PDA

View Full Version : Budowa wiaty/garażu- blaszaka 50m a pozwolenia.


Widmo80
30.06.2019, 08:25
Przymierzam się do budowania wiaty, około 50m2 i nie wiem jak to wygląda od strony prawnej, czy wymaga to jakiegoś pozwolenia i czy jest to obwarowane jakimiś przepisami. O ile, standardowego blaszaka, 3x5m, można chyba sobie postawić chyba gdzie się chce u siebie, to nie wiem jak sytuacja wygląda z takim 50m2. Sam jeszcze nie wiem czy bedzie to gotowiec blaszak, kupiony od producenta np https://sprzedajemy.pl/garaze-blaszane-blaszaki-drewnopodobne-wiaty-hale-bramy-piotrkow-trybunalski-2-1b8e55-nr54047967 , czy samoróba w stylu profil 10x10cm jako słupy zabetonowane w gruncie, do tego płyta osb i styropian na wierzch, plus struktura jak na domu z czasem; Nie wiem czy dla urzędasów robi to jakąś różnicę- jeśli postawienie blaszaka nie będzie wymagało pozwoleń, projektu, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego pozwolenia itd, to idę w to. Działka na której ma to stać, ma 9,5 ara i jest przyległe do tego około 40 arów mojego gruntu( nie jest to budowlany grunt) w sumie działka i to pole to około 0.5 ha.
Może ktoś ostatnio to przerabiał i ma wiedzę w temacie. Nie ukrywam że nie chce mi się tej całej papierologi( projekt, pozwolenie na budowe, mapki, papierki i latanie po urzędach :mur:). Moze inaczej zapytam- do jakiego metrażu nie jest konieczne pozwolenie itp. i wybór jakiej technologi, by było to mniej upierdliwe dla mnie, od strony prawa budowlanego.

zgodny
30.06.2019, 09:46
Cześć!Tutaj coś napisane:https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/20046-ktore-obiekty-budowlane-nie-wymagaja-pozwolenia-na-budowe

Widmo80
30.06.2019, 10:43
Jest coś napisane, ale dalej nic nie wiem.
Dodam ze w miejscu owej wiaty , gdzie ma stać, od 30 lat stała stara , ale już się chyli ku upadkowi, także wrosło to w krajobraz trochę:)
Czyli czy to lekki blaszak nawet , powyżej 35m2, to wymaga to pozwolenia? dookoła wszystko moje, sąsiadów brak.

Cezar3
30.06.2019, 12:42
Odbuduj starą wiatę tym blaszakiem w tym sanym miejscu :)

tadzik
30.06.2019, 12:48
Racja, zrób "remont" starej wiaty wykorzystując materiały nowoczesnych technologii. Bez żadnych papierów.

dawid8210
30.06.2019, 13:34
A sąsiadów jakich masz? Bo jakbyś ich wcale nie miał... ;)

panbodzio
02.07.2019, 17:04
Widmo80 czy ów walący się stary budynek widnieje w ewidencji gruntów?
czy chcesz aby nowy budynek był tych samych wymiarów?

jest to dość istotne aby załatwić temat 'po bożemu' bez większych komplikacji z papierami etc

Afro_BAU
02.07.2019, 17:08
Ja coś słyszałem że 40m2 wiaty na każde 500m2 powierzchni działki można na zgłoszenie stawiać.

ArtiZet
02.07.2019, 17:35
2 wiaty po 35m2 mogą być na każde 1000m2 działki ale i tak wymagają zgłoszenia.
Co ważne nie mogą być trwałe związane z gruntem czy jakoś tak to jest ujęte.

P.S.Bliskość sąsiadów nie ma znaczenia bo nawet ten dalszy może donieść...

bukowski
02.07.2019, 17:37
OIDP ma znaczenie w tym sensie, że 7 metrów od granicy działki musisz mieć zgodę somsiada


Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

ArtiZet
02.07.2019, 17:40
OIDP ma znaczenie w tym sensie, że 7 metrów od granicy działki musisz mieć zgodę somsiada
Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
Daj plis jakiegoś linka do paragrafów bo nie wiem co masz na myśli. Co to OIDP ??

bukowski
02.07.2019, 18:14
O Ile Dobrze Pamietam.
znaczy jak się dowiadywalem 2 lata temu, to mi powiedzieli ze 7 metrów.
coś jest tu
https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/nowe-warunki-techniczne-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie-dzial-ii-aa-Lqy6-P8an-CwxT.html

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

ArtiZet
02.07.2019, 18:28
Sorry ale nic takiego tu nie widzę...Może zbyt pobieżnie przejrzalem.
Przypomnę że mówimy o wiacie garażowej.

P.S. Wiem kto z forum wie i czekam aż się wypowie ;)

bukowski
02.07.2019, 19:10
jest tam pt. miejsca parkingowe, 7 metrów, czyli dobrze pamiętałem. Czy pod to łapie się garaż, nie wiem, ale w tym artykule temat odległości jest dość solidnie rozkminiony.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

MrWaski
02.07.2019, 19:27
Kiedyś zmieniły się przepisy, że można więcej, ale zawsze bez zgłoszenia nie mogło to mieć fundamentów. Bez względu na powierzchnię, jak masz betonowe fundamenty, to musisz pofatygować się do gminy... Na kapitalny remont też lepiej mieć papiery.

ArtiZet
02.07.2019, 19:50
2 lata temu zacząłem budowę domu jak się "zmienilo na lepsze" czyli na zgłoszenie.
Wszyscy siedzacy w temacie się pukali w czoło po co mi to...
Fakt że prawie osiwialem i wyłysialem ;) ale od prawie roku mieszkam a od jesieni mam odbiór budynku.
Drugi raz bym budował po staremu na pozwolenie.

P.S. miejsce parkingowe nijak się ma do wiaty ale to tylko moja opinia bo mam je 2 m. Od granicy działki

bukowski
02.07.2019, 20:40
przeczytaj dokładnie, ma się. "miejsce parkingowe także zadaszone" . dla mnie to jakby wiata, ale może się nie znam :D

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

motomax
02.07.2019, 23:40
kto ćwiczył stawianie blaszaka 9x6 na płytach drogowych? w tym wypadku nie mam mowy o trwałym związaniu z gruntem

MrWaski
03.07.2019, 09:19
Mój śfagier ma mniej więcej taki blaszak. Postawił go na czas budowy i tak zostało do dziś. Będzie już drugi rok. Nie sądzę by coś zgłaszał. Jak trza, to się go spytam.

Ze 20 lat temu, jak byłem w gminie, to powiedzieli mi, że jeśli postawiłem samowolnie drewutnię 9x12 i nie ma ona trwałych fundamentów, to może zostać. Chodziło o to, że jakby gmina chciała tam coś kopać (woda, gaz, kanalizacja) to nie może być problemu z rozbiórką. Przytaknąłem z durnowatą miną i zostało tak do dziś.
Mówiąc prawdę, jak stawiałem drewutnię, to zrobiłem cienkim świderkiem sześć słupów zalanych betonem. Szkoda mi było to demontować, a że wodę, gaz i kanalizację gmina ułożyła na mojej działce z ćwierć wieku temu, to olałem temat.
Ostatnio takie samowolki można pono bez problemu zalegalizować. Może to zrobię, póki co nie chce mi się, pozostanę więc z durnowatą miną... i będę udawał, że obiekt który gmina ma na mapach jest faktycznie bez fundamentu. No bo przecie nie znam się na tym... Ale ciii... :D

Ludwik Perney
03.07.2019, 10:29
ale kombinujecie, mościpanowie, jest pewne proste rozwiązanie - jeśli chcesz poznać formalny aspekt sprawy:
dzwonisz do nadzoru budowlanego w Twoim powiecie i anonimowo pytasz jak to obecnie wygląda. Przed rozmową warto przygotować ino o klasyfikacji działki (budowlana?), odległości od sąsiednich działek i zadać pytanie - jakie cechy musi miec taka wiata, żeby nie trzeba było pozwolenia na budowę, a jakie, zeby trzeba było
jesli aspekt formalny interesuje Cię "drugoplanowo" wybuduj na miejscu poprzedniego (tak bym uczynił)

matti
09.07.2019, 22:43
rt. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2
, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414, U S T AWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane1)

Odległości też znajdziesz w Prawie budowlanym.
Dokument jest ogólnodostępny. Najczytelniejszą wersję znajdziesz na gov.pl

matjas
10.07.2019, 13:07
To jak ludzie budują piętrowe 35mkw bez pozwolenia???

panbodzio
10.07.2019, 16:08
Dokument jest ogólnodostępny. Najczytelniejszą wersję znajdziesz na gov.pl

poniżej link do aktualnego tekstu jednolitego Prawa budowlanego
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001186/T/D20191186L.pdf


Odległości też znajdziesz w Prawie budowlanym.

Te kwestie nie są regulowane w prawie budowlanym tylko w Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Poniżej link do aktualnego rozporządzenia:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001065/O/D20191065.pdf



To jak ludzie budują piętrowe 35mkw bez pozwolenia?

Bazuje się wtedy na Art. 29 puntk 1 2A) PB.
Wyjaśnienie w artykule poniżej:

https://muratordom.pl/prawo/porady-prawne/domek-letniskowy-budowa-na-dzialce-aa-BKWT-tRoC-DeuL.html

matti
10.07.2019, 22:35
To jak ludzie budują piętrowe 35mkw bez pozwolenia???
Altany na ogródkach działkowych rządzą się innymi prawami...

Bodzio- właśnie to chciałem napisać, tylko nie pykło 😁

motomax
10.07.2019, 23:02
dobra robimy altane ;0

matjas
11.07.2019, 12:26
Piękna gra słowem w tych przepisach. Dawno się tak nie uśmiałem :)
Skoro jest piętro ALE ostatnie to nie jest to piętro tylko poddasze. Ergo budynek parterowy z poddaszem to NIE JEST budynek piętrowy.
Są momenty kiedy lubię ten kraj - tak kombinować to nikt nie umie :)

panbodzio
11.07.2019, 12:40
Piękna gra słowem w tych przepisach. Dawno się tak nie uśmiałem :)
Skoro jest piętro ALE ostatnie to nie jest to piętro tylko poddasze. Ergo budynek parterowy z poddaszem to NIE JEST budynek piętrowy.
Są momenty kiedy lubię ten kraj - tak kombinować to nikt nie umie :)

akurat to jest pikuś. posiedziałbyś trochę w branży to zobaczyłbyś jakie kwiatki się odstawia :dizzy:

Widmo80
25.11.2020, 22:19
Dobra, budowy nastał czas. Tak po krótce, myślę to zrobić w ten sposób. Słupy to jest profile 100 x 100 ścianka 2 mm, w całym ustawić co 2 m tak by powstał prostokąt o podstawie 10 m na 6 m. Wewnątrz wylewka z gruchy utwardzona kamieniami. Całość spięta w wieniec z belkami albo innymi profilami, No i na to standardowy dwuspadowy dach. Konstrukcja pancerna, patrząc na to co oferują na Allegro w kosmicznych pieniądzach. chciałbym jak najwięcej zrobić sam przy tej wiacie, bo mam uczulenie na specjalistów -jak słyszę grucha ,betonu ,koparka to mnie kurwica bierze już przed robotą. i pytanie do może bardziej doświadczonych jak przygotować podłoże pod wylewkę z gruchy żeby to wyszło równo, to znaczy ściągać to po jakiś rurach deską czy może jakiś inny patent na to ,aby wyszła płaska posadzka. Tak żeby wyszło bez kichy; będzie stała tam Afryka ��

aadamuss
26.11.2020, 13:09
Zobacz ramy kontenerowe do skręcania lub gotowe.

Widmo80
08.01.2021, 16:15
Będę budował wiatę , dość dużą 10x10 m. Zastanawiałem się z czego zrobic podłogę.Najpierw miała byc kostka , a słupy metalowe przykręcone do tzw stop. I teraz tak , pomijajac koszt kostki 100 x 30zł = 3000 plus robota nastepne tyle przy dobrych wiatrach, do tego kruszywa, mączki itd wiec 8-10 k na gotowo. do tego koszt stop okolo 20 szt 40x40x60cm. to tezz 2k robota. Jako że jestem inwalida, sam nie dam rady. I wpadlem na pomysł, zeby wylac beton. Jakies 12 m3 by poszlo, co daje z transportem też okolo3k i tylko tyle , na nastepny dzień zacierka z wodą i jest gladko w miarę. I pytanie.Jak przygotowac grunt, miejsce pod lanie betonu.mam wykorytowane juz na okolo 20 cm, najpierw warstwa kamieni i kruszywa 0-32, ubijanie i na to beton. Tylko po czym to sciągać- jakieś deski się nabija, poziomuje i po nich ściąga płaszczyznę? Ma to jeszcze jeden plus -jedna spójna płyta lepiej sie spisze chyba zamiast stóp co 3 metry i nie bedę musial oglądać ryjów "brukarzy" ojszczymurków przez 2 miesiace.
W garażu 15 m2 ściągaliśmy to po rurkach-jak się to robi na większych płaszczyznach?

matjas
08.01.2021, 17:26
I tak musisz zrobić dylatacje przy takiej powierzchni. Wykorzystaj je do ściągania a po skrzepnieciu całości możesz je wyjąc. Ja bym tak zrobił.
O ile pamietam co 2M??? Niech mnie ktoś najprostuje jak głupoty gadam.

Miałem łac beton przed garażem... ale wkurza mnie nieodwracalność. Kostkę możesz przełożyć....

ArtiZet
08.01.2021, 17:37
Ja bym dał kostke...beton przy tak płytkim korytowaniu może pękać, zapadać się lub wybrzuszać jak grunt bedzie przemarzał pod tą płytą

tomekt
08.01.2021, 17:37
Będę budował wiatę , dość dużą 10x10 m. Zastanawiałem się z czego zrobic podłogę.Najpierw miała byc kostka , a słupy metalowe przykręcone do tzw stop. I teraz tak , pomijajac koszt kostki 100 x 30zł = 3000 plus robota nastepne tyle przy dobrych wiatrach, do tego kruszywa, mączki itd wiec 8-10 k na gotowo. do tego koszt stop okolo 20 szt 40x40x60cm. to tezz 2k robota. Jako że jestem inwalida, sam nie dam rady. I wpadlem na pomysł, zeby wylac beton. Jakies 12 m3 by poszlo, co daje z transportem też okolo3k i tylko tyle , na nastepny dzień zacierka z wodą i jest gladko w miarę. I pytanie.Jak przygotowac grunt, miejsce pod lanie betonu.mam wykorytowane juz na okolo 20 cm, najpierw warstwa kamieni i kruszywa 0-32, ubijanie i na to beton. Tylko po czym to sciągać- jakieś deski się nabija, poziomuje i po nich ściąga płaszczyznę? Ma to jeszcze jeden plus -jedna spójna płyta lepiej sie spisze chyba zamiast stóp co 3 metry i nie bedę musial oglądać ryjów "brukarzy" ojszczymurków przez 2 miesiace.
W garażu 15 m2 ściągaliśmy to po rurkach-jak się to robi na większych płaszczyznach?

Znając życie wykonawca doleje wody do betonu żeby mu się lepiej rozprowadzał :),przy takiej powierzchni ładnie też popęka bez zbrojenia sporo dylatacji trzeba
.Przygotowanie pod beton koszt podobny jak pod kostkę.Kostkę przy podobnej powierzchni układała ekipa jakieś 6 godzin.

aadamuss
08.01.2021, 18:01
Pod garaż robiłem płytę fundamentową, z projektem i normalnym zbrojeniem, koszt około 3.500/m2 przy własnej robocie. Myślę, że taniej się nie da.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

matjas
08.01.2021, 18:02
3500 metr???? :)

aadamuss
08.01.2021, 22:10
Tak :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

matjas
08.01.2021, 22:16
Zamurowało mnie!

ArtiZet
08.01.2021, 22:18
A co tyle kosztuje ??
Bo 1m3 betonu z gruchy nawet B25 to chyba nie więcej niz 300zł....

JaTomek
08.01.2021, 22:26
In mniej potrzebujesz towaru (betonu) tym więcej zapłacisz. Za 15cm pod wymiar 3,2 x 5,2 dałem 1k zł. Nikt nie chciał podjechać ;). Najwygodniej to zalać z gruszki albo trochę drożej a łatwiej z gruszko-pompy. Dylatację można naciąć albo decha, po której można zaciągać... :)

Widmo80
08.01.2021, 23:05
No ja nie jestem z Poznania i 3500 za metr nie dam! Taki hojny nie jestem ��. Jeśli dylatacja z desek , to fajnie, bo mógłbym sobie to na 2 razy rozbić. Betoniarnia niedaleko więc.. budowlańcom w głowach się popierdo koło z cenami a to tylko utwardzenie w wiacie , żeby błota nie mieć. Za kostkę trzeba policzyć co najmniej 120zł za metr. Też cena z d.

maly
08.01.2021, 23:57
Lałem beton u siebie przed warsztatem w tamtym roku.Nie jestem budowlańcem ale robiliśmy to we własnym zakresie.nie jest to takie proste jak się patrzy z boku.Popierwsze zastanów się nad kostką bo jak spier....lisz to poprawisz ,beton to koniec.Kostkę możesz układać bez pośpiechu, a wylać gruchę betonu to musisz mieć ludzi do pomocy.Dylatacja konieczna.Beton powinien być ściągany wibrołatą i cały widz w tym że spece którzy to robią zawodowo nie używają żadnych rurek jako prowadnic.Możesz zapytać w wypożyczalni o wibrołatę regulowaną i tą łatą możesz ściągać po dechach szalunkowych.Wylewanie podzieliłbym na dwa etapy pierwszy 5x10 i drugi 5x10.Zacierać to proponuję zacieraczkę z napędem z wypożyczalni.Bardzo ważny jest moment kiedy można zacząć zacieranie, przegapisz i nic z tym nie zrobisz(o posadzkach był tu spec na forum ale go wyebano).Tirami tam nie będziesz wjeżdżał więc wystarczy wybrać czarnoziem ,wysypać piachem i dobrze zagęścić.Betonu nie więcej niż 15 -20 cm.Traktój moje uwagi jako niebudowlańca.

aadamuss
09.01.2021, 01:00
Metr sześcienny betonu około 300 PLN (poszło około 26-30 ), pompa, zbrojenie po całości stalowe, dystanse, projekt (1500), folia, szalunki, koparka do wybrania humusu, piasek, zagęszczarka, wibrator, maszyna do zacierania, opaska przeciw zamarzaniu, zwir na opaskę, krawężniki wokół, bez styropianu pod spodemTo chyba wszystko co było potrzebne. Cen poszczególnych nie pamiętam ale, że wyszło około 350 PLN za metr to kojarzę :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

ArtiZet
09.01.2021, 01:05
wyszło około 350 PLN za metr to kojarzę :-)
To 350 czy 3500 ?? bo niby zero to nic ale tu robi różnice ;)

WojtasA
09.01.2021, 09:11
Polecam kostkę
103103

aadamuss
09.01.2021, 10:07
Przepraszam za zero i zamieszanie :-) patrze a nie widzę.
Pod kostkę dla aut trzeba zrobić dobrą podbudowę, krawężniki na betonie - to tez trochę wyjdzie. Najtaniej to wysypać żwiru i zagęścić.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Pawel_z_Jasla
09.01.2021, 10:34
Korytowanie 60/70 cm, krawężniki drogowe na solidnym betonie, konstrukcja wiaty na stopach betonowych 100-120 cm w dół /zależy od strefy przemarzania/ ale tu wiele nie zaoszczędzisz a czym solidniej tym bezpieczniej, włóknina, pospółka /kamień ze żwirem i piaskiem/ 40cm. w koryto a dalej gruby kliniec przechodzący w warstwę nawierzchniową czyli czym bliżej poziomu "0" tym drobniej i ładniej. na koniec można dać z 5-10cm. ozdobnego łamańca typu kamień ogrodowy czy inny drobny płukany. Ma to sporo zalet a niewiele wad - wcale na kołach wiele nie wywieziesz, jak kapie z dyfra to brak śladów i bólu serca, zawsze można z taczek uzupełnić i grabkami podrównać, zero wilgoci czy wkurwiających kolein a jak się w totka wygra to se można na tym płyty granitowe, kostkę czy inny marmur położyć. Moda na zabetonowywanie nie jest najlepszym i najtańszym rozwiązaniem i tak jak poprzednicy pisali - przy tej powierzchni na 100% szlag to trafi, no chyba, że zrobisz zbrojenie jak pod żelbet ale wtedy to wyjdzie drożej jak to co na tej posadzce postawisz. Też nie jestem budowlańcem ale praktykiem/użytkownikiem czegoś takiego - nie zamienił bym na kostkę czy inny beton, które mam na części podjazdu/parkingu więc na żywo widzę różnicę w użytkowaniu. Teraz Szkodnik planuje inwestycje i całość oprócz trasu pójdzie w klińcu plus coś miłego dla oka na ostatnią warstwę.

consigliero
09.01.2021, 11:30
Może się będę powtarzała ale nie jestem zwolennikiem kostki, na Szewskiej już mam dwa miejsca gdzie pojawił się problem, ale jak się ma resztki kanału blokowego na podwórku to można się było tego spodziewać. Gdy przyszło do robienia wjazdu pod dom to wiedziałem że nie chcę kostki tylko kamień, teraz żałuję że i miejsca na samochód i motocykl nie zrobiłem tak samo, wydawało mi się że będzie się zapadać, ale jednak tylko mi się wydawało. Poprzedni wjazd wylany z betonu z dylatacjami żył własnym życiem po 20 latach. Co jest dla mnie największą zaletą? Nie mam problemu z wodą opadową bo spływa do gruntu, myślę że służy też jako miejsce gdzie woda z przyległego terenu też może znaleźć swoje ujście. No ale wymaga to porządnego wykorytowania i nawiezienia dobrego kamienia i ubicia

Widmo80
11.01.2021, 14:12
A co z izolacją poziomą pod wylewką? Dawać coś? Sciany tej wiaty, to będą profile plus blacha.

ArtiZet
11.01.2021, 14:26
Rozważ takie coś może:
https://www.youtube.com/watch?v=liRhTLFlwqc

aadamuss
11.01.2021, 22:40
Jak liczysz na ciepło od gruntu to nie dawaj.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Widmo80
26.02.2021, 07:31
Także tego.. prace ruszyły :) Może w przyszłym tygodniu zacznę stawiać metalowe słupy.

https://photos.app.goo.gl/s8k1ihNZ4g1xc66a9

Kalenica by miała z 10 metrów długości i muszę coś wyspawac tak, żeby slupa na srodku nie było.

stopa-uć
26.02.2021, 21:22
Jednak zdarzają się zimy-pomyśl o tym-waga mokrego śniegu jest ogromna.
Zobacz rysunek podpory dachu 11m i 8m zaprojektowanej przez konstruktora.
Może do Twojego spawania będzie pomocne

Widmo80
27.02.2021, 13:29
Będzie pomocne.
Jakoś tak wyszło, że z 50 metrów kwadratowych, zrobilo się 100..
Mam to zamiar zrobic tak- (Wiem że amatorką trąci, ale specjalistą nie jestem)

https://photos.app.goo.gl/ihkn2wHAqjhyE6JS9

Profile 100x100x3 i 60x80x3 mam juz kupione ,slupy i marki już wyspawane i teraz sprawa kalenicy , jak przedmówca, chcę zeby to wytrzymalo mokry snieg .
Czy tak jak na "projekcie" będzie ok?
Blachodachówka będzie.
Gdyby ktoś miał lepszy pomysł na to,to zapraszam do dyskusji.

Misza
27.02.2021, 13:45
Marcin ja bym to policzył... Przy konstrukcjach kratownicowych to sie można zdziwić czasami gdy długość wyboczeniowa pręta się okaże nie taka jak powinno być. Tak samo słupy, rodzaj podparcia wiązarów, sposób wykonania węzłów...

Widmo80
28.02.2021, 08:44
No tak.. tylko jak patrzę na wiaty,garaże w stylu https://allegro.pl/oferta/garaze-blaszane-6x5-garaz-blaszany-blaszak-braz-10414261150 i jakos to sprzedają ludziom,to myśle że jakbym tego nie zrobil toi tak będzie to lepiej. profil 40x40x1,5 jako glówne słupy,przeciez to się od wiatru gnie. Z tymi obliczeniami ok, ale nie mam nikogo , kto się tym zajmuje a szukanie "specjalistów' którzy wiedzę, jak ja, czerpiązneta i biorą za to niemałą kase mi nie pasuje. Zresztą pani która robiła mi adaptacje projektu budynku, skroiła mnie z kasy a jej "obliczenia statyczne" to było zwykłe- skopiuj- wkleji 15k nie moje ;) Także mam alergie na papierologię. Poza tym wiem, ze to będzie trwało długo, bo teraz oni wszyscy tacy zarobieni, jak mój spec od szafy.. I stanie chyba na tym że będzie słup na srodku i tyle.

Nynek
28.02.2021, 09:28
Szczerze postawiłbym słupa na Twoim miejscu koszty będą zdecydowanie mniejsze.

aadamuss
28.02.2021, 12:17
Ten słup po środku i tak nie za bardzo będzie przeszkadzał - nie będziesz tam autem nawracał. I będzie o co rower oprzeć :-)

szarik
28.02.2021, 12:21
Ja rozumiem Twoje rozterki , ale ... unikałbym jakichkolwiek podpór w środku budynku z czysto praktycznych względów.

tomekt
28.02.2021, 12:52
Czemu ta kratownica po środku, nie lepiej wiązary.
Coś takiego np http://www.agroprojekty.pl/projekt-dzwigar-stalowy-dwuspadowy,594,projekt.html

Widmo80
28.02.2021, 15:07
Hmm.te wiązary niegłupie,tylko że zrobią mi wysokość a chcę, żeby to max miało, 3 metry wysokości. Przy tej belce podwójnej z kratownicą, nie widzę możliwości wygięcia tego.
Owszem, był u mnie "spawacz konstruktor" ale za uslugę (samo spawanie) zażyczył sobie równowartość gsx 1400.. A pewnie zrobiłby to tak jak ja,osnuwając to magią obliczeń, czyli standardowe pierdolamento. Tym bardziej ze do niego kolejka po balustrady, bramy itd.. Jestem po budowie domu i trochę to znam.
Słup i owszem, na środku nie będzie zawadzał za bardzo, ale przyjdzie wepchać kemping, bo chce go zimować w tej wiacie,to może zawadzać.
Ewentualnie jakiś dwuteownik dobiorę, Ale myslę że ta kratownica będzie lżejsza i wytrzymalsza na zginanie.

Na poparcie,mam takie foto- rozpiętość podobna a elementy nawet cieńsze https://photos.app.goo.gl/zqmjJTnRspXekyZr9

Pawel_z_Jasla
28.02.2021, 15:44
Możesz zastosować rozwiązanie "zimowo/sezonowe" z dodatkowym podparciem po środku belki kratownicowej słupem stalowym ze śruba rzymską. Jak będziesz wstawiał gabaryt to w kilka minut to zdemontujesz a w okresie ryzyka zwiększonego obciążenia podeprzesz i będziesz spał spokojniej. Od góry słupa dasz ceownik opasujący belkę a na dole przygotuj pkt podparcia /wylewkę masz chyba zrobioną więc żeby tego już nie niszczyć pewnie wystarczy jakaś stopa stalowa z blachy cirka 6-8mm 50x50 żeby rozłożyć ewentualne obciążenie/. Z dwadzieścia lat wstecz, jak moi rodzice wymyślili sobie kominek o gabarytach i z materiału, który przy załadunku drugiej palety widlakiem uniósł przednią oś chłodni na MB Atego, wzmacniałem w ten sposób strop piwnicy na którym wymurowano to "monstrum" i do dzisiaj dom stoi mimo, że konstruktor płakał jak zobaczył czym ów strop będzie obciążony.

Widmo80
28.02.2021, 15:55
I to by było najlepsze rozwiazanie. Belka kratownicowa https://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/708791-kratownica-stalowa/

I ewentualne jej podparcie,dla świętego spokoju.
Będę to jeszcze konsultował ze specjalistami od dachów, ale chyba nic lepszego się nie wymysli.

Pawel_z_Jasla
28.02.2021, 16:37
Taki słup ma jeszcze tą zaletę, że możesz go postawić za każdym razem w innym miejscu na całej "przyśrodkowej" długości belki co praktycznie niweluje do minimum ewentualną kolizję z gabarytem, który pod wiatą chcesz trzymać - podstawa, czyli element rozkładający nacisk wcale nie misi być kotwiony na stałe w jednym pkt. Nie wiem czy było w temacie ale przyjmij możliwie największy akceptowalny dla Ciebie spadek/kąt dachu bo to on -o ile dobrze rozczytałem przedstawiony szkic- będzie determinował w znaczącym stopniu nacisk na belkę.

Kazmir
28.02.2021, 20:05
Możesz zastosować rozwiązanie "zimowo/sezonowe"
Robię tak od lat. Mam dwie rury, które podstawiam na środku na zimę, gdyby przywaliło śniegiem. Rury mają na dole podstawy z blachy, a na górze uchwyt rozkręcany do przyczepienia do belki. Czasami jak wiaterek zawieje to dach potrafi się unieś i wtedy taka spadająca rura może narobić bałaganu.

pałeł
28.02.2021, 20:15
przypiąć trytka można :) to nie spadnie

Pawel_z_Jasla
01.03.2021, 07:28
Czasami jak wiaterek zawieje to dach potrafi się unieś i wtedy taka spadająca rura może narobić bałaganu.
Dlatego napisałem aby od góry dać ceownik opasujący belkę:D bo inaczej to faktycznie jest ryzyko jest zabawa:D I jeszcze słowo odnośnie spawania - nie wiem na ile ten element ogarniasz ale jeśli słabośrednio to lepiej to zleć /samą belkę/ bo to najważniejszy w Twoim przypadku element przenoszący ciężar z osi dachu na słupy a źle pospawany mimo, że przewymiarowany może narobić duuużego kłopotu.

Widmo80
01.03.2021, 14:08
W spawaniu mistrzem świata nie jestem,ale myslę że zrobię to wystarczająco dobrze - to nie prom kosmiczny ;) Najbardziej się obawiam odkształcania przy spawaniu, potrafią takie długie elementy sie uginać w banan.. Maszyny które spawałem robią po naście lat i nic się nie poskladało a migomatem to i przyjemnie się spawa. Na kratownicę wziąlem profil 60x40x3 -myślę że spokojnie da radę. Cięte i spawane na 45 st.
Będę wrzucał foty z postępu prac, więc wszelka krytyka mile widziana :)
https://photos.app.goo.gl/td4VEYP8uiMi1NCe9
Odstęp między belkami 40 cm.
https://photos.app.goo.gl/u815La1xCQmujiFS9
https://photos.app.goo.gl/GuEj6KCCppfzM5n37

stopa-uć
01.03.2021, 14:41
Prawdziwa cnota krytyk się nie boi- ale czy TY taka cnota.??
Natomiast krytykę będziesz miał znając Forum.

1).Robisz za wolno bo jeszcze nic nie pospawałeś.

A teraz na poważnie::::::

Pamiętaj że zanim powiesisz szynki, zanim będziesz wyciągał silnik z auta
lub zanim jeszcze coś innego wymyślisz to podeprzesz belkę oraz
uczulisz rodzinę że w czasie Twojej chwilowej nieobecności też będą o
TYM pamiętali.

Czekamy na efekty-powodzenia.

ciał

matjas
01.03.2021, 15:24
idąc tym tropem to upewnij się, żebyśmy znowu krwi nie musieli oddawac :D :D :D

tomekt
01.03.2021, 16:45
tego typu kratownica jest troszkę bez sensu.

będzie pracować zbyt mocno profill ten w środku uginał będzie ściankę profila zewnętrznego

Misza
01.03.2021, 16:57
To nie kratownica tylko raczej taka belka z ażurowym środnikem ;)

tomekt
01.03.2021, 17:06
tutaj tak z grubsza można sie zorientować
https://chodor-projekt.net/encyclopedia/stalowe-dzwigary-kratowe/

Widmo80
01.03.2021, 18:10
Nie będzie. Wewnętrzny ma 60*40 mm gruby 100*100. Dając go na środku , do brzegu jest 2 cm w tym miejsce na obspawanie. Także nie wdusi ścianki.
Misza, nazywaj jak chcesz, ale swoje zrobi. Jak nie zrobi, to na szczęście tam nie mieszkam..
Stopa, uć , nie spawalem bo wolę najpierw mieć pewność , że robię dobrze. Nauczony doświadczeniami:D( swoją drogą chyba Cię pamiętam z Bialego brzegu, w tych konkurencjach pijackich :D)

Tomekt , fajne w pigułce.

https://photos.app.goo.gl/nj4Rw86BDNtFk13q9

tomekt
01.03.2021, 18:16
generalnie może nie wcisnąc lub nie rozcignąć bo jest to przewymiarowane

Widmo80
01.03.2021, 21:22
Się zastanawiam, czy pomiędzy ukośne profile, dawać jeszcze te pionowe elementy czyli stężenia. Zaszkodzić nie powinny, ale więcej spawania na jednej ściance belki i może sie to pokrzywić.. Czy w ogóle zrobic to w ten sposob http://eurolam.pl/wp-content/uploads/2016/06/7_kratownica.jpg
Oczywiscie górna belka u mnie jest prosta

Widmo80
02.03.2021, 17:40
Ostatecznie zdecydowałem się na takie coś.
https://photos.app.goo.gl/GYg32BRC7eCPcofBA

pałeł
02.03.2021, 21:31
nie chce mi sie wnikać co lepsze i tansze ale czy nie szybciej bedzie zrobic belkę ażurowa ?
https://docplayer.pl/docs-images/64/51356390/images/17-2.jpg


https://docplayer.pl/51356390-Konstrukcje-metalowe-ii-wyklad-vii-przekrycia-duzych-rozpietosci.html a tu jak masz chcesz cos więcej sie dowiedzieć

Widmo80
15.03.2021, 07:54
Teraz się zastanawiam, nad tym z czego zrobić ściany.

Pierwotnie miala to być blacha trapezowa, typu T8, ale po zapoznaniu się z cenami ( co najmniej 30 zł za sensowną) dochodzę do wniosku, że lepsza praktycznie pod kazdym względem będzie płyta warstwowa PUR.

Cena za metr , to okołol 50 zł a sztywne to, ciepłe, wygłusza i nawet robi konstrukcyjnie. Problem w tym, że w moim województwie brak ofertz tym (dolnośląskie) a smieci i scinki mnie nie interesują. Pozostaje transport np ze Śląska. Możektoś przerabiał budowe z tych płyt i powie co nie co o montażu, izolacji cieplnej itp.

Nawet sa płyty dachowe, co całkowicie mnie urządza- raz sie robi i koniec z ociepleniami itd.

aadamuss
15.03.2021, 19:22
Robiłem na dachu - szybko, łatwo i przyjemnie. Alfa panel, produkcja na zamówienie. Zadzwon i dopytaj może mają jakieś nietypowe w dobrej cenie.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Widmo80
16.03.2021, 07:18
A po czasie, jak to sie spisuje? Trzyma to ciepło?

aadamuss
16.03.2021, 09:31
Robiłem to nad betonowym stropem w garażu bez ogrzewania. Bez izolacji cały beton na suficie był pokryty lodem, teraz jest sucho i temperatury zawsze dodatnie. Mam grubość 10 cm, pianka w środku- można też styro lub wełnę. Bez problemu można po tym chodzić. Pod spodem drewniana konstrukcja, nie za gęsto mam. Woda dobrze spływa, łatwo się montuje fotowoltaikę :-)

Widmo80
16.03.2021, 18:50
:DA ktoś wie coś na temat dachów namiotowych, brezentowych? Podobno nie mogą za to naliczyć podatku itd, bo nie Unią tego ugryźć. Ściany np płyta obornicka i ten dach namiot. Widzę to stoi często i ludzie w tym nawet działalności prowadzą.

maly
16.03.2021, 21:38
Płyta warstwowa to super materiał na budowę obiektów przemysłowych jak i również garaży.Małe obiekty łatwo się buduje bez użycia dżwigu.Jednak za 50zł to będzie za cienkie(chyba że nieogrzewane).Nie wiem do czego będziesz go używał lecz jeśli jakieś dłubanie w zimę to w blaszaku można zamarznąć.
Musisz to przekalkulować, już niedługo nie będzie można ogrzewać czym się da a energia elektryczna będzie szła w górę.Płyta to izolacja termiczna, dżwiękowa jak i estetyka .

Widmo80
17.03.2021, 14:58
Wracając na chwilę , do głównego tematu..
https://www.ayming.pl/analizy-i-aktualnosci/baza-wiedzy/hale-namiotowe-a-podatek-od-nieruchomosci/
nie wiem jaki koszt takiej plandeki na dach, ale gdyby wyszło z 2k i wytrzymało z 10 latto chyba nie jest źle. Poza tym odpada podatek, pozwolenie, projekt i inne g

RonDell
17.03.2021, 18:05
Widmo,
wetnę się w Twój wątek. Musze coś postawić dla moich 2 kółek.

Czy ktoś może pracuje z tymi płytami warstwowymi?
Podpytałbym kilka rzeczy.
Pozdro

Widmo80
25.03.2021, 07:54
Materiał na sciany kupiony. Grubość 5 cm. ilość, ponad 110 metrów, z demontażu z Niemcowni. 35 za metr kw. dużo i nie dużo, wygląda jak nówka, sztywne, gruba blacha. Nie można tego ciąć gumówką, bo warstwa ocynku się przegrzewai będzie rdzewiec gdzie cięte. w miare możliwości będę dodawał jakieś foty z robót. Zacząć by nalezało od okapnika na samym dole, tak by woda z płyt, spływała poza fundament, nie do środka.

https://photos.app.goo.gl/N8eRkxVpZr9kr2Dm7

Kali89
25.03.2021, 09:50
Ta płytę dobrze tnie się wyrzynarką z brzeszczotem do stali.

aadamuss
26.03.2021, 22:48
To zależy jaki wymiar będą miały belki poziome.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Widmo80
27.03.2021, 13:23
U mnie prace ruszyły. I zrobiło się tyle ile zrobiłem sam. na razie spawanie elektrodą( nie lubię) a nie szło spawać magiem, bo wiatr zdmuchuje gaz, muszę poczekać na dobrą pogodę.
https://photos.app.goo.gl/ZbTjC4LxXACosZx96

https://photos.app.goo.gl/GjVxQBhWZBgHBpre7

Widmo80
04.04.2021, 14:35
Może ktoś z Was, wie, gdzie na dolnym Śląsku kupić płytę warstwową na dach? Są jakies ogłoszenia, ale nikt nie odpisuje itd. Wolałbym taką płytę, bo woda się na niej nie skrapla.
Ewentualnie z Poznańskiego czy Śląskiego.
Druga sprawa, -czy poliwęglan się sprawdzi na świetliki w dachu? Co by ewentualnie było najlepsze?

aadamuss
05.04.2021, 16:24
Jeśli spadek w prawo to 8cm×18cm powinny być ok. Chodzi o te belki około 5 metrowe.


Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Widmo80
12.04.2021, 14:50
Co do budowy wiaty. Materiał na sciany, juz mam. Będzie to płyta warstwowa pur, grubość 5 cm. Na dach niestety nie udało mi sie nic znaleźć w rozsądnej cenie- nawet 2 gatunek to 120 zł brutto i drożeje nadal. A to tylko wiata. Wiec dach będzie z blachodachówki i kiedyś ewentualnie to ocieplę czymś.
Teraz pytanie , jak to wykonać, zeby od wewnątrz, na blachodachówce, nie skraplała mi sie woda. to potrafi być wqrwiające. Żeby uniknąć tego problemu ,wiem ze można dac pod blachę membrane paroprzepuszczalną.. Tylko jak? W przyszłości byc moze przyjdzie na to piana otwartokomórkowa a zamkniętokomórkową stosuje się bezpośrednio na blachę( około 3 cm to jakieś 60 zł za metr chcą) Z tego co widziałem na domu, membrana ma nie mieć styku z dachówką czy blachą i ma byc wolna przestrzeń by to oddychało. w takim układzie nie moge położyć blachy bezpośrednio na folię. Jesli ktoś ma z tym doswiadczenie , niech mi to wyłoży lopatologicznie.

chemiczny
12.04.2021, 15:08
A jakbyś tak dach najpierw z osb, na to membrana i potem blacha?
Mam tak u siebie w gospodarczym i nic mi się nie skrapla.

aadamuss
12.04.2021, 15:13
Zrób od razu docelowo z płyty i nie wracasz do tematu. Membrana za chwilę się rozleci i wyrzucona kasa. To tylko wiata ale blachodachowka też za darmo nie jest (chyba).

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Widmo80
14.04.2021, 21:03
Trochę za drogi interes..
Tak więc.
Prace ruszyły. Konstrukcja już stoi. Zacznę od dachu, z czasem ściany...

Ściany będą z płyty pur, mam juz ją kupioną i leży u mnie :) Niestety , na dach jest klopot cos kupić w rozsądnych pieniądzach, ceny z D a nawet drugi gatunek to okolo90 zł za m2. Tak więc blachodachówka i kiedyś się to ewentualnie jakoś dociepli.
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/m9Q9JNOcVXC_QJEBEX2U-kF3t5YkdBCwwRbJJa8l_DbyOe68Aylz4ERGCSe-n3-p6eKVJ1lmZNdgcEbH6c7nyuAH_KqmvZpmXI5msfVShwO2mtb_T L7sL5JJ3aXT8AENz3iX_JL4tZdIsn5DySaY

Może mamy tutaj kogos kto się tym zajmuje?

W czym rzecz. Blacha ma to do siebie ,że od środka skrapla się na niej woda. I chcialbym to zrobić tak , żeby nic mi nie kapało. Nie wiem czy zwykla membrana to zalatwi,czy dac normalną folię pod blachę. Ja wiem że ma to się ze sobą nie dotykać - i teraz jak to zrobić? Jak na zdjęciu? Moje belki główne ,to profile 60x80x3 mm długie na 6 m.

Odległość miedzy nimi okolo 1 metr ,nawet mniej,na to folia ,łaty na wkręty, blachowkręty (nie bardzo wiem jak umocowac łatę do profilu) i do łat blachodachówka, czy tam blacha trapezowa. Jakajest rola kontrłat? Nie siedzew temacie a dla niektórych to oczywiste sprawy.

tomekt
14.04.2021, 22:26
blacha trapezowa z filcem

Widmo80
20.04.2021, 21:50
Tak więc będzie płyta, tanio nie jest , ale już tego robić nie będę. (docieplać itd)
Dużo zalet to ma. Najważniejsza dla mnie, to taka, że z czyjąś pomocą, sam zrobię dach, który jest ciepły, nic się nie skropli i bez łaski pojebanych w glowe najemników.

https://photos.app.goo.gl/TFF9qQjmqV6RNLiG9

aadamuss
20.04.2021, 23:40
Brawo Ty :-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Widmo80
27.04.2021, 19:19
Prace w toku.
https://photos.app.goo.gl/6TeHUKFbyLf2PMNSA

Jakieś patenty na ułatwienie sobie pracy, albo jej przyspieszenie?
Mam do przykręcenia koło 200 metrow bieżących łat, wkrętami samowiercącymi do profila o ściance 3 mm. na te łaty dopiero płyta warstwowa.Ja wiem ze ona sztywna itd, ale nie zaszkodzi wzmocnić to od spodu.

tomekt
27.04.2021, 20:57
Prace w toku.
https://photos.app.goo.gl/6TeHUKFbyLf2PMNSA

Jakieś patenty na ułatwienie sobie pracy, albo jej przyspieszenie?
Mam do przykręcenia koło 200 metrow bieżących łat, wkrętami samowiercącymi do profila o ściance 3 mm. na te łaty dopiero płyta warstwowa.Ja wiem ze ona sztywna itd, ale nie zaszkodzi wzmocnić to od spodu.

https://www.sukces-zamocowania.pl/aktualnosci/wkrety-samowiercace-drewno-stal

WSD6370 6,3 x 70 6,3 mm 70 mm

Daj tam stężenia połaci jakieś bo słabo to wygląda

Widmo80
27.04.2021, 21:16
(...) Daj tam stężenia połaci jakieś bo słabo to wygląda

Chodzi Ci o te przekątne, które uniemozliwiają się chwianie całości? Będą , ale najpierw chcę zadaszyć żeby mi się nie lało do środka. Ogólnie w ścianach chce dać takie duże X i linki od środka kalenicy do rogów wiaty. wiem napór wiatru itd. https://photos.app.goo.gl/pwhzX3EBvqH3NUQ49

Widmo80
21.05.2021, 14:54
Pomału to zaczyna być tym, czym miało być.
Mam satysfakcję dodatkową, bo poza wylewką wszystko zrobiłem sam :)
Firmy i specjaliści ( ceny z dupy, brak czasu terminy, itd) więc dałem sobie z nimi spokój. Jeszcze się prosić trzeba :vis:

Dzięki wszystkim za podpowiedzi w temacie ( zwłaszcza Stopa Uć za pomysł belki :) )

https://images92.fotosik.pl/504/894a458df8e8aa53gen.jpg (https://images92.fotosik.pl/504/894a458df8e8aa53.jpg)

dawid8210
21.05.2021, 15:48
Ale kurła przestrzeni! Klasa:)

Emek
21.05.2021, 16:06
Panie, tosz to hangar a nie wiata. Zazdraszczam przestrzeni.👍

stopa-uć
31.05.2021, 11:37
Fajnie ! !
Gratulacje! !

Może podeprzeć na ścianie szczytowej nad nogą "2" dach? ?

ciał

Widmo80
24.07.2023, 22:31
Trochę się pozmieniało i może się komuś przyda.
https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/budynek-gospodarczy-do-150-m2-bez-pozwolenia-i-zgloszenia-nowe-przepisy-budowlane-od-3-czerwca-2023-lex-zboze-aa-HNQ4-twCH-mgRp.html?fbclid=IwAR20Ew5IWs5tgILTK7zgH_c2w12wQML _RWfGUNGtFoWvKa3H2Ptsjcy6fzc