PDA

View Full Version : Mapy gruzji


Boski-Kolasek
30.06.2011, 23:02
Witam.
:confused: Chlopaki map Gruzji potrzebuje gdzie lub z kim, bo z rambo sie nie udalo.
Na Oregona 350.

Dzieki

rambo
03.07.2011, 13:19
jak tu przyjedziesz to dostaniesz. na maila sie tego nie wysyla

Boski-Kolasek
03.07.2011, 16:49
jak tu przyjedziesz to dostaniesz. na maila sie tego nie wysyla

znaczy sie gdzie?

Ogolnie to wiem jak dojechac to Tbilisi...

barteekgo
03.07.2011, 19:56
czego Ci wiecej ?? tam masz niewiele drog aby je ogarnac:)

Boski-Kolasek
04.07.2011, 01:06
no i pewnie masz racje, papier mam.

Złom
03.08.2011, 19:29
Odnośnie map.

Otóż odkryłem jak dla mnie super źródło super dokładnych map całego świata. Projekt się nazywa OpenStreetMap http://www.openstreetmap.org/.
Projekt jest OpenSource a mapy są tworzone przez społeczność. Ze względu, że projekt jest OpenSource istnieje niezliczona ilość aplikacjii na PDA, smartfony z Androidem czy iPhony do wyświetlania map zarówno online jak i OFF-LINE.

Ja się zdecydowałem na aplikację OsmAnd http://osmand.net/. Za jej pomocą można pobrać całą mapę Gruzji na urządzenie z aplikacją do użytku off-line. Dodać należy, że można wybrać pomiędzy wersją wektorową (bardzo mało zajmuje) a wersją rastrową. Dokładność tej mapy powala na kolana, zaweira również punkty POI (wszystkie punkty widokowe, punkty czerpania wody, stache, hotele i wszystko inne co sobie wymyślicie...)

Istnieją edytory do tych map, za pomocą których można dodać swoje punkty, zapisać trasy z GPS i wiele innych rzeczy.

Jak ktoś znajdzie takie rzeczy na innych mapach, to gratuluję, przykład poniżej:
http://www.openstreetmap.org/?lat=41.44164&lon=45.37677&zoom=17&layers=M

Polecam,
Złom

fxrider
03.08.2011, 21:13
OSM są fajne, ale trzeba brać pod uwagę, że nie masz gwarancji, że są zawsze rzetelne (choć co do innych map tak na prawdę też jej nie masz...) i przede wszystkim to, że są bardzo "nierówne", tzn. niektóre obszary są świetne opracowane, ale inne to dosłownie białe plamy (zresztą podobnie jest z analogicznym polskim projektem UMP). Tzn. chcę zwrócić uwagę na to, żeby nie polegać na nich nadmiernie i mieć jakąś alternatywę (w miarę możliwości).
Fajnie jest też sprawdzić mapy przed wyjazdem za pomocą tracków z tamtego regionu, żeby spr. czy pokrywają się z siatką dróg (zwłaszcza w przypadku map rastrowych jest to szczególnie istotne).

pzdr, Adam

Złom
05.08.2011, 23:32
Jeśli chodzi akurat o Gruzję to tematu nierówności w dokładności nie ma, ponieważ żadna inna forma map nawet się nie zbliża do szczegółowości map OSM. Cała Gruzja w wersji offline zajmuje jedynie 180MB plus 9MB wszystkie POI (hoteliki, hosteliki, restauracje, punkty historyczne i wszystkie inne)

hej hej, Złom

Rychu72
13.12.2011, 17:47
Próbował ktoś przerzucić mapy z openstreetmap do Oziego?

fxrider
13.12.2011, 18:52
Mobile Atlas Creator (a przynajmniej wersja 1.7) ma taką możliwość.

ofca234
14.12.2011, 01:20
a moze ktos polecic rzetelne mapy papierowe?

Gruzji, Armenii, Polnocnego Kaukazu?

Rychu72
14.12.2011, 07:17
Mobile Atlas Creator (a przynajmniej wersja 1.7) ma taką możliwość.

Dzięki ;)
Tutaj opis co i jak, jakby ktoś się interesował: http://gpsmaniak.com/2010/programy-mobac.htm

Sławekk
14.12.2011, 08:03
a moze ktos polecic rzetelne mapy papierowe?

Gruzji, Armenii, Polnocnego Kaukazu?


Jeśli planujesz inwazję zbrojną proponuje mapy wojskowe , jeśli jedziesz turystycznie wystarczy zwykła z alldro i troszeczkę wyobraźni . Zapewniam , że wystarczy .

Rychu72
14.12.2011, 08:28
Niestety Mobile Atlas Creator jest zblokowany przez openstreet maps. Pojawiają się okienka na mapie z taką informacją. :(

fxrider
14.12.2011, 14:38
Niestety Mobile Atlas Creator jest zblokowany przez openstreet maps. Pojawiają się okienka na mapie z taką informacją. :(


Podeślij mi maila na priv - wyślę Ci moja(starszą) wersję programu. Przed chwilą testowałem i nie miałem problemu z pobraniem fragmentu pod Wawą z danych OSM.

Wiem, że w MobAC'u coś się potem zmieniało na gorsze (wycinanie źródeł) - gdzieś na garniaku było podane która wersja jest ostatnia przed cięciami (jakaś beta 1.8.coś - nie pamiętam więcej), ale nie mogłem jej znaleźć. Ja mam 1.7 jak pisałem i jeszcze działa - sprawdź, może u Ciebie też będzie.

pzdr, Adam

EDIT: kojarzę jeszcze jedną metodę, ale jest znacznie bardziej upierdliwa niż to.
BTW. komuś jakiś czas temu szykowałem mapy mongolii właśnie w ten sposób i pamiętam, że bywały spore odchyłki jeśli chodzi o prowadzenie dróg na mapach z różnych źródeł. Potestuj też inne źródła map w MobAC'u - n.p. Yahoo i chińskie.
Mapy wojskowe z kalibracją pod Oziego można brać stąd, http://en.poehali.org/maps ale niestety jutro ma ponoć przestać działać :( Niestety wolno działa i przez to ciężko używać.
Możesz też poszukać tutaj: http://mapy.mk.cvut.cz/list

Mazy
14.12.2011, 15:36
Podobno najlepsza mapa papierowa dostępna na rynku http://www.bestmap.pl/kaukaz_mapa_1650_000_reise_know-how,41,3310.html
Jestem w posiadaniu lecz nie miałem jeszcze okazji zweryfikowania w terenie.

Pozdrawiam

Rychu72
14.12.2011, 16:28
W Bezdrożach piszą, że najlepsza to mapa Kaukazu wydawnictwa Reise Know how Verlag 1:650000 wydanie drugie z 2007. Może już jest nowsze. Ofoliowana.

fxrider
14.12.2011, 16:36
Rychu - testowałeś już tego "mojego" MobAC'a ? (dotarł/działa?)

ofca234
14.12.2011, 18:53
Rychu, Mazi - to ta sama. :)

Rychu72
14.12.2011, 19:27
Rychu - testowałeś już tego "mojego" MobAC'a ? (dotarł/działa?)

Właśnie się bawię. Musiałem uaktualnić Javę, ale ruszył i nie widzę tych blokad co w wersji 1.8.
Po zaimportowaniu z któregoś tam servera trzeba potem przed wrzuceniem do Oziego potraktować pliki programikiem Img2ozf który dostosowywuje do Oziego.
Próbowałem na Armenii i baaaardzo fajnie zumuje, bez straty jakości. Nie wiem jak z kalibracją, ale to dowiem się za rok jak tam będę. :)
Teraz przetwarzam sobie Opole, co by sprawdzić czy ładnie się pokrywa.
Ciekawi mnie jeszcze tylko czy da się i jak dorzucić punkty POI.
Ogólnie to fajna sprawa przy topomapach.
EDIT
Ulokowałem całe Opole i ..... jest niedokładność ok. 5-7 m między miejscem stania, a miejscem wskazania na gpsie. Myślę, że jakoś da to się przeżyć. Jutro pojadę do roboty i poobserwuję jak to wygląda w ruchu. Przy renderowaniu dobrze jest wybrać maksymalny rozmiar zumowania. Sama dokładność mapy jest ok i lepiej nie trzeba.

Rychu72
14.12.2011, 19:30
Rychu, Mazi - to ta sama. :)

Fuck....tycznie :D
Teraz przynajmniej wiem gdzie nabyć:Thumbs_Up:

Rychu72
15.12.2011, 09:00
Pierwsze testy w drodze pokazały ok 80% trasy po właściwym torze, czyli na drodze, a czasami ślad wychodzi poza drogę.
Teraz ściągam mapy z google hybrydową i terenową. Cholernie długo to trwa. Pokazjuje mi zakładany czas ok. 50 godzin przy zaznaczonej całej Gruzji.
Dalej pokazuje mi białe okna z czerwonym x. Zależy to głównie od stopnia zumowania. Zobaczymy po ściągnięciu, czy będzie to samo w navi.

fxrider
15.12.2011, 10:56
Jaki Ty zoom wybrałeś? Ile kafelków wyszło? Żeby Ci dysku potem na to starczyło...

Rychu72
15.12.2011, 11:52
Jaki Ty zoom wybrałeś? Ile kafelków wyszło? Żeby Ci dysku potem na to starczyło...

Zum chyba 15 x. Jak na razie to wyłączyłem, bo faktycznie przy 25% było prawie 400 Mb.
Chyba trzeba będzie próby porobić, co by znaleź najmniejszy zum przy których da się odczytać nazwy ulic.

fxrider
15.12.2011, 12:26
Ale masz świadomość, że potem nie załadujesz tego w jednym kawałku do Oziego ?
Do takich rzeczy jak piszesz to jednak używa się wektorówek - rastra jedynie dla niewielkich obszarów dla takiej dokładności da się używać.

Potestuj, ale z moich doświadczeń wynika, że mapy o rozmiarach zbliżających się do 10000x10000 px stają się praktycznie nieużywalne.

Rychu72
16.12.2011, 20:21
Walczę z tematem i do tych większych plików trzeba nowego img2ozf (3.14)który przerabia dość duże pliki. Jednak te pliki mogą być wyświetlane w ozim w wersji 2.35a. Wersję tą mam, ale potrzebuje zlikwidować pieprzone napisy Demo version.

fxrider
16.12.2011, 21:24
Wystarczy licencję kupić ;)

rambo
20.12.2011, 00:39
Chopaki, wiecie co, podziwiam Was :)

Rychu72
20.12.2011, 06:56
Wiem Rambo, że są gotowce na Garmina, ale trzeba jakoś zabić zimową nudę. ;)
Inna sprawa to zauważyłem, że jak jadę wg mapy papierowej lub rastrowej to zostaje mi więcej nazw miejscowości w głowie, niż gdy jadę ślepo za strzałkami na nawi. Kombinowanie i gubienie się w trasie daje swojego rodzaju fun.
Chociaż z Garminem też można wylądować na pastwisku, a powinna być conajmniej droga wojewódzka. :)

Poza tym na Larku Garmin nie rabotajet.

fxrider
20.12.2011, 11:51
Rambo, poczekaj no do wiosny - zrobię takie endurzenie, że się skichasz z wektorowym garminem ;)
Na prawdę raster w niektórych przypadkach może być bardzo pomocny.
Żeby nie było - ja Ciebie podziwiałem gdy słuchałem jak z 3 różnych wektorówek na raz koncypowałeś jak z zadupia wyjechać ;)

rambo
20.12.2011, 12:20
Zrób, tylko weź ze dwa zapasowe tłoki, tak w razie W :at: :dizzy: ;) :D
Ja tam pewnie afryką nawet nie wjade :p
Te rastry pod garmina to jak ktm ;)
tydzień w garażu, godzina jazdy :P

Rychu72
27.12.2011, 10:29
Od biedy jak ktoś ma Nokie z GPSem to można pobrać sobie Gruzję i Armenię z Ovi maps. Szału nie ma, bo są tylko główne drogi i nie ma miast, ale (mając też mapę w papierku) jakiś tam pogląd na swoje położenie będzie.
Za to są w miarę dokładne mapy wszystkich krajów dojazdowych i powrotnych jakby ktoś chciał dookoła morza czarnego śmignąć.
Fajne jest też przełączanie widoków, łącznie z satelitarnym.
Widać, że cały czas pojawiają się nowe dokładniejsze mapy i jest szansa, że i Gruzja i Armenia będą w przyszłym roku w miarę dokładne.
Oczewiście wszystko za free :)

rambo
27.12.2011, 12:29
Ależ mapy wektorowe na garmina tych krajów są od lar, i to bardzo dokładne :)

Rychu72
27.12.2011, 12:37
Ale chyba nie za darmo?:D
No i nie każdy ma garmina.

rambo
27.12.2011, 12:45
No są tylko na garmina..
Jestem mega przeciwny korporacjom i kupowaniem przez nich małych firm itd itd ale usystematyzowanie map akurat pod garmina ma sens, bo to jedyna firma z rozsądnymi urządzeniami na moto, pieszo, rowerem autem łódką

Rychu72
27.12.2011, 13:05
Prawde powiadasz.
Mam tylko nadzieje, że kiedyś Garmin będzie bardziej przystępny cenowo.

rambo
27.12.2011, 13:08
No jakaś nowa montana to jakiś żart jeśli chodzi o cenę, ale chyba navi nie musi być nowe..? ;)

Rychu72
27.12.2011, 13:12
Z tych co mi się widzą to 62 i Montana.
Rynek wtórny jest nieco biedny i wyhaczyć coś to sztuka.

Rychu72
05.01.2012, 07:39
Uruchomiłem na Larku Garmina, tylko muli nieco. Do tego dorzuciłem mapę Gruzji i 2 koła w kieszeni. :)
Rambo
Da się coś z tym muleniem zrobić?

rambo
05.01.2012, 12:52
A to ciekawe, po wyłaczeniu też działa..? łapie satelity itd..?

Rychu72
05.01.2012, 12:59
Dzisiaj do roboty jechałem z navi i nawet trafiłem. :)
Jest tylko małe opóźnienie, które przy dużej ilości zakrętów jeden po drugim może nieco wkurzać.
Nie wiem czemu, ale na mapie Gruzji nie widać etykiet miast, chociaż mam włączone. Widać za to etykiety uliczek, jezior itp.

rambo
05.01.2012, 14:04
hmm, a przez jakie miasto przejeżdżałeś w Gruzji..?

Kutaisi.. :haha2:

Rychu72
05.01.2012, 14:09
Nie no robotę mam nieco bliżej :D
Temat o mapach Gruzowni więc nawiązałem http://africatwin.com.pl/images/icons/icon12.gif