PDA

View Full Version : CRF 1000 manual - problem ze skrzynią - "fałszywy luz"


leebros
15.06.2018, 15:29
Jak w temacie - tzw "fałszywy luz". U mnie występuje od czasu do czasu i raczej nie ma związku z precyzją zmiany biegów. Zawsze między 5 a 6. Na gwarancji zgłaszałem w ASO ale "nie zauważyli nic podejrzanego" :)
W internetach jest już trochę o tym, np:
http://www.africatwinforum.com/forum/113-honda-crf1000l-africa-twin-general-discussion-forum/19841-false-neutral.html

Czy macie podobne doświadczenia? Jakiś patent jak temu zaradzić?

madafakinges
15.06.2018, 15:44
Tak, mi się zdarza między 4-5 trzeba się przyłożyć do miany biegów. Dużo lepiej biegi chodzą przy zmianie bez sprzęgła, ale wtedy też trzeba się przyłożyć/wyczuć moment.
Zwróc uwagę na dźwignie zmiany biegów będzie chodzić najlepiej kiedy będzie idealnie równolegle do tej krótkiej która jest przymocowana do wałka wychodzącego z silnika.
Całkowitym rozwiązaniem problemu jest montaż kłiksziftera.

radiolog
15.06.2018, 16:07
Dokładnie, mnie wchodzi luz, jak robie to niechlujnie, od czasu kiedy przed zmianą biegu stosuję ciągły nacisk na dzwignie, wchodzą jak w masełko i bez zgrzytów, to samo jest w dół z międzygazem

leebros
15.06.2018, 16:10
Dokładnie, mnie wchodzi luz, jak robie to niechlujnie, od czasu kiedy przed zmianą biegu stosuję ciągły nacisk na dzwignie, wchodzą jak w masełko i bez zgrzytów, to samo jest w dół z międzygazem

Też to zauważyłem - lekki nacisk przed zmianą w górę (przed wciśnięciem sprzęgła) pomaga, tylko czasami jak się skrzynia "zsynchronizuje" to potrafią wejść i wcześniej, bez sprzęgła

madafakinges
15.06.2018, 16:26
No niestety skrzynia w NAT to nie jest jej najmocniejsza strona, trzeba się przyzwyczaić i już.

krzysiek_m
15.06.2018, 16:32
leebros: pokombinuj z ustawieniem pedału sprzęgła. Jak dasz go trochę niżej łatwiej jest pamiętać, że trzeba dokładnie. Wyrób sobie nawyk, że najpierw puszczasz sprzęgło a dopiero potem zwalniasz nacisk na pedał.

Jak się przyzwyczaisz to nie będą wpadać fałszywe luzy.

tommi
15.06.2018, 16:43
W mojej ocenie to loteria i z 5ki na "luz" potrafił mi bieg wyskakiwać niezależnie od tego jak się przyłożyłem do zmiany biegu. Częściej te międzybiegi się zdarzały przy delikatnej jeździe. Przy szybkiej zmianie (czyli mocniej zapinany bieg) ze sprzęgłem czy bez, takich akcji nie było...

majki
15.06.2018, 18:55
Też mam z tym problem i nie wiem jak to ugryźć...

Dosyć często zdarza się, że wypada mi piątka przy przyspieszaniu z 4 (wyjazd z zabudowanego, odkręcanie, zmiana na 5 i jeb nie weszło). Tylko w tą stronę 4->5 (nigdy mi nie wypadł inny bieg niż 5). Nie ma znaczenia czy stosuję nacisk na dźwignię, czy szybko zmieniam, precyzyjnie czy od niechcenia, potrafiło mi nawet przy każdej zmianie w trasie 4->5 wybić 5 (a zmieniałem z namaszczeniem wręcz). Potrafiło mi nawet w trakcie wyprzedzania po paru sekundach zgubić 5... :dizzy:

Druga opcja to przy zmianie 2->3 czasem mam 'pustą dźwignię', czyli ruch dźwignią nic nie zmienia (nie ma międzyluzu, dalej jest 2). I zaznaczam, że odpuszczam dźwignię do końca i nie przytrzymuję butem po wbiciu 2.

Co najlepsze zaczęło się to po zmianie oleju na Iszym przeglądzie (hondowski 10w30). Ostatnio się uspokoiło, ale nie wiem czy przeszło (dawno w trasie nie byłem, a wtedy się to uwidacznia najprędzej). Narazie spróbuję zalać inny, syntetyczny olej i zobaczymy czy się coś zmieni. Problemy są tylko 2->3 i 4->5, reszta działa cacy...

Najgorsze jest to, że zapewne jest to nieudowadnialne w ASO, bo się przejadą kawałek i problemu nie zauważą (w mieście sporadycznie się to zdarza, a w trasie b. często)...zapewne będzie hasło nie dokładna zmiana begów, itp... patrz temat ze skrzyniami w civicach type R... :mur:

myku
15.06.2018, 20:50
Mialem przyjemnosc sporo pojezdzic manualem i zdarzalo mi sie to bardzo czesto w sumie miedzy wszystkimi biegami.Novy moze wiecej napisac o tej przypadlosci :lol8:

Tank
15.06.2018, 22:46
Cwiczyć Panowie ćwiczyć. To przecież nie wina sprzętu a umiejętności ;), a trening czyni mistrza... :)
https://youtu.be/iU3gZGUInd4

Swoją drogą dzięk dwusuwowego diesla piekniejszy niz w ferrari. :)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

motif
16.06.2018, 01:19
no niestety honda już słynie z tkzw false neutrals, przez to poważny wypadek na TT miał Guy Martin. Przy szbkosciach jakie rozwija AT to niezbyt groźne ale na Fireblade juz bym nie wsiadł. Czasami wymiana oleju na mniej "ślizki" pomaga, miałem tak w xt660x, po zamianie na semi-synthetic koniec z fałszywymi neutraliami.

madafakinges
16.06.2018, 01:37
Mi ze wzrostem przebiegu zdarza się co raz mniej mam już 20tys. Może to kwestia dotarcia Moto albo dotarcia się z Moto.

Emek
16.06.2018, 10:09
Stawiam na to drugie.

Novy
16.06.2018, 10:56
Mialem przyjemnosc sporo pojezdzic manualem i zdarzalo mi sie to bardzo czesto w sumie miedzy wszystkimi biegami.Novy moze wiecej napisac o tej przypadlosci :lol8:

Zgadza się.
Jak byliśmy z Mykiem w Portugalii to dostaliśmy manualne skrzynie. W Afryce, którą jeździłem zdarzało się dość często i zwykle przy wyższych prędkościach, chociaż były przypadki przy niższych biegach (i prędkościach) w terenie. Problemy ze skrzynią powodowały niezłą frustrację, ale doprowadzały do niebezpiecznych sytuacji.

W jednym momencie, jadąc szybko długim łukiem, podczas zmiany z 5 na 6 - wskoczył 'międzyluz'. Dodaję gazu, silnik wyje, skrzynia zaczęła na tyle głośno rzęzić, że odruchowo spojrzałem, co się dzieje i w tym momencie wyjechałem na przeciwny pas.
Na moje szczęście nic nie jechało z przeciwka. :bow:

Po tym zajściu (przy niższych prędkościach) biegi zmieniałem bez sprzęgła z wyczuciem, a przy wyższych prędkościach ledwo muskając sprzęgło.

myku
16.06.2018, 14:24
Mi ze wzrostem przebiegu zdarza się co raz mniej mam już 20tys. Może to kwestia dotarcia Moto albo dotarcia się z Moto.

Brzydka,gruba,nudna,nie umie gotowac w lozku zero...Ale ma fajna siostre :lol8:

myku
16.06.2018, 14:26
Zgadza się.
Jak byliśmy z Mykiem w Portugalii to dostaliśmy manualne skrzynie. W Afryce, którą jeździłem zdarzało się dość często i zwykle przy wyższych prędkościach, chociaż były przypadki przy niższych biegach (i prędkościach) w terenie. Problemy ze skrzynią powodowały niezłą frustrację, ale doprowadzały do niebezpiecznych sytuacji.

W jednym momencie, jadąc szybko długim łukiem, podczas zmiany z 5 na 6 - wskoczył 'międzyluz'. Dodaję gazu, silnik wyje, skrzynia zaczęła na tyle głośno rzęzić, że odruchowo spojrzałem, co się dzieje i w tym momencie wyjechałem na przeciwny pas.
Na moje szczęście nic nie jechało z przeciwka. :bow:

Po tym zajściu (przy niższych prędkościach) biegi zmieniałem bez sprzęgła z wyczuciem, a przy wyższych prędkościach ledwo muskając sprzęgło.

Az na koncu przy przybiegu 2200km chyba silnik sie rozlecial :lol8::lol8::lol8:

Novy
16.06.2018, 14:30
Az na koncu przy przybiegu 2200km chyba silnik sie rozlecial :lol8::lol8::lol8:

Nie, nie... Ja tylko testowałem odcięcie zapłonu na czerwonym polu :D:D

myku
16.06.2018, 14:33
Na stacji przed Lizbona wygladalo to nieciekawie.Bubel do szescianu i tyle.A inni niech siebie i innych przekonuja ze sie lubi co sie ma,ja wysiadam :D

plaku
16.06.2018, 15:47
Motul 300v 10/40 i problem znika:)

leebros
16.06.2018, 16:13
Może dystans nie do końca miarodajny (ok 300km) ale przy trzymaniu sie zasad zmiany biegów opisanej wcześniej żaden przypadek fałszywego luzu nie wystąpił :)

leebros
16.06.2018, 16:20
Motul 300v 10/40 i problem znika:)

300v nie jest olejem do interwałów jakie ma afryka. Chyba że wymianiasz częściej.

mdxmd
16.06.2018, 19:48
300v nie jest olejem do interwałów jakie ma afryka. Chyba że wymianiasz częściej.

jasne to olej tylko na 10km :D fajne macie teorie...

zmiana na inny olej może coś zmienić ale nie liczyłbym na zbyt wiele.

Ostatnim moim moto w jakim skrzynia zwracała na siebie uwagę był R1100GS, czasem zgrzytnęło z 2 na 3, czasem przy redukcji, dość rzadko, były różne oleje, różne techniki zmiany biegów a i tak potrafiło zrobić swoje. Problem udało się rozwiązać dopiero po zmianie moto na nowszy model :) - bez tych przypadłości.

czy ktoś z Was w CRF stosuje castrol power 1 10W50 ?

leebros
16.06.2018, 21:38
jasne to olej tylko na 10km :D fajne macie teorie...
ot taka teoria głoszona przez Motula : "300V is not designed for extended oil change intervals, therefore it should be changed after track/race events, at 3000 miles on ultra high performance street vehicles or at 5000 miles on lower performance engines."

Nowe gs też nie grzeszą bezawaryjnością skrzyń ;) Ja nawet gorzej je wspominam niż obecne "problemy" z afryką . W pierwszym r1200gsa k25 zblokowała się na 2ce i tak już została :) , w drugim były też false i wypadanie 6tki

mdxmd
16.06.2018, 22:08
ot taka teoria głoszona przez Motula : "300V is not designed for extended oil change intervals, therefore it should be changed after track/race events, at 3000 miles on ultra high performance street vehicles or at 5000 miles on lower performance engines."

Nowe gs też nie grzeszą bezawaryjnością skrzyń ;) Ja nawet gorzej je wspominam niż obecne "problemy" z afryką . W pierwszym r1200gsa k25 zblokowała się na 2ce i tak już została :) , w drugim były też false i wypadanie 6tki

w K25 nie narzekam, wypadania i false nie zaobserwowałem... może miałeś zbyt gęsty olej, może była inna przyczyna, co do wodniaków to początki miały trudne ;) , generalnie jak to w BMW loteria. Gdzie znalazłeś to info o Motul, bo przeglądam kartę produktu i nie ma takiej informacji ?

Tank
16.06.2018, 23:09
Ja tez przez ostatnie 200 tkm nie zaobserwowałem w K25 problemów z biegami. :)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

szynszyll
17.06.2018, 06:10
ja raz mialem taka akcje i do dzis NIE MAM POJECIA jakim cudem tak sie dzialo i jakie prawa fizyki za to odpowiadaly:

sasiad czoperowiec zalal nowy Castrol do VT750C2 i skrzynia... stanela. ni hu hu nie dalo sie zmiwnic biegu a jak juz to na sile i ze sporym jebnieciem. przed tym skrzynia chodzila miod malina. zlalem to-to i nalalem Motula 5100. i... problem zniknal - skrzynia chodzila pieknie jak w kazdym VT. nie potrafie sobie tego wyjasnic.

motif
17.06.2018, 12:45
ja raz mialem taka akcje i do dzis NIE MAM POJECIA jakim cudem tak sie dzialo i jakie prawa fizyki za to odpowiadaly:

sasiad czoperowiec zalal nowy Castrol do VT750C2 i skrzynia... stanela. ni hu hu nie dalo sie zmiwnic biegu a jak juz to na sile i ze sporym jebnieciem. przed tym skrzynia chodzila miod malina. zlalem to-to i nalalem Motula 5100. i... problem zniknal - skrzynia chodzila pieknie jak w kazdym VT. nie potrafie sobie tego wyjasnic.

to jest tkzw motul magic - dlatego wszystkie moje motorki zalewam motulem 5100, żadne tam full synthetic crap i chodzą jak zegarki..

Dubel
17.06.2018, 13:04
A taka ta NAT amerykancka miała być, a tu co roz nowe kwiatki wychodzą :) Jeśli chodzi o Gs-a k25 to nigdy ż skrzynia nie miałem najmniejszych problemów, jedynka głośno wchodziła reszta miód malina

leebros
17.06.2018, 13:26
A taka ta NAT amerykancka miała być, a tu co roz nowe kwiatki wychodzą :) Jeśli chodzi o Gs-a k25 to nigdy ż skrzynia nie miałem najmniejszych problemów, jedynka głośno wchodziła reszta miód malina

Płacą Wam za to? :) Myślę, że na forum AT raczej nie znajdą się wątki o awariach w GSach. Wystarszy wpisac we goglu "r1200gs false nautrals" , "shifting problem" i inne podobne i wyjdzie masa tego. Przytykanie na każdym kroku "w moim gs nie występuje" chyba mija się tu z celem ? ;)

mdxmd
17.06.2018, 13:33
ja raz mialem taka akcje i do dzis NIE MAM POJECIA jakim cudem tak sie dzialo i jakie prawa fizyki za to odpowiadaly:

sasiad czoperowiec zalal nowy Castrol do VT750C2 i skrzynia... stanela. ni hu hu nie dalo sie zmiwnic biegu a jak juz to na sile i ze sporym jebnieciem. przed tym skrzynia chodzila miod malina. zlalem to-to i nalalem Motula 5100. i... problem zniknal - skrzynia chodzila pieknie jak w kazdym VT. nie potrafie sobie tego wyjasnic.

ciekawe..może był chrzczony albo co innego było w butelce... ja w swoim testowałem dużo marek oleju w lepkości 10W50 15W50 i 20W50 i silnik najczyściej pracuje na Castrol 10W50 ale kupowany w normalnej sieci a nie na alle... w najniższej cenie.

odnośnie przygód z olejami to też miałem ciekawy przypadek, w motku głośno było słychać klawiaturę, ustawiliśmy luzy, wałki krzywki ok więc uznaliśmy że Kawasaki jak to kawasaki :)... na koniec zmieniliśmy olej akurat miałem wtedy ARAL i nastała cisza kompletna! poprzednio a był motorex...

Dubel
17.06.2018, 13:46
Płacą Wam za to? :) Myślę, że na forum AT raczej nie znajdą się wątki o awariach w GSach. Wystarszy wpisac we goglu "r1200gs false nautrals" , "shifting problem" i inne podobne i wyjdzie masa tego. Przytykanie na każdym kroku "w moim gs nie występuje" chyba mija się tu z celem ? ;)

Co miesiąc mam stały przelew z Niemiec :) Myślę że źle myślisz wszak na forum AT wszyscy wiedzą najlepiej jakie te BMW awaryjne i ujowe :)
Pozdro

leebros
17.06.2018, 14:17
Myślę że źle myślisz wszak na forum AT wszyscy wiedzą najlepiej jakie te BMW awaryjne i ujowe :)

... w tą stronę to ok, wszak to forum AT ;)

radiolog
17.06.2018, 15:37
Dokladnoi tu sie nabijają z GS, a na forum GS z AT i jest rownowaga w przyrodzie i wolnosć słowa i dywersyfikacja poglądowa

Dubel
17.06.2018, 15:50
... w tą stronę to ok, wszak to forum AT ;)

Grubo ponad polowa uzyszkodnikow nie ma AT :)

mdxmd
17.06.2018, 16:04
jeżeli biegi wchodzą nie precyzyjne to z czasem będą wypadać, o ile wcześniej nie wykończy psychicznie to kierowcy ;)

"The motorcycle career has been around for 10 years and has never happened before.

This model was produced in April 2017.

It is a problem that occurred approximately 12 times in 4-5, 5-6, and 6-5 transmissions after driving about 1000km.

There is no action on the Honda motorcycle in South Korea, so I upload it to YouTube.

Other owners wonder if this is happening.
And I wonder if there is any action in Japan Honda."

Tank
17.06.2018, 17:22
Dokladnoi tu sie nabijają z GS, a na forum GS z AT i jest rownowaga w przyrodzie i wolnosć słowa i dywersyfikacja poglądowaCiekawe jest to co napisałeś. Wskaż gdzie? :)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

radiolog
18.06.2018, 08:41
Ty dobrze wiesz gdzie, nawet temat jest jednoznacznie brzmiący i nawet regularnie tam wrzucasz posty

Tank
18.06.2018, 09:55
Ja tam fylko odpowiadam na Twone złośliwosci dot. GSa. Wszak to forum BMW... :)

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka