PDA

View Full Version : Ktoś zajmuje się kostką brukową ??


ArtiZet
04.06.2018, 13:12
Jak w temacie, może ktoś z forumowiczow prowadzi taką działaność ??
Mam do ułożenia kostkę na działce i wykonanie tarasu i schodów z tejże.
Potrzebuje kogość kto doradzi, sprzeda i ułoży mi to nie zdzierając ze mnie przy okazji skóry :D

Okolica Warszawy kod 05-807

stanley
04.06.2018, 13:26
Jestem na tym samym etapie, wszyscy wokół terminy na lato 2019, a ci co mogą szybciej, to maksymalna zlewka na klienta. Przyjadę, zadzwonię i tak w kółko, a potem już nawet nie odbierają telefonu. Zastanawiam się jak w dzisiejszych czasach te "firmy" utrzymują się na rynku. Życzę cierpliwości i powodzenia, bo na pewno się przyda. Może chociaż ktoś z forum uczciwie powie nie chce mi się, nie mam czasu, zarobiony jestem :)

motif
04.06.2018, 13:42
to tak jak mam z dachem, musisz sam zrobić sobie...bo każdy łaske robi.

Widmo80
04.06.2018, 14:08
Napisz ogłoszenie - zlecę ułozenie kostki - u mnie zadzwoniło i przyjechało trzech na casting, ale to 4 lata temu było ..

Cezarus
04.06.2018, 15:25
Teraz według prasy branżowej brakuje w Polsce 100000-150000 brukarzy . Będzie ciężko .Zadzwonilem do znajomego , ale on tez terminy na 2019.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

lukasz_vip
04.06.2018, 15:35
U nas w małej miejscowości takie jak Lubliniec min. pół roku czekania, a średnio to 1 rok na kostkę. W Tamtym roku na jesień robiłem.

Dzieju
05.06.2018, 11:17
Jak nie ma chętnych to może pomyśl nad samodzielnym wykonaniem?

ArtiZet
05.06.2018, 11:30
Jak nie ma chętnych to może pomyśl nad samodzielnym wykonaniem?
Wiem i pewnie tak to sie skonczy ale mam juz tyle tematow do samodzielnego wykonania, ze masakra :mur: Kostka nie jest priorytetem, bo i bez tego da sie zamieszkać...
Z samodzielnym ukladaniem kostki jest problem taki, ze i koparkę trzeba wynająć, kruszywo na podbudowe kupic, zagęszczarkę wypozyczyc no i generalnie jest z tym w h..j roboty a mam tego sporo.

Dzieju
05.06.2018, 11:36
No fakt , trochę zachodu jest.

tyran
05.06.2018, 14:16
Mam ten sam problem. Napisałem w grupach sprzedaży/usług na FB ogłoszenie. Odzew był spory. Znalazłem firmę i w czwartek dogaduję sprawę.

stanley
05.06.2018, 14:26
Ja zagadałem do ekipy, która robiła kilka domków dalej, niby mają przyjść, ale czy tak będzie to się zobaczy. Z twojej okolicy to firma Aleja Róż miała dość dobry termin, ale za daleko do mnie. Poza tym też korzystałem z oferteo, ale u mnie w okolicy mała konkurencja, więc odzew słaby, może w Warszawie jest nieco lepiej.

ArtiZet
11.09.2019, 16:41
Podjąłem kolejny raz nierówna walkę o znalezienie ekipy do kostki.
W punktach sprzedaży kl. mają max. w d...e; niektórzy nie biora nawet zleceń na 2020...mogą jedynie sprzedać.
Zrobiłem casting w sieci i znalazł sie 1 wydawało mi się konkretny wykonawca ale po wizycie na miejscu czuję, że chce mnie wydymać...a przynajmniej maxymalnie rozmnożyć metry kwadratowe i skasować mnie za opcje których w ogóle nie chce....najchetniej by mi całe podwórko wyłożył kostką :mur:

Ma ktoś taką wzór umowy na wykonastwo kostki którą by mnie zabezpieczyła przed tym ???

Dzieju
12.09.2019, 22:06
Chciałbym zwrócić uwagę na konieczną daleko idąca ostrożnośc z tymi kastingami.
Sąsiad w ten sposób znalazł ekipę do remontu , nikt normalny się nie zgłosił tylko firma której szefował Ukrainiec i zatrudniał jak się okazało z łapanki kolejnych Ukraińców. Może i zdarzają porządni ale tym razem było beznadziejnie.
Jak tylko przyjechał na nieruchomość od razu zaczął rozmowę że może się jakoś dogadać by zawyżyć fakturę dla wspólnoty. Jak dla mnie to od razu strzał łopatą w łeb powinien zaliczyć.
Jako że chętnych nie było zostało podjęte ryzyko , wyszło że duże.
W pierwszych 3 dniach roboty trzy razy zmieniał ludzi bo tych co przyprowadził mu uciekali i olewali że robota rozpaprana.
Po paru dniach przestoju sprowadził kolejnych , ci porobili trochę dłużej całe 5 dni , nieco prac zostało zrobione.
Niestety jakość to porażka , może na Ukrainie są przyzwyczajeni do partactwa.
Ciągłe pilnowanie i pokazywanie co jest źle i jak trzeba to zrobić , stworzyła się chora sytuacja.
Całość miała być zrobiona w max 2-3 tygodnie...... po miesiącu końca nie było widać.
W końcu skądś przyprowadził dwóch co to mieli jakieś pojęcie i paprali mniej a przy ciągłym nadzorze jakoś to wyglądało choć dalekie było od oczekiwań.
Całość ich papraniny zeszła się dwa miesiące.
Pominąłem część informacji by zbyt mocno nie zaśmiecać.
Jednym słowem nigdy więcej Ukraińca do jakiejkolwiek roboty.

Jakiś czas temu robiła nam uszczelnienie muru bloku pewna polska firma , zatrudniała kilku Ukraińców a dwóch z nich robiło u nas ....... tych dwóch było naprawdę w porządku , zrobili dobrze , przykładali się , widać że im zależało na zatrudnieniu.
Szkoda że tacy są tylko przypadkowymi wyjątkami wśród pozostałej masy.

Artizet nie licz że znajdziesz porządnego wykonawcę tak na "jutro".
Masz dwie możliwości albo czekać na takiego co cię nie oszuka i zrobi dobrze..... albo zrobić samemu z pomocą kogoś komu ręce nie przyrosły do smartfona :)

matjas
12.09.2019, 22:10
Ma robić tak jak Ty chcesz bo to Ty płacisz. Tyle.

Dzieju
12.09.2019, 22:21
Ma robić tak jak Ty chcesz bo to Ty płacisz. Tyle.
Dobrze mówisz tyle że teraz co drugi to cwaniak i naciągacz , mało roboty a dużo zarobić.
A jak coś powiesz to ucieknie.
Dlatego dokładnie spisać co i jak ma być zrobione a kasa na zakończenie prac zgodnie z umową/oczekiwaniami , żadnych zaliczek.

ArtiZet
12.09.2019, 22:27
Dzieju nie licze juz...gosć mnie juz tak zmęczýł psychicznie ze juz mi sie z nim nawet nie chce gadac. Pierwsze jego pytanie jak do mnie przyjechał to było gdzie pracuje i jakie mam auta bo garaz na 2 :D Potem mnie zwymyslal ze mi sie w d...ie przewraca i ze powinienem go w zadadzie w te czesc calowac ze chce mi te kostke ulozyc...
Potem rozmnożył metry o 50% i dołozył opcje ktorych w ogole nie chce...cena za 1m2 niby lepsza od konkurencji ale inne zdawaloby się drobniejsze zeczy tak zawyżone że wyjdzie na to samo co u innych albo drożej...faktura na towar ? nie bedzie bo bierze bezpośrednio z fabryki bo ma "układy".
Umowa ? Tak ogolnie skonstruowana ze nic nie gwarantuje mi jako nabywcy...Mam sensownego wykonawce termin nacm przyszly rok...żona juz przestala mnie cisnac wiec poczekam...

Dzieju
12.09.2019, 22:30
Taka teraz jest rzeczywistość , często trzeba własnymi rękoma sobie radzić.
A tak w ogóle to ile tych hektarów chcesz układać?

matjas
12.09.2019, 22:31
Się tym kmieciom w dupach poprzewracało.

Dzieju
12.09.2019, 22:32
Dlatego mówię , takiego łopatą w łeb a potem zakopać i polać wapnem :)

matjas
12.09.2019, 22:39
Taszkoorva jak go polejesz jak zakopany :)

Z doświadczenia mówię ze wapno zanajsamprzód się dawa :)

ArtiZet
12.09.2019, 22:41
Niestety bedzie z 200-250m2....

matjas
12.09.2019, 22:43
Trza się będzie zrzucić na wapno tylko powiedz ;)

Dzieju
12.09.2019, 22:50
Taszkoorva jak go polejesz jak zakopany :)

Z doświadczenia mówię ze wapno zanajsamprzód się dawa :)
Oczywista oczywistość , skrótowo poleciałem domniemując że każdy wie kiedy łopata , kiedy łeb a kiedy wapno ..... aaaa no kiedy zasypać.
Arti , zorganizuj dłuższego grila to w parę osób się położy :)
A tylko Chińczyków nie bierz bo ci mur zbudują .... a jeden już zrobili i patrz jak się trzyma.

To tylko 9000-12500 sztuk .

bukowski
13.09.2019, 07:08
glupie takie uogolnianie.
miałem pelzajacy remont domu przez ostatnie 3 lata.

malowanie - Ukrainiec, bez zarzutu. Pracował sam, po 10 godzin, nawet w upał odmówił zimnego piwa.
kamień przed domem - Ukrainiec. jak wyżej.
bruk - Polacy. Dramat, krzywo, po roku kostka pofalowana. Mieli wrócić i wyrównać, słuch zaginął.
łazienki - Polacy. Dramat, muszę pół obudowy wanny rozbierać, bo schrzanili fugi (!). W trakcie prac dwa razy rozbierali obudowę umywalki, przy odbiorze nie zauważyłem krzywizny na płytkach w brodziku, mieli poprawić i więcej się nie pokazali.

Także u mnie akurat odwrotnie.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

talar185
13.09.2019, 07:40
Piszecie na budowlańców A z każdym fachowcem jest tak samo czy to Lekarz,mechanik czy kto kolwiek.

talar185
13.09.2019, 07:42
Są partacze są i fachowcy.

Nynek
13.09.2019, 08:08
200 m2 to sporo, samemu można się zajechać. Przynajmniej zejdzie mnóstwo czasu.
ArtiZet jak zrobisz podbudowę wcześniej to kostkę można układać spokojnie nawet zimą.
Ja tak zrobiłem, podbudowę wykonałem sam jesienią, a ekipa do kostki wpadła w lutym, w zimie ekipy maja luz i nie ma problemu, a dodatkowo mi chłopaki zrobili dużo lepsza cenę niż miałbym w szczycie sezonu zapłacić. Z minusów przebąkiwali coś w stylu, że nie oni robili podbudowę to nie dają gwarancji na osiadanie, ale jak z tą gwarancją jest to wyżej było już napisane.

matjas
13.09.2019, 08:34
ja może napisze jak to było /i jest/ u mnie
piszę, że 'jest' bo temat utwardzenia dostał zatwardzenia po tym jak zrobiłem ścieżkę do chaty z granitu oraz zrobiłem własnodzielnie podbudowę na podjeździe tymy ręcamy na dwa sztychy.
kostki nie położyłem na podjeździe tylko jest żwirek, który może się doczeka na zastąpienie go kostką.
wszystko robiłem sam.

wnioski - jak ma się dużo czasu i nie strzyka w lędźwiach to można, niemniej teraz czeka mnie około 130mkw przed garażem bo syf się niesie na salony warsztatowe z gumna i jako ten baca 'wohom sie'.

najwięcej pierdolenia jest z wykonaniem prawidłowej podbudowy i nie mam tu na myśli stricte kopania ale z takiej podbudowy wybierasz ciężarówkę ziemi. musisz z tym coś zrobić. .. itd itp. potem kliniec, potem żwir... potem mączka. kurwa ile tego jest!

szukam obecnie możliwości zrobienia samej podbudowy przez kogoś z minikoparką bo po prostu nie chce mi się kopać ani pieprzyć z tą całą ziemią. kostkę chcę kłaść dalej sam. ceny zabijają po prostu.

m

Janek1
13.09.2019, 09:58
Że tak zapytam ile krzyczą za metr 2? Średnio oczywiście, bo też myślę o kostce, ewentualnie wyleje beton (miejsce akurat mam takie że może i betonem potraktować podjazd)

matjas
13.09.2019, 10:17
u mnie na gotowo kostka betonowa wołają kole 180-230/mkw

z betonem też myślałem czy sobie nie ułatwić ale... to nie jest takie proste.
nie zrobisz tego sam, musisz porobić dylatacje, odpowiednie zatarcie maszyną i odpowiednio pielęgnować tą płytę bo będzie niefajnie później, do tego jeśli kiedykolwiek coś się odwidzi to kostkę rozbierasz, przekładasz i tyle. z betonem to sam wiesz... kosztowo dobrej klasy beton wychodzi podobnie.

m

ArtiZet
13.09.2019, 10:30
Matjas, sądziłem, że u mnie jest drogo- średnio 100 podbudowa z robocizną a do tego kostka- średnia cenowo kostka ok.50; ładniejsza np. płukana od 60 czyli wychodzi 150-160 a do tego mam 50m taras gdzie płyty tarasowe są droższe od kostki- od 80 w góre;
do tego dochodzą rózne inne pierdoły których cena m2 kostki nie uwzględnia: kraweżniki, obrzeża palisadowe, stopnie schodowe, odwodnienie liniowe itp. itd. z czego robi się kolejne pare tysi.

P.S. ma już chory kręgosłup, drętwieją mi ręce, że spać nie mogę i mam juz serdecznie dość tyrania przy łopacie; zrobiłem w tym roku odwodnienie z rozsączeniem z rynien tak z 80m.b- tak sucho było, że nie szło wbić szpadla; do tego wykopałem 50m.b pod fundament na 1m głęboko....sorry dziekuję za więcej...
Aha wk..ją mnie tez "biznesmeni", którzy zatrudniają Ukraińców i po nich jada jak na łysej kobyle a płacić chca mniej niz Polakom

matjas
13.09.2019, 10:45
nawet jeśli to jest 120 bo i pewnie da się finalnie ześć do tego i u mnie to i tak daje mi lekką ręką licząc 15tys za to, żeby nie mieć trawy przed garażem... kosmos.

co do Ukraińców - przyjeżdża każdy do tej naszej krainy szczęśliwości, płacą im JAK NAJMNIEJ MOŻNA, kolesie często z łapanki do jakiejkolwiek roboty się garną i efekty są jakie są.
absolutnie nie wątpię, że są wśród nich porządni ludzie jak i porządni fachowcy. ja po krótkim epizodzie przy spawaniu ogrodzeń nie chcę mieć z polską branżą budowlaną NIC wspólnego.

m

Artek
13.09.2019, 11:47
Jak wypada cenowo płyta drogowa betonowa vs. kostka brukowa?
Chodzi oczywiście o tereny gospodarcze, bo mało kto to będzie chciał przed białym domem z czerwonym dachem:)

wezyr
13.09.2019, 11:57
Piszecie na budowlańców A z każdym fachowcem jest tak samo czy to Lekarz,mechanik czy kto kolwiek.

jest jedna różnica - widziałeś-spotkałeś kiedyś lekarza i prawnika który nadaje na innego?! - Ja osobiście nigdy takich nie spotkałem, a z każdym budowlańcem, elektrykiem,mechanikiem, hydraulikiem jest tak, że przychodzi kolejny i mówi "ale ten to Panu spierd..."
a kasta prawników i lekarzy zawsze bronią swojego i mówią "tak to lekarstwo dobrze przepisał ale ja teraz dam..." itd..

matjas
13.09.2019, 12:05
może nie do końca na temat ale porównywanie mentalności przeciętnego szpenia od kielni do tego jak działa środowisko palestry czy białego kitla jest jak porównanie konia do koniaku :D

wezyr
13.09.2019, 12:10
u mnie na gotowo kostka betonowa wołają kole 180-230/mkw

z betonem też myślałem czy sobie nie ułatwić ale... to nie jest takie proste.
nie zrobisz tego sam, musisz porobić dylatacje, odpowiednie zatarcie maszyną i odpowiednio pielęgnować tą płytę bo będzie niefajnie później, do tego jeśli kiedykolwiek coś się odwidzi to kostkę rozbierasz, przekładasz i tyle. z betonem to sam wiesz... kosztowo dobrej klasy beton wychodzi podobnie.

m

a jak wygląda kosztowo położenie asfaltu? i jakie są +/- takiego rozwiązania?

Dzieju
13.09.2019, 12:19
glupie takie uogolnianie.

Nie wiem czy głupie ale nikt tu nie uogólnia tylko zostały stwierdzone fakty.
Partaczy jest większość , potem masa cwaniaków , naciągaczy ....... potem długo nic i jakieś pojedyncze osoby które są inne niż cała reszta.

Cezarus
13.09.2019, 13:23
a jak wygląda kosztowo położenie asfaltu? i jakie są +/- takiego rozwiązania?

Średnio 10 zł za 1 cm /m2 , ale to przy większych powierzchniach.

Janek1
13.09.2019, 13:34
Myślałem o asfalcie też, tylko że ktoś mi powiedział, że problem jest taki, że w upalne dni będzie się "topil" i klejacy będzie (trochę mnie to zniechecilo do dalszego działania w tym kierunku) a plusy to :oleju nie widać jak się "rozleje :)

matjas
13.09.2019, 13:57
nie wyobrażam sobie smrodu rozgrzanego asfaltu pod domem w upalny dzień. nie po to dbamy o ogród żeby oglądać chujnię z tarasu :/

talar185
13.09.2019, 18:23
jest jedna różnica - widziałeś-spotkałeś kiedyś lekarza i prawnika który nadaje na innego?! - Ja osobiście nigdy takich nie spotkałem, a z każdym budowlańcem, elektrykiem,mechanikiem, hydraulikiem jest tak, że przychodzi kolejny i mówi "ale ten to Panu spierd..."
a kasta prawników i lekarzy zawsze bronią swojego i mówią "tak to lekarstwo dobrze przepisał ale ja teraz dam..." itd..

Oj lekaża nie jednego

Widmo80
13.09.2019, 19:06
Żeby pocieszyć trochę - kładłem ostatnio 400m2 ( nie sam , ale poszczególne etapy zlecałem różnym wykonawcom ze tak ich nazwę) i potwierdzę , jak wyżej już napisano, że najwięcej pierdolenia jest z wykorytowaniem, wywózką ziemi, zgraniem ciężarówki która ziemie będzie wywozić i koparki w jednym czasie i miejsce na wysypywanie wybranej ziemi przez cięzarówkę- ta np pojedzie i nie wraca bo sie zakopał;a gdzieś a roboczorodziny koparki lecą ( oczywiście operator ma pełno robót , ale już mu powiedziałem , jak i innym, że bardziej nie chce mi sie słuchać tego , na chuj mi to , niz jemu o tym gadać) Najważniejsze to sobie ponanosić poziomy, paliki , sznurki. Wykorytowane i wyjazd. Następnie tuczeń i podbudowa- to juz z pobliskiej kopalni - ostrówek , rozgarnianie, zagęszczarka 500kg, na to warstwa mączki 0-2 mm i na to klepanie kostki. Brukarz , zimową pora , przyszedł na praktycznie gotową podbudowę ( nie widzę w tym filozofi) i klepał granitowy Strzegom 10x10 . Teraz po prawie roku , widzę że trzeba to wyprasować zagęszczarką 500kg (dobić konkretnie ) Myśle że 300 lat wytrzyma a na bank mnie przeżyje. https://images92.fotosik.pl/249/24a089fc242bc454gen.jpg (https://images92.fotosik.pl/249/24a089fc242bc454.jpg)

ArtiZet
15.09.2019, 16:33
Jaką masę powinna mieć zagęszczarka taka aby nadawała sie tak do ubicia podbudowy pod kostke jak i dobicia kostki betonowej ??

Widmo80
15.09.2019, 16:58
Jak najcięższa. 350 kg to minuimum a lżejsze da efekt placebo.( do podbudowy) Do kostki juz ułozonej około 100 kg + guma , żeby nie niszczyła kostki)

ArtiZet
15.09.2019, 17:11
Czyli 1szt. obu robót nie da rady ogarnąć ??

Widmo80
15.09.2019, 22:57
No raczej nie. Lekka do kostki nie ubije ci podbudowy porządnie i później będzie się zapadać a ciężka może po.ierdolić bruk..Są wypożyczalnie. Ja kładłem granit i dobijałem kostke ciężką , ale to granit a nie betonek. Btw Betonówka jakoś do mnie nie przemówiła- ja wiem że gładsza i przyjemniej się chodzi, ale jak patrzę u znajomego, jak co roku po zimie zmiata kolejną warstwę kostki z januszexu, wybrałem granit. Nasiąka mu i marznie a to wiadomo co robi. Chociaż myślę że betonówke łatwiej kłaść , choćby samemu. Nie musi to znaczyć że każda betonowa tak ma, ale np granitowe bruki we Wrocławiu mają ponad 100 lat i wyglądają dobrze, zwłaszcza przy tym ruchu i przemiale.
PS. miejscami sie nawet pokusiłem o wzory - fajnie wygląda jak popada. https://photos.app.goo.gl/revuUCKCiunbfuFu9

matti
15.09.2019, 23:01
Jak wypada cenowo płyta drogowa betonowa vs. kostka brukowa?
Chodzi oczywiście o tereny gospodarcze, bo mało kto to będzie chciał przed białym domem z czerwonym dachem:)

Żeby dobrze ułożyć prefabrykowaną płytę drgową betonową, to wypada ona drożej od kostki brukowej.

Płyty drogowe są przeznaczone na długotrwały, ciężki ruch.

W masy bitumiczne można się pobawić gdy trzeba typowo gospodarczo/zarobkowo potraktować przestrzeń. Żeby dobrze zrobić to trzeba łącznie 8cm ułożyć w dwóch warstwach. Ewentualnie może w pobliżu drogę robią, to chłopacy po godzinach " z łapy" ułożą i poklepią małą zagęszczarką. Na usługę pełnym rozściełaczem to będą się bać i wtedy trzeba legalna przez firmę załatwiać, a tanio to w obecnych czasach nie będzie.

Nie wnikając w kolorystykę, kształty i faktury kostek...
Na samochody osobowe , na nową podbudowę wystarczy kostka 6cm.na samochody osobowe, na stary iistniejacy beton mozna dac kostkę 4cm.
Na przydomowe chodniki wystarczy 4cm.
Pod dostawczaki i ciężarówki 8cm.

Podbudowa, mogę polecić 2 typy.

1. Gdy w podłożu mamy piasek (inimum 0.5m) to najlepiej dać na to kruszywo. Kostkę układamy na warstwie podsypki cementowo piaskowej 4-5cm.
2. Gdy w podłożu mamy glinę, to podbudowę najlepiej zrobić z warstwy 10cm piasku, betonu 10-15cm B15 (C12/15).. układanie kostki j.w.

W przypadku domowych i niskobudżetowych rozwiązań to kruszywem może być przekruszony beton o frakcji do 60/80mm. W innych przypadkach kruszywem ma być kamień 0/31,5 lub0/63. Żadne stare kolejowe kruszywo nie wchodzi w grę, gdyż jest to strasznie trudno zagęścić.

Do zagęszczarką kruszywa, jak wcześniej kolega pisał to zageszczarka min. 350 kg.
Do zagęszczenia betonu wystarczy 150kg.
Do zagęszczenia i wyrównania świeżo ułożonej kostki, to wystarczy zagęszczarką 80-120 kg, z gumą. Jeżeli ma się doświadczenie i zwykłą kostkę prostokątna lub TeTke, to bez gumy też można pojechać.

Po taniości, można jeszcze ułożyć ażury, gr. 8cm w śladzie kół.

Podbudowę i kostkę należy układać na spadek 1-2%. Miejscowe minimum to 0,5%.
Na każdej kostce będzie widać ślady od oleju jak i od kół. Żadna impregnacja nie pomoże.
U mnie aktualnie za kostkę biorą ok. 100zl z wykonaniem prostej podbudowy, bez prac związanych z korytowaniem


Zawodowo się tym trudnię, także coś mogę dopomóc w rozwianiu wątpliwości.

ArtiZet
15.09.2019, 23:55
matti...widzę ze znasz sie na rzeczy wiec powiedz jak powinno byc u mnie:
mam spadek od bramy wjazdowej do garazu ok. 30cm na ok 25m.
Podłoże raczej gliniane a do tego było juz tam grzebane ze 3 razy pod media: woda, prad,gaz, kanalizacja.
Wiekszość magików chce wykorytowac na 30cm i na dno piasek kopalniak 10 cm potem 10cm tłucznia betonowego 0-63 a na to suchy beton 4cm i na to kostka 6cm...
Wydaje mi sie to za płytko...poza tym wiem ze miedzy kostką a suchym betonem powinien byc piasek.

Widmo80
16.09.2019, 08:16
Że swoje wtrącę jeszcze- na wjeździe masz zawsze ślady po śladach, czyli jak spaprają, masz po latach 2 rowki równoległe od opon. 30 cm , wydaje mi się mało trochę a do utwardzenia najlepiej wymieszać 2 różne frakcje co najmniej (grube i drobne) - nie wiem czym u Was tam podbudowę robią, ale warto dać grubiej.

lukasz_vip
16.09.2019, 08:34
Ja na podbudowę dawałem sortowane 30/60 kruszywo bez zera, na to szło drobne kruszywo. Daje to lepszą gwarancję, że nie siądzie. Do tego jeszcze kładłem geowłokninę drogową na spód pod kruszywo aby to na pewno nie siadło.
O ile kostkę ściągniesz po kilku latach i możesz ją sobie wymienić to podbudowa wg. mnie ma być taka, że jej nie ruszasz przez lata.

raf
17.09.2019, 21:05
matti...widzę ze znasz sie na rzeczy wiec powiedz jak powinno byc u mnie:
mam spadek od bramy wjazdowej do garazu ok. 30cm na ok 25m.
Podłoże raczej gliniane a do tego było juz tam grzebane ze 3 razy pod media: woda, prad,gaz, kanalizacja.
Wiekszość magików chce wykorytowac na 30cm i na dno piasek kopalniak 10 cm potem 10cm tłucznia betonowego 0-63 a na to suchy beton 4cm i na to kostka 6cm...
Wydaje mi sie to za płytko...poza tym wiem ze miedzy kostką a suchym betonem powinien byc piasek.
Jeśli podłoże jest gliniaste i dodatkowo przekopane, to ja bym zrobił stabilizację jakięś 10 - 15 cm 2,5 rm wystarczy. Na to kruszywo 0 -31,5, podsypka i kostka. Ta glina to jakaś twardoplastyczna jest, czy jak plastelina?
Co to jest piasek kopalniak?

ArtiZet
17.09.2019, 22:52
Jeśli podłoże jest gliniaste i dodatkowo przekopane, to ja bym zrobił stabilizację jakięś 10 - 15 cm 2,5 rm wystarczy. Na to kruszywo 0 -31,5, podsypka i kostka. Ta glina to jakaś twardoplastyczna jest, czy jak plastelina?
Co to jest piasek kopalniak?
Nie wiem co to jest 2.5rm...
Glina jak to glina jest twardoplastyczna dopoki jest sucha a jak namięknie wodą to robi się breja...
Stabilizacja masz na myśli taki suchy beton z betoniarni ??
Piasek kopalniak to jest rodzaj piachu/żwiru z domieszką glinki czyli taki wydobywany z naturalnych pokładów ktory sie dobrze zagęszcza.


P.S. w moich rejonach jako kruszywo daja gruz betonowy 0-63 bo tona kosztuje 20zł...oczywiscie są też inne kruszywa dostepne np. tłuczeń 0-30 kwarcytowy chyba taki jak dalem aby móc wjeżdżać do garażu ale ten kosztuje 4x wiecej

raf
19.09.2019, 07:29
Rm to taki parametr stabilizacji czy betonu określający siłę jaka jest potrzebna do zgniecenia próbki. Określa się to w laboratoriach drogowych. Na betoniarni można kupić taką która spełnia określone parametry. Bardzo często stabilizację stosuje się po to, by odciąć grunty nie nośne, lub o mniejszej nośności od podbudowy. Niestety nie jest to tanie rozwiązanie, ale chyba najskuteczniejsze.Co do twojego podjazdu, to napisałeś że jest poryty przez instalacje, czyli pewnie zasypany tym co było. Co do zagęszczania, to gliny raczej nie zagęścisz ot tak. Można to pomieszać z wapnem, popiołami lub cementem i robi się z tego warstwa stabilizacji. Pewnie u ciebie trzeba by było wykorytować trochę głębiej i wrzucić tego przekruszu betonowego -chyba wyjdzie najtaniej.

ArtiZet
06.06.2020, 17:22
Po długim oczekiwaniu na ekipe w końcu jest i układa kostkę...powiem szczerze, że dobrze, że się za to sam nie brałem, bo bym się zajechał...robota jest przej...a.
W podłożu były niespodzianki a to cegły jakieś a to jakas wylewka i jak widzę jak panowie charuja przy tym to mi by to z pół roku zajęlo i bym sie w tym czasie zajechał.
Poza tym położenie jednej płyty na schodach, która waży 130kg albo stopnia schodowego o podobnej wadze to nie lada wyzwanie :-)

matjas
06.06.2020, 19:43
Mówiłem Ci.
Przerabiałem podjazd i ścieżkę pod dom sam.
Pod garażem niech rośnie trawa bo jeszcze mnie nie pojebalo żeby położyć 15 tysia żeby mię było trawy tylko kostka... ale sam już się nie zabieram.
M

consigliero
06.06.2020, 20:50
Podziwiam że mieliście pomysł aby się porwać samemu na takie coś . Ja oczekuję na ekipę która ma walnąć tarasy opaskę i schody i kawałek twardego pod motocykl resztę tylko zamknę krawężnikiem . Ostatnio mi nawet wpadło do głowy aby taras zrobić z deski ale jak pomyślałem o konserwacji to mi przeszło i trzymam się płyt

Kazmir
11.06.2020, 20:56
Podziwiam że mieliście pomysł aby się porwać samemu na takie coś .
Porwałem się sam na takie coś to i się podzielę spostrzeżeniami.
Pierwszy raz w życiu układałem kostkę (10x20x4cm Polbruk?) Człowiek się uczy do końca życia i przy 65+ jeszcze taka nauka się trafiła. Młodzi spinać pośladki to nie jest takie straszne. Coś około 16m kw. pod altanę. Układane z synem około 4 godzin. Upierdliwe i to bardzo jest korytowanie i poziomowanie krawężników. Układanie kostki na kolankach parę godzin...hm też robi w krzyżu:(
Mogłem pożyczyć ubijarkę, ale ubijałem belką drewnianą ręcznie. Może to nie tak, ale po tym nie będą jeździły auta, tylko od czasu do czasu przejdzie parę osób. Pogoda do takich robót nie za bardzo, jak leje z nieba. Przykryłem folią. Dzisiaj sprawdzałem żyje nic się nie zapadło;) Udało się tak ułożyć, że nawet 5mm kostki nie było cięte na całej powierzchni:)
Cena. Wychodzi taniej niż płyta chodnikowa 50x50x7 choć roboty więcej, ale i ładniej wygląda. 1m kw. kostki 28zł płyta 4szt (1m kw.) - 56zł

Pytanie do fachowców ile bym zapłacił za robociznę?:)

lukasz_vip
11.06.2020, 21:01
Położenie takiej kostki z przygotowaniem podłoża to około 100zł za m2, czyli ciebie nic nie interesuje.

Kazmir
11.06.2020, 22:02
Czyli 1600zł zostało mi w kieszeni?

ArtiZet
11.06.2020, 22:04
Co to za kostka gr. 4cm ??
Normalne maja 6cm.
Mysle ze jak to taka kostka za 28zl to dolicz robocizne 50zł i podbudowe 20 wychodzi ok. 100zł.
Mi ekipa dodatkowo kładła płyty Meba (takie romby z dziuurami 40x60( i to właśnie ok 100 wychodzilo.
Taka kostka jak ponizej szarobura Polbruk to 130 zł netto a ta jasna Libet 140 netto.
Wyszło tego 200m2 i 90m.b. obrzeży.

Kazmir
11.06.2020, 23:31
Co to za kostka gr. 4cm
Normalne maja 6cm.
Pod stolik z krzesłami do altany to mi nie potrzeba 10cm grubości:)

tadzik
12.06.2020, 08:52
Położenie takiej kostki z przygotowaniem podłoża to około 100zł za m2, czyli ciebie nic nie interesuje.Nie wiem gdzie takie ceny? Może jakby było 2 tys.m.kw. w jednym kawałku to owszem. Cena na gotowo to ze 160-180 zł/m.kw. +m.b. za krawężniki. A do takiej małej pierdółki to nie wiem czy by za 200 chcieli przyjść. Dobra robota, jak solidnie zagęściłeś to będzie się trzymać kupy :)

madafakinges
12.06.2020, 09:01
U mnie znalzłem gości powiedział mi 45zł/mk i 10zł mb krawężnika. Mam ok 200m kostki i 90m krawężnika.
Podbudowe mam zrobioną bo na jesień jak plantowałem działkę to nawiozłem żwiru i na to kliniec i wszystko ubiłem, widomo że coś tam będą musieli podsypać podrównać itp. ale to za materiał ja będę płacił sobie sam.
Jak zacząłem szukać kostkarza to zatrzymywałem się przy każdej ekipie która akurat układała kostkę.
I większość mówiło 50zł mk + 20-30 za krawężniki (bez podbudowy)
Jednak trafiali się i za 70 a rekordzista za 100.

ps. Pierd... budowa, worek bez dna...

lukasz_vip
12.06.2020, 09:45
Nie wiem gdzie takie ceny? Może jakby było 2 tys.m.kw. w jednym kawałku to owszem. Cena na gotowo to ze 160-180 zł/m.kw. +m.b. za krawężniki. A do takiej małej pierdółki to nie wiem czy by za 200 chcieli przyjść. Dobra robota, jak solidnie zagęściłeś to będzie się trzymać kupy :)

Na Ślasku - a dokładniej Lubliniec.
Kładłem w ostatnim czasie 180m2 i 100m2 kostki w dwóch podejściach. Ceny są w zakresie od 100zł za kostkę typu holland do 180zł za wypasione kostki.

Ja kładłem Drewbet Hawana za 110zł jak była promocja a rok później bez promocji za 130zł.

Sama podbudowa to 50zł bo przy drugim podejściu robiłem też dwa etapy. Najpierw podbudowa a później kostka.

aadamuss
14.06.2020, 10:04
Te ceny to z kostką czy za sama robotę podajecie ?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

lukasz_vip
14.06.2020, 10:06
U mnie z kostką.

Dżeferson
14.06.2020, 11:38
Lukasz vip to jeszcze napisz jakie i ile kruszywa. U mnie od 70zł za 40cm. Byli i tacy co krzyczeli 90 za 50cm na certyfikowanym dolomicie. Nie wiem jak jest gdzie indziej w moich okolicach większość fachmanów chce robić z własnym materiałem. Kiedyś myślałem, że tak będzie taniej :haha2

ArtiZet
14.06.2020, 12:09
U mnie okolice stolicy. Podbudowa z suchego betonu 20cm potem ok. 4cm piasku 0-2mm.
Tak jak pisalem 130-140 netto z kostką która brutto kosztuje odpowiednio 50 i 60zł wiec sama robocizna z podbudową bez kostki 80zł netto.
Do tego np. osadzenie obrzeża z materialem to 36zł netto, montaż osadnika z rynny 50 netto, montaż stopnia schodowego z gotowego bloku 100x35x15 to 140 netto ( sam stopien kosztuje 70brutto)