PDA

View Full Version : GPS 60CS - usunięcie problemu samoczynnego wyłączania się odbiornika


newrom
29.04.2008, 23:56
Problem: GPSMAP 60CS w czasie jazdy, przy zasilaniu bateriami, samoczynnie się wyłącza

Przyczyna: Połączenie pomiędzy pojemnikiem z bateriami, a płytką drukowaną jest realizowane za pomocą blaszek które czasami tracą kontakt.

Potrzebne narzędzia:
1. mały śrubokręt krzyżakowy (onroad&offroad)
2. elastyczny klej (używam butaprenu) (onroad&offroad)
3. lutownica (cyna tez ;>). (offroad)
4. kawałek cienkiego przewodu elektrycznego. (offroad)

Zaczynamy od wykręcenia śrubek zaznaczonych na zdjęciu:
281

Oddzielamy dwie części obudowy
282
Górna część (ta z obudową anteny i włącznikiem) jest po prostu przyklejona, trzeba oderwać (DELIKATNIE!)
Teraz jak możemy zaglądnąć do wnętrza
283
Po prawej zaznaczone są styki którymi po zamknięciu płynie prąd (lub inna magia).

Rozwiązanie tymczasowe lub onroad:

Odgiąć blaszki zaznaczone na zdjęciu powyżej, za jakiś czas trzeba będzie operacje powtórzyć. Złożyć, skleić <patrz niżej> i gotowe

Rozwiązanie offroad:

Trzeba przylutować kabelki z jednej strony bezpośrednio do płyty, a z drugiej do styków pojemnika baterii jak widać na zdjęciach poniżej.

284
286
287

W CZASIE ZABAW Z LUTOWNICĄ UWAŻAĆ!!!!

Można zniszczyć elektronikę, można sobie zrobić kuku, a można też rozszczelnić odbiornik jako i ja zrobiłem :mur:

288

Na koniec składamy zwracając uwagę na uszczelkę, smarujemy klejem górę odbiornika (pod gumą), skręcamy i gotowe :)

I na sam koniec słowo wyjaśnienia.
Zrobiłem rozróżnienie na off i on road bo podginanie blaszek wystarczy do jazdy po czarnym. Ale jak sie wpadnie na jakąś szutrówkę/drogę polna i pojedzie po niech choćby 60km/h to niestety gieps się wyłącza.

QrczaQ
02.05.2008, 16:15
Juz to ja przechodzil...

fxrider
21.10.2009, 12:05
hej,
pozwolę sobie odświeżyć temat, bo ostatnio stestowałem ciut mniej inwazyjne rozwiązanie (problem dokładnie taki sam).
Mój 60cx wyłączał się na ostrzejszych wertepach przelatywanych z większą prędkością (100)
Po rozbiórce lekko wyczyściłem styki, odgiąłem blaszki i wpakowałem pod nie trochę sylikonu silnikowego jako 'dociskacza'. Po zaschnięciu skręciłem i przetestowałem(110 ;) ) - na razie działa bez zarzutu.
Polecam jako pierwszy testowy i nieinwazyjny 'stage' naprawy.

pozdrawiam, Adam

P.S. gniazdo anteny zewnętrznej można wykręcić kluczem nasadowym 6 - dzięki temu można położyć połówki obudowy obok siebie i mieć lepszy dostęp do bebechów.