PDA

View Full Version : ma ktoś doświadczenie z radiem CB na motocykl?


motif
31.05.2018, 19:27
Jakoś bardzo mało produktów widzę tego typu na motocykl a przecież przy długich trasach mogło by byc to bardzo przydatne, choćby sam nasłuch. Sytuacja na drogach, pogoda, chłopcy radarowcy itp.
Każda długo dystansowa ciężarówka chyba ma radio CB zamontowane więc czemu nic dla turystycznych motocykli? Najwygodnie jakby było zintegrowane z systemem intercom.

https://www.motorcycleaudioonline.com/images/products/secondary/605.jpg

Tank
31.05.2018, 19:34
Jaka ładna fotka beemeczki... :) Chwil~ miałem w goldasie, tyle ze nie mialem interkomu kompatybilnego z kablami hądy. Sam nasłuch i to jeszcze w glosnikach- totalna porazka. Kumpel ma w GSie z interkomem i mowi, ze założył tylko dlatsgo ze miał je wczesniej w eLTonie i nie sprzedał. Yanosik wg niego duzo lepszy.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

luźno kieta
31.05.2018, 19:40
Właśnie jestem na etapie zbierania informacji, generalnie sprzęt jest, ale cena może odstraszyć. Rozpatruje zestaw SENA SR 10 10. Można go sparować z nieomal wszystkimi zestawami Bluetooth w kasku i podłączyć do cb radia np MIDLAND M mini zamontowanego w motocyklu. Systemy są, pozostaje tylko kwestia kasy.
Pozdrawiam.

Adampio
31.05.2018, 20:05
Ja na 90% kupuje Canvę CB 583 i tylko musze rozeznać kabelkologię. Jezdziłem z Midlandem 42 Multi, na bateriach i z 40cm antenką bo było do niego pełne okablowanie i spokojnie dało się pogadać ale to radio to totalny szumofon i wykańcza uszy na nasłuchu. Teraz mam antene helikalną (bezmasową) 140 cm, ktora bedzie mocowana do stelaża sakw k.lewego tylnego migacza.
Mnie Yanosik nie rajcuje bo ja lubię sobie w drodze pogadać a jak cos sie groźnego szykuje to i tak cieżarówkowcy powiedzą.

Artek
31.05.2018, 20:26
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic.php?f=68&t=13016&hilit=Cb+radio#p212015
Tu kilka fachowych postów w temacie.

ArtiZet
31.05.2018, 23:09
Miałem i...nie polecam

Futrzak
31.05.2018, 23:39
Może nie na temat ale zamiast Cb używam w moto Yanosika GTR i daje rade jeśli chodzi o patrole i inne cuda

luźno kieta
31.05.2018, 23:46
Yanosik dobry kompan do wojaży, ale osobiście kombinuje nad łącznością z innymi uczestnikami uchu, a także z kompanami w podróży. Jednemu odpowiada ksiądz innemu znów księdza kucharka.

jurek
01.06.2018, 14:24
cześć
Miałem taki system na wyprawie do Azji na 2 x RD07 zamontowane na Alanie 42. Sprzeżone z metrową anteną zamocowaną do stelarza. Generalnie słabo to działało i przy większych prędkościach to już całkiem słabo. Po miesiącu (a jeszcze 5 było przed nami) podróży odłączyłem to gó... i jechałem w ciszy :-)
Tak więc nie polecam

Adampio
01.06.2018, 17:27
Alan 42 tylko wygląda sympatycznie ale brak jakichkolwiek właczanych przez użytkoiwnika filtrów i tylko plastikowa (czytaj nieekranujaca) obudowa czyni z niego szumofon z funkcją nadawania. Mam tego ręczniaka i wszyscy na drodze potwierdzaja, że mnie słychać super natomiast ja slysze piąte przez dziesiate chyba, że nadajacy jest 100-200 metrow ode mnie. Rozmawiałem z kredensiarzami i bardzo sobie chwalą CB ze względu na uniwersalność.

ArtiZet
01.06.2018, 17:42
Alternatywą dla tego Alana 42 (taki mialem) była chyba tylko jeszcze jakas Cobra. Może teraz jest większy wybór.
Miałem antenę 100 na masie Moto (stelaż boczny) i max co to leciało to 500m. a w druga stronę dużo szumów...
Ale fakt szpan jak trzeba jak się do Tirowcow zagadało :)

luźno kieta
03.06.2018, 13:44
Mam zamiar zastosować taki zestaw:9abQFKIBlug

Adampio
03.06.2018, 14:46
Ale na razie koncentrujesz się na zastapieniu sinym zębem spiralnego kabelka kask<- >radio. Pomysł na antenę i samo radio już masz?

luźno kieta
03.06.2018, 15:05
Jak wspomnieli przedmówcy, ALAN 42 nie spełnia oczekiwań, i bardzo mało jest ręcznych CB. Pozostaje zwykłe CB plus antena, na radio wybrałem MIDLAND M-mini. Kwestię anteny obiecał rozwiązać mój znajomy łącznościowiec z krwi i kości, postaram się efekt przedstawić po uzyskaniu zadowalających prób terenowych.

motif
03.06.2018, 15:21
dzięki za info bo już miałem tego Alana 42 kupic...

Adampio
03.06.2018, 23:56
@luźno kieta: wielkie dzieki za namiar na tego Alana, mam kompletne okablowanie motocyklowe kupione do Alana 42 i wygląda że ten Mini ma takie samo gniazdo, a jest tylko 80 zl. droższy od bliźniaczej zewnętrznie Canvy CB583 do której planowałem dorabianie gniazd na PPT, słuchawlę i mikrofon. 👍👍👍

radiolog
04.06.2018, 09:59
Motocykl ma za małą masę, żeby CB dobrze działało, poza tym pysie i inne odmience oraz wszedobylskie zakłócenia sprawiają, że nie bedzie radochy z tego na moto. Chyba że chcesz mieć łączność z kolegą, to lepiej PMRa kupić

luźno kieta
04.06.2018, 12:22
Problem w tym, że PMR to nie CB, a na tym się pragnąłem skupić, czyli na łączności z innymi uczestnikami ruchu. Drugi problem to już moja własna chęć poznania istoty rzeczy gdyż nie potrafię uczyć się na cudzych błędach i sam muszę paluszki poparzyć aby się przekonać że się nie da. PMR sprawdził by się idealnie, ale bede brnął jednak w CB. Pozdrawiam.:D

radiolog
04.06.2018, 12:28
Mialem 5 lat CB w aucie, juz po pewnym czasie mialem dość, gdyby jeszcze łączność była w FM, a tak to AM głównie szumi, najlepsze są radia z autosqelch, ale i tak szumią

ArtiZet
04.06.2018, 13:05
Problem w tym, że PMR to nie CB, a na tym się pragnąłem skupić, czyli na łączności z innymi uczestnikami ruchu. Drugi problem to już moja własna chęć poznania istoty rzeczy gdyż nie potrafię uczyć się na cudzych błędach i sam muszę paluszki poparzyć aby się przekonać że się nie da. PMR sprawdził by się idealnie, ale bede brnął jednak w CB. Pozdrawiam.:D
Jest na forum V-Stroma jeden koleżka, który uzywa/uzywał dość intensywnie CB na moto- jak chcesz to Ci mogę dac namiar

krzysiek_m
05.06.2018, 17:02
Miałem Alana 42 na Blackbirdzie jak był szał na CB kilka lat temu. Zestaw z mikrofonem do kasku i PTT pod lewym kciukiem. Dało się tego używać poniżej 100km/h z powodzeniem, ale zdjąłem po jednym sezonie.
Uszy więdły od bełkotu januszy. Zamiast cieszyć się wiatrem i drogą próbowałem wychwycić informacje o misiaczkach, śmietniczkach krokodylkach i gdzie dobrze zjeść. Po jakimś czasie zdałem sobie sprawę, że frajda z jazdy taka jak służbowym autem.

Sprzedałem Blackbirda, kupiłem 25 letnią Afrykę i przestałem jeździć krajówkami.

Adampio
05.06.2018, 23:10
Dla mnie słuchanie Januszy to z polowa zabawy.

radiolog
06.06.2018, 06:58
No nie wiem, wszędobylska pysia i ryczące barany to marna zabawa

luźno kieta
06.06.2018, 15:56
No nie wiem, wszędobylska pysia i ryczące barany to marna zabawa

Cóż począć - chłop ze wsi wyjdzie, wieś z chłopa nigdy...

Adampio
06.06.2018, 18:05
@radiolog: ponieważ ja jestem miastowy od co najmniej trzech pokoleń, z wielkim zaciekawieniem smakuję taki folklor, niespotykany w codziennym życiu.
Trochę tak jak niektorzy jeżdża na Borneo żeby ogladać orangutany :)