PDA

View Full Version : Montaż tylnego koła


Borkow
05.05.2019, 22:29
Banalne pytanie, ale podobno głupich pytań nie ma.
Macie jakieś myki na montaż tylnego koła.
Wkurzają mnie te tulejki na zimerach. Jest ciasno i przez to często spadają i można się z tym namęczyć.
Próbowałem najpierw zahaczyć koło na ośce bez założonego zacisku, ale chyba zacisk musi być na miejscu jako pierwszy. No chyba, że nie, ale miałem z tym kłopot. Ogólnie ze względu na to, że mam dwa komplety kół chcę osiągnąć w miarę krótki czas ich wymiany. Dodam, że mam centralną podstawę.

madafakinges
05.05.2019, 23:00
Trenuj

Mirmil
05.05.2019, 23:38
Ja zawsze sie biore do tego od tylu.
Siadam wygodnie, nogi szeroko, kolo pomiedzy, pcham najpierw delikatnie i sprawdzam, czy rowno wchodzi.
Jak jest kumpel w poblizu, to prosze, zeby pomogl wsadzic oske, ktora wczesniej smaruje dla lepszego poslizgu.

Sierdiukov
07.05.2019, 11:33
Każdy ma tam jakiś swój sposób. Na pewno musisz poświęcić czysty tyłek i klapnąć na dupsku. Lewa lub prawa stopa bokiem pod koło - to pomaga podtrzymać je na właściwej wysokości. Wcześniej lekko rozsuń łyżką zaciski w hamulcu. Na końcu stwierdź, że założyłeś na odwrót oponę i w ramach treningu wszystko powtórz.

Lucky Luke
07.05.2019, 12:17
Nie trzeba siadać , rozsuń najpierw klocki stopa pod koło i celuj.
Trenuj , trening czyni mistrza ;)

siwy
07.05.2019, 12:25
Ja stopę pod koło wsadzam, wtedy łatwiej osadzić ośkę jak kontrolujesz wysokość koła. Tulejki smaruję tawotem przy każdym montażu, nasmarowane i tak muszą być a i nie wypadają tak przy montażu.

myku
07.05.2019, 13:02
Nie wiem jakie masz moto ale w kącie 1190 adv te tulejki przyprawialy mnie o załamanie nerwowe. Tylko cierpliwość cię uratuje

Fizolof
07.05.2019, 14:55
A ja myślałem że tylko Yamaha xt660z Tenere ma to spierdzielone. W Tenerce zacisk tylnego hamulca nie jest przykręcony do wahacza i zgrać latający zacisk, 2 tulejki /a jeszcze jak serki wyrobione to zębatka z zabierakiem "wylata" jak zamek w karabinie u Pawlaka/ to wyższa szkoła opanowania nerwów. Patent z nogą pod koło dobry, ja podważam koło łyżką /oczywiście siedząc za motocyklem/.

Borkow
07.05.2019, 20:00
Myślałem, co opisałem wyżej, żeby w pierwszej kolejności założyć koło a dopiero po tym zacisk. Brakuje niewiele. Udało się to może komuś bez luzowania przewodów od wahacza?
Drugim pomysłem, który błąka się po czaszce jest podwieszenie na czymś koła na kanapie, do tego potrzeba jakiegoś "wieszaka" i np. kurtki dla osłony moto.
Taki ze mnie gość, że sobie chcę ułatwiać.

Pils
07.05.2019, 21:49
Zacisk mam podniesiony. Opuszczam na założone już koło. Żeby było jeszcze trudniej to muszę uważać na końcówkę od olejarki, która jest przy samej zebatce. Generalnie tak jak piszą wcześniej z każdym następnym założeniem jest łatwiej.

Borkow
07.05.2019, 22:20
Podniesiony? A w jaki sposób?

Brzeszczot
07.05.2019, 22:37
weź w miarę długi i gruby śrubokręt i przełóż go od strony nakrętki , zabezpieczy ci tulejkę klocki rozszerz . nie ładuj jakiegoś mela pomiędzy okładziny tylko w tym miejscu co jest metal ,jak będziesz przepychał ośkę to stopniowo wycofuj śrubokręt ,trochę to pokrętnie napisałem ale sposób bardzo prosty i oszczędza zszargane nerwy

sluza
08.05.2019, 10:44
Ja stopę pod koło wsadzam, wtedy łatwiej osadzić ośkę jak kontrolujesz wysokość koła. Tulejki smaruję tawotem przy każdym montażu, nasmarowane i tak muszą być a i nie wypadają tak przy montażu.

Z Twoja stopa to i silnik możnaby podeprzeć przy wkładaniu :)

matjas
08.05.2019, 11:21
Polecam znany i lubiany system z siedzeniem za motocyklem i podnoszeniem koła stopą. Nie znam lepszego - ale i tak nie jest to ulubiona operacja... Dobrze jak jest centralka i moto stoi w miarę w pionie.
Z kołkiem pod michą i tylko kosą to musi być przygoda z tych grubszych.

Jak już wejdzie oś z jednej mańki to ją delikatnie pobijam i jak dojdzie na drugą stronę wystarczy unieść koło i przepukać ją przez wahacz/jarzmo. Powoli, spokojnie, planowane działanie i się uda.

myku
08.05.2019, 12:37
Za tydzien bede zmieniac Michelin wild na mitasa e09 Dakar. Juz się ciesze bo bede to robic recznie. Mam wvglowie plan i kilka gadzetow. Jak wyjdzie to sie podzielę

Borkow
08.05.2019, 22:16
A ja myślałem, że zadałem głupie pytanie a tu wszyscy z tym przeprawę mają. Coś czuję, że jakaś dźwignia i jakiś "nastaw" będzie tu kluczem.

muszel72
08.05.2019, 22:29
Jeśli masz centralkę to bułka z masłem. Nie ma o czym gadać. Pzdr

Pils
09.05.2019, 21:57
Podniesiony? A w jaki sposób?

Do góry :)
No tak jakbyś chciał klocki wymienić. Przecież do wymiany klockow nie zdejmujesz kola.

Pils
09.05.2019, 22:01
A ja myślałem, że zadałem głupie pytanie a tu wszyscy z tym przeprawę mają. Coś czuję, że jakaś dźwignia i jakiś "nastaw" będzie tu kluczem.

Temat jest do ogarnięcia. Nie możesz się tylko spieszyć, generalnie spokój Cię uratuje. Osobiście geniuszem mechaniki nie jestem, a jakoś mi się to udaje. Zanim usiądziesz z tylu za kołem upewnij się że wszystko jest pod ręką.

Borkow
25.06.2019, 22:02
Ostatnio odkryłem, że zwykła cegła ma prawie idealną grubość do podłożenia pod tylną oponę przy montażu. Z cegłą i centralną stopką to dopiero bułka z masłem.