PDA

View Full Version : Płyta gazowa czy indukcyjna ?


ArtiZet
22.03.2018, 18:36
Jest dylemat...zona by chciała indukcje bo ładniejsza i podobno łatwiej się czyści.

Ja gazowa bo indukcji nigdy nie mialem i jak u znajomych macałem to jakoś dziwnie nie mogłem się przyzwyczaić
; obawiam się tez kosztów prądu.
Ktoś porownywal koszty ?
Jak z czyszczeniem ?

siwy
22.03.2018, 18:39
A może gazowa za szkłem? Firma solgaz robi coś takiego

Piękny Maryjan
22.03.2018, 18:43
Od kilku lat mam płytę indukcyjną i powiedzieć mogę że:

- czyści się bajkowo łatwo,
- o wiele szybciej doprowadza zawartość garnków do zadane temperatury,
- jest bardzo precyzyjna - tzn. nie ma np efektu opóźnienia przy zmniejszeniu "grzania"
- kosztów nie porównywałem ale chyba nie ma tragedii bo bym zauważył,
- no i oczywiście trzeba mieć odpowiednie gary - tylko metalowe (nie alu) i z płaskim dnem.

ArtiZet
22.03.2018, 18:43
Solgaz Nie. Mają to znajomi i podobno porażka. Poza tym wymaga wentylacji pod spodem a ja już mam tam szuflade

torak
22.03.2018, 18:48
Do indukcji 4-polowej musisz mieć dużo prądu. Najlepiej dwie fazy
Proponuję rozwiązanie polubowne: dwa pola gazowe, dwa indukcyjne

Nynek
22.03.2018, 18:56
Indukcja nie pożera wielkich ilości prądu, gdyż nie ma strat na grzanie otoczenia. Szczerze to nie widzę specjalnej różnicy w rachunkach po przejściu z gazu na Indukcję. Wygoda użytkowania i szybkość gotowania nieporównywalna do płyty gazowej. Dużym atutem jest bezpieczeństwo. Do minusów należy przyjąć możliwość awarii, co zdarza się niestety często.

ArtiZet
22.03.2018, 18:57
Do indukcji 4-polowej musisz mieć dużo prądu. Najlepiej dwie fazy
Proponuję rozwiązanie polubowne: dwa pola gazowe, dwa indukcyjne
Mam nawet 3fazy oraz doprowadzony gaz.
Nawet miała być taka hybryda Teki 2x2 ale nadal zostaje sterczacy ruszt więc nie wiem czy ma to sens...

vtwin90
22.03.2018, 18:57
Induk licz się z wymianą garów

ArtiZet
22.03.2018, 18:59
Do minusów należy przyjąć możliwość awarii, co zdarza się niestety często.awaria płyty czy brak zasilania ?

szynszyll
22.03.2018, 19:03
wazne by indukcja miala precyzyjna regulacje. tanie maja zbyt duze skoki mocy i precyzyjne duszenie czy smarzenie jest niemozliwe. regulacja mocy musi byc maksymalnie precyzyjna. reszta same plusy dla pradu.

bylobu dobrze gdyby Twoja Pani pobawila sie u kogos taka kuchnia i wyrobila sobie zdanie nt. nie tylko na oko ale w praktyce. gaz pieknie mozna dozowac - i to jest jego zaleta.

Nynek
22.03.2018, 19:03
Miałem na myśli awarie płyty, to pewnie zależy od producenta . U mnie electrolux hula dwa lata i wszystko jest ok, a znajomy w tym czasie już dwa razy wymieniał Mastercooka.

motif
22.03.2018, 19:15
od 10 lat używam płyty indukcyjnej i nigdy więcej nie wrócę do żadnej innej, gazowej czy elektrycznej. Prosta, efektywna, nieawaryjna i bezpieczna w obsłudze plus wymusza stosowanie "zdrowych" garów. Żadne badziewie aluminiowe nie podejdzie. Nie ma sie co nawet zastanawiac, gaz to przeszłość,. zreszta nie chcesz być chyba zależny od Putina?

szynszyll
22.03.2018, 19:25
od 10 lat używam płyty indukcyjnej i nigdy więcej nie wrócę do żadnej innej, gazowej czy elektrycznej. Prosta, efektywna, nieawaryjna i bezpieczna w obsłudze plus wymusza stosowanie "zdrowych" garów. Żadne badziewie aluminiowe nie podejdzie. Nie ma sie co nawet zastanawiac, gaz to przeszłość,. zreszta nie chcesz być chyba zależny od Putina?

tos pokazal :) same rzeczowe argumenty :) poczytaj o roli gazu w przemysle :)

ArtiZet
22.03.2018, 19:33
Mówcie dalej mówcie...zaraz się okaże że 1.5tysia za dodatkowe pociągnięcie gazu do kuchni psu pod ogon...

bukowski
22.03.2018, 19:36
Do indukcji 4-polowej musisz mieć dużo prądu. Najlepiej dwie fazy
Proponuję rozwiązanie polubowne: dwa pola gazowe, dwa indukcyjneZwykle 220V. Palniki nawet na maxa maja 1,5kW (2 i więcej jest tylko z boosterem i da się włączyć 1 lub 2 na raz).

Dla mnie nie ma alternatywy dla indukcji. Oprócz szybkości i precyzji odpada tłusty osad z gazu na garnkach, okapie i otoczeniu kuchenki. Gotuję sporo, jakieś tam pojęcie mam.

Sent from my G8441 using Tapatalk

ArtiZet
22.03.2018, 19:40
Prąd nie problem. Mam 3fazy.
Najmocniejsze pole w tej kuchence co patrzyłem ma 3.7kW

krakus
22.03.2018, 19:42
Indukcja, szybkość grzania, czyste garnki, banalnie proste czyszczenie płyty.

Jedyny minus jak dla mnie, woka nie użyjesz :) (te na indukcje do mnie nie przemawiaja).

ArtiZet
22.03.2018, 19:47
Woka i tak nie używam

poss'ter
22.03.2018, 19:47
Mam od roku indukcję, wcześniej gaz i ogólnie jako sposób gotowania sobie chwalę. Szybciej i bezpieczniej. Zostawiłem raz gotujące się ziemniaki, wyszedłem z domu, jak się lekko przyjarały, płyta się nagrzała i sama się wyłączyła.
Co u mnie jest do d**y? Sprawdź koniecznie jak się wybraną płytą steruje, ja kupując w MM tego nie zrobiłem i bardziej irytującego sposobu regulacji mocy i wyboru pola do grzania nie potrafię sobie wyobrazić - porażka! Mam Amicę.

Kazmir
22.03.2018, 19:47
Mówcie dalej mówcie...zaraz się okaże że 1.5tysia za dodatkowe pociągnięcie gazu do kuchni psu pod ogon...
Jak ktoś gotuje w kuchni "muzeum" raz w miesiącu wodę na kawę to taka kuchnia jest super bajer!
Przy codziennej dużej eksploatacji, chyba trzeba s....ć forsą?
Jest moc -są i 12,5KW

ArtiZet
22.03.2018, 19:53
Kazmir jaśniej mozesz ? bo nie wiem czy o indukcji piszesz czy gazie ?
To co pokazujesz to moc przylaczeniowa a nie moc 1 pola.

motif
22.03.2018, 20:10
tos pokazal :) same rzeczowe argumenty :) poczytaj o roli gazu w przemysle :)

piszemy o domu mądralo nie o przemyśle. Mieszkasz w fabryce to gotuj sobie na gazie.

szynszyll
22.03.2018, 20:16
zuzycie domowe to mala czesc tego co zuzywa przemysl - geopolityku :) nawet nie wiesz ile rzeczy masz na sobie i wokolo siebie dzieki gazowi 'od putina' :) ale to juz tak jest z teologami po KUL-u :) czy innych politologiach - teatrologiach :) jak sie komus myli polimer z poliamidem i poliestrem :)

wiekszosc nie kuma skad sie bierze LPG :) jebac rope! tylko LPG! banda czubow :) z dupy dinozaura sie bierze :)

bukowski
22.03.2018, 20:37
Jak ktoś gotuje w kuchni "muzeum" raz w miesiącu wodę na kawę to taka kuchnia jest super bajer!
Przy codziennej dużej eksploatacji, chyba trzeba s....ć forsą?
Jest moc -są i 12,5KWAle nikt nie grzeje na raz wszystkimi polami na maksa. Na maksa to się grzeje wodę na makaron, wtedy z boosterem i przy pełnym pokryciu pola garnkiem ciagnie 3.5kW. U mnie litr wody w ten sposób gotuje się w mniej niż minute...
Jak mam pole ustawione na 7, to jest to ostre smażenie, na 6-7 pokrywka podskakuje, normalne bulgotaniebez pokrywki to 5 - połowa zakresu. Pod pokrywką lekkie wrzenie utrzymuje się na 3,5.

Także nie przesadzajmy z tym zużyciem.

Sent from my G8441 using Tapatalk

slafo
22.03.2018, 20:49
Tylko indukcja. Miałem zwykłą kuchnię elektryczną i teraz patrząc była to porażka. Płyta indukcyjna super się czyści, doskonale można dobrać siłę grzania, mniejsze zużycie prądu w stosunku do poprzedniej kuchni.
Nie trzeba garów wymieniać. Można za 30 PLN kupić "przejściówkę".

szynszyll
22.03.2018, 20:51
Ale nikt nie grzeje na raz wszystkimi polami na maksa. Na maksa to się grzeje wodę na makaron, wtedy z boosterem i przy pełnym pokryciu pola garnkiem ciagnie 3.5kW. U mnie litr wody w ten sposób gotuje się w mniej niż minute...
Jak mam pole ustawione na 7, to jest to ostre smażenie, na 6-7 pokrywka podskakuje, normalne bulgotaniebez pokrywki to 5 - połowa zakresu. Pod pokrywką lekkie wrzenie utrzymuje się na 3,5.

Także nie przesadzajmy z tym zużyciem.

Sent from my G8441 using Tapatalk

prosta matematyka. trzeba tylko zadbac o dobry przekroj kabla i solidne polaczenia. miedz tak z 2.5mm2 i gniazdko dobrej firmy. podstawowy przylacz to 16kW. jest spory zapas. jak wyzej - gruba miedz i gniazdko dobrej jakosci. same zalety - to co wyzej: precyzja sily grzania - kucharze wiedza o czym pisze. czasem drgniecie galka robi z sosem to cos! nie spali ale pozwoli przez 30 min 'dochodzic'. gotiwanie wody to banal. jak mowi murarz Julek u mnie na wsi (78 lat): przesun ten pustak tak o 'piczny kłaczek'. i to jest istota sprawy. regulacja o 'piczny klaczek', zeby karkoweczka sobie pyry pyry a nie ryry ryry.

Kazmir
22.03.2018, 21:00
Ale nikt nie grzeje na raz wszystkimi polami na maksa.
Czasami przy gotowaniu dla dużej rodziny to i 4-pola mało;)
Kazmir jaśniej mozesz ? bo nie wiem czy o indukcji piszesz czy gazie ?
To co pokazujesz to moc przylaczeniowa a nie moc 1 pola.
Ta moc przyłączeniowa to z kosmosu się bierze???

motif
22.03.2018, 21:10
koszty normalnego zużycia nie sa znacząco większe za prąd niż w domostwach używających np gaz. Indukcyjne kuchnie nie "grzeja" cały czas.

Poza tym wiekszość ludzi obiaduje się w restauracjach dzisiaj :mur:
i jakoś nie placzą że drogo...

ArtiZet
22.03.2018, 21:30
Sięgnałem po rachunek za gaz- ok. 30zł na 2 miesiące wiec 15zł/m-c to praktycznie pomijalny koszt. Naew zakładajac ze bedziemy gotowali wiecj niech bedzie 20zł/m-c to i tak nic bo 10zł sam abonament.
Tym się właśnie kierowałem doprowadzajac dodatkowo gaz do kuchni (do kotłowni i tak musiałem).

Niech mi ktoś powie ile czasu na indukcjii się gotuja ziemniaki i na jakiej mocy- zaraz sobie policze koszty bo to prosta matematyka.

P.S. gaz byłby na pewno gdyby mi żona nie jęczała a w tej sytuacji mam dylemat bo to jednak jej królestwo...

Kazmir
22.03.2018, 21:38
Poza tym wiekszość ludzi obiaduje się w restauracjach dzisiaj
Oooo...to. To jest "klucz", a kuchnia dla zwiedzających jak kiedyś przyjadą;):D

redrobo
22.03.2018, 21:53
Nie znam osoby, ktora po przejsciu z gazu na indukcje chcialaby cofnac decyzje. Indukcja to szybkosc, bezpieczenstwo, czystosc. Wymaga chwili by sie przyzwyczaic i mimo nieco drozszej eksploatacji warto. W kuchni to taki sam krok milowy jak ciepla woda w kranie, zmywarka czy wyciag.

calgon
22.03.2018, 22:11
Widziałeś Pan kiedyś żeby w master szefie jakimś na prundzie gotowali? 😜😜😜😜

Navaja
22.03.2018, 22:13
Sięgnałem po rachunek za gaz- ok. 30zł na 2 miesiące wiec 15zł/m-c to praktycznie pomijalny koszt. Naew zakładajac ze bedziemy gotowali wiecj niech bedzie 20zł/m-c to i tak nic bo 10zł sam abonament.
Tym się właśnie kierowałem doprowadzajac dodatkowo gaz do kuchni (do kotłowni i tak musiałem).

Niech mi ktoś powie ile czasu na indukcjii się gotuja ziemniaki i na jakiej mocy- zaraz sobie policze koszty bo to prosta matematyka.

P.S. gaz byłby na pewno gdyby mi żona nie jęczała a w tej sytuacji mam dylemat bo to jednak jej królestwo...

Zależy jak duży garnek. Średniej wielkości na 3 osoby jakieś 20 minut od zagotowania na poziomie 5.5 - 6.
Mam indukcję od 7 lat. Gaz to zło, nie patrz na tą rurę za półtora klocka, pomyśl jaki bedziesz miał spokój kiedy żona na indukcji będzie gotować a mycie płyty ograniczy się do popsikania płynem i przetarcia papierowym ręcznikiem, no może dwa razy, żeby połysk szkła był zachowany. Brak gderania warty jest każdych pieniędzy. :D

redrobo
22.03.2018, 22:32
Widziałeś Pan kiedyś żeby w master szefie jakimś na prundzie gotowali? 😜😜😜😜
E tam.;) Kroja tez Fiskarsami albo czym tam akurat sponsor kazal. A mozna lepiej, japonszczyzną jak Honda.

Ziarko
23.03.2018, 08:05
zuzycie domowe to mala czesc tego co zuzywa przemysl - geopolityku :) nawet nie wiesz ile rzeczy masz na sobie i wokolo siebie dzieki gazowi 'od putina' :)

butelki do wódki też są dzięki gazowi. Coś musi podgrzewać piece hutnicze. A gaz spala się czysto.

Gaz jest fajny - jak z butli - niezależny, jak energetyka wysiądzie, rura pęknie - to mam na czym gotować.

Ale gdybym miał dzisiaj kupować - brałbym indukcyjną - z uwagi na wygodę. A koszty - porównywalne do kosztu gazu z butli.

Dzieju
23.03.2018, 10:03
Wszelkie zalety indukcji zostały już opisane więc nie ma specjalnie co powtarzać.
Ostatnie 4 lata mam indukcję i jak zostało też wspomniane powrotu do gazu nie ma.
Koszty prądu nie przekraczają kosztów gazu więc tego nie bierzemy pod uwagę. ( Kazmirze i to niezależnie ile garków na raz się gotuje )
Jedyna kwestia to przerwy w dostawie prądu lub gazu.
Jeśli takich nie ma lub są sporadyczne to znowu indukcja wygrywa.
Wniosek jest oczywisty.

Emek
23.03.2018, 10:09
Indukcja jest zajebista ale jak ktoś kucharzy w sensie większym niż amatorski to gaz lepszy z racji kontroli nad temperaturą. Miałem gaz naście lat. Indukcję mam 15 i dla zwykłego ludka to najlepsze rozwiązanie. Gary wymienić na porządną stal jak już ktoś wspominał. Owszem da się stosować podkładki ale jak ktoś lubi spożywać amelinum lub inne ceramiczne powłoki to zdrowia życzę.
Przenośna kuchenka gazowa dwupalnikowa na rezerwie w razie braku prądu.

Nynek
23.03.2018, 10:19
Przenośna kuchenka gazowa dwupalnikowa na rezerwie w razie braku prądu.

Zawsze można się ratować ekwipunkiem advenczerowym ... nam się zdarzyło gotować na kuchence wyjazdowej jak słupa elektrycznego wypierniczyło.

Dzieju
23.03.2018, 10:28
Tak swoją drogą to bez przesady z tymi chwilowymi brakami prądu np raz w roku czy co parę lat.
Czy przyzwyczajenie jest już tak ogromne że brak powoduje tragedię?
To jak z zamkniętymi sklepami w niedzielę, ludzie wpadają w amok i przerażenie wykupując bezmyślnie w sobotę co się da lub biegają po CPNach przepłacając po 300% za zupełnie nie potrzebne rzeczy.
To choroba a na uzależnionych niestety nie ma lekarstwa.
Od zjedzenia na zimno się nie umiera choć chyba jakaś część społeczeństwa o tym nie wie.

motif
23.03.2018, 10:46
Tak swoją drogą to bez przesady z tymi chwilowymi brakami prądu np raz w roku czy co parę lat.
Czy przyzwyczajenie jest już tak ogromne że brak powoduje tragedię?
To jak z zamkniętymi sklepami w niedzielę, ludzie wpadają w amok i przerażenie wykupując bezmyślnie w sobotę co się da lub biegają po CPNach przepłacając po 300% za zupełnie nie potrzebne rzeczy.
To choroba a na uzależnionych niestety nie ma lekarstwa.
Od zjedzenia na zimno się nie umiera choć chyba jakaś część społeczeństwa o tym nie wie.

:Thumbs_Up:


p.s.
Uwaga, jutro nie będzie Internetu przez godzinę, prosimy zachować spokój i nie panikować - poradnie psychologiczne bedą w tym czasie bezpłatne. Jako
że są możliwe samobójstwa apelujemy o zamykanie okien i wyłączenie gazu.

Dzieju
23.03.2018, 10:55
Zabierz ludziom smarfony to zobaczysz co się stanie.

ArtiZet
23.03.2018, 11:13
Dobra- szybkie obliczenia (musi byc duże uproszczenie):
Miesięcznie zuzywam gazu za ok. 15zł- zakladam, ze wzrośnie mi do 18zł
1m3 gazu kosztuje mnie 1,80zł;
zuzywam 10m3 w kuchence
"energetyczność" 1m3 gazu=11,3kWh
zuzywajac miesięcznie 10m3 gazu zuzywam 113kWh
113kWh po stawce 70gr za prad dałoby ok. 80zł
113kWh z gazu kosztuje mnie 18zł

Wniosek 1: prad, który bym zuzył zamiast gazu w kuchence jest drozszy 4,44x (80/18=4,44)

Wniosek 2: roznica miesiecznie miedzy gazem a pradem 80-18= 62zł

Wniosek 3: dla 62 miesięcznie zł nie ma co się brandzlowac i trzeba brac indukcję

Wniosek 4: mogłem policzyc to wcześniej zanim wsadziłem dodatkową rure do kuchni- zostałoby mi 1,5 klocka na paliwo do Afry :vis:

Emek
23.03.2018, 11:13
Przypomniało mi się że ostatnio czytałem ciekawą książkę Marca Elsberga pt. Black Out. Dość ciekawie obrazuje co się dzieje ze społeczeństwem w przypadku utraty zasilania.

Złom
23.03.2018, 11:54
Dywersyfikacja źródła energii nawet w domu ma sens. Pamiętam jak byłem mały przez jakiś czas nie było prądu w domu, wodę się gotowało na kozie. To, że teraz świat wydaje się stabilny to nie znaczy, że taki będzie w najbliższej przyszłości.

Sent from my GT-I9301I using Tapatalk

jorge
23.03.2018, 13:45
Nigdy nie wrócę do gazu.

Dlaczego;

czyszczenie
bezpieczeństwo
niewielka różnica w gotowaniu: szybciej, ale gorzej podgrzewa patelnię na naleśniki - to jedyny minus.

ArtiZet
23.03.2018, 13:50
Prosze o jeszcze parę rzeczowych argumentów; na decyzje zostalo mi ok.2h

jorge
23.03.2018, 13:55
Prosze o jeszcze parę rzeczowych argumentów; na decyzje zostalo mi ok.2h

Sprzątasz w domu sam?? Posprzątanie płyty zajmuje chwilę, serwisowanie żadne, nie podlegasz pod ustawę o kontroli, możesz zrobić wentylację wymuszoną, nie wymieniasz dysz etc.

Co do gazu - zmiana koloru w zimie wynika ze zmiany kaloryczności, co skutkuje większym zużyciem - tego kłopotu nie masz w prądzie.

motif
23.03.2018, 14:41
a co tu porównywać, patrzeć i się indukować:

https://www.youtube.com/watch?v=QPG9Pk2bbuE

https://www.youtube.com/watch?v=Efj6gKw3wKc

http://a1.images.reviewed.com/image/fetch/s--Knwz_MDh--/b_white,c_fill,cs_srgb,f_auto,fl_progressive.strip _profile,g_center,q_auto,w_747/https://reviewed-production.s3.amazonaws.com/article/16129/Whirlpool-Bauknecht-IFA-Touchscreen-Cooktop-Hero.jpg

Kazmir
23.03.2018, 14:59
Wniosek 2: roznica miesiecznie miedzy gazem a pradem 80-18= 62zł
Rocznie 62x12=744
5 lat x 744= 3720:D:D;)

wolly
23.03.2018, 15:19
Porównanie to
gaz AT a indukcja to NAT wybór należy do Ciebie
p.s.
jak komuś filtr w pochłaniaczu i okolicy się nie brudzi to proszę o wskazówki co złe robię

ArtiZet
23.03.2018, 15:29
gaz AT a indukcja to NAT
:D:D
Nie jeździłem NAT..z AT zadowolony :p

Dzieju
24.03.2018, 07:15
Prosze o jeszcze parę rzeczowych argumentów; na decyzje zostalo mi ok.2h
Dziwnie wyliczyłeś że indukcja będzie droższa jak wszystkim jest taniej lub to samo.
Bierz pod uwagę że gazem podgrzewasz powietrze obok garka a w indukcji nie masz strat bocznych.

Kazmir zmień kalkulator indukcja w eksploatacji nie jest droższa i nic tego nie zmieni.

MarekM
24.03.2018, 08:52
Gaz jest brudny.

marcinos11
24.03.2018, 09:16
A rozglądał się ktoś może za takim czymś ??:http://solgaz.eu/plyty-gazowe-bez-plomieni/

ArtiZet
24.03.2018, 10:34
No to będzie indukcja...

Neo
24.03.2018, 11:13
A rozglądał się ktoś może za takim czymś ??:http://solgaz.eu/plyty-gazowe-bez-plomieni/

Jakiś czas temu w serwisie wykop.pl Solgaz dość intensywnie się reklamował, ktoś miał jakieś zarzuty jakościowo-wydajnościowe podobno bazujące na własnych doświadczeniach, firma opublikowała wyniki badań ich produktu:

https://www.docdroid.net/LRCpoGO/badania-gig.pdf#page=4

Może coś więcej wygrzebiesz szperając tutaj:
https://www.wykop.pl/tag/solgaz/

Kazmir
24.03.2018, 13:06
Dziwnie wyliczyłeś że indukcja będzie droższa jak wszystkim jest taniej lub to samo.
Tak samo jak ogrzewanie prądem jest taniej, niż ogrzewanie węglem;)

hellwoot
24.03.2018, 14:30
Kazmir, nie wiem skąd bierzesz swoje wyliczenia ale dla mnie jakieś bzdurne są.
U mnie po zmianie kuchenki na indukcję wzrósł rachunek za prąd ale nie przekroczył wartości gazu który musiałem kupować. Gaz w butlach 11kg był - o ile to ma jakieś znaczenie.
Może masz jakąś przedpotopową indukcję, coś kojarzę, że te pierwsze modle żarły sporo prądu, coś jak tv plazmowe :D
Co do gazu... po zmianie na indukcję stwierdziłem, że nigdy więcej. Kuźwa no... w kuchni śmierdzi oparami gazu jak coś gotujesz w lato to wszystko dookoła wrzało, okna trzeba otwierać jak się więcej gotuje bo jebie tym spalonym gazem, ściany co i raz malować trzeba bo się ten syf osadza, w moim przypadku doszło jeszcze targanie butli bo kwadrat do miejskiego gazu nie był podłączony.
Gaz to się nadaje do porsze a nie do kuchenki :D

Navaja
24.03.2018, 15:39
No to będzie indukcja...

Nareszcie. :p:
Teraz zapytaj jaka marka to nabijemy kolejne 6 stron wątku. ;)

Kazmir
24.03.2018, 15:56
Gaz w butlach 11kg był - o ile to ma jakieś znaczenie.
Ogromne! Gaz ziemny a propan butan to inne koszta i inny gaz od gazu w sieci!!! Miałem przez wiele lat gaz z butli to wiem. To co napisałeś jest prawdą w stosunku do gazu z butli.

Żeby nie pi.....ć po próżnicy;) reszta mimo pewnie już innych cen w roku 2017 na http://vaillant-partner.pl/kalkulatory-on-line/kalkulator-kosztow-ogrzewania-domu-i-podgrzewania-cieplej-wody-uzytkowej/

krakus
24.03.2018, 16:03
No to będzie indukcja...

Moja rada, każde pole musi mieć swoje sterowanie,czyli przyciski +/-. Jest to dużo wygodniejsze. Funkcja Booster też się przydaje.

motif
24.03.2018, 16:21
Moja rada, każde pole musi mieć swoje sterowanie,czyli przyciski +/-. Jest to dużo wygodniejsze. Funkcja Booster też się przydaje.

dodam jeszcze, że jak dla mnie to timer jest bardzo przydatny. Choćby jeden wspólny, a niezależny dla każdego pola jeszcze lepiej.

ArtiZet
24.03.2018, 16:51
Bosch.
Booster, łączenie pól, timer i nie wiem co tam jeszcze....żona wybierała.
Średnia półka cenowa.

pałeł
25.03.2018, 15:50
w drugim mieszkaniu montuje kolejna płytę boscha 4600w
czyli jedna faza 20A zabezpieczenie.
nie ma porównana jeśli chodzi o komfort i ekonomie mam na dwóch mieszkaniach gaz z sieci tzn miałem bo zrezygnowałem ale woda ciepłą jest z ciepłowni wiec gaz tylko do kuchenki i opłata za prąd jest niższa niż prąd + gaz
poza tym prąd nie wybucha :) http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/lodz/wybuch-gazu-w-bloku-na-ul-lutomierskiej-w-lodzi/gc4srx1
odpada ci kontrola instalacji gazowej co roku a i potem kłopotliwe usuwanie wycieków w razie w.
nie masz rur żółtych po mieszkaniu (estetyka )
zona nigdy by nie wróciła do gazu spróbuj na bosterze lit wody zagotować to jest szybsze od czajnika elektrycznego

ArtiZet
27.03.2018, 23:07
Podłączyłem płytę na "krótko".
1L wody zagotowala w trybie boost w ciągu 2m55sek.
Jest moc 😁

Nie miałem przy sobie miernika prądu ale jak już ja zamontuje w miejscu docelowym to zmierze ile zużyla na to kW.

P.S. nawet podobno moja teściowa przeciwniczka wszelkich nowinek jest zachwycona jak gotuje na indukcji rosół u szwagierki 😁

torak
27.03.2018, 23:12
P.S. nawet podobno moja teściowa przeciwniczka wszelkich nowinek jest zachwycona jak gotuje na indukcji rosół u szwagierki 😁
To może jednak gaz?:D

Piękny Maryjan
27.03.2018, 23:26
To może jednak gaz?:D

Nie, teraz to wungiel musi być, a co niech Mamusia nie ma za dobrze :mad:

jorge
28.03.2018, 00:58
To może jednak gaz?:D

Ty się teraz módl aby nie donieśli - lub daj kotu próbować obiadek u mamusi :D:D

Kazmir
28.03.2018, 10:34
Podłączyłem płytę na "krótko".
1L wody zagotowala w trybie boost w ciągu 2m55sek.
Jest moc 😁

Nie miałem przy sobie miernika prądu ale jak już ja zamontuje w miejscu docelowym to zmierze ile zużyla na to kW.
To daj znać jak najszybciej! Sam jestem ciekaw? Już się rozglądam za płytą;):D

consigliero
28.03.2018, 12:28
Nasza już w 2 minucie był wrzątek, 20 sekund później był gejzer, tylko ja wziąłem szeroki garnek co chyba też ma znaczenie. Moim zdaniem ciężko to będzie porównywać bez odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego.

Kazmir
28.03.2018, 12:52
Moim zdaniem ciężko to będzie porównywać bez odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego.
Damy radę

Neo
28.03.2018, 13:09
Liczę na powstanie tekstu na miarę publikacji tego typu, inne będą nieprzekonywujące:

https://ac.els-cdn.com/S1876610215010206/1-s2.0-S1876610215010206-main.pdf

:D

ArtiZet
28.03.2018, 13:12
Nasza już w 2 minucie był wrzątek, 20 sekund później był gejzer, tylko ja wziąłem szeroki garnek co chyba też ma znaczenie. Moim zdaniem ciężko to będzie porównywać bez odpowiedniego zaplecza laboratoryjnego.
Może, garnek był szeroki i bez przykrywki :D
A i na polu średeniej mocy...i na 1Fazie
Powtorze test na 2 fazach i najmocniejszym polu

Nynek
28.03.2018, 13:36
Co tu testować ... indukcja nie jest wielkim pożeraczem prądu. Gołe dane mocy straszą na papierze, ale w rzeczywistości z uwagi na działanie impulsowe zużycie prądu jest niewielkie. Czajnik jest większym pożeraczem prądu.

motif
28.03.2018, 14:12
Czajnik jest większym pożeraczem prądu.


a juz myślałem że teściowa...

Dzieju
28.03.2018, 17:07
Płytowi użytkownicy , pamiętajcie o fajnej sprawie jaką jest bezwładność.
Garnek w swoim grubym dnie oraz płyta magazynuje ciepło dzięki czemu
można to wykorzystać np poprzez wcześniejsze odłączenie zasilania.
Najprostszy przykład , gotowanie jajek na miękko.
Klasycznie to 4-4.5 minuty , indukcję wyłączam po 3.5 i zostawiam na minutę "na luzie" .
Na twardo na luz wyrzucam 3 minuty wcześniej i zostawiam na "fajerce".

Kazmirze oblicz jakie to są oszczędności w skali roku względem domniemanej ilości gotowań wszelkich :)
Myślę że ok 15-20% spokojnie do uzyskania.
Aha, używanie doładowania-bostera celem przyspieszenia gotowania to jak jazda z obrotomierzem na czerwonym polu psychologicznie szybciej ale obciążenie nie warte zysku.

Mądra eksploatacja płyty daje zyski eksploatacyjne , brak produktów spalania gazu jak wilgoć czy strata tlenu , czystość w kuchni czy brak przeglądów gazowych.
Cóż chyba wszystko w temacie płyt zostało napisane , posiadacze nie wrócą go gazu a zastanawiający się nad płytą maja wiedzę do podjęcia decyzji.
Zdrówka lub raczej " z prądem" :Thumbs_Up:

wasilczuk
16.07.2018, 13:22
Podczepię się pod temat.
Polecicie jakieś konkretne modele, markę?
Stoję przed zakupem ale pojęcia nie mam.

ArtiZet
16.07.2018, 13:38
ja taką kupiłem- ok. 1700zł
https://www.bosch-home.pl/lista-produktow/gotowanie-i-pieczenie/plyty-grzewcze/plyty-indukcyjne/PVS631FB1E?breadcrumb=inductionhobs
na razie za wiele nie powiem bo jeszcze budowa trwa i co najwyzej coś odgrzewam na niej;
jest też Siemens bliźniaczy (w sumie Bosch/Siemens to to samo w AGD obecnie)

Emek
16.07.2018, 13:58
Przerabiam już kolejną płytę i wszystkie dotychczasowe zdechły od uszkodzeń mechanicznych typu młotek spadł i płyta pękła :D. Teraz gdybym kupował to wziąłbym taką która automatycznie łączy pola czyli kładziesz dużą płytę na 2 pola i załączają się jakby było jedno duże. Booster na wszystkich polach też nie jest bez znaczenia. Ewentualnie bezstrefowa która rozpoznaje wielkość naczynia i nie ma znaczenia gdzie je postawisz.
https://www.amica.pl/plyty-indukcyjne
Link przykładowy, nie sugeruję Amiki. Mam Ariston, wcześniej Bosch i SIemens i wszystkie działały bez zarzutu.

ArtiZet
16.07.2018, 14:05
Emek w Boschu cena tej opcji z rozpoznawaniem naczynia ta tak x2 tego co podałem

majkowski1
16.07.2018, 14:16
zerknij też Kernau - Polska i dobra jakość w stos.do ceny kumpel kupil i chwali, a nie chciał się przekonac na indu z gazu - znaczy jego małżowina :)

Emek
16.07.2018, 14:17
Kole 3 tysi trzeba zapłacić. Nie oceniam czy warto. To już wybór nabywcy.

Nynek
16.07.2018, 14:17
Elektrolux ma dobre płyty.

bukowski
16.07.2018, 14:18
popatrz na Neff z fizycznym pokrętłem, to się nazywa twist pad. Mam tak i nie chcę innego rozwiązania - to jest metalowe kółko, które na magnesie pływa sobie na płycie. Do czyszczenia zdejmujesz kółko i masz gładką powierzchnię. Kółko przyczepiam do okapu na czas czyszczenia.
Sterowanie macane to zawsze problem - jak coś wykipi albo sie wyleje, trzeba wycierac, zeby obsłużyć. Z kolei fizyczne pokretla utrudniają czyszczenie płyty, a to jednak 1-3 razy dziennie trzeba przetrzeć.
Booster się przydaje, u mnie co prawda tylko na 1 polu na raz można, ale to wystarczy. I tak czasem trudno zapanować nad kipieniem :)

Przy wyborze weź też pod uwagę szerokość. Ja mam 120 cm i tak jest super, 90 obleci, ale na 60 to trudno sobie poważniejsze gotowanie wyobrazić.

ArtiZet
16.07.2018, 14:19
zerknij też Kernau - Polska i dobra jakość w stos.do ceny kumpel kupil i chwali, a nie chciał się przekonac na indu z gazu - znaczy jego małżowina :)
Pierwsze słysze o takiej firmie wiec siegam do wujka google i pierwsze forum mówi:
"Takiej firmy nie ma - to produkty wykonane dla polskiego dystrybutora, produkowane w Chinach, Włoszech i pewnie wszędzie gdzie się da.Co nie oznacza ,że wszystko jest byle jakie"

Emek
16.07.2018, 14:46
popatrz na Neff z fizycznym pokrętłem, to się nazywa twist pad. Mam tak i nie chcę innego rozwiązania - to jest metalowe kółko, które na magnesie pływa sobie na płycie. Do czyszczenia zdejmujesz kółko i masz gładką powierzchnię.
A to kółko działa po zalaniu tego miejsca gdzie jest mocowane? Przypuszczam że to taki gadżet lubiący się zawieruszyć bo sprzedają to za ponad stówę jako akcesorium.

bukowski
16.07.2018, 14:51
Działa. Jak bardzo dużo zaleje sie, tak ze dotrze do włącznika płyty, to wtedy wariuje.
a kółka od 2 lat nie udało się zgubić, ono tam dość mocno na tym magnesie sie trzyma.

krakus
16.07.2018, 17:45
...
Sterowanie macane to zawsze problem - jak coś wykipi albo sie wyleje, trzeba wycierac, zeby obsłużyć. Z kolei fizyczne pokretla utrudniają czyszczenie płyty, a to jednak 1-3 razy dziennie trzeba przetrzeć.
...

bez przesady. Może raz na pół roku mi coś wykipi tak żeby zalało panel sterujący i doprowadziło do wyłączenia. Jak wykipi, garnek do góry ścierka na płytę, 15s i gotujemy dalej :)
To jest właśnie zaleta indukcji nad gazem. A wyłączyć się musi, żeby kuchni dalej nie zalewało.

Z mojego punktu widzenia, ważne żeby każde pole miało swoje sterowanie.
Booster super sprawa.
Reszta to dla mnie trochę bajery i marketing.

Sub
16.07.2018, 20:08
Po zdoktoryzowaniu się w temacie i po zasięgnięciu opinii zaprzyjaźnionego właściciela sklepu AGD zdecydowałem się na Bridge Zone GORENJE ISC 635CSC (http://www.gorenje.pl/produkty/duze-agd/sprzet-do-gotowania/modele/plyty-grzejne/isc635csc/541240). Sama marka ma swoją zasłużoną renomę, a wybrany model wszystko co potrzeba. Cena przystępna - 1300 pln.

miki*
16.07.2018, 20:24
A do czego sluzy ta linia po lewej polowie plyty?
Masz możliwość na tej plycie wlaczenia pola tak by powiekszyc pole go duzego lub podluznego garnka?

ArtiZet
16.07.2018, 20:28
A do czego sluzy ta linia po lewej polowie plyty?
Masz możliwość na tej plycie wlaczenia pola tak by powiekszyc pole go duzego lub podluznego garnka?
Jesli pytasz o mojego Boscha to tak- to jest strefa Combi Zone czyli łaczenie 2 pól w 1

pałeł
16.07.2018, 22:57
tak naprawdę ogranicza cie tylko rodzaj zasilania musiałem wybrać coś do 20A na 230V
padło na bocha 20A i power menadżer wiec nawet te 13A obsłuży
wiec zadziała chyba wszędzie

niestety nie dysponuje na mieszkaniu napięciem 400V bo 7600W to 19A ale juz tzreba miec 3 fazy lub jak kto woli siłe