PDA

View Full Version : Czy można zmierzyć ramę (krzywa /prosta) podczas kupowania [wydzielone z dyskusji sprzedaży Afryki Kazmira]


redrobo
26.10.2018, 09:36
Smutna sytuacja. Nie wypowiadam sie.
Ciekawi mnie tylko w jaki sposob mozna pomierzyc rame podczas kupowania motocykla? To jest pytanie bez podtekstow.

Marcinnn6
26.10.2018, 09:49
Ciekawi mnie tylko w jaki sposob mozna pomierzyc rame podczas kupowania motocykla? To jest pytanie bez podtekstow. - też o tym pomyślałem - ale może poprostu Born tak w emocjach napisał - bez odbioru

wojtekk
26.10.2018, 09:52
Nie krępujcie się :) wydzielilem do osobnego wątku, bo widać , że zagadnienie ciekawe /ważne :)

madafakinges
26.10.2018, 10:03
Może jak dobry majster strzelił okiem?

hindus
26.10.2018, 10:14
No chyba nie można,
Ale jak moto ciągnie w jedną stronę, to wydaje się rozsądne stwierdzenie.

Marcinnn6
26.10.2018, 10:22
no zależy też jak to jest z tym ciągnięciem. Nigdy nie miałem motocykla z krzywą ramą, ale w poprzednim sprzęcie po puszczeniu kierownicy lekko ściągał na lewo. Po serwisie przedniego zawieszenia oraz wymianie przedniej opony - problem ustał.

Bałtrok
26.10.2018, 10:23
No chyba nie można,
Ale jak moto ciągnie w jedną stronę, to wydaje się rozsądne stwierdzenie.

Uważam podobnie, bez ściągania plastików czy zbiornika, żeby poszukać uszkodzeń się nie da. Chyba, że jest tak przekoszona, że widać to np po zajęciu miejsca kierownika.
Zostaje rozpędzenie do ~50, wbicie luzu, puszczenie kierownicy i obserwacja czy ściąga w którąś stronę.

Dzik
26.10.2018, 10:26
Jest coś takiego: pomiar ramy za pomocą urządzenia Scheibner mega-m.a.x. - są też wersje mobilne - umawiasz się na konkretne miejsce i podjeżdżają z walizeczką ;)
Wiadomo tanie to nie jest, ale przy chęci kupna motocykla np. używanej NAT ma to już sens.

bigboykr
26.10.2018, 10:28
Bez wrzucenia na maszynę do pomiaru ramy to przy małym skrzywieniu ie jest możliwe 100% stwierdzenie, że rzeczona rama jest krzywa.
Przyczyn ściągania może być wiele innych. Niesprawne przednie lagi, złe osadzenie lag w półkach, nieosiowe zamontowanie kół.
Jasne, że jak jest skoszona główka, widać spawy, pęknięcia itp to w porządku. Ale przy małych odchyleniach takie stwierdzenie nie może być stwierdzeniem na 100%.

tommi
26.10.2018, 10:40
Było coś gdzieś kiedyś, że ktoś latał po zlocie i dla jaj mierzył dystans rama - przednia głowica w zgromadzonych afrykach. Nie mogę teraz tego znaleźć.

Jarek
26.10.2018, 10:51
Dla mnie, pomijając wszystkie techniczne szczegóły, dziwnym jest fakt ,że Kazmir znany jest jako prawdziwy MotoDłubek i rzeczoną Afri sam składał i używał bodajże od 2005 roku...nigdy nie słyszałem czegokolwiek nt krzywej ramy w jego moto...no chyba że ostatnio(przed rokiem) przywalił w cos a ja o tym nie wiem....
-różne dziwne rzeczy się dzieją na tym świecie...ale nie wierzę w złą wolę Kazia..
pzdr

BornToRide
26.10.2018, 11:56
- też o tym pomyślałem - ale może poprostu Born tak w emocjach napisał - bez odbioru

Powiem tak... Ja tego nie widziałem... Chłopaki z MotoLeżan spojrzeli na odległość silnika od ramy i stwierdzili, że odległość jest zbyt mała (przód silnika). Mówili też, że czasem silnik dotyka ramy.

Później polatali z poziomicą, moto na centralce, i poziomke raz na wahacz raz na gmole, to przykładali do silnika za kołem i różnice były duże.

A na końcu po prostu na oko. Moto na centralce, stajesz 3m od moto i widać jak koło przednie jest krzywe w stosunku do reszty motocykla.

Emek
26.10.2018, 12:00
A jadąc 500 km z Wawy nie czułeś że coś jest nie halo i moto ściąga? Zastanawia mnie fakt, że tego nie zauważyłeś w trasie a wyszło na krótkiej jeździe testowej. Nie szukam dziury w doopie. Po prostu pytam.

lukasz_vip
26.10.2018, 12:04
Mój dobry kolega, który zna się na moto tez kupił moto z krzywą ramą. Tak był zafascynowany zakupem, że nie zauważył tony szpachli na ramie w widocznym miejscu bez rozbierania plastików. Na szczęście zauważył to następnego dnia i od razu pojechał z moto do poprzedniego właściciela.

CzarnyEZG
26.10.2018, 12:21
Przyczyn ściągania, tak jak pisali chłopaki wcześniej może być wiele, a krzywa rama nie zawsze musi dawać taki objaw (zam moto z krzywą ramą, które nie ściąga i jeździ oki)

Z drugiej strony pisałeś coś o krzywych lagach po zakupie. To mógł być pierwszy sygnał że trzeba zwrócić uwage na ramę.

W pomiary "na oko" nie wierzę, bo:
1. kierownica nie jest na sztywno zamocowana i to ona ma większe tendencje do zgjęcia się. (sprawdź czy jest prosta, jak usiadł jeździec przyzyczajony do innej kiery, to mogło go ściągać jak u Ciebie jest krzywa)
2. Kładzenie poziomicy na gmolach jest bez sensu - bo one dostają pierwsze przy paciaku (niech pierwszy rzuci wałkiem zdawczym ten co ma proste gmole w AT)
3. Jeżeli masz gmole przykręcone do mocowań silnika (częsta wersja na forum) to przy pechowym paciaku może zgjąć mocowanie i silnik będzie krzywo w ramie siedział.

Nie neguję czyjejś wiedzy na temat ram, po prostu to nie chiński skuter.
Żeby wygiełą się rama musiał by być poważny dzwon a nie terenowy paciak czy parkingówka. Jeżeli ani Kazmir, ani Ty nie miałeś poważnego dzwona, to szukałbym winy w osprzęcie a nie w samej ramie.

redrobo
26.10.2018, 12:26
Moim zdaniem mierzenie ramy nie ma nic wspolnego z przednim zawieszeniem (lagi, polki, oska, sztyca, kolo), tylnym takze (wahacz, oska, kolo). Kazdy z tych elementow jesli kest krzywy, moze wprowadzac w blad.
Bez jakiejs maszynerii pomiarowej jakos tego nie widze...

BornToRide
26.10.2018, 12:27
Przyczyn ściągania, tak jak pisali chłopaki wcześniej może być wiele, a krzywa rama nie zawsze musi dawać taki objaw (zam moto z krzywą ramą, które nie ściąga i jeździ oki)

Z drugiej strony pisałeś coś o krzywych lagach po zakupie. To mógł być pierwszy sygnał że trzeba zwrócić uwage na ramę.

W pomiary "na oko" nie wierzę, bo:
1. kierownica nie jest na sztywno zamocowana i to ona ma większe tendencje do zgjęcia się. (sprawdź czy jest prosta, jak usiadł jeździec przyzyczajony do innej kiery, to mogło go ściągać jak u Ciebie jest krzywa)
2. Kładzenie poziomicy na gmolach jest bez sensu - bo one dostają pierwsze przy paciaku (niech pierwszy rzuci wałkiem zdawczym ten co ma proste gmole w AT)
3. Jeżeli masz gmole przykręcone do mocowań silnika (częsta wersja na forum) to przy pechowym paciaku może zgjąć mocowanie i silnik będzie krzywo w ramie siedział.

Nie neguję czyjejś wiedzy na temat ram, po prostu to nie chiński skuter.
Żeby wygiełą się rama musiał by być poważny dzwon a nie terenowy paciak czy parkingówka. Jeżeli ani Kazmir, ani Ty nie miałeś poważnego dzwona, to szukałbym winy w osprzęcie a nie w samej ramie.

Gmole nowiutkie, nie testowane, wcześniej ich w ogóle nie było.

wojtekk
26.10.2018, 12:28
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic.php?f=208&t=24805#p374115


Artku (i ewentualnie następni, gdyby były chętni) - tu dyskusja o tym, czy ramę da się ocenić (czy prosta) podczas kupna.

Chcesz dyskutować o uwagach kierowanych przez BornToRide? Rób w stosownym wątku (gdzie przenoszę).

P.S. Masz czas szukać na forum postów to i znajdziesz czas pisać :)

BornToRide
26.10.2018, 12:31
Artku (i ewentualnie następni, gdyby były chętni) - tu dyskusja o tym, czy ramę da się ocenić (czy prosta) podczas kupna.

Chcesz dyskutować o uwagach kierowanych przez BornToRide? Rób w stosownym wątku (gdzie przenoszę).

P.S. Masz czas szukać na forum postów to i znajdziesz czas pisać :)

Dokładnie...

CzarnyEZG
26.10.2018, 12:38
Born - ale gmole to kawałek wygiętej rury przy pomocy giętarki, a nie pasowany co do mm element jakiejś kosmicznej konstrukcji.

Nawet jak są nowe, to mogą być niesymetryczne (przesunięcie o minimetr lub dwa nic nie zmienia byle by mocowania pasowały) a mierzenie i ocenianie na tej podstawie ramy jest bez sensu.

Jakbyś napisał, że pomierzyłeś odległość od osi przedniego koła do osi wahacza i wyszło 5 cm za mało, a lagi są proste, to coś by znaczyło.

Przykładanie poziomicy do wachacza, który nie ma miejsc pomiarowych (kładziesz ją na spawach, które mogą być minimalnie wyższe z jednej strony) też jest bez sensu.

Ocena "na oko" tak jak pisałem, też jesty bez sensu, bo grubsza podkładka gumowa pod czachę z jednej strony ją przesunie, a bak może bardziej osiąść bo sie wyrobi guma pod nim i jest krzywo.

Przepatrz osprzęt a na 99% znajdziesz winowajcę.

tommi
26.10.2018, 12:52
Czy jest osobny temat z postami Franza i moimi w tym temacie..?

Już wiem, spoko. Ale ta moderacja jest szybka!

BornToRide
26.10.2018, 12:55
Born - ale gmole to kawałek wygiętej rury przy pomocy giętarki, a nie pasowany co do mm element jakiejś kosmicznej konstrukcji.

Nawet jak są nowe, to mogą być niesymetryczne (przesunięcie o minimetr lub dwa nic nie zmienia byle by mocowania pasowały) a mierzenie i ocenianie na tej podstawie ramy jest bez sensu.

Jakbyś napisał, że pomierzyłeś odległość od osi przedniego koła do osi wahacza i wyszło 5 cm za mało, a lagi są proste, to coś by znaczyło.

Przykładanie poziomicy do wachacza, który nie ma miejsc pomiarowych (kładziesz ją na spawach, które mogą być minimalnie wyższe z jednej strony) też jest bez sensu.

Ocena "na oko" tak jak pisałem, też jesty bez sensu, bo grubsza podkładka gumowa pod czachę z jednej strony ją przesunie, a bak może bardziej osiąść bo sie wyrobi guma pod nim i jest krzywo.

Przepatrz osprzęt a na 99% znajdziesz winowajcę.

Chłopaki widać było, że wiedzą co robią. Na miejscu nic nie mieli i robili co mogli/jak mogli i stwierdzili, że krzywa i nie trzeba robić jakiś większych pomiarów... POLECAM MotoLeżan na FB... Ja się nie znam tak dobrze. Przejechali sporo kilometrów i zrezygnowali... Poprzedni oglądający też zrezygnowali... A chciałem tego pozbyć się za grosze...

W sumie kto chce może napisać na facebuku do nich... MotoLeżan. Powiedzą coś więcej...

CzarnyEZG
26.10.2018, 13:08
To z drugiej strony - jak jest skrzywiona rama? (zmieniony kąt główki?, zwichrowana główka? zwichrowane mocowanie wachacza?)

Przeczytaj swój powyższy post: 'Wieddzą co robią" "Nic nie mieli" "Robili co mogli"

Nie kwestionuję wiedzy chłopaków, bo ich nie znam, ale skoro sam mówisz, że nic nie wyczułeś i nie zobaczyłeś, to czy aby nie zawierzasz znów czyjejś opinii, tak jak w przypadku zakupu moto? Wtedy moto było dobre, bo ktoś tak powiedział. Teraz jest krzywe, bo ktoś tak powiedział.

Masz dwa wyjścia - zawierzyć opinii i sprzedać moto za grosze jako uszkodzone.
lub rozebrać moto i znaleźć warsztat, który pomierzy ramę, albo trójkę z prostą ramą i porównać odległości mocowań osprzętu (trzeba będzie oba moto rozebrać)

BornToRide
26.10.2018, 13:23
To z drugiej strony - jak jest skrzywiona rama? (zmieniony kąt główki?, zwichrowana główka? zwichrowane mocowanie wachacza?)

Przeczytaj swój powyższy post: 'Wieddzą co robią" "Nic nie mieli" "Robili co mogli"

Nie kwestionuję wiedzy chłopaków, bo ich nie znam, ale skoro sam mówisz, że nic nie wyczułeś i nie zobaczyłeś, to czy aby nie zawierzasz znów czyjejś opinii, tak jak w przypadku zakupu moto? Wtedy moto było dobre, bo ktoś tak powiedział. Teraz jest krzywe, bo ktoś tak powiedział.

Masz dwa wyjścia - zawierzyć opinii i sprzedać moto za grosze jako uszkodzone.
lub rozebrać moto i znaleźć warsztat, który pomierzy ramę, albo trójkę z prostą ramą i porównać odległości mocowań osprzętu (trzeba będzie oba moto rozebrać)

Napisz do MotoLeżan... To nie była tylko opinia... To były jego koszty, czas, stracona zaliczka... I naprawdę widać na oko krzywizny... Wystarczyła jedna przejażdżka 100 metrów dla znawcy, żeby stwierdzić. że nadzwyczajnie ściąga...

CzarnyEZG
26.10.2018, 13:34
Ja się poddaję.

W jednym poście piszesz, że przez rok nie zauważyłeś nic i moto jeździł prosto pod Tobą i kumplami, w kolejnym, że na oko widać krzywizny i że moto nadzwyczajnie ściąga.

Wyżej masz moją wiedzę i opinię odnośnie tego co może być w moto krzywe i jak może wpłynąć na ocenę ramy. Czy z tego skorzystasz - Twoja sprawa.

Franz
26.10.2018, 13:36
To że motocykl ściąga, nie znaczy że ma krzywą ramę!
Po przejechaniu 30 tys km Trampkiem 600 jest wystarczająca wiedza
Mam podobną opinie jak CzarnyEZG

Jarek
26.10.2018, 13:37
Leżan jest przecież członkiem FAT i na pewno zna Kazmira (też WTA )- nie wiem o co tu chodzi,...

Marcinnn6
26.10.2018, 13:38
To że motocykl ściąga, nie znaczy że ma krzywą ramę! - dokładnie tak :Thumbs_Up:

wojtekk
26.10.2018, 13:40
Czy jest osobny temat z postami Franza i moimi w tym temacie..?

Już wiem, spoko. Ale ta moderacja jest szybka!

Nie :)a dziękuję :)

Pilnujmy sami porządku , dobrze ? Tu o ramię. Tam o sprzedaży i zażaleniu.

I bez osobistych wycieczek :)

Mirek Swirek
26.10.2018, 13:41
Born... nie pisz Czarnemu, żeby do kogo kogoś pisał. Czarny napisał co masz zrobić. Mierz ramę z innym moto, bo albo masz dowód i podstawę do roszczeń, albo go nie masz. W chwili obecnej wygląda to na pomówienie. Rozumiesz?

wojtekk
26.10.2018, 13:41
Czy jest osobny temat z postami Franza i moimi w tym temacie..?

Już wiem, spoko. Ale ta moderacja jest szybka!

Nie :)a dziękuję :)

Pilnujmy sami porządku , dobrze ? Tu o ramię. Tam o sprzedaży i zażaleniu.

I bez osobistych wycieczek :) i tu i tam :)

tommi
26.10.2018, 13:47
Nie :)a dziękuję :)

Pilnujmy sami porządku , dobrze ? Tu o ramię. Tam o sprzedaży i zażaleniu.

I bez osobistych wycieczek :) i tu i tam :)

Dziękuję :Thumbs_Up:

wojtekk
26.10.2018, 14:00
Mirku - Twoja uwaga jest do ogłoszenia a nie do metodytyki mierzenia ramy , prawda?

Mirek Swirek
26.10.2018, 14:00
Tak...

wojtekk
26.10.2018, 15:20
To proszę rozdzielić dyskusje w odpowiednim miejscu bardzo proszę :)

mareksz007
26.10.2018, 17:41
Napisz do MotoLeżan... To nie była tylko opinia... To były jego koszty, czas, stracona zaliczka... I naprawdę widać na oko krzywizny... Wystarczyła jedna przejażdżka 100 metrów dla znawcy, żeby stwierdzić. że nadzwyczajnie ściąga...

Jak kupowałem XR-kę to ściągała okrutnie na lewo. Sprzedający zszedł z ceny. Po zakupie popuściłem na lagach, zluzowałem półki i jest ok.
Nie wierzę w krzywą ramę.
Sprawdziłeś wszystkie łożyska ? Mocowanie amora w ramie?
A tak po za tym ile chcesz za tego"trupa"?

CzarnyEZG
26.10.2018, 18:21
1. Krzywe/źle założone lagi
2. Krzywa kierownica
3. Przekrzywiona na mocowaniu kierownica
4. Zrąbana przednia opona
5. Krzywy wachacz
6. Żle (nie równo) ustawione tylne koło po naciąganiu łańcucha
7. nierówno rozłożona masa dodatkowego szpeju

Przyczyn ściągania może być milion niektóre z nich poważne, inne nie.
Łącznie z tym, że znam przypadek rajdera ze skoljozą (takie skrzywnienie kręgosłupa) który na każdym moto siada bardziej z jednej strony niż z drugiej (jak to sam określa) i pod nim każde moto ściąga.

Jakby temat się zaczął od textu:

"Mam poważne podejrzenia, że rama w moim Paździerzu jest krzywa, jak to poznać i kto ma RD03, której jest w miare pewien, żebyśmy pomierzyli ramy (nawet przez internet i zdjęcia)
ps: Koledzy, które punkty ramy w afrze są krytyczne i które odległości łapać?"

dalej temat poszedłby pewnie w kierunku poszerzenia wiedzy ogółu o ramach i ich geometrii.
A teraz? - mamy żatkie gówno w wentylatorze i internetowe dywagacje pod sufitem bez żadnej merytoryki.

Japierdole - piździejemy jakoś zbiorowo? Co się dzieje?

Fihu
26.10.2018, 18:48
W środę powinienem mieć już gołą ramę na stole od rd03, mogę dokonać pomiarów aby ktoś sobie porównał.
Aktualnie mam również ramę (na pewno jeździła prosto) czekającą na maloranie od rd04, z ciekawości sprawdzę czym się różnią (jeśli w ogóle).

bukowski
26.10.2018, 19:03
Na logikę, krzywa rama ma się nijak do ściągania. Tzn. może się mieć, ale dużo bardziej prawdopodobne są inne przyczyny.

Sent from my G8441 using Tapatalk

CzarnyEZG
26.10.2018, 19:32
Fihu - jeżeli mogę Cię prosić, to do RD04 - pomiary:
1. odległość od środka otworu osi wahacza do środka otworu dolnego uchwytu chłodnic
2. odległość od środka otworu osi wahacza do dolnej poprzeczki w miejscu gdzie rama rozchodzi się na dwie części.
3. odległość od środka otworu osi wahacza do górnej poprzeczki pomiędzy elementami idącymi od główki.
4. Gdy rama stoi na dwóch dolnych elementach na płaskiej powierzchni a w główkę ramy wsadzisz coś prostego (kij od szczotki :) ) odległość od osi wahacza do punktu w którym kij od szczotki dotyka powierzchni na której stoi rama.

Jeżeli Ci się chce, to będę zobowiązany. Pomiary aby były ważne są potrzebne z prawej i lewej strony ramy, z zaznaczeniem, czy rama jest symetryczna fabrycznie (tego nie wiem)

Wiem, że to rzeźba w gównie i zgrubne mierzenie, ale chyba pierwszy sposób w jaki można ramę jakkolwiek miarodajnie ocenić.

motif
26.10.2018, 19:33
1. Krzywe/źle założone lagi
2. Krzywa kierownica
3. Przekrzywiona na mocowaniu kierownica
4. Zrąbana przednia opona
5. Krzywy wachacz
6. Żle (nie równo) ustawione tylne koło po naciąganiu łańcucha
7. nierówno rozłożona masa dodatkowego szpeju

Przyczyn ściągania może być milion niektóre z nich poważne, inne nie

8. za dużo trunku wypitego przed jazdą.

CzarnyEZG
26.10.2018, 19:35
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach :)

motif
26.10.2018, 19:40
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach :)

szkodzić nie szkodzi ale ściągać na boki może :)

BornToRide
27.10.2018, 10:40
https://drive.google.com/file/d/125RPwwg1kx4ImUYdCD-D7OcLEsO9SZXo/view

Ode mnie to tyle... nie zamierzam już tego nawet palcem ruszyć, boje się co jeszcze wyjdzie...

No i nie będę robił pomiarów, wydawał kasy itp...

sluza
27.10.2018, 11:07
Tak jak tu koledzy już się wypowiedzieli, nie wierzę w tę krzywą ramę. Stawiam na 10 innych przyczyn, od łożyska główki zaczynając.
Chyba, że ewidentnie dwa ślady z tyłu zostają, ale to nawet Ty byś wyczuł

mareksz007
27.10.2018, 13:11
W środę powinienem mieć już gołą ramę na stole od rd03, mogę dokonać pomiarów aby ktoś sobie porównał.
Aktualnie mam również ramę (na pewno jeździła prosto) czekającą na maloranie od rd04, z ciekawości sprawdzę czym się różnią (jeśli w ogóle).

Różnią się.tylko mocowaniami do boczków.

mariusz1984_katowice
28.10.2018, 02:57
Mierzyłem ramę w swoim TA - metodą "na sznurek" ...

"na sznurek" - czyli współpłaszczyznowość kół (czy są w jednej płaszczyźnie) i rownoległość płaszczyzn koła przedniego i ramy (a więc czy główka ramy nie jest skrzywiona),

+ pomiary całej ramy z poziomicą,

da się - z bardzo dobrym skutkiem, jednak wymaga to rozebrania motocykla z wszystkich części i co najmniej 2 godzin czasu, spokoju, pomyślenia,

Przy zakupie trudno to zrobić - trzeba jechać na pomiar,

Można sprawdzić czy motocykl nie jest po wypadku (wybite odbojniki, ślady szlif'u) - lub zmusić sprzedającego do podpisania odpowiedniego oświadczenia.

ściąganie też jest sygnałem ... ale ściągać może z wielu powodów - przykład: ściąga na rondzie - ściąga, bo tylna oś jest ustawiona krzywo przy regulacji łańcucha.