PDA

View Full Version : O wydechach raz jeszcze


Vooytas
22.04.2009, 15:31
Wiele czytałem na forum o wymianach wydechów.
Wiele jest opini co do dźwieku i odczuć dotyczących zmiany mocy, momentu itd.
Z własnych eksperymentów wiem że zmiana wydechu na mniej "oporowy" (nie tylko w motocyklu ale i w samochodzie lub skuterze, zwłaszcza 2 suwowym) nie zawsze poprawia parametry silnika.
Nie ukrywam że sam ostatnio zamontowałem tłumik monti który za bardzo spalin nie blokuje. Wydaje mi się że moto stracił na ciągu na wysokich obrotach. Nie robiłem żadnych zmian regulacyjnych w gaźniku, pewnie to błąd podstawowy. CZy ktoś pokusił się robić sprawdzian na hamowni z kilkoma opcjami wydechów? (cosik mi sie wydaje że ktoś robił jakieś testy i opisywał wyniki, ale nie potrafie tego w tym dziale znaleść):mur:

Moto-Bandit
15.08.2012, 16:17
Dziś po raz kolejny wyprzedzana puszka zajechała mi drogę. Po raz kolejny gość mnie nie słyszał. Mam RD04, ale całkiem cichą (na oryginalnym wydechu) i chciałbym być lepiej zauważany (słyszalny) na drodze bez kupowania innego przelotowego wydechu.

Co mogę zrobić by wzmocnić piękny dźwięk V-ki królowej, ale jednocześnie nie mieć problemów z przeglądem (dobrze, że tylko raz w roku ;P może da się coś...a potem założyć?)

spider2you
13.11.2012, 14:09
Dobra, skoro to temat o tłumikach, to zapytam tak:
1. Jak prawidłowo dobrać tłumik akcesoryjny do RD04?
a) jaka średnica rur powinna być?
b) marka, model - jeśli znany
c) z jakiego innego motoru pasuje? Model, marka?
2. Czy można wepchać tłumik (mniejsza pucha lub przeróbka na 2 puszki) pod tylny błotnik lub blisko niego i czy to ma sens?
3. Czy w przypadku dłuższej rury (tłumik pod błotnik) nie będzie zaburzony wylot spalin i czy to nie wpłynie na pracę Królowej?

Tłumików na rynku cała masa od 100 zł do 2500 zł.

Ja chciałbym głośny na miasto, jak pisał gdzieś w tematach tłumikowych BLOB i coś cichego na trasę.

rubin
13.11.2012, 18:29
Dobra, skoro to temat o tłumikach, to zapytam tak:
1. Jak prawidłowo dobrać tłumik akcesoryjny do RD04?
a) jaka średnica rur powinna być?
b) marka, model - jeśli znany
c) z jakiego innego motoru pasuje? Model, marka?
2. Czy można wepchać tłumik (mniejsza pucha lub przeróbka na 2 puszki) pod tylny błotnik lub blisko niego i czy to ma sens?
3. Czy w przypadku dłuższej rury (tłumik pod błotnik) nie będzie zaburzony wylot spalin i czy to nie wpłynie na pracę Królowej?

Tłumików na rynku cała masa od 100 zł do 2500 zł.

Ja chciałbym głośny na miasto, jak pisał gdzieś w tematach tłumikowych BLOB i coś cichego na trasę.

"leo vince 2" , "arrow,paris dakar replica" oba z wyciaganym dbkilerem (1160pln +kp)

spider2you
13.11.2012, 18:36
A tańszych NIET :(
Może jakieś używaki????

lukasz_vip
13.11.2012, 18:48
Pisałem już o tym na forum. Wydech do 500zł można mieć nowy z db-killerem.
Potrzebna rura 50mm z nierdzewki i jakiś wydech o przelocie 50mm. Ja znalazłem wydech VIPER nowy za 350zł z db-killerem. Do tego rura i 1h pracy i gotowe ;] Afra ma na tyle proste wyjscie z kolanka, że potrzebna jest tylko kątówka i spawarka.
https://lh4.googleusercontent.com/-3CAa5yGF2NA/UI_6EbDL8PI/AAAAAAAABZw/gujvdbSEVBc/s640/PA200033.JPG

rambo
13.11.2012, 19:27
Ma to homologacje..? ;)

lukasz_vip
13.11.2012, 19:28
Żadnej literki E nie zauważyłem ;] Ale przegląd przeszedł bez db-killer'a.

rambo
13.11.2012, 19:34
W bardziej cywilizowanym kraju by było deko inaczej, to co polecił Rubin czyli Leo EVO ma normalnie homologacje :Thumbs_Up:

Cibor klv
13.11.2012, 22:22
Ja kupiłem kiedyś na allegro jakiegoś Lasera nawet nie wiem od czego, ale ładny w dobrym stanie , zdaje się za coś około 250-300 zł. Potem dokopałem się że to chyba od cbr 600 RR.
http://www.laserexhausts.com/Portals/0/images/product_images/oval/large/LASER_OVAL_GP-KIT_06_b.jpg
Założyłem, głośny jak cholera, motór chodzi na nim w miarę ok. Ale mam pokombinowane z gaźnikami i dolotem. Na pewno nie wydałbym 1500 zł za nowy dedykowany wydech, wolałbym latać na oryginale, szkoda kasy tylko dla tego, że ciut ładniej pierdzi, a z reguły zmiana wydechu nie wpływa aż tak bardzo korzystnie na osiągi, a w większości przypadków negatywnie. Zwłaszcza na dolny zakres obrotów.

lukasz_vip
13.11.2012, 22:25
U mnie leciutko pogorszyła średnie, ale z db-killerem jest jak w oryginale, ale za to góra ożyła i dół też lepiej. Wcześniej nie szło przekroczyć 160km/h, a po zmianie wydechu 180km/h nie było problemem.

rambo
13.11.2012, 23:04
Leo dedykowany do AT poprawia cały zakres od 0 do 8500 RPM, ale jak założymy dB killera, bez niego mieszanka jest deko zbyt uboga i trochę się bardziej grzeje, potrafi też przez taki tłumik zacząć wciągać oliwe jak silnik nie jest pierwszej świeżości. Po założeniu seryjnego wydechu spalanie oleju znika :)
To samo się dzieje mniej wiecej po założeniu filtru powietrza K&N

lukasz_vip
13.11.2012, 23:17
U mnie o dziwo nic, więc tylko potwierdziło mi, że silnik zdrowiutki.

visuz
13.11.2012, 23:39
Leo dedykowany do AT poprawia cały zakres od 0 do 8500 RPM, ale jak założymy dB killera, bez niego mieszanka jest deko zbyt uboga i trochę się bardziej grzeje, potrafi też przez taki tłumik zacząć wciągać oliwe jak silnik nie jest pierwszej świeżości. Po założeniu seryjnego wydechu spalanie oleju znika :)


A co robi z wykresem mocy dedykowany remus revolution? :)

rambo
13.11.2012, 23:54
Napisz do Remusa, powinni mieć dokumentacje. Remus VS seria i wykres krzywej i momentu. Ja mam nawet własny z hamowni dla Arrow Paris Dakar replica, ale był deko za głośny i sprzedałem

motormaniak
14.11.2012, 14:27
potrafi też przez taki tłumik zacząć wciągać oliwe jak silnik nie jest pierwszej świeżości.
Mam swoje uzasadnienie tego faktu - odkąd mam leona odwijam znacznie bardziej, czasem bez sensu - byle tylko tego dźwięku posłuchać :) A jak sie bardziej kręci to i oleju więcej weźmie..

Dzieju
14.11.2012, 15:25
Dobre uzasadnienie :Thumbs_Up:

rubin
15.11.2012, 13:15
Mam swoje uzasadnienie tego faktu - odkąd mam leona odwijam znacznie bardziej, czasem bez sensu - byle tylko tego dźwięku posłuchać :) A jak sie bardziej kręci to i oleju więcej weźmie..


o to, to, też tak mam, powyżej 4tysi obrotów ładnie gada, z db-kilerem (bo bez wściekle ryczy prawie ciągle) i częściej kręcę sprzęta.
Tak jak Rambo pisał, najlepiej chodzi z db, bo bez db-kilera jakoś tak chyba nawet słabsza, a głośniejsza.

Ja miałem oryginał i teraz leona. Nie wrócę do oryginału raczej :) i warto wg. mnie ten 1kpln wydać, na arrowa/leona.
A jak ktoś chce kombinować jego sprawa.
Może i taniej, ale czy lepiej???

Łokciu
15.11.2012, 19:01
Ja mam nawet własny z hamowni dla Arrow Paris Dakar replica

Kolego jeśli możesz to podziel się tym wykresem.
Mam właśnie Arrowa. I jedno co jest pewne to nie powracam do orginału :D:D

Pozdrawiam Łokciu

gruby
15.11.2012, 21:15
Ja miałem oryginał i teraz leona. Nie wrócę do oryginału raczej i warto wg. mnie ten 1kpln wydać, na arrowa/leona.
A jak ktoś chce kombinować jego sprawa.
Może i taniej, ale czy lepiej?


Dedykowany czy nie dedykowany , co to za różnica , to są tłumiki przelotowe , różnią się tylko średnicą wylotu i długością puszki . Dałem swoje wydechy do magika który się tym zajmuje zawodowo , wypruł wszystkie bebechy i zrobił ładne przeloty , dźwięk jak dla mnie bajka:D , całkowity koszt przeróbki 300 zł , użyte akcesoria potrzebne do przeróbki tłumików były pobrane z firmy PROMET która produkuje tłumiki Leo Vince , jako ciekawostka dodam ze firma znajduje się w moim mieście Człuchów:).

35580

kuras
15.11.2012, 22:42
bo kolesie u ciebie robia wydechy ( maja pojecie i wskazowki-wytyczne),leci to na zachod i wraca z logo i wtedy cena x 300%

spider2you
15.11.2012, 23:25
Gruby, to może udasz się do firmy PROMET i zagadasz za ile by do Africi zrobili tłumik. Może wtedy zrobi się zamówienie forumowe i będzie tanio i dobrze.

Zajmiesz się tym?

Mhv
16.11.2012, 08:51
Właśnie przez te głośne tłumiki (to już nie powinno się nazywać tłumikiem) ganiają motocyklistów, żeby po lasach i polach nie jeździli..właśnie ta jedna rzecz mogłaby wiele zmienić. Jeśli ktoś za dźwięk, wrażenie że jedzie szybciej i obniżenie wagi 220kg motocykla o niecałe 3 procent itp przesądy:D jest gotów dać około 1100 zł to proszę bardzo, wg mnie nie warto (wiele afryk tutaj jest warta <10 tyś). Tak, miałem wydech remusa (używkę), mimo wszystko jestem na nie..

Dzieju
16.11.2012, 09:09
Wiekszość luźnych tłumików tylko hałasuje ale tylko niektóre mają dźwięk miły dla ucha a do tego poprawiają przebieg momentu obr. jak np leon.
Wydanie sporej kasy na ryczącą rurę to bezsens ale na wydech poprawnie działający to już warte jest rozważenia.

Mhv
16.11.2012, 09:21
Motad za 400 to co innego, ale nie takie kwoty o których pisałem wcześniej (moje zdanie). Kto chce głośniejsze moto niech sobie kask porządny kupi i na to raczej wyda te pieniądze, bo warto.
Dodatkowo polecam temat poniższy, głównie strona 10.
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=2247&highlight=arrow&page=10

gruby
16.11.2012, 18:44
Gruby, to może udasz się do firmy PROMET i zagadasz za ile by do Africi zrobili tłumik. Może wtedy zrobi się zamówienie forumowe i będzie tanio i dobrze.

Zajmiesz się tym?

Właścicielem firmy jest Włoch , nawet jak bym chciał zapłacić cenę rynkową to i tak by nie sprzedali , kilka lat wstecz to nie było problemu , chłopaki sobie dorabiali na boku , teraz są kamery i ochrona :mur:

Marcin-BB
17.11.2012, 11:32
Dodatkowo polecam temat poniższy, głównie strona 10.
http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=2247&highlight=arrow&page=10
A czy ktoś ma takie wykresy dla Leona dedykowanego do AT. Rambo- pisałeś coś o hamowni- możesz coś takiego zrobić?? Ciekawy jestem czy warto całą zimę odkładać drobne tylko dla zmniejszenia masy o 4 kg??:D

Misza
17.11.2012, 11:42
Wydech oryginalny waży 8.5kg chyba, jakiś lekki będzie ważył 2.5kg (ja taki mam, z dolotem waży 2,5 właśnie). To już 6 kg oszczędności, chodzi na takim przelocie także lepiej. Różnica jest spora, nie wiem na czym to polega ale motor jest znacznie zrywniejszy. Zawsze można założyć dbkiller. Nie ma absolutnie sensu kupować do AT wydechu za 1000zł, taki za 200zł będzie działał dokładnie tak samo. Poza tym, każdy facet kocha dźwięk fałki na przelocie. A jeśli nie to albo kłamie albo... nie jest facetem tak do końca ;) motocykle mamy dla fun`u a przelot to fun fhuy ;)

Ktoś tam pisał, że po co odchudzać motocykl o 0.5%... nie wiem nie bawie sie w procenty w ciągu dnia, ale.... wydech 6kg, czacha 8kg, sety tylne 1.5kg, i jeszcze jakieś pierdoły ( zębatka 0.5kg, kierownica 700gram, wyjebać jeden przedni zacisk) i zbiera się 20kg. A 20 kg to spora różnica. Na tyle spora, że każdy kto siada na moją afre ją czuje. Bardziej się wtedy zbliża do mas tych nowoczesnych motocykli albo wręcz singli (np xtz660)

Fizolof
17.11.2012, 11:46
No Misza, Twoja AT to lata a mój AT to nawet sie poderwać nie chce :) Chociaż może to dlatego, ze ja ważę 110 a Ty z 70kg ;)

Misza
17.11.2012, 11:50
No no, wieszaka ze mnie nie rób, ja mam swoje idealnie proporcjonalne 85kg ;) Tym bardziej trza wyrzucać z tych złomów wszystko co zbędne. Afra to juz złom mój drogi i żeby to jako tako jeździło to trzeba ciąć spawać i krzesać iskry. Przelot tylko w tym pomaga, nie mówię już o prawidłowej synchronizacji gaźników bo rzadko się spotyka z dobrze ustawionymi gaziorami.

rubin
17.11.2012, 21:18
Dedykowany czy nie dedykowany , co to za różnica , to są tłumiki przelotowe , różnią się tylko średnicą wylotu i długością puszki . Dałem swoje wydechy do magika który się tym zajmuje zawodowo , wypruł wszystkie bebechy i zrobił ładne przeloty , dźwięk jak dla mnie bajka:D , całkowity koszt przeróbki 300 zł , użyte akcesoria potrzebne do przeróbki tłumików były pobrane z firmy PROMET która produkuje tłumiki Leo Vince , jako ciekawostka dodam ze firma znajduje się w moim mieście Człuchów:).

To akurat masz szczęście, że kolesie obok mieli doświadczenie w wytwarzaniu dla Leo Vince).
Inni produkują też przeloty: "dominator" i wielu ludzi na forach nie za bardzo jest zadowolona.A róznica 550 / 1150.
Pewnie dlatego, że dopiero zaczynają "studiować temat".

Właśnie przez te głośne tłumiki (to już nie powinno się nazywać tłumikiem) ganiają motocyklistów, żeby po lasach i polach nie jeździli..właśnie ta jedna rzecz mogłaby wiele zmienić. Jeśli ktoś za dźwięk, wrażenie że jedzie szybciej i obniżenie wagi 220kg motocykla o niecałe 3 procent itp przesądy:D jest gotów dać około 1100 zł to proszę bardzo, wg mnie nie warto (wiele afryk tutaj jest warta <10 tyś). Tak, miałem wydech remusa (używkę), mimo wszystko jestem na nie..

Jeśli śmigam po lasach to mam dbKiller, jak śmigam po mieście i chce być słyszany to ściągam.
Moja afra pewnie jest z 8tyśi warta, ale kupiłem jej na 20 "urodziny" wydech, niech ma staruszka. Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki.
Niektórzy robią kapę silnika, inni dolewają oleum. A ja po przejechaniu 1-2 tyś km twierdze, że warto było.
Jak ktoś z forum mówił dodaje do 20% odwagi w terenie, i psychicznie (albo i w rzeczywistości) dodaje mocy. Dla mnie bomba.
Nie mówię, że nie kupiłbym używki (oryginalnej), ale nie było.

Poza tym z poczuciem "piękna" podobnie jak z szukaniem rodzaju motocykla, możesz oglądać parametry techniczne, zdjęcia, opinie innych, a jak się przejedziesz motkiem to i tak inne wnioski możesz mieć.

Rychu72
19.11.2012, 10:04
Rambo do tablicy proszę.

Czym się różnią te tłumiki oprócz wyglądu, nazwy i ceny? Oba to Leosie do Afry.

http://www.larsson.pl/index.php?c=r&no=NjYyMDk3OA==&bid=104510

http://www.sklep.tszoda.pl/214-tlumik-leo-vince.html

Dzieju
19.11.2012, 10:27
Z mojej wiedzy wynika że ten z plastikową końcówką jest nieco krótszy przekrój chyba taki sam.
Konkretne dane to już pewnie Rambo poda.

rambo
19.11.2012, 12:42
Jeden z nich jest dostępny, drugi tylko wisi na stronie :Thumbs_Up:

rubin
20.11.2012, 21:59
Z mojej wiedzy wynika że ten z plastikową końcówką jest nieco krótszy przekrój chyba taki sam.
Konkretne dane to już pewnie Rambo poda.

Ta plastikowa koncowka (czarna) wyglada na metal i raczej jest metalowa :)

Dzieju
21.11.2012, 00:36
Ta plastikowa koncowka (czarna) wyglada na metal i raczej jest metalowa :)
Plastikowa.

rubin
24.11.2012, 18:52
Plastikowa.

Poszedlem do garazu i szok... :)
Plastik rzeczywiscie. A wyglada jak metal :)
Zwracam honor Dzieju :)

madafakinges
01.12.2012, 17:49
Pany pomóżcie nie mogę znaleźć... Był gdzieś skan artykułu z motorrada z wykresamy tjuningowych kominów w afrze

Włóczykij
01.12.2012, 19:26
Aby nie zakładać nowego tematu, podczepię się tutaj...
Znalazłem bardzo taniutko wydech leo vince SBK o wlotowej 45mm i długości wydechu 55cm, tu moje pytanie, czy podszedłby pod Afri? Czytałem o średnicy 50mm wlotowej, jakoby była najlepsza, ale cena kusi za leosia :)

Misza
01.12.2012, 19:54
Włóczykij - kolega (na forum hubert.ale.ten.maly) ma taki wydech, śmiga bardzo dobrze.

piono
01.12.2012, 23:43
Pany pomóżcie nie mogę znaleźć... Był gdzieś skan artykułu z motorrada z wykresamy tjuningowych kominów w afrze

A był taki z wykresami mocy?
Ja kojarzę tylko ten archiwalny:

http://www.motorradonline.de/static/specials/Auspuff_AfricaTwin_2000/FrameSet_auspuff.html

madafakinges
02.12.2012, 21:27
tamten też był stary tylko były porównania wykresów, chyba trzech akcesoryjnych remus, africa quins i coś tam jeszcze...
w każdym razie akcesoryjne blado wypadały przy ori, w każdym moc byla mniejsza i dziury w krzywej momentu...

Gawień
02.12.2012, 21:50
http://africatwin.com.pl/showpost.php?p=59158&postcount=91

prosszzz:)



Pozdro!

madafakinges
03.12.2012, 00:59
o to to...

Dzieju
03.12.2012, 08:46
A wykres Leona ktoś ma?
Bo te wynalazki to łomot dostały od orginału równo.

mrdracul
10.12.2012, 23:39
Tu jest wykres mojej królowej na leo vincie. Przebieg ponad 100 kkm i lubi sobie łyknąć oleju. Nie robiłem hamowania na starym:
https://picasaweb.google.com/lh/photo/9NxUFh35qtA57cFzu1b9fdMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=d irectlink

rambo
11.12.2012, 00:04
36275

106 000km na liczniku miala wtedy

Dzieju
11.12.2012, 00:30
Dzięki, utwierdza mnie to w moim przekonaniu że jeśli zmieniać oryginalny to tylko i wyłącznie na leona.
Przebieg momentu wprost idealny ....... i o to w tym chodzi żeby był ciąg od dołu aż do samej góry. Jest drogi ale wart każdej zlotówki .

motormaniak
11.12.2012, 10:07
Nie wiem co jest takiego wyjątkowego w tym leonie - kawałek rurki, brak przegród... Też mam Leona i odczuwam że motocykl chodzi mi na nim najlepiej a miałem już parę różnych wydechów

Dzieju
11.12.2012, 16:32
Nie wiem co jest takiego wyjątkowego w tym leonie - kawałek rurki, brak przegród... Też mam Leona i odczuwam że motocykl chodzi mi na nim najlepiej a miałem już parę różnych wydechów
Ano widzisz , pare elementów ma wpływ.
Wydech silnika z turbiną jest mniej czuły na wymiary ale i do niego dopasowanie wydechu to parę godzin na hamowni.
W wolnossącym silniku wydech ma większe znaczenie.
Podstawowe parametry to prędkość i ciśnienie spalin zwłaszcza przy w sumie małych gabarytach całości.
Źle wyliczona średnica czy długość co do mm powoduje korki blokujące przepływ spalin zamiast pomagać. Gęstość włókniny, średnice plus ilość wewnętrznych otworów.
To niby drobiazgi ale dające jak całość działanie dobre lub prawie dobre.
Zwróć uwagę na kupujących luźne tłumiki, 90% szuka hałasu żeby mu bulgotało i samochody słyszały.
A kto jako podstawowy parametr pytał o przebieg momentu obrotowego a miły odgłos jako fajny dodatek?
No właśnie , dlatego producenci warczących rurek nie są zainteresowani wywalaniem kasy na hamownię bo i tak ludzie kupują to co zrobią dla hałasu.

Sam w poprzedniej Vectrze robiłem próby z wydechem , i doszedłem do ciekawych wniosków ........... po czym wróciłem do oryginału z minimalną zmianą.
Widziałem wykresy jak kombinacje mogą popsuć usuwanie spalin , moc i moment obr.
Na sobie to sprawdziłem i wyleczyłem się z takiej zabawy.