PDA

View Full Version : Skuter na LPG !


motormaniak
01.04.2011, 14:01
Na wstępie proszę nie pisać bajek że się nie da, nielegalne, nie opłaca i srać po iglakach zaśmiecając wątek.
Jest to pytanie techniczne, a wiem ze jest tu wielu mądrych ludzi.
Dotyczy zagazowania skutera 125 w czterosuwie, chłodzonego wymuszonym obiegiem powietrza.
Co wiem:
1. Wiem że Hasyoung Aquila 125 był sprzedawany w lpg , ale nie udało mi sie namierzyć schamatów, części itd
2.Wiem że firma Stako produkuje butle do skuterów.Na przykład taką:
http://www.stako.pl/index.php?id=menu&kat=1&lang=pl#fragment-2
3. Wiem że firma lovato robi reduktory do silników do 150 cmm :Mini M306-20 lub Colibri do kupienia na allegro http://moto.allegro.pl/reduktor-mini-m306-20-lovato-skuter-kosiarka-i1530102298.html
4 Potrafię założyć instalację I generacji do samochodu, ale mam w przypadku skutera pewne problemy.
Pytania:
1 Reduktor który wymieniłem nie jest parownikiem. W klasycznym parowniku samochodowym mamy podgrzewanie od silnika aby ciecz przy rozprężaniu się na gaz nie zamrażała parownika.
Jak to zrobić w skuterze, gdy mam tylko reduktor? nie chce jeździć na butli turystycznej.
nie biorę pod uwagę montażu dużego parownika z samochodu i kombinacji z grzałkami elektrycznymi - alternator skutera nie ma na to mocy, wydatek parownika z duży.
2 Nie widziałem miksera do skutera, gdzie kupić, z czego zaadoptować (ewentualnie można samemu coś wystrugać)
3Wiem że LPG służy do zasilania kosiarek, łodzi, agregatów, jak tam jest rozwiązana kwestia przejścia gazu z fazy ciekłej w lotną?
4 Czy aby do reduktora szedł gaz a nie ciecz nie wystarczy zamontować wielozawór w górnej części butli bez rurki, tak aby ciągnął gaz a nie ciecz?

fazi
01.04.2011, 14:46
Kiedys było w Swiecie Motocykli,tylko nie pamietam jaki skuter co i jak,moge poszukac i wrzucic.

matata
01.04.2011, 17:43
Co do mikserów to zajżyj na http://www.rybacki.pl/ , kiedyś kombinowałem z CC700 i u nich kupowałem takie montowane w gumę, może coś podpasujesz.

PawelZDR
01.04.2011, 17:58
Dobry pomysł:).Większość agregatów na gaz z którymi miałem styczność chodziła na CNG więc nie było fazy ciekłej.W takim rozwiązaniu jakie podajesz gaz w fazie lotnej powinien iść już z butli.Ten zawór/regulator LOVATO sam niby reguluje ciśnienie gazu ,ale lepiej chyba będzie dla poprawności działania tego systemu gdy dostanie już wcześniej obniżone ciśnienie.W linku zobacz jak wygląda gotowe rozwiązanie http://www.gastechproducts.com/gasconverter.html .Mikser wystrugasz sobie sam to akurat najmniejszy problem.Butla nie może mieć rurki dobrze się domyślasz.Można też stosować ogrzewane powietrzem parowniki ale to dość kosztowne rozwiązanie http://cgi.ebay.com/ebaymotors/KOHLER-PART-48-465-01-AIR-HEATED-PROPANE-VAPORIZER-/180513554480?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2a07724030 .

Vooytas
01.04.2011, 22:13
A czy nie można coś wykombinować żeby ogrzać spalinami?
W 126p zainstalowaliśmy gazownie z butla turystyczną. jak dobrze pamietam to reduktor przykręcony był bezpośrenio do głowicy/kolanka wydechowego.
Ale to była rzeźba :) ale co się nie robiło żeby furą do szkoły śmigać....

wojtekk
01.04.2011, 22:37
A czy nie można coś wykombinować żeby ogrzać spalinami?
W 126p zainstalowaliśmy gazownie z butla turystyczną. jak dobrze pamietam to reduktor przykręcony był bezpośrenio do głowicy/kolanka wydechowego.
Ale to była rzeźba :) ale co się nie robiło żeby furą do szkoły śmigać....

Poszukaj jak robią to kierowcy VW t3 z silnikiem boxer. Gdzieś tam takie właśnie patenty widziałem.

motormaniak
01.04.2011, 22:59
PawelZDR - dzięki. Panowie - konkrety! Każdy z nas coś słyszał, o podgrzewaniu olejem silnikowym, o wężownicach w miskach olejowych, o drucie oporowym i inne patenty rodem z PRL-u. Tylko co z tego , skoro nie będe 10 konnym skutere jeździł na parowniku do 100 konnego silnika! Ja pytam o gotowe rozwiązania stosowane seryjnie na przykład we Włoszech czy Chinach, sprawdzone i przystosowane.
Czy wielozawór stosowany w instalacjach skuterowych jest taki jak w instalacjach samochodowych , czy pełni również rolę parownika? Czy przytoczony przeze mnie reduktor lovato obsłuży gaz idący bez parownika bezpośrednio z wielozaworu samochodowego ?

PawelZDR
02.04.2011, 01:19
Patrząc na patent z podanego link-u to tam nie ma żadnego wielozaworu jest tylko wstępny reduktor który obniża cisnienie z butli do 0.5psi i zwykly ręczny kurek na wyjściu z reduktora.To Lovato jest właśnie przystosowane typowo do pobierania gazu prosto z butli.

motormaniak
02.04.2011, 22:19
Więc to złote pokrętło na butli to ręczny zawór. A wstępny reduktor to ten na butli, rozwiązanie jak z kuchenki turystycznej, i dalej do reduktora lovato? Ciągle sugeruje się instalacjami samochodowymi gdzie mam wielozawór z zaworem elektrycznym i ręcznym. Tu zawór jest bezpośrednio na butli..
Czy widział ktoś schemat instalacji lpg do skutera? Skoro jest to robione seryjni ei ponoć popularne w niektórych krajach... bariera językowa chyba mi nie pozwala znaleźć.

fazi
03.04.2011, 14:04
Nie znalazłem,chyba gdzies przepadł ten numer.

Mat
03.04.2011, 19:47
Czy widział ktoś schemat instalacji lpg do skutera? Skoro jest to robione seryjni ei ponoć popularne w niektórych krajach... bariera językowa chyba mi nie pozwala znaleźć.

Mam znajomych gazowników. Jest spore prawdopodobieństwo, że w tygodniu u nich będę. Jak nie zapomnę - pogadam.

motormaniak
03.04.2011, 21:03
Nie znalazłem,chyba gdzies przepadł ten numer.
Dzięki ale w SM nie ma żadnych konkretów. Są skany na sieci.

blacha_świecie
01.07.2011, 11:30
Kiedyś widziałem takiego skutera na LPG.

Slavo
04.07.2011, 19:58
Nie znalazłem,chyba gdzies przepadł ten numer.
W SM był opisany jakiś rusek ural albo dniepr zasilany lpg.