PDA

View Full Version : Filtr powietrza (luźne przemyślenia)


Vooytas
07.03.2010, 17:23
Ostatnio zabrałem się za mały serwis afryczki (RD04). Kolejny raz wysypuje piasek z puszki filtra i z samego filtra. Niestety w RD04 niezbyt jest szczęśliwie zamieszczony dolot powietrza.

Zastanawiam się nad zmianą drogi powietrza napływającego do filtra. Wiem że gdzieś kiedyś był taki temat poruszany ale nie mogę za chiny znaleść.
Może ktoś przerabiał i podsunie jakąś receptę zanim zniszczę puszkę :)

Drugi pomysł to zastosowanie filtra z 126p. Taki filtr bardzo szczelnie nachodzi na rurkę kanalizacyjną fi 50 którą mogę jakoś wyprowadzić szczelnie z puszki. Wtedy mogę go zmieniać co miesiąc (kosztuje pare złotych), pytanie tylko czy jego przepustowość wystarczy....
Jak sądzicie?
Jeżeli to śmierdzi dziadostwem to nie bijcie :)

fryta
07.03.2010, 17:39
Uff,to nie jestem jedyny...
Ja zastanawiam się nad zastosowaniem puszki z TA 650,ale zapewne bedzie za duzy(co do tego jestem pewien),albo zrobienie calkowicie nowego airboxu z dolotem za główki ramy.Jutro bedę sprawdzał na ile jest tam miejsca,bez cięcia zbiornika(co jest w planach ale troche później)

Dzieju
07.03.2010, 21:18
Filtr ze 126p ma mniejszą powierzchnię roboczą, będzie dławił przepływ.

Babel
07.03.2010, 21:36
Drugi pomysł to zastosowanie filtra z 126p.
Mój pierwszy japończyk jaki miałem to był CX 500 a były to czasy dosyć odległe. Ciężko było kupić filtr powietrza i robiłem taki patent jak piszesz - wsadzałem filtr 126 p. Tanio to było - minus po ok. 300 km filtr się zapychał ...
Teraz latam na gąbce od quada - na razie nie narzekam.
http://www.africatwin.com.pl/showpost.php?p=61223&postcount=103

Lepi
08.03.2010, 06:42
Filtr ze 126p ma mniejszą powierzchnię roboczą, będzie dławił przepływ.

Nie widziałem obu tych filtrów ale nie tak łatwo ocenić na oko stratę ciśnienia na filtrze. Oczywiście afryka kręci wyżej niż maluch więc i więcej powietrza potrzebuje.
Z drugiej strony przepuszczalność filtra mocno spada w trakcie eksploatacji i dlatego ma on sporo zapasu. Być może częściej zmieniany filtr od maluszka da jednak radę. Warto spróbować.

pałeł
08.03.2010, 09:44
ja chce do mojego TA dać puszkę wiatrów z 7
co wiążę się pewnie z wspawaniem nowego zbiornika lub bardzo mocnej ingerencji w zbiornik

motormaniak
08.03.2010, 09:58
Próbowałem filtr od 126 p suzuki dr bigu - sprzęt nie szedł na górnych obrotach....
Pałeł - po co ? Przeciez trampek ma fajniejszą puszkę, bardzo łatwo demontowalną, bez problemów z kroćcami i łatwo przerabialną. W moim trampim wyjełem tą gumę dławiącą i Trampek od razu lepej sie wkręca. Do tego trampek wcale nie łapie powietrza niżej niz rd07 - mam te oba motocykle aktualnie stojące obok siebie - chciał bym miec w mojej rd07 ten airboks z trampka....

puntek
08.03.2010, 11:11
temat przerabiałem jakoś na dniach :)
założyłem po prostu na gardzielach od gaźnika dwa K&N bezpośrednio na gaźniki ...

Pomysł ten zapoczątkował IZI z Movistarem - wygląda że będzie OK. ale wypowiem się po pierwszych lataniach gdzieś.
MINUS tego rozwiązania - żeby wyczyścić filtry musisz sciągnąć bak :)
PLUS - wyżej filerki są :) +- 15 cm



Ostatnio zabrałem się za mały serwis afryczki (RD04). Kolejny raz wysypuje piasek z puszki filtra i z samego filtra. Niestety w RD04 niezbyt jest szczęśliwie zamieszczony dolot powietrza.

Zastanawiam się nad zmianą drogi powietrza napływającego do filtra. Wiem że gdzieś kiedyś był taki temat poruszany ale nie mogę za chiny znaleść.
Może ktoś przerabiał i podsunie jakąś receptę zanim zniszczę puszkę :)

Drugi pomysł to zastosowanie filtra z 126p. Taki filtr bardzo szczelnie nachodzi na rurkę kanalizacyjną fi 50 którą mogę jakoś wyprowadzić szczelnie z puszki. Wtedy mogę go zmieniać co miesiąc (kosztuje pare złotych), pytanie tylko czy jego przepustowość wystarczy....
Jak sądzicie?
Jeżeli to śmierdzi dziadostwem to nie bijcie :)

rambo
08.03.2010, 11:19
K&N w ogóle jest tak wspaniały, że nie wiem jakim cudem nie montowali go fabrycznie :p;)

pałeł
08.03.2010, 12:00
no tak oryginalna puszka z 7 ciągnie powietrze poniżej puszki fakt a trampek poniżej dupy
właściwie w miejscu gdzie zaczyna się siedzenie to tak plus minus na oko głębokość brodzenia
chodzi ci o gumę samego czerpaka ?

motormaniak
08.03.2010, 12:13
Tak. Wyjełem ją i odnosze wrażenie że jest agresywniej. Dodam ze w mojej sztuce nie ma seryjnie wstepnego tłumika za silnikiem i ma seryjne dysze 135. Robiąc plany na przeróbke trapa 650 planowałem zaslepic otwór po gumie "czerpaka powietrza" a wyciąć otwór na górze pokrywy puszki powietrza. Dodam tylko ze filtr powietrza w xl 650 wygląda że ma większą powierzchnie filtracyjną od rd07.
Apropos wstepnego tłumika - moja sztuka pochodzi z salonu z Polski i podobnież od nowości go nie miała. Wydech jest dosyć głośny...

Vooytas
08.03.2010, 14:58
Czyli wnioskuje że filtr z malacza jest za mało przewiewny.
Pozostaje kombinacja z dolotem. Musze podumać nad tą skrzynką.
Zaślepie oryginalny otwór i spróbuje gdzieś wypuścić może pod siedzenie...

Babel fajny pomysł z gąbkowym filtrem musze podliczyć :)

pałeł
08.03.2010, 14:59
widzę ze myśli podobnie, o tej opcji również myślałem :) czerpak powietzra musi byc zwrócoony tyłem do kierunku jazdy :) co do filtra to na upartego da sie jescze ta powierzchnie powiększyć w 650 jest tam trochę miejsca na nowe kawałki harmonijek :)

wstępny tłumik to katalizator :) mam zamiar się go pozbyć

yonec
09.03.2010, 18:59
ja zauważyłem że w moim trampku (nie zależnie jak jeżdżę) puszka filtra (tym samym i filtr) jest czyściutka (nawet nie zapylona) w porównaniu puszki RD04 (choć są prawie identyczne doloty).
Różnica główna to rura dolotu znad koła - u mnie (w PD10) zagięta pod kanapę (a nie prosta) - może jak by i tak zrobić to by coś pomogło.
Zresztą pokaże Ci jak gdzieś się bujniemy na hałdę.

ramires
09.03.2010, 21:13
http://picasaweb.google.pl/cezary.korsieko/ModyfikacjaFiltraRD04Gabka?authkey=Gv1sRgCIGCiaTpj aXcVA

juz wiem co nie tak, zabezpieczone galerie jako slideshow nie dzialają ot tak :/

fryta
09.03.2010, 22:05
Komu mogę podrzucić foty przerobek filtrów,żeby tu wkleił,bo mi nie chce zassać z dysku:mur:

Vooytas
10.03.2010, 06:33
Komu mogę podrzucić foty przerobek filtrów,żeby tu wkleił,bo mi nie chce zassać z dysku:mur:

Ja mogę spróbować wkleić
wojtekklimek@tlen.pl

ramires
10.03.2010, 08:17
a może Fryta zacznij od tego:
http://www.africatwin.com.pl/showthread.php?t=434

fryta
10.03.2010, 11:10
a może Fryta zacznij od tego:
http://www.africatwin.com.pl/showthread.php?t=434

Na początku był chaos... a później nowe forum... tak,tak,czytałem Twoja relacje,ale się nie udało:mur:
Słowo harcerza,poprawie się:D

Vooytas
12.03.2010, 06:33
Wklejam zdjęci od kolegi Fryty: