

Biorąc pod uwagę środowisko kibiców, które co nieco znam na Podkarpaciu to ja ukraińcom życzę powodzenia w propagowaniu haseł o etnicznej ziemi UA na naszym terytorium :haha2:

Melon 08.12.2022 20:36

Ciekawe rzeczy i wcale nie wesołe.

zimiok 08.12.2022 22:17

Cytat:

Napisał ATomek (Post 801363)
Za swoje etnicznie ziemie UA uznaje również kilkanaście powiatów z terenów południowo-wschodniej Polski, Chełmszczyzny, Małopolski i Podkarpacia gdzie Polaków nazywa się kolonizatorami.

UA czy skrajne środowiska będące w zdecydowanej mniejszości? Może coś przeoczyłem, ale nie przypominam sobie żeby były wysuwane ze strony ukraińskiej jakiekolwiek roszczenia terytorialne.

ATomek 09.12.2022 01:17

Nie interesują mnie w tym przypadku skrajne mniejszości. Od uznania do wysunięcia roszczeń dzieli niewiele. Wystarczą tzw. okoliczności - zmiana władzy, słabość Polski, znaczący odsetek mieszkańców zamienionych w separatystów...
Wspomniałem wcześniej komisję senacką, mogę dodać przykład z Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, TV, publikacji Związku Ukraińców w Polsce, a tak naprawdę wszystkich dzisiejszych zwolenników OUN UPA, bo ta organizacja nadal nie uznaje konferencji teherańskiej i jałtańskiej i żyje wspomnieniem próby utworzenia własnej ojczyzny, tzw. Zakerzońskiego Kraju https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakerzonie
Marzenie tak silne, że do dziś wielu wierzy w jego dawne istnienie i nie chcą pamiętać, że duży odsetek Ukraińców i tysiąc lat przynależności był tam fikcją.
Najbardziej sugestywne było oddanie im praw do tej ziemi
przez ustępujących, przegranych Austriaków- naszych zaborców- w nadziei na możliwy powrót. Stąd luki w pamięci historycznej o Polsce zapełnione dziwnymi tworami.

radosss 09.12.2022 06:48

Cytat:

Napisał zimiok (Post 801382)
UA czy skrajne środowiska będące w zdecydowanej mniejszości? Może coś przeoczyłem, ale nie przypominam sobie żeby były wysuwane ze strony ukraińskiej jakiekolwiek roszczenia terytorialne.

zimiok, Ty to lepiej zacznij sięgać po informacje także z innych źródeł niż artykuły Gazety Wyborczej.

ATomek:Thumbs_Up:

zimiok 09.12.2022 08:00

1 Załącznik(ów)
ATomku, czyli jednak nie jest to oficjalne stanowisko rządu UA tylko grupy ekstremistów. IMHO, daleka droga do jakichkolwiek roszczeń, jeśli w ogóle można o nich mówić.
Zespół parlamentarny, o którym pisałeś to 13 na 450 członków, czyli mniej niż 3%. Po drugie zaś, nawet tytuł tego zespołu parlamentarnego odnosi się wprost do Kubania. Słowa o III, II czy jakiejkolwiek innej RP tam nie znajdziesz.
Cytat z wpisu na FB przewodniczącego tegoż zespołu:
"Naszym zadaniem jest opracowanie polityki powrotu na pole kulturowe i społeczne ukraińskich terytoriów etnicznych i etnicznych Ukraińców. Przede wszystkim zajmiemy się Kubaniem. Ale inne regiony, gdzie Ukraińcy żyją w zwartej zabudowie, też będą pod naszą uwagą."
Wrocław pewnie zajęliby jako pierwszy :)

W polskim parlamencie powstał zespół "Stop ukrainizacji polski" złożony z kilku średnio rozgarniętych osób. Czy to oznacza, że cała Polska to ukrainofoby?
Czy takie zachowania skrajnej, na szczęście mniejszości, ale mającej swoich przedstawicieli w parlamencie ma świadczyć o tym, że będziemy chcieli przywrócić Wilno i Lwów do macierzy?
Załącznik 120804

@Radoss, popraw mnie jeżeli się mylę, ale chyba ani razu nie powołałem się na źródła z GW.

consigliero 09.12.2022 08:31

Mnie zapadła w pamięć scena z Zezowatego Szczęścia


Piszczyk (off): Okrzyki prorządowych demonstrantów: „Niech żyje Marszałek Śmigły-Rydz!”, „Wodzu, prowadź na Kowno!” .Przy moim stanie ducha niewiele mnie to wszystko obchodziło. Myślałem ciągle
o Joli. Ten dzień miał się dla mnie stać Rubikonem, przejściem do życia dojrzałego. Chciałem jak najszybciej pozbyć się tego transparentu („Na Kowno!”) i czmychnąć. Nagle zorientowałem się, że nie idę już na końcu pochodu, ale w jego środku. Nie przypuszczałem, że nasza organizacja liczy tylu entuzjastów. Stopniowo począł mnie ogarniać nastrój tego tłumu, choć nie zależało mi na Kownie. Poczułem w sobie siłę zbiorowości (krzyczy: Na Kowno!). Okrzyki z tyłu: „ONR walczy, ONR czuwa, ONR Polskę wykuwa!", „Żydzi na Madagaskar!". Okazało się, że ci nowi koledzy nie należą do naszego związku. Zupełnie nie wiedziałem, co krzyczeć. Obawiałem się, że z powodu mojego nosa wezmą mnie znowu za Żyda. Dlatego postanowiłem wykrzykiwać na przemian dwa hasła: jedno dla tych z przodu, jedno dla tych z tyłu. Piszczyk wznosi okrzyki: „Wodzu prowadź!", „Żydzi na Madagaskar!", „Niech żyje Marszałek Śmigły-Rydz!", „Precz z sanacją!".




https://youtu.be/CuS1NQ8CGjk

ATomek 09.12.2022 15:01

3 Załącznik(ów)
Cytat:

Napisał zimiok (Post 801393)
W polskim parlamencie powstał zespół "Stop ukrainizacji polski" złożony z kilku średnio rozgarniętych osób. Czy to oznacza, że cała Polska to ukrainofoby?

Nie. Twoje myślenie jest błędne, bo określenie ich ukrainofobami z góry broni interesu UA, a to po prostu ludzie dbający o interes Polaków, do ochrony jakiego zostali powołani mandatem wyborczym.

Nadal nie rozumiem Twojego marginalizowania problemu banderyzacji. Chcesz utrzymać skrajne kilka procent, ale zapominasz o reprezentacji w sejmie. Ja wskazuję na ośrodki decyzyjne, gdzie jest ponad 70 i to one są zagrożeniem.
Twoje pytanie o wysunięcie przez UA realnych roszczeń traktuję jako próbę wrzucenia nas gdzieś poza orbitę, skąd nie ma powrotu i pozwól, że pozostawię bez odpowiedzi.

Temat typu polskie Wilno, Grodno, czy wspomniane żartem przez Consigliero Kowno jest zamknięty. Baner ze zdjęcia, jakie zamieściłeś (dziękuję za przypomnienie!) literalnie mówi o pięknej pamięci o miastach dawniej Polskich, bo przez setki lat (ponad 600) w jej granicach, bo stąd wielu jej wielkich obywateli, bo miały znaczący wpływ w historycznie trudnych okresach, bo poniosły ofiarę męczeństwa za przynależność do Polski, bo nadal tam pełne czynne cmentarze ich polskich mieszka ńców, bo choć nie tak jak dawniej procentowo np. nie 90% a 15% ale nadal rodowitych Polaków.
Pokutuje u Ciebie polityka symetrii na siłę- porównanie ośrodków z udokumentowaną przeszłością historyczną do tych z utopijną etnicznością.


Załącznik 120809

Załącznik 120811

Jak tu porównać demonstrację z banerem „pamiętamy”, jakie zamieściłeś, chociażby z banerem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”?

Może film pokaże Ci więcej? Raczej nie znajdziesz go u nas:




Dziękuję za rzetelne informacje o ustawie językowej. Ja ją potraktowałem skrótowo, bo i tak ważne jest później wykonanie tych zapisów.
Mój przykład sprzed dokładnie roku z mojego innego, kresowego wątku. Pisałem o Stanisławie Lemie:

Zadra

Skąd się wzięli sami swoi- Stanisław Lem- Odkrywca Przyszłości

Kończy się rok 2021- rok Lema. Głośno okrzyknięty, cicho kontynuowany. Również mój plan pozostał planem i choć tylko w tej formie go wspomnę.

Urodzony w 1921 w Polsce, we Lwowie w rodzinie żydowskiej, w kamienicy przy ulicy Brajerowskiej 4, dziś zmienionej na Bohdana Łepkoho.
Po zmianie granic, na fali repatriacji w 1945 wraz z całą rodziną wyjechał do Krakowa. Konieczność opuszczenia Lwowa do końca życia traktował jako wypędzenie i nigdy się z tym nie pogodził.
Pisał w języku polskim, w 1980 kandydował do literackiego Nobla (wybrano Miłosza).

"Tak samo jak Francuzi mają Juliusza Verneâ, Anglicy mają Conan Doyla, tak my, lwowianie, mamy Lema"- mówił na uroczystym odsłonięciu ukraiński urzędnik

Załącznik 120810

Tablica upamiętniająca pisarza na rodzinnym domu we Lwowie nie wspomina, że był Polakiem. Jest doskonałym przykładem funkcjonowania dzisiejszej UA na płaszczyźnie historycznej i relacji jej elit z Polską. Taki przykład otwiera mi oczy na dzisiejsze realia. Ogólniki dla mediów zatykają kanały rzetelnej wiedzy i informacji. Niby mają prawo? Ale mają też obowiązki!
Posługują się niedopowiedzeniami, jakby przyznanie Polskości nie przechodziło przez gardło:

Львів˛ Krakiv
Lviv Kraków

Z jednej strony obraz szerokiego otwarcia na szeroką Europę, ale tylko w słowach, uprawnia do wszystkiego. Taki wytrych na przykrycie polityki samostanowienia według własnych reguł, ponad wszystko, nie licząc się z faktami.
Odrzucają i gardzą prawdą. Stwarzają fikcyjny świat, do którego wytrwale przekonują innych.
Przedwojenny Lwów to 7-10% rusińskich i ukraińskich mieszkańców.
"Ukraiński barok", "pisarze ukraińskiego romantyzmu", "lwowscy profesorowie lwowskich, uniwersyteckich uczelni", "ukraińscy obrońcy Lwowa"...

Ta zadra to właśnie stąd i gniecie coraz bardziej. Permanentna pogarda dla Polskości.
Ale przecież to ta moja uwaga jest jątrząca, rewizjonistyczna, podważająca wieki sąsiedzkiego współistnienia, szukająca dziury w relacjach między Ukraińcami, co to ich wielu dobrych wokół nas!

Na tablicy wyeksponowano słowa pisarza:
"Jestem lwowianinem i lwowianinem do śmierci pozostanę".

Ale przemilczano ich ciąg dalszy:
"Nic się tutaj nie zmieni, ludzie i narody to nie szafa, którą się przesuwa z kąta w kąt".









Cytat:

Napisał zimiok (Post 801323)
Ukraińcy są tu przedstawiani jako nacja nie rozumiejąca wartości europejskich

Bo tak właśnie jest na przykładzie usankcjonowanie ss galizjen.


Bardziej świadczy to o przynależności do cywilizacji turańskiej, gdzie nie ma odniesienia do prawa, jakie jest przyjęte przez Europejczyków, chociaż też przynależnych do innych, różnych cywilizacji. To właśnie nieoglądanie się na sąsiadów, zmiana prawa wartości ustawą nie daje poczucia bezpieczeństwa i przewidywalności niezbędnych w sąsiedzkich relacjach. Zwłaszcza, jeśli w przeszłości te zostały mocno nadszarpnięte i nie naprawione.

kylo 09.12.2022 17:03

ATomek :Thumbs_Up:

ATomek 09.12.2022 17:32

Gwoli utrwalenia wiedzy:
Na filmiku z demonstracją we Lwowie, jej kulminacyjnym momentem jest deklamacja tzw. Dekalogu Nacjonalisty. Owe 10 przykazań postępowania pojawia się często i obrazuje przebiegłość członków organizacji OUN w dążeniu do celu, jakim była-jest Ukraina tylko dla Ukraińców. Przerażające są składowe dekalogu i tłumaczą późniejsze sposoby mordowania ludności Wołynia i Podola. Twórcą owego dekalogu i hasła "Ukraina dla Ukraińców" jest Mykoła Michnowski. Jako jeden z głównych ideologów ukraińskiego szowinizmu, kilka dni temu (!) doczekał się upamiętnienia w Kijowie w postaci nazwy bulwaru (wcześniej Bulwar Przyjaźni Narodów). Dwuznaczna to zamiana! A i pięknie wpisuje się w nasz temat.

Melon 09.12.2022 17:38

Ale nie wszystkim pasuje jak opisujesz dokładnie o co w tym chodzi.
Dzięki Tomek. :Thumbs_Up:

fassi 10.12.2022 00:29

Dziękuje ATomek!

Boldun 11.12.2022 12:46

ATomku,
Mógłbyś przybliżyć temat usankcjonowania SS Galizien?
Czy chodzi o ten wyrok sądu najwyższego ua?
https://24kurier.pl/aktualnosci/swia...towski-symbol/

ATomek 11.12.2022 13:23

Tak, chodzi o ostatni wyrok Ukraińskiego Sądu Najwyższego utrzymujący w.mocy wyrok VI Apelacyjnego Sądu Administracyjnego z.23 września 2020 roku, na korzyść.ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Sprawa miała się ciągnąć od 2017 o to, czy UIPN może oficjalnie i.zgodnie z. ukraińskim prawem utrzymywać, że symbole dywizji SS-Galizien nie są nazistowskie, co ma oznaczać, że nie są i nie zostaną na Ukrainie zakazane.
Wiadomość przekazałem za portalem Kresy.pl, chociaż przekazywana była w wielu mediach różnego nurtu.
Polskie media podały wiadomość za ukraińskim portalem Historyczna Prawda w dn 5 grudnia.

Szerzej- posłuchaj tego pana:



Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.