PDA

View Full Version : Olej kiedy....?


PAKO
19.03.2019, 19:43
Potrzebuję rady..... 2018.07.30.zakupiłem crf 1000 dct, 2018.08.25.wymieniłem olej po 1000 km. W tej chwili królowa ma 4200 km przebiegu. Napomkne że garażuje ja w ocieplonym lecz nie ogrzewanym garażu czyli jest zimno ale mróz nie wchodzi. Producent zaleca kolejną wymianę oleju przy 12000 km lub po 12 miesiącach. Czyli w moim przypadku 2019.08.25.Stara szkoła mówi że powinno zmieniać się olej zaraz po zimie. Pytanie moje brzmi zmieniać teraz czy wstrzymać się tak jak zaleca producent? Z góry dziękuję za informację.PS. W ASO dogadałem się że jeśli zmienię olej teraz to odnotuja mi datę 25.08.

Tank
19.03.2019, 19:50
Nie panikuj, jezdzij do przewidzianego interwalu wymiany,. Mole jeszcze nie zdązyły go zjeść przez zimę. :)
(Chcialbym znaleźć pierwotne zrodlo pochodzenia tych teorii- moglbym się założyć, ze ma zywotny interes wyrazony w pieniądzu w ich rozpowszechnianiu)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

srebnil
19.03.2019, 20:22
Stara szkoła to mówi, że olej wymienia się po sezonie, Powód? Olej zużyty, podkreślam ZUŻYTY jest zasiarczony i może źle wpływać na elementy silnik-korozja. W Twoim przypadku-przebiegu, zrobiłbym tak jak pisze Tank.

Emek
19.03.2019, 20:28
To nie pojazd zasilany gnojówką czy podtlenkiem biedy żeby gadać o jakimś zasiarczeniu tym bardziej że przebieg od wymiany to ledwie 3 tysie.

yeuop
19.03.2019, 20:47
A jak wylaczasz silnik? Bo bez tej informacji trudno będzie ci doradzić..

radiolog
19.03.2019, 20:52
Dla dokladnej oceny potrzebny jeszcze rozmiar stanika

Mallory
19.03.2019, 21:06
Ja bym wymienił.

Lis
19.03.2019, 21:34
Olej wymienia się po sezonie, ale przed zimą. Tak, aby czysty olej "zimował" w silniku. Ze starego, przepracowanego oleju odkładaja się osady, które po okresie zimowym trudniej usunąć. Również dłużej silnik jest narażony na działanie korozyjne przepracowanego oleju. Okresy wymian zależą od warunków eksploatacji (przy trudnych skracamy okresy wymieniany) oraz samego oleju - jego klasy. Producent podaje zawsze maksymalny dystans do wymiany. W Twoim przypadku o wymianie myśłałbym po 6 tys. km, wiele motocykli ma takie interwały wymian oleju. W praktyce może to wypaść w sierpniu, czyli w terminie. Chyba, że planujesz wyprawę wtedy wymiana oleju musi być zrobiona pod planowany dystans i klimat.

Tank
19.03.2019, 21:39
... Chyba, że planujesz wyprawę wtedy wymiana musi być zrobiona pod planowany dystans i klimat.

Rozwiń, proszę...

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

PAKO
19.03.2019, 22:01
Widzę że ile ludzi tyle opinii i bądź tu mądry....

Grzechu2012
19.03.2019, 22:01
w USiA bardzo popularny jest też "Blinker fluid" w CRF1000 zalecana wymiana w tym samym czasie co olej silnikowy, ponoć poprawia osiągi i zmniejsza spalanie. Co jest na plus przy długich przelotach zagranicznych na przykład.

Mallory
19.03.2019, 22:08
Widzę że ile ludzi tyle opinii i bądź tu mądry....

Bo też problem - nie problem. Przelatałeś kilka miesięcy i 3200 km... silnik nowy ciągle "na dotarciu" - wymiana teraz na pewno nie zaszkodzi, wymiana później raczej chyba nie zaszkodzi... ot różnica za 100 pln.

hellwoot
19.03.2019, 22:12
Widzę że ile ludzi tyle opinii i bądź tu mądry....

No właśnie bądź mądry. Na cholere chcesz ten olej wymieniać? Jeździj do 8 albo do dychy i wymień. Opowieści z czasów superolu i ziejącym siarką silniku nie dotyczą Twojej sytuacji.
Olej Twoim moturze jak jeździsz normalnie będzie czysty do 8 tyś, sprawdzaj sobie. Około dychy będzie taki nijaki a po 12-14 będzie już brunatny :D

Po 23 tyś będzie bardziej czarniawy jak przy 12, to akurat na przykładzie kolegi co przyjechał (wg niego trochę wcześniej :haha2: ) na wymianę ale się okazało, że zapomniał zrobić drugi przegląd olejowy i wyszło jak wyszło:D
Moturowi nic nie było.

To wszystko z praktyki.

Lis
19.03.2019, 23:11
Rozwiń, proszę...


Krótka wyprawa może mieścić się w dystansie między wymianami, wtedy można objechać i wymianę zrobić po powrocie. Przy dłuższej trasie lepiej zrobić wymianę przed wyprawą. Chyba, że i tak planujesz w bardzo długiej trasie...
Od klimatu zależy dobierana lepkość oleju. Więc kiedy jedziesz do Afryki w środku lata lejesz olej cięższy. Kiedy jedziesz na Nordkap zimą - lżejszy.

mdxmd
19.03.2019, 23:52
Krótka wyprawa może mieścić się w dystansie między wymianami, wtedy można objechać i wymianę zrobić po powrocie. Przy dłuższej trasie lepiej zrobić wymianę przed wyprawą. Chyba, że i tak planujesz w bardzo długiej trasie...
Od klimatu zależy dobierana lepkość oleju. Więc kiedy jedziesz do Afryki w środku lata lejesz olej cięższy. Kiedy jedziesz na Nordkap zimą - lżejszy.


Nie chcę Cię martwić sporo się npracowałeś ale Tank się nabija... a jaki olej w teren lżejszy czy cięższy?

tyran
20.03.2019, 00:45
Chcesz się poczuć lżej/lepiej-wymień.
Jeśli czujesz się tak teraz-nie wymieniaj.

Dzieju
20.03.2019, 07:51
Widzę że ile ludzi tyle opinii i bądź tu mądry....

A im więcej postów tym będzie ci trudniej.
Producenci olejów będą naciskać na wymiany bo towar musi schodzić z półek.
Producenci silników coraz bardziej wydłużają przebiegi do wymiany bo silniki muszą padać by klient kupił następny pojazd.
Serwisanci będą namawiać by przed zimą bo kasę trzeba zarobić.
Ci co lubią mieć dobre samopoczucie na zimę to wymienią pozostali poczekają do przebiegu.
Jak do tego dorzucisz setki wymyślonych mniej lub bardziej wiarygodnych opini w internecie to dopiero będziesz miał o czym myśleć.
Pisanie w tym momencie co ja bym zrobił już nie ma sensu.

Biorąc pod uwagę "wytrzymałość" oleju na przebieg wymiana co 24tyskm to śmierć dla silnika , no chyba że właściciel nie ma zamiaru długo jeździć i niech się następny martwi .

Nawet w samochodach gdzie użytkowe obroty są średnio połowę mniejsze taki przebieg zabije z czasem silnik.
Popatrzcie co się dzieje w środku silnika np samochodowego który miał wymiany w/g producenta co 30tyskm ( przebieg przy inspkcji ok 200tyskm) , rozciągnięte łańcuchy rozrządu , łyżwy( pęknięta) , napinacze , masa osadów w tym i zwęglonych które trzeba zeskrobywać.
A dla odmiany obejrzyjcie środek po wymianach co 10-12 tyskm jest czysty , bez osadu a osprzęt nie zużyty ( przebieg przy inspekcji 430tyskm) .
To były takie same silniki tylko różnie eksploatowane.

svyterius
20.03.2019, 21:01
:) A ja dam offtopa:)

Kolego PAKO w tym samym dniu odbierałem swój motocykl:) ja na ta chwilę mam 1000km mniej:)

Oleju nie zmieniłem po zimie poczekam do wrzesnia I przed wyjazdem wyszukuje moto:)

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Drak
20.03.2019, 22:40
Wytrzyma do 12 tysięcy.
W samochodach wymienia się co przebieg/czas i nikt nie patrzy czy była zima, czy samochód był odstawiony na miesiąc, dwa czy pięć.
Teorii jest dużo ale na pewno lepiej wymienić wcześniej niż później.

robertG7
21.03.2019, 22:19
Producenci aut sugerują/zalecaja wymianę co 30.000 km, by w tabelkach zmniejszyć koszty eksploatacji - banki mogą zaproponować niższą ratę leasingową.
Np w Skodzie wymiana oleju co 30tyś, a filtra powietrza co 90.000 km!!

Dzieju
21.03.2019, 22:48
Producenci aut sugerują/zalecaja wymianę co 30.000 km, by w tabelkach zmniejszyć koszty eksploatacji - banki mogą zaproponować niższą ratę leasingową.
Np w Skodzie wymiana oleju co 30tyś, a filtra powietrza co 90.000 km!!
A silnika po 150tyskm :)

robertG7
21.03.2019, 23:12
Wynajem długoterminowy, po 180.000 zabrali :(

jochen
22.03.2019, 10:36
Ja w mojej staruszce olej z filtrem wymieniam co 6000 km, na żadne teorie (w tym i spiskowe) uwagi nie zwracam, dzięki czemu posiadam zarówno spokój ducha, jak i działający bez problemów motocykl.

siwy
22.03.2019, 11:00
A jak wylaczasz silnik? Bo bez tej informacji trudno będzie ci doradzić..

:Thumbs_Up: :haha2:

ja radzę nie wyłączać, pojazd nieużywany szybciej się starzeje

Lakrua
06.04.2019, 13:18
Ile oleju wchodzi do crf1000 manual ?

Emek
06.04.2019, 15:51
4,1 l z filtrem. Bez wymiany filtra 3,9l