PDA

View Full Version : WP Extreme 50


sambor1965
23.09.2010, 22:33
Poniewaz jest nas kilku majacych to zawieszenie z przodu zakladam temat, ktory pozwoli wymienic poglady. Ja sie zmagam wlasnie z setupem i cos sie sie moge przypasowac.
Czytam niby to co Samul wrzucil, ale...
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=4738

Napiszcie jak dobieraliscie olej, sprezyny. I co tam mozna ta regulacja wyklikac...

Kto to mial u siebie? Adaggio? Pawel? Franz? Kuba?

Lepi
23.09.2010, 22:42
Wyklikać można tłumienie dobicia i odbicia. Przy tak szerokim zakresie regulacji kombinowanie z olejem niema sensu. A dobór sprężyny to akurat najprostsza sprawa.

Franz
24.09.2010, 08:52
Wp 50 extreme były montowane do modeli Ktm 400 / 600 i Adventure
Różnią się sprężyną .
Jak się kupuje z modelu 400 wiadomo że chodzić nie bedzie bo waga inna.
Extreme mam zamontowane w R80 g/s .Nie pracują tak jak bym sobie życzył. Też czeka mnie zabawa ze sprężynami.
W Trampku mam Marzocchi Magnum 50. Nie dobierałem spręzyn itp.
ale magik to zrobił pierwsza klasa :Thumbs_Up:
Magnum zdecydowanie pracują mi lepiej niż Extreme.

Kuba
25.09.2010, 09:58
Jestem! ;)

mam u siebie- chwalę sobie. Pozwoliło na zwiększenie sprawności terenowej i miejsko/krawężnikowej.

http://lh6.ggpht.com/_6aGPjXdRZCA/S_F_yZtHHmI/AAAAAAAAFAw/7wPhLhnVnNo/s640/DSC00890.JPG

http://lh6.ggpht.com/_6aGPjXdRZCA/SuSoyr9_5hI/AAAAAAAADSQ/xGed8HR6j6w/s512/DSC00119.JPG

Adagiio
25.09.2010, 13:16
Kiedyś opisywałem tu na forum wszystko co musiałem zrobić aby zawiecha w 100 % była wydajna , nie wiem gdzie to jest . Z tego co pamiętam , największy koszt to było zrobienie nowych odpowiednich sprężyn pod masę moto i jeźdźca , wówczas precyzja działania i regulacji była nie porównywalna do oryginalnych . W tej chwili mam nową koncepcję na zimowe wieczory . Tak w skrócie to mam zamiar do LC8 włożyć silnik od AT , co z tego wyjdzie i jak wyjdzie napiszę . Wszedłem w posiadanie projektu , jeżdżą w IT już dwie takie szt .

Lepi
25.09.2010, 14:26
Tyle, że to nie będzie już ani afryczka ani kat :(
Mimo wszystko ciekaw jestem wyniku.

Adagiio
25.09.2010, 17:01
Ano pewnie i nie będzie . Dlaczego akurat wybrałem taką opcję ?
Mógłbym jutro postawić w garażu każdy motocykl niby turystyczny , jednak jak na moje potrzeby i kierunki gdzie w najbliższym czasie chciałbym pojechać , nie znalazłem odpowiedniego po za LC8 najlepiej w wersji R , jest to jedyne moto spełniające moje wymagania , ale…….. , no właśnie przez to „ale” , nie chciał bym zostać gdzieś w czarnej dupie , bez możliwości jego naprawy i pewnie bym się wkurwił jak by mi padło moto za 50 klocków .
Jednostka napędowa to niepodważalny atut całej Africi , miałem kilka AT i nigdy problemów silnikowych nie zauważyłem , regularnym serwis i dzida , to wszystko co trzeba tam robić .
Zawieszenie z pełną opcją regulacji to podstawowy argument dla mnie , a w LC8 jest optymalnie zestrojone , planując trasę której 70 % biegnie po bezdrożach , piachu , kamieniach i błocie . Dobry moment obrotowy i manetkę zawsze gotową na reakcję uzyskam stosując odpowiednie przełożenie nawet w silniku o mocy 60 KM . W XRV Rally to optymalne na jazdę w terenie znalazłem stosując 16 54 , gdzie na każdym biegu , redukując raz w dół nie brakowało mi mocy .
Można bawić się z przeróbkami i adaptacją różnych zawieszeń do AT , jednak , koszty takich operacji nie są do przewidzenia i policzenia , oczywiście wystarczy karta kredytowa i kurier przywiezie mi za 5000 euro z małym kawałkiem cały komplet + koła , 2 godz roboty i mam wszystko co mi potrzeba . Jak nie wiadomo o co chodzi , to chodzi zawsze o kasę .

Lepi
25.09.2010, 19:47
Krzyżując Afri z Katem, prawie zawsze wychodzi moto lepsze od afry - jeśli robi się to z głową. Żeby wyszło lepsze od Kata trzeba mieć już naprawdę łeb i doświadczenie.
Ja bym się tego nie podjął bo bardziej ufam katowi niż gdybym miał sam stworzyć taką hybrydę. A Tobie życzę powodzenia, to może się udać :)

Franz
26.09.2010, 17:04
A nie lepiej KTM 640 nowsza wersja zawieszenia + silnik Transalpa?
Zmieściłby się w 165kg ( KTM ma 158)
Jak iść to na całość . Silnik Trampka można zrobić na 60 KM
lub 65 ,ale ze wzrostem stopnia sprężania.

Misza
26.09.2010, 17:56
O kurde... własnie dzisiaj wcześniej w poalkoholowym zamęcie w głowie mi wpadł pomysł na wrzucenie silnika afri/trampka do lcl4 adwęczura. Ciekawe czy to wykonalne... czy jest tam na tyle miejsca, czy da się przerzucić zabierak an drugą stronę itp... czy miałoby to sens.

Adagiio
26.09.2010, 18:23
640-tka to singiel , nie ma sensu przeróbka czegoś co ma inne zastosowanie , przede wszystkim ze względu na komfort i mniejsze możliwości ładunkowe . Nie mam problemu z ogarnięciem cięższego moto w teranie , więc waga w tym projekcie nie jest najważniejsza , miałem porównanie na oryginalnej i przerobionej AT . Silnik od TA jest dobrą alternatywą , ale ja chcę serce od AT . Mam SXC 625 i uważam że to idealny motocykl na wyjazdy typu RO czy UA , oraz weekendowe wypady w pod domowe krzaczory , założyłem dużą bańkę , żelowe siedzenie , zasięg na 300 km i dupa rzadko narzeka, ale dalej bym na nim nie pojechał .
Kończę , bo piszemy nie na temat :).

Franz
26.09.2010, 20:22
Moim zdaniem budowa wyprawówki na bazie LC4 Adventure z niezawodnym silnikiem trampka ma większy sens niż KTM 950 z silnikiem Afryki
Te 30 kg zawsze się czuje a zawiechy małego brata chyba niewiele ustępują.
Zresztą można wrzucić zawiech Ktm 690

No to kończymy wątek.
Kiedyś sobie takiego na Lc4 zrobię :)
ps. też mam 625 SXC + duży baniak i wygodne siedzenie :D

Lepi
26.09.2010, 21:45
Wydaje mi się, że może być dużym problemem wsadzenie fałki w ramę singla. Gdyby się dało to popieram takie rozwiązanie.

Franz
26.09.2010, 21:47
Ramę niestety trzeba ciąć.

Cibor klv
27.09.2010, 11:41
Jak się bardzo postarać to da się fałke upchnąć w ramę po singlu. Silnik zdaje się ntv w ramie xr600.

Franz
27.09.2010, 12:47
Wrzuć linka z jakiej strony

paku
27.09.2010, 15:00
A napiszcie coś więcej o tym WP 50 dla mniej wtajemniczonych, a zainteresowanych ...

Kuba
27.09.2010, 15:06
A taka XR http://allegro.pl/okazjia-honda-dakar-i1243710434.html
też można by ją "okufrować". ;)




A napiszcie coś więcej o tym WP 50 dla mniej wtajemniczonych, a zainteresowanych ...

Ja mam do sprzedania :Thumbs_Up: w zestawie...

paku
27.09.2010, 15:20
A taka XR http://allegro.pl/okazjia-honda-dakar-i1243710434.html
też można by ją "okufrować". ;)

Ja mam do sprzedania :Thumbs_Up: w zestawie...

Mi bardziej chodziło o wypowiedź kogoś z działu technicznego, a nie z marketingu :) np. w kwestii mocowania koła i jak z półkami

A ta wyżej śliczniutka ...

zombi
27.09.2010, 15:32
I ja się przyłączę do pytania. Kiedyś Adagiio opisywał moto, które miał przygotowane do rajdu, ale tam przeróbki wymagał solidnej wiedzy technicznej. Czy do są zestawy przedniej zawiechy, aby łatwo zaaplikować np. Do takiego trampka (jak za dużo o tramku na forum to przepraszam ;) ) Czy dopasuje lagi do fabrycznych półek? Czy wstawiam z nowymi półkami? A co z główką ramy - do przeróbki ???

Babel
27.09.2010, 15:36
I ja się przyłączę do pytania. Kiedyś Adagiio opisywał moto, które miał przygotowane do rajdu, ale tam przeróbki wymagał solidnej wiedzy technicznej. Czy do są zestawy przedniej zawiechy, aby łatwo zaaplikować np. Do takiego trampka (jak za dużo o tramku na forum to przepraszam ;) ) Czy dopasuje lagi do fabrycznych półek? Czy wstawiam z nowymi półkami? A co z główką ramy - do przeróbki ???
Pytaj Maniaka on wpasował co takiego:
http://picasaweb.google.pl/babel1969/20100905#5513454735643293826

Jakaś Huska - nowe zawieszenie z połkami - ważna jest średnica sztycy

puszek
27.09.2010, 15:39
Ja mam do Afri załozone zawieszenie przód od KTM 950...z zaciskami , tarczami kołem i pompa hamulcowa...Jest to złozone na półkach KTM-a . Została dorobiona tylko nowa sztyca pod łozyska Afri...

zombi
27.09.2010, 15:50
A co z geometrią całego moto?
Szukacie lag o podobnej długości co orginały? Zmienia się skok zawieszenia, Jak taki motor jedzie w zakrętach na asfalcie - nie ma tu problemu?
PS. Jak by temat się rozwiną dalej, może admin przeniesie posty do nowego wątku "porady jak wymienić zawiechę..."

Adagiio
27.09.2010, 15:55
Dorobienie nowej sztychy to najmniejszy problem i najtańsze rozwiązanie .
Do oryginalnych półek nic nie włożysz , żeby nie było dodatkowych komplikacji i kosztów najlepiej kupić komplet z kołem i zaciskiem .
Opisywałem to wszystko kiedyś , ale nie wiem gdzie to jest , za dużo piszecie .
Powiem tylko ze zawieszenie od motocykla o wadze 120-150 kg nie będzie poprawnie funkcjonowała w takim który wazy ponad 200 kg , bez dodatkowych interwencji i kosztów , które nie są małe .

puszek
27.09.2010, 15:59
A co z geometrią całego moto?
Szukacie lag o podobnej długości co orginały? Zmienia się skok zawieszenia, Jak taki motor jedzie w zakrętach na asfalcie - nie ma tu problemu?
PS. Jak by temat się rozwiną dalej, może admin przeniesie posty do nowego wątku "porady jak wymienić zawiechę..."



Nie ma duzej róznicy w wysokości...max 2 cm... mozna by to zgubic wpuszczajac w półki....ale... wolałbym podnieść tył... Jezdze cały czas na kostkach , wiec 120 raczej nie przekraczam i nie zauwazyłem jakiejs różnicy w prowadzeniu motocykla... w zakretach...

Kuba
27.09.2010, 18:39
Mi bardziej chodziło o wypowiedź kogoś z działu technicznego, a nie z marketingu :) np. w kwestii mocowania koła i jak z półkami

A ta wyżej śliczniutka ...

TRANSFORMACJA- teraz piszę z "działu technicznego"- w kwestii mocowania trochę rzeźby przy ramie, nowa sztyca(pod łożyska afrykańskie), półki chyba najlepiej mieć oryginalne razem z lagami. Koło na 1 tarczę przy WP EXTREME 300mm, lub 320 (z adapterem). Koła z KTM, są srebrne, będzie Ci pasować. Ramires ma zestaw na koło z AT, ale to kwestia marketingowa i musiałbym się znów transformować :D

paku
27.09.2010, 18:56
To teraz powiedźcie jeszcze czy to wszystko jest warte zachodu?
Ostatnio jeździłem na KTM 990 Adv R i powiem ze byłem pod wrażeniem zawieszenia z WP.

matjas
27.09.2010, 19:14
paku - no jeśli możesz kupić 990 ADV R to nie jest warte zachodu.
a jak nie możesz kupić to już inna bajka - wtedy warto o tym myśleć.
dziwne pytanie trochę - sam przyznasz.

powyżej zawiasu WP nie ma już nic, bądź jest niewiele i porównywanie dobrze dobranego WP do AT z AT na oryginalnym zawiasie jest IMO nieporozumieniem.
nie miałem AT z WP ale miałem LC4 Adv i po AT byłem w szoku, że moto może TAK jeździć po szosie i poza szosą.
wszystko jak zwykle jest kwestią siana i preferencji.
wielu z tu obecnych nie rozstanie się z królową i będąc świadomymi ograniczeń oryginalnej zawiechy decyduje się na przeróbkę, na którą ich stać bo nie jest to znowu tak kosztowne - kompletny przód z kołem i zaciskiem i pompą WP Extreme 50 dostaniesz za 1500PLN w dobrym stanie.
tył spokojnie można dostać i za 300-500PLN.
za 'nowy' motocykl twierdzę, że to niewiele.

inni, których stać na takie posunięcie i emocjonalnie i finansowo jednak decydują się na zakup pomarańczowego kompletu i już.

matjas

Franz
27.09.2010, 19:32
Powyżej lub równolegle do Afryki -Marzocchi Magnum 50

paku
27.09.2010, 20:42
dziwne pytanie trochę - sam przyznasz.


Nie, czy gdzieś napisałem, że kupuje R ??
Napisałem żę jeździłem a to jeszcze daleko do kupna chyba , niestety.

Ale dzięki za info o cenach.
A jakie w środku są Extreme. Tzn czy to konstrukcja sprzed 20 lat czy coś nowszego? Jak w tej R właśnie ...

matjas
27.09.2010, 23:02
Nie, czy gdzieś napisałem, że kupuje R ??


nie bierz tego zbyt osobiście do siebie ;)

różnica podstawowa WP Extreme 50 jest taka, że to zwykły klasyczny zawias. Nowsze to już Upside Down. Nie wiem czy to lepsze czy nie. Jak dla mnie Extreme wygląda /tylko o visus tu chodzi/ o wiele lepiej przy adaptowaniu go do klasycznych konstrukcji typu moja XL czy choćby AT. to oczywiście moje zdanie i można pomyśleć, że jestem nieteges.
druga ważna różnica jest taka, że jedna laga odpowiada za tłumienie dobicia a druga za odbicie. ten fakt powoduje moment gnący na osi koła - póki wszystko jest nowe i ciasne jest OK. ale jakiekolwiek luzy* niestety będą powodowały przestawienie płaszczyzny koła przy pracy zawieszenia.
pod tym względem lepsze jest jednak zawieszenie USD nawet i stare, gdzie każda laga z osobna ma regulację Comp i Reb.
tyle ode mnie na ile wiem.

zdravim
matjas

p.s. *inna rzecz jest taka, że zanim do tych luzów dojdzie to Paaaaanie. jakościowo to jest pierwyj sort nawet te stare WP50Extreme.

paku
27.09.2010, 23:06
ważna różnica jest taka, że jedna laga odpowiada za tłumienie dobicia a druga za odbicie.

To już mi się przestało podobać ...

Lepi
28.09.2010, 07:20
...
druga ważna różnica jest taka, że jedna laga odpowiada za tłumienie dobicia a druga za odbicie...

Masz jakieś źródło tych informacji? Bo zgłupiałem a nie chciałbym głupi umrzeć ;)

sambor1965
28.09.2010, 08:02
Zrodlo mam na lagach. Jak to dziala to niech sie wypowiedza fachowcy. Regulacja jest taka jak pisze Matjas. Na jednej odbicie na drugiej dobicie.
Napisze nieco wiecej o tym jak to pracuje po kolejnej wycieczce...

dopra
28.09.2010, 08:38
To już mi się przestało podobać ...

nie ma się co bać, ja tak mam w HP2 i powiem że pracuje to przyzwoicie.

podos
28.09.2010, 08:48
sporo widelców tak ma, a ośka kosztuje 120 zeta, łożyska wymiania się co jakiś czas - nie dopatrywalbym sie w tym wady żadnej.

sambor1965
28.09.2010, 11:01
wrzucam link do manuala WP 50
http://www.wpsuspension.com/service/5060_extreme_fork.pdf

Lepi
28.09.2010, 11:05
Skoro, jak twierdzicie, lagi różnią się między sobą (lewa od prawej) to czemu w manualu jest tylko jedna i jeden exploded view?

makaron
28.09.2010, 12:57
Być może dlatego że to manual WP 5060 Extreme.
W manualu do WP Extreme MX (do ściągnięcia stąd:
http://www.husaberg.org/wiki/index.php?title=Front_suspension ) wyraźnie jest napisane która laga do czego służy, to samo jest zresztą napisane na śrubach do regulacji - lewa tłumienie, prawa odbicie.
Ta druga serwisówka nie jest może tak piękna jak od 5060 ale za to zawiera także parę słów nt. regulacji zawiechy w zależności od warunków.

pozdrawiam

samul
28.09.2010, 15:58
Poniewaz jest nas kilku majacych to zawieszenie z przodu zakladam temat, ktory pozwoli wymienic poglady. Ja sie zmagam wlasnie z setupem i cos sie sie moge przypasowac.
Czytam niby to co Samul wrzucil, ale...
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=4738

Napiszcie jak dobieraliscie olej, sprezyny. I co tam mozna ta regulacja wyklikac...

Kto to mial u siebie? Adaggio? Pawel? Franz? Kuba?

Ekhm, bo to i poradnik dla takich motorzystow, ktorym odbicie kojarzy sie z manierami przy stole, a sag z nie dosc jedrnymi posladkami. Czyli takich jak ja :haha2:

consigliero
28.09.2010, 19:24
W zasadzie to nie wiem gdzie to umieścić , ale skoro tutaj jest o przednim zawieszeniu to chyba można tutaj. Jako niezadowolony w zawieszenia próbuję coś z tym zrobić , rozwiązania są co najmniej trzy jeśli nie więcej. Pierwsze chyba najbardziej kosztowne kupujemy Ohlins'a i mamy nadzieję że będzie dobrze, drugie już podawałem w jednym z tematów o BMW , trzecie znalazł syn ale wtedy byłem w szoku po wypadku i do mnie nie dotarło,znajduje się tutaj http://store.ricorshocks.com/ProductDetails.asp?ProductCode=041-20-1001GSTWIN
Nie wiem co jest to warte ale wymaga najmniej pracy i zachodu ze strony laika. Po rozmowie z kolegą padła też sugestia o zmianie oleju w lagach . Jeżeli chodzi o ten amerykański produkt to jeszcze dzisiaj rano nie można było go zamówić do naszego kraju , bo nie było w rozpisce takiego kraju jak Polska. Po moim pytaniu dlaczego otrzymałem nawet odpowiedź "
Hi Marek,

I added poland to the shipping data base.

Thanks,

Brian"
Jakby ktoś chciał coś sobie kupić do swojego motocykla to wpisując w miejsce "coupon code" advrider można liczyć na 30% (było wcześniej 50 %). Pytanie podstawowe czy warto.
PozdrawiaM

sambor1965
28.09.2010, 19:28
do Afryki tez sa intyminatory, zajebista nazwa ;)
http://www.africatwin.com.pl/showthread.php?t=7375&highlight=intiminator

paku
28.09.2010, 19:32
A jak wrzucamy to jeszcze może to:

YSS (http://www.yss.co.th/result_moto.php)

Biturbo (http://database.photozac2.com/bitubo_database/FMPro?-DB=prodotti_eng.fp5&-Format=scheda_prodotto2_en.html&Nome_prodotto=XZE&-Find)

BIAŁY
19.10.2010, 13:42
Proszę o oświecenie??

Tak sobie szukam info o zawieszeniu od LC4, i ...
Na Adventure Rider czytam, że
"(...) W wersjach cywilnych spotykamy zawieszenie WP Up-Side-Down 43 oraz z tyłu także amortyzator WP. W wersjach sportowych spotykamy natomiast z przodu lagi klasyczne MARZOCCHI MAGNUM 50 lub WP 50 EXTREME. (...), Autor: lukasz_vip"

Czy to jest prawda?
Bo słyszałem, że amortyzatory UPSIDEDOWN są bardziej Rally (sztywniejsze) od standardowych.

Więc dlaczego montujecie zwykłe???

paku
19.10.2010, 16:49
USD są konstrukcyjnie łatwiejsze jeśli chodzi o regulację /tłumienia, odbicia/

Ale z tego co wiem są mniej trwale ...

W sporcie używa się bez problemu USD bo sponsor płaci, w realu na wyprawie lepiej mieć standardowe.

Artuditu
19.10.2010, 17:50
W USD jest mniejsza masa nieresorowalna. Ma to jakieś znaczenie?

Lepi
19.10.2010, 18:28
Masa oczywiście ma znaczenie. USD przy tej samej długości umożliwia realizację dłuższego soku. Amor usd nie wystaje poza ośke koła, przez co nie jest narażony przy szlifie no i nie przeszkadza w terenie.
Najważniejszą chyba zaletą jest większa sztywność co oczywiście poprawia prowadzenie motocykla. No i przy byle stłuczce nie gna się lagi. Za to przy mocniejszym uderzeniu pęka główka ramy. Coś za coś. Co do trwałości nie ma to znaczenia przy odpowiednim serwisowaniu.

BIAŁY
19.10.2010, 22:23
W takim razie, jak myślicie czy zawieszenie od KTM LC4 620 USD da radę przy swoich 43mm średnicy (waga Afri jest znacznie większa od LC4), ja mam co do tego wątpliwości, ale znam takich co myślą inaczej.
Czy jednak lepiej byłoby zastosować WP 50 Extreme lub Magnum 50, jak większość i "spać" :at: spokojnie?

Cibor klv
20.10.2010, 09:06
W takim razie, jak myślicie czy zawieszenie od KTM LC4 620 USD da radę przy swoich 43mm średnicy (waga Afri jest znacznie większa od LC4), ja mam co do tego wątpliwości, ale znam takich co myślą inaczej.
Czy jednak lepiej byłoby zastosować WP 50 Extreme lub Magnum 50, jak większość i "spać" :at: spokojnie?
Te czy tamte pracowały w motocyklach o mniejszej masie tak więc możliwe, że warto by poeksperymentować z wymianą sprężyn i olejem. Poza tym te zawiechy mają regulację metodą prób i błędów znaleźć najlepsze ustawienie, na pewno napięcie wstępne trzeba zmienić, a i może tłumienie dobicia i odbicia.

lukasz_vip
24.10.2010, 19:42
Małe wyjaśnienie:
Do 96r zakładali USD 43mm, potem WP 50 EXTREME, potem były USD 45mm i USD 48mm w ostatnich latach ;]
Także dokładnie w LC4 to było kilka zawieszeń USD ;]

EDIT: powyższe dane zawierają błędy - do '96 WP 40, a potem po Extreme 50 były WP43 a nie 45 (takich nie było). Patrz post niżej.
fxrider

fxrider
10.11.2010, 20:25
Małe wyjaśnienie:
Do 96r zakładali USD 43mm, potem WP 50 EXTREME, potem były USD 45mm i USD 48mm w ostatnich latach ;]
Także dokładnie w LC4 to było kilka zawieszeń USD ;]

To ja może naprostuję: USD w 620 enduro to WP USD 40mm (ośka 17mm, "stare" mocowania zacisku"), w wersjach SC, ADV, i pierwszych ('99) 640 klasyczne WP 50 extreme (ośka, mocowanie j.w.), potem WP USD 43 (ośka 20mm, nowe mocowanie zacisku, półki 57/54), a jeszcze później WP USD 48 (ośka 26mm, nowe mocowanie, półki 60/54). UPDATE: w LC4 ADV '03 (i być może '02) oraz niektórych husabergach występuje WP48 z ośką 20mm (być może jeszcze jakichś katach, choć do tej pory nie spotkałem).
WP48 występują w 2 wersjach: jedno i dwukartridżowych. Te ostatnie pojawiły się ok. 2007, ale nie mam dokładniejszych danych od kiedy dokładnie i w których modelach. Wg. opinii są bardziej czułe, ale wymagają częstszego i bardziej czasochłonnego serwisu.

Same zawieszenia mogą występować w kilku wersjach (enduro, SM) na dodatek różniących się wnętrznościami i parametrami (n.p. skokiem) w zależności od modelu i rocznika. Lagi od SM z zaciskami 4t mają jeszcze inne mocowania zacisku. UPDATE: w fabrycznych SM z zaciskiem 4t są stosowane szersze półki (ok. 1 cm na każdą ze stron) - dot. tylko WP48 (w poprzednich nie było zacisków 4t).
Do każdego z tych zawiasów są inne półki (występujące w różnych wersjach na dodatek), do tego występują różne rozwiązania ograniczników i blokady kierownicy (tu uwaga, bo półki od LC4 DUKE II nie pasują pod endurowe 43).
Koła na poszczególne średnice osiek mają różne piasty (w ADV n.p. jeszcze inną bo bez wyjścia na ślimak - jak w EXC) i samymi łożyskami nie da się ich przerobić - trzeba wiercić.
Tutaj drobna uwaga: większość kół w LC4 (z wyjątkiem najnowszych) ma szerokość obręczy 1.6", podczas gdy w AT i podobnych jest 1.85" - różnica w ułożeniu opony jest dosyć znaczna (IMO na szosę obręcze kata są za wąskie jak na zalecane szerokości gum). UPDATE: LC4 ADV od któregoś roku maja obręcze 2.15" (LC8 ADV i 690 też) - potrafią pękać.
Są dostępne 3 rozmiary tarcz : 260, 300 i 320 mm, zaciski są takie same, różnią się adapterami mocującymi (nie ma fabrycznego adaptera do starych mocowań do tarczy 320), tarcze są w pełni przemienne.
Aby użyć zacisku 4t trzeba go zeszlifować i mocno zdystansować tarczę, aby nie właził w szprychy, oraz dorabiać mocowanie - przy SM (w półkach enduro, pod zacisk 2t), bo w enduro zwyczajnie brakuje miejsca pomiędzy tarczą a szprychami na taki zacisk. UPDATE: przy USD trzeba uważać z dystansowaniem, aby tarcza nie wlazła w goleń przy dobiciu zawieszenia. W fabrycznym SM z zaciskiem 4t (WP48) nie ma problemu, bo półki są szersze i jest sporo miejsca. W tym modelu jest też podkładka dystansująca pomiędzy tarczą a piastą (ok. 6mm).

Co do lag klasycznych to Marzocchi Magnum 50 (z Husek n.p.) to tam każda laga ma 2 niezależne regulacji (tłumienie i odbicie) w przeciwieństwie to WP Extreme 50 (tu każda laga od czego innego). Są pod ośki 20mm, mają jeszcze inne mocowanie zacisku (ale być może kompatybilne ze "starym" KTMowym - do sprawdzenia).
Są jeszcze Marzocchi Shiver (USD) 45 (ośka 20, półki 54/58) i 50 (ośka 25, półek nie znam) montowane w późniejszych huskach.
Piasty do husek występują w 3 wersjach: pod ośkę 15/20 (kwestia łożysk, ale do 25mm już się nie zmieści) i 6 śrub mocujących (mimo podobieństwa rozstaw inny niż w KTM), ośka 20+4 śruby mocujące i ośka 25+4 śruby mocujące
Wszystkie huski z zaciskami 2t mają takie same mocowania (oprócz magnum 45 dla fabrycznego SM - tam otwory montażowe w lagach są gwintowane).
Piasty przednich kół od husek są szersze i mogą być problemy z ich zmieszczeniem w zawiasach WP.

Trochę tego przewinęło mi się przez garaż, więc miałem okazję poczynić obserwacje.
Jeszcze zostało mi na sprzedaż zawieszenie WP 43 + tylny amorek z LC4 i przednie koło pod ośkę 17 mm, różne koła SM jakby ktoś reflektował.

pzdr, Adam

Ost. aktualizacja 13.02.2012

Franz
10.11.2010, 20:45
W takim razie, jak myślicie czy zawieszenie od KTM LC4 620 USD da radę przy swoich 43mm średnicy (waga Afri jest znacznie większa od LC4), ja mam co do tego wątpliwości, ale znam takich co myślą inaczej.
Czy jednak lepiej byłoby zastosować WP 50 Extreme lub Magnum 50, jak większość i "spać" :at: spokojnie?

Marzocchi Magnum 50 jest lepsze do motocykla typu Africa czy Transalp

Cibor klv
10.11.2010, 21:23
Kilka danych
http://www.shocktech.co.uk/products/marzocchi/

samul
10.11.2010, 21:26
No i tu: http://www.marzocchi.co.uk/techinfo.html ;)

samul
11.11.2010, 19:10
Pewnie nie mam racji, ale w opisie tych Shiverow pojawia sie haslo cartridge, ktore kojarzy mi sie niemile duza iloscia zielonych papierkow przy serwisie.

e200g_
12.11.2010, 02:57
Pewnie nie mam racji, ale w opisie tych Shiverow pojawia sie haslo cartridge, ktore kojarzy mi sie niemile duza iloscia zielonych papierkow przy serwisie.

Niestety, masz rację:(.

BIAŁY
12.11.2010, 11:57
A więc tak.
Za 200 zł kupiłem taki zawias
16381

Pochodzi on od HUSABERA rok 2002 średnica 48 mm.
Okazało się że półki są trochę krzywe, ale podobno można je jeszcze wyprostować.

Oczywiście pochodzą one od moto dużo lżejszego od mojej królowej. Dlatego pomimo, że jeszcze nie próbowałem jak się będą zachowywać pod tym ciężarem od razu pytam o możliwości wymiany sprężyn. A więc:
1. jak je dobrać?
2. czy dorabiać na zamówienie, a jeśli tak to gdzie?
3. Jakim oleum zalać na początek, żeby się nie zdziwić?

Z góry dziękuję za informacje.

Cibor klv
12.11.2010, 14:13
A więc tak.
Za 200 zł kupiłem taki zawias
16381

Pochodzi on od HUSABERA rok 2002 średnica 48 mm.
Okazało się że półki są trochę krzywe, ale podobno można je jeszcze wyprostować.

Oczywiście pochodzą one od moto dużo lżejszego od mojej królowej. Dlatego pomimo, że jeszcze nie próbowałem jak się będą zachowywać pod tym ciężarem od razu pytam o możliwości wymiany sprężyn. A więc:
1. jak je dobrać?
2. czy dorabiać na zamówienie, a jeśli tak to gdzie?
3. Jakim oleum zalać na początek, żeby się nie zdziwić?

Z góry dziękuję za informacje.

Najpierw spróbuj zmienić olej na gęstrzy, jak nic nie da kombinuj ze sprężynami, ( jak do swojego KLV kupiłem progresy Hyper pro u Grandysów w Łodzi ) Hyperpro robi progresy chyba do większosci motocykli zatem chyba będą mieli i do Huska, po tch wymianach pokombinuj z ustawieniami (tłumienie odbicia i dobicia metodą prób i błędów) dalej to można jeszcze emulatory zmieniać http://www.racetech.com/HTML_FILES/EMULATORGV.HTML . Kolo na ADV.com zapodał zawias od CR 250 i po zmianie oleju, sprezyn i emulatorów twierdzi, że Afra prowadzi się zupełnie inaczej, zarówno w terenie jak i na asfalcie. Powodzenia.

kudlacz
12.11.2010, 16:16
I to wszystko będzie hamowało jedną tarczą?

Cibor klv
12.11.2010, 22:46
I to wszystko będzie hamowało jedną tarczą?
RD 03 ma jedną tarczę i daje radę, a Biały jak chce w miarę hamować powinien zaopatrzyć się w tarczę o konkretnej średnicy i wykombinować adapter w celu odsunięcia zacisku. Oczywiście i tak na asfalcie będzie gorzej niż z dwiema oryginalnymi tarczami, zwłaszcza jak lata się z tobołami i pasażerem, ale jeśli lata się więcej offem i solo, to aż tak dużego znaczenia to nie ma.

fxrider
14.11.2010, 22:15
Hej,
pogratulować zawiasu, za tą kaską WP 48 to rewelacyjna okazja.
Sprężyny: praktycznie taki sam zawias jeździ w LC8 ADV - katalogi są łatwo dostępne, porównaj czym się różnią i tym kieruj się przy rzeźbieniu. Jest spora szansa, że do LC8 jest dostępnych kilka różnych sprężyn - wtedy możesz ew. dać "oczko" twardsze, zwłaszcza jeśli chcesz latać z bagażami. Sprawdź przy okazji czy zaworki i inne elementy są takie same.
Co do oleju - zdecydowanie odradzam rzeźby typu gęstszy olej, zaworki były policzone dla konkretnej jego gęstości. Fakt, zawieszenie zrobi się twardsze (tak jak przy mocniejszych sprężynach), ale straci precyzję działania - zrobi się "toporne".
Tak więc olej taki jak fabryka przewidziała (zapewne 5W) i dobór sprężyn (z tego co kojarzę kpl. sprężyn w KTMie to ok. 500zł).
Przy okazji pomyśl, co zrobić z tyłem, żeby zwiększyć jego skok i wysokość, aby nie stracić geometrii. Przód i tył muszą być ze sobą zgrane.

BartekBBI
15.11.2010, 21:45
Ja mam cos takiego. Przodek od Huski TE 450. Mam założone oryginalne sprezyny od RD04 i przewód w oplocie. Jak zauwaylem po jeździe próbnej raczej powinno zdac egzamin. Moto składane od podstaw;)

fxrider
16.11.2010, 16:17
To jest Marzocchi Magnum 45 - nie kojarzę, aby w TE 450 coś takiego było (410 -tak).
Ośka 15 czy 20 mm ?

BartekBBI
16.11.2010, 16:21
TAK 45 mm.. staroc taki bodajrze z 96 roku wiec mozliwe ze z 410

BIAŁY
31.01.2011, 09:21
Odświerzam wątek.

Powoli składam moto i potrzebuję rady w kwestii ogranicznyków skrętu.

Problem polega na tym, że na półkach które założyłem nie ma wypustów które mogły by posłyżyć za ograniczniki skrętu.

Doradźcie, jakiej żeźby dokonać żaby sobie je zrobić a czegoś nie zapsuć.

Myślałem o nawierceniu otworów w dolnej półce i wkręceniu tam jakiegoś metalowego elementu.

Nie osłabię w ten sposób dolnej półki???

makaron
31.01.2011, 14:59
Zdaje się że tak to jest rozwiązane w LC4 - będę w garażu to zrobię zdjęcia - śruba z walcowym łbem imbusowym wkręcona w dolną półkę.

pozdrawiam

BIAŁY
31.01.2011, 15:00
Zdaje się że tak to jest rozwiązane w LC4 - będę w garażu to zrobię zdjęcia - śruba z walcowym łbem imbusowym wkręcona w dolną półkę.

pozdrawiam

Będę wdzięczny. :-)

Franz
01.02.2011, 09:42
U mnie zasosowanie ograniczników było zbyteczne. Szeroka półka przy maksymalnym skręcie opiera się o ramę. I nie jest to Bóg wie jaki skręt. Mógłby być trochę nawet większy. Najpierw wszystko zmontuj a póżnie sprawdź czy ograniczniki będą potrzebne.

BartekJ
03.02.2011, 00:23
W starym LC 4 miałem śruby imbusowe wkręcane w nagwintowane tulejki przyspawane do ramy (za główką ramy, na dolnej rurze) . I o nie się opierała dolna półka podczas skrętu. Śruby były z nakrętką kontrującą, i można było se poregulować zakres kręcenia kierownikiem.
Popatrz na półkę, może są tam ślady od uderzania o takie śruby.

makaron
04.02.2011, 21:53
Zgodnie z obietnicą przykładowa fota:
WP Extreme '98 - jak widać dolna półka z nagwintowanym gniazdem dla ogranicznika, po drugiej stronie analogicznie, na ramie odbite miejsce styku.

pozdrawiam

BIAŁY
06.02.2011, 15:44
Dziękuję.
Sprytne rozwiązanie.:Thumbs_Up:

Kuba
08.02.2011, 22:19
Szukam WP Extreme 50, albo Magnum-najchętniej lagi+ półki. Nie macie gdzieś w garażu? ;)

Rychu72
25.05.2011, 07:55
Pytanie do doświadczonych.
Jak wygląda dobieranie twardości zawieszenia do masy moto przy cartridgach?
Zawias przedni jest Shiver 45 od Huski SM 610 (rok 2005) o wadze na sucho 140 kg. Skok 250 mm. Dłuższy od orginału o 2 centymetry.

rambo
25.05.2011, 10:02
Pod afrykę na przód idą sprężyny 4.6 (miękko) 4.8 (seryjnie) i 5.0 (twardo) N/mm.
Latam teraz na 4.4 i sam się zastanawiam co kupić. Czy iść w stronę komfortu czy sportu :D

Ja mam kartridze i 4.4 deko za miękko, ale wygodnie jak w fotelu :D

bartol
30.05.2011, 13:53
Też się spytam bardziej doświadczonych - lagi WP 48mm z 2002r. - jest tam możliwość regulacji napięcia wstępnego sprężyny (sprężyna 4,6)? Cosik mi to za bardzo siada :/

rambo
30.05.2011, 14:03
ile ważysz..?

pod AT seryjnie idą 4,8

bartol
30.05.2011, 14:13
ile ważysz..?

coś koło 90 kg

rambo
30.05.2011, 14:22
No a SAG to jaki masz z przodu..

bartol
30.05.2011, 14:27
bez kierownika - około 6 cm, a z kierownikiem jeszcze nie wiem, ale za dużo tam już na dół nie idzie, za to nurkuje przy hamowaniu

rambo
30.05.2011, 14:35
SAG samego moto chyba za duży. Sam moto chyba lepiej jak jest bliżej 4cm i około 7/8cm z kierownikiem. A moze by tam lekko powietrza wpuscić przez odpowietrzniki..

majki
30.05.2011, 14:37
jest tam możliwość regulacji napięcia wstępnego sprężyny
W WP48 masz dwie opcje:
albo kupić coś takiego: http://www.ktmsklep.pl/produkt/39/211/417/komplet-do-regulacji-zawieszenia-ponizej-06-r i mieć regulację z zewnątrz
albo dotoczyć/dokupić sobie podkładki między korek a sprężynę i tak regulować napięcie wstępne. Ja mając SAG 10cm z 27 wsadziłem 1,5cm podkładkę i mam teraz SAG 7cm (samo moto).

Przykładowa podkładka z WP48 od LC8 950:
nr: 48600037
Nazwa motocykla/części: SPACER 42X26,5X5
cena netto: 10.90 PLN
cena brutto: 13.41 PLN

Przy SAGu 6cm pod motórem jest ok. Jak za miękko to sprężyna. U mnie jest podobnie. Tł. dob. mam skręcone na prawie max, odbicia na 20%, napięcie 1,5cm i trochę nurkuje i przy większym jeb.ięciu dobija czasem.

Zależy jeszcze jaki skok amora jest. Teoretycznie ęuduro ma mieć SAG ok.30% skoku.

bartol
30.05.2011, 21:45
Tł. dob. mam skręcone na prawie max, odbicia na 20%, ...
to znaczy że jak? Na prawie max. tzn ile się da na "+" ? Ile tam tych "klików" jest, Liczył ktoś? Instrukcja obsługi mówi o "sugerowanych ustawieniach fabrycznych" tj, dobicie - 20-ta pozycja, odbicie - 12-ta pozycja - tylko nie wiem od której strony liczyć. Oświećcie mnie, bo ja nowicjusz z WP jestem, a nie chcę czegoś tam w środku odkręcić...

Lepi
30.05.2011, 21:48
nic nie odkręcisz, możesz kręcić do oporu w obie strony. Generalnie na maksa w w kierunki "-" a potem zadana liczbę klików na "+"

majki
30.05.2011, 22:01
Dobicie u mnie to 40kilka klików, a odbicie to 30kilka. Masz przy pokrętłach znaczki + i - i według tego ustawiasz. Najpierw skręć sobie na maksa w jedną stronę, potem kręcąc w drugą policz kliki. Ustaw ile byś chciał i koryguj po jazdach. Generalnie nastawy masz podane pod konkretne moto, można się tym bawić i ustawiać wedle potrzeb. Biały wrzucał na forum pdf o ustawieniach zawiasów, coś tam rozjaśniają. ;) Generalnie kręcąc nastawami nic nie zepsujesz, raczej. :Thumbs_Up:

bartol
30.05.2011, 22:26
ok. Czas na kręcenie śrubkami :) Ale i tak pierwsze wrażenia z jazdy - zajebiście te zawiasy działają:D

a powiedzcie mi jeszcze, czy np. wymiana oleju z 5W na 7,5W da coś w kwestii twardości czy w WP przy pełnej regulacji się tego po prostu nie robi i ma byś standardowe 5W?
Jednak na sprężynie 4,6 przy jeździe terenowej jest trochu za miękko, pomimo ustawienia dobicia prawie na max. Na przelotach szutrowych jest rewelacja, ale na większych dziurach... kilka razy tak jebło, że myślałem że połamałem błotnik o półki.
Tak więc, jak się z olejem nie da nic pokombinować (zawsze lepiej wydać 100zł na olej niż 400zł na sprężyny), sprężyna 4,8 będzie raczej wskazana.

aaa - i jeszcze jedno - wiek ktoś ile oleju wchodzi do lagi, i jak to sprawdzić?

majki
14.06.2011, 14:13
Ja zalałem do siebie 5W. Amor jest projektowany pod jakąś gęstość oliwy. Po kilku rozmowach stwierdziłem, że zostaję przy "fabryce". Olej to tłumienie a twardość to sprężyna. ;) Gęstszym olejem raczej przytępisz zawias, a nie go utwardzisz. Sprężynę też mam za miękką i w ostrzejszym terenie amor wali. Kupiłem już 4,8, ale paczka utknęła w DE i nie wiadomo co się z nią dzieje... :(

Z ciekawostek jak gadałem z serwisie KTMa to nie wiedzieli jaki dokładnie jest lany olej na pierwszy montaż. Nawet się podobno próbowali kontaktować z WP i uzyskać info, ale ich zbyli, że leją jakiś swój olej, który nie jest dokładnie określony liczbą. Podobno przy zlewaniu nowego oleju wygląda bardziej jak 2,5 niż 5W. Serwisówki zalecają 5W i tak też potem jest lane.

rambo
14.06.2011, 17:34
Ile ważysz Bartol i jaki masz SAG przodu na 4,6..?

bartol
14.06.2011, 21:24
ważę gdzieś 90 kg, AT ile waży każdy wie :). SAG "na sucho" leci mi za dużo, bo na około 7-8 cm. Pod kierownikiem jest około 11cm. Skok zawiechy 295 mm. Wg manuala powinno być 20-35mm/80-100mm, czyli jest dużo za dużo. Nawet się zastanawiam nad sprężyną 5. Stanowczo za duży jest SAG "na sucho" dlatego wcześniej pytałem o możliwość napięcia wstępnego. SAG z kierownikiem by uszedł, ale te dobicia na dziurach... Trza się za sprężynami rozglądać.
Majki - gdzie i ile takie 4,8?
I jak sprawdzić ilość/poziom oliwy w tych amorach?

rambo
15.06.2011, 00:30
Ja mam skok 275mm i z Majkim mierzyliśmy (też waże 90kg) na moich spręzynach 4,4 i wyniki zbliżone. Liczyłem że na 4.6 będzie już u mnie OK, bo SAG powinnismy mieć z kierowcą na 8cm :Thumbs_Up: A tu się okazuje że nie koniecznie.
4.8 będą słabiej wybierać nierówności małe, typu koleiny w poprzek. Ja mam zalany olej 7W i mam odbicie dobicie na min ustawione. Jak zaczynam odkręcać to jest za tępo.

Bartol, kup sobie od razu odpowiedzniki (40zł)na gwint chyba M4(WP) i na centralnej stopce wyrównaj ciśnienie. Nie wierze że bezie Ci wtedy dobijać.

majki
15.06.2011, 03:18
Majki - gdzie i ile takie 4,8?
I jak sprawdzić ilość/poziom oliwy w tych amorach?
Springi brałem na ebay'u. Jest tego trochę, poszukać trza. ;)
A oliwe sprawdziłem w autodacie u kumpla w garage i w serwisówce WP. :) U mnie wyszło 420ml/lagę.

640 LC4 ADVENTURE 2003
STANDARD ADJUSTMENT - FORK
WP 4860 MXMA (1418X728)
Compression adjuster 14
Rebound adjuster 14
Spring 4,4 N/mm
Spring preload 4 mm
Air chamber length 120 mm
Capacity per fork leg ca 420 ccm
Fork oil SAE 5

rambo
15.06.2011, 09:54
W Ohlinsie mają sprężyny 4.7 :) sam nie wiem co mam zamówić już :dizzy:

puszek
15.06.2011, 10:01
W Ohlinsie mają sprężyny 4.7 :) sam nie wiem co mam zamówić już :dizzy:

Weż od Bartola 4,6 i dołóż mu do 4.8 ...Pójdzie po taniości...

bartol
15.06.2011, 11:42
Weż od Bartola 4,6 i dołóż mu do 4.8 ...Pójdzie po taniości...
...no jest to jakaś myśl :)
Ale powoli - zamówiłem sobie trochę tych "spacer'ów 42x26,5x5 " i pobawimy się najpierw napięciem wstępnym :)(bo np. skręcenie sprężyny na tylnym amorze baaardzo dużo mi dało "in plus")

rambo
09.09.2011, 13:56
W każdym razie metoda prób i błedów do dziś nie wiem jakim cudem KTM zestroił zawias przedni w LC8 na seryjnych sprężynach 4.8
Dla pórównania motocykle o zbliżoej masie do AT czy LC8 mają np;
gs800 5.5
transalp 650 7.0
viadro 8.0
seryjne w at te długie mają 6.9

u mnie po zmianie z 4.4 na 4.8 niewiele się zmieniło, choć jest lepiej. Pomogło napięcie wstępne podkładkami o 10mm. Ale na bank całe napięcie wstepne jest a mocne i zawias nie działa jak należy.

Lepi
09.09.2011, 14:22
a ile ma afryka negatywnego skoku? moze to jest odpowiedź

rambo
09.09.2011, 17:57
Lepi, negatywny można ustawić napinajac sprężyny aż go osiągniemy. Ino napinanie po 50mm nie ma sensu i bo i tak sprężyna jest za słaba.
Myśle że tu cza by brać przykład bardziej z lc4 przed 690.
potem to rozpisze dlaczego tak uważam

Lepi
09.09.2011, 18:22
Nie o to chodzi, chodziło mi o całkowity skok co określa również skok negatywny. Gdy skok jest duży, sprężyna może być miękka, sama masa motocykla ją ugina czyli "napina wstępnie" a mimo to skok negatywny nie jest zbyt duży w stosunku da całego zakresu. Jak masz duży skok to nawet na miękkiej sprężynie nie będzie dobijać. Do tego oczywiście dochodzi regulacja tłumienia. No i kat jest zdeka lżejszy.

rambo
09.09.2011, 18:26
Nie o to chodzi, chodziło mi o całkowity skok co określa również skok negatywny. Gdy skok jest duży, sprężyna może być miękka, sama masa motocykla ją ugina czyli "napina wstępnie" a mimo to skok negatywny nie jest zbyt duży w stosunku da całego zakresu. Jak masz duży skok to nawet na miękkiej sprężynie nie będzie dobijać. Do tego oczywiście dochodzi regulacja tłumienia. No i kat jest zdeka lżejszy.

Coś CI się pomieszało w tych terminach, jak i waga lc8 i xrv. Ważą tyle samo suche.
Zawias Bartola i mój mają wiecej skoku nić lc8 nawet w wersji S. Najciekawsze własnie jaka jest własnie ta dlugośc sprężyn w dużym kacie.
Co ciekawe spinałem na jednej lawecie 950 i 750. Przód w kacie był może do połowy spięty i już ciężko bylo go dalej pasami ściskać a AT scisnąłem tak że mi olej trysnął jak chciałem odpowietrzyć od góry i był prawie cały zawias ugięty na sprężynach 4.4.

Lepi
09.09.2011, 18:43
Coś CI się pomieszało w tych terminach, jak i waga lc8 i xrv. Ważą tyle samo suche.

Często latasz na sucho? :D

rambo
09.09.2011, 18:54
A czemy bardziej lc4 a nie lc8..?
Bo z tyłu ma PDS i daje się o 50% twardsze sprężyny niż do klasyczngo uni czy pro linku. A dwa że lc4 w wersji adv ma sprężyny przednie 4.6 przy wadze 160kg a tylną 70.
Metodą swoich i innych wydumek wyszło mi, że zamiast 85 seryjnej w AT powinno być minimum 90 a jak jeździmy z często z pasażerem to minimum 95. Po wymianie na taka własnie sprężynę wszytskie wytyczne do ustawienia tylnego zawiasu SAGu mamy jak na dłoni czego nie da się ustawić z sprężyną 85.
Teraz znowu wracając do lc4 adv. Jeśli taka 95 dzieli od 70 pięć klas twardości, to idąc tokiem mojej wydumy spreżyny przednie do zawiasów od AT powinny być 5.6

Często latasz na sucho? :D

205kg plus olej i paliwo:
AT 235kg
KAT 232kg

Zalane pod korek. Do tego jakieś gmole, bagażniki, centralki, stelaże itd

Lepi
13.09.2011, 05:15
A czemy bardziej lc4 a nie lc8..?
Bo z tyłu ma PDS

Nie rozumiem zdania, przecież LC8 ma PDS.

rambo
13.09.2011, 12:35
Tak, błąd składni. Chodzi mi docelowo o lc4 adv przed 690

bartol
13.09.2011, 14:52
haa, poszukałem sobie trochu... ale brakuje mi jeszcze jednej informacji - który model LC8 i z jakiego rocznika miał największy skok z przodu?
...Najciekawsze własnie jaka jest własnie dlugośc sprężyn w dużym kacie. i właśnie jest różna, w zależności od modelu i rocznika. Jedne mają 465mm (np. 990 ADV z 2010r) a np. 950 ADV S z 2004 ma 485mm. Natomiast wszystkie mają w serii twardość 4,8 i "d 5,25" (to chyba chodzi o średnice druta, albo o skok zwoju - nie wiem)
Znalazłem również i taką informację ,że do mojego zawiasu tj WP 4860 (ten typ jest również w LC 8-kach), moge sobie wsadzić sprężyny od 250mm do 551mm w klasach twardości od 3,6 do 9,8 :dizzy: i bądź tu mądry.
Teraz mam założoną 505/4,6 i z nap. wstępnym 25mm (o 5mm za dużo w stosunku do manuala) i jest trochu za miękko . Kombinując jak Rambo, tj. LC8 ma podobną wagę, ten sam typ zawieszenia, i co wszem wiadomo, sprawuje sie wyśmienicie :), chyba sie pokusze o założenie sprężyny takiej jaka jest zakładana do kata (tego z najwiekszym skokiem i starszym rocznikiem) czyli prawdopodobnie 485/4,8.
I jeszcze jedno. Weźcie pod uwagę że, primo - UP-sy 48 są różne (z otwartym i zamkniętym kartridżem-czy jakoś tak) i mają inny rodzaj sprężyn, secundo - UP-sy z LC4 standardowo są śr. 43, wiec też są zupełnie inne sprężyny, i ładując takie zawieszenie do AT za bardzo nie ma tego z czym porównać (ni ma tak ciężkiej LC4-ki ;) )
to ja mam tyle, na ten temat.

rambo
13.09.2011, 19:17
Największy skoki zawiasu miały LC8 950S z 2003 i 2004r. 265mm. Sprężyny napiete seryjnie o 20mm.
Ja się mogę założyć że sprężyny 4.8 szybciej sprzedasz niż kupisz :)

Te długości to mają znaczenie czy to jest SM czy ADV. SMeki mają krótsze sprężyny zawsze, nawet jak mają te same skoki.
Ty nie wiesz jakie lc8 ma maxymalne skoki, ale ja nie wiem w jaki sposób oni dali do 200kg motocykla sprężyny 4.8 jak 690 lc4 enduro ma 5.0 i długość 485mm.
Oryginalne, te dłuższe sprężyny w rd07 są 6,9 :)

Zygi
13.09.2011, 19:38
LC8 990 ADV R 2009/2010 skok zawiechy też 265 mm...;)

bartol
13.09.2011, 22:09
hmm...- chyba największy skok, bo 300 mm, ma 950 Super Enduro R z 2006. Sprężyna - i tu niespodzianka - 450mm !! ale za to twardość 5,9 i set D=5,5. ciekawe...
sam nie wiem... nie da się tego jakoś policzyć

rambo
13.09.2011, 22:25
:Thumbs_Up: :)

U mnie przy skoku 260 tez jest 450mm sprężyna. A zawias z lc8 super enduro mnie utwierdza w przekonaniu że 5.8 które chce zamówić, to wybór blisko celu :)
A może by tak 6.0... :D

bartol
13.09.2011, 23:07
:Thumbs_Up: :)

U mnie przy skoku 260 tez jest 450mm sprężyna.
A Ty na pewno masz zawias WP USD 4860?

rambo
14.09.2011, 01:33
Ja mam japońskie zawieszenie, a nie austryjackie jakieś :p :D
Showa na kartridżu

Kefir7
14.09.2011, 21:56
ja wsadzilem od LC4 up side down dolalem 50ml oleju do każdej z lag i jest rewelacja w porównaniu z afrykańskim na asfalcie nie mówiąc już o terenie- przód mam wyżej o 80mm tył zrobiłem podwyższenie 70mm. I mocno sie zastanawiam nad zmiana tylniego amora od ktm

rambo
16.09.2011, 13:20
ale te 50ml skraca Ci skok. To jak wsadzanie kiedyś gum w spręzyny w aucie.
Szykuje się większe zamówienie sprężyn do naszych zawiasów, bede informował

Kefir7
17.09.2011, 22:00
OK daj znać a co robisz z tylnym amorem ?

rozumiem że daje radę?, a co zrbileś z licznikiem, bo moj no cóż nie działa:)

rambo
18.09.2011, 17:38
jakim licznikiem?

Kefir7
18.09.2011, 18:59
masz zawieszenie od ktm wiec jak rozwiązałeś sprawe licznika ? ślimak od ktm czy elektroniczny?

rambo
18.09.2011, 19:11
Mam koło od afryki na ośke 17mm, wiec wszystko jest tak jak seryjnie w AT

bartol
19.09.2011, 08:37
... ślimak od ktm czy elektroniczny?

ślimak od KTM przekłamuje, lepiej przejść na elktroniczny

BIAŁY
19.09.2011, 09:13
A to pasi to do AT 07?

Będzie pasował, ale kości musisz mieć nowe.

Poczytaj tutaj:
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=7505&highlight=tylnego+amora

P.S.
No i podziel się proszę wrażeniami z jazdy na zębatce 52z, oczywiście jeśli możesz to tutaj: http://africatwin.com.pl/showthread.php?p=186475&highlight=r%F3%BFnice+wra%BFenia#post186475

PZDR

majki
19.09.2011, 09:18
masz zawieszenie od ktm wiec jak rozwiązałeś sprawe licznika ? ślimak od ktm czy elektroniczny?
Ja mam zawias od KTMa z przodu i zostawiłem wszystko co się dało od Afry. Hamulce, koło, ośka i ślimak. Wsio działa dobrze i nie koliduje. Ale ja mam przerobiony zawias pod dwie tarcze. ;)

rambo
20.09.2011, 12:19
Panowie, robie zamówienie w WP.

Ja biore 450mm i 6.2N/mm.
Ktoś coś bierze..?

Bartasso
20.09.2011, 12:26
a wymiana samej sprężyny z tyłu na WP ma sens?

rambo
20.09.2011, 13:40
W jakim motocyklu i jakim amorze..?

Bartasso
20.09.2011, 14:00
RDO7a seria amor

rambo
20.09.2011, 14:04
Seryjna sprężyna jest fabrycznie za miękka. WP nie robi do AT sprężyn.
Robi Ohlins. Można kupić taką by pasowała potem od razu tez do amora WP do AT :D

bartol
20.09.2011, 14:15
Panowie, robie zamówienie w WP.

Ja biore 450mm i 6.2N/mm.
Ktoś coś bierze..?

432.465.00.054 D5.25 (Art. nr 9141.0065.S) please :D

rambo
21.09.2011, 13:23
24096

WP w AT ze sprężyną RD04. Wstępne testy wyszły pomyślnie :)

Dzięki Bartol !!!!!! :)

AmberBamber
22.09.2011, 20:45
a czy WP od KTM Adventure 950 LC8 pasi do AT 07 i czy ma SENS taki przeszczep?

puszek
22.09.2011, 21:19
a czy WP od KTM Adventure 950 LC8 pasi do AT 07 i czy ma SENS taki przeszczep?

Ja mam taki przeszczep...razem z kołem zaciskami pompa hamulcowa... Trzeba dorobic nowa sztycę - najlepiej pod łożyska z Afryki...Sztyce musi zrobić ktos kto ma o tym pojecie,...
Nie zauważyłem zmiany wysokości moto... Długości lag są podobne...Pełna regulacja :-))) Zero problemów...Oryginalne heble lc 8 są nieco skuteczniejsze...Tylko felga KTM jest do dupy...za szeroka i za miekka...:at:

majki
22.09.2011, 21:22
Bez przeróbek się nie obejdzie, ale przynajmniej jest od razu na 2 tarcze. Trzeba by nową sztycę wytoczyć, dorobić adaptery do zacisków, ośka powinna pasować tylko trzeba dorobić mocowanie z jedną lagę. LC8 mają skok i długość lag podobne jak Afra, więc nie podniosą motóra.

Zależy też za ile byś takowe wyrwał? Ogólnie to ciężko dostać lagi od lc8. :Sarcastic:

puszek
23.09.2011, 00:08
Tył nie pasi od LC 8 ...ale od 640 owszem...

Kefir7
23.09.2011, 23:29
ślimak od KTM przekłamuje, lepiej przejść na elktroniczny

Jeżdzisz z elektronicznym ? Jeżeli tak to daj znać co jak ii za ile

matti
25.09.2011, 21:09
http://allegro.pl/ktm-lc4-kopletny-przod-zawieszenie-kolo-rok-95-i1839805824.html
Chłopaki - Brać i się nie zastanawiać, Doproście się jeszcze o pompe hamulca z przewodem.

pzdr

Kefir7
27.09.2011, 21:44
http://allegro.pl/ktm-lc4-kopletny-przod-zawieszenie-kolo-rok-95-i1839805824.html
Chłopaki - Brać i się nie zastanawiać, Doproście się jeszcze o pompe hamulca z przewodem.

pzdr

wziąłem od tego gościa zKrosna dorzucił mi dużą tarczę a wybór ma przeogromny POLECAM:Thumbs_Up:

Rychu72
25.11.2011, 09:38
http://www.ruggedroads.com/shop/article_B-BSFK09/Boano-Sachs-48mm-USD-Fork-Kit.html?shop_param=cid%3D31%26aid%3DB-BSFK09%26
Z tego co piszą to jest tam sprężynka 5,8 N/mm. Traktować to jako wskazówkę przy doborze sprężyn?

Rambo
Skąd wytrzasnęłeś sprężynę 6,2 od WP? Największą jaką widzę przy dł. 450 jest 5,9
http://www.wp-germany.com/shop/de/KTM-Gabelfedern/Gabeltyp-4860/L450

rambo
25.11.2011, 09:46
5.8 będzie OK.
Z moich wyliczeń wynika że to taka optymalna twardość. Nie za miękka nie za twarda. Zależy jeszcze ile kto waży i czy jeździ z pasażerem
Na tej stronie WP nie ma wszystkiego :)

Rychu72
25.11.2011, 10:13
Znaczy się trzeba jakieś frage schreibnąć do nich, a one zrobią antwort :). Chyba, że można gdzieś znaleźć pełny asortyment, albo zamówić przez kogoś?

Mierzyłeś ile sprężyny mają średnicy wew i zew?

rambo
25.11.2011, 10:41
U mnie seryjny drut był 5 teraz jest 5.5 i nic się nie dzie
33/43mm a teraz mam 32/43

Pisałem o jednej firmie w której zamawiałem.

http://www.haslacher.at/

Narazie zajmij się resztą. Na tych 5.0 też się da jeździć, tylko cza dać wiecej powietrza w zawias

Rychu72
25.11.2011, 10:56
Z babą jezdżę więc i tak mnie nie ominie wymiana. Ważę tyle co Ty.
Właśnie dostałem z WP antwort, że nie mają nic zbliżonego do 5,8 i problemem jest średnica zew.
U mnie jest 30,5/40,5 i pewnie 32/43 nie będzie stanowiło problemu.
Jeszcze myślałem, żeby spiąć wstępnie moją 5,0 przy pomocy podkładek (np. 1 cm). Długość ma 470 więc jeszcze sporo zostanie.

rambo
25.11.2011, 11:00
Dla odmiany u mnie na 6.2 wyjąłem 0,3mm z napięcia i jakby tak bardziej komfortowo. Założ koło i wsadź zawias do afryki i zobacz ile z pełnego skoku masz :)

majki
25.11.2011, 11:05
Jeszcze myślałem, żeby spiąć wstępnie moją 5,0 przy pomocy podkładek (np. 1 cm). Długość ma 470 więc jeszcze sporo zostanie.
Ja do siebie wrzuciłem 1,5cm i sag się poprawił, no i praca też jest lepsza. A mam sprężynę raczej 4.x. Nadal sporo nurkuje przy hamowaniu albo dobije na większej przeszkodzie, ale ogólnie prowadzi się dobrze. ;) Tylko ja jeżdżę sam i raczej na lekko.

Rychu72
25.11.2011, 11:32
Na razie zawias u tokarza, bo robi adaptery do szczęk. Jak wróci to będziem dalej kombinić. ;) Mimo wszystko międzyczasie posprawdzam jaka jest dostępność twardszej sprężyny.

rambo
25.11.2011, 11:44
Napisz do tej firmy co Ci podałem i daj na luz ;)

Rychu72
25.11.2011, 11:52
Już poszło i zobaczym co zaproponują. Mają szeroki asortyment.

JJ77
27.11.2011, 22:34
A co panowie myślicie o zamontowaniu przedniego zawieszenia od CRF250/450 do Afryki.Widziałem takie rozwiązanie na ADV forum.Podobno daje radę.
Jeszcze jedna kwestia: jak prawidłowo wymontować sztycę z dolnej półki(tak pytam bo może w przyszłości pobawie się w wymiane zawiechy)

rambo
28.11.2011, 00:00
Zawias z CRF już został zamontowany w zasadzie. Siostrzany jest w CR RMZ DRZ RM...

Rychu72
28.11.2011, 08:08
A co panowie myślicie o zamontowaniu przedniego zawieszenia od CRF250/450 do Afryki.Widziałem takie rozwiązanie na ADV forum.Podobno daje radę.
Jeszcze jedna kwestia: jak prawidłowo wymontować sztycę z dolnej półki(tak pytam bo może w przyszłości pobawie się w wymiane zawiechy)

Jak Ramboszczak pisał to problemu nie będzie, ale będzie dylemat z ilością tarcz :dizzy:. Chyba, że już wiesz, że chcesz dwie.

JJ77
28.11.2011, 11:30
Myślę,że jedna duża tarcza 320mm plus dobry zacisk i pompa powinna wystarczyć.Na off road na pewno. We dwoje i z bagażem ciężko powiedzieć.Orginalne hamulce AT też nie należą do najskuteczniejszych.Ja mam przewody w oplocie i wydają mi się dosyć słabe.

Babel
28.11.2011, 11:49
A Ramboszczak ma dwie tarcze :) - niech się pochwali jak zrobił :)

majki
28.11.2011, 11:55
Proste, dwie lewe lagi. ;)

Jedna tarcza przy wadze Afry może być mało. Ja poszedłem w dwie i jest luzik.

Babel
28.11.2011, 12:53
Teoretycznie 03 ma jedną tarczę ale szału nie ma - jakby iść w kierunku zostawienia kola od DRZ i dać tarcze 320 + do tego porządny zacisk i radialną (chyba tak to sie nazywa) pompa hamulcową - to mogłoby to dać radę

majki
28.11.2011, 13:02
Tylko 03 jest najlżejszą z Afryk. ;)
W offie nie ma to takiego znaczenia, ale na czarnym wolę mieć dwie tarcze, szczególnie jak się pogina po serpentynach w górach. :rolleyes:

Każdy robi jak woli, nie ma przecież przymusu. ;)

Babel
28.11.2011, 13:07
No pewnie masz racje - jak dodać że się jedzie z full bagażem i pasażerem - to już jest masa

bartol
28.11.2011, 13:23
A ja mam jedną tarczę 320mm - i z pasażerką tez daje rady :)- zauważyłem że dobre klocki (w sensie jakości, a nie nowości) to też podstawa dobrego hamowania - bardzo duża różnica miedzy DeltaBraking - ogólnie stosowanymi w endurakach (przy zaciskach Brembo) a oryginalnymi klockami Brembo. Cenowo też :/

Babel
28.11.2011, 15:06
Na pewno dobre klocki tzn dobrze hamujące są dosyć miękkie- i dla tego do enduraków są twarde. Wjedź sobie na takich dobrych klockach jeden offik błotny - i zobacz ile ich zostało - to się załamiesz - czasami jeden wyjazd i po klockach - ale tu nie o tym - sorki offtopic

JJ77
28.11.2011, 17:02
A co ze sztycą.Jak ją wybić,na prasie wycisnąć czy jest inny sposób.Rozumiem ,że potem do tokarza i dopasować do łożysk afryki.
Widzialem w necie gotową sztycę do AT dopasowaną do półek KTM,cena około £60(300zł)

majki
28.11.2011, 17:54
Ale pytasz o zawias WP (KTM) czy Showa (CRF)??
W KTMie się prasą demontuje. ;)
Widziałem też od czegoś półki, gdzie sztyca była trzymana w dolnej zaciskiem jak w górnej.

Sztyca to kawałek aluminiowej rurki, przetoczonej na średnicę dolnej półki i średnicę łożysk. Potem jeszcze dystans w górną półkę pod węższą sztycę i wsio.

JJ77
28.11.2011, 21:11
Cała sztyca to chyba stalowa,tylko ten dystans aluminiowy.
Tak jak tutaj:http://www.ruggedroads.co.uk/shop/article_7016/Africa-Twin-Steering-Stem-for-WP-Fork-Conversion.html?shop_param=cid%3D30%26aid%3D7016%2 6

majki
28.11.2011, 23:38
Ori w ktmie była alu. Dorobioną też mam alu.
Do tego pólki alu, dystans alu i śrubka alu. ;)

Rychu72
29.11.2011, 07:44
Dostałem taką odpowiedź z Haslahera:

"Your original spring : 405-470-00-050 ( I think its linear )
WE have a progressive spring with following diameters :
405-465-53-076 or
405-460-61-090
Price is ? 97,50 excl. Vat."

Jak to rozszyfrować :confused: Druga cyfra to długość, a trzecia to pewnie twardość. Pierwsza i ostatnia to.... ?
Trochę mnie nie cieszy, że tylko progresy.

bartol
29.11.2011, 09:22
Dostałem taką odpowiedź z Haslahera:

"Your original spring : 405-470-00-050 ( I think its linear )
WE have a progressive spring with following diameters :
405-465-53-076 or
405-460-61-090
Price is ? 97,50 excl. Vat."

Jak to rozszyfrować :confused: Druga cyfra to długość, a trzecia to pewnie twardość. Pierwsza i ostatnia to.... ?
Trochę mnie nie cieszy, że tylko progresy.

pierwsza to średnica sprężyny - 40,5 mmm (masz lagi 43 mm?) - druga długość, a trzecia i czwarta to CHYBA zakres twardości 5,3 - 7,6 i 6,1 - 9,0 bo to progressy som. Jetem pewien tylko pierwszej i drugiej.

rambo
29.11.2011, 20:40
Progresy to są dobre do czopera.

Tak Ci odpisali z Haslacher..?

Rychu72
30.11.2011, 06:46
Progresy to są dobre do czopera.

Tak Ci odpisali z Haslacher..?

Dokładnie tak. :mad:
Chyba wezmę te 5.5 z Ohlinsa. Są o 15 mm dłuższe więc będzie większe napięcie wstępna i nieco twardziej.

Męczę trochę australijczyków.......:) a może austriaków z Haslachera i coś takiego mi odpowiedzieli

Hello

Our spring is for about 75 % linear and on the end Progressiv for better
braking or jumping !
In the first 75 % is the function like an linear spring

405-465-53-076 for beginning 5,3 N/mm and begins at 183 mm with 7,6 N/mm
405-460-61-090 for beginning 6,1 N/mm and begins at 178 mm with 9,0 N/mm

Regards

Pierwsza wydaje się być za miękka, a druga za twarda.
Droga "Przyjaciółko" rady mi kufa trzeba rady!!!!:D

majki
01.12.2011, 18:46
Wydaję mnie się, że te słabsze mogą być niezłe. 5,3 na początku, ale potem się usztywniają do 7,6. Może styknąć. Te drugie to będą twardziele. :dizzy: Też zależy czy będziesz w offie naginał czy więcej po ancfalcie z obciążeniem?
Wg mnie Ramboszczakowe 6,1 już jest twarde do Afry. :p Ja do siebie myślę o max 5,5. ;)

rambo
01.12.2011, 20:07
Mam gdzieś twardość tych dwóch oryginalnych sprężyn z AT i bliżej im do tych pierwszych co podałeś. Jak bedzie coś tam za miekko z pasażerką, to dmuchniesz sobie do zawiasu 0,2~0,4atm i po problemie :Thumbs_Up: :)

Rozumiem że to są WP sprężyny..?

Ohlinsy deko droższe pewnie...

Aha, ja mam 6.2 i dalej mi to nurkuje bardziej niź bym chciał a z pasażerem bedzie tylko jeszcze bardziej :Sarcastic:

Rychu72
02.12.2011, 06:56
Cholera wie co to za sprężynki.
Ohlinsy są po 550 zeta.
Napisałem do Hustlerów jakie będę miał max obciążenie i zobaczym co mi doradzą.
Gadałem z gościem co robi u nas crossy to nie dawał gwarancji, że będzie dobrze po wymianie sprężyny, bo jeszcze są zaworki w których trzeba by było wymienić blaszki na bardziej twarde. Ewentualnie pokombinować z gęstością oleju.

rambo
02.12.2011, 08:14
Blaszki tak. Olej nie

majki
02.12.2011, 08:16
Tylko, żeby się bawić "choinkami" to trzeba mieć naprawdę pojęcie o tym. :Thumbs_Up:
Gęstszy olej Ci "przytępi" pracę zawiasu. Powinno wystarczyć po bawić się ustawieniami tłumień. ;)

Rychu72
02.12.2011, 08:20
Facet od crossów ma jakiegoś tunera zawieszeń w czechach który ma to pojęcie i za piętnaście minut roboty kasuje sporo kasy. W tym przypadku wiedza słono kosztuje. :dizzy:

majki
02.12.2011, 08:23
Niestety, mało kto umi robić zawiasy, ma do tego sprzęt, części i wiedzę. :rolleyes: Poza tym pewnie popyt na taką usługę jest mały wśród amatorów.

Podobno Sanchez umi ogarniać zawiasy WP... http://www.sanchez.com.pl/

Rychu72
02.12.2011, 08:38
Napisałem do niego. Zobaczymy, czy cóś wymysili.

Antek
05.12.2011, 14:11
Progresy to są dobre do czopera.

Możesz trochę rozwinąć myśl? Tak żeby laik zrozumiał? Mam do kupienia w okazyjne cenie progresy i się zastanawiałem. Ale chyba trochę na wyrost:vis:

Rychu72
05.12.2011, 14:20
No i Sanchez nie wiele pomoże. :-(

Thorgal77
05.01.2012, 21:28
Też dzwonilem do Sancheza - chłop daje wrazenie ze duzoe wie ale jak pytalem o konkretne ustawienie pod mase kierownika to wymieka...
a chciałem u niego dobrać sprezyny i ustawic własciwie settingi...- nie chciał zarobic.

Do wojciechowicza z olsztyna tez dzwonilem i wzucił cene okolo 700zł i chyba bez spręzyn.

Adagiio
17.03.2012, 21:16
Samo zrobienie porządnego serwisu jest mistrzostwem dla większości deklarujących wiedze i potencjał w temacie . Po drugie skąd maja to wiedzieć , skoro każdy szanujący sie zespół wysyła zawias za granice i płaci setkami euro , ale jak przyjdzie to jest gwarancja że nie będzie porażki .

Rychu72
19.03.2012, 07:27
Ostatecznie założyłem sprężyny Ohlinsa 5.5 i powiem, że przy ustawieniu dobicia i odbicia na połówce jest całkiem fajnie. Może też dlatego, że zawory olejowe są od SM, czyli nieco sztywniejsze.

Rychu72
30.04.2012, 08:44
Kto wie od którego modelu adventura może być ten Extreme 50?

fabrizio13
30.04.2012, 09:31
Aiutooo :dizzy::dizzy::dizzy: nie wiem czy tak ma być :dizzy: a mianowicie sprawa wygląda tak ze w zimie założyłem na tył amor od Lc4 i wszystko było dobrze do momentu jak wczoraj sie wybrałem na małe co nie co w terenie efekt po powrocie zbiorniczek gazowe nagrzane na maxa czy to normalne :confused: wszystko działa ale skąd się bierze ta temperatura :confused: myślałem ze to temperatura od wydechu ale reszta elementów obok jest ok. Dodam ze nie wymieniłem sprężynę w nim może chodzi o to ze za mocno musi pracować z taką miękną sprężynę :confused: Kto ma niech się wypowiada Grazie mille :D:D:D

Rychu72
30.04.2012, 09:37
To chyba nie ten temat

lukasz_vip
30.04.2012, 12:37
Rychu roczniki od 98 do 2000 w LC4 miały WP 50 Extreme. Także tylko i wyłącznie do LC4 640 Adventure to może być.

Rychu72
30.04.2012, 12:43
Dzięki :Thumbs_Up:
Czekam właśnie na paczkę i zaczynam szukać dalszych szpejów. Teraz wiem przynajmniej od czego ;)

rob
30.04.2012, 13:08
Aiutooo :dizzy::dizzy::dizzy: nie wiem czy tak ma być :dizzy: a mianowicie sprawa wygląda tak ze w zimie założyłem na tył amor od Lc4 i wszystko było dobrze do momentu jak wczoraj sie wybrałem na małe co nie co w terenie efekt po powrocie zbiorniczek gazowe nagrzane na maxa czy to normalne :confused: wszystko działa ale skąd się bierze ta temperatura :confused: myślałem ze to temperatura od wydechu ale reszta elementów obok jest ok. Dodam ze nie wymieniłem sprężynę w nim może chodzi o to ze za mocno musi pracować z taką miękną sprężynę :confused: Kto ma niech się wypowiada Grazie mille :D:D:D

Norma. Olej się przelewa przez tłumik - pomimo że to ciecz jest tam tarcie (jakaś wyższa fizyka - kompresor przy sprężaniu też się nagrzewa). poniekąd dlatego powinno się pompować tłumiki azotem bo ma niższą rozszerzalność cieplną.
Możliwe że masz go z racji bardziej miękkiej sprężyny zbyt stłumionego (kompresja) i może dlatego mocniej się grzeje.

fabrizio13
30.04.2012, 21:53
Norma. Olej się przelewa przez tłumik - pomimo że to ciecz jest tam tarcie (jakaś wyższa fizyka - kompresor przy sprężaniu też się nagrzewa). poniekąd dlatego powinno się pompować tłumiki azotem bo ma niższą rozszerzalność cieplną.
Możliwe że masz go z racji bardziej miękkiej sprężyny zbyt stłumionego (kompresja) i może dlatego mocniej się grzeje.

Dziękuję ci Rob :bow: za wyjaśnienie nie byłem pewne maż racje trzeba było by pompować do niego azot na pewno będzie lepiej pracować, mogę tez ewentualnie zamienić sprężyny i dać ta od Afri co mi została. :)

rambo
30.04.2012, 21:56
Załóż tą od afri :Thumbs_Up:

Rychu72
08.05.2012, 07:39
Nie wyważając otwartych drzwi mam pytania odnośnie extremów 50 do tych co już zamontowali .

Jak rozwiązaliście sprawę sztycy? Dopasowaliście łożyska, czyli daliście 29 x 47 x 16 (o ile takie istnieją), czy trzeba było stoczyć sztyce do 26 mm?

Sztyca jest wciskana, czy wkręcana?

Jaki olej macie zalany? 7,5, 10 itp?

Jaką twardość sprężyn dobraliście?

Ma ktoś manualkę, albo umie określić typ lub model zawiasu na zdjęciu? Mam już dwie i żadna nie pasuje patrząc na uchwyt zacisku (są inne).

Rychu72
08.05.2012, 10:27
Rychu roczniki od 98 do 2000 w LC4 miały WP 50 Extreme. Także tylko i wyłącznie do LC4 640 Adventure to może być.

Chyba raczej to będzie LC4 620 z 1997 patrząc na tą manualkę.

http://ktm-forum.pl/downloads.php?do=file&id=16

fxrider
08.05.2012, 11:13
Sztyca jest wciskana, najlepiej podgrzać półkę do wyciskania.
Olej powinien być 5W, każdy gęstszy negatywnie odbije się na precyzji zawiasu.
Mocowania zacisków w kacie we wszystkich WP50 (i WP40) są takie same.
WP50 były też montowane w SC i wielu lżejszych sprzętach, a że przekłada się łatwo.... u mnie LC4 640 ('99, Enduro, nie ADV) też powinny być WP50 (i kiedyś były) a znalazłem zawias USD od EXC 400/520 w półkach od nowszej LC4 - trzeba było tylko ogranicznik przerobić.

Rychu72
08.05.2012, 11:24
Mocowania zacisków w kacie we wszystkich WP50 (i WP40) są takie same.

Mówisz pewnie o rozstawach otworów na śruby.

Mam trzy manualki i w każdej ten uchwyt wygląda nieco inaczej.

W sumie to nie ma znaczenia bo będę dorabiał adapter do tarczy 320 mm i zacisku od VFR (gadaliśmy kiedyś o tym ;))

cyryl
08.05.2012, 14:16
Czy to zawieszenie z ebay to to samo?
Zastanawiam się co kupić pod trampka.
http://www.ebay.pl/itm/Husaberg-WP-White-Power-Gabel-50-mm-mit-Gabelbrucke-Enduro-Moto-Cross-/370608717402?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item564a003e5a#ht_1049wt_989

Rychu72
08.05.2012, 14:21
Prawie. Rok młodsze od mojego. Cena przystępna.

cyryl
08.05.2012, 14:45
Do tego podejdzie oryginalne trampkowe koło na dystansach? Obojętnie czy wersja 1 czy 2 tarczowa?

Rychu72
08.05.2012, 14:51
Jeżeli koło jest na ośkę 17 mm to zostanie dorobić tylko dystanse i dokupić oś do WP. Zabawa też będzie z sztycą i adapterem zacisku.

cyryl
08.05.2012, 14:53
czyli zawieszenie przód z hamulcem pewnie nie zmieści się w 2tys zł.

Thorgal77
08.05.2012, 18:02
zależy za ile kupisz zawieszenie :)

cyryl
08.05.2012, 19:25
Myślę o zakupie tego wp 50 z ebay. Wyjdzie z przesyłką około 1350zł.

Adagiio
08.05.2012, 22:04
Możesz założyć każde koło , wystarczy dorobić ośkę i dystanse + odpowiedni adapter i montujesz jaki chcesz zacisk , tak nie podejdzie . Mam w garażu kompletny przód od XR 650 R z 2004 roku , komplet z półkami i sztycą , uważam że jest o wiele lepsze od starego WP z huski na cienkiej ośce . Do tego przednie koło od Dominatora , którego piasta i tarcza jest taka sama jak w XR 650 a zacisk pasuje od Transalpa , małym kosztem adaptacji i nie wielkim nakładem pracy masz super przód , jak by Cię zainteresowało to priv . Pamiętaj że żadne zawieszenie przeznaczone do motocykla o wadze 110 kg nie będzie poprawnie pracowało włożone do moto które waży 200 kg , bez wymiany środka , u nas tego profesjonalnie nikt nie zrobi , koszt w specjalistycznej firmie 500/700 euro . To z XR-y ma tare na 160 kg , wystarczą progresy żeby było OK .

rambo
08.05.2012, 22:55
Mam firme w niemczech co robi to za 300 eu plus 100 eu na sprężyny. W cenie jest pełny serwis. Można np skrócić też od razu skok zawiasu jak ktoś ma krótkie nózki jak ja :D

fxrider
09.05.2012, 09:39
Mówisz pewnie o rozstawach otworów na śruby.

Mam trzy manualki i w każdej ten uchwyt wygląda nieco inaczej.

W sumie to nie ma znaczenia bo będę dorabiał adapter do tarczy 320 mm i zacisku od VFR (gadaliśmy kiedyś o tym ;))

Sorry, faktycznie zrozumiałem, że masz na myśli mocowania na ladze.
Jeśli chodzi o sam adapter laga->zacisk to są 2 rodziny (dla zacisków 2t):
WP40/WP50 i WP43/WP48
W pierwszej masz do dyspozycji mocowania pod tarcze 260 i 300 mm.
W drugiej masz do dyspozycji jeszcze 320mm.
Tyle z ASO, wiem, że niektóre firmy rzeźbią mocowanie pod 320 do starszych lag, ale sporo kosztuje. Niektórzy robią po prostu dystans do istniejącego mocowania (tylko nie wiem, czy przy mocowaniu pod 300mm nie byłoby za mało miejsca na taką przejściówkę).
http://www.he-motorradtechnik.de/

pzdr, Adam

EDIT:
, uważam że jest o wiele lepsze od starego WP z huski na cienkiej ośce .

Z tego co wiem, to w husqvarnach nie były nigdy montowane zawieszenia WP. Były 50 klasyczne, ale Marzocchi (Magnum 50). Takie magnumy zdarzały się też w niektórych starszych wyczynowych KTMach (rzadkość). I one były już bodajże pod 20 mm ośkę.

Rychu72
09.05.2012, 09:53
Adapter dla zacisku na tarczę 320 mm, jak pisałem wcześniej, wykonam we własnym zakresie.
Nie dawno zrobiłem takie cóś do UPS Marzocchi i .... po 1 kkm jeszcze żyję i nic się nie rozpadło. ;)

bartol
09.05.2012, 11:25
Rychu, a co Ci w tych Twoich Marzocchi UPS nie pasuje?

Rychu72
09.05.2012, 11:50
Zawias chodzi miodzio, ale tak z nudy coś znowu pogrzebie, porównam ...... i może jakiegoś otyłego, gleboodpornego dziczka poskładam. Coś na styl Franzowego Tranalpa. :)

Oczewiście Afra zostaje na dalekie wyjazdy.

Szukam kupca na FZ6N z 2008 ... jeszcze rok gwarancji.... przejechane 777 km. ;)

Thorgal77
23.05.2012, 12:12
Czy ktoś podejmował próby demontażu zbiorniczka na gaz lub wymiany na krótszy w amortyzatorach lc4?
Mam go zamontowanego w trampku ale muszę go skrócić o dobre 2 - 3 cm bo wahacz może go zniszczyć przy większym ugięciu.

matti
25.05.2012, 14:29
Nie wyważając otwartych drzwi mam pytania odnośnie extremów 50 do tych co już zamontowali .

Jak rozwiązaliście sprawę sztycy? Dopasowaliście łożyska, czyli daliście 29 x 47 x 16 (o ile takie istnieją), czy trzeba było stoczyć sztyce do 26 mm?

Sztyca jest wciskana, czy wkręcana?

Jaki olej macie zalany? 7,5, 10 itp?

Jaką twardość sprężyn dobraliście?

Ma ktoś manualkę, albo umie określić typ lub model zawiasu na zdjęciu? Mam już dwie i żadna nie pasuje patrząc na uchwyt zacisku (są inne).

Mam identyczny zawias w Trampku. Dałem tylko dorobić sztycę. koszt 150 zł, zamontowałem oryginalne lożyska.

Do warsztatu, który ma robić MODa daj nowe łożyska - komplet półek "starych" i "nowych".
Jeżdże na oleju 7. Oryg sprężyny były za miękkie. Dorobiłem nowe trochę dłuższe sprężyny(śr. drutu większa o 0,5mm). teraz mam twardo , ale chcę skrócić je kolejny, 3 raz o 1 zwój.

Za calość, czyli koło(łożyska do wymiany)+ośka+zacisk+przewód hamulcowy stal.+pompa hamulca (cieknąca, do regeneracji)+błotnik+lagi+półki+przesyłka dałem 1200zł. Także warto poszukać na naszym Allegroszu. -najlepiej pod hasłem lc4 `99 640 620 lub husaberg.

pzdr

fxrider
25.05.2012, 22:13
Czy ktoś podejmował próby demontażu zbiorniczka na gaz lub wymiany na krótszy w amortyzatorach lc4?
Mam go zamontowanego w trampku ale muszę go skrócić o dobre 2 - 3 cm bo wahacz może go zniszczyć przy większym ugięciu.

Zbiorniczek gazu (właściwie to oleju i gazu) w tylnym amorku LC4 to jest jeden odlew z korpusem i występuje w jednym rozmiarze jeśli chodzi o długość (tzn. są 2 wersje z różnymi średnicami wewnętrznymi tłoka, nowsza i starsza).
Nie ma jak tego odciąć, bo w kolanku łączącym są kanały olejowe, których przepustowość jest bardzo istotna + zawór regulujący przepływ.

W wersjach dakarowych LC4 (i Rally Replica) były amorki ze zbiorniczkiem na przewodzie, ale wątpię, aby dało się taką używkę znaleźć.

Thorgal77
25.05.2012, 23:47
wlasnie gadalem z firma tuningową zawieszenia - tak o 10mm mozna bez wiekszych konsekwencji skrócić... - wczesniej przesadzilem z tym 20 - 30mm - i mysle z e10mm starczy.
czasu coraz mniej.

ja chce skrócić tylko dół zbiorniczka... zrobic spowrotem gwint i wkręcić spowrotem.
Mojego mozna rozebrać i zbiorniczek tzn. jego obudowe na 3 częsci.

czy ktoś ma tylną spręzyne do WP ? okolo 90 NM ?
potrzebuje na już ! długość 260

lub jakąs pasujacą?

rambo
02.07.2012, 09:46
nie było takich :Sarcastic:

ArturS
02.07.2012, 09:55
Progres 85NM (wg manuala) z XT600Z 3AJ + tuleja 10mm i po sprawie :D
https://lh6.googleusercontent.com/-jJXlqAYeOG4/T6120UFLpQI/AAAAAAAAAqo/_Knafroi8vo/s640/DSCF9575.JPG

mishieck
12.03.2014, 16:34
Odkopuję trochę wątek.

Czy ktoś zna źródło w Europie w którym można zakupić sprężyny do WP 5060 twardsze niż 5,1 N/mm?

Znalazłem na ebayu sprężyny Wilbersa 5,1N/mm
http://www.ebay.pl/itm/Wilbers-Gabelfedern-5-1-N-mm-WP-WP-5060-Extreme-Bj-/231017891204?pt=DE_Motorradteile&hash=item35c9bd4584
Wg ich katalogu to najwyższa wartość jaką produkują.

Za oceanem mogą dorobić mi jakie chcę, ale do ceny dojdzie zapewne cło i VAT: http://slavensracing.com/product-category/suspension/fork-springs/

A z szybkich wyliczeń wychodzi mi że potrzebowałbym jednak coś w okolicy 6 N/mm - a tu jak na razie jestem skazany na jankesów.

Kolejna ciekawostka - Wilbers ma 528mm długości - po założeniu trzeba usunąć oryginalny dystans o długości 80 mm. Zastanawiam się o ile wpłynie to na skok?

madafakinges
12.03.2014, 19:07
Miałęm progresywne wilbersy w bigu w ori zawiasie tam normalnie jest sprężyna + taka tulejo-rurka. Progresy mają długoś ori+ ta rurka, więc wilbers tak ma na skok to nie wplyneło a jeśli wpłyneło to nie poczułem.
Co do sprężyn to pogadaj z adaggio on ma jakąś firmę w italii co dorabia na zamówienie.

Marcin.111
12.03.2014, 23:39
Nie wiem jak do WP50 ale męczyłem trochę temat sprężyn do WP48. Tam podobnie jest trudno znaleźć twardsze sprężyny. Nie bez powodu większość szanujących się firm robi zwykle maksimum 5.0-5.2N. Lagi mają mocno ograniczoną przestrzeń w środku co ogranicza możliwość użycia grubszego drutu. Każda sprężyna ma dodatkowo tolerancje wymiarów wykonania co generuje jeszcze większe ograniczenie. Żeby sprężyna miała powiedzmy 5,6N trzeba by użyć grubszy drut ale wtedy sprężyna się nie zmieści. Można dać mniej zwojów i cieńszy drut ale wtedy przekroczy się dopuszczalne obciążenia i sprężyna bardzo szybko straci parametry. Może nawet po pierwszym pełnym ugięciu. Do WP48 prawdopodobnie nie da się zrobić sprężyn twardszych niż 5.2 i uginających się 300mm bez straty parametrów. Niektóre firmy oferują twardsze ale czy one naprawdę są twardsze to jest pytanie do sprawdzenia.

Jak ktoś ma rozebrane WP50 to niech poda maksymalną średnicę zewnętrzną i wewnętrzną sprężyny pobawię się kalkulatorem i zobaczę czy teoretycznie da się coś zrobić.

Jak by ktoś w przyszłości potrzebował to mogę załatwić sprężyny na tył w dowolnych parametrach za około 280pln z wysyłką.

mishieck
27.03.2014, 20:41
Moja zmota ;)
https://lh4.googleusercontent.com/-VqRjAGW7-lg/UzR8yk2LpDI/AAAAAAAAX14/gmG_eUNze8E/w1024-h680-no/trampek-6.jpg

bicio
27.03.2014, 22:20
Hhehehe, taki ładny TA a taka osłona skatowana :D
Dźwignąć tył, wywalić ten piękny tłumik i gra gitara (zdanie subiektywne rzecz jasna).

WP 50 :drif:

RAVkopytko
27.03.2014, 22:23
Melchior,nie tam żebym Cię wturwiał :D

http://www.hondadominator.pl/files/thumbs/t_zdjcie0482_212.jpg

mishieck
27.03.2014, 22:40
Osłona rejli, Huzar czeka na montaż, a na tył pewnie powędruje 18'' (to najtańsza opcja w 650-tce) ;)

bicio
28.03.2014, 09:27
Rav, nie ma we mnie zazdrości :p Ani weny i chęci na zmoty już. Póki co :D

tomek77
04.06.2014, 08:49
Witam serdecznie , przepraszam ,ze się wciąłem w temacik , przedmiotem problemu jest właśnie WP 50 , poci mi się jedna laga ,rozbieralem wcześniej caly zawias ,mycie ,wymiana oleju itp. wszystko było niby ok ,ale niestety po kilkuset kilometrach widzę nasiąkniętą olejem skarpetę ,macie moze jakies namiary gdzie mogłbym kupić uszczelniacze ,myslę tylko o wymianie wewnętrznych ,przeciwpyłowe raczej będą ok ,zastanawiam się też czy nie ogarnąć przy okazji panewek , tylko nie wiem czy to nie bedą jakies kosmiczne koszty ,może ktoś przerabial już ten temat i coś podpowie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

ex1
04.06.2014, 08:59
jeżeli masz lagi WP to wszytko do nich dostaniesz w KTM-ie

madafakinges
04.06.2014, 09:07
http://ktmsklep.pl/new-katalog/20,119,590,4747/rocznik-1999/adventure/leg-white-power
Proszę.

Insekt
04.11.2014, 15:05
Uszanowanie!!
Poszukiwany/poszukiwana osoba potrafiąca odczytać/rozszyfrować tajemne znaki jakie mam na korkach w WP 50 od Husaberga.
Nad regulacją jest: 40,98
pod regulacją: 945S714A

bicio
04.11.2014, 17:07
40 tydzień 98 roku, to pod spodem to nie wiem

Insekt
04.11.2014, 19:13
To już coś:D jak dot na oponkach:D

Wysłane z telefonu. Sorry za błędy.
Dzięki.

Kto podejmie się rozszyfrowania reszty?? :)

Kuba
17.11.2014, 13:50
Czy ktoś z szanownych instalował odpowietrzniki do WP50?

mishieck
17.11.2014, 14:26
Si. Takie: http://allegro.pl/odpowietrzniki-amortyzatora-team10-showa-kayaba-5m-i4764840534.html

Kuba
17.11.2014, 16:18
Si. Takie: http://allegro.pl/odpowietrzniki-amortyzatora-team10-showa-kayaba-5m-i4764840534.html

no i dziękuję bardzo :D

ex1
17.11.2014, 17:15
jak mogę doradzić to odpuść sobie te odpowietrzniki, szybko przestają działać, dostaną piachu i wody i pozmamiatane. KTM ma w swojej ofercie szczelne odpowietrzniki - niestety nei są tanie.. :)

mishieck
17.11.2014, 17:18
Ex, jak ty jeździsz że tam ci się dostaje piach? :D

redrobo
17.11.2014, 18:02
Mi taki jeden pekl to ledwo sie resztki gwintu pozbylem. Od tego momentu olalem sprawe, roznicy nie czuje. Na sprawnym amorze pompowac nie powinno. Chyba ze latasz i ladujesz co chwile.

igi
17.11.2014, 18:16
Ja tam na hamadzie i w górach czułem różnice jak se spuscilem ;) ciśnienie z lag.

Kuba
17.11.2014, 21:48
WP50 ma taką konstrukcje, że się pompuje. Jeśli nie chcemy, żeby uszczelniacze wylewały powinniśmy spuszczać powietrze ;-)

Kuba
17.11.2014, 21:49
jak mogę doradzić to odpuść sobie te odpowietrzniki, szybko przestają działać, dostaną piachu i wody i pozmamiatane. KTM ma w swojej ofercie szczelne odpowietrzniki - niestety nei są tanie.. :)
Poka, poka!


takie:

http://ktmsklep.pl/powerparts/produkt/173384/komplet-zaworow-odpowietrzajacych

http://allegro.pl/odpowietrzniki-amortyzatorow-lag-ktm-exc-sxf-i4760385342.html

tak?

Michal
18.11.2014, 10:32
Mam takie i w KTM i w Husabergu, wszystko z nimi ok.

mishieck
18.11.2014, 10:39
KTM-owe mają gwint 4mm, WP50 ma gwint 5mm.

Kuba
18.11.2014, 11:21
Zgadza się 5mm.

baggins
21.11.2014, 16:47
5 mm, czyli te opisywane jako Showa Kayaba, a nie KTM :Thumbs_Up:
aukcja (http://allegro.pl/zeta-odpowietrzniki-amortyzatorow-showa-kayaba-wp-i4751014700.html) dystrybutor na Polskę (http://new.mefo.pl/)

Artek
12.06.2015, 17:27
Jestem w trakcie projektowania sztycy do półki pod zawias WP50.
Pytanie do właścicieli WP50 brzmi: czy macie Ci nakrętki na wzór takich, jak w afryce czy może śrubę taką, jaka jest oryginalnie w sztycy zawieszenia WP50?

Adagiio
13.06.2015, 05:32
Sztycę robisz na wzór oryginalnej i używasz nakrętki i podkładki , do górnej półki trzeba dorobić tulejkę redukującą bo otwór jest większy ja przynajmniej tak zawsze robię .

madafakinges
13.06.2015, 08:05
U mnie też tak było

Kudłaty91
31.05.2016, 11:45
Odgrzebując temat, czy ma ktoś dostęp do zestawu naprawczego zawieszenia WP 50? Chodzi mi głównie o tulejki ślizgowe..nigdzie nie mogę tego znaleźć :/ Chyba, że jak najbardziej jeździć z tym lekkim stukaniem:D

Insekt
31.05.2016, 12:54
Ktmsklep.pl sprawdzałeś?

Kudłaty91
31.05.2016, 13:10
Tak, komplet na jedną lagę albo na dwie to 1108zł..:mur:

Misza
31.05.2016, 19:50
Podłączam się pod pytanie... najprawdopodobniej przez ten luz wywala mi uszczelniacze.

Insekt
31.05.2016, 22:20
http://www.enduroklassiker.at/en/4-fork-parts?p=2
Nie wiem czy o to chodzi, ale jakieś są ;)

RAVkopytko
03.06.2016, 21:22
Misza ,namiar na dorabiacza sprężyn Masz ?

Misza
03.06.2016, 21:41
O kurfa zapomniałem... pytaj użytkownika matti? Cos takiego

matti
03.08.2016, 17:12
jesli chodzi o mnie, to do swego WP50 dorobiłem drogą prób i błędów.

Po prostu ojczulek przed odejściem na emeryturę zdążył mi dorobić 2/3 komplety nowych sprężyn.
Jeździłem na tych, które mi najbardziej pasowały.

Teraz w temacie niestety nic nie pomogę.

mishieck
21.01.2017, 19:09
Pany, kto może dorobić sztycę do półek KTM-a? Kiedyś robiłem to w Tecrolu, ale teraz coś się nie chcą za to zabrać...

ural2
21.01.2017, 19:59
Każdy ogarnięty tokarz to zrobi! U mnie taki jest.

Zet Johny
21.01.2017, 20:50
Ja robiłem rok temu w Bielsku (chyba Tecrol) i już wtedy gościu nie był zdecydowany bo tokarz się zwolnił czy poszedł na emeryturę a nowy nie bardzo czaił bazy. Ale finalnie zrobiłem im rysunek i mi to wykonali razem z wprasowaniem w półkę.

ural2
21.01.2017, 21:48
http://tecrol.bielsko.pl/

Artek
12.05.2017, 15:36
Nie mogę namierzyć gumowych osłon lag. Ktoś może wie, gdzie kupić?

Insekt
03.07.2017, 19:43
Nie mogę namierzyć gumowych osłon lag. Ktoś może wie, gdzie kupić?
Ja ubrałem skarpetki

tommi
21.12.2018, 09:08
Pytanie mam - WP 4860 MXMA, czeka na montaż, ale nurtuje mnie kwestia czy przerabianie pod ori koło afrykańskie to fanaberia czy ma sens?
Chciałbym mieć działającego trip'a i prędkościomierz i chyba 2 tarcze.
Czytałem, że kilka osób miało przerobiony zawias WP pod koło/ślimaka/2 zaciski , ale dawno temu i nie wiem czy to prawda..?
Wiem, że te moje WP ma ośkę 17mm czyli taką jak afri?

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/12/21/13900763_IMG_20181220_233241520.jpg

mishieck
21.12.2018, 09:34
Trzeba dorobic odpowiedni dystans do ośki. No i musisz dorobić dystanse do zacisków. Masz zawias z LC8 pod dwie tarcze czy standardowo 1 tarcza? Jesli jedna to musisz jeszcze znaleźć dół lagi z dużego kata, a to już trochę utrudnia zabawę.

Pisz do Rycha - rychu72 - z tego co pamiętam to ma koło oryginalne przy dłubniętym zawiasie.

Generalnie się da, ale czy ma sens? ;)

Szybciej będzie dać koło, tarczę i zacisk z KTMa. Licznikow od groma na aliexpresie - i to na magnes, i to na GPS.

tommi
21.12.2018, 09:40
Trzeba dorobic odpowiedni dystans do ośki. No i musisz dorobić dystanse do zacisków. Masz zawias z LC8 pod dwie tarcze czy standardowo 1 tarcza? Jesli jedna to musisz jeszcze znaleźć dół lagi z dużego kata, a to już trochę utrudnia zabawę.

Generalnie się da, ale czy ma sens? ;)

Szybciej będzie dać koło, tarczę i zacisk z KTMa. Licznikow od groma na aliexpresie - i to na magnes, i to na GPS.

Jedna tarcza, ale 320 mm, poprzednicy (bartol, Paweł) pisali/mówili, że nie jest źle z hamowaniem, więc jedyny sens to zachowanie licznika/tripa.
Zestaw jest kompletny, gotowy do włożenia, z kołem, zaciskiem itp.
Cóż, trzeba poszukać jakiegoś ładnego chińskiego tripa, a na prędkościomierz nakleić jakąś ładną naklejkę.

tommi
30.01.2019, 18:33
Pany,
pomóżcie! Wp48 w rd07 - potrzebna podpowiedź w sprawie ograniczników skrętu - jak to rozwiązaliście? Fotki będą idealne.
:bow:

Zet Johny
30.01.2019, 19:18
Ja mam coś takiego.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190130/a31805dfb75ebdbe8b1187f909d7e2f7.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20190130/0a1b4cde4e48f9efe16f3d9bf3762029.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20190130/acdd8212f0195b2748d5ac1f93ab544f.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20190130/ad9902479f300bbf2629ab8ff47a02b4.jpg

motokanapy.pl

tommi
31.01.2019, 09:09
Dzięki Zet!

dawid8210
27.04.2021, 19:43
Po paru latach aklimatyzacji w garażu wp wpadło i u mnie. Przegląd zrobiony. Czas docierać samorobny hebel.

dawid8210
10.08.2021, 21:54
No dobra, trochę polatałem i oczywiście doszedłem do tego że trza wymienić sprężyny. Stanowczo za miękko -4,2N/mm. Lagi pod samym moto opadają o 9cm. Ze mną o kolejne 5.
Wstawiał który inne sprężyny? Jeśli tak to jakie i jakie wrażenia? Pamiętacie?:D
Korci mnie by wrzucić od 950 supermoto, 5,6. Ta sama długość co w lc4...

Rychu72
11.08.2021, 06:43
Mam 5,0, ale w innym zawieszeniu i da radę ustawić SAG

dawid8210
11.08.2021, 08:48
O! To już jakiś obraz mam. Wagowo jak u Ciebie? Jak wrażenia na tych sprężynach? W sam raz, mogloby być deko mniej, bardziej twardo?

Rychu72
11.08.2021, 09:36
84 kg.
Latam głównie po czarnym i mam twardo ustawione na zaworach.
Ogólnie to mam tak od paru lat i nie czuje potrzeby zmiany

dawid8210
11.08.2021, 09:48
Ok. Paniał:)

dawid8210
27.09.2021, 18:39
Panewki do WP50. U tego Austriaka z enduroklassiker. Bezproblemowo i szybko. Temat z głowy:)

Aktualizacja. Wrzucone sprężyny wp 5.6 z ktm dużego kata supermoto. Długość sprężyn taka sama jak oryginalne 4.2 Zawieszenie zaczęło dobrze pracować, nie nurkuje, nie dobija. Na większej chopie się zamknęło, o czym poinformował mnie blotnik. Myślę że deko większe napięcie wstepne załatwi sprawę:)