PDA

View Full Version : Ukraina - misja i rajd szlakiem polskich zamków


diverek
15.02.2010, 20:41
Nad grobem ojca, obiecałem mu że przywiozę mu kiedyś trochę ziemi z miejsca gdzie się urodził i gdzie się wychowywał i gdzie go całe życie ciągnęło. I tą ziemie rozsypię nad jego mogiłą. W związku z tym latem wybieram się w rejony Zbaraża na Ukrainie. A konkretnie chcę odwiedzić koniecznie Stary Zbaraż i przy okazji inne dawne polskie zamki kresowe. Wjechać na Ukrainę chcę przez krótki rajdzik po Bieszczadach i przez przejście w Krościenku. Wiem że można się tam wyszaleć na bezdrożach i w nieskażonej cywilizacją dziczy. Ale z moimi umiejętnościami w taką dzicz się nie będę na pewno zapuszczać. Ja będę się trzymać raczej dróg zawartych na mapach. Miejsca, które oprócz Zbaraża i jego okolic chce zobaczyć to: Żółkiew, Lwów, Świrz, Olesko, Pidhirci, Pomorzany, Bereżany, Buczacz, Chotyń, Kamieniec Podolski, Czortków, Trembowla, Wiśnicz, Krzemieniec i Łuck. Trasę mam mniej więcej już określoną. Czas jaki na to przeznaczę to tydzień a w porywach do 10 dni. Razem trasa ma ok 2700 km.

Ktoś z Was był w tamtych rejonach? Wiem że część Rajdu Katyńskiego przebiega częściowo po mojej potencjalnej trasie. Na co mam zwrócić szczególna uwagę? Na co uważać? I jaką trasę byście mi zaproponowali z Krosna w kierunku granicy w Krościenku? Niekoniecznie ma to być najkrótsza trasa. Ale raczej najciekawsza. Oczywiście zgodna z moimi umiejętnościami czyli dla początkującego afrikanera.

Sławekk
15.02.2010, 21:19
Spaliśmy 2 nocki koło Ustrzyk Dolnych , do granicy było z 8 km ( nie drogo i miła atmosfera). Granicę przekroczyliśmy bardzo szybko , a potem było już tylko lepiej .


Ja również szukałem śladów przodków . Dom który zbudował mój dziadek stoi do dzisiaj . Rozmawiałem z obecnymi właścielami .

Dwie wioski gdzie mieszkały babcie zostały doszczętnie zniszczone przez nacjonalistów w czasie wojny .
Kilka dni temu znalazłem namiary GPS , w długi weekend będę chciał odwiedzić dwa ostatnie miejsca .

Przestroga - gościnność przed którą mnie przestrzegano zebrała swoje żniwo .
Jak odzyskałem świadomość trza było wracać .;)
A ja Ci będą wciskać , że to lekarstwo to powiedz , ża masz uczulenie .

A tak poważnie , pokazałem babci film z UA - jej radość była warta każdych pieniędzy .

A wszystko nabrało kolorytu jak kiedyś niechcący zapytałem podczas kolacji wigilijnej
- babci a tam , to gdzie chdziliście na randki , same lasy ?
- wiesz tam był taki mostek nad Słuczą i właśnie tam.......

Potem juz całość miała kolor i zapach i poprostu musiałem .

Pozdrawiam.

Izi
15.02.2010, 21:36
odgrzebałem stare śmieci, masz tam trochę

kiedyś jak chciało mi się jeszcze jeździć po zamkach, cerkwiach, kościołach, klasztorach, warowniach, cmentarzach

http://www.buzar.skonet.pl/ukraina_2002.htm

ATomek
15.02.2010, 21:45
Zapodałeś temat bardzo szeroki. Tak na szybkiego proponuję Ci trasę w kolejności: Krościenko, Stara Sól, Sambor, Rudki, Lwów, Stare Sioło, Świrz, Brzeżany, Monasterzyska, Buczacz, Jazłowiec, Czortków, Skała Podolska, Kamieniec Podolski, Żwaniec, Okopy Św. Trójcy, Chocim, Trembowla, Tarnopol, Złoczów,Olesko, Brody, Poczajów, Krzemieniec, Łuck. To wszystko miejsca, gdzie warto dojechać. Dojazd do wszystkich łatwy, choć zapewniam, że na każdym kilometrze docenisz Afrykę.
Ustal trasę. Zorientuj się w kilometrach, tak max 250 km dziennie. To miejsca, gdzie dobrze się nie spieszyć, pogadać z miejscowymi, czasem pobłądzić. Tam czas wolniej płynie i lepiej, jeśli zaznasz, zasmakujesz Kresów, aniżeli zwiedzisz ileś tam ruin. UKRAINA- KRAINA- RUINA.
Jak będziesz potrzebował noclegu we Lwowie, Brzeżanach, Jazłowcu, czy Kamieńcu, daj znać.

zibiano
21.02.2010, 15:39
oj ciekawe tematy sie tu dzieja więc i ja skorzystam
dziekuje :)

diverek
21.02.2010, 18:21
SławekK, Izi i ATomek dziękuję za informacje. Relacje i fotki doprowadziły ze siekam sie że to dopiero luty a nie co najmniej czerwiec. Ja planuję przejechać mniej więcej trasę taką jak na dołączonych printscreenach ale w odwrotnej kolejności. Oczywiście mogę gdzieś zboczyć, jeśli okaże się ze w pobliżu mego planowanego przejazdu jest coś ciekawego. Jeśli macie jakieś sugestie i pomysły to nie pogardzę żadną wartościowszą wiadomością i każda przemyślę. Więc jak widać Ukrainę mam jako tako rozplanowaną z opcja pewnych korekt. Jedynie nie wiem, którędy jechać przez Bieszczady. Nigdy tam nie byłem i chciałby w miarę dużo zobaczyć. Oczywiście nie mogę poświęcać na Bieszczady dużo czasu bo będę go potrzebować na Ukrainie. Ale spokojnie jeden dzień, no góra dwa, mogę na to poświęcić. Macie jakieś sugestie?

http://www.diverek.pl/afri/ukraina.jpg

http://www.diverek.pl/afri/ukraina1.jpg

http://www.diverek.pl/afri/ukraina2.jpg

lena
21.02.2010, 18:23
Czas plynie tu wolniej, ludzie zwykle przyjaźni, życzliwi, ale my we Lwowie (mamy 90 km) nie zostawiamy motocykla byle gdzie, żeby mieć czym wracać.I niestety kolejki na granicy!!!

Lepi
21.02.2010, 18:56
Diverek, jak wciskasz "Prnt Scrn" to trzymaj "Alt". Będzie pan zadowolony :)

diverek
21.02.2010, 19:19
Diverek, jak wciskasz "Prnt Scrn" to trzymaj "Alt". Będzie pan zadowolony :)

A dzięki. Przeważnie tak właśnie robię. Ale dzięki temu że nie wcisnąłem macie okazje podziwiać mój pasek programów.

Boryss
11.03.2010, 11:32
Proponuję zrobić dużą pętlę w biesach. Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne. Koniec świata polski niektórzy mawiają że to Polska c-bis:) Zaporę solińską można odwiedzić generalnie sporo ciekawych miejsc! No i oczywiście kurort w Iwoniczu Zdroju :)

CZART
12.03.2010, 10:57
Diverek jakbyś potrzebował noclegu w okolicach Sambora dawaj znać. Połowa wioski Sąsiadowice (tj. ok 14 km od Sambora, jak dobrze widzę to będziesz miał po trasie) to Polacy, z czego część to moja rodyna.
Jak coś służę pomocą!

diverek
12.03.2010, 12:13
Diverek jakbyś potrzebował noclegu w okolicach Sambora dawaj znać. Połowa wioski Sąsiadowice (tj. ok 14 km od Sambora, jak dobrze widzę to będziesz miał po trasie) to Polacy, z czego część to moja rodyna.
Jak coś służę pomocą!

A dzięki. Zanotowane.

daro
12.03.2010, 21:10
W lipcu (chyba 16 lipca) Rajd Katynski organizuje wyjazd do Berdyczowa. Jesli bedziesz na Ukrainie w tym czasie, to polecam. No i w lipcu organizowany jest zlot we Lwowie. Nie mozna tam nie byc.

specnaz
05.04.2010, 21:23
Nad grobem ojca, obiecałem mu że przywiozę mu kiedyś trochę ziemi z miejsca gdzie się urodził i gdzie się wychowywał i gdzie go całe życie ciągnęło. I tą ziemie rozsypię nad jego mogiłą. W związku z tym latem wybieram się w rejony Zbaraża na Ukrainie. A konkretnie chcę odwiedzić koniecznie Stary Zbaraż i przy okazji inne dawne polskie zamki kresowe. Wjechać na Ukrainę chcę przez krótki rajdzik po Bieszczadach i przez przejście w Krościenku. Wiem że można się tam wyszaleć na bezdrożach i w nieskażonej cywilizacją dziczy. Ale z moimi umiejętnościami w taką dzicz się nie będę na pewno zapuszczać. Ja będę się trzymać raczej dróg zawartych na mapach. Miejsca, które oprócz Zbaraża i jego okolic chce zobaczyć to: Żółkiew, Lwów, Świrz, Olesko, Pidhirci, Pomorzany, Bereżany, Buczacz, Chotyń, Kamieniec Podolski, Czortków, Trembowla, Wiśnicz, Krzemieniec i Łuck. Trasę mam mniej więcej już określoną. Czas jaki na to przeznaczę to tydzień a w porywach do 10 dni. Razem trasa ma ok 2700 km.

Ktoś z Was był w tamtych rejonach? Wiem że część Rajdu Katyńskiego przebiega częściowo po mojej potencjalnej trasie. Na co mam zwrócić szczególna uwagę? Na co uważać? I jaką trasę byście mi zaproponowali z Krosna w kierunku granicy w Krościenku? Niekoniecznie ma to być najkrótsza trasa. Ale raczej najciekawsza. Oczywiście zgodna z moimi umiejętnościami czyli dla początkującego afrikanera.
powiem CI diverek że jestem bardzo mocno zainteresowany przyklejenia sie do Ciebie na tom wycieczke:blues:,mieszkam pare kilometrów od Ciebie w LUBNIE niedałeko witnicy ,jaki termin :confused:

diverek
06.04.2010, 01:34
powiem CI diverek że jestem bardzo mocno zainteresowany przyklejenia sie do Ciebie na tom wycieczke:blues:,mieszkam pare kilometrów od Ciebie w LUBNIE niedałeko witnicy ,jaki termin :confused:

Trzeba by się spotkać i obgadać to i owo. Może wykluje się jakiś wspólny wypad.

RAFWRO
06.04.2010, 09:39
Dzięki wszystkim za wskazówki, aktualnie siedzę nad mapami bo 15 maja jade na tydzień w podróż do miejsca skąd pochodzą moi dziadkowie - Okolie Zbaraża a dokładnie CZERNIELÓW MAZOWIECKI. To dawna nazwa a szukam aktualnej. Po tym jak łączono gminy w ZSSR dużo się pozmieniało. W necie podają różne nazwy. Może przypadkiem ktoś z Was wie.

Sławekk
06.04.2010, 11:50
Tu macie linki do wojskowych map z przed 1939 r. Należy znaleść i otworzyć czerwony zarys mapy odpowiadający miejscy położenia danej miejscowości . Po odnalezieniu miejscowości i spisaniu współrzędnych wpisujemy je np. w Google Map i już mamy miejsce (miejscowość) której szukaliśmy .
http://maps.vlasenko.net/historical/polska-1927-wig-100k/index.html

diverek
06.04.2010, 13:59
Tu macie linki do wojskowych map z przed 1939 r. Należy znaleść i otworzyć czerwony zarys mapy odpowiadający miejscy położenia danej miejscowości . Po odnalezieniu miejscowości i spisaniu współrzędnych wpisujemy je np. w Google Map i już mamy miejsce (miejscowość) której szukaliśmy .
http://maps.vlasenko.net/historical/polska-1927-wig-100k/index.html
Mapy zacne. Tylko jest jedno ale. Nie obejmują najbardziej interesujących nas terenów. Zbaraż i okolice nie są objęte tą mapą. Chyba że są, ale nie umiem ich otworzyć. Przynajmniej w części, gdzie małe, niebieskie kwadraciki pokazują możliwy do powiększenia rejon, tam gdzie jest Zbaraż istnieje tylko biała dziura. :mad:

RAFWRO
06.04.2010, 20:52
Dzięki Sławek, mapy bardzo dokładne i lata się zgadzają. Niestety tak jak pisze diverek brakuje kwadratu Zbaraż, i tego który szukam - Czernielów Mazowiecki - leży 10 kmod Zbaraża.

Sławekk
06.04.2010, 21:52
Rafał to wioska nazywa się teraz Zhovtneve ( 49.5568 25.7688)




mapa UA
http://maps.visicom.ua/#lng=30.5118;lat=50.4552;z=5;map=ukraine_ru;

po prawej stronie na dole

specnaz
06.04.2010, 21:58
:eek:Sławekk ty jesteś pracownikim rosyjskich spec służb.

RAFWRO
07.04.2010, 14:39
Wielkie dzięki Sławek - nie mogłem do tego dojść - babcia mnie zmyliła bo szukałem Żołtawy. Piwo w Borku masz zagwarantowane

Grzesiek
17.04.2010, 22:08
Witam diverek jak będziesz w Olesku to polecam Ci zajrzeć do Podkamienia (jakieś 20km) to taka mała Częstochowa przed wojną, a potem jakieś 7km i masz Hute Pieniacką (zostało pare pomników na cmentarzu, resztę banderowcy spalili) i dalej kierunek Podhircy. Pozdrawiam