PDA

View Full Version : Ocieplenie poddasza nieużytkowego


Michal
21.08.2019, 08:53
Cześć

Próbowałem dowiedzieć się czegoś na forach budowlanych, ale tam nic sensownego nie można się dowiedzieć, głównie spam...
Dlatego też pomyślałem, że forum afri będzie najlepsze :)

Budujemy dom, parterówka, w domu nie ma stropu, a poddasze będzie nieużytkowe. Jako sufit projekt przewiduje płyty g-k na stelażu i ocieplenie sufitu wełną (samo poddasze pozostaje nieocieplone). Wełny nie chcemy, więc planowaliśmy zamienić wełnę na pianę i tyle. Jednak wykonawca zaproponował nam jeszcze możliwość wykonania sufitów ze styropianu i otynkowania tego od dołu, robili tak już wiele razy i zdaje egzamin, do tego ta metoda jest sporo tańsza. Czy ktoś z Was spotkał się z taką metodą ?
Jakoś do końca nie mam przekonania do styropianu na suficie i chyba wolał bym klasyczne g-k + piana, ale o pianie też są różne opinie...

motomax
21.08.2019, 09:22
do czego ten sufit podwiesisz? do konstrukcji dachu? troszkę nie rozumiem konstrukcji tego domu.. znajomy też tak kombinował teraz ma szczeliny po 2 cm..

pokaż jakieś zdjecia projektów rysunki

bukowski
21.08.2019, 09:26
a czemu wełna nie?
u mnie na stropie już od 15 lat leży 60 cm wełny i ma się dobrze.

Kisiel
21.08.2019, 09:39
Ja też mam taką konstrukcję sufitu - GK na stelażu, folia, wełna 3 warstwy na krzyż i jest git, nie ma co się przed tym bronić, 16 lat i działa.

Kali89
21.08.2019, 09:46
Ostatnio widzę że coraz popularniejsza jest wdmuchiwana celuloza.
Nie wiem na ile to rozwiązanie jest lepsze od wełny albo piany PUR.

lukasz_vip
21.08.2019, 10:00
Ja bym nie kombinował i zastosował sprawdzone rozwiązanie od wieków czyli wełna między krokwie, później stelaż do g-k, wełna na stelaż i na to płyty g-k.

do czego ten sufit podwiesisz? do konstrukcji dachu? troszkę nie rozumiem konstrukcji tego domu.. znajomy też tak kombinował teraz ma szczeliny po 2 cm..

pokaż jakieś zdjecia projektów rysunki

Wchodzi do parterowego domu i widzisz krokwie zamiast wylanego sufitu :) Cos jakbyś u kogoś na poddaszu był.

GregoryS
21.08.2019, 10:07
Tak z ciekawosci, co jest nie tak z welna ? Domu co prawda nie mam, ale podczytuje bo moze kiedys. Z tego co widze to wiecej kontrowersji na roznych forach wywoluje piana niz welna.

madafakinges
21.08.2019, 10:08
Ja się zdecydowałem na wełnę, do ocieplenia dachu.
Ale ja tradycjonalista jestem, czerwona cegła, dachówka itp. żadnych pomp ciepła, ani fotowoltaiki, bo raczej nie dożyje, aż mi się to zwróci.

lukasz_vip
21.08.2019, 10:23
Fotowoltanika przy instalacji 4kW zwraca się w 6-7lat i jest to temat uważam w dzisiejszych czasach warty zwrócenia uwagi bo nie wiadomo jak będzie z ceną prądu.

Co do pompy ciepła to uważam, że jeszcze nie warto. Ja poszedłem w tradycyjne rozwiązanie tj. dwa kotły na węgiel+miał i gaz.

Michal
21.08.2019, 10:42
Ja nie chce ocieplać poddasza, a tylko sam strop drewniany, poddasze jest nieużytkowe.
Coś jak na zdjęciu http://www.obud.pl/zdjecia/publikacje/w_artykule/5971_z1.jpg

Sam dach ma 450m2, wiec koszty mają znaczenie. Piana wydaje mi się najszczelniejsza.

Wełna odpada, znam kilka domów tak ocieplonych i wydaje mi się, że piana jest lepszym rozwiązaniem. Druga opcja to styropian, wtedy on jest tynkowany, nie ma płyt g-k.

Dom jest w technologii tradycyjnej, murowany, dachówka ceramiczna, bez rekuperacji.

Bekas
21.08.2019, 12:22
U nas w domu wybudowanym w 94roku na poddaszu jest tak, że na suficie z K-G leży miedzy krokwiami wata, nawet stelażu nie ma, po prostu płyta trzyma ciężar i do dziś nawet jednego pęknięcia itd. dalsza część dachu(strych) jest już niczym nie ocieplony.

Ludwik Perney
21.08.2019, 12:35
Jeśli to ocieplenie podłogi, piana świetnie się nadaje. I właśnie wypełni Ci wszystkie szpary, niedostępne miejsca itd. Moim zdaniem dobry pomysł. Piana na ocieplenie podłogi nieużytkowego poddasza to bardzo dobre rozwiązanie.

Rafał_RD
21.08.2019, 20:36
Zerknij na system Steico, Pavatex, mam tym (płyty 6 cm) ocieplone poddasze nieużytkowe na którym znajduje się rekuperator, nie ma tam żadnego źródła ogrzewania a mimo to temperatura nigdy nie spadła poniżej zera. Monitoruję to dość mocno ze względu na jednostkę wentylacyjną która nie może pracować w temp. poniżej zera. Jest jeszcze jeden duży plus, właściwości akustyczne nieporównywalne z wełną.

Gilu
21.08.2019, 21:14
Zerknij na system Steico, Pavatex, mam tym (płyty 6 cm) ocieplone poddasze nieużytkowe na którym znajduje się rekuperator, nie ma tam żadnego źródła ogrzewania a mimo to temperatura nigdy nie spadła poniżej zera. Monitoruję to dość mocno ze względu na jednostkę wentylacyjną która nie może pracować w temp. poniżej zera. Jest jeszcze jeden duży plus, właściwości akustyczne nieporównywalne z wełną.

Hej,jesteś z Kaliforni?,ciekawią mnie te płyty

Rafał_RD
21.08.2019, 21:25
Z Laskowej, zapraszam w wolnej chwili, mogę Ci też podrzucić kawałek bo często przejeżdżam przez Mszanę

Widmo80
21.08.2019, 21:33
Z wełną mineralną, bardzo lubią się kuny ;) Przerabiałem temat i nie życzę nikomu.
Teraz robiłbym piankę albo styropian.

Navaja
21.08.2019, 21:39
Czegoś tu nie kumam. A ten tynkowany styropian to czego ma się trzymać?
Przecież i tak jakiś stelaż musisz robić.
A jak połowicy się uwidzi ciężka lampa na stołem w salonie to do czego ją przymocujesz? Do styro?

Michal
22.08.2019, 09:39
Czegoś tu nie kumam. A ten tynkowany styropian to czego ma się trzymać?
Przecież i tak jakiś stelaż musisz robić.
A jak połowicy się uwidzi ciężka lampa na stołem w salonie to do czego ją przymocujesz? Do styro?

Chyba stelaż jakiś, pod oświetlenie to i tak trzeba przygotować wcześniej jakieś miejsce, bo gk też nie utrzyma.
Nie będziemy kombinować, będzie normalny stelaż, płyty gk i piana.

P.S. akurat w salonie nie ma sufitu, wiec lampy będą wisieć na jętkach. :)

tyran
22.08.2019, 14:00
Ja nie chce ocieplać poddasza, a tylko sam strop drewniany, poddasze jest nieużytkowe.

Mam parterówkę z nieużytkowym poddaszem w którym leżą tylko rury do wentylacji. Zasypałem to ekofibrem na 60 cm. i jest git.