PDA

View Full Version : Łożyska główki ramy RD07a


Slowik
28.04.2020, 07:09
Witam szanowne grono. Zabieram się do wymiany łożysk główki ramy w moim czarnuchu. Czy może ktoś polecić jakiś zestaw czy lepiej zakupić pojedyncze części po numerach. Pozdrawiam.

smigacz
28.04.2020, 22:00
raczej nie JMT mi nie pasowały ochraniacze przeciwpyłowe. Założyłem Tormax pasowały idealnie.

Onufry22
28.04.2020, 22:39
Ja też zakładałem ostatnio Tormax.

Slowik
28.04.2020, 22:40
Dzięki za info.. już zamówione. Mam pytanie. Jak puszczam kierownice przy niskiej prędkości zaczyna trząść nią na boki jak zębami na mrozie. Czy to wina łożysk główki czy coś na lagach już ? Pozdra.

CzarnyCzarownik
29.04.2020, 00:34
Główka ramy chyba najczęściej chrupie podczas mocniejszego hamowania i nie wpływa w zaden sposób na motor. Chyba, ze chrupie od 15kkm :D

U mnie wibracje pojawiały się przez "zmęczone" łozysko tylnego koła. Poszarp trochę kołem i wahaczem aby mieć pewność, że tam jest ok.

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk

Dzieju
29.04.2020, 09:54
Łożysko główki najczęściej się "wygniata" wtedy przy pewnych kątach skrętu jest odczucie jakby kierownicą delikatnie bujało na boki.
Na wprost nigdy nie miałem żadnych negatywnych odczuć nawet jak łożysko było już do wymiany. Pomijam tu przypadek zbyt dużego luzu lub zniszczenia łożyska.

Slowik
30.04.2020, 21:49
Łożyska w kołach wymieniałem jak malowałem koła,, hmmm tak że chyba to nie łożyska w kole. Czy źle wyważone przednie koło może dawać efekt takich drgawek? Bo już mi się kończą pomysły. Muszę to ogarnąć bo kiera po niżej 60km/h tańczy na boki. A ja zazdrosny jestem patrząc na filmiki jak moto nawet bez kierownika jedzie prosto jak po sznurku. ����

puszek
30.04.2020, 22:27
Jak masz centralna stopke, to po uniesieniu koła przód przy ruszaniu kiera bądzie przeskok wyraznie wyczuwalny gdy łozysko sie odgniecie. Opony , felgi..Tu jest problem. Albo źle założone , albo jakieś nie odpowiednie. Moze cisnienie, może nie weszła na rant, albo szprychy luźne.

Cassini
30.04.2020, 23:12
Niewyważone koło to raczej będziesz miał efekt podskakiwania kierownicy, przynajmniej ja tak miałem zanim wyważyłem rzednie koło.

Mallory
03.05.2020, 18:35
Dzięki za info.. już zamówione. Mam pytanie. Jak puszczam kierownice przy niskiej prędkości zaczyna trząść nią na boki jak zębami na mrozie. Czy to wina łożysk główki czy coś na lagach już ? Pozdra.

Ja tak miałam przy oponach Continental Conti Trail Attack 2 - przy prędkości ok 50-60 km telapało,, shima. Podobno akurat dla tych opon to normalne.

Apropos ja łożysko główki sprawdzam tak - opieram koło o mur, najlepiej narożnik, żeby koło mocno było oparte, następnie siedząc na motocyklu pcham w kierunku muru, jedną ręką ruszam kierownicą a drugą pod górną półką w okolicy główki staram się coś wyczuć.
Inna metoda to na centralce można ruszać delikatnie kierownicą lewo-prawo (palcami) i próbować wyczuć nierówność.